Minister over de schaderegeling Collard voorspelt Eyskens' nederlaag Bijdragenwet komt er de ijskast nog dit jaar KLANKBORD HAGENAAR TOCH MET SABEL VERWOND „GEEN DISCUSSIE TUSSEN AMSTERDAM EN ROTTERDAM" V.P.R.O. STEMT IN MET BESLUIT STAATSSECRETARIS VRIJDAG 20 JANUARI 1961 PROVIN C I ALE ZE EUW SE COUR A NT 8 Aanslag op Renard Maar staking bloedt dood René Collard, de felle voorzitter van de Belgische socialistische partij, heeft aangekondigd, dat premier Eyskens op weg is naar een „sensationele nederlaag". Hij zei dit als commentaar op de weigering van de Belgische regering de eenheidswet te la ten varen en in te gaan op so cialistische voorstellen tot het economisch herstel van het land. Drie socialistische bohyerken in Wallonië, namelijk Luik. Charleroi en La Louvière, zetten het verzet te gen de ^eenheidswet" voort door de reeds een maand durende staking niet te beëindigen, terwijl in de rest van het land de normale toestand te rugkeert. In de haarden van verzet ligt de" staalindustrie nog steeds stil maar wordt het werk in andere be drijfstakken geleidelijk aan weer op genomen. In het gebied van do Borinage rondom Bergen is de staking in slechts een grote mijn nog volle dig. Alle scholen met uitzondering van die op het platteland zijn weer open. Van socialistische zij de is meegedeeld, dat in het ge bied van Luik minstens S0.000 ar- beiders nog staken. In Brussel verklaarde een woordvoerder van de Belgische spoorwegen, dat don derdag het gehele spoorwegnet normaal functioneerde. Van rege ringszijde is meegedeeld, dat de reserve-rijkswacht, die opgeroe pen was om aan de situatie ver oorzaakt door de stakingen het hoofd te bieden, uiterlijk tegen zaterdag naar huis gezonden zal worden. Op een gisteren gehouden bijeen- komst van Waalse socialistische af- gevaardigden is besloten, de socia listische leiding een voorstel te.over- j handigen voor een senaat bestaande voor de helft uit Walen en voor de helft uit Vlamingen om de Walen te beschermen tegen de „bedreiging", dat zij zowel in het parlement als in het land numeriek in de minderheid geraken. Het Belgische socialistische blad „Le Peuple" meldde gisteren dat twee onbekend gebleven personen woens dagavond hebben getracht eeu aan slag te plegen op Benard. Burgemeester Van Hall blijft boos I>e burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft na kennisneming van de verklaring die zijn ambtgenoot in de Rotterdamse gemeenteraad heeft afgelegd, desgevraagd het vol gende meegedeeld: „Naar mijn mening staat mijn collega van Rotterdam klaarblijkelijk niét duidelijk voor ogen, dat het hoofdbe zwaar mijnerzijds was en is gelegen in. de omstandigheid, dat telkens weer personen die officiële functies in Rot terdam bekleden, zich in redevoerin gen of interviews op onaangename en soms zelfs onjuiste wijze uitlaten over aangelegenheden die Amsterdam betreffen, zulks in tegenstelling van hun Amsterdamse collega's jegens Rotterdamse aangelegenheden". Burgemeester Van Hall handhaaft zijn mening dat dergelijke uitlatingen achterwege dienen te blijven, wil men tot ook door hem nagestreefde goede verstandhoudingen kunnen geraken. BURGEMEESTER VAN WALSUM: Antwoord op bittere klacht Ken onderzoek, dat de Haagse politie in samenwerking met de rijksrecher che heeft ingesteld naar aanleiding van klachten over liet politie-optre- den op oudejaarsavond in de Jan de Baanstraat in Den Haag, heeft uitge wezen, dat als direct gevolg van een charge in deze straat toentertijd de 29-jarige schilder C. J. van E. inder daad gewond geraakt is. Buurtgenoten hadden dit gebeuren samen met nog andere klachten over het optreden van de politie in een brief aan de Haagse burgemeester gemeld, enkele dagen na oudejaar. Daarop werd een onderzoek inge steld. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling, dat Van E. door een mes was getroffen, maar nu is komen vast t.e staan, dat een sabel de oorzaak is geweest van de ver wondingen, waarmee de man in het ziekenhuis is beland. Of de verwon dingen door een steek of een houw zijn toegebracht en welke politieman hieraan debet is. is niet uitgemaakt kunnen worden. Van E. had nog enkele oppervlakki ge schrammen bij de charge opgelo pen het is niet meer na te gaan, wel ke agent van de groep, die de charge uitvoerde, welke verwonding heeft toegebracht. De justitie onderzoekt op basis van de gegevens uit het on derzoek. of deze zaak een strafrech terlijk vervolg zal moeten krijgen en de gemeente bekijkt of Van E. even tueel in aanmerking komt voor een schadeloosstelling. Zevenjarig jongetje zakt door het ijs Gistermiddag Is het zevenjarig jon getje J. H. Hollemans uit Bolnes on der Ridderkerk door het ijs gezakt en verdronken. Het; jongetje wilde het ijs van een slootje proberen, maar het bleek niet sterk genoeg. Zeventig mestkalveren bij brand omgekomen Bij een brand die gisteravond op een boerderij te Epe heeft gewoed, zijn t ongeveer zeventig mestkalveren om het leven gekomen. De brandweer j kon van de, schuur waarin het vuur j 1 woedde, niets meer redden. De blus- j sing werd sterk bemoeilijkt door ijs- vorming. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsom, heeft gistermid dag bij de opening van de zitting van ge gemeenteraad gereageerd op de nieuwjaarsrede van zijn Amsterdam se ambtgenoot mr. G. van Hall, waarin de verhouding- tussen beide steden ter sprake kwam. Mr. Van Walsum zei onder meer: „De passage in de nieuwjaarsrede van de burgemeester van Amster dam tegen Rotterdam gericht, heeft niet alleen alom in den lande, maar natuurlijk vooral ook hier ter stede de aandacht getrokken. Ik geloof, dat men zeker hier te Rotterdam verwacht, dat. daarop althans enige reactie zal volgen. Immers, wanneer wij een in zo. onge woon krasse bewoordingen gestelde uitval stilzwijgend zouden laten gaan. zou bij degenen, dié niet op de hoogte zijn, licht de indruk kunnen worden gewekt, dat Rotterdam tegen de beschuldigingen van de Amster damse burgemeester toch blijkbaar weinig in te brengen, heeft. Ilc had aanvankelijk gedacht, dat de uitlating van de burgemeester van Amsterdam, zoals dé nieuw jaarsrede suggereerde, berustte op een kleiner of groter aantal concreet aan te wijzen redevoe ringen of publicaties, die zich voor discussie zouden lenen, ilk heb echter reden om aan te he men, dat deze redevoeringen en publicaties voor de burgemeester van Amsterdam meer illustratie materiaal zijn voor een mentali teit, een hoiiding, een instelling, die hij bij Rotterdam aanwezig acht en in Rotterdam waakt. Dit maakt de zaak in zoverre een voudiger, dat het overbodig wordt Aartsbisschop van York opvolger dr. Fischer I Willem run Otterloo is in Den Haag gehuldigd in verhand mei het feit. dat hij voor de duizendste maal het Residentie-orkest dirigeerde. Foto: i namens een groot Nederlands be- 1 drijf boden drie koks de heer Van j Otterloo een etiorme taart aan, waarop liet getal 1000 prijkte. I elke afzonderlijke uitspraak van Rotterdamse kant te ontleden, toe te lichten en zo mogelijk te rechtvaar digen. Ik geloof dat de heer Van Hall als ik het goed heb begrepen het liefste zien zou, dat, nu hij zijn hart heeft gelucht, Rotterdam niet verder op de zaak inging. Hij heeft zijn waar schuwing doen horeir en verwacht, dat Rotterdam zich verder daarnaar zal gedragen. Hij meent, dat de at mosfeer nu wel als opgeklaard zal gelden. Geen improvisatie Ik vrees, dat de burgemeester van Amsterdam zich onvoldoende re kenschap heeft gegeven van de draagwijdte van hetgeen hij heeft gezegd. Men pleegt een nieuw- jaarsrede niet te improviseren en daarom mag aangenomen worden, i dat de uitlatingen Van de heer j Van Hall na zorgvuldig beraad en j weloverwogen zijn opgesteld. Het is in zulke omstandigheden iets teveel gevraagd, dat degene, die men attaqueert nu verder maar zijn mond houdt. Aan de andere kant voel ik er niets voor hier thans met de burgemeestér van Amsterdam in discussie te tre den. En dan niet omdat hij daaraan de voorkeur geeft, maar omdat ik dan een fout, die hij naar mijn me ning heeft gemaakt, zou gaan con tinueren. Met een discussie op dit niveau is noch het belang van onze l»eide ste den, noch het nationaal belang ge diend. Rotterdam is en blijft bereid tot een zakelijke gedachtenw isseling over elk punt dat men aan de orde wil stellen, maar een discussie kan niet berusten op beweringen, die niet worden uitgewerkt en met bewijzen gestaafd. Koningin Elizabeth "van Engeland j heeft op aanbeveling van premier Macmillan aartsbisschop Arthur Michael Ramsey van York voorgedra gen voor de 'verkiezing tot nieuwe aartsbisschop van Canterbury, aldus Is in Londen officieel bekendgemaakt. De koningin heeft voorts de verkie zing aanbevolen van dr. Frederick Donald Coggan, de bisschop van Bradford, tot opvolger van dr. Ram-' sey in York. Dr. Geoffrey Fisher. de huidige aartsbisschop van Canterbury, heeft dinsdag bekendgemaakt, dat hij 31 mei zal aftreden. De verkiezing van aartsbisschop Ram- sie tijdens een plechtigheid in de sey. die 56 jaar is. tot opvolger van dr. kathedraal van Sint Paul in Londen. Fisher geschiedt door het groot-kapit- De inwijding vindt plaats in de kathe- tel van de kathedraal van Canterbury. 1 draal van Canterbury. De verkiezing wordt vervolgens be- Dr. Ramsey is sinds 30 januari 1956 vestigd door een koninklijke conimis- i aartsbisschop van York. Amsterdamsche Bank: 14 procent dividend In tic gisteren gehouden vergadering van de raad van commissarissen van de Amsterdamsche Bank N.V. is be sloten aan de eerlang uit te schrijven algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over I960 een onveranderd dividend uit te keren van veertien procent op de gewone aandelen. OMROEPEN REAGEREN VARA verrast (Van een speciale verslaggever) In een hoofdartikel in de V.P.R.O.- gids van deze week betuigt de predi kant-directeur van deze omroep, dr. E. D. Spelberg- zijn grote instemming met het feit, dat staatssecretaris mr. Y. Scholten het concept omroepwet heeft ingetrokken. Dominee Spelberg schrijft „zeer bevredigd" te zijn door de voornemens tot instelling ener commissie ook al heeft deze com missie aan beperkte, al te beperkte uitgangspunten gebonden. De deur blijft echter open. Deze zou onherroepelijk dichtgevallen zijn wanneer het ontwerp Höppener al dan niet gewijzigd wet zou zijn ge worden". Slot van pag. 1) niet de uitvoering van de Del tawerken, nog niet aan de orde Nee, nee „Nee" zei de minister ook op vra gen om nadere inlichtingen over een vervroegde afsluiting van de Oosterschelde „De mogelijkheid daarvan is slechts aangeduid", verklaarde hij. „Nee" was zijn antwoord op vragen over de oes- terproef. want „die zaak behoort nu uitsluitend tot de competentie van mijn ambtgenoot van land bouw en visserij", „nee" zei hij tenslotte ook op de kritiek op het gebruik van asfalt. Deze kritiek wees hij af. Het ge bruik van asfalt blijft; een be langrijke vooruitgang in tie wa terbouwkundige techniek, aldus de minister. Met de toepassing er van groeit de ervaring en liet in zicht" in de beste wijze, waarop dit materiaal kan worden ge bruikt. Men kan stellen, dat het asfalt zijn plaats reeds heeft ver overd. „Nee" zei tie minister tenslotte op de aandrang, uit cle kamér uitge oefend. om een andere wijze van taxatie toe te passen bij het ka naal Gent-Terneuzen. „De inlich tingen die ik daarover heb gekre gen, wijzen er op dat hier wel degelijk overleg is gevoerd, niet alleen met vertrouwensmannen, maar met alle organisaties, die bij doze zaak zijn betrokken en voorts met de plaatselijke bestu ren. Ik heb geen reden om. hier een ander beleid to voeren dan elders en voorts heb ik geen be hoefte om de algemene tactiek - - dus ook voor andere delen van hel land te wijzigen. Schaderegeling Over de schaderegelingen in ver band met de Deltawerken ver klaarde de minister, dat hij be reid is de commissie ex artikel 8 te laten onderzoeken of de kwestie van de zwaardere motoren voor de Veer se vissers in aanmerking komt voor een bijdrage. De com missie bestudeert ook de moge lijkheden van vrijstelling voor de vissers van mijnrechten te Co- lijnsplaat. Ten aanzien van de ge dupeerde middenstand wordt door de minister van sociale zaken na gegaan of de z.g. „zelfstandigen- regeling" kan worden aangepast, zodat ook de betrokken midden standers er van kunnen profite ren. MINISTER KORTHALS IN TWEEDE KAMER Ds. Spelberg toont zicli niet ge schrokken „van de nogal onheuse wijze waarop de staatssecretaris zich over het V.P.R.O.-plan voor de nationale omroep lieeft uitgelaten", zoals hij het uitdrukt. Maar de V.P. R.O. is wel verwonderd „dat men ten departemente enkele voorname pun ten van het plan zo slecht begrepen heeft. VARA In een klein hoofdartikeltje in de Radiogids van de VARA spreekt hoofdredacteur en hoofdbestuur der G. P. Bakker over „de verras sende mededeling" van de staats secretaris dat deze een commissie wil benoemen opdat radio en tele visie in een wet geregeld kunnen worden. De heer Bakker is echter van mening dat nu ook de nota over commerciële televisie maar uil moet blijven. „Het is duidelijk", schrijft hij, „dat wanneer de toekomstige vorm van radio en televisie onderwerp zal zijn van onderzoek van een commissie, niet daarvoor kan worden beslist in zake de vraag of commerciële recla me al dan niet moet worden toegela ten. Want de beslissing daarover is een van de fundamentele vragen die bij cle studie van een nieuwe radio- en televisie wet dienen te worden be trokken". In de bladen van de andere omroep-., verenigingen wordt op geen enkele wijze op de mededelingen van de staatssecretaris in de Tweede Kamer ingegaan. WANHOPIGE WINNAAR. De 48- ja.rige John Stewart uit het En gelse Middlesborough moet op liet ogenblik wel de wanhoop nabij zijn. Hij is n.l. de enige die. een geheel goed ingevuld formulier hoeft inge stuurd naar cle organisatie die de Engelse voetbalpool in handen lieeft. Er ligt een prijs van 200.000 pond sterling op hem 'te wachten, sinds za terdag al, maar het formulier is zoek. Wanneer het briefje niet gevonden wordt, blijft John Stewart een „on fortuinlijk" man. Minister erkende vergissing Minister Korthals moest gisic- ren cle lieer Van der Peijl toegeven dat hij zich had ver- li gist: de dijk van de Quarles- polder en die van de Braakman- Hl polder zijn niet - - zoals hij in zijn memorie had meegedeeld e§ in beheer bij het rijk, maar oi j zelfstandige waterschappen. De Zandkreekdam, die hij.,niet op het lijstje van vijkszeewe- ringen had gezet is wél bij het H rijk in beheer. Dat zal zo blij- n ven, meende de minister, in H ieder geval behoudt de rijks- s waterstaat het beheer van cle s schutsluis in cle dam. illltllÉnilllllPlIIlllIlM^ MINISTER KORTHALS bleek gis termiddag verheugd over cle in stemming, die de dag tevoren allerlei kamerleden hadden be- tüigd met de totstandkoming -van het Sloeplan. Hij deelde mede, dat het inter departementaal overleg over de beheersvorm is hervat en zal worden voortgezet. De aanleg van wegen naar het project achtte hij een zaak van de provincie. Wel gewaagde hij van een „vruchtbare samenwerking" in dit opzicht tussen provincie, rijk, spoorwegen en het' bedrijfsleven. Uiteraard kon een mededeling over liet Kreekrakplan niet uitblijven cn daarbij bleek, dat de minister «lit project nicl zo definitief in de ijskast lieeft gezet als aanvanke lijk scheen. „Hel grote bezwaar dat mijn technische adviseurs te gen liet plan hebben, is de moei lijke haveutoegaiig voor 'de zee vaart", zei de bewindsman. „Die toegang is alleen geschikt voor coasters en kleine zeeschepen en daarom is destijds door cle. ont werpers een oplossing gezocht op Belgisch gebied: men wil gebruik maken van de Antwerpse sluis bij Zandvliet. Maar dat is een om slachtige oplossing. Wat er nu gebeuren zal is liét volgende: in liet kader van diverse voorzienin gen in West-Brabant zullen des- kundigen van provincie met de technici van rijkswaterstaat sa men diverse problemen bestuderen en bij deze studie nu zal ook over legd worden of een oplossing ka-n worden gevonden voor de nauti sche bezwaren, die er nu tegen het Kreekrakplan bestaan", aldus de minister. (Van één onzer redacteuren) De bijdragenwet Deltawerken zal nog tijdens dit zittingsjaar bij de Kanier worden ingediend, zo verklaarde minister Korthals gistermiddag' in de Tweede Ka mer. De wet zal een normaal bïjdragen-percentage bevatten, dat boven het omstreden per centage tan zestig zal liggen. Bovendien zal in de regeling een „ingebouwde garantie" komen, verklaarde hij. De algemene bijdragenwet is zoals bekend van cle baan, maai- aldus de minister „dat wil niet zeggen dat er zulk een wet niet zal komen. Om het echter zover te krijgen is meer overleg in ruimer verband no dig dan tot dusver is gepleegd". De bewindsman ging vervolgens in op de vraag waarom er bezwaren zijn tegen een algemene bijdragenrege- ling. „Een dergelijke regeling is na melijk moeilijk in overeenstemming té brengen met de waterschapsregle- mentering door provinciale staten. Daarom, moest een andere weg wor den gekozen. Overigens ben ik niet zo defaitistisch te verklaren, dat deze verhouding tussen het rijk en het locale beheer onoplosbaar is, maar wel is een verdere overweging ver eist". In clit verband herhaalde de minister nog eens zijn vroegere verzekeringen 1 overgelegd. jegens liet waterschapswezen in Ne derland: „Men snijdt iu deze zaak zo snel iu levend vlees. De vraag of nu liet rijk liet beheer van de water schappen moet overnemen en de pol ders naar het museum verwijzen moet, beantwoord ik ontkennend" riep de bewindsman uit. En liij voeg de er aan toe: „Andere landen be nijden ons om ons waterschapsbe- stel". LIMIET De minister ging ook in op cle vraag wat nu als limiet moet worden gesteld voor de draag kracht van de waterschappen. De commissie financieel bestel wa terschappen heeft voorgesteld tien procent van de pachtwaarde ongebouwd en vijf procent van het gebouwd. „Met deze limieten kan ik voorshands instemmen zei de minister. „Zij liggen dus gunstiger dan de huidige regeling voor calamiteuze waterschappen". Over de vervanging van deze rege ling- wilde hij echter niets zeggen. De voorbereidende besprekingen zijn nu begonnen en hij zal het lot stand ko men van een doelmatige regeling be vorderen. Tenslotte ging cle minister in op een vraag naar publikatio van het rap port commissie financieel bestel wa terschapswezen. Vermoedelijk komt cr nog een eindrapport, verklaarde hij, waarna overwogen zal worden in hoeverre het rapport kan worden Het Wereldgebeuren Erkentelijkheid Vandaag is de laatste dag van Dwight D. Eisenhower als pre- sident van Amerika. Kennedy vestigt vandaag het record door als j jongste president het Witte Hui* I binnen te gaan: Eisenhower verlaat als oudste president van Amerika de I woning van de eerste, burger van de Verenigde Staten Enkele Ameri kaanse bladen hebben in hun verkie zingsijver gesproken van de „golf spelende president" Velen zullen echter anders over de populaire oor- logsgeneraal denken, die. toen ande ren van hun pensioen gingen genie ten, zich kandidaat liet stellen voor het hoogste ambt. Het voorbeeld van Winston Churchill heeft aange toond hoe gemakkelijk het is in de Ogen van het grote publiek van het voetstuk van "nationaal oorlogsheld te vallen. Toen cle Britse natie in 1954 naar de stembus ging, degra deerde zij de oorlogsleeuw tot een leider van een politieke partij. Per soonlijk viel Eisenhower een derge lijk hard lot niet ten deel. hoewel zijn partijgenoot bij de recente ver kiezingen werd verslagen. Acht jaren heeft Eisenhower aan de top van zijn land gestaan en hij heeft ge tracht de middenweg te bewandelen, ondanks de opwindende jaren in de wereldpolitiek. Er zijn in die acht jaren geen be slissingen genomen die een be paald stempel op de reget'ings- politiek hebben gedrukt. Wilson is de president van de befaamde vre desvoorwaarden van '1919. Roosevelt zal de historie ingaan als cle man, die in de zwaarste oorlog van de States zijn volk vooraanging en Tru- mans naam blijft onlosmakelijk ver bonden aan het werpen van de eerste atoombom. Eisenhower zijn derge lijk. wereldschokkende decisies be spaard gebleven. De wereld wandel de vele malen langs de rand van het oorlogsravijn, niaar altijd won de president het van de generaal Eisen hower. Op technisch gebied zijn enorme sprongen gemaakt. Er is een begin gemaakt met de verovering van het wereldruim. Straalvliegtui gen en door kernenergie voortgedre ven schepen werden geperfectioneerd in een verborgen wedloop met de Russische geleerden. In clit alles bleef Amerika's president een poli tiek volgen, die niemand, ook de Russen niet, voor het hoofd zou sto ten. Grote beslissingen zijn er niet genomen, grote blunders zijn er niet gemaakt. Men lieeft ér Eisenhower wel op aangezien, dat er onder zijn be wind geen goed gebruik, is ge maakt van de gebeurtenissen in Po len en Hongarije, toen deze landen in het aangezicht van een aarzelend Kremlin openlijk rebelleerden en daardoor de communistische wereld kwetsbaarder maakten dan ooit. Het ambt van vice-president heeft onder Eisenhower meer aanzien gekregen, dan bij zijn voorgangers. Eisenho wers ziek zijn heeft daartoe belang rijk bijgedragen. In 1955 kreeg liij zijn eerste hartaanval tijdens een verblijf in Denver. In 1956 onderging hij een ernstige operatie vanwege een ingevandenziékte en in novem ber 1957 kwam er een lichte beroer te. waarvan hij echter vrij spoedig herstelde. Ondanks deze persoonlijke tegenslagen reisde de president zelf de verbonden landen rond. Zo kweek te hij een goodwill voor zijn land, tot zelfs in het neutralistische India. Ve len betreurden dat dergelijke reizen niet jaren eerder waren gemaakt. Een abrupt einde aan de ieizen en onderhandelingen op hoog niveau kwam bij liet beruchte spionage- incident. Zijn afgelaste bezoek aan Tokio deed het prestige van cle pre sident ook geweld aan. Wanneer Eisenhower zijn loop baan overziet, dan zal hij on getwijfeld geen spijt hebben van zijn presidentiële jaren. Het is tragisch dat de man die beloofde als oud-generaal de vrede te bewaren, gedurende zijn presidium telkenmale werd geplaatst voor laaiende onlus ten in alle delen van de wereld. Veel tact en staatsmanswijsheid zijn no dig geweest om het evenwicht tus sen oost en west te bewaren. Een zware taak die Kennedy nu over neemt. Hoe ook de historie zal oor delen over president Eisenhower, in de geschiedenis van West-Europa dus ook in die van Nederland, zal de naam van generaal Eisenhower on losmakelijk verbonden blijven aan de begrippen „vrijheid en gerechtig heid". Terwijl Europa onder het Duitse juk doorging, bereidde Eisen hower dc grote invasie van de zesde juni 3944 voor. In de bange winter 44-45, toen landen werden uitgehon gerd en het Ardennen-offensief de bevrijding van Europa op losse schroeven zette, was cle naam Eisen hower een symbool. Zelfs in con centratiekampen en gevangenissen, was zijn naam een begrip geworden. Het afscheid van deze president moet dan ook gepaard gaan met die pe erkentelijkheid van de gehele vrije wereld. EISENHOWER .vrijheid cn gerechtigheid..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5