mmoRv Kreekrakplan is wel een nationale zaak Portugees passagiersschip door rebellen overmeesterd ZUID-AFRIKA STEMT VOOR REPUBLIKEINSE STAATSVORM DINSDAG 24 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 IN CARAïBISCHE ZEE Schip maakte rondreis met 600 passagiers aan boord Het' Canadese persbureau meldt van betrouwbare zijde te hebben ver nomen, dat rebellen in de Caraïbische Zee een Portugees passagiersschip Aan 20.000 ton hebben overmeesterd, dat een rondreis maakte met G00 passagiers aan boord. Minstens één scheepsofficier zou zijn doodgeschoten en een andere zou door handgranten zijn gewond. De rebellen zouden het schip Santa Lucï in Brit» West-Indië hebben laten aandoen om de gewonden aan land te zetten. Daarna zou het niet onbe kende bestemming zijn vertrokken. De leider van de rebellen zou een ge wezen officier van het Protugese le- (»er zijn, die in het Verre Oosten aan ïoorcl was gekomen. Zijn naam was Henrique Galvao. Hij zou gedreigd hebben het. schip te laten zinken als een oorlogsschip zou trachten hulp le bieden. De 600 passagiers zouden Amerika nen, Nederlanders. Portugezen en Ve- nezolanen zijn. De naam van het schip is niet bekend. bekleed bij liet Portugese bestuur in Afrika. Ondanks de waarschuwing van Gal vao, dat hij het schip zal laten zin ken als eenoorlogsschip het iets in de weg mocht leggen, zouden er voor bereidingen worden getroffen om het aan te houden en op te brengen, zo meldt het Canadese persbureau. Twee Britse en enkele Amerikaanse oorlogsschepen zouden in de buurt i kruisen. Man verdronken op Groninger Wad De 29-jarige ongehuwde slikwerker AA". van der Ploeg uit Kollum is za terdag op liet Groninger wad door verdrinking om hét leven gekomen. Van der Ploeg, die werkzaam was bij de landaanwinningsdienst in de Lauwerszee was met zijn collega's K. Nieuwenhuis, eveneens uit Kollum en de 56-jarige J. van Steggelen uit Twijzel tijdens schafttijd op het wad op en neer gaan lopen om een beetje warm te worden. Van der Ploeg en zijn makkers zijn daarbij door de mist en de vloed overvallen. Toen zij de richting naar de Wal kwijt waren wilde Van der Ploeg niet met zijn kameraden mee. De lichting, die hij koos was volgens hem de goede. Nieuwenhuis wist tot aan de hals door het ijskoude water wadend met de bewusteloze Van Sleggeren op de nek de vaste wal te bereiken. Zij zijn daar door omwonenden gevonden. Een reddingsploeg trok uit om Van der Ploeg Le zoeken. Ook de red dingboot uit Oosterhorn, de „Bran- daris" met schipper Klaas Toxopeus en de reddingboot van Schiermonnik oog' namen aan de reddingsactie deel. Zaterdagmiddag en zondagmorgen heeft men de hele omgeving afge zocht. Zonder resultaat. De reddings ploeg vond alleen de laarzen, de jas en de thermosfles van het slachtof fer. Het laatste dat Nieuwenhuis en Van Steggeren van hun collega heb ben gezien is dat hij zijn jas uittrok. Trekking premielening Zuid-Holland 1959 Distereu heeft wederom een trekking plaats gehad van dc premïelening Zuid-Holland 2XU procent 1959. Uit geloot werden de volgende twaalf se ries van tien obligaties: 212.10, 21592, 32782, 27539, 38396, 28576, 3087Q, 32009, 32870, 31560, 350+7 en 39092. De premie van 100.000 viel op se rie 32009 nr. 10. De premie van 10.000 viel op serie 3+560 nr. 4 en die van 5000 op serie 39092 nr. 8. Serie 2S576 nr. 2 en serie 35047 nr. 4 lootten elk uit met 2500. Vijf obli gaties lootten uit met 1000, n.l. se rie 21210 nr 2, serie 22782 nr. 10, se rie 30870 nr. 1 en serie 32870 nr. 4 en nr. 9. Op de volgende vijf obligaties viel 500: secie 21210 nr. 10, serie 21592 nr. 5, serie 28396 nr. 9, serie 32870 nr. 6 en serie 35047 nr. 1. De overige 105 nummers van genoemde series lootten uit met 125 elk. Het schip zou op weg zijn geweest van Indonesië naar Miami in Florida. De aanslag zou maandag om 15- uur Ned. tijd zijn gepleegd. Het was een bende van 69 man, die de bemanning van het schip arresteerde en de be sturing. overnam. Het motief Is onduidelijk. De Portu gese ex-kapitein zou niet naar Por tugal teruggezonden willen worden. Nader werd gemeld, dat de naam van het Portugese schip „Santé Maria" is. Rebellenleider Henrique Galvao, die officier van het Portugese leger is geweest, is een tegenstander van het bewind van Salazar. In maart 1958 werd hij door een Portugese recht bank tot 16 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens opruiing tot verzet. In januari 1959 wist hij uit een zie kenhuis in Lissabon, waar hij opge nomen was. te ontsnappen. Een maand later vluchtte hij naar de Ar gentijnse ambassade in de Portugese hoofdstad. Hij verzocht om asiel. De regering-Sala'zar liet hem naar Bue nos Aires gaan. De 64-jarige Galvao heeft een functie MET 91 TEGEN 52 STEMMEN Voorlopig nog als deel van het gemenebest De Zuidafrikaanse heeft zich maandag i amendement ingediend waarin de I verzekering werd gegeven dat een Zuidafrikaanse republiek deel zal j blijven uitmaken van het Britse ge- j menebest en dat de fundamentele rechten zullen worden gewaarborgd volksraad ter verzekering van de nationale in e«rste lezing met 91 tegen 52 stemmen uitgesproken voor het wetsont werp van de regering tot invoe ring van de republikeinse staatsvorm in Zuid-Afrika. De volksraad verwierp amendemen ten op het ontwerp die de verenigde en de progressieve partij hadden in gediend. De leider van de verenigde partij. De "Villiera Graaf, had een STATEN VAN BRABANT WREVELIG eenheid. De leider tij, Steytler NOESTE VLIJT. Een groep werklie den van openbare werken van de ge meente Nottingham in Engeland, werkte met noeste vlijt aan de aan leg van een nieuw trottoir. Enkele tientallen meters achter hen werkte een ploeg van de plaatselijke gasmaatschappij met noeste vlijt, om het trottoir op te breken, op zoek naar een gaslek in de leiding. Toen de beide ploegbazen elkaar ont dekten kon men spreken van een verbijstering. De groepen hadden van elkaar niet geweten, dat zij in dezelfde wijk werkten. SCHILDERENDE POES. Een indus trieel uit Montreal heeft 100 dollar geboden voor een abstract schilderij, voorstellend „Ruiter en paard'', dat is vervaardigd door Topsy, een zwar te kat. De kat is eigendom van dr. George Cooper, die de kat heeft bij gestaan bij de creatie. De koper-in- spe. dr. Retty, zei dat hij relaties on derhield met een kunsthandel in Montreal. De kat maakte het kunst werk met behulp van een penseel, die aan haar staart, was gebonden. Dr. Cooper- vulde daarna diverse dingen bij. STIMULEREN DE SIN A AS A PPE- LEN.De gevangenen in de Laanghol- mengevangenis in Zweden hebben tot voor kort genoten van nogal stimu lerende sinaasappelen, die hun wer den gebracht door een 34-jarige foto graaf en smokkelaar van verdovende middelen. De man werd gisteren ge arresteerd. De fotograaf sta! de ver dovende middelen uit het Serafimer- hospitaal en spoot ze met een injec tiespuit in de vruchten. Elke bezoek dag bracht hij een vriend in de ge vangenis enkele van deze vruchten. Levensperspectief voor bevolking in geding Provinciale Staten van Noord-Bra bant hebben maandag de najaarszit ting voortgezet met de algemene be schouwingen over de provinciale be groting 1961. De fractievoorzitters hebben daarbij uiting gegeven aan de wrevel die in Brabant is ontstaan over de uitlating van minister Kort hals in zijn memorie van antwoord over de begroting Aan A'erkeer en waterstaat, waarin hij het „Kreek rakplan met een nationale, maar een Brabantse aangelegenheid noemde. De heer J. Teyssen. sprekend na mens de K.V.P.-fractie, wees erop. dat de minister kennelijk over het hoofd heeft gezien, dat het hier enerzijds gaat om het levensperspec tief voor een uitgebreide beroepsbe- volking, doch daarnaast ook om evi dente belangen voor de Nederlandse industrie en de Nederlandse haven capaciteit. Het schijnt, aldus de lieer Teyssen, alsof de minister zich van het plan wil ontdoen, dan wel dooi er niet over te spreken, de handen wil vrij houden. De leider A'an de P.v.d.A.-fractie. de heer Van Lienden, sloot zich daarbij volledig aan. Hij herinnerde ook aan de verklaring die door de Rotter damse Kamer van Koophandel in april 1960 is afgelegd en waarin vol ledig werd onderstreept, dat de uit voering van het Kreekrakplan een nationale zaak is. Hij noemde die uitvoering een cen trale verantwoordelijkheid Aran de regering en kon zich geen persoon lijke politiek van de minister over dit onderwerp voorstellen. Ontsteld De heer Slot (A.R.), die eveneens uiting gaf aan zijn ontsteltenis over deze ministeriële'uitlating, vond mi nister Korthals „kortzichtig" en hoopte dat deze niet ook nog ..hals starrig'' zou blijken te zijn. 1 De onbuigzame houding Aan de rege- I ring ten opzichte Aan liet Westbra- hantse probleemgebied Averd door de I lieer .Alauders (K.V.P.) ter sprake gebracht'. Deze wees erop. dat als ge volg daarvan de toestand in dit ge bied steeds hopelozer wordt. Ook de door de commissaris aangekondig de recreatieve ontwerpen hebben blijkens verschillende uitlatingen grote belangstelling van de Staten leden. de progressieve par- wilde een amende ment in liet ontwerp zien opge nomen, waarin wordt toegezegd, dat er een nauwkeurige grondwet zal zijn, dat de rechten van de minderheden zullen worden be schermd en dat alle burgers, on geacht ras of huidskleur, aan de regering zullen kunnen deelne men. De Zuidafrikaanse minister-president Verweerd, heeft voor de stemming- in een toespraak gezegd dat de Zuidafrikaanse republiek in het ge menebest zal blijven maar alleen in dien dit zijn huidig' karakter blijft behouden. Amsterdamse dichters winnen kort geding De president Aan de rechtbank in Haarlem heeft de vordering toege- i wezen. die de Amsterdamse dichters Hans Andreus, Kenico Campert, S.v- bren Polet en Simon Vinkenoog in kort; geding hadden ingesteld legen de uitgeverij J. H. Gottmer te Haar lem, omdat deze in haar vierluik-serie zonder hun toestemming gedichten A an hun hand hail opgenomen. Eisers hadden gevraagd, op straffe van een dwangsom van 500 to ver bieden. dat de uitgave verder zou worden verbreid, vermenigvuldigd of openbaar gemaakt. De president van de rechtbank heeft de dwangsom be paald op ƒ100. De burgemeester ran Amsterdam, mr. G. run Hall. heeft maandagoch tend in het oude R.A.I,-gebouw in de hoofdstad <te textiel grossiers beurs geopend. Fotomr. G. van Hall liniesi en de ambassadeur ran Denemarken. Zijne Excellentie J. W. H. Eickhoff, namen hun gemak ervan op een Deens bank bed. Vragen aan minister over mutaties staf landmacht Her Tweede-Kamerlid de heer Kieft (a.r.p.) lieeft aan de minister van de fensie gevraagd, of het waar is. dat in de hoogste functies van de konink lijke landmacht op korte termijn een groot aantal mutaties zal plaatsheb ben en zo ja, welke motieven aan de voorgenomen mutaties ten grondslag liggen. Koningin Elisabeth op vergeefse tijgerjacht Koningin Elisabeth is maandag in de Avildernïs Aan Rajastan op tijger- jacht gegaan. Tegen het vallen Aan de. duisternis beAond zij zich op on geveer 15 km van liet jachtbuis van de Maharadja van Jaipur, wiens per soonlijke gast zij is. Ook de hertog van Edinburgh nam aan de tijgcr- jacht deel. i Verenigingen voor dierenbescher- ming in Engeland en India hebben tegen de jacht geprotesteerd. Zelfs toén nog niet vaststond dat het ko- ninklijk paar actief aan de jacht zou j deelnemen, gingen protesten op. Het bezoek aan Jaipur \'alt niet binnen j een officieel programma voor het be- zoek van drie weken aan India. In de namiddag hadden tweehonderd drijvers vergeefs getracht de tijger uit zijn schuilplaats te jagen. De ko ningin en de hertog van"Edbinburgh gingen evèn naar net jachthuis te rug. maar trokken daarna weer het oerwoud in. Zij hadden ieder een af zonderlijk platform, Na vier uur vergeefs te liebbeii zit ten wachten, keerden de koningin en de hertog van Edinburgh naar het jachthuis terug. Er is geen schot ge lost Het Wereldgebeuren De „overwinnaar" Cuba blijft de ontstoken zenuw op het westelijk halfrond. Het land van Fidel Castro lieeft op zijn achterste benen gestaan. Dc diploma tieke betrekkingen met Amerika wa ren verbroken en een invasie uit het noorden werd verwacht. Met de pie- sidentenwisseling in Amerika is. voi- gens Castro althans, hel gevaar van een oorlog bezworen. Radio Havanna die de even zinloze als belachelijke Cubaanse voorbereidingen tegen een invasie had toegejuicht, wordt nu niet moe met te vertellen hoe de dap pere Cubaanse regering erin is ge slaagd Eisenhowers oorlogsplannen te doorkruisen. De mobilisatie is voorbij en de Cubanen zijn naar huis teruggekeerd. Als overwinnaars. Want dank zij hun standvastig op treden is de voorgenomen Ameri kaanse invasie afgelast. Castro hield één van zijn bekende langspeel-rede- A'oeringen. temidden van zijn rege ring. een groep wonderlijke personen die een persoonlijke machtshonger paren aan een even grote ondeskun- i digheid op het gebied, waarover zij iets hebben te vertellen. Verder heb ben zij nog iets gemeen: als impul sieve revolutionairen zijn zij goede vrienden van de Sow jet-Unie en .daarmee één dei' grootste gevaren voor het bewaren van de wereldvre de. Daar is dan hijvoorbeeld naast Castro de ..rode eminentie", de uit Argentinië afkomstige dr. Ernesto Guevara, arts, soldaat en be roepsrevolutionair. Zijn bijnaam is Che en hij heeft die naam ais hand tekening gebruikt op de nieuwe Cu baanse bankbiljetten. Dat mag hij. want Che is president van de Cu baanse Nationale Bank. Toen hij de ze benoeming kreeg, wist hij niet veel van geldzaken al'. Zijn geldpo litiek is even wonderlijk als zijn uiterlijk: lang, golvend haar en een niet bepaald schoon uniform. Hij heeft nog geen grote moeilijkheden I gehad op financieel gebied, maar I men zegt. dat dc 34-jarige president op zijn inkomstcnlijst van de bank achter de naam N.N. grote bedra gen incasseert. Gelden waarvan de herkomst zich gemakkelijk laat ra den. Deze naloper van revoluties is één van de machtige mannen ach ter Castro. Hij heeft zijn vreugde uitgesproken over de ..zege" die Cuba heeft behaald op de Ameri kaanse strijdkrachten. Naast Guevara behoort de 30- jarïge broer van dc president. Raul Castro lot de machtigste en de wreedste leiders van de re volutionaire regering. Aan hem ver trouwde Fidel liet waardevolste be zit van elke dictator toe: de hewa- j pende strijdkrachten. Yanzelfspie- I kend heeft Raul de afgelopen weken hoog te paard gezeten. Elk ogen- j blik van dc dag en de nacht gchruik- te hij om onverwachte inspectiebe zoeken te brengen aan bij de grens gelegerde eenheden. Hij had zich zo goed in zijn rol van opperbevelheb ber van een leger in volle oorlogs tijd Ingeleefd, dat het hem werke- i lijk zai hebben gespeten dat de ver wachte Amerikaanse inval niet: door ging. Iets wat hij trouwens al wist. I evenals zijn broer. Maar de binnen- landse toestanden van Cuba hadden i een overwinnings-opkikkertje nodig, i Van Raul Castro is het gevleugelde j woord: ..Ons regime is grootmoedig j en tolerant, omdat wij niet doden. 1 niet martelen en evenmin beledigen, doch uitsluitend met vuurpelotons uit de weg ruimen." Het behoeft geen verwondering,te wekken dat Eisenhower er I niets voor voelde met dergelij- j ké figuren te debatteren. Men heeft 1 net hem in Amerika kwalijk geno- men dat hij. zo kort voor zijn heen gaan als president, de diplomatieke betrekkingen met Cuba verbrak. Kennedy heeft zich hier niet over uit- 1 gelaten, maar hij zal ongetwijfeld er zich voor wachten «Amerika's stand punt aan te passen aan dc grillig heden van een imitatie Sow jet-dicta tor als Castro is. Voorlopig zijn dc betrekkingen nog verbroken, hoewol ook in het land van Castro zelf bezadigde stemmen voor een gema tigde houding pleiten. Vooralsnog heeft de wonderlijke Castro-rege- ring hel erg druk met de „overwin- ning" te vieren. Hoeivel de mobilïsa- tic het land financieel heeft geknakt. Nog één zo'n overwinning en Cas- tvo is %'erloren. Zeven kinderen uit één gezin omgekomen Bij een brand in een woonhuis Aan twee Aerdiepïngen te Baltimore, de Amerikaanse staat Maryland, zijn zeven kinderen en een volwassene, hun oom, om het leven gekomen. De ouders Aan. de kinderen waren voor- I bereidingen aan het treffen voor de j begrafenis Aan een zondag overleden grootmoeder. Veertienjarige ter dood veroordeeld Anthony Yensen, een 14-jarige Ca nadees is ter dood A oroordeeld omdat hij schuldig is bevonden aan moord j op een moeder Aan drie kinderen. Yensen wacht thans op de uitslag van een beroep op de federale auto riteiten om het vonnis t.e veranderen in levenslange gevangenisstraf. Toen het doodvonnis werd uitgespro ken, zei de rechter, G. E. Walsh, dat hij niet anders kon, dan deze straf opleggen, maar dat hij de federale autoriteiten zou verzoeken de straf te veranderen. 1 Wanneer dc voortekenen niet be driegen, zullen de Parijse mode ontwerpers het niet eens zijn over de lijn, die komende lente en zo mer de kleding van de modieuze ATotiw zal kenmerken! Gisteren zijn namelijk de eerste. A-oorjaars- modeshows in de Lichtstad gehou den en uit die modeslioAAS zijn di rect. al drie verschillende silhouet ten naar aoren gekomen; dat van een schoolmeisje, dat Aan een „echte vrouw", en dat Aan de „avant-gardis'l'e". Jacques Esterel was de eerste die gisteren zijn modellen toonde, on der het motto „jong en onschul dig". Zijn mode-opvattingen A'an dit voorjaar beogen de volwassen vrouw te transformeren in een h.b.s.-meisje en al zijn modellen zijn dan ook jeugdig. De rokzoon» valt juist op de knie, het middel tje is smal en de heupen zijn slank. Zijn eerste model Avas een nauwgezette illustratie \-an zijn ideeën: een witlinnen japon niet hoge hals, korte mouwen, bloe zend lijfje en een licht gerimpelde rok. Estevels modellen waren ove rigens voor het merendeel per fect gesneden, met name zijn pak jes met korte jasjes boven iets ge rimpelde rokken. Dat zijn ge makkelijk zittende combinaties, naar rnèn zegt geïnspireerd op de kostuums waarin de echtgenote Aan Amerika's nieuwe president zich vaak vertoont. In de Avijde halzen A-an Estevels mantels en pakjes werden stevige, zijden sjaals gedragen, sommige jasjes hadden knopen ter grootte van pingpongballetjes, die aan koord jes waren bevestigd. Zijn kleuren: veel wit, donkeroranje en tur quoise. Jacques Griffe toonde eveneens een jeugdige collectie, die onder het motto ..Gamin de Paris" on der meer nauwsluitende pantalons met bijpassende jasjes en punt mutsen bevatte, speciaal gecre- cerd voor sportbeoefening en weekend-vakanties. Dunne soepele stoffen die vederlicht zijn, werden gebruikt A-oor deze collectie die eveneens op zachte jeugdige lij nen is afgestemd. Bij Pierre C'ardiii zag men een voorjaarsstijl die onder meer ge kenmerkt werd door een niet- strak aangehaalde taille en een lot even over dc knie vallende roklengle. Het silhouet is „tent- Aormig", een effect dat onder meer bereikt wordt door schuinge- knipte stoffen en plissés. Vrouwe lijk is dit silhouet bepaald niet, taille en heupen krijgen zo min mogelijk nadruk en ook de boe- zemiiju AAordt; Aerdoezeld. Japon nen voor overdag zijn Araak hemd jurken die ook ahveer tentvor- mig uitstaan en waarvau de rok naar beneden A'alt in soepele plooien of in plissés die al bij de armen beginnen. Er zijn A-oorts tentA'ormige manteljaponnen in beige, rood en zAvart. en los om de taille Aallende manteljaponnen iu crêpe en zijde. Tailleurs zijn kiaagloos. hebben een bootbals en korte jasjes, Avaaronder blouses van bedrukte zijde worden gedra gen. C'ardins kleuren zijn oranje, rose, bleekgroen, zwart en veel wit. Vierde in de rij op deze eerste modedag is tenslotte Jean Patou die zijn eigen lijn als „zeer, zeer vrouwelijk" karakteriseert. Voor goed maar conservatief geklede vrouwen heeft hij grijze, beige en marineblauwe tailleurs met nau we rokken en korte kleine jasjes met hoge kragen; de schouderlijn van zijn kleding is een kimono- lijn waaraan kokervormige drie- kwartlange mouwen zijn aange knipt. Gerimpelde of geplisseerde voorpanden kunnen eventuele ex tra-centimeters rondom heupen en bovenbenen camoufleren, nau we driekwart en zevenachtste mantels met strakke ceintuurs zijn speciaal ontworpen om een te kórt silhouet te verlengen. Kno pen en strikken verlevendigen het: silhouet, vaak worden rozen als garnering aangebracht. Op de foto's nieuwe hoedjes voor dit voorjaar, ontworpen door de Parijse modiste Rose Valois: van links naar rechts een ltlokhoedje zwart paardehaar met twee ro zen, een oranje hoedje \*an Ben gaals stro mete en zwarte band van hetzelfde materiaal en een hoedje van korenstro in de na tuurlijke goudgele tint, gegar neerd met 'een zwarte sluier. FIDEL CASTRO „aanvoerder van wonderlijke groep... Kunstschilder A. Miolee in Haarlem overleden Op Sl-jarige leeftijd is te Haarlem overleden de kunstschilder A. Miolee De heer Miolee, die te Vlissingen is geboren, studeerde aanvankelijk \oor notaris, maar daarna genoot hij 'r. schildersopleiding te Haarlem. Hij legde zich in zijn kunstenaarsloop baan speciaal toe op stilleA'ens, bloe- men en duinlandschappen. Hij was lid en vele jaren secretaris van „Kunst zij ons doel" te Haarlem. I Behalve te Haarlem exposeerde hij I o.m. in Groningen en Amsterdam". I Werk A*an hem bevindt zich in het i Frans Halsmuseum en Teyelersmu- seum te. Haarlem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5