PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELGISCHE STAKING OPGESCHORT Procureur-generaal dient ontslag in Nieuwe verkiezingen als oplossing Uitbreiding Middelburgse Schouwburg tot modern theater 204e jaargang no. 19 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. WAALS-VLAAMSE SCHEIDING VOORGESTELD Het coördinatiecomité van Waalse vertegenwoordigers van liet Socialistische Algemene Belgische Vakverbond heeft zaterdag besloten, de staking met ingang van vandaag op te schorten. De Waalse vakbondsleiders, die te Saint Servais bij Namen on der leiding van de adjunct-secretaris-generaal van het A.B.V.V., André Benard, vergaderden, spraken zich voorts uit voor om zetting van het A.B.V.V. in een Belgisch vakverbond, gebaseerd op een Vlaamse, een Waalse en eventueel een Brabantse fede ratie. De staking, die 33 dagen geleden be gon, wordt door de Waalse vakbond leiders als een succes beschouwd. Deze leiders veroordelen de houding van de Vlaamse vakbonden die niet of slechts ten dele aan de actie heb ben deelgenomen. Ook de regering wordt bekritiseerd wegens haar re actie op de stakingsbeweging. Ten slotte dringen de Walen aan op vrij lating van de aangehoudenen en op heffing van alle sancties voor sta kingsfeiten. Het bestuur van de Christelijke (r.k) Volkspartij gaf zaterdag na afloop van een vergadering in Brussel als zijn mening te kennen, dat de sta kingsactie tegen de eenheidswet op een mislukking voor de socialisten is uitgelopen. Het bestuur sprak zich uit voor het houden van verkiezin gen, zodra de eenheidswet ook door de senaat is aanvaard. Verslagen De regering heeft verklaard dat de orde overal is gehandhaafd, ondanks „de revolutionaire stakingen", die vier doden en bijna tweehonderd ge wonden hebben geëist. De regering zegt dat de socialis ten die verantwoordelijk zijn voor in totaal 1351 daden van sabotage aan spoorwegen, waterwerken en krachtcentrales, het land ernstige economische wonden hebben toe gebracht. Zi j zullen bij de verkie zingen worden verslagen. De socialisten daarentegen verklaren dat zij de regering, die de Kongolese kwestie op beklagenswaardige wijze heeft laten mislopen en de arbeiders daarvoor wilde laten boeten, een ern stige slag hebben toegebracht. De stakingen die op 20 december begon nen hebben de regering eindelijk ge noopt tot het houden van nieuwe ver kiezingen en de eenheidswetten zul len nooit worden toegepast, meent de socialistische partij. Belangrijker dan do niet te onder schatten economische schade is ech ter de politieke vloedgolf, die de sta- IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|I Zaterdagmiddag liep de „Pra H River", gebouwd voor de Gha- nese ,J3laek Star Line" op de werf van de Koninklijke Maat- H schappij „De Schelde" te Vlis- singen van stapel. (FOTO P.Z.C1 kingen hebben opgewekt. De ressen timenten tussen de 5 miljoen Vlamin gen en de 4 miljoen Walen zijn hoog opgelaaid. De Walen hebben de vlag van een onafhankelijk Wallonië ge hesen en eisen autonomie, verklarend dat hun gewest altijd is ten achter gesteld bij de Waalse sreek, die in Brussel regeerde. De socialisten in Wallonië hebben koning Eoudewijn gevraagd om de ling van zijn land in een Waalse en een Vlaamse helft, beide helften au tonoom en gescheiden door de taal grens. Het verbod van samenscholingen van meer dan vijf personen dat te Luik was uitgevaardigd is zaterdag opge heven. Wel blijven optochten, demon- Geen spionagegeval Verdwenen Britse officier terecht In een ravijn bij Blairgowrie, Schot land, is zaterdag het Ijjk gevonden van de Engelse luitenant van marine, Henry Drummond, die sinds 1 janua ri werd vermist. Omdat Drumrriond was gestatio neerd op Pitreavie Castle, èèn der hoofdkwartieren van de vijf N.A.V. O.-vloten en toegang had tot bepaal de militaire geheimen, werd zijn ver dwijning in verband gebracht met spionage. Omstreeks deze tijd werden namelijk in Londen vijf personen wegens spionage gearresteerd, onder wie twee functionarissen van het mi nisterie van marine. Uit de positie van het wrak van de auto waarin het lijk van Drummond werd gevonden, meent men te kun nen opmaken dat hij is verongelukt en op slag dood moet zijn geweest. SLOTFASE BALIEM-AFFAIRE Mr. Gonsalvesoptreden als juist beoordeeld Mr. G. von Meyenfeldt, procureur- generaal bij liet hof van justitie in Hollaiidia, heeft de minister verzocht hem ontslag uit zijn ambt te verle nen. I-Iij deed dit ua een gesprek met minister Toxopeus en staatssecreta ris Bot, waarmee een definitief eind kwam aan het onderzoek in de ge ruchtmakende Baliem-affaire. Naar het ministerie van binnenlandse za ken meedeelt, is mr. Von Meyenfeldt de nodige medewerking bij zijn ont slagaanvrage toegezegd. Enkele maanden geleden ontstond er wrijving tussen het binnenlands be stuur in Nieuw-Guinea en de procu reur-generaal over de pacificatie in de Bfiem-vallei. De procureur stelde een uitgebreid onderzoek in naar de activiteiten van de bestuursambte naar mr. R. A. Gonsalves. Op het departement van binnenlandse zaken te Den Haag speelde de laatste ;akte van het onderzoek naar de ge dragingen van mr. Gonsalves in de Baliem. Vast kwam te staan dat er enkele Papoea's bij de pacificatie van de nog jonge bestuursambtenaar óm het leven waren gekomen. Dé procu reur-generaal adviseerde dat mr. Gonsalves buiten vervolging kon wor den gelaten, indien bepaalde admini stratieve maatregelen zouden wor den getroffen. Na zorgvuldige overweging is de re gering thans van oordeel, zo deelt een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken mee, dat de richtlijnen voor de bestuursvoering in de Baliem-vallei alleszins beantwoor den aan de daaraan te stellen maat staven, terwijl het optreden van mr. Gonsalves bij de uitvoering dooi' hem van dit beleid, geen aanleiding heeft gegeven hem in gebreke te stellen. De gouverneur heeft, alle omstandig heden in aanmerking genomen, in overleg en volledige overeenstem ming met de minister en de staats secretaris van binnenlandse zaken, de procureur-generaal opgedragen af te zien van een strafvervolging tegen de heer Gonsalves, die bij de be stuursdienst zal worden herplaatst en binnenkort zijn bestemming zal vol gen. straties en bijeenkomsten nog verbo den. De liberalen in Wallonië hebben zon dag als hun mening te kennen ge geven, dat één van beide kamers van het parlement zodanig wordt samen gesteld, dat Wallonië en Vlaanderen er gelijkelijk in zijn vertegenwoor digd. De socialisten in Wallonië hebben vo rige week al een senaat geëist, die voor de helft uit Walen en voor de helft uit Vlamingen bestaat. Belgische staking kostte 9 miljard Volgens de Belgische minister voor middenstandszaken, Paul vanden Boeynants. hebben de stakingen België 9 miljard frank gekost. 85-jarige achter stuur Twee doden bij autobotsing van de gladheid zijn de nieuwe verkeerswej Als gevolg zaterdag op te Nieuw-Weerdinge twee auto's mei elkaar in botsing gekomen. Twee per- soneu zijn daarbij gedood. Het waren de bestuurder van de ene auto, de 83-jarige heer H. Stullen en zijn huis houdster, de 68-jarige mevrouw R. Meindering. Argentijns dorpje door orkaanregens weggespoeld Een klein dorp in Argentinië is na genoeg weggespoeld door een over stroming die minstens vijf mensenle vens eiste. Twintig andere personen werden ver mist uit het kleine dorp Villa Cacique, een 270 km ten westen van Buenos Aires in de bergen gelegen plaatsje. De overstroming, die was veroor zaakt door zware regens en orkaan- winden, ontwortelde bomen en be streek een gebied van bijna 200 meter breedte. Kennedy sr. trok iets te veel uit M Het leek een scène uit de èèn §f of andere lach-of-ik-schiet s klucht, toen de multi-miljo- f§ s nair, ex-ambassadeur en de trotse vader van de nieuwe s Amerikaanse president, Jo- H seph P. Kenndy, zijn overjas Uittrok op èèn van de Inaugu- ratie-bals die in Washington |f werden gegeven. Verbijsterd keek hij naar de s deftig geklede aanwezigen toen deze in lachen uitbarst- ten. Toen ontdekte hij dat hij met zijn overjas zijn rok had uitgetrokken en in zijn over- hemd stond. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Frankrijk wil in Algerije een „staakt het vuren" De Franse politicus Schumann heeft te Parijs een rede gehouden, waarin hij een belangrijke ontwikkeling aan kondigde van het Franse beleid in Algerije. Hij zei dat er sprake Is van contact met de „regering" van Ferhafc Abbas, mits de strijd wordt gestaakt. Van Franse zijde Is men hiertoe bereid. Engelse koningin op olifant door land vein Nehroe Op een olifant, wiens oren en romj feestelyk waren beschilderd, heet koningin Elizabeth van Engeland zondag haar intrede gedaan in Jai pur in India, waar een maltaradja heerst. De koningin, die met prins Philip een reis van 39 dagen door India en Pakistan maakt, scheen aanvan kelijk weinig vertrouwen te hebben, toen men liaar wees op de gouden „howdah", een zitbank onder bal dakijn, op de rug van de olifant. Maar toen de maharadja haar de hand reikte en haar behulpzaam was, zette de koningin door. De maharad ja van Jaipur en de prins volgden haar in.de op het ritme van 's oli- Met „tilak'-tekens, die geluk bren gen, op het voorhoofd hebben de ko ningin en prins Philip later op de dag een bezoek gebracht aan een modeldorp nabij Jaipur, waar zij kennis maakten met inlandse folk lore en huisvlijt. Een bééld uit Washington, waar Amerika's nieuwe president, John Kennedy, vrijdag is geïnstalleerd. De president en mevrouw Kennedy verlaten hier gearmd het Witte Huis op weg naar het bal dat ter gelegen heid van de inhuldiging is gegeven. Amsterdam-Rijnkanaal is weer bevaarbaar Het in de nacht van woensdag op donderdag in het AmsterdamRijn kanaal gezonken Belgische motor schip „André" is zaterdag gelicht. Om vijf uur, kort nadat twee drij vende bokken uit Rotterdam het wrak naar de westelijke oever hadden ge sleept, werd het scheepvaartverkeer weer vrijgegeven. Het lichten van het wrak kon eerst gebeuren, nadat men met poliepgrij pers de lading kalksteen uit de rui men van het schip had gehaald. Even na vijf uur voeren de eerste schepen in de richting van de sluizen, waar men de eerste dagen handen vol werk zal hebben om de grote, reeds drie da gen wachtende vloot te schutten. RIJK STELT f 250.000 BESCHIKBAAR HET RIJK heeft in principe besloten een bedrag van 250.000 ter beschikking te stellen voor de verbouwing en uitbreiding van de Middelburgse Schouwburg. In totaal zal deze verbouwing een bedrag van 900.000 vergen, zo dat nog 650.000 nodig zal zijn. B. en w. van Middelburg hebben nu aan de raad een voorstel gedaan tot oprichting van een stichting, die de schouwburg kan exploiteren. De exploitatie sluit met een nadelig saldo van 54.000, waar voor de gemeente garant zal dienen te zijn. De N.V. Mid delburgse Schouwburg, die het gebouw tot dusver exploi teert, zal de Schouwburg in de nieuwe stichting inbrengen, terwijl het bestuur van de N.V. de aandeelhouders mach tiging zal vragen de naamloze vennootschap te liquideren. Men wil er naar streven zo mogelijk in het voorjaar met de verbouwingswerkzaamheden te beginnen, die zeven a acht maanden zullen duren. In de loop van het seizoen 1961-1962 zou dan het vernieuwde gebouw ter beschikking komen. Uiteraard is dit afhankelijk van de rijksgoedkeu ring voor de bouw, die verleend moet worden door de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. De verbouwing komt neer op aanzienlijke uitbreiding van de toneelzaal tot 507 plaat sen, vergroting van de foyer ruimten en wel zodanig, dat alle bezoekers van de toneel- Met deze voorstellen is een nieu we, belangrijke fase ingetreden in de historie van de Middelburgse Schouwburg. Zoals men weet was dit gebouw aan het einde van de dertiger jaren bestemd voor de sloop, waarop dank zij het voort varende initiatief van een aantal vooraanstaande Middelburgers een „reddingsactie" werd begon nen, die er toe leidde dat een naamloze vennootschap werd op gericht, die het gebouw deed mo derniseren en de exploitatie ter Zaal en foyers voor 500 bezoekers zaal over een zitplaats in de foyers kunnen beschikken. Daarmee wordt het gebouw tevens geschikt voor con gressen. De accommodatie van de keukens e.d. wordt daaraan aangepast, zodat congresbezoekers die de Schouwburgzaal als verga derruimte hebben gebruikt hier tevens de maaltijd kunnen gebruiken. hand nam. De inrichting van het gebouw voldeed de laatste jaren echter niet meer, zodat plannen werden gemaakt voor uitbreiding. In overleg met de rijkscommissie voor schouwburgen, de commis- sie-Cronheim, werd een verbou wingsplan opgesteld door de Mid delburgse architect P. Götzen. Met het Rijk werd daarna over legd teneinde na te gaan of de fi nanciering mogelijk zou kunnen worden door samenwerking van rijk en gemeente. Dit leidde er toe, dat het rijk met instemming van Ged. Staten uit de pot „maatschappelijke begeleiding industrialisatie" een bedrag kon toezetteu van 250.000, op voorwaarde dat uit particuliere bron 10 van de in vesteringskosten zou worden bij eengebracht en de gemeente ga rant zou zijn voor de exploitatie. Voorts zou het gebouw aan een Stichting overgedragen moeten worden. Liquidatie Het bestuur van de N.V. Mid delburgse Schouwburg heeft zich nu met een brief tot de aandeelhouders gericht, waar in het de plannen nader uiteen zet. De aandeelhouders, die destijds in 1938/39 aandelen hebben genomen om het cultu rele leven van Middelburg te steunen, wordt in deze brief verzocht hun aandelen voor het nieuwe doel te schenken. Indien zij daarbij het recht op een vaste plaats opgeven, zul len zij over bepaalde belas tingfaciliteiten (gift) kunnen beschikken. Houders van aan delen boven de 500.kun nen het recht verkrijgen gedu rende hun leven te beschikken over twee vaste plaatsen in de nieuwe schouwburg. Deze re geling is dus aflopend. Binnen kort zal een vergadering van aandeelhouders worden gehou den ter bespreking van de plannen. Bij de voorbereiding is uiteraard ook de vraag naar voren gekomen of het niet beter zou zijn elders een nieuwe schouwburg te stich ten. Deze vraag is evenwel ont kennend beantwoord, in de eerste plaats omdat nieuwbouw belang rijk duurde zal zijn dan verbou wing, in de tweede plaats omdat de schouwburg aan het Molenwa ter gunstig is gelegen, terwijl in (Zie slot pag. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1