De „Pra River" op „De Schelde" te water gelate n o£ BILT Pracht handen ZIERIKZEESE MOSSELVISSERS MAAKTEN DE JAARBALANS OP Zeeuwse Almanak MIDDELBURGSE SCHOUWBURG WORDT MODERN THEATER 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 JANUARI 1961 EERSTE VAN ZES SCHEPEN t Ook Lady Korsah, die op liaar beurt „De Schelde" hartelijk dankte, wees op de goede betrekkingen tussen haar Innd en Nederland. Onder dè sprekers die het gestoelte beklom men, bevond zich onder andere een" der „Black Star Line directeuren" en „Schelde"-commissaris, de heer J. Kroese, die bekend maakte, dat de redory Phs, Van Ommeren bij I „De Schelde" een order, voor twee I vrachtschepen heeft geplaatst. De bijeenkomst werd ondermeer door de bekende drie vocalisten „The Spotlights" en de van radio en televisie bekende goochelaar i Fred Kaps opgeluisterd. Tube95a Hamea-Gelei Het is de Hamamelis die 't 'm doet „Garoet" vast en vlot bij Smokkelhoek Tijdens mist Is zondagmorgen het bijna 10.000 bruto ton metende Ne derlandse vrachtschip „Garoet" van de Rotterdamsche Lloyd omstreeks half twaalf opgevaren op de Wcstcf- schelde in de Biezelingse Ham, ter hoogte van de Smokkelhoek. Het schip geraakte ongevaar 400 me ter uit de kust vast op een zandbank en onmiddellijk voeren vanuit Vlis- singen en Terneuzen respectievelijk de sleepboten „Sealdis" en „Holland" ter assistentie uit. Hierbij voegden zich later nog vier sleepboten uit Antwerpen. Ongeveer vijf uur zon dagmiddag twee uur voor hoog water leek het erop, dat de „Ga roet" los zou komen, maar het schip kon zich niet aan het zand ontwor stelen. Kort daarop slaagden de ge zamenlijke p.lc.'s van de zes sleep boten erin het schip los te trekken, dat zonder schade de reis naar Ant werpen kon voortzetten. Ailvert&ntte VERGADERING „HELPT ELKANDER" Lady Korsah hakte laatste beletselen weg Zaterdagmiddag om kwart over twaalf heeft Lady Korsah, echtgenote van de opperrechter van Ghana op de scheepswerf van de N.V. Koninklijke Maat schappij De Schelde" te Vlis- singen het 9.280 ton metende vrachtschip „Pra River" ge doopt en te water gelaten. De „Pra River" maakt deel uit van een serie van acht schepen voor de Ghanese „Black Star Line" waarvan er in totaal zes bij de „Schelde" worden gebouwd. De twee overige schepen zullen worden opgelverd door de Westduitse rederij Orenstein und Koppel te Lübeck. Lady Korsah, die onder andere ver gezeld was van de schilderachtig ge klede Lady Paramount Chief Naua Serwah een vrouwelijk stamhoofd wenste het schip een behouden vaart, verrichtte de doopplechtig heid en hakte de laatste beletselen weg. Terwijl het Vlissingse korps „Ons Genoegen" het Ghanese volkslied voor de eerste maal officieel op Ne derlandse bodem deed klinken, gleed de „Pra River" feilloos in zijn ele ment. Na de plechtigheid spoedde het tal rijke gezelschap, onder wie do Gha nese assistent-minister van verkeer, de heer N. E. Sam, en minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals en echtgenote, zich naar het „Scheldekwartier" voor een ge zamenlijke lunch. Seheldedirecteur J. W. Hupkcs be- Tijdens een bijeenkomst in het s 1§ Scheldekwartier na de te wat er- lating van (le ,JPra River" bood Scheldedirectéur J. W. Hupkes lady Korsah het bijltje aan, H waarmee zij even tevoren de laatste beletselen had weggehh nomen. (FOTO P.Z.C.) j§ ilHiflHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii klom tijdens deze geanimeerde bij eenkomst als eerste het spreekge stoelte om naast de reeds genoemde genodigden onder andere welkom te neten de Engelse ambassadeur in Den Haag, Sir Andrew Noble en de Ghanese gezant in Bonn. Hij wees op de goede betrekkingen, die tussen de jonge staat Ghana en Nederland zijn ontstaan en onderstreepte het feit, dat eeuwen geleden de Neder landers reeds de Afrikaanse westkust aandeden en er sporen achterlieten, waarvan de invloed nu nog kan worden teruggevonden. Souvenir Hartelijk dankte hij Lady Korsah voor het verrichten van de doop plechtigheid. Als souvenir bood hij haar een collier aan en het zilveren bijltje kon ze volgens traditie in ont- va'ngst nemen tegen betaling van een klein muntstuk. Assistent-minister N. E. Sam sprak zijn vreugde uit over de goede betrek kingen tussen Ghana en Nederland en chairman van de „Black Star Line" zei de stellige verwachting te hebben, dat zijn maatschappij in de toekomst dezelfde service zal kunnen bieden als de oudere, reeds lang be staande maatschappijen dit doen. Export uit Waddenzee geeft stijgende lijn te zien De Zierikzcese mosselvissers hebben zaterdagavond officieel het 41ste jaar aan het bestaan van hun vereni ging „Helpt Elkander" toege.voegd. Dat gebeurde 'met de gebruikelijke jaarvergadering, waarvoor zij met een fiks aantal naar hotel „Het Wa pen van Zeeland" waren gpkonren. Voorzitter B. W. Schot schotelde de „Helpt-Elkander"leden aan het begin de jaarlijkse cijfers van de via „het kantoor" in Bergen op Zoom gelever de mosselen voor. Hij kwam daarbij tot de slotsom.dat het met de mös- selkwekerij in Zierikzee zelf niet zo erg vlot gaat. De zaadval in de Zeeuwse wateren leverde de Zierikzeese vissers het af gelopen seizoen weinig op, zodat er niet veel aan de Belgische zonier- markt kon worden geleverd. Was het eindcijfer in het seizoen 1959-1960 nog 253.000 ton, voor 1960-1961 kwam men in de Zeeuwse wateren niet verder dan 70.000 ton. De Wad denzee, waarheen vele Zierikzeese vissers hun activiteiten hebben ge richt gaf een andere beeld te zien. Was de opbrengst daar in 1959-1960 297.000 ton, het afgelopen seizoen be- -reikte tnen ey ^een. cijfer van 530,000 tón. Wat dó import bétteft: de^e lag in 1960-1961 met 69.000 ton aanmer kelijk lag.cr dan het jaar .daarvoor, toen riieti 1f)4.00tl ton invoerde. Het exportcijfer ven mosselen beliep in 1960-1961 met 455 000 ton 20.000 ton meer dan het jaar iharvoor Met vol doening constateerde de heer Schot deze stijgende lijn. „Maar er liggen nog vele problemen te wachten", zó hield hij zijn mede-vissers voor. De naam van de vereniging is echter veelbelovend op dit punt. Wat „Helpt Elkander" zelf be treft: deze telde het afgelopen jaar 41 leden en 59 donateurs. La ter op de avond kreeg zij cr vier |j| tot VOOR KONGO I „HELP KONGO". Onder dat simpele motto komen door geheel Zeeland steeds meer actie-comités in de weer. die begaan zijn met het lot van de hongerende kinderen van Kongo. Het actie-comité van de Terneuzense ulo kwam op het Idee bonnetjes te laten drukken, bonnetjes van een kwartje voor een pakje rijst en bonnetjes van twee kwartjes voor een blikje melk. Na snel overleg te hebben gepleegd met de schoolleiding rolden de bonne tjes van de persen en op het eind van de vorige week hadden de jongens en meisjes ook leerlingen uit ver schillende omliggende plaatsen al voor 1047,bonnen aan de man gebracht. Een fraai resultaat. MIDDEL... Die mevrouw in Oostburg was hele maal niet tevreden over haar kapsel. Dat komt natuurlijk meer voor. Naar het schijnt komt het zelfs, lot grote tevredenheid van de kappers, heel veel voor. Deze mevrouw was bijzonder hard nekkig en zij liet vrijwel geen middel onbeproefd om in de haartoestand verbetering te brengen. Tenslotte meende zij hét middel ge vonden te hebben, haar aanbevolen door de kapper, 's Avonds spoedde zij zich naar liet slaapvertrek, met de bedoeling het onmiddellijk te pro beren en haar man een verrassing le bereiden. Ze ging ijverig aan de slag met de substantie uit de tube en zij had heur haar net goed ingewreven, toen manlief binnenstapte. Zijn reactie was evenveel niet die uit de advertenties, zo van ,JZind, wat zit je haar beeldig!" Geenszins. Hij barstte in lachen uit. Mevrouw had de verkeerde tube ge bruikt. Ze was heel druk in de weer geweest met tandpasta KONGO II In Kapelle-Biezelinge en Schore was het de commissie van het Jeugd-Rode Kruis, die in actie kwam voor Kongo. Zes leerlingen van de scholen uit deze plaatsen hebben hierin zitting en zij wisten de jongens en meisjes te sti muleren voor een actie, die 630 blik jes melk opleverde. De zending ging vorige week reeds naar Den Haag. De kleuterschool te Kapelle was pa raat voor een ander goed doel: een speelgoed-inzameling voor de „Mi- chaëlshoeve" te Brummen. Hetzelfde comité is nu bezig met speelgoed in te zamelen voor het Deltazickenhuis te Poortugaal bij Rotterdam. KONGO 111 In Scharendljke was de medewer king aan de actie van de leerlin gen der christelijke nationale school zo groot, dat het kleine dorp driehonderd blikjes melk en andere levensmiddelen voor Kon go bijeenbracht. Het Jeugd-Rode Kruis zorgde intussen al voor ver zending. LECTUUR Het lectuurhuisje van. de afdeling Kapelle-Biezelinge en Schore van het Nederlandse Rode Kruis heeft in liet afgelopen jaar goede diensten bewe zen. Er werd 1877 kilogram tijd schriften in geworpen en 23 boeken. Van de 130 lectuurhuisjes. die in Ne derland staan, bezette het de 79ste plaats. IDEE De eerste rijksdaalder van een moeder van een padvinder om de padvindsters in Middelburg, die door diefstal haar kas hebben verloren uit de narigheid te helpen, is gevolgd door een tweede. Maar deze tweede „helpende me vrouw" lanceerde en passant een voortreffelijk idee. „Degene, die de kas van de padx'indsters meenam en dit jeugdwerk erg dupeerde, mag toch ook het geld in gesloten enve loppe bij U in de bus doen?" zo vroeg zij ons. Natuurlijk mag dat. 1 De krant zal er dan we! voor zorgen. dat het geld op de goede plaats te- rugkeert nieuwe leden bij. Bij verschillende officiële gelegenheden op het vis serijterrein waren de Zierikzeese mannen van de partij. Zo ook met de vertegenwoordiging van een lid in het Visserijschap. Het boek jaar werd afgesloten met een ba tig saldo van 594,66. „G esc hot" Een groot deel van de vergadering werd in beslag genomen door ver kiezingen. Dat dit onderdeel van de huishoudelijke zaken de nodige nauwkeurigheid vereiste, wordt dui delijk als men weet dat de naam Schot van toepassing is op ongeveer de helft van de leden. De verkiezing voor bestuursleden maakte het dan ook noodzakelijk, dat op de stem briefjes aanduidingen werden gege ven in deze geest: „Schot van de ZZ-8, Schot, de havenmeester". Tenslotte was het dan zover, dat de heer B. W. Schot met gTote meer derheid van stemmen in zijn functie van voorzitter werd herbenoemd, wat ook het geval was met de heer N. Kouijzer (als bestuurslid aftredend en herkiesbaar). Tot nieuw bestuurslid werd benoemd de heer J. Schot. Er zal weer een feestcommissie worden ingesteld voor „Zeeland Presenteert". Verder hield men zich deze avond bezig met vele kleine en grote pro blemen op het gebied van de visserij. Zo werd nog meegedeeld, .dat er goe de hoop bestaat voor het aanbrengen van een belboei bij de Kurkenóldam. Een verzoek daartoe bij het Loods wezen in Vlissingen. werd niet afge wezen. Over proeven met radio-ac tief zand kon met stelligheid worden verzekerd, dat de visserijstand daar van geen gevaren ondervindt. Aan de bestuurstafel had ook zitting erevoorzitter, burgemeester mr. Th. Dijckmeester. Collecte De in de Nederlands hervormde kerk te Sint-Annaland gehouden collecte ten bate van de kas emeriti, predi kantsweduwen en -wezen bracht 210,50 op. Opdracht voor „De Schelde" voor bouw van twee vrachtschepen De N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlis singen heeft van de rederij Phs. van Ommeren te Rotterdam de opdracht ontvangen twee vrachtschepen van 12.500 ton te bouwen. Dit deelde de heer J. Kroese, lid van de raad van be heer van de rederij Van Omme ren en commissaris van „De Schelde" zaterdagmiddag mee tijdens een bijeenkomst in het „Scheldekwartier" gehouden na de tewaterlating van het voor de Ghanese „Black Star Lïue" gebouwde vrachtschip „Pra Ri ver". Do twee schepen zullen eind 1962 en begin 1963 aan de rederij worden op geleverd. De schepen zullen als. open- shelterdekkers een laadvermogen hebben van 12.500 ton en als geslo ten shelterdckker een laadvermogen van 14.500 ton. De schepen zullen worden aangedreven door Schelde- Sulzer motoren van 6.600 p.k. De mededeling van de heer Kroese lokte in de feestelijke bijeenkomst een geweldig applaus uit. Een ap plaus dat de heer Kroese overigens al had voorspeld toen hij in de rij van sprekers het gestoelte beklom en opmerkte dat het een grote te leurstelling voor hem was dat hij toen niet met applaus werd begroet. „Maar dat applaus komt nog wel", zo zei de heer Kroese. Duitse coaster voer op bank bij Walsoorden Zondagmorgen omstreeks negen uur is tussen walsoorden en Bath de Duitse kustvaarder „RUgen" ten ge volge van de mist op een zandbank gelopen. Aangezien het schip vrij on gevaarlijk lag, wenste de Duitse ge zagvoerder geen gebruik te maken van aangeboden sleepboothulp. Zon dagavond is het schip bij opkomend water op eigen kracht vlot gekomen. Deze plattegrond geeft een over-, zicht van de nieuwe indeling van de Middelburgse Schouwburg. De toneelzaal wordt aanzienlijk ver groot en zal ruim 500 plaatsen bieden, waarvan een deel zich be vindt op een balkon en in enkele ..vogelestjes", die aan de zijwan den zijn geprojecteerd. Beneden is voorts een grote foyer geprojec teerd aan de zijde van de Koe poort. Boven deze koffiekamer is eveneens een foyer ontworpen, vanwaar men via. een galerij een. overzicht, van de benedenzaal heeft. Bij de entree is een over dekte inrij gemaakt voor auto's die hier passagiers kunnen afzet ten. Voor het café kómt een groot terras. (Slot van pag. 1) het centrum van de stad op dit ogenblik geen geschikte ruimte is. Aan de vestiging van de schouw burg buiten het céntrum zijn gro te bezwaren verbonden. De vcrbouwing9plannen maken het voorts nodig het stratenbe- loop ter plaatse tc veranderen. Daarmee is J 23.000 gemoeid, maar tegelijkertijd zal de ver keerssituatie op dit punt aanzien lijk worden verbeterd. Stichting Het is de bedoeling van b. en w. het stichtingsbestuur zodanig sa men te stellen, dat de burgerij op het beheer eeii belangrijke invloed heeft. Het wordt dus geen ge meentelijke stichting; Voorgesteld wordt om de eerste maal te benoe men de leden van het huidige Schouwburgbestuur, namelijk de heren inr. F. W. Adriaansc. P. Blaauw, D. F. P. Hoegen en J. A. Tayenier, alsmede namens de ge meente de wethouder voor cultu rele zaken drs. Th. J. Westerhout. Er blijven dan nog twee zetels over, voor één waarvan hot huidi ge schouwburgbestuur heeft voor gedragen drs. H. J. van Alphen, directeur van de chr. h.b.s. Met deze voordracht hebben b. en w. zich verenigd. Zij stellen voor dc andere zetel door een lid van de raad te doen bezetten. Deze tekening geeft aan hoe de 1-oorgevel van de verbouwde Mid delburgse Schouwburg er komt uit te zien. Exploitatie De exploitatie-verliezen zullen door de gemeente gegarandeerd moeten worden. De gemeente kan daarvoor rekenen op een bijzon dere bijdrage uit het gemeente fonds. Mogelijk is ook subsidie te verkrijgen de exploitatie van het ministerie van maatschappe lijk werk. Voorts wilier, b. en w. een verzoek tot G. S. richten om een provinciale subsidie te mogen ontvangen. En tenslotte zal een beroep worden gedaan op bedrij ven en inwoners van de stad. De ze actie zal geleid worden door het huidige Schouwburgbestuur. TUSSEN NEUS EN LIPPEN KarelI CHARMANT VERWACHT... RUSTIG WEER Veel bewolking het hier en daar wat neerslag, maar ook enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tol ma tige wind nit oostelijke richtingen. Temperaturen enige graden box-en hot XTiespuiit. ZON EN MAAN 24 januari Zon op 08.32 onder 17.13 Maan op 12.18 onder 0.1.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2