Overschot aan in het binnenland geproduceerde suiker: 180.000 ton Bouw van tehuis met 180 bedden voor minder-begaafde kinderen SUNIL WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT WOENSDAG 18 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DAGELIJKS BESTUUR DER Z.L.M.: Geheime zaken in de pers Verschillende Statenleden hebben tij dens de afdelingsbehandeling van de begroting voor 1961 de aandacht van God. Staten gevraagd voor het feit, dat de laatste tijd publikaties in de kranten verschijnen over zaken, die geheim behoren te blijven. Gewezen werd o.a. op het Goese rapport en de brug over de Oosterschelde. Tevens wérden berichten opgenomen over voorgenomen burgemeestersbenoe mingen. Deze leden vroegen wat Ge deputeerde Staten denken te doen om deze kwalijke praktijken de kop in te drukken. Ten aanzien van deze publikaties de provincie betreffende, hebben Gedeputeerde Staten uiteraard feen zeggenschap, zo min als zij aarvoor enige verantwoordelijk heid kunnen aanvaarden, zo be toogt het college in zijn ant woord. Voorzover de gemaakte opmerkingen betrekking hebben op onderwerpen, die in een gehei me vergadering zijn behandeld, ontvingen Gedeputeerde Staten van de betrokken journalist de uitdrukkelijke verzekering, dat de publikatie niet is voortgekomen uit mededelingen van de zijde van Statenleden ontvangen, welke ver zekering Gedeputeerde Staten uiteraard zonder enig voorbehoud hebben aanvaard. Zij verklaren voorts ook over het brugplan over de Oosterschelde geen inlichtingen verstrekt te hebben. ter, J. Klompe, P. J. Bom, W. K. van Nieuwenhuïzen, J. B. Becu, J. W. Scheele en F. de Groene. Een aantal deskundigen zal gevraagd worden adviseur op te treden. Commissie zal de positie van akkerbouw bestaderen Tijdens de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M., die onder leiding stond van de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, werd me degedeeld, dat het overschot aan in het binnenland geproduceerde suiker geschat wordt op 180.000 ton. Deze suiker zal tegen wereldmarktprijs moe ten worden afgezet, die belangrijk lager is dan de eigen prijs. De bieten hebben in alle delen van het land een hoge opbrengst gegeven, zodat de korting, die de fabrieken bij de uitbetaling moeten toepassen, redelijk wordt verdeeld. Medegedeeld werd, dat in de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap gesproken is over een mogelijke contingenterings regeling. Hierbij wort gedacht aan het in België toegepaste systeem, waarbij de teelt vrij is, maar waarbij per gebied waar overschotten zijn, kortingen worden toegepast. Een meerderheid voor een dergelijke regeling was er echter niet, zodat in een volgende vergadering dit onderwerp op nieuw zal worden besproken. Voor het seizoen 19661 zal deze echter zeer waarschijnlijk niet meer te verwezenlijken zijn. Aan het begin der vergadering had de voorzitter het overleden bestuurs lid, de heer A. J. Groenewege uit St.- Maartensdijk herdacht. De heer J. B. Becu deed mededelingen over de gang van zaken in de akkerbouwsec tor. Er wordt op het ogenblik ge zocht naar nieuwe uitgangspunten voor de kostprijsberekeningen, waar over de georganiseerde landbouw overigens weinig enthousiast is. De versnelde uitvoering van het E.E, G.-verdrag is inmiddels tot stand ge komen. Dit is, voor zover het de landbouw betreft, alleen gelukt door toe te geven aan de uitdrukkelijke wens van de Duitse afvaardiging om het verschil .in grondstoffenprijzen via heffingen te verrekenen. In het produktschap is opnieuw uitvoerig gediscussieerd over het mengpercentage van inlandse tar we in het brood. Er was opnieuw geen meerderheid om dit te ver hogen. Wel is er een commissie ingesteld om te onderzoeken hoe veel inlandse tarwe bijgemengd lean worden zonder dat de kwali teit van het brood slechter wordt. De prijszetting van de binnen landse tarwe voldoet wel aan de wensen, dank zij de toegepaste denaturatie. Daarentegen worden de streefprijzen van de voedergranen lang niet ge haald. Dit heeft als oorzaak de vaste heffing op mais, sorgum en millet, welke te lang is. Er valt voor dit sei zoen aan dit systeem niets meer te veranderen. Men beraadt zich thans ov^r de volgende oogst. Een hogere vaste heffing of het wederom invoe ren van een variabele heffing zijn de mogelijkheden waar tussen men kie zen moet. De uitzaai van wintertar we is in West-Europa miniem, zodat meer gerst wordt verwacht. De A.K.V. heeft liet Nooivlasprocédé thans definitief overgenomen. Een fabriek zal gesticht worden en even tuele toeleveringsbedrijven. Het be stuur was van mening, dat het geor ganiseerde landbouwbedrijfsleven hier een kans heeft laten glippen. België, Frankrijk en Nederland zijn bezig elkander het gebied van het vlas te vinden, hetgeen verheugend genoemd mag worden. Het dagelijks bestuur besloot een commissie in te stellen die de positie van de akkerbouw in de huidige om standigheden zal bestuderen en die tevens vraagstukken van afzet en verwerking van akkerbouwproduk- ten zal bezien. Tot leden worden be noemd de heren A. M. Geluk, voorzit- Gezien de toenemende belangstelling voor de contractzaadteelt zal ge streefd worden naar de beste voor lichting op dit gebied, stappen hier toe zullen ondernomen worden. De export van fruit uit Italië naar Duitsland is beperkt. Frankrijk heeft een contingent van 30.000 ton appelen vrijgegeven en de in voer van peren geliberaliseerd. De tuinbouwcommissie zal zich spoedig beraden over het tuin- bouwonderwijs in Zeeland. Het dagelijks bestuur besloot in de landbouwonderwijscommissie van het K.N.L.C. te benoemen de heer B. H. G. ter Haar Romeny en als plaats vervanger de heer L. Anderson. In de commissie van deskundigen voor een eventuele ruilverkaveling rond 's-Heer-Arendskerke werd de heer F. de Groene benoemd. In de sociale verzekeringscommissie te Wolfaarts- dijk werd benoemd de heer J. B. Koert. Mededelingen werden voorts gedaan over de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. Er ontstond naar aan leiding van dit punt een uitvoerige discussie over de moeilijkheden, die het gevolg zijn van de krappe ar beidsmarkt. Arriveerde vuurbol van Terschelling te Zierikzee als een weerballon Een 13-jarig Zierikzees jongetje heeft waar schijnlijk de oplossing gevonden voor het vreemde verschijnsel een vuurbol dat in do nacht van zondag op maandag onder meer boven Terschelling werd waargenomen. Het is Cornelis Ver- kaart, die maandag in de Miereweg te Zierik zee een vurige bol op enkele tientallen meters ,'an zich vandaan naar beneden zag komen. Het knaapje rende naar het politiebureau en deed daar hortend en stotend zijn verhaal. De politie ging dinsdag morgen met een gekal meerde Cornelis op on derzoek. Op de plaats waar het ventje het voorwerp had gezien, werd een helrood ge kleurde ballon van 80 90 centimeter in door snee gevonden, die met gas gevuld was. 'Op de ballon stond slechts „Beprüft Mai 1960", maar de weer kundige dienst van de Rijkswaterstaat, die te Zierikzee zetelt, kon liet „voorwerp" determine ren als een Duitse weer ballon, die gebruikt wordt om snelheden van wolkenvelden te meten. Men ging na, welke wind er in de tijd, die lag tussen de waarne ming van Terschelling en de ontdekking van Cornelis, had geheerst. Behalve met de rich ting, werd ook met de kracht van de wind re kening gehouden. Men kwam tot de conclusie, ronden ballon en boven Terschelling waargenomen ver schijnsel dezelfde kun nen'zijn. Wanneer de ballon door daglicht of sterk maanlicht wordt be schenen, heeft ze inder daad iets van een vuri ge bol. Deze veronderstelling is overigens niet in overeenstemming met een verklaring van prof. dr. C. de Jager, hoog leraar in de astrofysica aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Deze vermoedt name lijk, dat de vurige bol de planeet Venus ge weest is! Wie heeft ge lijk: Cornelis Verkaart of prof. dr. De Jager..? T oeristische projecten Antwoord Ged. Staten op begrotingsverslag In hun antwoord op de algemene Statenbeschouwingen op de begro ting 1961 betreffende de recreatie en bet toerisme betogen Ged. Staten van Zeeland, da de accommodatie van de bestaande kampeerterreinen op Walcheren wordt verbeterd. En kele nieuwe terreinen zijn geprojec teerd, n.I. te Zoutelande en te Koude- kerke. Aangenomen mag worden dat t.z.t. in het recreatiegebied rond het Veerse meer de mogelijkheid zal be staan aan gesloten groepen kampeer gelegenheid te bieden. Het streekplan Schouwen-Duïveland zal in 1962 kunnen worden vastge steld. Wat de belangstelling van Belgen betreft voor gronden rond het Veer se meer is Gedeputeerde Staten niet van een overmatige belangstelling gebleken. De jachthaven te Kortgene zal door de gemeente worden aan gelegd en verhuurd worden aan een Belgische jachtclub. De projecten, waarop het bedrag van 360.000 voor recreatie-doeleinden betrekking heeft, zijn de volgende: Haamstede: aanleg weg om de vuur toren 26.400; verbetering badweg 13.000; verbetering strandweg 45.000. Renesse: aanleg kerkhoogteweg 138.650, aanleg parkeerterrein 35.000. Biggekerke: aanleg duinwandelpad 39.000. Vrouwenpolder: afwerking gedeelte lijk aangelegde overgang 4600; aanleg duinovergang 12.000, aan leg waterleiding naar het strand 5000. Westkapelle: aanleg twee duinover gangen 10.000. Zoutelande: aanleg duinwandelpad 11.000, aanleg waterleiding naar het strand 12.000, ophoging en ver harding parkeerterrein 8000. Stemmen in Eerste Kamer tegen het coupeerverbod Ir. Geuze „verbod catalrofaal" In dc Eerste Kamer is gisteren aan de orde gekomen de wet op de dierenbescherming. De heer Van Meeuwen (k.v.p.) zei over het couperen van paarde- staarten dat naar zijn mening het verbod tot couperen de fokkerij van koudbloedpaarden de nek zal omdraaien. Handel met België zal niet meer mo gelijk zijn. Daar eist men gecou peerde staarten. Onze boerenstand begrijpt dit verbod niet. Het wordt als een ongemotiveerde inmenging en een uit onkunde geboren streven naar dierenbescherming gezien. Mag men hierin zijn wil dwingend opleg gen aan anderen in een zaak die hoofdzakelijk .een esthetische aange legenheid is Het is mogelijk dat men voortaan 's nachts in een don kere stal coupeert en dat dit niet meer door een veearts zal worden ge daan. Couperen kan pijnloos en zon der gevaar gebeuren. Het is bij hon den en schapen niet verboden. De lieer Van Meeuwen zei dat niet zijn gehele fractie het hierin met hem eens is. Sommigen me nen dat het wetsontwerp verder zoveel goeds bevat dat het niet juist zou zijn tegen te stemmen. De heer Geuze (c.h.u.) belichtte enige zakelijke bezwaren tegen het wetsontwerp. Hij meende dat het moeilijk is grenzen te trek ken. Het couperen van paarde- staarten wordt verboden. Maar hoe staat het met het afranselen van paarden met een karwats, on der het mom van sport, bij paar- derennen, vroeg hij. Voor het couperen pleiten enige punten: onder meer het voorko men van „leidsel vangen" en de hygiëne. Ook zijn er economische voordelen, in de handel. „Wij achten het coupeerverbod een onnodig, catastrofaal ingrijpen in de Nederlandse trekpaardfokkerij. Het couperen van de paardestaart moet toegestaan zijn, mits verricht door een dierenarts, zei hij. Volgende week dinsdag zullen de ministers antwoorden. De politie van Buenos Aires heeft, na de diefstal van vierhonderd kilogram goudstaven, ter waarde van ruim twee- enëenlialf miljoen gulden, uit het dou anekantoor van het internationale vlieg veld van Buenos Aires, drie van de vier wachten, die door de bandieten werden overvallen en vastgebonden, waarna zij hun slag sloegen, gearresteerd op beschul diging van nalatigheid. PLAN VAN STICHTING „VERPLEEG- EN RUSTHUIZEN" Niet verantwoord te streven naar uitbreiding van „Ipenoord" De stichting „Verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland" heeft dinsdag het vijf hectare grote landgoed „Vijvervreugd" achter „Toorenvliedt" te Middelburg aangekocht voor de stichting van een verpleeginrichting voor minder begaafde kinderen. In een drietal fasen zal deze inrichting worden uitgebouwd tot een ca paciteit van 180 patiëntenbedden. De aankoop-akte is gisteren verleden voor notaris J. L. Janse de Jonge. Het stichtingsbe stuur heeft als architect aangewezen het architectenbureau N.V. irs. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft te Goes. Uit een afschrift van een brief, die het stichtingsbestuur schreef aan de minister van sociale zaken en volks gezondheid inzake de ministeriële goedkeuring blijkt onder meer, dat de stichting in 1954 het tehuis „Ipen oord" te Oostkapelle in gebruik nam als tehuis voor zwakzinuige kinde ren De totale capaciteit van 50 pa tiëntenbedden was reeds in het vroe ge voorjaar van 1955. vrijwel met dezelfde patiëntjes die nu nog zijn opgenomen, bezet. Sinds het voorjaar van 1955 kon dan ook nog slechts één patiëntje worden opgenomen, waardoor zich een wachtlijst heeft gevormd van ruim zestig patiëntjes. Een deel daarvan is tijdelijk inmiddels el ders opgenomen. Niet verantwoord In verband hiermee heeft de stich ting er reeds sinds 1956 naar ge streefd een uitbreiding van de bed dencapaciteit op „Ipenoord" tot stand te brengen. Daar de stichting nu nog voor slechts twintig jaar de beschikking over het landgoed „Ipenoord" heeft, is zij zeer beperkt in de mogelijkheden wat betreft deze Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u over slaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minderU - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste was middel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! Ci* 4^66/)X i*n/ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld uitbreiding. Daar de stichting ook op grond van een erfpachtovereenkómst nog op andere wijze is gebonden in de mogelijkheden op „Ipenoord'', moest het bestuur eind vorig jaar na veel studie concluderen, dat het niet verantwoord is te streven naar een uitbreiding van „Ipenoord". Sindsdien zijn er dan ook pogin gen in het werk gesteld om het landgoed „Vijvervreugd" te ver werven. Dit landgoed is door een zogenaamde „groene long", die ook volgens het structuurplan voor Middelburg tot in lengte van jaren gehandhaafd zal blijven, ge scheiden van de bebouwing van Middelburg. Van deze voor het werk van de stichting belangrijke bebouwing wordt het eerste deel gevormd door het gebouwencom plex yan de B.L.O.-school. Drie fasen Gelet op de zich inmiddels gevormde j wachtlijst heeft de stichting het ver antwoord geoordeeld een plan te ont werpen, dat gerealiseerd zal worden in drie fasen: de eerste fase van zes tig bedden voor verruiming van de beddeneapaeïteit in Zeeland voor minder begaafde kinderen, de tweede fase met een even grote capaciteit, en de derde fase om de ontruiming van „Ipenoord" mogelijk te maken. Met het oog op verdere noodzakelij ke uitbreiding door eventuele bevol kingsaanwas in Zeeland en teneinde té kunnen voldoen aan de gestelde normen aan oppervlakte, zal er naar gestreefd worden om verdere aan „Vijvervreugd" grenzende gronden in de toekomst in eigendom te ver werven. Daar de contacten tussen de ouder wordende groepen jongens en meis jes in „Ipenoord" nu reeds enige, en in de naaste toekomst in toenemende 'mate moeilijkheden zullen geven, ter wijl bovendien de realisering van de plannen reeds enkele jailn werden opgehouden, is de uitvoering thans zeer urgent geworden. Het stichtingsbestuur hoopt nu spoe dig de goedkeuring te zullen krijgen, temeer daar de minister tijdens de Alcoholvrij bier in automaten Een brouwerij in Amerika pE ee heeft bekendgemaakt dat al- H coholurij bier spoedig in auto- pj maten verkrijgbaar zal zijn. ee Een woordvoerder van de brouwerij vertelde dat de ge- ee concentreerde biersiroop ook n 1= als kosmetisch middel ge- ee bruikt kan worden bijvoorbeeld als haarshampo en voor het smakelijk maken van voedsel. De drank (hi-brau), smaakt, ee ruikt, schjiimt en ziet eruit als n gewoon bier, maar bevat ee slechts een honderdste procent §fj alcohol. Verder bevat het alle ee 1= ingrediënten van gewoon bier. h Het gistgehalte is echter vol- l§ komen buiten vwerking gesteld om bederf van de smaak on- ee mogelijk te maken. ee Human Gale, president van de e? Waukelia Pring Brewing Com- ee H pany, de man die op het idee ee is gekomen de nieuwe drank op de markt te brengen, zegt dat het is voor hen die van M ee de stnaak van bier houden, ee maar geen alcohol kunnen of willen drinken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ongeveer veertig afgevaardigden die zijn benoemd door regeringen van lan den die deel uitmaken van de Raad van Europa, zullen volgende maand te Lon den de vraagstukken bespreken van de uitwisseling en het gebruik van culturele, opvoedkundige en wetenschappelijke films. officiële opening van de verpleegin richtingen „Der Boede" en „Ter Poot te" van z'n waardering blijk gaf voor het werk van de stichting, en ook de hoofdinspecteur van de geestelijke volksgezondheid en de geneeskun dig-inspecteur van de Volksgezond heid in Zeeland instemden met deze nïeuwbouwplannen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3