Europees parlement stemt in met heffingenstelsel voor landbouw Justitie wil meer betaalde bonnen" Mandement van r.k.-bisschoppen over oecumenische concilie ACTIE TEGEN „VALSE VLAG" HAD OPMERKELIJK RESULTAAT ZATERDAG 21 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Na langdurige en zware debatten Zelfde systeem gewenst voor zuivelprodukten Het Europese parlement heeft gisteren zijn januari-zitting afge sloten met de aanvaarding van een drietal resoluties, waarin de resultaten van het zware landbouwdebat van deze week zijn neergelegd. De afgevaardigden hebben volmondig hun instem ming betuigd met de invoering van een heffingenstelsel aan de onderlinge en de buitengrenzen voor granen, suiker, vlees, eieren en slachtpluimvee, waartoe de E.E.G.-ministerraad in het kader van het versnellingsbesluït voor de landbouw in cle- cember in beginsel had besloten als eerste stap naar een ge meenschappelijk landbouwbeleid. Het parlement meent echter dat er ook een heffingenstelsel voor zuivelprodukten moet komen. Volgens liet parlement zal de op brengst van de heffingen aan de bui tengrenzen, om te beginnen voor 20 moeten worden gestort in een gemeenschappelijk fonds ter finan ciering van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. De rest is bestemd voor liet invoerende land. De opbrengst van de heffingen aan de binnengrenzen zijn in beginsel volledig voor het invoerende land, doch deze heffingen zullen geleidelijk worden opgeheven, naarmate de ge meenschappelijke markt voor land- bouwprodukten tot stand zal komen. Het heffingstelsel zal voorts priori teit moeten genieten boven andere maatregelen voor bescherming van de nationale markten, zoals mini mum-prijzen en contingenten. In de resolutie over de heffingen wordt voorts gezegd, dat in afzonderlijke gevallen, waar de heffing niet tot de nagestreefde E.E.G.-preferenties leidt, voor bepaalde produkten quota kunnen worden ingesteld. Noodgevallen De Nederlandse Iv.V.P.-af gevaar - digde Van Campen (en bij het al gemene debat deze week ook dr. Mansholt, de vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie) hebben ver klaard. dat quota niet wenselijk zijn, omdat ze niet kunnen wor den toegepast zonder een zekere basis van staatshandel, en daar wil men af. De heer Vredeling be toogde gisteren dat de socialisti sche fractie meent, dat er alleen in uiterste noodgevallen voor gya- nen, suiker en boter aan quota kan worden gedacht. Over het al gemeen verwachtte men dat hel fteffingenstelsel op zich zelf vol doende zal zijn om de gewenste voorkeur binnen de E.E.G. te be reiken. In deze resolutie is lenslotte nog enige druk op de ministerraad ver werkt. Het parlement stelt namelijk Vier doden bij vliegongeluk New York Van het Mexicaanse vliegtuig dat donderdagnacht bij New York neer stortte hebben alle 98 passagiers, onder wie vier Nederlanders, het ongeluk overleefd. Een aantal passagiers werd naar een ziekenhuis overgebracht maar al deze konden na een eerste behandeling het ziekenhuis weer verlaten. Drie vliegers en een stewardess kwamen om het leven. KORTE PREDIKATIE GODS ZORG VOOR ONS HART Ik sal het hart van steen uit hun lichaam verwijde ren en hun een hart van vlees geven. Es. 11 19. Het grote leven dwingt ons hoe lan ger ïioe meer om zakenmensente wordenwerkersorganisatorsreke naars. experts in de buitenkant van het léven. Dit heeft zeker zijn waar de, want de wereld gaat daarin voor ons open. Maar het gevaar is groot dat de binnenkant vergeten wordt. Wij merken dat in het ijzige, kriti-■ sche, berekenende dat de omgang van dc mensen onderling zo kenmerkt. Heel vaak is het net of het hart uit het leven verdwenen is. Dat wil niet zeggen dat het niet meer genoemd wordt. Maar dan meestal 'alleen in klaagzangen over eenzaam heid en verlept leven van binnen. Maar hierin is-het hart, tot het tegen deel geworden van wat het zou moe ten zijn: de lentetuin vol liefde en ■mildheid. De Bijbel heeft alle aandacht voor het hart. 't Is immers het centrum van de mens, de plaats waar zijn ge zondheid leeft. Degene die werkelijk ons hart nog kan peilen is God. De mens kan denken dat hij nog leeft. Maar als God komt dan constateert Hij: ..Het is de doocl. Het is van steen." Nu is het grote: ons hart is Gods zorg. Hij heeft het nodig om er Zijn liefde aan kwijt te kunnen. En God gaat zover dat Hij als de grote Hart specialist een ongelofelijke operatie wil uitvoeren: Hij wil het oude, ste nen. ilode hart wegnemen en er een vlezen hart voor in de plaats geven een hart dat leeft en ontvankelijk is voor Zijn liefde. Hij wil dat doen door Zijn heilige Geest. Laten we bidden 'dat God deze operatie snel verricht. Want zo worden we weer compleet, verlost van het eenzijdige leven aan de buitenkant en zo wordt de liefde onder de mensen gered. Maar bovenal: Zo gaat ons hart weer leven uil; zijn bron: het grote Hart van God. Middelburg H. Snoep dat de ministers binnen drie maan den nadat de E.E.G.-commissie defi nitieve voorstellen voor de heffingen zal hébben gedaan, een beslissing zullen moeten nemen. De commissie moet de voorstellen in de loop van het komende half jaar bij de raad indienen. Nauw hiermee samenhangend is de kwestie van de opheffing der con- currentïe-vervalsing. Het parlement heeft met enige wijzigingen een eer ste verordening van de E.E.G.-com missie op dit gebied goedgekeurd. „Diamantstof" uit de lucht Het strenge winterweer in Duitsland heeft enige merkwaardige natuur verschijnselen veroorzaakt. Zo wordt uit Freising bericht dat men daar vrijdag bij heerlijke winterzonne schijn zogenaamde „diamantstof" uit een wolkenloze hemel zag vallen, na melijk op kleine vogelveertjes gelij kende ijsnaalden van ongeveer een centimeter lang en dunner dan een millimeter, die uit een aantal op elkaar gevroren kristallen bestaan. Dit dijunantstof ontslaat slechts bij zeer grote koude, en grote vochtig heid van de lucht. Uit Oost-Duitsland werd gemeld dat men gisterochtend van de Fichtel- berg af het reuzengebergte met zijn sneeuwtoppen kon zien. De contou ien van de bergen leken echter on dersteboven te staan als een weer spiegeling. Een dergelijke luchtspie geling ontstaat door sterke afkoe ling van de luchtlagen vlak bij de grond wat tot gevolg heeft dat de lichtstralen worden omgebogen. Bo ven op de Fichtelberg was liet minus vier graden, maar beneden aan de voet in Overwiesenthal gaf de ther mometer minps acht graden aan. Z.K.H. Prins Bemhard heeft, verge zeld van zijn particulier secretaris F. A- de Graaffeen bezoek aan Gelderlaiid gebracht. Foto: prins Bemhard tijdens de bezichtiging van een rijwielfabriek in Dieren. VOORZITTER C.K.V. OVER KOOPVAARDIJ „Leerlingenstelsel in I sSfe YeTYl SïïflE werkelijk maritiem land. exploitatie ontaard Z" van de Nederlandse koopvaardij- Terwijl in het gehele westerse be- 1 schepen, drijfsleven de jaren 1959 en 1960 werden cekennïerkt door een onge- De vraaK is naar vorenigekomeri of kende hoogconjunctuur, wist de <?e gemoderniseerde basisopleiding scheepvaart duar op onvoldoenden ij-:n,« de praktische scholing ze van te profiteren. Dit was onder mowt worden betrokken, zodat de meer een gevolg van de voortduren- i leerlingentijd aan boord van de sche- de druk ïp de vraehtenmarkt, die P™ °vcidiodig wetU aangezien deze werd veroorzaakt door de opgelegde J vloot. Aldus de voorzitter van de Centrale van zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij C.Iv.V.)de heer O. W. van Driel gistermorgen hij dé opening van de algemene vergadering van de C.K.V. in Utrecht. Een deel van de schepen moest woe den opgelegd door de ongebreidelde en in geen enkele verhouding tot de uitbreiding van de wereldhandel staande aanwas van de wereldkoop- vaardijvloot in 1957 en 1958, en met name van dat deel van de vaart on der zogenaamde „valse vlaggen", zo zei de heer Van Driel. Men dient, volgens hem, rekening te houden met het feit, dat de regerin gen van de zeevareude landen en vooral die van de Verenigde Staten niet bereid of niet in staat zijn dit vraagstuk in de kern aan te pak ken. Ook de redersgemeenschap in die landen toont, naar zijn oordeel, weinig bereidheid om het gevaar dat hier dreigt effectief tegen te gaan. De heer Van Driel voegde hieraan toe. dat dit de zeevarenden dwingt, ervoor te waken dat de kwalijke ge volgen niet op hun ruggen worden afgewenteld. Hij meent, dat in dit licht de boycot-actie van de I.T.F. moet worden bezien. Effectief Het effect van deze actie is niet gering geweest, aldus de heer Van Driel. Aan het einde van 1960 waren ongeveer driehonderd „Panhonlib" schepen onder con tract gebracht en het. laat zich aanzien, dat dit aantal nog aan merkelijk zal worden vergroot. Opmerkelijk noemde hij ook het aantal schepen, dat van onder een Weekend met oceaanlucht zonder vorst (Van onze weerkundige medewerker) M De vorst, die in de afgelopen weekin Zeeland nog niet zo H veel te betekenen heeft gehad, i.s plotseling naar Midden- Europa verdreven. In onze om- geving kwamen 's nachts tem- peraturen van twee a drie gra- den onder het vriespunt voor en donderdagmorgen in het oosten M en noorden van Nederland 7 ff graden Celcius. Dit zwakke oce- aanfront is snel naar het oos- ten getrokken, zodat vrijdag- avond de vorstgrens al tot de lijn Hamburg-Hannover- Frankfort was teruggetrokken, g Alleen in Scandinavië en Oost- p s Europa zal tijdens het weekend nog matige tot strenge vorst voorkomen. Onze omgeving komt in een luchtstroming van de oceaan, die wordt aange- voerd met zuidwestelijke win- den. Aanvankelijk komt hier- n in nog veel bewolking voor met plaatselijk mist, maar in de loop van het weckend mogen wij ook opklaringen verwach- ten. dank zij een hogedrukge- bied dat via Noord-Spanje in n de richting van de Alpen trekt. De lucht, die wordt -aange- voerd staat in de middag tem- peraturen toe van ongeveer 5 tot 8 graden Celsius, hetgeen voor midden januari aan de ho- ge kant is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI Repressailles in Stanleystad De Verenigde Naties hebben de Loe- moemba-gezinde gezagsdragers in Stanleystad een „krachtige" waar schuwing gezonden naar aanleiding van de arrestatie van 12 Belgen als vergeldingsmaatregel voor de over brenging van ex-premier Patrice Loemoemba naar de gevangenis in gladheid van de weg heeft giste- Katanga. ren in Hengelo een mensenleven ge- I eist. In de Weemenstraat viel de Onder de gevangen genomen Belgen 56-jarige lieer J. C'hr. Jansen zo on- bevinden zich drie vrouwen, aldus de gelukkig, dal hij ter plaatse over- V.N.-woordvoerder in Leopoldstad. leed. - Dode door gladheid in Hengelo vorden gezien als een oplei dingsperiode. Tegen deze gedachtengang heeft de Nederlandse redersgemeenschap zich yplgens dc heer Van Driel, met band éiVtarid vc'rzét, Tn de werkverdeling aan boord zijn de vierde stuurman, I de stuurmansleerling en de leerling- - scheepswerktuigkundige een rol gaan j spelen. Tegen C.A.O. i Deze ontwikkeling betekent, vol gens de lieer Van Driel. een uithol ling van de artikelen in de collectiev arbeidsovereenkomst waarin wordt bepaald dat geen leerling zal wor den gemonsterd als dit vervanging van scheepsofficieren of gezellen ten gevolge heeft. Het leeriingenstelsel op dé Nederlandse koopvaardijvloot is, naar het oordeel van de C.K.V., ontaard in een stelsel van goedkope arbeidskrachten. Het opleidings vraagstuk is belangrijk, aldus de heer Van Driel, maar wij willen geen oplossing die de economische exploitatie van de leerling nog zal bevorderen. Overleg in Den Haag Werner Middelmano, plaatsvervangend directeur van liet Westduitse ministerie voor vluchtelingenzaken, heeft maan dag te New York verklaard, dat West- Duitsland gedurende het vluchtelingen- jaar meer clan vijf miljoen dollar voor vluchtelingenhulp heeft bijgedragen. Mid delmann bevindt, zich in New York voor besprekingen met autoriteiten van het hulpverleningsfonds voor kinderen der Ver. Naties. ff Politionele transactie werd succes fVan onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is don derdag in Den Haag een bijeenkomst gehouden van een groot aantal vertegen woordigers van liet open baar ministerie officie ren en substituut-officie ren van justitie uit het gehele land. Op deze bij eenkomst is gesproken over uitbreiding van de zogenaamde politionele transactie of „betaalde waarschuwing". Het is nog niet bekend of men thans het gehele land hier in wil betrekken dan wel wil overgaan tot een derde uitbreiding van het aantal arrondissementen, waarin de politie de bevoegdheid krijgt de betaalde waar schuwingen uit te reiken. Aart een dergelijke uitbreiding van de „transactie in handen dei' politie" dient overleg met de officieren van justitie voor af te gaan. De afdoening van boeten op de vereenvoudigde wijze geschiedt weliswaar dooi de politie doch steeds op ge zag van de officier van justi tie. Deze stelt ook bijvoorbeeld de „tarieven" vast voor be paalde overtredingen en geeft de richtlijnen voor het optre den van de politie. Een uitbreiding over een gro ter aantal arrondissementen of zelfs over het gehele land van deze politionele transactie ligt wel in de lijn der verwach tingen. Overal waar deze reeds is ingevoerd is zij een groot succes geworden. De activiteit van de pofttie is er aanzienlijk door toegenomen en het pu bliek heeft over het algemeen gunstig gereageerd. Het publiek wordt thans op de vingers getikt voor betrekke lijk .eenvoudige overtredingen, waarvoor vroeger vaak slechts een simpele waarschuwing werd gegeven of die door ge brek aan politiepersoneel in het geheel niet werden aange pakt. STEMMEN UIT DE KERKEN Het Wereldgebeuren Uit de gevangenis D' e rechterhand van maarschalk Tito, de vice-president van de communistische partij van Joe- j go-Slavië. befaamd kenner van de marxistische leer en begaafd auteur, Milovan Djilas, is sinds gisteren weer in Belgrado, de hoofdstad van Joego- I Slavië bij vrouw en kinderen. Maar j Tito was er niet om hem te verwel komen. er gaf geen lid van het dage lijks bestuur van de communistische I partij enig blijk van meeleven en zelfs de eenvoudige Joego-Slaven die I eens tegen de keiharde verzetsman I Djilas hadden opgezien, lieten ver- stek gaan. Djilas was niets meer dan een ex-gevagnene van het communis tische regiem. Meteen dief kan men I na zijn boetedoening nog contact hebben, maar met een ex-gevangene van het systeem moet men voorzich tig zijn. "Genadeloos heeft Tito zijn vroegere vriend behandeld. Djilas. eens behorend tot de top van de par tizanenleiders en door niemand min der dan Churchill hogelijk geëerd vanwege zijn onverzoenlijke en on verzettelijke houding tegenover de Duitsers, die zijn land brandschat ten, heeft -in Joego-Slavië afgedaan. De auteur van ..De nieuwe Klassen" schreef ook dc uit de gevangenis ge smokkelde aanklacht in boekvorm „Land zonder recht". Het is een bit ter teleurgesteld mens die hier uiting geeft aan zijn wrevel over de Tito- neerschappij. Onder Tito die in 1937 tot secreta ris-generaal van de communis tische partij werd benoemd maakte Djilas snel carrière. Hij werd lid van het centraal comité en maak te met zijn chef de voor hen smade lijke intocht van de Duitsers mee in Belgrado. Beiden organiseerden de partisanenstrijd. Na de bevrijding van zijn land en het uitroepen van de republiek werd Tito president. Milovan Djilas gooide eveneens hoge politieke ogen. Hij werd voorzitter van een speciale commissie van agi tatie en propaganda. Zijn loophaan culmineerde in de benoeming tot vi ce-premier. Djilas is intelligent, en de communistische leer was voor hem iets waar men ook over kon dis cussiëren. En zelfs grapjes over kon maken. Zijn medecommunisten schrokken weieens van zijn opmer- kignen over doctrines, waar zij als primitieve volgelingen blind vertrou wen in hadden. Als student stond Djilas al bekend als een grappenma ker en deze eigenschap légde hij als één der hoogste regeringsfunctiona rissen niet af. Dat was nog wel goed afgelopen, wanneer hij zijn mopjes over het Kremlin en Tito binnenska mers had gehouden. Maar Djilas spuide zijn bezwaren legen de com munistische partij in het offieële par tyblad. Hij vroeg om niets meer of minder dan om vrije meningsuiting binnen de partij. Tito, die in 1953 al le moeite had om dc vrede met het Kremlin te bewaren, greep hardhan dig in. Djilas werden alle officiële functies ontnomen. Hij mocht, bij gra tie van Tito, nog wel gewoon lid blij ven van de communistische partij. Die „eer" was hem teveel. Hij bedankte, i Had hij toen nog zijn mond gehou- den. dan was hij misschien een eer- zaam burger gebleven. Maar Djilas j schreef een artikel voor de New York Times, waarin hij een meerpartïjen- I stelsel voor zijn land bepleitte. Het i kwam hem op een voorwaardelijke gevagnenisstraf en op een nimmer aflatend toezicht van de geheime po litie te staan. Nog had Djilas een kans. Maar nlj gebruikte die om het boek „De nieuwe Klassen" te schrijven, een fel hekelend boek. waarin de te leurgestelde communist voor vrijheid van meningsuiting pleit. „De commu nistische revolutie gaf mij alles, uit gezonderd wat ik er in 'ideologisch opzicht van had verwacht", zo j schreef hij. Het boek en zijn in het I openbaar geuite beschuldigingen kostten hem negen jaar. Maar zelfs in de gevangenis werd de pen ge bruikt. Uit de gevangenis werd het boek „Land zonder recht" naar bui ten gesmokkeld. Hierin verklaarde Djilas het communisme te hebben af gezworen. Tijdens een nieuw proces zei hij „het boek van de eerste tot de laatste letter te handhaven". Tito heeft nu „genade voor onrecht" laten gelden en zijn vroegere vriend in voorlopige vrijheid gesteld. Djilas mag zich niet meer bezighouden met politiek. Het zal de nu -17-jarige pa triot en intellectueel niet meevallen. Zijn boeken (hij moet nog een derde hebben geschreven, dat iii het bezit van de gevangenisdirectie is) hebben echter overtuigend afgerekend met de legende van het Joego-Slavië. waar het wel meevalt. De Vakantie gangers mogen wel eens bedenken bij hun bezoek aan Joego-Slavië dat achter dc gevels van de gebouwen die zij wellicht enthousiast fotogra feren, mensen worden gevangen ge houden die alleen maar een eigen mening wilden hebben. Djilas heeft ervaren dat dit laatste achter het IJzeren Gordijn onmogelijk is. „Luid klinkende en weergalmende vermaning tot Evangelie-leven" Het Oecumenische Concilie, dat 2 jaar geleden door paus Joannes XXIII werd aangekondigd, zal misschien het komende jaar in Rome bijeen zijn. We moeten over de voorbereidingen van zulk een oecumenisch concilie niet gering denken. Voor het eerst in de geschiedenis zal het voorkomen dat uit heel de bewoonde wereld (dit is de betekenis van het Griekse woord oikumène), uit alle werelddelen bisschoppen en wie er meer wor den verwacht, bijeen zullen zijn. We moeten er ons niet over verbazen als het nog 1963 wordt. Allerlei vragen zijn er reeds gesteld over dit komende concilie. Ze zijn gesteld door niet-rooms katholieken van allerlei slag. Ze zijn ook gesteld binnen de Kerk van Rome. Ook daar zijn bepaalde wensen uitgesproken in de hoop, dat met deze wensen rekening zal worden gehouden. I dere kerken, dat zij zich moeten be- I keren en zich moeten voegen onder j het gezag van de opperste herder te j Rome. Er wordt te Rome gewikt en ge wogen hoe de voorbereiding van het concilie moet zijn en wat men moet doen met de suggesties, die uit heel de wereld zijn ontvangen en waarom men zelf gevraagd beeft. Die voorbereiding van zo'n concilie is uiterst belangrijk, want daarbij moet worden vastgesteld I wat er op de agenda zal komen. Omdat er in de kerk van Rome in ons land blijkbaar allerlei vragen zijn rondom het komende concilie en om dat de bisschoppen van oordeel zijn dat de belangstelling daarvoor warm moet worden gehouden, hebben zij een mandement doen uitgeven „aan Er is o.a. gevraagd of dit concilie, i van grotere importantie, de paus niet hun priesters, religieuzen en gelov zoals de voorgaande, zich alleen be- beter doet dit concilie maar weer af - zig zal houden met dwalingen die men ontdekt heeft en waartegenover de zuivere leer moet worden vast gesteld, of dat het zal gaan over de een of andere regeling van de kerke lijke tucht. Dit. zijn de twee voor naamste zaken waarover concilies het hebben gehad. Aan die waag was toegevoegd het oordeel, dat. wanneer hel: komende concilie in deze tijd, nu te gelasten. Maar, voor de eerste aankondiging heeft de paus gedacht aan „een even tueel herstel van de kerkelijke een heid" en hij heeft daarbij niet alleen gedacht aan de Kerk, waarvan hij zelf het hoofd is. Ook andere con cilies hebben zich met de kerkelijke eenheid bezig gehouden, maar ze heb ben dat gedaan op de bekende wijze er zovele problemen in de wereld zijn 1 door vermaningen te richten tot i Wanneer deze bisschoppen zich liet komende jaar of later, naar Rome begeven om daar de 7 bisdommen die ons land nu heeft, te vertegenwoor digen, zouden zij zich gesteund wil len weten „door het gelovige mee leven van allen". Een concilie moet wezen „een luiö- ltlinkende en in heel de Kerk weer galmende vermaning en oproep tot (Zie slot pag. 5 kol5) l MILOVAN DJILAS ..terug in land zonder recht.. Om de dichtheid van de atmosfeer te kunnen bestuderen, zal Italië binnenkort raketten de ruimte inschieten, zo heeft professor Gugliemo Righinl, directeur van het observatorium van Arcclrie. in Flo rence verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3