PÜOVIHCIALE ZEEUWSE COUBAHT PLAN VAN BELGISCHE SOCIALISTEN „Betere oplossing dan eenheidswet" Vreedzame oplossing kwestie Nw-Guinea niet mogelijk Zeeuwse landbouwjongeren op L.J.G.-contactdag in Middelburg „Wij willen geen medaille meer" Twee Russische ruimtevaarders kwamen om ECHTPAAR MET TWEE KINDEREN VERDRONKEN 204e jaargang - no. 13 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125 ,3rieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zienkzee. red, tel. 242o. adm tel. 2094. Renard tekent voorstellen Belgische vakbondsleden en socialistische politici hebben zon dagavond een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven waar in een eigen plan wordt uiteengezet om uit de moeilijkheden te komen. Het ontwerp-eenheidswet, zo wordt gezegd, is volgens hen nooit een bevredigende oplossing geweest voor de vraag stukken die geregeld moeten worden. Dit ontwerp kan thans minder dan ooit het herstel van 's lands financiën en een echte economische expansie verzekeren. Toepassing van de wet zou tengevolge hebben dat er geruime tijd een sfeer van onstabili teit en van sociale troebelen zou bestaan. voor economische expansie, „geba seerd op de behoefte van alle en elk der gewesten van het land", dient te worden opgedragen aan een plan commissariaat, bestuurd door een Geen memorandum Volgens deze verklaring, die, naar in kringen van de Belgi sche Socialistische Partij wordt gezegd, geen memorandum aan de koning is, hebben de drin gende noodzaak van fiscale maatregelen en de volstrekte noodzaak van een nauw om schreven program van economi sche expansie en van werkgele genheid voor allen op te stellen, hen er toe gebracht „opbouwen de voorsteilen te doen" die on middellijk in de plaats van het wetsontwerp dienen te komen. De vraagstukken op het terrein van de ziekte- en invaliditeitsverzekering- dienen te worden voorgelegd aan de nationale arbeidsraad. Op het gebied van de belastingen wordt in de verklaring gezegd dat een wet inzake de voorheffing en de verhoging van de overdrachtsbelas ting zo spoedig mogelijk kan worden goedgekeurd maar uitsluitend voor 1981. Verder dient er onmiddellijk een wet op de belastinghervorming te worden ingediend waarmee wordt beoogd nieuwe verhoudingen te bren gen in het rendement van de directe en indirecte belastingen op basis van zestig procent voor de directe en veertig procent voor de indirecte. De belastinginning moet worden vereen voudigd en de Inning moet op juistere wijze geschieden. Staatsmijnen Een structurele hervo"ming van de kolenmijnen is noodzakelijk, namelijk in de vorm van oprich ting van een nationale kolenmaat schappij, verdeeld in vijf maat schappijen voor onderscheidene kolenbekkens, aldus het plan van de socialisten. De prijs van de elektrische stroom moet worden beperkt door meer coördinatie en hergroepering van de distributiesectoren. De uitvoering van het nationale plan In uiterste concentratie manoeu vreerde zaterdagochtend L.J.G.-er M. Klomp uit Bruinisse tijdens de trek- kerbehendigheidsioedstrijden op de Middelburgse Markt zijn vele paarde- krachten tellende voertuig langs en door de hindernissen. (Foto P.Z.C. raad van beheer en samengesteld uit leden van de regering en vertegen woordigers van economische en so ciale groepen. De wetgever zal de bevoegdheden van deze instelling vaststellen. B ankcommissie. De controlebevoegdheid van de bankcommissie moet volgens de socialisten worden uitgebreid tot de aandelenmaatschappijen, za kenbanken, verzekeringsmaat schappijen en spaarkassen.. Voorts moet er een nationale in vesteringsmaatschappij worden opgericht die het particulier intia- tief zal kunnen aanvullen. Tenslotte wordt in de socialistische verklaring gezegd dat „om de gemoe deren te bedaren en in het land een stemming van eendracht te scheppen" de straffen voor stakingsfeiten die nen te worden ingetrokken. De verklaring was ondertekend door vijftien personen onder wie de voor zitter van de socialistische partij, Collard, en de adjunct-secretaris-ge neraal van het Socialistisch Al gemeen Belgisch Vakverbond, Re nard. Soebandrio verklaart Climax binnen enkele maanden De Indonesische minister van buitenlandse zaken Soeban drio heeft gisteren in Kairo aan de pers verteld dat het probleem Nieuw-Guinea niet vreedzaam kan worden opge lost. „Indien Nederland voortgaat met zijn daden van provo catie en zijn bezettingstroepen in West-Irian blijft ver sterken, zal Indonesië gedwongen zijn te antwoorden met het nemen van soortgelijke maatregelen", aldus Soeban drio. Brigade-generaal Soerapto, een van de plaatsvervangers van de Indonesische staf-chef, generaal Nasoetion, heeft in Medan ver- .klaard, dat de climax in de kwestie West-Nieuw-Guinea „binnen enkele maanden" zou kunnen komen, zo meldt „Antara". In Makassar kwamen 3000 leden van de „West-Irian-Pioniers" bij een. Jan Torey, die „vertegenwoordiger van West-Irian" genoemd wordt, verklaarde: „Onze revolutie is nog niet geëindigd. In 1961 zullen wij aan het kolonialisme en imperialisme in Indonesië een eind maken". De Italiaanse correspondent in het Verre Oosten van „Kontinentale" heeft vernomen dat de Russen bij hun jongste besprekingen met de Indonesische regeringsdelegatie in Moskou gevraagd hebben om beschikbaarstelling van steunpunten voor marine- en luqhtwapens in Indonesië. Gisteren is in Djakarta een Russïsch-Indonesische overeenkomst getekend A'oor de bouw A an twee kernreactors Aroor vreedzame doe len. Op grond van deze overeenkomst zal de Sowjet-Unie deskun digen naar Indonesië zenden voor het A'oorbereidende Averk. in A'er- band met de bouw van de reactors en zal de Sowjet-Unie In donesiërs in de SoAA'jet-Unie opleiden In het vreedzaam gebruik van kernenergie. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft za terdag te Honoloeloe meege deeld dat de Verenigde Staten beschikken over „onbevestigde, doch overigens zeer 'overtuigen de" inlichtingen dat twee Rus sische ruimtevaarders om het leven zijn gekomen bij een po ging om een eerste bemande ruimtevlucht uit te voeren. De naam van een der beide omgeko men Russen is bekend. Het betreft, naar overste Paul D. Hickman van de Amerikaanse luchtmacht ver klaarde, twee afzonderlijke pogin gen. De eerste werd in september vo rig jaar genomen, en moest samen vallen met het „optreden" van de Russische premier Kroesjtsjew in de Verenigde Naties. Ook is bekend dat een der Russische ruimtevaarders om het- leven is gekomen toen zijn ruimteschip in de dampkring terug keerde en tengevolge van de wrij- virigshitte verbrandde. Oirschotse Indiëgangèrs Negen onderscheidingen bleven ingepakt „Jullie, kunnen doen Avat ge wilt, maar wij met ons negenen blijven hier in het café, wij Avillen van die burge meester geen onderscheiding meer". Deze uitlating kwam van een groep van negen oud-Indiëgangers, die za terdagavond om half zeven bijeen kwamen in café Elshof te Oirschot tezamen met andere oud-Indiëgan gers. Zij bleven bij hun woord en ne gen maal werd een uur later een naam afgeroepen voor het afhalen van een onderscheiding „Orde en Vrede", doch even zovele malen werd de onderscheiding opzij gelegd. In de raadskelder van het mooie Oirschotse gemeentehuis zou de uitreiking van deze na tien jaar in de kast te hebben gelegen onderscheidingen plaatsvinden. Het Oirschotse Gemengd Koor luisterde de plechtigheid op. Burgemeester Steger drukte zijn spijt uit dat deze avond niet eer der geënsceneerd was". Ik wil U oud-strijders graag mijn excuses aanbieden. Hij deed hierna afstand van het voorrecht deze uitreiking te mogen doen en vroeg generaal- majoor Sitsen b.d. deze taak over te willen nemen. Er waren 62 „Orde en Vrede" onder scheidingen, drie bleven liggen om dat de berichten van verhindering binnen waren gekomen, de negen an deren werden zorgvuldig ingepakt. Ook Piet Willems, 36 jaar, A^an Avie op 28 augustus 1947 bericht was doorgegeAren van zijn commandant dat hij A-olgens een gevangen ge nomen T.N.I.-segeant was gedood en bij Soemedang Avas begraven, was aanwezig en kreeg zijn medaille. Q De Russische posterijen hebben een serie zegels uitgegeven met beeltenissen van de kostuums die in A'erschillende delen van de Unie worden gedragen. Er zijn zegels in waarden van 3, 4, 6 en 10 kopeken. Voorts is de eerste zegel verschenen van een serie over volks sprookjes en -verhalen, en is begonnen met de uitgifte van twee zegels in een serie over de fauna. „VOORBEREIDEN OP DE TOEKOMST" Trekkerwedstrijden en modeshow Zaterdag, heeft de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland in Midelburg een contactdag ge houden, die voor de jeugdige landbouwers 's ochtends om ne gen uur begon met trekkerbe- hendigheidswedstrijden op de Markt. Een uur later kwamen de meisjes in het City-theater bijeen voor een wedstrijd in het maken van hartige hapjes en het schikken van fruit, waarna zij 's middags als een gezellige onderbreking van het program ma nog een modeshow van zelf gemaakte kleding verzorgden. Tijdens de middagbijeenkomst, die onder meer werd bijge woond door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, hield de voorzitter van de Nederlandse Jeugdge meenschap, ds. N. O. Steenbeek, een inleiding over „Waar moe ten de jongeren zich op voorbe reiden". Voorzitter P. van der Maas uit Kats, opende de middagvergadering met een toespraak waarin hij de L.J.G.- ers erop wees. dat de jongeren zich thans dienen voor te bereiden op de toekomst. In dit verband schets te de heer Van der Maas de huidige ontwikkeling in Zeeland en Neder land, waar men te maken heeft met een zeer grote bevolkingsaanwas. Maar het aantal werkers in de land bouw zal mede door de industrialisa tie en de aanleg van wegen vermin deren. Voor vele Zeeuwen zal het hierdoor noodzakelijk worden uit te zwermen. Jammer noemde de heer Van der Maas het, dat niet alle bij de Deltawerken droogvallende grond voor de landbouw wordt bestemd. „Aan de hand van de te verwachten ontwikkeling zullen wij als jongeren onze koers dienen te bepalen", zei de heer Van der Maas, die verder de gang van zaken in de Zeeuwse L.J.G. aan een kritische beschouwing on- dewierp. Hoewel de voorzitter deze goed noemde, achtte hij het toch niet bevredigend, dat vele leden niet wer kelijk actief aan het organisatieleven deelnemen. Zoals uit de woorden van de heer Van der Maas bleek, wordt dit probleem thans door een commis sie onder de loep genomen. Voorbereiden Ds. N. O. Steenbeek schetste de L.J.G.-ers in zijn inleiding A'er\:ol- gens, waarop zij zich A-oor de toe komst dienen Aroor te bereiden. Als belangrijke punteH, die over een aan tal jaren nog meer gaan spreken als thans, noemde ds. Steenbeek, dat men nationaler en internationaler ge oriënteerd zal moeten worden. Op deze veranderingen bereiden Avij ons nog te weinig A'oor", aldus de L.J.G.- Aroorzitter. Ook pleitte ds. Steenbeek voor een groter samengaan tussen de verschil lende groeperingen in ons land. „Niet om een soort eenheidsworst te krij gen", aldus spreker, „maar met de bedoeling om met alle verscheiden heid van de verschillende groeperin gen elkaar trachten te helpen en te begrijpen". Kort maar krachtig, waren de woorden, waarmee jhr. mr. De Casembroot zïeli vervolgens tot de landbouwjongeren richtte. De (Zie slot pag. 7 kol. 6) Auto rijdt te water Vier mensen zijn zaterdagoch tend verdronken, toen een per sonenauto in Utrecht in de Plompetorengraclit stortte. De 36-jarïge tandarts J. H. L. Becude, wonende aan de Tol steegsingel in Utrecht, reed met zijn echtgenote, de 31-jarige mevrouw J. Becude-van Beest en hun twee zoontjes, de 3-jarï- ge Johan en de 1-jarige Jan bij de Asch van Wijckkade door de balie van de Plompetoren- graeht. De wagen kwam met de wielen naar boven in het water terecht. Het ongeval werd veroorzaakt door een ongelukkige manoeuvre bij het nemen van de bocht. De brandweer takelde de auto naar boven, maar toen men de slachtoffers uit de wa gen haalde Avaren de levensgeesten reeds geweken. Hoewel aanvankelijk niemand van de toestromende omstanders een po ging deed om de inzittenden van de auto te redden, begaven zich later een burger en een politieagent te wa ter. Z-ij konden evenwel niets uitrich ten, omdat de wagen bijzonder onge lukkig in de gracht terecht was ge komen, de ruitjes klein waren en de portieren klemden. De brandweer had na alarmering 15 minuten nodig om de wagen op de kade te takelen. Koningin en prins naar Zwitserland ff Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermiddag, om M kAvart over twee van de vlieg- basis Soesterberg naar Genève s vertrokken. De koningin is van- H daar naar Gstaad gegaan, waar zij tot en met de verjaardag van prinses Margriet zal blij- ven. Zoals bekend is prinses M Margriet in Gstaad voor een definitief herstel van haar ziek- ff te. Prins Bernhard neemt deel aan een bespreking in Genève en zal morgen naar Nederland terugkeren. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Nieuwe gewelddaden in Algiers Drie Europeanen zijn, toen zij zater dagavond in een auto in een buiten- AAijk A-an Algiers reden, door een groep mohammedanen aangeAralIen en gedood. De auto werd daarna in brand gesto ken. De politie zeide dat men te doen had met de eerste gewelddaad van mohammedanen tegen Europeanen in het gebied van Algiers, sedert het recente referendum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1