PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRESIDENT KENNEDY INGEHULDIGD Tuberculose in Zeeland nog maar nauwelijks volksziekte Plechtigheid op trappen van kapitool „Een lang gevecht in de schemering" Gaande en komende man SNEEUWSTORMEN TEISTEREN V.S.: REEDS 17 DODEN Omroepwet Moet dat? 204e jaargang - no. 18 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Eng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 „Brieven bureau dit blad" 25 tent 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2365 4 lijnen (b.g.g. 3506 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. P. de Pauwstr, 9. tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425, adm tel Washington trotseerde strenge vorst President John Fitzgerald Kennedy is gisteren in Washington beëdigd als president van de Verenigde Staten. Staande op de trappen van het kapitool zwoer hij plechtig, met de hand op de familiebijbel, „naar goed vertrouwen het ambt van president van de Verenigde Staten te zullen vervullen, en naar beste ver mogen de grondwet te handhaven, te beschermen en te verdedi gen". Kennedy, de eerste rooms-katholieke president, begon de dag van de beëdiging met een gebed om wijsheid en kracht in de kerk van de heilige drie-eenheid in Georgetown, een voorstad van Washington. Ongeveer 900 mensen hadden zich in het kerkje verzameld om te bidden voor de nieuwe president en de leden van zijn regering. Tijdens de inauguratieplechtigheid can president Kennedy werd deze foto gemaakt van de gaande en de komende man op het Witte Huis: links president Kennedy, rechts oud- president Eisenhoxoer. Oudste en jongste bewoner van Witte Huis Enkele uren later verlieten Kennedy en zijn vrouw hun wo ning om zich naar het Witte Huis te! begeven in de met een kogelvrije plastic kap afgedek te anto die ook Eisenhower ge durende zijn ambtsperiode heeft gebruikt. Zij werden op de trappen begroet door Eisen hower en vice-president Nixon, Kennedy's rivaal in de verkie zingscampagne. Eisenhower was ondanks de koude bloots hoofds, Kennedy droeg een hoge hoed, die hij echter afzet te toen hij Eisenhower de hand schudde. Korte tijd later begaven beide man nen Eisenhower met 70 jaar de oudste bewoner die het Witte Huis heeft gekend, Kennedy met 43 de jongste zich naar het kapitool. Hoewel Eisenhower bij zijn beëdi ging. acht jaar geleden, aan een zwarte gleufhoed de voorkeur gaf, droeg hij thans ook een hoge hoed. Kennedy scheen enigszins nerveus toen hij in het kapitool wachtte. Hij streek met zijn hand door zijn haar en speelde voortdurend met zijn hoge zijden hoed. Mevrouw Kennedy, glimlachend, scheen volkomen op haar gemak toen zij buiten op haar man wachtte. Kort daarop zette het muziekkorps van de mariniers het „Hail to the chief" in bij het verschijnen van de aftredende president en vice-presi dent. De komst van Kennedy weid aangekondigd met de „Stars and stripes for ever". P.Z.C.-zaterdagnummer DE VIJFDAAGSE werkweek is in dit nummer het onder werp van een uitgebreide re portage. waarin zowel werkge vers als werknemers en mid denstand aan het woord ko men. Bovendien wordt op de vrouwenpagina het aandeel van de vrouw in deze aangele genheid belicht. Op de pagina's negen en achttien. Voorts in clit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit de kerkén (pag. 3); „Tom Manders op tournee", een interview met „Doms" •(pag. 5); Zeeuwen bij de Del tawerken (pag. 6); „Naar een werkweek-nieuwe-stijl" pag. 9); Zakgeldactie voor honge rend Kongo, een „Tussen der tien en twintig" door de jeugd (pag. 11); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 14); letterkundige kroniek en kunsl (pag. 17); „Uw pagina, me vrouw!" (pag. 18); Kerken en maatschappij met feuilleton (pag. 20) en de kinderkrant op pagina 21. Zegen Richard kardinaal Cushing van Bos ton Kennedy's woonplaats riep de zegen voor de nieuwe president en zijn regering af. Kennedy beant woordde dit door een kruis te slaan en de kardinaal de hand te schudden. Het gebed werd gevolgd door het zin gen van het volkslied, „The star spangled banner'' door de bekende zangeres Marion Anderson, waarop Lyndon Johnson als vice-president werd beëdigd door San Rayburn, de voorzitter van het huis van afge vaardigden. Incident Nixon was de eerste om Johnson geluk te wensen. Tijdens de plechtigheid deed zich een incident voor dat een grote groep mannen van de geheime dienst in het geweer bracht. Te gen het einde van het gebed van kardinaal Cushing kwam rook van onder het platform vandaan. Het bleek dat in een van de ka bels van de motor om het spreek gestoelte te laten zakken of stij gen kortsluiting was ontstaan. Een komische noot bracht de 86- jarige dichter Robert Frost, die een gedicht zou voorlezen en enkele woorden zou spreken. Frost zocht zenuwachtig naar het blaadje met de tekst van zijn toespraak, riep wan hopig „Ik zie het niet, ik kan het niet vinden'' en droeg ten slotte zijn gedicht uit het hoofd voor, de toe spraak achterwege latend. Gelukwensen Kennedy werd na het afleggen van de eed achtereenvolgens ge lukgewenst door Lyndon Johnson, Nixon en Eisenhower. Direct daarna hield hij zijn eerste rede als president. Kennedy trok voor deze, slechts tien minuten durende toespraak zijn jas uit. Hij sprak in tegenstelling tot zijn gewoonte wel overwogen en langzaam, en er klonk vuur in zijn stem toen hij de Amerikanen zei „niet te vragen wat uw land voor IJ kan doen maar te vragen wat U voor uw land küüt doen". De plechtigheid werd besloten met het spelen van het volkslied. Kenne dy zong de woorden zachtjes mee. Volgens in New York ontvan gen berichten, hebben sneeuw stormen in het noordelijk deel van de Verenigde Staten tot dusver aan zeventien mensen het leven gekost. In de staat Pennsylvania kwamen negen mensen om, in de staat New York vier en in de staten New Jersey en Indiana elk twee. In Pough-Keepsie, in de staat New York, werd gisteren de noodtoestand afgekondigd. Uit Middletown, even eens in deze staat gelegen, werd 75 centimeter sneeuw gemeld. In de stad New York werd het lucht verkeer op de vlieghavens stilgelegd, terwijl het openbare vervoer dat reeds door een staking was ont wricht, verder werd verlamd. De door snijdende winden opgejaagde sneeuw lag op tal van plaatsen bijna dertig centimeter hoog. Autobestuur ders lieten hun wagens in de steek en voetgangers schuifelden door de sneeuwjacht in de bijkans verlaten straten. In de buitenwijken van de stad stond het leven praktisch stil. Scholen en winkels waren gesloten, er werd geen melk en ook geen post bezorgd en de sneeuwploegen stre den een zware strijd om de hoofd verkeerswegen open te houden. REDE VAN KENNEDY Tegen dictatuur, armoede, ziekte en oorlog De nieuwe Amerikaanse president, John F. Kennedy, heeft duisteren in zijn te Wasliington gehouden installatierede verk'maru «aat de V.S. „een lang gevecht in de schemering" zullen leveren tegen dictatuur, armoede, ziekten en oorlog. Kennedy deed een beroep op het Amerikaanse volk om „krachtig en opofferingsgezind" te zijn. Hij zei dat zijn regering de vrijheid in de wereld tot elke prijs zal verdedigen. Kennedy's toespraak was geheel gewijd aan buitenlandse politieke vraagstukken. De president nodigde de communistische staten uit deel te nemen aan een nieuwe krachtsinspanning ter bevordering van de vrede, waarbij hij wees op de wenselijkheid van het onder internationaal toezicht brengen der kernwapens. Doch hij waarschuwde de V.S. en hun bondgenoten als volgt: „Wij mogen de communistische landen niet uitlokken, door ons zwak te betonen." Kennedy riep op tot de vorming van „een wereldbondgenootschap, noord, zuid, oost en west omvattend, dat een vruchtbaarder leven voor het gehele mensdom kan verzekeren". Kennedy zei verder dat de/ Amerikaanse bondgenoten kunnen reke nen op de toegewijde Amerikaanse steun. Hij deed een beroep op hen om eenheid en samenwerking te betrachten. „Verenigd is er slechts weinig dat wij niet kunnen wagen, om deze wereld te verbeteren. Doch gescheiden kunhen wij, waar wij ons tegenover een machtige uitdaging zien gesteld, slechts weinig be reiken", zei hij. De Verenigde Naties, „deze wereldassemblee van soevereine staten" noemde Kennedy „onze laatste en beste hoop in een tijdperk, waar in de instrumenten van de oorlog de vredesinstrumenten verre overtreffen". Hij zegde opnieuw de steun van de V.S. toe aan de wereldorganisatie om te voorkomen, dat dit orgaan louter een forum wordt voor het uiten van beledigingen, en de bescherming van de nieuwe staten en de zwakken te versterken en het werkingsgebied te vergroten. Stabiele toestand lijkt bereikt NOG MAAR NAUWELIJKS is tuberculose een „volksziekte" te noemen in Zeeland, evenals trouwens in de andere provin cies. Die conclusie ligt voor de hand, wanneer men de sterk dalende cijfers van de t.b.c.-ge- vallen in Zeeland gedurende de laatste decennia onder ogen krijgt. Zo waren er in 1945 nog 528 nieuwe gevallen in deze provin cie, 'n cijfer dat'r overigens nog „geflatteerd" uitziet, omdat in die tijd de medische naspeurin gen nog niet zo intensief ge daan konden worden als thans. Inmiddels is deze gevreesde ziekte in vijftien jaar tijds in Zeeland sterk teruggedrongen: in 1960 waren er nog ongeveer 150 tuberculosegevallen. Het Zeeuwse gebied kan dan ook voor een belangrijk deel „schoon" genoemd worden, zoals in medische kringen wordt gezegd. „Maar juist dat feit moet onze waakzaamheid verdubbelen'', vertelde ons dokter W. K. Schuling. tuberculose-arts van het district Middelburg (Walcheren en Schouwen-Duiveland) van de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging tot Be strijding der Tuberculose. Dank zij het feit, dat de tuberculose zo terug gedrongen is, wordt het risico van besmetting namelijk groter. Weer stand Vroeger, toen de ziekte nog wer kelijk een .volksziekte" genoemd kon worden, was een groot deel van de bevolking wel eens in aan raking gekomen niet de tuberkel bacil. In vele gevallen was do be smetting zo licht, dat er geen ziekteverschijnselen ontstonden: 'I; lichaam overwon de besmetting. Een gevolg was echter, dat velen een weerstand tegen t.b.e-besmet- ting verwierven. En nn de ziekte steeds verder teruggedrongen wordt, is die weerstand bij steeds minder mensen aanwezig. Dit blijkt onder meer bij school-, fa- brieks- en bevolkingsonderzoeken naar t.b.c. Iemand, die namelijk we' eens besmet is door de tuberkelbacil reageert positief op de bekende kras jes op de arm (de Pirquet-reactie) of op de minieme onderhuidsprikje (de Mantoux-reactie). Dit positief rea geren betekent altijd dat men een weerstand tegen de ziekte bezit en maar zelden, dat men inderdaad een t.b.c.-patiënt is. Een typisch voorbeeld voor deze weerstand-vermindering geeft het schoolonderzoek. Bij zo'n onderzoek op een middelbare school in Zeeland reageerde voor de oorlog tenminste 20 procent positief, nu is dit nog slechts enkele procenten: op Wal cheren nog 4 procent, op Zuid-Beve land (het „schoonste" gebied van Zeeland) maar 2 procent. Vanzelfsprekend komt de natuurlij ke weerstand nog liet meest voor in de generaties, die jaren meemaak ten, waarin veel t.b.c.-gevallen voor kwamen. Hoe meer de jeugd echter „opschuift", hoe kleiner het aantal personen wordt, dat over deze na tuurlijke weerstand beschikt. „Als er dan ook een, belangrijke infectie komt kan het raak zijn ook'', zegt dokter Schuling en hij wijst daarbij op het gevaar van kazerne- en schoolinfectics. Daarom is een regel- j (Zie slot pag. 2 kol. 4) België rekent op verkiezingen Naar verluidt zou premier Eyskens gehoor hebben gegeven aan adviezen uit de kring van de C.V.P. en besloten hebben tot ontbinding van het parle ment. Hoewel er geen enkele officiële uitspraak is, of binnenkort verwacht wordt, zijn de grote Belgische par tijen de propagandamachines toch maar gaan oppoetsen. Over het alge meen rekent België zo langzamer hand wel op verkiezingen. De leiding van de C.V.P. gelooft dat de meerderheid van België zich tegen de socialisten zal keren, vanwege de grote materiële en financiële schade welke de stakingen hebben aange richt, de sabotage en de vechtpartijen. Milovan Djilas in vrijheid gesteld Milovan Djilas, de voormalige com munistische leider in Joego-Slavië, is gisteren voorwaardelijk vrijgela ten uit, de staatsgevangenis te Stremski Mitrovica, waar hij sinds 1956 gevangen gezeten had. Hij zal zich gedurende de rest van zijn straftermijn op gezette tijden bij de Solitie moeten melden en mag zon- er polïtietoestemming het land niet verlaten. De 49-jarige Djilas. die eens als een mogelijke opvolger van president Tito werd beschouwd maar zich later tot een fel tegenstander van diens regime ontwikkelde zal geen openba re verklaringen afleggen en zich ont houden van politieke activiteit. iiAhflijh Staatssecretaris Scholten heeft enkele dagen geleden bij wijze van verrassing aangekondigd, dat het ontwerp-omroepwet 1953 van de baan is, omdat het niet meer vol deed aan de eisen anno 1961. Zo wei nig hebben de makers van het ont werp 1953 de ontwikkeling van radio en televisie voorzien, dat het ontwerp voor zijn „verheffing" tot wet al in tens verouderd was. Er komt nu een commissie, die een eenheidswet voor het Nederlandse radio- en televïsieuitzendbedrijf zal ontwerpen. De staatssecretaris heeft daarbij al medegedeeld, dat die wet gebaseerd moet zijn op het bestaan van de huidige omroepverenigingen en hij wees bijvoorbeeld een plan van de V.P.R.O. af om in de richting van een nationale omroep te gaan. Dat de staatssecretaris het huidige zuilenstelsel (het woord zuilen is hier niet in onaangename zin bedoeld!) wil handhaven lag wel in de verwachting. In zijn kring is al eerder gezegd, dat de huidige zuilen- Dmroep eigenlijk onze Nederlandse vorm van een na tionale omroep is en aan die opmer king kan men zekere diepzinnigheid niet ontzeggen. Wij willen ons dan ook zeker niet keren tegen de be staande omroepverenigingen. Maar dat kan toch geen reden zijn om niet beter dan in 1953 na te gaan in hoe verre het huidige omroepstelsel rede lijk werkt en hoe zich dat in de toe komst moet ontwikkelen. Wanneer men ziet hoe slecht die vraag beant woord werd door de ontwerpers van de omroepwet 1953, dan moet toch aan de staatssecretaris en zijn com missie de dringende raad worden ge geven niet uitsluitend af te gaan op inlichtingen van dezelfde mensen en instanties, die adviezen gaven voor het ontwerp 1953. We zouden de staatssecretaris willen uitnodigen ook eens te luisteren naar stemmen uit de „randgebieden" van Nederland. Heel Groningen, Drente, Overijsel, een deel van Gelderland, en heel Limburg kijken naar de Duitse (na tionale) televisïeuitzendingen zo on geveer tweemaal meer dan naar de Nederlandse uitzendingen. Limburg, Brabant en Zeeland kijken naar Bel gië en een enkele maal ook naar Rijssel (Parijs). In al die provincies komt het Nederlandse produkt ver achteraan. Wat de radio betreft heeft men in het gehele land een ruime keuze uit bintsu lnndse stations: Men is niet aangtffoezèn op Hilversum én omdat klagen weinig zin heeft, wordt er niet geklaagd en stelt men zich te vreden met overschakelen op het bui tenland. Geconstateerd mag wel worden, dat het kijken naar televisieuit zendingen en het luisteren naar radiouitzendingen wanneer er vrije keuze is volgens een geheel ander patroon geschiedt dan het patroon van de Hilversumse zuilen of het po litieke patroon van de samenstelling der Tweede Kamer of zelfs het gods dienstige patroon van het Nederland se volk. De binding tussen kijker-luisteraar en omroeporganisatie loopt niet meer in de eerste plaats via het beeldscherm of de microfoon, maar via het programmablad. Buiten dat programmablad bestaat voor de kijkers en luisteraars iets dat soms erg veel op een nationaal pro gram gelijkt en dat voortdurend meer op een internationaal program begint te gelijken. Zou het nu te veel gevraagd zijn van de staatssecretaris en zijn commissie om de nieuwe eenheidswet een ietsje af te stemmen op die nationale en internationale ontwikkelingsgang on der het Nederlandse kijkers- en luis- teraarspubliek, opdat die wet niet reeds bij haar geboorte buiten de werkelijkheid zou staan? Er is een complete veldslag via nieuwjaarstoesoraker» aan de gang tussen de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, zodat gewone mensen de indruk krijgen dat beide grote havensteden elkaar duchtig naar het leven staan. Grie zelig! Nu heeft deze week Rotter dams burgemeester plotseling ver klaard, dat bepaalde passages uit één van zijn toespraken helemaal niet tegen Amsterdam waren ge richt, maar tegen ons eigen, zo dier bare Sloeplan. En daar zijn we toch wel van geschrokken, want Zeeland kan zich niet verweren. Weliswaar zijn er de komende weken nog al wat nieuwjaarsredes in deze provin cie te verwachten, maar de Zeeuwse burgemeesters zijn uiteraard in dit opzicht veel wijzer dan die van Am sterdam en Rotterdam. Zij zullen heus wel zwijgen! En daarom zou den we met overigens welgemeen de verontschuldigingen aan de heer Tilanus mr. Van Walsum willen vragen: „Moet dat nou zo, burge meester?" Koningin Elisabeth naar India en Pakistan Koningin felizabeth van Engelaud en haar gemaal prins Philip zijn vrijdag per vliegtuig uit Londen naar Xew- Delhï vertrokken, waar zij zaterdag morgen zullen aankomen. Zij gaan 'n reis van zes weken maken door In dia, Pakistan, Nepal en Perzïë.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1