PAGIM VROUWEN en de vrije zaterdag „Matiger met geneesmiddelen", zegt hoogleraar r- kinderdefcentje PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1961 UITEENLOPENDE MENINGEN OVER HET ONDERWERP: Werkende vrouwen zien wel nadelen (Van een medewerker) Het begrip „vijfdaagse werkweek" is in betrekkelijk korte tijd in Nederland dermate ingeburgerd, dat men zoetjesaan al de neiging krijgt om kranteberichten, die aankondigen dat wéér nieuwe bedrijven tot werktijdverkorting overgaan, maar over te slaan. Heel wat huisvrouwen hebben het vooruitzicht dat binnen zeer korte tijd hun echtgenoot aan het einde van de week twee volle dagen thuis zal zijn, verscheidene anderen zijn al gewend aan deze situatie doordat het bedrijf van manlief al enige tijd de vijfdaagse werkweek kent. I)e sociologen spreken over „een drastische wijziging in de leef- en. koop gewoonten van ons volk" tengevolge van die vrije zaterdag: het tijdstip van winkelen zal in vele gevallen worden verlegd, voor diverse betrokke nen zal de vrije zaterdag een uitgesproken „recreatie-dagje" worden, voor weer anderen wordt het weekeinde Juist een periode van knus thuisblijven, gewijd aan knutselen of aan het opknappen van huishoudelijke karweitjes waarvoor vroeger meestal de vakman werd ingeschakeld. En wanneer de van nature handige echtgenoot zich met enthousiasme op die huishoudelij ke karweitjes gooit, heeft dit voor de huisvrouw de plezierige consequen tie dat het huishoudelijk budget in veel gevallen aanmerkelijk minder be zwaard wordt, dan door de inschakeling van die vakman Niet alleen de huisvrouw, ook de werkende vrouw raakt in vele geval len betrokken bij de werktijdverkor ting, al zal de vrije zaterdag in haar „eenmanshuishouding" wellicht min der drastisch ingrijpen dan in een gezin van drie, vier of meer perso nen. Het ligt voor de hand dat met name de op kamers wonende vrouw wel blij is met die zaterdagmorgen, die haar gelegenheid geeft tot het af doen van allerhande huishoudelijke wissewasjes, die anders op zaterdag middag of op door-de-weekse avon den gedaan moeten worden. Huisvrouw en werkende vrouw: hoe staan zij tegenover het verschijnsel ..vrije zaterdag"? Er zouden uitge breide enquêtes nodig zijn om tot een ..gemiddelde mening" te komen, maar ook tijdens een onderzoek in kleine kring blijkt al gauw dat de meningen verdeeld zijn! Dat merkt men tijdens een gesprek met een aantal vrouwen huismoeders zo wel als werkende vrouwen wier domicilie ligt in een middelgrote Ne derlandse stad, waar met ingang van dit nieuwe jaar verscheidene bedrij ven zijn overgestapt op een vijfdaag se werkweek. „Zo de man Om met de huisvrouw te beginnen: uit het „kamp der huismoeders" hoort men dan al spoedig de opmer king dat het verlóóp van zo'n vrije zaterdagmorgen toch wel heel nauw samenhangt met Het persoontje van de echtgenoot! Het kan in sterke mate van de man afhangen, of de vrije zaterdag voor de vrouw een plezierige wijziging in haar leefge woonten betekent, dan wel een ver andering die zij over niet al te lange tijd in stilte zal verwensen Er zijn immers behulpzame man nen die graag het aangename met het nuttige willen combineren: in casu een wandeling in de frisse lucht met het corvee van bood schappen doen. Of die wel eens met de stofzuiger door de kamers willen wandelen, niet opzien tegen het opmaken van een bed, en het doen van de afwas bepaald niet beschouwen als iets dat afbreuk cloet aan hun mannelijke waar digheid. De vrouwen die een der gelijk exemplaar van het manne lijk geslacht getroffen hebben, blijken dan ook heel tevreden met de vrije zaterdag! Lijnrecht tegenover deze, door hun vrouwen veelal hooglijk gewaardeer de mannen staat een heel andere ca tegorie. De categorie die men als de „zorgenkinderen" zou kunnen betite len: de mannen, die op die vrije za terdagmorgen graag uitslapen of zich uiterst comfortabel met veel kran ten om zich heen in de zitkamer in stalleren. Dat uitslapen is natuurlijk vooral begrijpelijk bij degenen, die op weekdagen vóór dag en dauw naar hun werk moeten, maar het kan conflicten scheppen: als er" gestof zuigd wordt, terwijl de heer des hui zes nog wil slapen, als de kinderen niet rustig te houden zijn, als de zit kamer nog een „beurt moet hebben, terwijl mijnheer er rustig zijn (om vangrijke) zaterdagochtendbladen dacht te lezenIn zulke gevallen hangt het in de eerste plaats van tact en aanpassingsvermogen van de vrouw af, of de vrije zaterdag in /een plezierige sfeer zal verlopen. Zijn dit allemaal nog overwegingen, die „voor de hand" liggen, een en kele huisvrouw blijkt toch ook al óver deze overwegingen heen te kij ken, en aan de nabije toekomst te denken, en dan in 't bijzonder aan ko mend voorjaar en zomer. Het ple zierige van zo'n vrije zaterdag is immers dat je er samen bij mooi weer een hele dag op uit kunt trek ken, maar samen uitgaan kost geld, en met een heel gezin uitgaan kost nog meer geld. Wanneer men met twee of meer kinderen een dag eruit breekt, is dat wel in de porte monnee te merken en wanneer een huisvrouw opmerkt dat ze zich over dit aspect van de vrije zaterdag wel een beetje zorgen maakt, is dat een misschien wat- somber klinkende maar toch wel reële overweging. En de werkende vrouw: hoe bevalt haar de vrije zaterdag? Die vrije morgen blijkt dus vooral voor dege ne die op kamers woont, uitermate plezierig te zijn voor het op orde houden van haar eenpersoons huis houding, maar voor haar brengt de wijziging van de door-de-weekse werk tijden soms weer andere problemen mee. Wanneer zij werkt in een be drijf waar de middagpauzes verkort zijn of het sluitingsuur wat later is ingesteld, komt ze in de knoop met het boodschappen doen: de middag pauze is er te kort voor, en 's avonds na werktijd is het haastwerk, om voor sluitingstijd van de winkels de inkopen nog bij elkaar te krijgen. En het jonge werkende meisje, dat nog bij haar ouders woont? Hier veel ouders als méér tijd •en winstpunt van de vrije zaterdagmorgen voor de (kleine) kinderen Deze echtgenoot vindt het niet bene den zijn mannelijke waardigheid, om op zaterdagmorgen de stofzuiger te hanteren. geldt het „zo moeder, zo weekein de!" Want wanneer die moedei' ver wacht dat haar dochter op zater dagmorgen in de huishouding helpt komt van vele van die dochters de reactie „Niets aan: door de week langer werken, en op zater dag thuis helpen..." Deze jonge dames blijken dan ook liever door de week wat korter te werken en de vrije zaterdagmorgen te mis sen, terwijl de meisjes van wie thuis geen huishoudelijke werk zaamheden worden verlangd, daar entegen over het algemeen alleen maar enthousiast zijn over de nieuwe situatie. Vooral met het oog op de komende zomer, met de mogelijk heid om bij mooi weer een lang weekeinde aan het strand of op en om het water door te brengen. Vrouwen en de vrije zaterdag: de meningen lopen uiteen over dit nieu we facet van het dagelijks leven. Misschien was de lakonieke opmer king van die ene huisvrouw wel de verstandigste: ,,'t Zal wel wennen en misschien eerder dan we denken.." Naar lagere hakken? Modedeskundigen voorspellen dat de /dameschoenen dit jaar „dichter bij de aarde" zullen komen te staan. Tijdens de recente Italiaanse mode shows droegen de mannequins van de belangrijkste ontwerpers vrijwel uitsluitend schoenen met brede hak ken van middelmatige hoogte. Bij cocktai[japonnen zag men hakken van slechts iets meer dan drie centi meter hoogte, en de hakken van de schoenen voor overdag waren bijna allemaal middelmatig hoog. Een der bekendste Italiaanse ont werpers meent dat de vrouwen het lopen op de hoge naaldhakken moe zijn geworden, en hij brengt dan ook uitsluitend korte hakken, uitlopend in een kleine punt. Parijs' modefeest begint maandag De Parijse voorj'aarsmodeshows be ginnen a.s. maandag 23 januari, in de salons van de Parijse modewijken. De belangstelling zal zich dit jaar vooral concentreren op de collectie die het beroemde maison Dior zal brengen en die ditmaal ontworpen is door Mare Bohan, opvolger van Yves Saint-Laurent. Bohan maakt zijn debuut op 26 januari. Het grote modefeest van de Franse haute couture wordt maandag ge opend door Jacques Griffe. Diezelfde middag treedt Jean Patou voor het voetlicht, gevolgd door Cardin en Sagardoy. Op 24 januari tonen Balmain, Lan- vin Castillo en Ricci hun nieuwe mo dellen, op de vijfentwintigste zijn Heim, Laroclie, De Rauch, Hermes en Rouff aan de beurt. Carven en Blatt tonen hun collecties gelijktijdig met Dior, op de zesentwintigste dus. Grès en Revillon volgen op de zeven entwintigste, waarna de minder be kende modehuizen op 30 januari en 1. februari aan bod komen. Balenciaga en De Gïvenchy hebben opnieuw geweigerd modeshows te houden. Zij menen dat zij de kritiek van de pers niet nodig hebben en dat hun cliënten hen een betere en doel matiger publiciteit verstrekken. „Kopen aan deur blijft risico f» Elke vrouw weet dat het zogenaamde „kopen aan de deur" een risico in houdt, maar wie kan altijd maar weer op tegen de vlotte verhalen van de „deskundige" verkopers, die hun spul len huis-aan-huis trachten te slijten? Voor we het weten, hebben we soms al gekochtGaat het om een aard appelmesje, dat niet roestvrij blijkt te zijn of om een geïmpregneerde poets lap, die de koopster enkele dagen la ter bij de drogist voor de helft van de prijs ziet liggen, dan is de schade nog wel te overkomen. Maar bij het kopen van „grote stukken" raakt Leiden in last en met de klachten komt de bedrogen huisvrouw dan veelal bij de Nederlandse Huishoud- raad aankloppen. Vandaar dat deze instelling' nog eens aan alle vrouwen de goede raad geeft, om zich goed te wapenen tegen de verleidelijke argumenten waarmee verkopers die langs de huizen komen, -IfP; hun produkten aanprijzen. Die pro- topcollectie in volle bloei wacht, dukten variëren immers van het Twee voorbeelden van de nieuwe Italiaanse voorjaarsmodelinks een opvallende cocktailjapon van blauwe en groene chiffon, met een diep decolleté en twee (vleugels" in de taille. Rechts een eenvoudige middag- japon in rood en blauw met een sjaalkraag. Beide modéllen zijn van het Romeise modehuis Rossi. NEDERLANDSE ZOMERMODE: ^Wlet de leute bloeit de hfttoen Italië brengt ultra-romantische modestijl In het Amsterdamse Carlton Hotel heeft het Nederlands katoeninstituut de lente- en zomercollecties van onze katoenwevers en -drukkers doen pre senteren door vijf Nederlandse ontwerpers die er sportieve, huiselijke, feestelijke en geklede toiletjes van hadden gemaakt. De jongste van die ontwerpers is een ontwerpster: Helen Jubels, het zesentwintigjarig meisje dat vorig jaar de gouden katoenbol won en wier modellen dit jaar al zonder meer draagbaar genoemd mogen worden. AI had zij ook originele modellen: een glanzendblauwe katoenen strandbroek met een hesje, waaroverheen een vierkante blauwe lap met een gat erin voor het hoofd, en een bruidstoiletje uit een fijnzinnig, heel licht blauw en bruin ruitje op wit fond: allerliefst voor een jong cn tenger bruidje. De vier andere ontwerpers leverden wat van hen verwacht mocht wor den: confectionair Eberle de goede confectie, Ferry Offerman stemmi ge middagtoiletten voor „mevrouw", Max Heymans een onnavolgbare chic en Dick Holthaus enkele ver rassende jekkertjes met strandpanta- lons. Alles dus van katoen: katoenen kant in wit of roomkleur, katoenen flu weel met tweed-effect, en modieuze glanzende imprimés. Er zijn abstrac te dessins in zachte vloeiende kleu ren, marmer-motiefjes, slordige bre de strepen in felle kleuren, en pasto rale tafereeltjes. Het weefsel is nog altijd een beetje structuur, maar veel minder opzettelijk en daardoor veel leuker. Een kleurrijke katoenshow waarvan men kan zeggen dat straks mét de lente ons een zomerse ka- reeds genoemde aardappelmesje en de poetsdoek tot dure artikelen als stofzuigers, vloerkleden, verwar mingstoestellen en foundation-kleding allemaal behorend tot de afdeling grote stukken dus, maar..., niet voor zien van de garantie die men bij nor male aankoop van een dergelijk groot stuk automatisch heeft. De bedrogen huisvrouw weet niet. waar ze moet aankloppen, wanneer op korte ter mijn reparatie aan het artikel nodig is. of wanneer het helemaal niet aan de eisen voldoet. En ze draagt bovendien dc schade, wanneer ze vroeg of laat ont dekt. dat hetzelfde artikel in een bo nafide zaak goedkoper is! „Konen aan de deur is en blijft een fjroot risico", concludeert de Neder- andse Huishoudraad, en die conclu sie moet elke huisvrouw zich aan het begin van het nieuwe jaar dan maar weer eens goed in het hoofd prenten. Het kan gebeuren dat de was al in gevocht ligt. wanneer plotseling dringen, der bezigheden dan strijken zich voor doen. Doe in dat geval het ingevochte wasgoed in een grote plastic zak cn vouw deze zorgvuldig dicht. Het goed kan dan rustig een poosje (zelfs wel een hele dag) blijven liggen, zonder uit te drogen. Inmiddels zijn in Florence en Rome de voorjaarsshows van de Italiaanse mode-ontwerpers be gonnen. Een van de voornaamste trekken van de Italiaanse haute couture is een ultra-romantische lijn. Capucci brengt slankafkle- dónde flatteuze japonnen, evenals Galitzine: japonnen met tussen- zetsels, uitstaande rokken, gedra peerde chiffons en grote flatteuze hoeden doen denken aait de derti ger jaren. Uitstaande mantels heh- ben vaak een capé-effcct. Fabiani en Simonetta propageren een gemakkelijk-zittende lijn, soms met een vrolijke toets van stroken op de rokken. Capucci's korte mouwen lij ken op een klassieke lampekap en zijn soms afgezet met rijen lovertjes. Advertentie i maar zijn wij ook niel wal kwislii.i mul vitamine-preparaten? Ecu Amsterdamse hoogleraar heeft dezer dagen met klem gewaarschuwd tegen ecu overmatig en onverstandig gebruik van allerlei geneesmiddelen door leken. Niet alleen het aantal geneesmiddelen is in de laatste jaren opvallend gestegen, ook het gebruik ervan neemt onrustbarend toen en le ken hanteren het pijnstillend, kalmerend of slaapverwekkend tabletje of poedertje niet hetzelfde gemak (en men mag waarschijnlijk wel zeggen: dezelfde onachtzaamheid!) waarmee zij een klontje suiker in hun thee deponeren. Niet alleen zulke tabletten en poe ders hebben tegenwoordig hun vaste plaats in het medicijnkastje van me nig huisgezin: met nog veel meer gemak hanteert de leek heden ten dage het flesje met vitaminetablet- ten. Nu zal zo'n vitaminetabletje per dug geen kwaad stichten al blijft het natuurlijk verstandiger om over het gebruik van vitamineprepa raten even overleg met de huisarts te plegen maar het wordt wel even anders, wanneer die leek op ei gen houtje de dosis vitaminetablet- ten gaat verhogen. Ruwe lippen of brekende nagels? „Vitaminegebrek!" constateert hij, en besluit om de op de verpakking aangegeven dosis van één pilletje per dag voorlopig maar eens tot drie per dag te verhogen. Een dreigende verkoudheid? Hij slikt een flinkee dosis vitamine-C tabletten en voelt zich de volgende dag, naar zijn eigen zeggen, weer „kiplekker." Nu zal die volwassene aan zijn op eigen houtje toegediende „vi tamine-stoot" niet dood gaan, maar het wordt toch wel beden kelijk wanneer men op zeker ogenblik 'n moeder hooort vertel len, dat zij haar zoontje van nog geen drie jaar altijd van zijn ver koudheden „geneest" door hem 'n dergelijke overdosering van vita mine-C tabletjes toe te dienen, zonder eerst de huisarts te raad- plegen! Vitaminen mogen dan belangrijk voor de gezondheid zijn: wio zich aan de juiste voeding houdt, krijgt ze doorgaans meer dan voldoende naar binnen. Kinderen cn toekomstige moeders kunnen wel gebrek hebben aan vita- mine-D, maar die schrijft de dokter ze wel voor als zij ze nodig hebben. Waarschijnlijk wordt met niets zo veel op eigen houtje „gedokterd", als met dit soort preparaten, en de vele advertenties bevorderen dit overmati ge gebruik niet weinig. Een fraai voorbeeld van zulk „zelf dokteren" is bijvoorbeeld ook dat van do vrouw,.die tot iedere prijs verma geren wil, daarom minder gaat eten, maar daarnaast extra vitamiuetablct- tcn gaat slikken in de veronderstel ling dat een en ander elkaar dan wel in evenwicht houdt... En hoeveel men sen gaan het niet minder nauw nemen met. de samenstelling van hun voe ding, met de gedachte dat men door dagelijks vitaminepreparaten te slik ken toch wel de vereiste voedselbe- standdelen naar binnen krijgt Nog afgezien van het feit dat ten teveel aan een bepaald vitamine zelfs on gunstig kan werken en in lichte ver giftigingsverschijnselen kan resulte ren. Zonder dat men nu onmiddellijk hot flesje vitaminepillen met een wan trouwig oog hoeft te gaan bekijken, doet men er toch goed aan om ook hier de nalatigheid in het oog te hou den. En gezien het feit bovendien, dat vitaminepreparaten over het al gemeen niet zo heel goedkoop zijn. doet men er nóg verstandiger aan om eerst aan de huisarts te vragen of het nodig is, dat een of meer der gezins leden tot het dagelijks slikken van zulke tabletjes overgaan. zoals men ze ook ziet langs de zo men van bolero's en korte jasjes. Mouwen en rokken hebben veel plooien en rimpels, ronde schouders zijn soms iets opgevuld en in beide collecties ziet. men kimonomouwen en capes. De kleuren zijn roze, groen en veel zwart. Verder blijken de Italiaanse coutu riers een voorliefde te hebben voor de bikini, voor wijde kniebroeken of ha- rembroeken en voor driekwart tunie ken die, iets getailleerd, gedragen worden bij slacks, badpakken, shorts, mantelpakken en nauwsluitende ja- Eonnen. De bijpassende hoeden zijn oog en worden soms iets naar ach teren gedragen; groen, beige en hel der oranje zijn popnlaire kleuren. En enkele speelse nieuwtjes uit de Itali aanse collecties: een klokmouw die bij do schouder wijd begint en gelei delijk nauwer wordt, strandjasjes met kleine belletjes aan de zoom. shorts met knopen rondom de lieup zodat er een piqué-rok op kan wor den geknoopt, enpruiken van Tï- betaans lama-haar, zilvergrijs van kleur en zeer boog op het lioofd ge dragen. faellig wit oude wollen delzen Trotse jonge moeders vinden alleen het allo: goed genoeg voor hun pasgeboren spruiten en daarom ko men ze er maar zelden toe. om van iets ouds voor dat prille kroost iets nieuws te maken. Het is dan ook wei bijzonder verleidelijk om de baby- uitzet samen te stellen met allemaal nieuwe spulletjes, want de keuze uit mooie en vaak originele babyklcding en andere kinderkamerbenodigdheden is tegenwoordig groot. En toch geeft liet vermalten van oud materiaal tot iets-voor-de-baby veel plezier en vol doening! Van een oude wollen deken hijvoorbeeld kan. een gezellig deken tje voor wieg of kinderledlkantje ge maakt worden, en de enige onkosten' die hiervoor gemaakt hoeven te wor den, beslaan uit de aanschaf van een lapje stevig flanel met een fleurig' patroontje. Van dat lapje flanel wordt een hoesje gemaakt op de maat, die men het dekentje wil geven. De oude deken wordt enkele malen dubbelgevouwen tot hij dezelfde maat heeft. Nu wordt die dubbele deken met een grove naald en een dikke draad enkele ma len „doorregen", vervolgens schuift men het hoesje om de deken heen en naait het dicht. Wie er wat meer werk voor over heeft, kan tenslotte deken en hoesje nog van nopjes in een contrasterende kleur voorzien: het ziet er dan helemaal uit alsof het toch uit de winkel komt! Aardappelhap jes met vorstelijke naam „Duehesse" is de welluidende naam van een aardappelschotel waarvoor men dezelfde ingrediënten gebruikt als voor een fijne aardappelpuree, maar die zijn „finishing touch"^ moet hebben van de aardige wijze van ver werking. én van een oven. Kook aardappels in water met zout en wrijf ze, als ze gaar zijn, door een .zo fijn mogelijke zeef. Doe er nu ge noeg boter en melk bij om de massa romig en toch stevig te maken, meng er het grootste deel van een geklopt ei door en spuit in een grote vuur vaste schotel torentjes van de puree. On ieder torentje wordt nog wat ge klopt ei gestreken en daarna wordt de schotel in een matig warme oven een minuut of tien verhit, totdat de torent ies heel lichtbruin gekleurd zijn. Een hapje dat vooral attractief is om op het menu van een kinder- etentje te plaatsen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 10