Affaire Oirschot staat niet alleen Schipholplan van Dellaert loopt gevaar door „goedkoop" plan MINISTER ZIJLSTRA ONTVING DE EERSTE RIJKSDAALDERS .TOMATENSLAG" IN VLISSINGSE HAVEN N.V.V. HEEFT GEEN ENKELE BEWONDERING VOOR RENARD i DINSDAG IT JANUARI 1961 PROVINCIALE ZB LU W S B C OU RA N T 0 Directie Schiphol ongerust Vandaag uitspraak van minister in Tweede Kamer verwacht Van onze speciale verslaggever) Een wat raadselachtig ter tafel gekomen plan van het particu liere Haagse ingenieursbureau Bïsli en Partners N.V. dreigt de 7.0 noodzakelijke uitbreiding van Schiphol volgens het vermaar de tangentiële plan van wijlen de heer Dellaert opnieuw te ver tragen. Met meer dan gewone belangstelling daarom wordt in kringen van luchtvaart, handel en industrie de vanmiddag be ginnende behandeling tegemoetgezien van de begroting van ver keer en waterstaat, waarbij minister A. H. Korthals naar ge hoopt wordt een duidelijke uitspraak zal doen in deze nu al jaren slepende gehouden aangelegenheid. Grootse visie op toekomst in gedrang Vorig jaar oktober heeft het er een ogenblik op geleken of de moeilijk heden rond Schiphol opgelost waren. Na drie maanden van intensief over leg werd miuister Korthals een rap port: van de bemiddelingscommissie Gleben aangeboden, waarin werd aangedrongen op spoedige uitvoering van het zogenaamde tangentiële plan van wijlen de heer Dellaert, tot half 1960 directeur van Schiphol. De tegenstanders van Dellaerts grootse toekomstvisie hebben echter niet stilgezeten. Achter de schermen hebben ze het particuliere plan ge- j stimuleerd van het ingenieursbureau Bish en Partners N.V. dat merk waardig veel overeenkomst vertoont met de opvattingen en voorstellen van de rijksluchtvaartdienst, zoals die herhaaldelijk bij besprekingen over de uitbreiding van Schiphol tot uitdrukking kwamen en veertien da gen voor de begrotingsbehandeling in de Kamer zou beginnen, in het pu bliek werden gebracht. Goedkoper Het aantrekkelijke van dit Haag se plan is dat het zo'n 73 miljoen gilden goedkoper zou zijn dan ellaerts visionaire plan. De uit voering van het Dellaert-plan zou volgens de ramingen een investe ring vergen van zo'n slordige 230 miljoen gulden, terwijl de Haagse Ingenieurs menen dat volstaan kan worden met een uitgave van 157 miljoen. Maar daarmee zal Schiphol dan gelijktijdig ,de mo gelijkheid ontnomen worden een outillage te krijgen die past bij de stormachtige ontwikkeling van de internationale luchtvaart. Vit de noodzaak om ..bij te blijven" is Dellaeils toekomstplan geboren. Hij wilde onze nationale luchthaven de voorname plaats laten behouden die ze in het wereldluchtverkeer had gekregen, maar begreep dat men de ontwikkeling dan voor moest blij ven. Dellaert gaf zijn idee gestalte in het zogenaamde tangentiële plan heogende een centraal verkeersare- aal met stationsgebouwen in het hart van straalsgewijs uitwaaierende startbanen in alle windrichtingen. Straalvliegtuigen Van dit plan dat voorzag in snel le en efficiënte verwerking van de grootste en snelste machines uit het straal tijdperk is tot nog toe maar een klein gedeelte uitge voerd. Ondanks het feit dat vrij wel alle grote luchtvaartmaat schappijen al over straalvliegtui gen beschikken, hëeft Schiphol nog maar één landingsbaan (06 24) voor deze fameuze toestellen. Wel zal daar in 1961 volgens de me morie van antwoord op de rijksbe groting van verkeer en waterstaat een tweede aan toegevoegd worden door verlenging van de bestaande baan 0119, maar even dringend is de aanleg van'een oost-west baan in het plan aangegeven als baan 09-- 27. waarover de minister nog met geen woord rept. Bezorgdheid Niet zonder reden heeft de directie van Schiphol haar bezorgdheid hier over uitgesproken. Uiterlijk 1964 zal deze baan 0927 gereed moeten zijn. Maar juist tegen de aanleg van deze baan blijven bepaalde Haagse krin gen maar voortdurend opponeren, omdat de consequentie hiervan is dat de rijksweg AmsterdamDen Haag benevens de Sehiphohveg over enige lengte omgelegd moeten worden. Minister stelt onderzoek in Een Amerikaanse dokter. Robert Griggs, Is naar de Zuldslavisclie streek Bijejïna vertrokken, waar 30.000 mensen aan een geheimzinne beenziekte zouden ltjden. Enkele patiënten zouden zijn overleden. De resultaten van dr. Grigg's onderzoek zullen in de Verenigde Staten worden bestudeerd. Ook elders onderscheidingen niet uitgereikt (Van onze Haagse redactie.) Het blijkt, dat verscheidene oud-militairen, die een deel van hun diensttijd in Indonesië heb ben doorgebracht, nog steeds niet in het bezit zijn gesteld van het ereteken voor Orde en Vre de. De Oïrschotse oud-strijders hebben dus niet alleen gestaan. Zij verkeerden in gezelschap van ex-militairen uit enige dor pen uit de Brabantse Kempen, waar de burgemeesters, wakekr geschud door hun Oirschotse collega, de laatste weken ijlings de vergeten onderscheidingste kens per post naar de belang hebbenden hebben gestuurd. Het 5s te verwachten, dat de minis ter van binnenlandse zaken zeer bin nenkort denalatige burgemeesters zal opdragen de eretekenen alsnog op passende wijze uit te reiken. Overigens kwam het ook reeds vlak na de bevrijding voor, dat gedeco reerden hun onderscheiding via de P;T.T. ontvingen. Tegen deze wijze van handelen kwam de Nederlandse Bond van Oudstrijders en dragers van het mobilisatiekruis in 1950 in opstand, met als gevolg, dat de bur gemeesters werd opgedragen de de coraties in het vervolg tijdens een kleine plechtigheid aan de begiftig den uit te reiken. In veel gevallen werd niettemin een beroep gedaan op de gene- raal-majoor bd. J. A. A. van Sit sen, die als voorzitter van de Bond van Oud-strijders inmiddels duizenden eretekenen heeft uitge reikt. Generaal Van Sitsen heeft indertijd ook de burgemeester van Oirschot zijn diensten aan geboden. Die werden evenwel af gewezen. De burgemeester zei toen er de voorkeur aan te geven een en ander zelf te regelen. Dat is nu tien jaar later ge beurd. Inmiddels is aan het licht gekomen dat ook de meeste militaire tand artsen. die in Indonesië dienst heb ben gedaan, het ereteken nimmer ontvangen hebben. Dit kan. volgens de generaal, geweten worrlen aan administratieve fouten, ontstaan als gevolg van het feit, dat aan boord van de repatriëringsschepen, lijsten werden samengesteld aan de hand van de onderdelen waarbij de betrok-: kenen dienden. Het kwam echter wel voor, dat bijvoorbeeld tandartsen' niet bij een bepaald onderdeel wa ren ingedeeld, maar van het ene naar h'et andere onderdeel zwierven. Kwam hun naam niet voor op de lijst van het onderdeel, waarmee zij de reis van Indonesië naar Nederland maakten, dan kregen zij later ook het ereteken voor Orde en Vrede niet. Generaal Van Sitzen Iieeft inmiddels een brief van één van deze tandart sen ontvangen, waarin die. tandarts schrijft thans niet meer voor de on derscheiding in aanmerking te wil len komen. Zowel door het ministerie van bin nenlandse zaken als door de Bond van Oud-strijders wordt thans on derzocht hoeveel en welke ex-mili- HIII!lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllll!llllllllllllllII!lfiJ I Edith Piaf naar Moskou j§ De Franse zangeres Edith Piaf j= zal in de lente een aantal voor- stellingen geven in Moskou. H De directeur van de „Olympia I |j Music Hall", Bruno Coquatrix, waar Edith Piaf thans een 1 reeks voorstellingen geeft, ver- klaarde, dat er een voorlopige overeenkomst is gesloten, voor n een reeks voorstellingen in Ij Moskou, die een maand zullen j duren. Een deel van de „Olym- j| pia-show" zal meereizen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Jongelui kwamen het in Den Haag uitvechten Jongelui in de leeftijd Aan zestien j tot dertig jaar en afkomstig uit éen woonoord in Capeile a/d IJsel, Kot- i terdatn en omgeving en Delft en om- i geving, zijn zaterdagavond naar Den Haag gekomen om hun onderlinge veten uit te vechten. Zij zijn daar- in echter niet geslaagd, want de Haagse politie had tevoren een waar schuwing ontvangen. De zaterdag tevoren waren de jonge- j lieden met dezelfde bedoeling naar j Rotterdam gegaan, maar ook daar wist de politie snel in te grijpen. Zei hebben toen meteen het plan ge- maakt, de volgende week hun geluk i in Den Haag te beproeven, hetgeen békend werd. Ais trefpunt was een rolschaatsbaan in het Zuiderpark gekozen, waar 's zaterdagsavonds wordt gedanst. Vermoedelijk door onbekendheid met de ligging van deze baan kwam een van de twee vijandige groepen aan de verkeerde kant van het Zuider park terecht. Daar passeerde toeval lig een „vijand", de achttienjarige R. K. uit IJsselmonde. tegen wie de groep van elf jongelieden zich on middellijk met kracht keerde. De jongen werd zo toegetakeld, dat hij met hoofdwonden moest worden op genomen in het ziekenhuis. Het ..elf tal" belandde op het politiebureau. Inmiddels had bij de rolschaatsbaan de andere groep onderling ook ruzie gekregen. Er werd gevochten om meisjes, maar toen de politie in greep en negen van de ongeveer twintig jongens, die hier onrust zaai den had meegenomen naar het bu reau, is men zonder verder moeilijk heden te veroorzaken weggegaan. Aangezien de veten nog steeds niet: uit de wereld zijn. zullen de jongelie den. die in de loop van zondag allen weer op vrije voeten zijn gesteld na een proces-verbaal te hebben gekre gen. hetzij voor openlijke geweldple ging, hetzij voor vechten op de open bare straat, nu wel naar een ander trefpunt uitzien. Nederlandse produkten op Berlijnse expositie Op 27 januari zal in West-Berlijn de zogenaamde „Groene Week" land bouwtentoonstelling worden geopend. Nederland, Denemarken en Zwitser land zullen hun produkten tentoon stellen. Nederland komt met melk- produkten, gevogelte, vruchten en groenten. De Denen brengen onder het motto „Prima, prima van De nemarken" boter, kaas. eieren, gevo gelte en vlees naar de tentoonstel ling, terwijl aan de bezoekers van de Deense stand het beroemde smörre- brod zal worden uitgereikt. Zwitserland zal op de tentoonstelling de nadruk leggen op de toeristische aantrekkelijkheden van het land. Voorts zullen op de tentoonstelling tairen hun onderscheiding nog niet i Zwitserse kaas, chocolade en wijn te hebben ontvangen. proeven zijn. Minister Zijlstra wisselde gistermorgen voor het loket van de Nederlandscke Bank in Den Haag een bankje van f 25,Hij kreeg hiervoor van hoofdkassier P. C. Leene tien glinsterende nieuwe rijksdaalders terug, waarmee hij voor tientallen camera's poseerde. Met deze symbolische inruil gaf hij gisteren, precies vijf jaar na het „eerherstel" van de zilveren gulden, de nieuwe metalen rijks daalder voor het betalingsverkeer vrij. Daarbij verklaarde hij dal deze overgang van de papieren naai- de zilveren rijksdaalder ook als een symbool kan worden gezien van het muntherstel van na de oorlog. Dertig miljoen zilveren rijksdaalders, waarvan het merendeel reeds door de rijksmunt in Utrecht is afgeleverd, zullen in omloop wor den gebracht. Het zilvergehalte, aldus verklaarde prof. J. Zijlstra desgevraagd, is hetzelfde van vóór de ooi-log, namelijk 720 pro mille. Wel is de „riks" 60 procent lichter geworden. Het gewicht bedraagt nu 15 gram, inplaats van 25. De middellijn is terugge bracht van 38 tot 33 millimeter. Op uitnodiging van de plaatselijke agenten van de Nederlandsche Bank. de heren mr. J. van Schaijk en 'mr. P. J. W. Bijnen, vulde minister Zijlstra als eerste van een rij wachtende cliënten het ge bruikelijke formuliertje in en telde de fonkelende pasmunt zorg vuldig na alvorens ze in zijn portemonnee op te bergen. De bankbiljetten zijn inderdaad handiger om in een portemonee mee te dragen, verklaarde hij desgevraagd, maar een munt gaat langer mee en blijft ook na jarenlang gebruik netjes. De foto iaat zien hoe de minister de portemonnee liet ylijden. inheiende rijksdaalders in Ken „Polaris"-raket, die vanuit een ondergedoken duikboot: werd gelanceerd, is na een geslaagde lancering uit liaar baan geraakt en tot ontploffing gebracht. Brabantse wethouders krijgen 10 procent meer In verband met de stijging van lie* loonpeil zullen de jaarwedden van de Brabantse wethouders met terug werkende kracht van L januari 1961 af niet ongeveer 11) procent wordea verhoogd. ARTIKEL VAN DRS. ROEMERS In een brief aan de gemeenteraden geven Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hiervan kennis. Het is de bedoeling- tevens de regeling van de kindertoelagen en kindertoe- slag. aan te passen aan de regelingen, i die terzake voor hel overheidsperso- neel in 1958 zjjn ingevoerd. CunariSflu Eiland i n in Vlissinycn luiul. ah loste. Aanvankelijk -ouden deze den op IS7.S72 lcilo tomaten in Rotterdam tienduo-.'..' fjelost. uorden. maar deze haven kon roeren ërta de f ruit-drukte niet opvauyen. Tal- dam. t r lo~r vrachtwagens uit hrrl X etter - ccn yoG'lcrent" in stoli nde ..<i<]Kirkeei'd'om de n tomaten verder te ver- de afnemers til Amster dam. Duitsland, en Bciaië. Foto P.Z.C. Uitloting premielening Utrecht 1952 i Iii Utrecht is gistermorgen de ne- geilde trekking gehouden van de 2'2 procent prcmielening 1952 der ge- ineente Utrecht. Deze lening is groot 1 5.000.000.en is aflosbaar door jaarlijkse uitloting telkens op 15 ja- nnarï, ter uitbetaling op 1 maart d.a.v. Er we/den veertig serienummers, elk vertegenwoordigende tien obligaties a 100.genummerd van 1 tot en met 10 uitgeloot, waarbij de hoofd prijs van 25.000.— is gevallen op obligatie nummer 6 van serie 2635. de prijs van 5000.— is gevallen op obligatie nummer 7 van serie 4730. die van 2500.— op obligatie num mer 1 van serie 1237De vijf premies van 1000.elk. vielen respectieve lijk op de obligaties nummer 4 van serie 2673. nummer 3 van serie 314.1. nummer 10 van serie 4565. nummer 2 vin serie 4813 en nummer 7 van so- vie 4543. I Tien premies van 250.^ elk. zijn j voor de houders van: nr. 4 en 6 van I serie 4341. nr. 8 van serie 85, nr. 1 van serie 2911, nr. 1 van serie 3971. 1 11110 van serie 883. nr. 8 van serie .156. nr. 4 van serie 4009, nr. 10 van serie 2820, nr. 9 van serie 3898. Tenslotte werden 382 niet hierboven genoemde nummers, behorende lot de series 1410. 4341. 617, 2673 85. 4878 2029. 4730. 1590, 1777. 2911 24'>8' 3974, 2352. 1375, 3141. 2262, 2646. 4565; 1509. 883. 4S4S. 1089. 1. 156. 3511. 4009, 1771. 4813. 2661 2820 1237, 4543. 878. 435, 3898. 2635. 1460. 4353. 510 uitgeloot met f 125. De volgende trekking zn! geschillen op 15 januari 1962; Poging om lening te rechtvaardigen De leiding van het N.V.V. heeft geen enkele bewondering voor liet optreden van de adjunct-secretaris-generaal van het Algemeen Belgisch Vakver bond André Renard „in zijn burcht Buik", omdat de Belgische democra tie dientengevolge in gevaar wordt gebracht „en onze Belgische zuster organisatie in de armen van liet ex tremisme dreigt te worden gedre ven". Deze mening verkondigt N-V.V.-voor zitter drs. D. Roemers in een artikel onder de titel „De politieke staking" in het gisteren verschenen nummer van „De Vakbeweging", het kader- hlad van liet N.V.V. De heer Roemers, die in dit artikel de door het N.V.V. aan het A.B.V.V. verstrekte renteloze lening van een half miljoen gulden rechtvaardigt, merkt voorts 0.111. op. dat het N.V.V. <1e gebeurtenissen in België met grote bezorgdheid gadeslaat. Bij de N.V.V.- leiding beslaat volgens de heer Roe mers ernstige twijfel of de weg, „die onze Belgische vrienden zijn inge gaan. principieel aanvaardbaar en tactisch verstandig is". Deze bezorgd heid is volgens de N.V.V .-voorzitter in aanzienlijke mate gestegen door het optreden van Andre Renard. Des ondanks meent het N.V.V. een defini- lief oordeel over de Belgische sta king te moeten voorbehouden. De Belgische verhoudingen kun nen niet met Nederlandse maat staven worden gemeten, zo meent de heer Roemers. „De tegenstel lingen zijn daar feller, de strijd- methoden rauwer dan hier te lan-1 de. De tegenstelling tussen cleri- i talen en anti-clericalcn is er wei-1 nig vruchtbaar voor een progres- sieve politiek. Ook de andere par-1 tij is niet wars van buitenparle- j rnentaire middelen", aldus de heer 1 Roemers, die in. dit verband her- innert aan de schoolstrijd. Wanneer later de geschiedenis van i deze staking zal worden geschreven. I lijkt het het N.V.V. waarschijnlijk. dat naast Renard ook premier Eys- kens op het beklaagdenbankje zal komen te zitten. „Onder die om standigheden leek het ons niet ver antwoord het beroep van het I.V.V.V. onbeantwoord te laten", zo vervolgt het artikel. „Een botte weigering of zelfs het onbeantwoord laten van de oproep van liet I.V.V.V. door de Westeuropese zusterorganisaties zou de rechtervleugel van de C.V.P. rechtstreeks in de kaart spelen, om- j dat dientengevolge het A.B.V.V. in de internationale vakbeweging geïso- leerd zou worden. Het A.B.V.V. kan voldoende steun van achter het ijzeren gordijn ont vangen, doch het heeft gelukkig alle communistische steun principieel ge weigerd. Zouden de ï.v.V.V.-organi saties het A.B.V.V. isoleren, dan zon den de extremisten In het A.B.V.V. wel eens helemaal het heft in han den kunnen krijgen en dit vakver bond in de armen van het eomnui- nisme kunnen drijven", zn meent «le (lieer Roemers. Op de kade ra.i de Vlissingse bui tenhaven heerste maandagmiddag 'n opvallende bedrijvigheid. Deze haven kreey namelijk plotseling een onver wachte yast": de 7858 ton metende Argentijnse nachtboot ..Artillern" die I!i.atl6 kratjes tomaten ran tie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11