„Er zijn maar twee Nederlandse zenders VERSCHENEN: ROMANTISCHE ROL VAN MARAIS IN „DE GEBOCHELDE" I BLAZEN, MAAR GEEN TOETEN Baby met moeder in gevangenis 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Radio Luxemburg klein begonnen iVan onze R.T.V.-redacteur) Half ernstig, half grappig bedoeld maakte het Tweede Kamerlid voor de V.V.D., mevrouw Van Someren tij dens de jongste debatten over de begroting van O. K. en W. de opmerking „dat er maar twee Nederlandse zen ders zijn: Radio Veronica en Radio Luxemburg"'. Dit was natuurlijk overdreven, zoals de afgevaardigde trouwens zelf erkende, maar een kern van waarheid schuilt er wel in. Radio Luxemburg bij voorbeeld heeft een luister- kring die 75% van de Neder landse toestelbezitters om vat. Hierbij zitten mensen, die af en toe eens luisteren, maar een kern ervan behoort tot de geregelde luisteraars. Een opinieonderzoek heeft dit uitgewezen. Al voor de oorlog: zond radio Lu xemburg programma's uit die speciaal voor Nederland waren bestemd, maar de omvang, één uur per dag:, was gering. Ook deze uitzendingen waren commercieel, zoals alle programma's die de Lu xemburgse zender de ether in stuurt. De oorlog maakte een ein de aan de activiteiten van Radio Luxemburg, maar na 1945 ging men op de oude voet verder. In 1952 pakte men de Nederlandse uitzendingen fors aan. Radio Lu xemburg had aan zijn vooroor logse lange golf van 1293 m, een middengolf van 208 m toege voegd, die in 1952 ook op Neder land werd losgelaten. Twee jaar lang heeft men wat men bij de Nederlandse I.P.B. noemt „testuit zendingen" gegeven. Met andere woorden: men heeft geprobeerd de naam van Radio Luxemburg er bij het publiek in te krijgen. In 1954 tenslotte is men commer cieel gestai't en het schijnt dat men op het ogenblik aardig boert. Nederlands programma Het vooroorlogse dagelijkse uur tje Nederlands programma is in tussen uitgegloeid tot zes uur per dag door de week en zeven uur op zondag, 's Ochtends om zeven uur begint het Nederlandse program ma en het gaat tot een uur. res pectievelijk twee uur 's middags non-stop door. Sinds de zender op de 208 m in 1957 op 350 KW is gebracht, kan zij tot in het verre noorden van ons land worden ont vangen. De Nederlandse programma's worden voor een belangrijk deel ook in Nederland geproduceerd. Daartoe heeft het bijkantoor van I.P.B. in Amsterdam (dat in 1957 werd opgericht als dependance van het hoofdkantoor te Brussel) een produktieafdeling, die de naam Publi-Radio draagt. De verant woordelijke man hiervan is de 27- jarige Nederlander H. J. M. Ter- heggen. die al zes jaar bij radio- Luxemburg in dienst is. Men heeft in Nederland geen eigen studio's zoals in Brussel, en de programma's worden door het hele land opgenomen in gehuurde studioruimten. Het is overigens opmerkelijk hoeveel bekende Ne derlandse anti-commerciële zui lenomroepmedewerkers hun capa citeiten in dienst stellen van de commerciële radio Luxemburg. Jan Moraal, Geert Elfferieh, Her man Emmink, Aat O. Swart, Ted dy Scholten, Netty Roosevelt, Wil lem O. Duys, Joop Reinboud, Lou van Burg, Mies Bouwman het zijn bekende Hilversumse en Bus- siimse figuren, die de luisteraars ook uit Luxemburg toespreken, toezingen en toelachen. En daar zijn dan heel onlangs Kees Brus- se. Mieke Verstraete, Nina Bergs- ma. Annemarie van Ees, Sophie Stein en Wim lbo bijgekomen als medewerkers aan de nieuwe Door sneeserie. De ene keer maken ze reclame voor meneer A's worst, de andere keer voor meneer B's was- poeder, dan weer voor meneer O's grammofoonplaten. Het is wel eens vermakelijk te zien hoe deze zelfde mensen op het Bussumse RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Minister-president prof. Dé Quay heeft deze week vergezeld van zijn echtgenote een bezoek ge bracht aan de gebouwen van de N.T.S. in Bussum en Scheveningen In de studio te Bussum, waar men bezig was met. de repetities voor het televisiespel van donderdag avond „Twee oude dames openen het vuur" onderhield de premier zich geruime tijd met twee actri ces, Carl de Raet en Mien Duy- maer van Twist. Rechts mevrouw De Quay. televisiescherm zich krampachtig kronkelen om geen reclame te maken, ook als dat ten koste van de voorlichting gaat. Tot nog toe houdt radio Luxem burg zich slechts in beperkte ma le bezig met commerciële televi sie. Maar die beperking is er slechts een van technische aard. Zodra de techniek het toelaat, te levisiesignalen over grotere af stand over te brengen (wat in de nabije toekomst te verwachten valt) zal radio Luxemburg zijn Europese reclameactiviteiten ook tot 't scherm uitbreiden. Wat dat zal betekenen is in de verste verte niet te overzien. Maar de Neder landse televisie zal hard moeten boksen, wil een Kamerlid te zij ner tijd niet moeten verzuchten „dat er maar één Nederlands te levisiestation is: Luxemburg"... Radio en t.v. per ruimte-satelliet Do Amerikaanse regering heeft een plan van de Amerikaanse te lefoon- en telegraafmaatscliappij goedgekeurd voor radio- en televi sieverbindingen door middel van ruimtesatellieten bij wijze van proef. De maatschappij heeft zich be leid verklaard ongeveer 600 mil joen gulden uit te geven voor per manent ruimtetelefoon- en televi sie-project. Functionarissen van de maat schappij deelden voorts mee dat onder meer proefuitzendïngen uit Frankrijk. West-Duitsland en Groot-Brittannië zullen worden gedaan. Deze landen hebben inge stemd met vestiging van grond- posten. orew, yew ew. VANDAAG schrijven MORGEN MIES BOUWMAN laatste „hoofdrol" T elevisie Na vele maanden boycott ver schijnt Johnnie Kraaykamp van avond voor het eerst weer op liet televisiescherm „In de hoofdrol" met Mies Bouwman. Het wordt tevens de laatste hoofdrol van Mies Bouwman, die een baby ver wacht en voorlopig al haar tele- visïewerkzaamheden stopzet. De uitzending begint om vijf voor half tien. Daaraan vooraf gaat een stukje Russisch vuurwerk. Om half ne gen treedt het Moiséjef, dansen semble op, als 't tweede deel van de telerecording wordt uitgezon den die onlangs tijdens een uit voering in Amsterdam werd ge maakt. Het eerste deel werd op sinterklaasavond op het scherm gebracht. De Vlaamse televisie zendt om half negen het quizprogramma „Wie is wie" met Paul van de Velde uit, om negen uur een Per ry Como show en om vijf voor tien een interpolfilm. Radio Om tien voor half zeven Roelof Stalknecht, om vijf over elf „op sporing verzocht" en om vijf voor half twaalf een beschouwing over het Europees biljartkampioen schap anker-kader 71/2, dat te Thionville in Noord-Oost Frank rijk wordt gehouden. (VARA, Hil versum I). Over de andere zender „Populaire klassieken" om acht uur en „Tie relantijnen" om tien over negen T elevisie Een film over de noodkerk in Nederland, onder de titel „Er was voor Hem geen plaats" opent om tien voor elf liet Ne derlandse TV-programma. Om tien uur volgt dan een Heilige Mis uit de St. Salvatorkerk te Utrecht. Om één uur wordt een recht streekse reportage gegeven uit Kitzbühel van een speciale slalom voor heren. Ter gelegenheid van de interna tionale gebedsweek wordt om kwart voor zes een kerkdienst uitgezonden vanuit de St. Pierre te Genève. „Spelen met dieren" van Walt Disney begint om acht uur. Om kwart voor negen volgt dan een programma van Gersh- win-muziek door Phillippa Schuy ler, piano en de sopraan Leesa Forster. „Een stem een schaduw" is de titel van de gedramatiseer de documentaire, waarin het vraagstuk van de bejaarden aan de orde wordt gesteld. In dit pro gramma onder dezelfde titel, dat óm vijf over negen wordt uitge zonden. haalt men reacties en op merkingen aan op de documen taire. die 21 december werd uit gezonden. ..Sport in beeld" besluit dit zon dagavondprogramma. De Vlaam se uitzending van de Belgische televisie geeft om kwart over tien een close-up van Alfred Hitchcok. Radio De A.V.R.O. geeft om vijf over half negen het tweede deel van liet hoorspel ,,'n Odyssee niet z'n twee" van Wolfgang Altendorf. Om vijf voor half twaalf speelt Jascha Heifetz met het symfonie orkest van Los Angeles onder lei ding van Alfred Wallenstein, Over de andere zender zoekt Ju les de Corte weer zijn draai in „Wintertoer", een programma, dat om acht uur begint. FILMS IN ZEELAND Superieure misdaadfilm van Hervé Bromberger Jean Marais brengt op het doek van ELECTRO (Middelburg) dit weekein de een legendarische Franse figuur tot leven, namelijk Henri de Lagar- dère, de romantische en ridderlijke avonturier uit dé tijd van Lodewijk de Veertiende. „Le bossu" (de ge bochelde) is de verpersoonlijking van de ridderlijkheid, die zijn leven en bezittingen veil heeft voor het eer herstel van de schone Aurore, de dochter van zijn vriend de hertog xan NeA'ers, die lafhartig' werd A'er- moord. Marais speelt in deze film van André Hunebelle een onvergetelijke rol. Als een gebochelde zwerver trekt hij door het Franse land op zoek naar de moordenaar van zijn ATiend en duel na duel tekent zijn spoor. Er lier- leeft op het doek éen kleurige wereld van hoofse pracht en praal, A'an fes tijnen en jachtpartijen, waartegen de kleurloosheid van het bestaan der ar men schril afsteekt. Henri de Lagar- dère is een soort man als Dumas be schreef in zijn „Drie musketiers". Marais speelt de rol uitstekend, even als Sabine Sesselmann de vrouwen figuur boeiend gestalte geeft. Grand (Goes) vertoont „Wolven in de schaapskooi", de bekende film A-an Hervé Bromberger, een zeer Franse thriller, waarin een sober gebruik is gemaakt A'an sensationele effecten en waarin 'n artistiek gebruik van. de camera, gecombineerd aan een prima be lichtingstechniek en een goede re gie een grote filmische spanning veroorzaakt. De hoofdrollen in de ze misdaadfilm, die tegelijk het boeiende onderwerp jeugd bena- A anert.entIe de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van _Uw kamer van Ik". Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER dert, worden gespeeld door Jean Babilee, Pierre Mondy, Frangoise Dorleac en Pacale Roberts. „I-Iannibal" met Victor Mature zal pogen dit weekeinde Vlissingen te vervoveren. Alhambra vertoont dit spektakelstuk, Avaarvan weinig valt te zeggen, dan dat er zeer veel me dewerkers aan te-pas kwamen om de veroveringstocht A'an de Carthaagse held op het celluloid te krijgen. Victor Manure speelt ook al de hoofd rol in „Samson en Delilah", net zo'n filmwerk als Hannibal, dat zijn ge brek aan inhoud camoufleert achter felle kleuren en spectaculaire massa scènes. die de toeschouwer moeten verbluffen. In het City-theater (Middelburg) draait de Avaarschuwende film „Waaróver men niet spreekt", een rolprent, die een zeer goed voorlich tend gedeelte bevat, dat antwoord feeft op sexuele A-ragen. Zo goed als et voorlichtend gedeelte is, zo slecht is het verhaaltje er omheen. In de hoofdrollen o.a. Antje Geerk, Hans Söhnker en Karin Dor. GRAND (Goes) vertoont zondagmid dag nog de komedie „Geef mij maar een miljoen", een Britse film, spelend in het kleine t.v.-Avereldje met in de hoofdrollen Arthur Askey, Sidney James en Sabrina. „Brokkenpiloten" is zondag als mati- neefilm te zien in CITY (Middel burg). De vliegers, die volgens de ti tel zoveel pech hebben zijn Stan Lau rel en Oliver Hardy. Regisseur van „Cleopatra" neemt ontslag De regisseur van de nog ïn „aan bouw". zijnde miljoenenproduktio „Cleopatra", heeft ontslag genomen als spelleider van deze film. Rouben Manoulia, diende zijn ontslag in bij de directeur van 20th Century Fox, Spyros Skouras. De opnamen van deze film Averden enige tiid geleden afgebroken, omdat de topster. Liz Taylor, leed aan een raadselachtige ziekte. Er was toen sprake van, dat de ziekte wel eens tot ge\'Olg zou kunnen hebben, dat de opnamen geheel gestaakt zou den moeten Avorden omdat de kosten te hoog werden. Vlucht uit Joego-Slavië in wagon vol tabak Een partij ruwe tabak heeft het vijf jonge Joegoslaven mogelijk gemaakt uit Juin land te ontsnappen. In een rapport a'an de Oostenrijkse politie Averd gezegd dat vijf jonge JoegoslaA'en, allen uit Zagreb, de Oostenrijkse autoriteiten om politiek asiel liadden a'erzoclit, nadat zij uit hun land ontsnapt waren door zich vier dagen te a-erbergen onder een spoorvraeht ruwe tabak. Het vijftal vertelde aan de politie dat het zich op 15 januari in Zagreb onder een partij tabak in een goederemva- fon had verschuild. De vluchtelingen wamen er pas uit toen de wagon te Hamburg, bij Wenen, werd geopend. Vier dagen hadden de vluchtelingen zich schuil gehouden, hoewel het in de Avagon soms 20 graden vroor. De vluchtelingen a'ertelden dat zij naar Australië wilden emigreren. Van drie vluchtelingen is de leeftijd 20 jaar, van de andere twee 21. Prinses Irene zal Ondina te water laten Prinses Irene is voornemens don derdag 9 februari de naamgeving en tewaterlating te verrichten van het s.s. „Ondina", in aanbouw bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij N.V. te Rotterdam. Het schip zal in dienst worden gesteld van Shell-tan- kers N.V. Moordenaar las in bed detectiveverhalen Een woordvoerder van do politie van Miinchen lieeft op een persconferen tie medegedeeld dat do twintigjarige assistent-verkoper Peter Hoessl, die in Miinchen werkzaam was, heeft bekend tussen 1956 en 1959 in en ïn de omgeving van Miinchen drie moorden te hebben gepleegd. De woordvoerder verklaarde dat Hoessl zaterdag j.l. is gearresteerd. Sindsdien heeft hij bekend dat hij in november 1956 de elfjarige Franz Stoebich heeft doodgeschoten. Hij vermoordde verder de 51-jarige Jo- hann Huber in mei 1959 en ae ne gentienjarige Georg Habel in juni Hij zei verder dat Hoessl een eenza me jongeman was, die streng was opgevoed. Hij was gezien bij buren en collega's. Hoessl A'errichtte zijn werk ijverig en hij zong in een kerk koor. Doch 's nachts ging hij met detectiveverhalen en een revolver naar bed. giiDiiiiniiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiigiiuiiiiiiiiiiiiiffl H De nieuwe ambassadeur van de Dominicaanse Republiek te Wenen, Augusto Espaillat Grullon, kwam volgens het diplomatiek gebruik 1 kort na zijn aankomst op de nieuwe standplaats president Scharf |j H zijn geloofsbrieven aanbieden. Bij het gebouw waar de plechtig- heid zou plaatshebben stond een erewacht van het Oostenrijkse H leger met een kapel die het volkslied van de Dominicaanse Repu- M bliek zou spelen. De kapelmeester hief de dirigeerstok en begon te zwaaien, doch §j zijn kapel bracht slechts enkele roffels en wat afgezwaaide gelui- den voort. Door de vorst tien graden onder nul (Celsius) waren M de toetsen van alle blaasinstrumenten vastgevroren. De ambassadeur ging zonder volkslied naar binnen, nadat hij in stilte de erewacht had geïnspecteerd en een diep blozende kapel- meester hem zijn allernederigste verontschuldigingen had aange- boden. De ambassadeur nam het gelukkig niet zo zwaar op. »1!II!«!I!H!IIIIII1!III!IMIIIIIIIIIIIIIIIII|||||IB Sinds Avoensdag beA'indfc zich een twee maanden oude baby met zijn moeder in de gevangenis te Londen. Mevrouw Ivy Thoroughgood, 34 jaar, wordt ervan A'erdacht een weduwe- toelage te hebben geïnd op A'ervalste cheques. De vrouw heeft nog vier kinderen die elders Averden onderge bracht. De rechters voor wie zij A'erscheen stemden er in toe. dat zij haar jong ste kind bij zich hield. Vijf doden bij ontploffing van slraalbommenwerper Een Amerikaanse straalbommemver- per Aan het type B-52 is donderdag avond in de lucht ontploft boAen de staat Utah. Hierbij werden ten min ste a ijf leden Aan de bemanning ge dood. Het toestel had geen kernwa pen aan boord. Twee overlevenden, de twee piloot en de navigator, worden verpleegd in het ziekenhuis van San Juan County in Monticello. De B-52 is een achtmotorige sti aalbommenwerper, die ongeveer 8 miljoen dollar kost. Student in Kopenhagen spioneerde voor Russen Volgens de Kopenhaagse politie is een 18-jarige Deense student beschul digd Aan spionage. Hij zou met een buitenlandse inlich tingendienst contact hebben opgeno men, toen hij in de Ooslduitse stad Rostock een' „Baltische week" bij woonde. Zijn eerste opdracht was, het miliaire hoofdkwarier in Kopenhagen te fotograferen. Hij nam echter een foto van het A'erkeerde gebouw. Jaarbeurs krijgt Marijkehal De zesde hal op de terreinen Aan de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht zal naar prinses Marijke worden ge noemd. De Marijke-hal zal reeds bij de aan- staande voorjaarsbeurs in gebruik worden genomen. De nieuwe expositieruimte van de j jaarbeurs behoort tot de qiodernst j geoutilleerde van Europa. Advertentie Duim omhoog voor ARISTONA! Dkt is het TV-loestcl met het opvallend scherpe beeld en de opvallend handige auto matische afstemming. Perfect van techniek en edel van vorm. Iederéén ziet meer in 'n ARISTONA!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 14