Noord-Beveland (verkeersrotonde van Zeeland) heeft mogelijkheden Zeeuwse Almanak Tcw „SCHELDE CHEMISCHE MIJ" KREEG GROND IN ERFPACHT Iwcn TUBERCULOSE IN ZEELAND NAUWELIJKS VOLKSZIEKTE 2 P R O V 1 N U I A L hi ZE E U W S bJ COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1961 DRS. M. C. VERBURG VOOR LANDBOUWERS Ir. D. van der Zaken ruilverkaveling heft „verborgen gebreken" op „Noord-Bevelaiid ïn de toekomst de verkeersrotonde Aan Zeeland heeft zeer redelijke mogelijkheden voor de toekomst. I)e nieuwe landbouwhavens van Kortgene en Kamperland, re creatie, pendel en Uitbreiding van de tuinbouw en fruitteelt bie den bescheiden mogelijkheden, die voor een behoorlijke bevol kingsbinding kunnen zorgen. Wil Noord-Beveland de huidige bevolkingsafname circa 800 personen in tien jaar omzet ten in een bevolkingsgroei van circa 150 per jaar, dan zullen ieder jaar een vijftigtal arbeidersplaatsen moeten worden ge creëerd. Het gaat hier slechts om enkele tientallen." Dit ver klaarde vrijdagmiddag in hotel „De Stads wijnkelder" te Kort gene drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland tijdens een bijeenkomst, welke door de landbouworganisaties was belegd over de toekomst van Noord-Beveland, mede met het oog op de voorgenomen ruilverkaveling. Over dit laatste onderwerp hield de hoofdinge nieur-directeur van de Cultuur Technische Dienst in Zeeland, ir. D. van der Zaken, een lezing. De door tientallen Noordbevelandsc boeren bezochte vergadering- ook de beide burgemeesters van het ei land waren aanwezig werd geo pend door de heer s. van Langeraad namens de Z.L.M., de C.B.T.E. en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Noord-Beveland. In het kort stipte hij enkele problemen aan, waarmee men in Noord-Beveland te kampen heeft. Spreker zette het doel van deze bijeenkomst uiteen: de toekomst van Noord-Beveland onder de loep te nemen. Hoe zal Noord-Beveland er over enkele jaren uitzien?, vroeg hij zich af. Aan de hand van een kaart ging. de heer Van Langeraad na, hoeveel grote wegen in de toe komst dwars over het eiland zullen worden aangelegd en hoe daardoor landbouwgrond verloren zal gaan. „Wij willen geen groot verkeersplein worden zonder er zelf in te worden gekend en mede te beslissen", be toogde hij. Gewenst voor Noord-Beveland noemde de heer Van Langeraad een herindeling van het grondge bruik administratieve ruilver kaveling waaronder -indien mogelijk de droogvallende gronden ln de Zandkreek dienen te vallen, zei hij. In het kader van een ruilverkaveling pleitte spre ker voor een algehele elektrifica tie. Verbeteringen van het polder- wegennet en de waterbeheersing, achtte hij in de toekomst even eens noodzakelijk. king, poneerde drs. Verburg de stel ling, dat een evenwicht tussen de stedelijke en vele dorpskernen in Zeeland beter ls voor een harmonisch samengaan van deze beide. Is er in de toekomst expansiemogelijkheid voor de Noordbevelandse dorpen?, wierp spreker de vraag op. Er liggen ongetwijfeld kansen. Noord-Beveland krijgt met zijn coasterhavens in Kortgene en Kamperland een elasti sche toekomst. Een zekere concen tratie van de landbouwhavens en meerdere diepgang is bepaald niet ongunstig, betoogde spreker. Sprekende over Noord-Beveland als de „verkeersrotonde" voor Zeeland zei drs. Verburg, dal nien tor plaatse meestal niet meeprofi teert van zo'n rotonde. Voor verkaveling met de daaraan verbon den consequenties, mogelijkheden en moeilijkheden. Noord-Beveland heeft prachtige rechte kavels althans oppervlakkig gezien tachtig pro cent van de percelen is gedraineerd, kortom liet is een modern landbouw gebied, aldus ir. Van der Zaken. Het eiland heeft echter ..verborgen ge breken". die niet ieder in hun volle omvang bekend zijn. Degenen, die de verbruikerskaart hebben gezien, zijn er werkelijk van geschrokken. Zó is de land bouwgrond door vererving, ver koop en boedelscheiding versnip perd. Er zijn 80 bedrijven, waar van de gronden verspreid zijn over 5 tot 10 percelen en acht be drijven beschikken over meer dan 10 percelen, soms ver verspreid uit elkaar liggend. Vele percelen hebben uitsteeksels en er bevin den zich geren in. terwijl vaak de lengte ten opzichte van de breedte ongunstig is. Vroeger telde men deze bezwaren niet, omdat ze niet werden gevoeld, maar thans zijn zij een factor van betekenis door de sterke mechanisatie en de hoge lonen. Ir. Van der Zaken zette uiteen, dat al ruim een jaar geleden hierover is gesproken. Binnenskamers is men tot de overtuiging gekomen, dat een administratieve ruilverkaveling moet worden doorgevoerd. Een aanvraag is reeds gedaan bij Ged. Staten. Aan vankelijk is ook bekeken of. we er met beperkte overeenkomsten zouden Vö^° de enige echte Sedert 1912 komen, maar op dit voornemen zijn we teruggekomen, omdat de kans op slagen minder groot leek. Bij een dergelijke ruilverkaveling kan de elektrificatie van onrenbabele perce len op Noord-Beveland nog 79 be drijven en woningen worden be trokken. De ruilverkaveling is inmid dels aangevraagd, omdat zij in het kader van het Zeeuwse vijfjarenplan voor ruilverkavelingen moest worden geplaatst, deelde ir. Van der Zaken mede. Uitvoerig ging spreker in op de ver dere procedure: de benoeming van een voorbereidingscommissie, het op stellen van de plannen, benoeming van een definitieve plaatselijke com missie, de stemming, het inbrengen en de uitgifte van grond enz. Spreker wilde niet ingaan op de vraag of het treffen van cultuurtechnische maat regelen nodig is. Dit vormt momen teel een punt van bespreking. Het afgraven van dijken wordt niet vaak gedaan bij een ruil- of herverkave ling. Het is bijzonder duur, zo deelde hij nog mede. Op de causerie van de beide inleiders volgde aan het slot van de vergadering een interessante bespreking, waarbij nog tal van de tailpunten nader werden toegelicht. „VAN GROOT BELANG VOOR AXEL" Perspectieven Uit de rede van de heer Verburg, die allereerst een schets gaf van de his torische groei van Noord-Beveland, bleek, dat er voor dit eiland redelijke perspectieven zijn in de toekomst. Noord-Beveland gaat het hart van dit gewest vormen, omdat het na aanleg van de Deltadammen en de voorgenomen brugbouw over de Oos- terschelde geografisch centraal komt te liggen. Dit eiland wordt dan de verkeersrotonde van Zeeland. Na „leefbaarheid" onder de loep te heb ben genomen, waarbij hij nader in ging op de veroudering van de bevol- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Hederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Noord-Beveland liggen de papie ren echter anders. Drs. Verburg dacht In dit verband aan het toe risme. de mogelijkheid tot pendel en misschien ook industrievesti ging. Van dat laatste kunnen we echter niet veel verwachten, ging hij verder. Als in 1965 de brug over de Oosterschelde zal zijn ge bouwd en dat staat nu nog niet vast zal er een stroom auto's over Noord-Beveland trekken. Door de betere verkeersmogelljkhe- den komen er voor de Noordbeve- landers meer mogelijkheden op het gebied van tuinbouw en fruitteelt. Dit zou de afneming van de beroeps bevolking in de landbouw kunnen compenseren. Dank zij de betere ver keersverbindingen bestaat er voor degenen die in Noord-Beveland wil len blijven wonen, gelegenheid naar Goes, Zierikzee of het Sloegebied te pendelen. De ambachtelijke bedrijven kunnen profiteren van het toerisme. Spreker dacht in dit verband aan een werf. Voorts verklaarde drs. Verburg, dat een investering van 10.000.000 in het Veersc Meer rendabel is. Ook het feit, dat de vissers van Veere en Ar- nemuiden hun thuishaven krijgen in Colijnsplaat is van belang. Wij ho pen. dat onder deze vissers de ge dachte zal rijpen om grote boten aan to schaffen, zei hij. Dit is van belang na de afsluiting van de Oosterschel de. De conclusie aan het slot van zijn betoog was deze: Er liggen be scheiden mogelijkheden voor Noord- Beveland in de toekomst. Ruilverkaveling Een voor de boeren zeker zo interes sant onderwerp werd behandeld door ir. Van der Zaken: namelijk de ruil- VAN TOT EERVOL. Zeeland heeft zich gisteren in de Houtrusthallen te Den Haag, waar de „Avicultura" tentoonstelling van pluimvee, pelsdieren en velerlei vo gels wordt gehouden, niet onbetuigd gelaten. Tot een bijzonder eervol re sultaat op deze expositie van inter nationale allure namelijk kwam de MOEILIJK.... Dezer dagen hebben wij met waar lijk gemengde gevoelens enkele ma len geapplaudisseerd. Uiterst ge mengde gevoelen ivaren hetmogen wij wel zeggen. Dat kwam door het optreden van een meneer met een hondendressuurnum- mer. Want voor wie klap je in zo'n geval eigenlijk f Voor de man of voor 'de honden? Een vreemd geval. Zeker, die meneer verdient hoe ge ook tegenover dressuur vwogt staan bewonde ring voor het geduld en het door zettingsvermogen, waarmee hij zijn viervoetige pupillen al die kunstjes bijbrengt. En heus, lieve dierenbe schermers, die honden zagen er niet ongelukkig uit. Die kwispelstaartten, dat het een lievelust was om te zien. Vooral als er geklapt werd. Die man zag er wél vermoeid uit. Nou, daar klap je dan ook een beetje voor. Maar wanneer men het ons zou vragendan gaat zo'n applaus toch in de eerste plaats naar zulke dieren uit. Of niet? Een moeilijk geval Heel moeilijk... Wijziging van Axels uitbreidingsplan Vrijdagavond heeft notaris B. H. de Graaf in de raadzaal van het ge meentehuis te Axel de akte doen passeren, waarbij door de N.V. „Schelde Chemische Maatschappij" een perceel van 38 ha grond op de Axelse vlakte in erfpacht wordt over genomen van de inspectie der domei nen, ten einde daarop een chemische industrie te vestigen. Het. ligt in(A.' bedoeling, dat nog dit jaar met de bouw van deze chemische fabriek wordt begonnen. Zoals reeds eerder werd gemeld, zul len naar schatting 1500 mensen in deze industrie werk kunnen vinden. De korte plechtigheid van de erf pachtsoverdracht werd onder meer bijgewoond door de heer R. baron dc Grenet-Ricciardi, directeur-generaal van het Brusselse hoofdkantoor van het Montecatini-concern, tevens com missaris van de nieuwe N.V.. de di recteur der N.V. Schelde-Chemische Maatschappij, de heer P. J. H. Krantz, de Belgische consul, ir. C. F. J. M. Wats en de inspecteur der domeinen te Goes, de heer I. Thielen. Verder was daarbij aanwezig ir. V. Villa, directeur van de Compagnie Neer- landaise de l'Azote te Sluiskil. Als getuigen traden op de heren A. J. M. Kesbeke wethouder te Axel, die als waarnemend burgemeester vele on derhandelingen met de N.V. heeft fevoerd, en de gemeentesecretaris G. v. d. Bosse. Axels burgemeester, de heer M. K. van Dijke sprak de aanwezigen in het Frans toe. Hij achtte het passeren van deze akte van grote betekenis voor Axel omdat daarmee dc weg wordt vrijgemaakt voor het stichten van een belangrijke industrie met grote perspectieven voor de gemeente heer J. Nijssen uit Souburg. Zijn Ha vana legde beslag op de vergulde plaquette, die de Belgische minister van landbouw beschikbaar had ge,- steld. DRIEMAAL GOUD. Driemaal goud vandaag, in deze hoek. Eerst uit Axel, waar het echt paar P. Groothaert-Van Rums deze week vijftig jaar geleden in het hu welijksbootje was gestapt. De nog I krasse bejaarden mochten vele ge lukwensen in ontvangst nemen. De beide andere gouden huwelijken komen uit IJzendijke. Donderdag i vierden de echtparen A. Baas-van der Hooft en E. de Pauw en M. de Poor ter deze heugelijke gebeurtenis in in tieme kring. Burgemeester .T. M. M. J Ficq kwam namens de gemeente zijn felicitaties aanbieden. WEG. Twee korte meldingen tot besluit. In Axel is men begonnen met de aanleg van de nieuwe verbindings weg tussen de Evertsenstraat en de Walstraat, die zes nieter breed wordt. Als dit werk klaar is, be tekent het voor de bewoners van plan Oost een belangrijke verkor ting naar liet stadscentrum. VURIGE BOL. Niet alleen op Terschelling en Schou- wen-Duiveland, maar ook op Walche ren is aan het begin van deze week een ballon waargenomen. Een inwo ner van Serooskerke heeft maandag avond ter hoogte van de Westkapel- se vuurtoren een vurige bol gezien, die in noordwestelijke richting trok Het voorwerp wisselde beurtelings van rood in lichte kleuren. De bol werd opgemerkt om ongeveer kwart over negen. Nieuw logementsschip voor marine te Vlissingen Hr. ms. fregat ..Willem van p H der Zaan" is donderdag in - dienst gesteld als logements- schip voor de dienst Conserva- tie mijnenvegers te Vlissingen. n Hr. ms. „Willem van der Zaan" H komt hiermee in de plaats van hr. ms. „Medusa", welk schip n uan de reservevloot zal worden H toegevoegd. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliM Frontale botsing: één dode Bestuurder von auto, C. V. uit Hoek, kreeg hoofdwonden Gisteravond zijn twee personenauto's in frontale botsing gekomen op de weg Zevenbergsehoek-Breda. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedra gen is nog niet bekend. Een grote personenauto geraakte bij het uit de bocht komen op de linker weghelft en reed tegen een uit Breda komende kleine auto op, waarin twee personen zaten. De bestuurder van de kleine wagon, de heer P. van Ele- wout uit Klundert, 48 jaar oud. ge huwd en vader van vijf kinderen, werd ernstig gewond. Zijn naast hem zittende zwager, de 51-jarige heer G. M. Goverde, gehuwd en vader van zes kinderen, uit Zevenbergen, over leed tijdens het vervoer naar het Sint Ignatiusziekenhuis in Breda. De bestuurder; van de grote auto, dc heer C. Vugt uit Hoek in Zeeuwsch- Vlaanderen, kreeg hoofdwonden en is per eigen, gelegenheid naar familie in Breda gegaan. Axel. Hij dankte wethouder Kesbeke voor diéns grote aandeel in deze transactie. Verder onthulde burgemeester Van Dijke dat Axel reeds een herzie ning van liet uitbreidingplan in voorbereiding heeft, waarbij reke ning is ghouden met de te ver wachten uitbreiding der gemeente als gevolg van deze toekomstige industrievestiging. Deze herzie ning voorziet in de mogelijkheden lot, bouw van bungalow-, villa- en woonwijken. Namens liet gemeen tebestuur sprak burgemeester Van Dijke de hoop uit, dat de nu ge legde contacten mogen uitgroeien tot een vruchtbaar overleg in een sfeer van wederzijds vertrouwen. „Zevibel vergadert over versnelde afsluiting van het Veerse Gat Bijeenkomst in Arnemuiden De Zeeuwse Vereniging voor Visse- rijbelangen, „Zevibel" houdt vanmid dag in het verenigingsgebouw te Arnemuiden een openbare algemene vergadering om de versnelde afslui ting van het Veersegat, en enkele consequenties van de begroting voor Verkeer en Waterstaat te bespreken. De vergadering zal worden geleid door voorzitter A. L. S. Lockefeer, burgemeester van Hulst. Zowel het dagelijks bestuur van „Zevibel" als de besturen van Vlissingen, Veere en Arnemuiden zullen aanwezig zijn. De vergadering begint om 2 uur. Jubilarissen bij ,,De Schelde" In de loop van februari zullen zeven werknemers bij de N.V. koninklijke maatschappij „De Schelde" een ju bileum vieren. Op 8 februari is dat de heer J. de Pagter van de casco- montage-afdeling. die dan 25 jaar in dienst van „De Schelde" zal zijn. Tien dagen later viert de heer W. Stroo zijn zilveren jubiluem. Hij is werkzaam op de gieterij. Van de casco-montageafdeling vieren dc he ren L. de Nooijer en J. P. van Ham op 23 februari respectievelijk hun 40- en 25-jarig jubileum. Veertig jaar zal ook de heer H. Koppejan op 27 februari in dienst van „De Schelde" zijn. Hij is evenals de heer A. Heij- liger, die dit jubileum een dag later viert, werkzaam bij de magazijn dienst. Op 28 februari is dan ook de heer P. Marteijn, van de zware plaat werkerij, 40 jaar in dienst. Secretaris Zierikzee op aanbeveling Rijssen De heer R. van Ommeren, secretaris iler gemeente Zierikzee, komt voor op de aanbeveling, welke is opgemaakt ter voorziening in de vakature van secretaris der gemeente Rijssen (Ov.). (Slot van pag. 1 matig onderzoek en speuren naar „verborgen" infectiebronnen een eer ste vereiste. „Schoon".... We zeiden het al: de Bevelanden be horen tol de „schoonste" gebieden in deze provincie. Nog altijd liggen de cijfers van de t.b.e.-gevallen op Wal cheren hoger dan bp de Bevelanden. Verbazingwekkend is dat allerminst. In de eerste plaats is het bevolkings aantal van Walcheren (ruim 80.000) groter dan dat der Bevelanden (bij na 70.000). Maar alleen daarmee is het toch niet te verklaren. De bevolking van Walcheren ls echter veel stedeüjkcr gegroe peerd hetgeen de contacten en daarmee het besmettingsgevaar groter maakt. Bovendien is Vlis singen een havenstad, waardoor de kans op besmetting ook wat groter wordt. En verder is op Walcheren de doorstroming van de bevolking (Vestiging van .el ders) groter dan "in welk ander gebied van Zeeland ook. Daarbij telt Walcheren enkele „vreemde'' gemeenschappen: een garnizoen in Middelburg. Ambonezenkam pen enzovoort." Door dit alles waren de t.b.c.-cijfers op Walcheren dan ook steeds het hoogst. In 1955 bijvoorbeeld bedroeg dit cijfer voor het district Middel burg (Walcheren en ook Schouwen- Duiveland, waar echter ook veel min der gevallen voorkomen) nog 138, terwijl dit cijfer in dat jaar voor het district Goes slechts 52 bedroeg. Zeeuwsch-Vlaanderen kwam in dat jaar uit de bus met het getal 71. Opvallend is echter, dat het Walchcr- se cijfer veel sneller terug is gelo pen dan de cijfers van de overige Zeeuwse gebieden. De statistieken bewijzen het. Sedert 1955 waren de ze cijfers voor Walcheren: 13S ge vallen in 1955, 86 gevallen in 1956. 92 gevallen in 1957, 76 gevallen in 1958. 65 gevallen in 1959 cn 59 gc- valcn in 1960. Voor de Bevelanden en voor Zeeuwsch-Vlaanderen waren deze getallen respectievelijk: 52 en 71, 45 en 75. 52 en ."4, 10 en 58, -17 en 37 en in 1960 zowel voor Zeeuwsch- Vlaanderen als voor de Bevelanden ongeveer 40. Ook de totale Zeeuwse cijfers ver tonen een sterke teruggang. In 1989 waren er ongeveer 200 gevallen, maar ook dit cijfer is sterk „geflat teerd", omdat liet onderzoek en de naspeuringen destijds minder inten sief gebeurden dan met de huidige middelen mogelijk ls. Stabiel In 1943 telde Zeeland 388 geregis treerde gevallen, in 1945 (het top jaar) 528 gevallen. Daarna liepen de cijfers geleidelijk terug: 1946 nog 437, 1947 weer een verhoging tot 465. in 1948 ..slechts" 313, in 1950 weer een lichte verhoging tot 396, in 1953 weer minder: 272. in 1955 261. in 1957 188, in 1959 149 en in 1960 rond 140. Wat bewijst deze regen van ge tallen? Dokter Schul)ng zegt or dit van: „Het district Goes was al eerder „schoon", zodat daar. evenals in de andere Zeeuwse ge bieden nu, al eerder een vrij sta biele toestand is ingetreden". Om deze toestand inderdaad ook sta biel te houden is een goed opge zet systeem van onderzoek nodig. Bij dit onderzoek wordt onder meer gebruik gemaakt van de Mantoux- reactie, waarbij de vloeistof nauw keurig gedoceerd onder de huid wordt gespoten. Niet alleen kan men dan zeggen of de onderzochte posi tief of negatief reageert, maar bo vendien kan men naar de omvang van de „vlek" op de arm zeggen hoeveel millimeter iemand positief dan wel negatief is. Dit is met name van belang om te kunnen nagaan of iemand, die bij een vroeger onderzoek ook betrokken was, nn ,.meer millimeters'' rea geert. „Daardoor is het voor ons mo gelijk bepaalde personen, die meer reageren in het oog te houden, ter- i wijl vroeger deze lichte wijzigingen 1 niet ontdekt werden", aldus dc heer SchuJing. Ook het bevolkingsonderzoek ls uiteraard belangrijk. Meer dan 70 procent wordt met dit (vrijwillige) onderzoek overigens niet bereikt. „Veel mensen zijn nog bang voor het stralingsgevaar" lichtte dokter Schuling toe, „en dat is volkomen onnodig". In dit verband gaf hij ons een brochure, waarin onder moer dit gezegd wordt: „Indien U elk jaar meer dan VIERHONDERD longfo to's liet maken... ja. dan zoudt U over het gevaar daarvan eens moe ten nadenken. Haalt U dit aantal echter niet, dan kunt U de gedach te aan enig risico voor uzelf on voor hen die na U komen - veilig van U afzetten". KUNST „Het Zuiden" Goes, „De Prins van Oranje'*; Toneelgroep „Theater". „DE ZUIVERING VAN een gevaar lijke passie door een gewelddadige bevrijding", Aristoteles' definitie van de tragedie, koos de schrijver Julien Green voor zijn toneelstuk „Het Zui den" Sud) als motto en toepasse lijker had het moeilijk gekund. Het is een merkwaardig stuk. dat men de eerste twee bedrijven lang beur telings als barok en boeiend onder gaat en waarvan men in het slotbe drijf plotseling moet erkennen, dat de auteur met heel deze barokke en tourage toch wel degelijk een zeer bewust onderkende bedoeling moet hebben gehad. Waar men in de pauze nog geneigd is om met een schou derophalen te beweren, dat het er op lijkt of men Margareth Mitchell's „Gejaagd door de wind" nog eens doorbladert, is het mogelijk om na de pauze Green's bedoelingen „met een schok der herkenning" te door gronden. Eerst dan immers wordt het duidelijk waarom hij heel deze kleurige, negentiende eeuwse entou rage koos 'voor de uiterst subtiele be handeling van het wezenlijke in dit drama en herinnert men zich zijn woorden uit de inleiding van het pro gramma: „Ik heb dit stuk geschre ven als reactie op een literatuur van ongelijke kwaliteit, die omstreeks 1925 zijn ontstaan vindt en die een in mijn ogen ernstig en waardig on derwerp bederft door het zich geheel te laten afspelen op het gebied van het lichamelijke". Green heeft zulks dus weloverwogen niet gedaan. Het probleem van een jongeman, die zich zijn afwijkende gesteldheid bewust wordt, omgaf hij op zo schier geniale wijze met een veelheid afleidende handelingen en enkele doses symboliek, dat het tot een gave, zuivere realiteit werd. Daarom vergeeft men de schrijver uiteindelijk van harte de momenten, waarin hij niet ontkwam aan een overdosering, waarin „Het Zuiden" soms gevaarlijk tegen het melo drama leunt en waarin de couleur locale (die van de Zuidelijke Staten van Amerika, kort voor het uitbre ken van de burgeroorlog) te zwaar werd aangezet. Daar komt nog bij, dat Green puur toneel schreef. Onder regie van Richard Flink heeft de toneelgroep „Theater" in de gis teravond in „De Prins van Oranje" te Goes onder auspiciën van de Z.V.U. gegeven voorstelling ook puur toneel gegeven. Strak en beheerst tot het uiterste zette Coen Flink de jonge, met zichzelf worstelende lui tenant op de planken. Een toneel prestatie van de eerste orde. prach tig geëvenaard overigens door het voortreffelijk spel van Annet Nieu- wenhuyzen als het evenzeer door tweestrijd gekwelde meisje Regina. Met daarnaast dan nog een sublie me typering van de jeugdige Martine Crefcoeur als het wat geëxalteerde meisje Angelina en een doorwrocht staaltje acteerkunst van Rie Gilhuys die als gaste de rol van mrs. Strong vertolkte. Hans Tiemeijer gaf waar dig en overtuigd de planter Bróde- riek gestalte en Eric Schneider-.gaf Coen Flink prima tegenspel als de oprechte, streng principieel denken de en handelende Eric MacClure. Wanneer men dan weet. dat ook de overige rollen stuk voor stuk zeer verzorgd werden gebracht, zal het duidelijk zijn. dat zowel „Theater" als Richard Flink een prestatie van de eerste orde hebben opgeleverd, waarvoor een talrijk publiek lang durig applaudisseerde. „Het Zuiden" werd gespeeld tegen eenvoudige, maar doeltreffende en suggestieve decors van Johan Greter en in een trefzekere vertaling van Max Nord. v. B. Fabricage van zuiger compressoren bij „De Schelde" Vlissingen De N.V. Ivon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft van de N.V. Sieniag te Dahlbruch (Duitsland) overgeno men de compressoren-afdeling van deze Duitse fabriek. De directie van „De Schelde" be sloot tot deze overname, omdat zij haar bedrijf wil aanvullen met een nieuw produkt, dat niet afhankelijk is van do scheepsbouw. Het bedrijf van „De Schelde" zal daardoor min der conjunctuurgevoelig worden. Do nieuw te fabriceren zuigercom pressoren, die bestemd zullen zijn voor de chemische industrie kunnen met behulp van liet reeds bij „De Schelde" aanwezige machinepark vervaardigd worden. Er behoeft dus geen uitbreiding plaats te hebben. Zuigercomprossoren vormen een pro dukt van vrij grote betekenis op de wereldmarkt. J. A. van Bennekom houdt benoeming lid Tweede Kamer nog in beraad In de vacature van wijlen de heer c. P. -Hazenbosch heeft de voorzit ter van het centraal stembureau thans officieel benoemd tot lid der Tweede Kamer de heer J. A. van Bennekom te Middelburg. De heer Van Benne kom. die directeur van dc christelijke kweekschool in Middelburg is, heeft deze benoeming evenwel nog in be raad gehouden. Voor Zeeuws nieuws zie ook v S de pagina's 5, 6, 7, 10 en J3. 5 VVVVVVWV>^<VWVVVVVVVVVV VERANDERLIJK Zwaar bewolkt met enkele versprei de opklaringen, hier en daar enige regen en plaatselijk ook mist. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. t-ON EN MAAN ri 22 januar. Zon op 08.35 onaer iy.ow Maan op 11.25 onder 23 januari Zon op 08.34 onder 17.J1 Maan op 11.51 onder *—,38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2