Oostburg krijgt een nieuwe burgemeester Dr. den Hollander over industrialisatie GENIET VAN'N %ïf I Uitvin lijfje Kostbare atlassen (f 7700) uit Zeelands bibliotheek verdwenen Zeeuwse Almanak 2 PROVINCIALE ZEIS UW SE COURANT DINSDAG 24 JANUARI 1961 DE HEER J. L. VAN LEEUWEN Eerste burger van het voormalige Brouwershaven Met ingang van 1 februari aan staande is de heer J. L. van Leeuwen te Brouwershaven be noemd tot burgemeester van Oostburg. De heer Van Leeuwen was zoals bekend tot de Schouw- se herindeling per 1 januari j.l., burgemeester, resp. waarne mend burgemeester van de thans opgeheven gemeenten Brouwershaven en Zonnemaire. „Een prachtige gemeente!" Dat was de spontane reactie van de heer Van Leeuwen, .toen hem het nieuws van de benoeming maandagmiddag werd meegedeeld. „Een heel mooie ge meente, ik ben er erg blij mee". Geen holle woorden, gezegd omdat nu een maal iets in deze geest moest wor den gezegd. Integendeel. Het nieuwe, moderne Oostburg past geheel bij de persoon van de heer Van Leeuwen, die zich tijdens zijn achtjarig „be wind" in Brouwershaven heeft doen kennen als een vooruitstrevend en dynamisch magistraat. Geen wonder daarom, dat de heer Van Leeuwen opgetogen was over zijn benoeming te Oostbürg, het 4000 inwoners tellende streekcentrum van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De benoeming betekent bovendien een fraaie promotie: het voormalige Brouwershaven telde 1200 inwoners, het voormalige Zonnemaire, waarvan de heer Van Leeuwen sinds 1958 waarnemend burgemeester was, 750. De heer Van Leeuwen, die thans 48 jaar is, werd Le Vlissingen geboren. Hij kent Oostburg derhalve „wel enigszins", zoals hij het zelf voor zichtig uitdrukt. „Een gemeente, waarvan ik vooral waardeer, dat zij een moderne signatuur heeft. Dat dankt Oostburg aan het feit, dat na de oorlog de herbouw op bijzonder goede wijze is geleid. Een plaats naar de geest van deze moderne tijd, die geheel past bij mijn structuur. Ik pro beer steeds begrip te hebben voor het nieuwe. Het is ook prettig om op een bepaalde leeftijd eens te kunnen ver anderen. Nu kom ik in een andere streek met een ander leefklimaat. Meervoud En we kunnen in Zeeland blijven. Daarom is het des te aardiger". Plotseling spreekt de heer Van Leeuwen in het meervoud. Zijn echtgenote deelt zijn waardering voor Zeeland, kent ook het nieuwe mooie Oostburg, weshalve ook zij enthousiast is over de benoeming van haar echtgenoot. Mevrouw van Leeuwen had er gis termiddag en -avond een taak bijge- kregen: zij was een onder hoogspan ning werkende telefoniste-receptio niste, die bezoekers ontving als haar man telefonische felicitaties in ont vangst nam en de telefoon bediende BEGIN ER NU MEE als haar man zich met die gelukwen sende bezoekers onderhield. Van die vele felicitaties was de nieu we burgemeester het meest getroffen door het eerste telefoontje, eéh har telijke gelukwens van loco-burge meester A. P. Modde van Oostburg. Dat was een eerste, bijzonder prettig contact met een van zijn nieuwe me debestuurders. Vandaag, dinsdag krijgt dit contact al een bredere opzet als de nieuwe burgemeester met zijn echtgenote gaat „kennismaken" in het nieuwe raadhuis in Oostburg. Ramp 1953 Het wordt dus binnenkort voor deze oud-burgemeester van Brouwersha ven een afscheid van Schouwen-Dui- veland, waar hij in de achterliggende jaren een groot aantal bestuursfunc ties heeft vervuld. Onder meer in de gemeenschappelijke regelingen, waar hij een pleitbezorger was voor de openbaarheid. Een van de eerste functies, die hij op Schouwen-Duive- land „ik heb daar altijd bijzonder prettig gewerkt" aanvaardde, was die van secretaris van de Herstelcom missie gemeentebesturen. De ramp van 3953 kwam namelijk acht weken na de dag. waarop de heer Van Leeuwen zijn entree in Brouwersha ven had gemaakt. Tot zijn eerste ta ken behoorde de evacuatie van de ingezetenen De ramp betekende voor de heer Van Leeuwen ook, dat hij in zijn ge meente en de eilandelïjke verbanden massa's problemen moest helpen op lossen. Dit en ook de confrontaties met agrarische problemen, de ge aardheid en de mentaliteit van de bevolking en voorts de problematiek van de herindeling gaven hem de ge legenheid zijn bestuurlijke gaven ver der te ontwikkelen. De heer Van Leeuwen, lid van de P.v. d.A., werd op 20 juli 1912 te Vlissin gen geboren. Van 1929 tot 1932 was hij schrijver bij de Raad van Arbeid te Middelburg. Van dat jaar af ging' hij voor vijf jaar in de handel. In 193? werd hij benoemd tot mijnmeester en in 1948 tot directeur van het gemeen telijk vismiinbedrijf te Vlissingen. In 1941 werd hij tevens belast met het directeurschap van de districtsdis- tributiekring Vlissingen. De heer Van Leeuwen maakte zich na de bevrijding ook verdienstelijk op maatschappelijk terrein. Hij had zit ting in verschillende commissies. Zo was hij secretaris van het comité tot herstel van de Zeeuwse vissersvloot, bestuurslid van de stichting „Nieuw Walcheren" en bestuurslid van de stichting „Herstel Zeeland". De heer Van Leeuwen had ook zitting in het bestuur van het E.T.I. voor Zee land en in het hoofdbestuur van de stichting van de Nederlandse Visse rij. Naast verschillende andere func ties in visserijkringen maakte hij des tijds ook deel uit van het uit zes le den bestaande illegale stadsbestuur van Vlissingen. In april 1951 verliet hij Vlissingen om de functie van chef bij de visafslag in Schevenïngten te aanvaarden. Anderhalf jaar later in december 1952keerde hij terug naar Zeeland toen hij tot burgemeester van Brou wershaven werd benoemd. In 1953 werd hij benoemd tot secretaris van „Zevibel". Lekkages in Lange Jan te Middelburg geconstateerd H Reeds geruime tijd worden door de dienst van gemeente- werken te Middelburg leklta- ges geconstateerd in de ruim- te, die zich bevindt onder de betonnen met natuurtegels af- H gedekte vloer onder de klok- i_ kestoel yan de Lange Jan. De betonnen vloer, waarop de klokkestoel rust ls plaatselijk gescheurd, terwijl het regen- m water door de krimpscheuren van de klokkestoel-stijlen naar H beneden zakt. De gehele tegelvloer dient nu M van een loodafdekking te wor- M den voorzien, terwijl tevens de H stijlen van de klokkestoel wa- terdicht afgewerkt moeten p worden. B. en w. van Middel- burg stellen de raad voor om voor deze aanvullende werk- p zaamheden in de restauratie van de Lange Jan een krediet p p van f 14.700 beschikbaar te p stellen. De minister van onder- wijs, kunsten en wetenschap- p pen heeft reeds goedkeuring p verleend voor de uitvoering van deze werkzaamheden. p illlllllllllllllltlll|]||lllllllllllllllllllllllllllll!ll!!lllllllllllllllllllllllllllllllii[ A. A. van Luijk koninklijk onderscheiden Veertig jaar in overheidsdienst Maandagmiddag: is de rijkscontro- leur van 't verkeer A bij de rijks verkeersinspectie te Middelburg, de heer A. A. v. Luijk, gehuldigd i.v.m. zijn 40-jarig dienstjubileum. Voor zijn arbeid in overheidsdienst ver richt, werd de lieer Van Luijk de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in het kantoor van de rijksverkeers inspectie aan de Bierkaai, waar het hoofd van dienst, de heer D. de Vries, de jubilaris de koninklijke onder scheiding opspeldde. Ook bood de heer De vries, die zich in lovende be woordingen over het werk van de heer Van Luijk uitliet, de gebruike lijke enveloppe met inhoud aan. Namens het personeel, met inbe grip van de bijkantoren,, werd het woord gevoerd door de rijksopzich ter van 't verkeer en tevens de di recte chef van de jubilaris, de heer A. de Visser. Deze wees op de pret tige verhoudingen en de prettige wij ze van samenwerking, met de heer Van Luijk. Hij bood hem vervolgens een ets en een hoekebon aan. Voor mevrouw Van Luijk waren ér bloe men. VAN TOT ONTHULLING IN STATENZ1TTING Autoriteiten speuren naar eeuwenoude boekwerken ENKELK KOSTBARE WF.il- KEN zijn uit de provinciale bi bliotheek van Zeeland te Mid delburg verdwenen I Dit onthul de de commissaris der koningin in Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de J. A. van Bennekom vijfde Zeeuwse Tweede-Kamerlid BIETEN DUNNEN IN RITTHEM zullen het komend voorjaar bieten worden gedund met do muziek. Het is nog niet zeker of do muzikanten -van „ONDA" in strak marstempo en pittige melodie tjes producerend naar de landbou wers zullen trekken. In ieder geval is het wel zo, dat ONDO-leden op de bietenpercelen hun handen uit de mouwen zullen steken. En dat alles ten bate van het uniformenfonds! Weliswaar is het op het ogenblik zo. dat alle ONDA-muzikanten keurig geüniformeerd op de jaarlijkse feestavond acte de présence konden geven, maar binnenkort zal men toch weer een beetje in geldnood komen. Enkele leden trekken dan het mili taire pakje uit en komen in Rit- them de gelederen van het muziek korps weer versterken. Een eind aan de actie voor het fonds maken zou dus wat al te voorbarig zijn. Enfin, vorige week liep dus alles ge smeerd. Het werd een gezellig jaar feest, waarop ..ONDA" onder leiding van dirigent C. Cevaal negen num mers muziek ten beste gaf. Na de eerste pauze werd een toneelstuk in drie bedrijven „De afrekening" ACTIE.. Links en rechts lcomen de jeugdac- ties op gang met het doel een steentje bij te dragen tot het lenigen van de nood in hongerend Kongo. Vooral de schooljeugd in Zeeland is in dit op zicht bijzonder actief en dat is een verheugend verschijnsel. Bovendien blijft het niet bij de schooljeugd. Er is ook persoonlijk initiatief. Dat. ondervond de Vlissinger. die zon dagmiddag tijdens een wandeling wérd aangesproken door twee nog vrij kleine knaapjes. Ze boden hem een brief je aan met het verzoek even van de inhoud kennis te. nemen. Die was kort, maar krachtig. Dit stond er, met kinderhand geschreven, op: „Kinderen lijden honger, hebt U iets te missen voor hen": Men kon zijn gave deponeren in een in huisvlijt gemaakte, reeds zwaar beladen spaarpot. Het was een kleine, maar kennelijk uiterst succesvolle opgevoerd door de toneelgroep van de vereniging. In de tweede pauze was er nog een verloting. MUSSENFEEST... En hü we het toch over jaar feesten hebben: ook het Mussen- gilde van 's Heer-Abtskerke heeft dat weer achter de rug. De meeste van deze (schadelijke) vogels werden neergeknald door de he ren Q. A. van de Vrie en A. Min- naard. Het komend voorjaar zui len deze Bcvelandse mussenver- delgers waarschijnlijk een reis maken naar de omgeving van Arnhemen Nijmegen. Bij accla matie werden tot bestuurslid her kozen de heren B. Harinck, Q. Kemijnse en J. Tolhoek. ...EX SCHIETING Er zijn nog andere schutters in de weer geweest: die van de handboog sociëteit „De Vliegeniers" te Koe wacht. Daar werd namelijk een gro te schieting gehouden om de Ko ningstitel 1961. De heer Th. de Bruy- ne wist zich daartoe te promoveren. De heren R. de Coclc en O. Suy scho ten zich naar de titels van „eerste en tweede minister". FEEST (I) In Yerseke is een feestcomité op gericht. Eind april viert de school van de vereniging voor gerefor meerd lager onderwijs (Kakel- dans) het 75-jarig bestaan. Oud- leerlingen van de school hebben gemeend van de viering van dit jubileum iets bijzonders te moeten 'maken. Men zal zoveel mogelijk oud-leerlingen en oud-personeel leden uitnodigen. FEEST (II) Aanstaande donderdag is het vijftig jaar geleden, dat het echtpaar Oude- sluijs-Bolier in Scherpenisse in het huwelijksbootje stapte. In acht boerderijen te Biervliet en Philippine zal aanstaande don derdag voor de eerste maal liet elektrisch licht aanspringen. Bur gemeester A. P. Kostense van Biervliet zal dan de nieuwe P.Z.E.M.-transformator in de Van Dunnepolder officieel in be drijf stellen. De aansluiting van deze zogenaamde „onrendabele percelen" »p het net werd moge lijk gemaakt onder meer door fi nanciële bijdragen van de beide gemeenten* Casembroot, maandagmorgen in zijn nieuwjaarsrede tot de Provinciale Staten. Het gaat hier zo kunnen we nog be richten om een viertal eeu wenoude atlassen, die in totaal een verzekerde waarde van f 7700 hebben. Letterlijk zei de heer De Casembroot in zijn nieuwjaarsrede over deze af faire: „Voorts wil ik U niet onthou den, dat op tot heden volkomen onverklaarbare wijze enkele kost bare werken uit de provinciale bi bliotheek zijn verdwenen. Gelukkig zijn doubletten aanwezig. Het onder zoek wort in hoge mate bemoeilijkt door 't feit, dat de bibliothecaris ten gevolge van zeer ernstige ziekte niet in staat is de nodige inlichtingen te verschaffen". Bij navraag bleek ons, dat het bier gaat om vier zeer oude at lassen: een Mercator-atlas van 1619, een Blaeu-atlas over Enge land van 1648 en een Blaeu-atias (twee delen) met als titel „Thea- trum Orbis Terrrarum". In totaal dus vier boekwerken, die een ho ge waarde vertegenwoordigen. De verdwijning van deze atlassen kwam vorig jaar aan liet licht bij de jaarlijkse inventarisatie van de provinciale bibliotheek. Het is niet uitgesloten, dat dezo ver dwijning ten nauwste samenhangt met de ziekte van de bibliothecaris van de jirovincïale bibliotheek van Zeeland, de heer H. Pie.ters. Deze is enige weken geleden zodanig ziek geworden, dat hij niet meer geheel de beschikking heeft over zijn spraakvermogen. Het is dus uiter mate moeilijk in dit stadium van zijii ziekte inlichtingen te verkrijgen. Het zou bijvoorbeeld niet uitgesloten kunnen worden geacht, dat de biblio thecaris de boekwerken bij een anti- qtiaire boekhandel in depot heeft ge geven kort voor zijn ziekte. Niette min menen de met het onderzoek be lastte autoriteiten dat ook rekening moet worden gehouden met een ver missing, die in de strafrechtelijke sfeer ligt. Deze boeken behoren niet tot het be zit van de bibliotheek, dat voor uit lening geschikt is. De atlassen blij ven als regel in het gebouw. A»V\\VVAAVVWVN<WVWVVVV\ Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 4, 5, 7 en 8 vwvwwwvwwwwvww De heer J. A. van Bennekoin, direc teur van de christelijke kweekschool I voor Zeeland te Middelburg, heeft de i benoeming tot lid van de ï\veede Ka nier voor de A.R.-Partij aanvaard. De heer Van Bennekom, die liet vijfde Zeeuwse Tweede-Kamerlid en het ze- I vende Zeeuwse parlementslid wordt (twee Eerste- en vijf Tweede-Ivamer- leden) komt in de plaats van het kort j geleden bij een ongeluk om het leven i gekomen Tweede-Kamerlid drs. C. P. i Hazenboso.h. In verband met zijn benoeming heeft het bestuur van de christelijke kweekschool de heer Van Bennekom non-activiteitsverlof verleend. In zijn plaats werd de heer N. Verboon tot tijdelijk directeur benoemd. Dc heer Verboon Is leraar opvoedkunde aan de kweekschool. Het nieuwe Tweede-Kamerlid werd in 1905 te Elburg geboren en volgde de rijks li.b.s. te Wageningen. In 1930 werd de heer Van Bennekom als on derwijzer benoemd te Amsterdam, waar hij in 1944 voor de bezetters on derdook. In 1946 werd de heer Van Bennekom in Den Haag aangesteld als onderdirecteur van de chr. kweek school. In september 1951 kwam hij daarop naar Middelburg als directeur van de christelijke kweekschool voor Zeeland. Naast directeur is de heer Van Bennekom onder-meer inspecteur van het chr. nationaal schoolonder wijs in Zeeland: voorzitter van de vereniging van leraren aan de prot.- chr. kweekscholen en oud-voorzitter van de prot.-chr. onderwijzersvereni ging. Tevens maakt de heer Van Ben nekom deel uit van het college van advies van de Antirevolutionaire Par tij In Nederland. Slot van pag. 1 relatie» o.a. met de Staalstudie- stichting hierop nader in te gaan. Wat vindt U van het Westerscheldc- bekken? wilde de heer Van Oor schot vervolgens weten. „Het is fantastisch" zei de heer Den Hol lander. „Het ligt er als een grote trechter naar een belangrijk ach terland. Ik geef toe, dat men in Nederland liever naar noordelijk gelegen havens kijkt. Maar we le ven nu in de Benelux, er komen andere tijden. Hier ligt de Bcne- luxhaven bij uitstek! En dat gaat niet tegen de Belgen, maar met de Belgen, Het Noordzeekanaal en de Nieuwe Watei-weg geven ver binding op de Rijn, de Wester- schelde op de Schelde en het ge bied daarachter. Opvallend was ook liet antwoord van dr. Den Hollander op een vraag van burgemeester J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg over de aanwijzing van kernen. „Ik ben niet zo erg voor die kernen", zei de industrie-adviseur. „We heb ben er teveel, die zich uitbundig hebben ontwikkeld ten koste van andere plaatsen. Daardoor ont staat pendel en daarmee gaan we tegen alle sociale, culturele en mo rele waarden in. Ik heb liever een groot aantal kleine kernen, dan een klein aantal grote ker nen". Deze opmerking bleek in dc Stalen met veel instemming te z(jn aangehoord. Op een vraag van de heer J. Hommes of er thans serieuze belangstel ling was voor het Sloehavenpro- ject moest dr. Den Hollander het antwoord schuldig blijven. „Ik weet het niet. Maar wél weet ik, dat zowel het Sloe als Terneuzen zo gunstig liggen, dat U bij aan meldingen selectief te werk kunt gaan!" Een interessant aspect in de discus sie leverde voorts do vraag op van de heer B. A. Hesselink of de Zeeuw wel voldoende industriële mentaliteit heeft. De heer Den Hollander meende van wel en trok daarbij vergelijkingen mot Drente en Groningen, waar de omscholing vlot is verlopen. Waarop ir. C. A. L. Ilorstmuuu mededeelde, dat in znn bedrijf van de vier nieuwe uit de land bouw afkomstige arbeiders er drie blijven, mits er voldoende zorg aan opleiding en voorlich ting wordt besteed. In dit verband vertelde de commissaris dor ko ningin, dat voor de vestiging van Smit in Zierikzee grote belangstel ling bestaat onder de Scliouwse arbeiders. Vooral de aard van het werk heeft de interesse. „Niet al leen de materiële voorwuarden spelen hier dus een rol, maar ook arbeidsvreugde wordt gewenst". Tenslotte bepleitte dr. Den Hollan der naar aanleiding van éen op merking van de heer Kodde een harmonisch samengaan van land bouw en industrie. Daarna zegde de commissaris hem dank voor z(jn uiteenzetting; KUNST „Huwelijkslessen" Vlissingen, „Britannia"; Het Rotterdams Toneel. MET EEN AANSTEKELIJK enthou siasme bracht „Het Rotterdams To neel" gisteravond in „Britannia" to Vlissingen het blijspel „Huwelijksles sen" van Leslie Stevens over het voetlicht; een intelligent geschreven niemendalletje, met spitse dialogen, een happy end en talrijke geestige vondsten. Hoewel het gegeven een vrij gezochte indruk maakt, wist Ste vens zijn idee voldoende op de reali teit gebaseerde feiten 'mee te geven om het geheel binnen de sfeer van het aanvaardbare te houden. Anders gezegd; het werd bepaald geen klucht zonder meer, maar behield voortdurend de frisse toon, die voor een waarlijk blijspel een eerste ver eiste is. De „Huwelijkslessen" dan worden gegeven door een echtpaar, waarvan man en vrouw (Pim Dikkers en Enny Meunier) docent zijn aan een Ame rikaanse universiteit. Het zijn wijze levenslessen, maar dé levensles ont staat toch pas wanneer een hoogst charmante Italiaanse OThone, bezield van een nogal merkwaardig ideaal, het huwelijksleven van mevrouw en meneer zélf een weinig komt versto ren. Met name in het vrij langdurige eerste bedrijf ontrollen de gebeurte nissen zich in een verrassend snel tempo en dat de climax tenslotte een tikkeltje minder verrassend is, vormt, in feite geen bezwaar. Stevens vond voor zijn „Huwelijkslessen" boven dien een oorspronkelijke vorm, waar in man en vrouw beurtelings achter een katheder vei'schijncn om het ge beuren toe te lichten. Tegen een bijzonder fraai en prak tisch decor van Hep van Delft, dat voorzag in geringe, snelle change menten, hebben Enny Meunier, Pim Dikkers, Trins Snijders en Jos Knip- scheer de „Huwelijkslessen" bijzon der vakbekwaam ten tonele gevoerd in het noodzakelijk snelle tempo en met rake typeringen. Een vlotte, vaardige voorstelling van een plezie rig stuk. De leden van dc Arbeiders kunstkring, voor wie het stuk gege ven werd, reageerden dan ook met een spontaan, ovationeel applaus. - v/B. In boterzaak aangehouden handelaren vrijgelaten In november van het vorige jaar ontdekte een keurmeester van de Plantenziektenkundige Dienst te Goes op liet spoorwegemplacement van het lokaalspoor te Ovezande een hoe veelheid van 6000 kg roomboter in een aardappelwagon. De voor België bestemde aardappelen stonden op naam van de handelaren B. M. le 's-Heer Abtskerke en G. J. de K. uit Kortgene. Tijdens bet onderzoek werden de beide mannen ingesloten in het huis van bewaring te Middel burg. Zaterdag j.l. zijn de handelaren In vrijheid gesteld en wegens onvoldoen de aanwijzing van schuld buiten ver volging gesteld. f Aiivert.evHe i 't helpt en.. 't is lekker RED BAfJb - ROOSENDAAL OOSTELIJKE WIND Veel bewolking, maar geen sneeuw van enige betekenis. In liet- noord oosten en westen enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige en langs de Wad- denkust matige tot krachtige ooste lijke wind. Lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. ZON EN MAAN 25 januari Zon op 08.31 onder .17.14 Maan op 12.48 onder 02.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2