Vlissings Heilsleger in nieuw hoofdkwartier Zeeuwse Almanak ÏÏOLPHAARTSDIJK KRIJGT VEERDAM EN AANLEGSTEIGER CLASSIS ZIERIKZEE BESPRAK HET MUTATIEVRAAGSTUK ZEEUWSE CONFECTIEFABRIEK ÉÉN TON WINST IN 1960 BUREN e PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 JANUARI 1961 OFFICIËLE OPENING GEBOUW Omstuwd door verschillende genodigden en een groot aantal belangstel lenden belegden zaterdagmiddag dé officieren en soldaten van het Vlis singse Leger des Heilskorps voor de ingang van hun nieuwe gebouw aan de Dh. Stavermanstraat een korte e vangelisntiebijeenkomst niet een bij zonder karakter. Toen de laatste tegels van een van de geestelijke lie deren namelijk waren verblonken over het uitgestrekte Nieuwe Markt plein, stapte burgemeester mr. B. Itolff naar voren om de deur van het nieuwe hoofdkwartier voor het stedelijk korps te ontsluiten. I- Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bereid aan de gemeente Wol- faartsdijk om niet over te dragen de 139 meter lange veerdam, de houten aanlegsteiger met hoogwater-, half- tij- en laagwaterbrug. het aldaar staande kantoorgebouwtje en wacht lokaal. alsmede de elektrische ver lichting, waaronder vier lichtmasten. Dit schrijven bf en w. van Wolfaarts- dqk aan de gemeenteraad, die woens dagmiddag 25 januari a.s. om half drie in openbare vergadering bijeen komt. In verband met het feit. dat de veerdienst Wolfaartsdijk-Kortgene is opgeheven zijn de aldaar aanwezi ge provinciale werken voor de pro vincie overbodig geworden. Met het oog op de toekomstige recreatie in de gemeente Wolf aartsdijk, die zich zeer waarschijnlijk in de hoofdzaak in de nabijheid van het voormalige veer zal afspelen, achten b. en w. 't van groot belang, dat deze werken in eigendom worden verkregen. Zij stellen de raad dan ook voor. het aangebodene te aanvaarden. (Advertentie) I Stimulans om werk met energie voort te zetten In het parmantige gebaar, waarmee de 11-jarige Addie Koolwijk op een vuurrood kussen de sleutel aan Vlis- singens eerste burger aanbood, lag voor de 150 werkende leden van het plaatselijke korps feitelijk een nieuw begin voor hun activiteiten opgeslo ten. Want nu deze geestelijk strijd bare mannen en vrouwen over een keurig geoutilleerd en ingericht 1 korpstehuis beschikken, kunnen zij met nieuw elan het evangelisatie- en sociale werk aanvatten. Achter i het blokkige, in strakke lijnen opge- 1 trokken front, dat de gevelrij aan de Dr. Stavermanstraat heeft afgeslo ten, heeft men voor dit werk een sober maar stijlvol brandpunt gevon den. Dankbaarheid en waardering te kenden zaterdagmiddag dan ook de sfeer bij de officiële opening De b Kolf}heeft zaterdagmiddag de deur ontsloten van hel nieuwe ge bouw van het stedelijk Leger des Heilskorps. Op een vuurrood kussen bood de 11-jarige Addie Koolwijk hem daartoe de sleutel aan. Naast de burgemeester staat de comman dant van het Heilsleger in Neder land. luitenant-commissioner W. F. Palstra. (Foto P.Z.C.) van het nieuwe gebouw, waarvoor een half jaar geleden de eerste steen werd gelegd. Terug naar start Allen, die toen tussen half opgetrok ken muren en kale raamkozijnen het begin van het eind aan een periode van 18 jaar behelpen meemaakten, konden nu zien, wat er van de bouw plannen was geworden. De comman dant van het Leger des Heils in Ne derland, lieutenant-commissioner W. F. Palstra gaf uitdrukking aan de gevoelens van zijn Vlissingse mede- VAN TOT SPEELSE PLANNEN. „VRIJ EN BLIJ. Vrijwilligers van de speeltuinvereniging met deze opge wekte naam in St.-Annaland, zijn de laatste tijd in verloren uurtjes druk bezig geweest met zagen, spijkeren, schroeven en meer van deze nuttige werkzaamheden. Al hun vakkennis en knutselcapaciteiten hebben zij in een loods benut om een partij eike hout om te toveren in zes schommels, een kllmrek en drie wippen. Het be- j stuur van de vereniging zit dus niet stil. Daarvan kunnen de leden en do nateurs van „Vrij en Blij" overtuigd j zijn. Men heeft plannen om dit jaar het perceel grond achter de zogenaamde bogerds rijp te maken voor het aan leggen van een speeltuin. Maar voor alles hiertoe in kannen en kruiken is, wil men de kinderen van het dorp zolang een tijdelijke gelegenheid ge ven om naar hartelust te spelen en ravotten, in afwachting van de ver huizing naar de definitieve speeltuin KUNSTKRITIEK.. Een paard moest die kunstschilder in Middelburg op het doek brengen, in opdracht van een ringrijdersver- eniging. Derhalve trok onze man te relde en hij klopte aan bij een boer met het verzoek een van diens paar den te mogen schilderen. De boer vond het goed, maar, zo sprak hij: ,.t Bedrièf mot er ook op". Nou, dat was geen bezwaar. Onze kunstschilder verklaarde zich volko men bereid om en passant ook het bedrijf te vereeuwigen en zo gebeur de het. Toen het doek af was, begaf hij zich met zijn schepping naar de landbouwer om het werkstuk te to nen. De boer kon het wel waarderen. Maar diens zoontje was het er niet mee eens. „De regenpit staet er nie op", verklaarde hij misprijzend. De kunstenaar moest het, zij het met bloedend hart, erkennen. Maar er was overheen te komen en tenslotte werd het oordeel van de boerin over het kunstwerk gevraagd. Ze had het snel bekelcen. ..De lieste is 'n bitje vuul", was haar mening, maar geruststellend voegde te er aan toe:: ..Mae da's mee vim v;è ie verhelpe die volgend jaar zal gereed komen. zal het bestuur van „Vrij en Blij" de gemeente verzoeken een deel van de gedempte haven daarvoor te ge bruiken. Daar zou dan het verplaats bare materiaal, waaraan men thans zo ijverig heeft gewerkt een plaatsje kunnen krijgen. Voor de spelende jeugd van Sint-Annaland ziet alles er dus rooskleurig uit SCHADEPOSTEN. MINDER vrolijke geluiden komen uit oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ron. De postduivenhouders daar hebben de laatste weken niet on belangrijke schadeposten moeten incasseren. Door het elen van gif tig voedsel zijn verschillende van hun gevederde vrienden daar ge storven. Men vermoedt dat de oor zaak ligt bij met gevaarlijke stof fen bespoten wintergranen. Meest al betrof bet jonge vogels. De oudere dieren zijn kennelijk be stand tegen het gif. INZAMELING. EEN TWAALFJARIG jongetje uit St .-Kruis Sylvain Dhont heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de inwoners van het door aard- bevingen getroffen Chileense plaatsje Toltèn. Aangespoord door oproepen via radio en televisie ging deze kleine Zeeuws-Vlaming op pad om gelden in te zamelen. Op deze manier wist hij een bedrag van 105 te vergaren. VLOTTE START. IN RITTHEM is een demonstratie avond gehouden van de commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Dat was een kolfje naar de hand van vele dames in het dorp. Deze avond werd zo een stimulans om verdere activiteiten te organise ren: een kookcursus voor meisies en vrouwen boven 20 jaar. „Bij voldoen de deelname", zo luidde het voorbe strijders. Hij deed dat aan het eind van de eerste officiële samenkomst in de stampvolle benedenzaal. Hij ging in zijn toespraak terug tot de start van het Leger des Heils aan liet eind van de negentiende eeuw in Londen en sprak de hoop uit, dat de Vlissingse korpsleden zich met volle energie aan het werk rondom het S-motief mogen wijden, om het naar alle kanten uit te dragen. In het kort gaf hij een overzicht van de goede resultaten, die de fi nanciële actie voor het gebouw ook in Vlissingen heeft gehad. Daardoor is het aanvankelijk tekort terugge bracht tot; een bedrag van rond 17.600. Dank bracht commandant Palstra in dit verband aan het co mité van aanbeveling, waarvan vele leden persoonlijk de opening bij woonden. Recht op man af In de historie teruggaan deed ook burgemeester Kolff, toen hij her innerde aan de eerste samenkom sten van het Leger des Heils in Vlissingen in 1888. Aan de hand van een verslag in de „Vlissing- sche Courant" verhaalde de bur gemeester, dat het in de beginpe riode niet gemakkelijk was. „Ge tuigen en de moed hebben recht op de man af te gaan, hebben U steeds geholpen bij uw werk", zo concludeerde mr. Kolff, die aan zijn toespraak de wens verbond, dat het gebouw tot heil van velen aan zijn functie mag beantwoor den. Ook ds. P. Homburg, sprekend na mens de plaatselijke kerken, haalde enkele essentiële punten van de kracht in het Leger des Heilswerk naar voren. De omstandigheid, dat vrijwel iedereen sympathiek staat te genover het Leger des Heils kon-ihij slechts verklaren door de algemene achting voor het werk van het wijd verbreide korps. Al deze toespraken werden gehouden binnen het raam van een korte getuigende samen komst, waarvan muziek, zang, bij bellezing en gebed de verbindende schakel waren. „Borneo" bij Stavenisse aan de grond gelopen Zondag Is tijdens hoogwater het 1000 ton metende en met grint geladen Ne derlandse binnenvaarfmotorschip „Borneo" in de Witte Tonne Vlije ter hoogte van Stavenisse aan de grond gelopen en vast blijven zitten. Vanuit Wemeldinge is het bergings vaartuig „Adja" ter assistentie uit gevaren. De positie, waarin het ge strande vaartuig verkeert, is niet gustig. Gezien de harde oostenwind hoopt men het vaartuig spoedig los te krijgen in verband met 't lager wor den van de waterstand. Het bergings vaartuig heeft reeds de vrouwen en kinderen van boord gehaald en in Wemeldinge aan wal gezet. De „Bor neo" was op weg naar Antwerpen. Autobestuurder bluste brand met colbertjasje De autobestuurder A. P. uit Zaam- salg bemerkte zaterdagavond even na twaalf uur. juist toen hij de Axel- se brug te Terneuzen wilde oprijden, dat er vlammen van onder de motor kap van zijn wagen sloegen. P. stop te onmiddellijk, trok zijn jas uit en slaagde er vrij vlug In de vlammbn te doven. Het brandje was ook op gemerkt door omwonenden, die met een snelblusapparaat te hulp scho ten. Verder werden de brandweer lieden nog uit hun bed getrommeld, maar zij behoefden de slangen niet meer uit te rollen. De auto liep nog al wat schade op, terwijl het jasje van de bestuurder wel zal moeten worden afgedankt. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Vrouw te Aardenburg bij het oversteken aangereden Bij het oversteken van 'de Markt straat te Aardenburg werd dezer da gen de 76-jarige mevrouw E. S. B. aangereden door een personenauto, bestuurd door de garagehouder I. P. uit Aardenburg. De vrouw liep een bloedende hoofdwonde en waarschijn lijk een lichte hersenschudding op. Door krachtig remmen wist de auto bestuurder erger te voorkomen. Van de auto werd een koplamp bescha digd. De inzittenden, dc chauffeur en 2 van zijn kinderen, kwamen met de schrik vrij. Dr. N. J. Rijk verleende de eerste hulp, waarna het slachtof fer naar huis vervoerd kon worden. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. houd. dat de commissie aan deze plannen verbond. Een restrictie ove rigens, die in Ritthem overbodig bleek, want onmiddellijk gaven zich zoveel gegadigden op, dat de start van de nieuwe cursus niet lang op zich zal laten wachten. De eerste les is daarom vastgesteld op 27 januari aanstaande. HONDERDJARIGE. GOES telt 26 jan. onder zijn Inwoners een honderdjarige. Mevrouw P. de VoogdMarijs, die In het verzor gingshuis aau de Beestenmarkt ver blijft, hoopt die dag namelijk een eeuw oud te worden. ROULERING WENSELIJK Prof. Van Ruler over functioneren belijdenis De hervormde classicale vergadering vair Zïerik7.ee, welke vrydag in het hervormd verenigingsgebouw bijeen kwam, heeft een bespreking gewijd aan de nota van de Generale Synode over het mulatievraagstuk. In deze nota wordt onder meer voorgesteld om een raad voor de mutatie van predikanten te benoemen. Deze raad zou dan een register moeten bijhouden van predikanten in gemeenten met minder dan drieduizend zielen, die negen jaar of langer op hun stand plaats staan. Om de vijf jaar zouden deze predikanten dan door de raad worden verzet, tenzjj de betrokken gemeente verklaart niet voor muta tie in aanmerking te willen komen. De Classicale Vergadering achtte het wenselijk om Inderdaad tot een betere rouleriug van het predikantenkorps te komen. Maar men meende dat de voorgestelde wijze van mutatie niet juist is. ook al ómdat een van boven af geleide mutatie niet past in een presbytcriale kerkorde. Verschillende suggesties die gedaan werden om tot een oplossing te komen, zuilen aan de Synode worden doorgegeven. In dezelfde vergadering werden her kozen als praeses ds. M. G. Westerhof van Nieuwerkerk, als assessor met secundus en tertius resp. ds. F.van Dieren van Sint-Philipsland. ds. P. Westland van Sint-Annaland en ds. P. Alblas van Scherpenisse. Gekozen werden: als tertius-lid in het Breed- moderamen van de Classis ds. W. S. Duvekot van Zohnernaire; als secun dus- en tertius-afgevaardigde naar de Prov. Kerkvergadering resp. ds. L. Boer van Haamstede en ds. W. S. Duvekot van Zonnemaire. Benoemd werd om de Classis te vertegenwoor digen in de Prov. Commisie voor de kleine gemeenten ds. A. v. d. Ban van Eikerzee. Prof. Van Ruler In de namiddag hield prof. dr. A. A. van Ruler te Utrecht een referaat over „Het functioneren van de belij denis in onze Kerk". In negen punten zette hij zijn zienswijze uiteen. In eer ste aanleg moeten we niets willen doen aan het functioneren van de belijde nis; 2. Door de gang van de dingen in de tegenwoordige tijd worden we steeds meer teruggedrongen op onze belijdenis; 3. Belijden is terugwijken voor de macht van de H. Schrift als getuigenis van dc H. Geest; 4. Als het tot belijden komt, dan zal het er in de 20ste en 21ste eeuw anders uit zien dan in de 4de of 16de eeuw; 5. Het gaat in de belijdenis om de hele H. Schrift; 6. Wij zijn geroepen die volheid vast te houden cn uit te spreken; 7. Men moet bedenken, dal het belijdenis-vraagstuk in de Kerk nooit helemaal is opgelost; 8. De ambtelijke vergaderingen hebben de taak van het opzicht; hierdoor oefent Christus zelf de tucht; 9. Het is niet zo. dat de Kerk pas gaat belijden als ze leertucht uitoefent; lang voordat lcertucht wordt uitgeoefend is de Kerk al aan het belijden. IN MEI 45-URIGE WERKWERK Produktiviteit kon opnieuw worden verhoogd Middelburg een winst geboekt van 102.935,aldus blijkt uit het jaar verslag van de directie, dat op dc algemene vergadering van aandeel houders op 3 februari a.s. In bespre king komt. In dit jaaroverzicht stelt de directie voor de winst als volgt te verdelen: dividend prioriteitsaan delen 5 proeent 500); gewone aan delen 15 procent (ƒ75.000); dotatie reserve 11.538,40; tantièmes 15.384,60, plus overboeking van 2768 naar de nieuwe rekening. Verder merkte de directie op, dat in 1959 werd voorgesteld de uit de jaren 1947 en '48 daterende dividend-reser ve, groot 30.000. geleidelijk aan uit te keren. Over 1959 werd hiermee een begin gemaakt met een uitkering van 1 procent extra dividend (resteerde ƒ25.000). Thans wordt voorgesteld de helft van dc resterende bestem- mingsreserve uit te keren boven het uit de winst over 1960 te declareren dividend en de rekening „dividend reserve" te belasten met 12.500. In dien dit voorstel door de algemene vergadering wordt aangenomen bete kent dit een extra uitkering van 2.5 procent boven het over 1960 voorge stelde dividend. Onder het hoofd algemeen economi sche en commerciële gang van zaken wordt aangestipt, dat men opnieuw een stijging der produktiviteit kon boeken. Dit dank zij het streven het assortiment te beperken en de pro- duktiebewerkingen te standaardise ren. Een verdere belangrijke verho ging van de produktiviteit in het be drijf acht de directie bij de huidige stand van zaken van de techniek in de sector van de kleding-industrio onwaarschijnlijk. Dientengevolge ziet men een verdere stijging van do kostprijs dan ook met toenemende zorg tegemoet. Exportmarkt Over de export-markt (1960 20 pro cent meer dan in 1959) wordt opge merkt, dat deze mede door de con junctuur-invloed verder werd uitge breid. Verder wordt meegedeeld, uat prijs-fluetuaties op de wol- en ka toenmarkt niet van invloed zijn ge weest op de bedrijfsresultaten. Door de gewijzigde levensgewoonten in verband met de ruimere vrijetijds besteding van het gezin is ook dc kinderkleding voortdurend aan mode- ontwikkeling onderhevig, zowel naar vorm als naar materiaalsoort, aldus het jaarverslag. Hierin constateert Personenauto's botsten in Koudekerke Zondagmiddag zijn op de kruising Dorpsplein-Tramstraat te Koudekerke twee personenauto's, bestuurd door W. W. en E. de I., beiden uit Vlissin- ?en, met elkaar in botsing gekomen, an de vier kinderen, die in de auto van W. zaten, werd er één aan de lip gewond. Andere persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Beide wa gens werden aan het front zwaar beschadigd. men verder met tevredenheid dat de portefeuille het bedrijf tot ultimo april van werk voorziet. Over het in het jaarverslag over 1959 tot uitdrukking gebrachte verlangen om te komen tot bun deling van krachten in de vorm van fusie of anderszins wordt meegedeeld, dat met enkele Ne derlandse branchergenoten infor matieve en terrein-verkennende besprekingen zijn gevoerd. Even tuele concretisering hiervan zal* echter nog geruime tijd in beslag nemen, aldus het verslag. Over dc technische gang van zaken in het bedrijf wordt opgemerkt, dat een verdergaande standaardisatie van be- en verwerkingsmethoden de mogelijkheid opende in diverse fasen van het confectionerings-proces meer industriële methoden te intro duceren. In het bedrijf te Bergen op Zoom werd een aanvang gemaakt met een noodzakelijke "uitbreiding van het be drijfsgebouw, welke midden 1961 ge reed zal zijn. Deze uitbreiding omvat een opslagruimte, garderobe en uit breiding van de kantine, daar in voorgaande jaren deze bestaande be drijfsruimten geleidelijk als produk- tie-atelier in gebruik werden geno men. Voor de met deze werkzaam heden gepaard gaande kosten werden uit d» resultaten van het afgelopen boekjaar 60.000 gereserveerd. Over dc gang van zaken op perso neelsgebied wordt meegedeeld, dat besloten werd per 1 mei 1961 de 45- urige werkweek definitief in te voe ren. Dc arbeidsmarkt blijft uiterst krap. (Advertentie GRAND PRIX OOSTELIJKE WIND. Droog weer mot nu en dan bewol king. Matige af en toe krachtige oos telijke wind. Opnieuw iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 17 januari Zon op 08.40 onder 17.01 Maan op 08.45 onder 18.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2