PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEWONDEN BIJ BOTSING TE LUIK Kostenraming voor bouw van brug over Oosterschelde 60 miljoen B.S.P. wil strijd nog niet staken Radarpost in golven vergaan Massale arrestaties in Katanga Vandaag... Vrijheid Jubileum Fout 204e jaargang - no. 14 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. J 7,25 per kw. Losse nummers 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imas. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red, tel 2425. adm tel. Rijkswacht schiet op betogers Terwijl de staking in de Vlaamse gewesten gisteren vrijwel geheel tot het verleden behoorde en in het Walenland in ver schillende sectoren werkhervatting werd gemeld, Iieeft zich in de ochtenduren te Chenée bij Luik een incident voorgedaan waarbij drie mensen gewond werden. Voor het leven van één van de gewonden wordt gevreesd. Volgens een communiqué van de regering begon dit incident toen betogers een vrachtauto en twee trolleybussen met stenen bekogelden en, nadat de inzittenden van de bussen een goed heenkomen hadden gezocht, de ruiten van deze voertuigen in sloegen. Daarna vielen zij een jeep met vijf rijkswachters aan. Deze werden mishandeld en zo in het nauw gebracht dat zij van liun vuurwapens gebruik maakten. De stakers kwamen van een kalm verlopen bijeenkomst te Grivegnée. personeel er. waren nog 6400 man afwezig tegen vrijdag 12.000, aanleiding gezien in de loop van Schikkingen getroffen Het bureau van de Belgische socia listische partij heeft gisteren na een bijeenkomst in het Brusselse volks huis meegedeeld dat alle schikkingen zijn getroffen om de strijd tegen de eenheidswet in het parlement en daar buiten voort te zetten. Spoorverkeer De Belgische spoorwegen hebben in de werkhervatting van hun Zesentwintig mensen vermist Een radartoren van de 1 Amerikaanse luchtmacht, g 1 onderdeel van een waar- g 1 schuwingsketen van der- 1 H gelijke in zee geplaatste g g torens, is zondagavond in g 1 een orkaan vernield en g I van 16 van de 27 mensen m g die zich. op dit kunstmatig H eiland bevonden ontbreekt 1 j§ elk spoor. Men heeft een g 1 slachtoffer geborgen. g s In november was de fundering 3 van de „Texas toren nummer =f 4" door de orkaan „Donna" H beschadigd. De normale bezet- ting van 75 man werd over- 3 H gebracht naar het vasteland, H en een groep van 12 militai- 3 H ren en 15 burgers zou herstel- |e lingen uitvoeren. H H Zondagavond omstreeks tien 3 H minuten voor acht verdween H de toren, die tot dan toe radar- en radiocontact had gehad met een schip van de Amerikaanse =e marine, tengevolge van de e| hoge zee van de radarschei- 3 H men. Om een minuut over acht 3 H werd het laatste noodsignaal n van de torenbemanning opge- n vangen. De toren stond 20 meter boven het wateroppervlak, op stalen 3 s pijlers die op 54 meter diepte H in de zeebodem gedreven wa- -= 3 ren. De golven hebben een hoogte van 10 meter bereikt, aldus een mededeling van de 3 ij weerkundige dienst. Storm en hoge zee hebben po- gingen om. de gesignaleerde wrakstukken te bergen, tot ij dusver verhinderd. Vier torpc- 3 j§ dobootjagers, het vliegdek- 3 H schip „Wasp", schepen en n vliegtuigen van de kustwacht n H en vissersschepen zijn in de 3 f§ nabijheid van de plaats waar 3 de toren gestaan heeft, 65 mijl m ten oosten van Barnegat in de H staat New Yersey. Door regen fë en hagel wordt het uitzicht 3 belemmerd. De helikopters van 3 de „Wasp" hebben, tengevolge H van de orkaan, niet kunnen p opstijgen. 3 .De Amerikaanse kustwacht 3 meldde later, dat reddings- 3 schepen er hoogstwaarschijn- 3 lijk in geslaagd zijn contact 3 p tc maken met overlevenden. |j H die opgesloten zitten in het 3 3 wrak van het gezonken radar- 3 station. H De Amerikaanse luchtmacht p heeft vijf-, duikers naar de P plaats van de ramp gebracht, 3 in de hoop dat deze de over- 3 3 levenden zullen kunnen berel- Ren. 3 PiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinHinamiiiHimiinTunuiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiür de dag mee te delen dat met in- gang van woensdag a.s. het inter nationale personenverkeer in ver schillende richtingen grotendeels zal worden hersteld, terwijl don derdag dit verkeer geheel nor maal zal zijn. Voor het eerst in vier weken is uit Bergen een trein naar Brussel vertrokken. Niet alle berichten waren voor de spoorwegen zo gunstig en in het bij zonder niet het bericht dat in de nacht van zondag op maandag nabij Luik een van de twee sporen is op geblazen. Al het verkeer moest over het andere spoor worden geleid. Betogingen Vijfduizend stakers hebben gisteren in een betoging te Charleroi uiting gegeven aan hun afkeer van het ont- werp-eenheidswet. Ook te Brussel dat door de opheffing van de beper kingen op de lichtreclames en door de verlichte etalages weer deed den ken aan de lichtstad van vóór de sta kingen, werd een betoging gehouden waaraan ongeveer tweeduizend men sen deelnamen. Vele winkeliers langs de route lieten de luiken voor hun etalages neer en de warenhuizen doofden de verlichting. Maar deze maatregel bleek overbodig want er deden zich geen incidenten voor. Antwerpen In Antwerpen, waar de laatste groe pen stakers gisterochtend het werk hebben hervat, heeft gisteren een grote activiteit geheerst. Talrijke schepen kwamen aan en vertrokken en de sluizen werkten onophoudelijk. Kroesjtsjew gaat naar Afrika Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie lieeft, blijkens een bericht van „Tass", een uitno diging van premier Sylvanus Olympo van de jonge Afrikaan se staat Togo aanvaard en zal, op een nog later vast te stellen tijdstip een bezoek aan Togo brengen. Dit zou Kroesjtjews eerste be zoek aan Afrika worden. Viering verjaardag van koningin op 1 mei De ministerraad heeft besloten, dat de verjaardag van H.M. de Ko ningin, die dit jaar op zondag valt, zal worden gevierd op de daarop aansluitende maandag, 1 mei. Dit is ook in 1950 het geval geweest. Op de schietbanen van liet Britse Rijnleger bij Bergen-Hohne in Duits land zijn lanceringsproeven geno me met de ,JJonest John"-raket, wel ke gemaakt is om een atoomlading in de neus te dragen. Deze proeven waren voor het eerst toegankelijk voor de pers. De foto laat zien hoe een Honest John" gierend en vlam men brakend de lanceerinrichting verlaat. Na ontdekken van complot Vier Belgische militairen in Kongo gedood Het Katangese ministerie van cnnenlandse zaken heeft giste ren bekendgemaakt, dat een sa menzwering tegen de veiligheid van de staat en het leven van president Tsjombe en de leden van zijn regering in Elisabeth- stad is ontdekt. Na deze ont dekking zijn „massale arresta ties" uitgevoerd. Hoeveel arrestaties verricht zijn, is niet bekendgemaakt, maar volgens een onbevestigd bericht zouden onge veer 400 personen gearresteerd zijn, onder wie twee of drie Europeanen. Volgens een ander eveneens niet be vestigd bericht zijn 18 Europeanen in hechtenis genomen. De arrestaties begonnen zaterdag en duurden zondag en maandag voort, waardoor een bepaalde mate van onrust in de stad is ontstaan. Men neemt aan dat de meeste arrestanten Een luchtopame van de Amerikaanse radartoren „Texas nr. 4", welke tij dens noodweer op de Atlantische Oceaan is verdwenen. MET VOORBEREIDING VERGT BOUW VIER JAAR Beweegbare brug geprojecteerd met doorvaartwijdte van dertig meter Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben thans nadere mede delingen gedaan over de bouw van een brug over de Ooster schelde, waarover wij reeds eerder konden berichten. De finan ciering is gegrond op een voorlopig geraamd kostenbedrag voor de bouw van een brug en de toeleidende wegen van zestig mil joen gulden. Voor de uitvoering van het plan moet worden ge rekend op een tijdsduur van drie jaar, terwijl de tijd van voor bereiding is te stellen op ongeveer één jaar. De brug zou dus nagenoeg gelijktijdig gereed kunnen zijn met de Grevelïngen- dam, indien binnenkort met de bouw kan worden begonnen. Ged. Staten betogen, dat in verband niet seizoenwerkzaamheden vóór eind maart 11)61 een definitieve beslissing moet worden genomen, wil het thans opgemaakte bouwprogramma kunnen worden uitgevoerd. In hun toelichting verklaren Ged. Staten, dat zij tot het onderzoek van een eventuele vaste oeververbinding tussen Midden- .en Noord-Zeeland zijn overgegaan, omdat verbeterin gen van de veerverbindingen zeer aanzienlijke bedragen zouden vergen. Toen de provinciale waterstaat bij wijze van voorlopige studie een glo baal onderzoek instelde naar de mo gelijkheid van een brugverbinding, bleek ook elders belangstelling voor een dusdanig project te bestaan. De aannemiugsniaatsehappij Van Hattum en Blankevoort NA', te Beverwijk en de N.V. Amster damse Ballastniaatsehappïj leg den nadat zij contact met Ged. Staten hadden gezocht een plan voor het bouwen van een brug voor met een daaraan ver bonden project voor de financie ring door een banksyndicaat on der leiding van de firma Pierson, Heldring en Pierson. Dit plan was reeds na een eerste studie zo wel technisch als financieel zeer aantrekkelijk voor de pro vincie. Beperken Wat de financiële zijde betreft moe ten Gedeputeerden zich beperken tot enkele mededelingen, daar hierover met de daarbij betrokken ministers nog besprekingen moeten worden ge voerd. Gaarne hadden Ged. Staten dit bespoedigd, maar de mondelinge toelichting op de schriftelijke uit eenzetting moest met name wat de bespreking met de ministers van fir nanciën betreft, wachten op de uit komsten van het onderzoek, dat de minister van verkeer en waterstaat naar het voorgelegde plan instelde. Ged. Staten hebben echter gegronde hoop, dat het desbetreffende rapport spoedig gereed zal zijn. (Zie slot pag. 3 kol. 3) Batatela's zijn, de stam waartoe ook Loemoemba behoort. Enkele verdachten hebben contacten met buitenlandse agenten onderhou den, aldus wordt in het communiqué van de minister van binnenlandse zaken, Godefroid Moenongo gezegd. Een V.N.-woordvoerder in Leo- poldstad heeft meegedeeld dat drie Belgische militairen, die bij het gevecht van eind vorige week tussen Belgen en Loemoembage- zinde troepen aan de grens tussen Kongo en Roeanda-Oeroendi krijgsgevangen waren gemaakt, zijn gestorven. Negen andere Bel gische krijgsgevangenen zijn met een vrachtauto naar Stanleystad gebracht onder bewaking van aanhangers van Loemoemba. De woordvoerder zei dat de negen kennelijk geslagen zijn tijdens het transport. In Elizabethstad is meegedeeld dat een Belgische officier werd gedood door Baloebakrijgers, toen zij zon dag een door Zweedse V.N.-soldaten begeleide trein bij Boekama in Ka- tanga overvielen. Aan Loemoemba getrouwe Kongole se troepen hebben zich gisteren meester gemaakt van het vliegveld van Manono en de bewaking door de V.N.-troepen daar geneutraliseerd. De V.N. lieeft zich erin geschikt, uit vrees voor bloedvergieten. Snoek van 17 pond aan de haak (Van onze correspondent). Zondagmiddag ving de 32-jarige in koper Jo Grubben uit Blerick in de Waterplas te Wassem in Den Boe kend onder Blerick een snoek die 17 pond woog en een lengte had van 98 centimeter. Omstreeks vier uur 's middags kreeg de hengelaar die met een werphen gel viste en als aas een voorntje ge- ruikte, beet. Na een uur lang wor stelen met de reuzevis slaagde de fortuinlijke hengelaar erin zijn vangst, op het droge te brengen. ...neemt de K.L.M. in haar we- kelijkse dienst Amsterdam ZürichTunisAccra de hoofdstad van Negeria, Lagos, I op: 1 1 ...is het 25 jaar geleden, dat M jf een vonnis van het Parijse hof 3 1 een eind maakte aan de be- ruchte Stavisky-affaire, welke zwendelzaak de stad Bayonne 3 ongeveer 260.000.000 francs 3 f kostte en de val van de Franse I regering, proteststakingen en bloedige demonstraties veroor- 1 zaakte. Stavinsky zelf werd f dood in zijn huis aangetroffen, zodat slechts 20 bijfiguren 3 konden terechtstaan. Elf wer- den vrijgesproken en de overi- 3 I gen werden veroordeeld van 3 één jaar voorwaardelijke ge- f vangenisstraf tot zeven jaar 3 dwangarbeid. 3 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1JH Men wrijft de ogen uit bij het le zen van het bericht over de oorzaak van de Finse vlieg ramp, enige weken geleden in Vaasa: de gezagvoerder en de tweede piloot hadden vóór hun vlucht grote hoe veelheden alcohol gedronken. Welk een ontstellend gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel- bij deze vlie gers. Meer nog dan bij andere ver voermiddelen heeft men als passa gier bij het binnenstappen in een vliegtuig de indruk, dat men zich geheel en al overgeeft aan omstan digheden en factoren, die men welis waar niet kent, maar die men toch rustig kan overlaten aan de lucht vaartmaatschappij: de bekwaamheid van de piloten, hun verantwoordelijk heidsgevoel, de deugdelijkheid van het toestel, kortom een reeks van zaken, waarvan de passagier vrijwel niets weet, maar waarop hij deson danks vertrouwt. Dit vertrouwen is hier volkomen misplaatst geweest. Een dergelijk bericht wijst opnieuw op de ernstige gevolgen van drank misbruik. Dit mis bruik komt blijk baar voor om een bekende uit drukking te ge bruiken te land, ter zee en in de lucht. Op het land hoort men er vrijwel dagelijks over: ieder ogenblik doen zich tengevolge van alcoholgebruik ongevallen voor met vaak ernstige afloop. Vele weg gebruikers kunnen blijkbaar niet de zelfbeheersing opbrengen het glas te laten staan. Het lijkt soms onschul dig, er is een receptie, een maaltijd, een zakelijke bespreking, alles heel rustigjes „besproeid" zoals dat heet. Daarbij dan gevoegd de bekende zelfoverschatting van „mij gebeurt niets, ik zit al "jaren op de weg" en de basis voor een ongeval is al weer gelegd. „Ter zee" ziet men tegenwoordig al eveneens de gevolgen van alcohol. Zo werd onlangs gemeld, dat een schip per op de Zeeuwse stromen aller vreemdst met zijn boot manipuleer de, waarop een onderzoek werd in gesteld: de man bleek dronken. En nu dus hetzelfde in de lucht, de vlieg ramp in Vaasa. Het is allemaal wel uitermate triest. Een matig mens zou zijn vrijheid waard zijn? Wij ontkennen het niet, maar de slo gan is onvolledig en daardoor mis leidend. Een mens in het snelverkeer namelijk heeft géén vrijheid. Hij im mers is gebonden door een ontzag lijke verantwoording jegens zijn me demens. Die laat hem geen vrijheid van keuze, laat hem zelfs geen ma tigheid! Hij* kent slechts één dwin gende eis: bij snelverkeer geen al- cpbol. Kapelle heeft vorige week een (ensclub" haar jubileum ge- zij bestond zestig jaar. Vroeger noemde men deze clubs „knapenverenigingen", een naam die het in deze tijd bepaald niet meer doet en die herinneringen wekt aan plechtige jongelieden met stijve boordjes, die elke week bijeenkwa men om hun vast en traditioneel pro gramma af te werken. Er is in dit opzicht de laatste jaren veel veran derd en inzichten van modern jeugd werk hebben ook hier hun invloed doen gelden. Toch betekent dit niet, dat er schouderophalend over de pio niers van destijds moet worden ge sproken. Zestig jaar geleden zorgden deze clubs voor een stuk construc tief werk in een tijd, die voor vele jongelui maar heel weinig mogelijk heden bood. Zij hebben de jongens uit die dagen helpen vormen en hen vergadertechniek bijgebracht, zodat uit de „knapen" van toen vaak uit stekende raadsleden, vakbondsmen sen e.d. zijn gegroeid. Daaraan mag nog wel eens worden herinnerd bij een jubileum zoals dat in Kapelle werd gevierd. In Kapt „jonge viera: M inister Korthals heeft in zijn jongste meniQrie een opsom ming gegeven van buitenwa terkeringen, die bij het rijk in be heer en onderhoud zijn. Op de Zeeuw se lijst troffen we de dijken aan van de Quarlespolder en van de Braak manpolder. Met verbazing hebben we ons afgevraagd waarom de minister deze beide waterkeringen in zijn lijst heeft opgenomen, want poeh de dijk van de Quarlespolder, noch die van de Braakman zijn bij het rijk in be heer en onderhoud. De Quarlespolder maakt sinds 1959 deel uit van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland en de Braakmanpolder is eveneens sinds 1959 een zelfstan dig waterschap, waarvan de huidi ge burgemeester van Philippine dijk graaf is. De minister is er dus naast. Niet dat het héél belangrijk is, maar in een provincie, waar het water schapswezen sterk is ontwikkeld en (gelukkig) nog bij de bevolking leeft, moet ccn dergelijke ministeriële fout toch wel worden gesignaleerd. Het geen wij hierbij doen. Treinverkeer naar België via Roosendaal normaal Met ingang van morgen zal het treinverkeer via Roosendaal naar en van België weer geheel volgens de dienstregeling worden hervat. De D-treinen die via Maastricht en Luxemburg naar Zwitserland rijden zullen ook weer gaan rijden en wel c-?ermorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1