Terneüzense raad akkoord met aanleg industrieterrein (29 ha.) Instemming met sanering van wijk „Java" KREDIET VOOR HAVENWERKEN TERNEUZEN IS NODIG Belangrijke fondsen open voor ontsluiting gebied PSSST, ZEGT HET DEKSEL, ZODRA U HET OPENT. PSSST, VOOR LUCHTDICHTE VERSHEID, VERS UIT DE POT, VERS VAN DE KOK. HIER IS CALVÉ SANDWICHSPREAD. METTIJDELIJKE KORTING.GROTE POT VAN F 1.45 NU VOOR F 1.29, HALVE POT VAN 98 CENT NU VOOR 89 CENT. PSSST, U MAAKT ER MEER VAN MET CALVÉJ „REUMAFONDSCOMITÉ" IN MIDDELBURG GEÏNSTALLEERD Reuma één van de meest verspreide volksziekten VRIJDAG 20 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWEMBAD „GROTE UITKOMST" f Advertentie) De gemeenteraad van Terneu zen lieeft donderdagavond en kele besluiten genomen die voor de stad wellicht van historische waarde zullen zijn. De raad ging akkoord met de Een plan van uitvoer en ex ploitatie van een industrieter rein met een oppervlakte van 29 hectare vast te stellen en te doen uitvoeren. (Kosten 1.654.100). Het doen uitvoeren van het zwembadplan. Het doen ontwerpen van een partieel saneringsplan voor de oude wijk „Java". Bij de behandeling; van het plan in dustrieterrein, waarvoor een groot aantal percelen grond moet worden aangekocht, werd de rij van sprekers geopend door de heer P. J. Hnij- brecht (p.v.d.a.). Namens zijn frac tie verklaarde hij zich akkoord met het plan ook al gaat het totaal kos- tenbedrag van 1.654.100 een enor me financiële last voor de gemeente betekenen. De heer M. van Langevelde (a.r.), adviseerde het college van b. en w. om voor de uitvoering van dit werk een overheidssubsidie aan te vragen. „Kan er voor de af te breken wonin gen op dit industrieterrein vervan gend bouwvolume worden ver wacht?". wilde de heer J. de Feijter (c.h.u.) weten. „Misschien dat hiervoor een boven- provinciaal contingent bouwvolume kan worden verkregen", zo drukte wethouder M. de Vos (p.v.d.a.) zich voorzichtig uit. Wethouder M. de Meijer (k.v.p.) meende dat in het geval er zich financiële spanningen zouden voordoen, gerekend kan worden op de bijzondere aandacht zowel van het rijk als van de provincie. „Terneuzen is overigens nog al tijd zeehaven-ontwikkelingsge bied", ook al hoort men daar niet dikwijls meer over spreken", al dus de heer De Meijer. Zwembad Ook hel; zwembadplau, waarvan de uitvoering al een tiental jaren op zich laat wachten, gaf aanleiding tot een aantal beschouwingen. De heer R. Hol (p.v.d.a.) liet de hele ontwik keling van dit plan nog eens de re vue passeren. Naar zijn'mening be tekent de uitvoering hiervan voor Terneuzen en omgeving een grote uitkomst. De heer J. J. Weterings (k.v.p.), hoopte dat de werkzaamheden nu fpoedig kunnen worden aangevat. Ook de heren D. Waverijn (c.h.u.), P. Fijn van Draat (v.v.d.) en M. van Langevelde (a.r.) toonden zich ver heugd over het bereikte resultaat. Laatstgenoemde sprak de hoop uit dat er voor dit werk misschien nog wel eens een financiële bijdrage van de provincie kan worden verkregen. Saneringsplan Uitvoerig ging de raad in op de voor stellen inzake de ontwerpen voor het vaststellen van rooilijnen in de kom der stad en het saneren van de buurt „Java". „Welk soort woningen denkt het college daar in de toekomst te bouwen", vroeg de heer Huijbrecht. Hij was van mening, dat volgens Terneüzense "begrippen de huren in de nieuwe buurten nogal aan de hoge kant liggen. De heer De Feijter vond de plannen wel ingrijpend, maar met veel goede dingen er in. Hij pleitte voor ver vanging door eengezinswoningen, met zo mogelijk voorrang voor de huidige bewoners van het „Java". De heer De Feijter wilde, zoals hij zei, de reactie van de raad uitlokken door de suggestie de Oostkolk in de toe komst te dempen en daar een par keerplaats van te maken. Die reactie kwam onmiddellijk. Maar de meningen waren nogal verdeeld. Sommige leden voelden veel voor deze suggestie, omdat er een groot gebrek bestaat aan parkeerruimte. Anderen zouden liever zien dat er aan de huidige Oostkolk een zoge naamde waterpartij overblijft. Wethouder De Vos noemde het nieu we „Javaplan" werkelijk te realise ren. De wijziging van het uitbrei dingsplan Oostelijk Bolwerk was volgens hem bedoeld om te verhinde ren, dat daar bouwwerken zullen verrijzen die de omgeving bederven. Of de huidige bewoners van het „Java" voorrang zullen krijgen bij het betrekken van het hernieuwde stadsgedeelte, kon hij niet voorspel len. Immers, als de woningen wor den afgebroken, zullen de bewoners eerst elders moeten worden onderge bracht. Als toelichting zei burgemeester Rijpstra nog, dat de hele zaak nog eens met de raad zal worden doorge nomen, als de plannen meer gestalte hebben gekregen. Bij het begin van de vergadering werd het nieuw benoemde raadslid J. C. Bleijenberg (k.v.p.) door de burgemeester beëdigd. „Is het niet mogelijk, zo vroeg de lieer Fijn van Draat om kinderen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die benoorden de Westerschelde studeren en vol gens wettelijke bepalingen elders zijn ingeschreven in het bevolkings register, dezelfde faciliteiten voor vervoer per Scheldeveer te verlenen als de inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen Burgemeester Rijp stra beloofde het eens te zullen na gaan. BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE De rijkspolitie in Zierikzee heeft gis teren de handen vol gehad de jeugd van het nog zeer onbetrouwbare ijs op de grachten te weren. Maar een overmoedig deel van de jeugd stoor de zich niet aan de bekende bordjes gevaarlijk ijs". Zodra de surveille rende politiemensen uit het gezichts veld waren, werd de sterkte van het ijs beproefd, van oever tot oever. Een gevaarlijk spelletje. Ongelukken zijn er nog niet gebeurd. (Foto P.Z.C.) „Gij zult begrijpen, dat ik in deze eerste nieuwjaarstoe spraak mijzelf tot voorzichtig heid aanzet, omdat het na een verblijf van slechts enkele maanden in deze gemeente, moeilijk is een verantwoord oordeel uit te spreken over de wezenlijk belangrijke dingen in het afgelopen jaar", aldus de Terneüzense burgemeester mr. H. Rijpstra donderdagavond bij de aanvang van de openbare raadsvergadering. Dc burgemeester wees In zijn terug blik op de grote eer, die Terneuzen op 18 mei te beurt viel door het be zoek van H.M. Koningin Juliana. Verder memoreerde hij de grote be langstelling van diverse Eerste- en Tweede-Kamerfracties voor de pro blemen te Sluiskil, in verband met de toekomstige kanaalverbreding. Mr. Rijpstra sprak de hoop uit, dat het desbetreffende tractaat tussen Bel gië en Nederland nog gedurende het iuidige zittingsjaar der Staten Gene raal zal worden goedgekeurd. „Maar de wezenlijke betekenis van deze kanaalwerken zal eerst dan naar voren komen, wanneer de regering de vrijmoedigheid kan vinden om voor de zozeer nood zakelijke aanvullende werken in de Terneüzense haven, de nodige kredieten beschikbaar te stellen." Kerngemeente In grote erkentelijkheid mogen wij de laatste maanden ervaren, wat het betekent tot kerngemeente te zijn aangewezen", zo vervolgde Terneu- zens burgemeester. „Belangrijke fondsen zijn opengesteld voor de ver dere ontsluiting der gemeente, terwijl mag worden verwacht, dat ook voor de toekomst dit gebied de nodige aan dacht zal krijgen." Op grond van de voor kerngemeen ten geldende faciliteiten heeft in het afgelopen jaar een plaatselijke indu strie een nieuw fabrieksgebouw aan de Industrieweg geopend. Daarnaast zocht de directie van de Meterfa- briek te Dordrecht Terneuzen uit als vestigingsplaats voor een assembla- ge be drijf voor stofzuigers, waarin voorlopig 50 werknemers passend werk zullen gaan vinden. Verder nam de N.V. Schcldeveem vestiging over van een scheepssloperij, waarin in middels reeds 25 mensen werk heb ben gevonden. BIJ de vestiging van deze bedrijven werd warme belangstelling ondervon den van de zijde van het provinciaal bestuur en van de rijkswaterstaat, aldus mr. Rijpstra. Be de verdere industriële ontwikkeling van de ge meente waarover binnenkort een nota aan de orde zal worden gesteld zal hernieuwde aandacht worden feschonken aan de zo belangrijke aveninstallaties. Leefbaarheid „In het achter ons liggende jaar", zo vervolgde mr. Rijpstra, „is dui delijk gedemonstreerd, dat Ter neuzen steeds meer als de centra le gemeente van Zeeuwsch-Vlaan deren kan worden aangemerkt. Opnieuw was er een bevolkings toename van meer dan 400 zielen ofwel een toename van 2,61 pro cent. Dit vereist bijzondere aandacht voor de factoren die de bewoonbaarheid kunnen verbeteren. Gelukkig hebben de zwembadplannen goede vorderin gen gemaakt, zodat ae hoop geves tigd is, dat binnenkort met de werk zaamheden daaraan kan worden be- ;onnen. Bij velen wordt verder de iehoefte gevoeld aan een cultureel centrum, terwijl de accommodatie van de leeszaal en de muziekschool drin- cend verbetering vragen. Aan de uit- •reiding van de accommodatie van de fraaie sportcomplexen is reeds begon nen. In het jaar 1960 kwamen in Terneuzen 76 woningwetwoningen, 78 premiewoningen en 7 woningen in de vrije sector gereed. Momenteel zijn in aanbouw 89 woningwetwonin gen, 45 premiewoningen en 10 wo ningen in de zogenaamde vrije sec tor. Hoewel de perspectieven voor de woningtoewijzing voor Zeeland in 1961 somber zijn te noemen, ver trouwt het college van b. en w. te Terneuzen dat de bevoegde instanties oog zullen hebben voor deze dyna mische gemeente. Extra toewijzing voor ten gevolge van de kanaalverbreding te slopen woningen, mag volgens burgemeester Rijpstra rechtvaardig worden ge- de tuinman tijd voor VI Laat juist in deze maanden Uw tuin voorjaar »s ziet U daarvan het fleurige resultaat! Straatlantaarn was uit man liep tegen de lamp Meer dan drie jaar had de heer ff A. G. uit Rilland-Bath de aan- hangwagen van zijn auto H 's avonds zonder verlichting fj aan de berm van de weg ge- parkeerd. De politie maakte er M nooit een aanmerking op, want de wagen stond in het licht van e= een straatlantaarn, die 's nachts bleef branden. M Op 9 oktober van het vorig jaar §j ging het echter mis. Toen liep M G. „tegen de lamp", omdat de M lamp van de lantaarn was uit- gegaan en een bromfietser te- gen de aanhangwagen was ge- botst. ff „U hebt pech gehad", zo vond m de officier van justitie van het kantongerecht Bergen op Zoom if donderdag, toen G. terecht- stond. Hij eiste de milde straf |f M van ƒ5 subs 1 dag, waarmee H de kantonrechter akkoord ging. s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu noemd. Immers, door deze plannen dreigt het woningbezit te verminde ren en dat bij een grote bevolkings toename. Ook de woningverbetering vraagt dringend de aandacht. Onderwijs De voorbereiding voor de nieuwe openbare lagere school is vrijwel voltooid. De vrijkomende ruimte kan voor de komende jaren soelaas bieden aan de openbare u.l.o. De plaats voor een nieuw gymnastieklokaal voor u.l.o. werd vastgesteld. In gebruik werd genomen een nieuwe christelij ke kleuterschool. De bouw van een tweede rooms-katholieke kleuter school is bijna gereed, terwijl in Sluiskil eveneens een begin werd ge maakt met de bouw van een chris telijke kleuterschool. Het is mr. Rijp stra gebleken, dat de gemeente Ter neuzen beschikt over een voorbeel dig geleide dienst voor Maatschap pelijke Zorg. In het afgelopen jaar opende dc commissaris der koningin het Rooms-Katholiek Charitatief Centrum. De bouw van het nieuwe Groene-Kruisgebouw vordert zien derogen. Veel bijstand heeft de ge meente ontvangen van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht. Ook na de uitbreiding met twee agenten moet helaas geconstateerd worden, dat dc politiebezetting nog niet toereikend is, juist door het ~oarte karakter van Terneuzen. dat s havenstad bijzondere diensten vraagt. De vrijwillige brandweer ruk te 21 maal uit. Op het terrein van de B.B. konden niet alle plannen wor den gerealiseerd, onder meer door het reit, dat aan een heroriëntatie wordt gedacht. Mr. Rijpstra besloot zijn nieuwjaarsrede met een woord van erkentelijkheid aan alle gemeen telijke medewerkers, waarvan voor al de stadhuisambtenaren hun veie werk nog steeds moeten verrichten in een huisvesting, <Ke nog veel te ensen overlaat. VEELOMVATTENDE TAAK De voorzitter van het Nationaal Reu mafonds, mr. W. J. Geertsema, heeft donderdagavond tijdens een bijeen komst in het City-theater te Mid delburg het plaatselijk comité van de stichting „Het Nationaal Reuma fonds" officieel geïnstalleerd. Even als talrijke andere comités heeft ook het Middelburgse comité de taak op zich genomen om het doel van de stichting meer bekendheid te geven. In zijn inleidende toespraak noemde mr. Geertsema het werk van de kruisverenigingen een uitstekend voorbeeld van particulier initiatief. Bepaalde ziekten waren echter zeer moeilijk te bestrijden, waarom één bepaalde organisatie de taak daar van op zich nam. De t.b.c.-bestrijding werd als eerste door een aparte or ganisatie aangepakt, waarna rond 35 jaar geleden de reumabestrijding volgde door de Nederlandse vereni ging tot reumabestrijding, van welke organisatie dr. Jan van Bremen de grondlegger was. „De reuma is één van de meest verspreide volksziekten in Neder land", aldus verklaarde mr. Geert sema. „Een-vijfde deel van het Nederlandse volk lijdt er aan of heeft er in een of andere vorm aan geleden". De Nederlandse vereniging tot; reumabestrijding heeft onder meer als taak de in richting van reuma-afdelingen in ziekenhuizen en de stichting van reumacentra te steunen, alsmede hulp te verlenen aan ernstige chronische patiënten in verpleeg huizen. Voorts wees mr. Geertse ma er op, dat de auto van de ver eniging, waarin masseurs aanwe zig zijn die in de huizen hun ar beid verrichten, in Zeeland reeds een bekend beeld op de weg is. Als één der voornaamste taken noemde mr. Geertsema tevens de bevordering van het wetenschap pelijk onderzoek. Daarna installeerde hij het plaatse lijk comité. De ere-voorzitter van dit comité, burgemeester mr. Joh. de Widt, hoopte met de heer Geert sema, dat de Middelburgse oevolking. het comité zal steunen in zijn moei lijke taak. Burgemeester De Widt wees er daarbij op, dat de reuma in het algemeen onderschat wordt en dat er in vele gevallen veel te laat aandacht aan besteed wordt. Dr. G. J. Smeets, medisch leider van I het centraal adviesbureau voor reu- mabestrijdlng te Den Haag, ging vervolgens in het kort in op de reu ma en de bestrijding er van. Hij wees er op, dat opvolging van slechts eenvoudige voorschriften er voor kan zorgen, dat zich geen nieuwe aan doeningen voordoen. Men moet deze voorschriften echter niet enkele maanden, maar talrijke jaren blijven opvolgen, aldus dr. Smeets, die er aan toevoegde, dat in het laatste ge val het gros van de patiënten nooit invalide hoeft te worden. De plaatselijke voorzitter van het comité, de heer M. L. Almekinders, sprak daarop een dankwoord tot al degenen, die de oprichting van het comité mogelijk maakten, waarna de avond besloten werd met de verto ning van de film „De wil om te winnen". Er was voor deze propa- ganda-avond helaas weinig belang stelling. Domburg heeft weer een dorpsomroeper Domburg heeft weer een dorps- s omroeper! Vlak voordat bur- f§ gemeester W. J. E. Crommelin donderdagavond na de rond- vraag van de eerste raadsver- gadering in 1961 voor het ff laatst de hamer liet vallen, kon hij dit nog even meedelen. Een M bescheiden applausje was de ff reactie daarop. Voortaan zal de heer J. Kleinepier op 36 punten in het dorp de gemeen- tenaren van alle mogelijke bij- zonderheden op de hoogte stel- len. Het is een hele toer geweest om iemand voor deze functie j§ te vinden. Voorlopig zal de heer Kleinepier alleen na 's middags vijf uur zijn ronde M maken door het dorp. Dè raadsleden waren zo in hun 1- nopjes met deze mededeling, dat zij de vergoeding voor de omroeper wel eens grondig wil- den herzien. Om weer niet on- s middellijk met een vacature tc komen zitten. llllllllllllltillllllllllB Faillissement Blijkens het faillissementenoverzicht van N.V. Van der Graaf en Co. te Amsterdam is het faillissement van S. Meeuwenoord te Vlissingen wc- Igens gebrek aan actief opgeheyaa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7