Belgische socialisten lopen weg uit vergadering van senaat Militaire in Biak f KLANKBORD chauffeur vermoord JONGEMAN IN STRAALMOTOR GEZOGEN STAMPEDE IN MILAAN FLES VERGIF WAARSCHIJN LIJK OORZAAK VAN VOORTHUIZER „BIBBERZIEKTE" IBERIA" BOORDE ZICH IN SCHELDEDIJK WOENSDAG 18 JANUARI 1961 PROVINCIALS ZEEUWSE COU RANT 8 Onderzoek naar incident te Luik Eén minuut stilte ontaardt in scheldpartij De socialistische fractie in de Belgische senaat heelt gistermid dag in opgewonden stemming de vergaderzaal verlaten. De so cialisten hadden bij monde van prof. Rolin voorgesteld één minuut stilte in acht te nemen ter nagedachtenis van de 32- jarfge oud-bokskampioen Woussem die maandag te Chenée bij Luik door een kogel van in het nauw gebrachte rijkswachters werd getroffen en gisterochtend overleed. De voorzitter van de senaat, Struye, antwoordde dat de omstan digheden van het incident nog niet precies bekend zijn maar de senaat zijn hoofd buigt voor liet leed van het gezin van het slachtoffer zoals het dat ook doet voor degenen die moedig de taak van het handhaven van de orde uitvoeren en daarbij ge wond werden. Struye stelde voor dat de senaat met inachtne ming van zijn toevoeging met het socialistische voorstel zou in stemmen. D wachter zonder waarschuwing op Kumoerige Woussem had geschoten en Col- lard riep vanaf zijn zitplaats: „En aftOCht schoot liem dood als konijn". Do christen-democraat De Booilt zei De liberale vice-premier en minister loen dat ook zijn fractie eer wil be wijzen aan de nagedachtenis van het slachtoffer die zij niet beschouwt als een slachtoffer van de handhavers van de orde maar van degenen die verantwoordelijk zijn voor deze inci denten. Deze opmerking ontleende een storm van protesten bij de soci alisten. Nadat Rolin bad gezegd dat de socialisten hun voorstel intrekken. Verliet de fractie luid schreeuwend de vergaderzaal. De voorzitter van de senaat, Struye, had gisteren voor de vergadering van de senaat, de leiders van de christen democratische, liberale en socialisti sche fractie ontvangen en hun ge zegd dat het in het algemeen belang is dat zo spoedig mogelijk een oplos sing voor het ontwerp-eenheidswet wordt gevonden. De fracties zijn het erover eens dat begonnen wordt met de behandeling in de commissies. Motie na incident De socialisten hebben gistermid dag in de kamer van volksverte genwoordigers een motie inge diend waarin er hij de regering op wordt aangedrongen volledig uit de doeken le doen wie verant woordelijk is voor het incident te Chenée. De socialist Dejardin zei in de vergadering, die onder meer werd bijgewoond door minister president Eyskens dat de rijks wachters wild waren opgetreden en hun hoofd helemaal verloven hadden. Dejardin zei dat de rijks- van binnenlandse zaken. Lefebvre antwoordde dat het onderdek nog i aan de gang is maar dat uit de eer- i sic betrouwbare berichten blijkt dat de rijkswachter uit zelfverdediging i heeft gehandeld. Tevoren had de fractie Dejardin ge- last de regering over het incident te i interpelleren. Indien de regering de interpellatie zou weigeren zou de j fractie de vergadering hebben moe ten verlaten, zo werd op de fractie- i vergadering besloten. Werkhervatting Terwijl één va» de leiders van het algemeen Belgisch vakverbond. Ge not, op een bijeenkomst van een drieduizendtal stakers te Ougrée bij Buik de verzekering gaf dat de sta king in Wallonië zal worden voort gezet, kwamen uit de Waalse gebie den berichten over toenemende aan tallen arbeiders die het werk weer hervatten, in bet bijzonder uit de Bo- rinage. Volgens de laatste gegevens uit de Borinage en de streek van Bergen was daar gisterochtend op enkele belangrijke spoorwegemplace menten tachtig procent van de arbei ders aanwezig welk percentage later nog hoger werd. De militaire bezet ting van de spoorweginstallaties werd gistermiddag opgeheven. WRAAK VAN PAPOEA Bij hulpverleningen aan stervend meisje De correspondent van het A.N.P. to Holiandia meldde: Ongeveer twee weken geleden is te Biak een vijf- Jarig Papoea-meisje aangereden door een vrachtauto van de Kon. Neder landse Marine, die werd bestuurd door een burger-chauffeur. Deze chauffeur wilde onmiddellijk na de aanrijding hulp verlenen, doch werd, toen 'hij hiermede bezig was, aange vallen door twee met kapmessen ge wapende inwoners van een naburige kampong. Een toevallig passerende Papoea-agent in burger wist de ene aanvaller te ontwapenen, doch kon Nabij de vliegbasis Woensdreclit is gistermiddag een ongeval gebeurd, dat aan de uit Zevenbergen afkom stige, 19-jarige leerling-monteur M. J. van Opstal liet loven beeft gekost. De jongeman die in dienst was van „Aviolanda" bij welk bedrijf een straaljager van de luchtmacht een reparatie onderging werd bij het proefdraaien van de motor in die mo tor gezogen. De jongen was, zo vernemen wij na der, als volontair werkzaam bij het revisie- en reparatiebedrijf van de N.V. „Aviolanda"- vliegtuigfabrieken in Hoogerheide-Woensdrecht. Hij was namelijk leerling van de u.t.s. in Breda. Men was bezig een „Sabre" van de luchtmacht te laten proefdraaien, waarhij de gewone veiligheidsmaat regelen waren genomen, volgens in lichtingen welke de politie verstrekte het bedrijf weigerde over het on geval iets mede te delen heeft de jongeman zich waarschijnlijk binnen net ijzeren hek begeven dat men rond de proefdraaiendc straaljager had opgesteld. SCHULDENAAR. De Italiaanse jus titie heeft nog steeds een appeltje te schillen met Vittorio Rapetti. Deze man heeft namelijk nog. een schuld aan haar van 400 lire. De schuld dateert uit1915. Volgens een brief, welke door de po litie van Alessandria van de recht bank van Agrigento. op Sicilië, is ontvangen, moet Rapetti nog steeds de gerechtskosten van een zaak, die 46 jaar geleden is behandeld, betalen. Volgens de politic in Alessandria is In die stad echter geen Rapetti be kend. De man zou, als hij nog in le ven is. thans 99 jaar zijn. De Italiaanse politie zet evenwel haar speurtocht voort. GEEN INTERESSE. Een Öostber- lijnse gemeente-ambtenaar heeft er ln het avondblad ,,B. Z. am Abend" over geklaagd, dut de Oostbcrlijnse acteurs vaak voor half lege zalen spelen, hoewel de kaartjes uitver kocht zii" en er lange rijen voor de deur hebben gestaan. Hoe is dit mogelijk?, vraagt hij. En hij laat hier onmiddellijk het ant woord op volgen. Het blijkt dat' er hele vakken verkocht worden aan fabrieksdirecties. die hun beste arbei ders willen belonen. Maar deze arbei ders geven niets om toneel en ver te beu ren hun kaartjes. Bouw van Antwerpse zeesluis goedgekeurd De tienjarenwet betreffende de uit breiding en de uitrusting van de ha ven van Antwerpen maakte reeds de uitvoering of het aanvangen van ver scheidene grote werken mogelijk, waaronder1 het vijfde en het zesde havendok. Ter uitvoering van het in tie wet van 5 juli 1956 bepaalde pro gramma heeft de Belgische minister van openbare werken en van weder opbouw, de 1 rrstekken van twee nieu we belangrijk werken goedgekeurd. Het eerste betreft de bouw van een zeesluis te Zandvliet (vroeger sluis Fort-Frederik genoemd), welke de grootste van Europa zal zijn. Haar afmetingen (500 m lengte, 57 m. breedte. 13,5 m diepte) zullen het schutten van 4 schepen van 30.000 ton tegelijk of van een schip van 80.000 100.000 ton draagvermogen mogelijk maken. Dit werk zal in het begin van 1961 worden aanbesteed. Het tweede belangrijke werk waarvan de minister liet bestek heeft goedge keurd, is het graven van het kanaal- dok B 1 met inbegrip van het bouwen van kademuren cn het aanbrengen ven oever bekledingen. Dit werk werd aanbesteed op 22 december. Smokkelwaar gevonden in Nederlands schip Aan boord van het 500 ton metende Nederlandse schip „Tom van der Heide" werd maandag door de douane van do stad Guayaquil in Ecuador, smokkelwaar ter waarde van 2300 dollar aangetroffen. De goederen wa ren van Japanse herkomst. Het schip dat eigendom is van De Dammers-van der Hcide's Shipping and Trading Co., te Rotterdam, zal niet mogen vertrekken voordat het onderzoek is afgesloten, aldus de douane-autoriteiten. Vorst neemt iets toe. Wij zijn in deze eerste dagen §j M van de tweede winterhelft in n :-en periode met vriezend weer s verzeild geraakt. Boven Zwe- s: den ligt een centrum van een hogedrukgebied met aan de oost- en zuidkant aanvoer van koude lucht met in West-Rus- land, Polen, Oostenrijk en s Zuid-Duitsland 's nachts al ij strenge vorst. In het zuidoos- i ff lelijke deel van ons land vriest het 's nachts ook 5 a 6 graden, ij Het ons omringende water 73 voorkomt dat de temperatuur 7; fl in onze provincie 's nachts zo. n 1 ff sterk daalt als bijvoorbeeld in n Brabant en Limburg. Toch zal ook hier de oostenwind de kou 1 in de komende 48 uur verder ji jjj doen toenemen. In de nacht is H drie tot vijf graden vorst te H verwachten en overdag stijgt het kwik bij zonnig weer nau- welijks boven het vriespunt. |i IlllBllllllllll!lllllllllllllllllllllll!IIIIIHIinilllllllllllllllllllllllllllllHllllll¥ niet verhinderen, dat do Nederlandse chauffeur door de andere Papoea op afschuwelijke wijze werd vermoord. De inzittenden van de vrachtauto, on geveer tien militairen van de mari ne. bleven buiten het gevecht. De moordenaar werd nabij net postkan toor van Biak gegrepen cn zal wor den berecht. Op verzoek van het A.N.P. heeft de marine-voorlichtingsdienst, in Den Haag een lezing van het gebeurde gegeven. Deze luidt als volgt: Op 10 januari werd tc 17.45 uur nabij Biak door de burgerchauffeur K. P. A. Driessen. rijdende in een gesloten D.A.F.-truck, een onverwacht de weg overstekend Papoea-meisje aangere den. Chauffeur, bedreigd door een met een dolkmes gewapende Papoea, sprong uit de kabine en' vluchtte on geveer 200 meter weg, achtervolgd door zijn belagers. Drie inzittende marine-schapelingen volgden hen en wisten, toen Driessen struikelde, de Papoea vast te grijpen, die daarop door een toevallig ter plaatse zijnde politie-agent werd ont wapend. Zonder (lat iemand er op was be dacht, kwam plotseling een tweede met een kapmes gewapende Papoea, vader van het aangereden kind, naar voren en sloeg de chauffeur met en kele houwen neer. De overige inzittenden van de truck, die aandacht besteedden aan het aan gereden kind, konden door de snel heid, waarmee zich het één en ander afspeelde, niet meer tijdig ter plaat se zijn om deze tweede aanvaller, die volkomen onverwacht naar voren kwam, tegen te houden. Het meisje is later aan de gevolgen van de aan rijding overleden. H.K.H. Prinses Woedende boeren jagen Nederlands vee op lUiim duizend opgewonden boe- ren en veehandelaars hebben in Milaan ongeveer 1900 stuks vee uit Nederland tegen de politie op hol gejaagd, om te protesteren tegen de invoer van Nederlands slachtvee dat hun prijzen drukt. De prijzen.die de boeren en vee- handelaars voor Italiaanse z paarden en runderen krijgen, zijn de laatste maanden niet onbelangrijk gedaald. Maandag kwam een trein uit Nederland met 1900 stuks vee aan bij het i slachthuis van Milaan. se Ruim duizend boeren en handc- 7 .1= laars rammeiden de hekken om gen hqar achttiende eerjaardag te hct siachthuis kapot en storm- ■vieren. j ^en Qp cic reeds uitgeladen s beesten toe, met de bedoeling ze terug tc drijven in de trein van veewagons. De politie verscheen in jeeps ter plaatse en probeerde de s woedende handelaars te ver ja- 73 gen. Daarop dreven de betogers 7 net vee in de richting van de politie. Ook paarden werden 7 opgejaagd en er ontstond een 7 if „stampede" zoals het wilde H westen die vroeger wel mee- ss maakte. 7- De politie had twee uur nodig om de koeien en paarden bijeen 7 37 te drijven in de stallen van het slachthuis. Zes boeren werden 73 gearresteerd. 7 In Tavazzano, dicht bij Milaan. se werd ook betoogd. Daar braken 7 H boeren in bij een koelhuis en 77 smeten zij boter en vlees naar 1§ buiten, met als gevolg dat een 77 groot deel van de voorraad on- f geschikt werd voor consump- 7 tie. I llllllllllllllllllllll!lll!lllll!lllllllll!lllll!lllllll!lllllllllllll|||||||||||||||||||!il Het Wereldgebeuren Aartsbisschop Canterbury treedt af I>r. Geoffrey Fisher, aartsbisschop van Canterbury oil geestelijk leider van de Anglicaanse Kerk, lieeft in Londen bekendgemaakt, dat hij op 31 mei als zodanig zal aftreden. Het bureau van premier Macmillan heeft meegedeeld dat koningin Eli zabeth dr. Fisher direct na zijn af treden in de adelstand zal verheffen. De titel die hij krijgt, zal voor zijn leven gelden. Hierdoor zal dr. Fisher lid van het hogerhuis kunnen blijven, waarin hij nu krachtens zijn ambt zitting heeft. Volgens welingelichte kringen zal de opvolger van de 73-jarige aartsbis schop van Canterbury binnen enkele weken benoemd worden. De aartsbisschop van Canterbury heeft een salaris van ruim 75.000 gul den per jaar. Koningin Elizabeth, die de aartsbis schop op aanbeveling van de premier benoemt, vertrekt vrijdag met de hertog van Edinburgh naar India. Men verwacht dat dr. Fisher, die zes zoons heeft, een pensioen van ruim 20.000 gulden per jaar zal krijgen. Twintig weken vergunning voor sporttoto De vergunning voor de sporttoto is met 20 weken verlengd. De vergun- ning*is verleend aan de stichting Ne derlandse sporttotalisator ten behoe ve van de Nederlandse Sportfedera tie en het comité centraal overleg fondsenwervingsacties. In 1960 werden 83.800 woningen gebouwd Vorig jaar zijn 83.800 woningen ge reed gekomen. Dat is 2800 minder dan iii 1959. Dit heeft minister Van Aartsen gisteren meegedeeld op een persconferentie in Zwolle, die hij hield na een werkbezopk aan de gemeenten Avereest en Raalte. De minister merkte voorts op. dat de bouwmarkt overal een gespannen karakter behoudt. Ook de baksteen- markt vertoont spanning, maar hierin zal verbetering worden gebracht door vermindering van de baksteenexport. (.Van onze correspondent) ln een t.v.-uitzending van maandagavond is de myste rieuze Voortliuizer ziekte aan de orde gekomen. Er werd o.a. gesteld, dat de zogenaamde „hibberziekte" haar oorzaak vond in het feit, dat zich een fles gevuld met vergif in het schoolgebouw bevond. Naar aanleiding hiervan ver klaarde het hool'd van de school, de heer J. van Beek, dat de bewuste fles een plaats had gekregen in de kelder van de school. De lies was goed afgesloten. „Wanneer de kinderen aan de fles hadden gezeten, hadden zij dit - in ieder geval enige van de twaalf dit bij de herhaalde ondervragingen, wel verteld. Dit was echter niet het geval", zo zei de heer Van Beek. Het hoofd der school is derhalve van mening, dat de fles totaal niets uitstaande heeft met de „hibberziekte". Deskundigen die ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld, houden et- ten aanzien van deze kwestie verschillende meningen op na. Er zijn artsen, die van mening zijn. dat het inademen van gif tige dampen inderdaad de oor zaak van de ziekte kan zijn. en omdat er geen andere voor werpen zijn gevonden die in verband met de ziekte kunnen worden gebracht, achten zij het waarschijnlijk, dat de fles met vergif in deze zaak een belangrijke rol speelt. Anderen daarentegen zoeken de oorzaak elders. Zij achten het niet bewezen, dat het ver gif de verwekker is van de ziekte. Gemiste kans De Westduitse stad Marburg, gelegen aan de rivier de Lahn, heeft de naam nogal conserva tief te zijn. Hoewel het aan de .spoor wegverbinding Kassei-Frankfort ligt en dus in de tweede wereldoorlog ge vaar liep met de grond te worden gelijk gemaakt, zoals andere Duitse steden, viel er geen bom. Geen schot klonk toen de geallieerden in 1945 Marburg binnentrokken. Het streng protestantse, ongeveer 40.000 inwo ners tellende stadje, is bij folklore- minnende toeristen nogal in trek. Ee.n zeker conservatisme handhaaft tot dusver ook de Hesslsche kleder dracht. De bonte rokken zijn geen weerspiegeling van het bonte leven van de stad. Het is er vrij eentonig. Alleen omdat er een universiteit staat, hebben er in Marburg nog op gezette tijden bijeenkomsten plaats die wat uit de toon vallen. Het ge meentebestuur is trots op haar Alma Mater, die de oudse protestantse uni versiteit van de wereld is. Er zijn nu 3500 studenten. Van hen hebben vooral de medici in Duitsland een goede naam. Sinds de Amerikanen er op (1e 28ste april 1945 binnenrukten, werd Marburg weer een voorbeeld van strenge politieke normen. In de zestiende eeuw kwam de Mar- burgse universiteit in opspraak door de heftige theologische dispu ten tussen Luther en Zwingli. Dit weekeinde kwam de universiteit weer in het nieuws. Op uitnodiging van een studentendispuut sprak Johannes Dieckmann. president van de Oost- duitse Volkskamnier, over de hereni ging van Duitsland. De ondernemen de organisator-student, Klaus Horn heeft ondervonden dat nien niet zo gemakkelijk in Marburg tegen de spelregels zondigt. Het optreden van Dieckmann heeft hij moeten bekopen met een royering als Jid van de Vrije Studenten Vereniging. Want, tegen alle verwachting in, kwam Dieckmann wel naar Marburg. Heel graag zelfs. Want waar het commu nisme propaganda voor eigen ideeën kan maken, grijpen de partij-mensen de gelegenheid aan. Een eigenschap die zij gemeen hebben met alle par- I tij-mensen van alle partijen in alle landen. Men kan Dieckmann niet kwalijk nemen dat hij naar West- Duitsland kwam. Zeker niet als het gaat over de hereniging van Duits- I land. Deze Dieckmann is overigens geen uit de tweede wereteoorlog aan- I gespoelde politieke meeloper, maar 'n overtuigd politicus niet een indruk wekkende staat van dienst. Zelf gevormd aan de universitei ten van Berlijn, Giesscn en Göt- tingen, beseft hij dc waarde van het hoger onderwijs. De meesten van hen die studeren, zijn voorbestemd sleutelposities in het maatschappelij ke en politieke leven in te nemen. Van 1919 tot 1933 was Dieckmann secretaris-generaal van de Duitse Volkspartij en behoorde tot de selec te vriendenkring van dr. Stresemann. Tot de machtsoverneming door Hit- Ier was hij lid van de Saksische volksvertegenwoordiging. Dc komst van de bruine misdadigers beteken de het voorlopige eind van de poli tieke loopbaan van Dieckmann. Hij werd gedwongen te werken als klerk bij een koleneoncern. De mensen die in Marburg ach en wee hebben ge roepen over de komst van deze „ge vaarlijke communist" mogen wel eens nagaan hoe hun houding was in dc Hitler-tijd. Zo'11 meditatie zou ook de professoren niet misstaan: Wat dat betreft, behoeft men zich niet tegen Dieckriiann af te zetten. Er wordt veel gepraat over de her eniging van Duitsland. Natuur lijk ook door de Duitse jeugd, die een ideaal voor ogen staat van een „groot-Duitsland". Dat is niet ver keerd. maar alleen historisch te ver klaren- De Nederlanders zouden Lim burg of Groningen ook niet graag missen. Is het dan zo wonderlijk dat de studenten van Marburg graag ook eens een Oostduitse visie wilden ho ren? Vanzelfsprekend van een com munist. maar wie over hereniging praat moet er zich terdege reken schap van geven dat er twee partijen zijn. Of Oost-Duitsland terecht com munistisch wordt geregeerd is een ondergeschikt punt. Het is een niet te loochenen feit. Wie wil onderhan delen. moet. zijn tegenstander kennen. Dc Marburger studenten en daarbo venuit geheel de bondsrepubliek had den nu eens oen mening kunnen ho ren. die. on; laan van het propagan- da-pakp;-p:oioen bepaalde visie op de eenheid van Duitsland gaf. Men heeft dit zoveel mogelijk voorkomen, door een lawaai te maken dat de studenten en spreker horen en zien verging. Jammer, een beetje meer conservatisme zou de Marburger studenten hebben gepust. Dieckmann moet wel een heel vreemde indruk hebben gekregen van West-Duïtsland. Zijn redevoering in het Marburger Kurhaus moest een kwartier worden onderbroken. Met geschreeuw wordt geen (koude) oorlog gewonnen. Dat moeten de Marburger .studenten maar eens aan hun vader vragen. Poging schip dinsdag vlot te slepen mislukt Het 2909 Ion melende Nederlandse motorschip „Iberia" dat maandag nacht omstreeks drie uur ter hoogte van Ritthein op de Wester- sclieidedijk liep, zit nog steeds onwrikbaar vast. Pogingen om de „Iberia" dinsdagmiddag omstreeks tweo uur los te slepen hadden geen resultaat. Dinsdagnacht bi.: hoog water zal een nieuwe pogii: worden gedaan. Meer hoop heel t men echter voor een poging die woensdagmiddag omstreeks halt' drie kan worden ondernomen, omdat het springtij dan een aan zienlijke verhoging van de water stand zal geven. Dc „Iberia", eigendom van W. H. Terneuzen werd naar de plaats van de stranding gedirigeerd en 1 Steenbank" uit Rotterdam Müller en Co's Transportbedrijf N.V, boorde zich maandagnacht ongeveer vier meter diep in de asfalt en basaltlaag van de wa-1 was dinsdagavond onderweg'. I erkering bij de „Schone Waar- Van de „Leon Letzer" kon dirisi din", een plaats clic voor de scheepvaart in de Westerschelde uiterst gevaarlijk hekend slaat. Het schip was met een la ding erts op weg van Noord- i Spanje naar Gent. Onmiddellijk na de stranding vroeg de kapitein om sleepboothulp. Vrij spoedig arriveerden de» „Scaldïs" uit Vlissingen en de bergingsvaar tuigen „Dolfijn" en „Zeeleeuw". Later voegden zich de „Schouwen- bank" van L. Smit en Co's Inter- nationale Sleepdienst uit Rotter- dam en -de „Leon Letzer" van de Union de Remorquage et de San- vetage, Antwerpen, uit Terneu- 1 zen daarbij. Ook de „Holland" uit dinsdag middag een lijn naar het gestran de schip worden overgebracht. Het lukte echter niet om de „Ibe ria" los te trekken. De voorsteven die water maakt, zit hoog op de dijk. onwrikbaar vast. Drie rui men van het schip zitten aan de grond. De kans dat het schip zal breken is niet groot. Men heeft het plan de ertslading t« lossen voordat een hïenwe sleep- poging zal worden gedaan. De lichters die de lading zullen over nemen waren diusdagavoud reeds besteld. JOHAN NES DIE( KM A N X ...horen en zien verging... Kardinaal Alfrink eredoctor Op de foto: de "Iberia" op Scheldedijk hij de ..Schone Waar- De universiteit van Leuven heeft aan dr. B. J. kardinaal Alfrink het ere doctoraat In de theologie aangeboden. Kardinaal Alfrink zal persoonlijk naar Leuven gaan om het eredocio- Foto P.Z.C.). raat in ontvangst te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9