Havenuitbreiding Yerseke op basis artikel 8 Deltawet Zeeuws rapport over mosselverwaterplaats Zeeuwse Almanak SAWEMA N.v. WONINGTEXTIEL ENORME KOOPJES. DRASTISCH in prijs VERLAAGD. 3 PROVING ALE ZBEÜW8B COURANT ZATERDAG 14 JANUARI 1961 NIEUW GELUID IN OUDE ZAAK Tweede-Kamerleden en leden van de Zeeuwse Staten uilen P.c.d.A.-ers hebben vrijdag een orientatiebe- zoek gebracht aan Yerseke. Op de toto: burgemeester A. C. Willemse legt ter plaatse de havensituatie uit. 'Foto P.Z.C.) Meester Filipse nam afscheid van Zaamslag j Na ongeveer SO jaar werkzaam te j zijn geweest als hoofdonderwijzer aan verschillende gereformeerde I scholen in Zaamslag heeft de heer J. j Filipse vrijdag afscheid genomen van j zijn leerlingen. In de middaguren j werd in verband hiermede een ouder- i bijeenkomst gehouden's avonds I vond in een der lokalen van de school de officiële afscheidsreceptie plaats, die druk bezocht werd. De scheidende hoofdonderwijzer werd onder meer toegesproken door de voorzitter van 't schoolbestuur, de heer F. de Koeijer en namens het personeel en de leerlingen door me juffrouw Bcrremans. Zij brachten "danlc voor het vele werk. dat de heer Filipse in het: belang van de school heeft gedaan. Zij wensten hem in zijn toekomstige' standplaats Krabbendijke veel succes toe. Namens bestuur en leerlingen boden deze sprekers de scheidende hoofd onderwijzer een schemerlamp, een elektrische straalkachel en een mist lamp voor zijn auto aan. De heer Filipse dankte daarna voor de waar derende woorden en goede wensen. De heer Filipse kwam in 1931 van Eindhoven naar Zaamslag en Is ach- tereenvolgens aan de scholen te Othene, Reuzenhoek en Zaamslag- Dorp werkzaam geweest. De schei dende hoofdonderwijzer is thans 61 jaar oud. Voorlopig zal de ontstane vacature bij de school worden ver vuld door de heer Meijer uit Terneu- zen. die aan de school zal komen werken, tot het nieuwbenoemde hoofd zijn werk zal kunnen overne men. WuWWWWVWWWVVVW Voor Zeeuws nieuws zie ook c de pagina's 4, 5, 8 en .10 VNWW\WWWW\VAWVW Vergrote haven voor 190 schepen In de havenkwestie Yerseke al bijna 25 jaar actueel! heeft de directeur van het E.T. I.: voor Zeeland, drs. M. C. Ver burg, vrijdagmiddag tijdens het bezoek van de P.v.d.A.-Tweede Kamerleden en Zeeuwse Staten leden een nieuw geluid laten ho ren, dat als uitgangspunt zal dienen bij de bespreking, welke liet gemeentebestuur in de toe komst zal voeren met instanties in Den Haag over de haven. „Yerseke zal uitbreiding van de bestaande haven moeten beplei ten op basis van artikel 8 van de Deltawet", betoogde drs. Verburg. Yerseke, dat al 25 jaar plannen heeft gemaakt voor een nieuwe haven c.q. vergroting van de be staande haven, kreeg enkele - maanden geleden te verstaan, dat er geen nieuwe haven zal worden gemaakt. In Yerseke had men ge- - dacht dit project van 3',£ miljoen gulden in D.A.C.W.-verband te kunnen laten uitvoeren maar het ministerie van sociale zaken schreef het gemeentebestuur dat daarvan niets zou komen. Als mo tief werd opgegeven, dat het wei nig nut heeft een dure haven aan te leggen als in 1978 de Ooster- schelde wordt afgesloten. De Yersekenaren weten nu ook, dat zij evenmin terecht kunnen bij de mi nister van verkeer en waterstaat. In de deze week verschenen memorie van antwoord van verkeer en water staat, heeft deze bewindsman zich volledig gedistancieerd van een ha ven. De minister zei ervan overtuigd te zijn, dat er iets met de haven moet gebeuren, maar hij achtte dit een zaak van de gemeente. Het be toog van drs. Verburg, dat volgde op een technische uiteenzetting van ir. J. G. Snip, hoofd bureau bijzondere werken van de provinciale water staat, kwam hierop neer: „Ds vissers van Yerseke worden op dit ogenblik al gedupeerd door bet Deltaplan. Heeft immers het gemëèntebestuur van Yerseke niet een brief in zijn be zit, waarin zwart op wit staat, dat deze gemeente geen nieuwe haven krijgt, omdat de Öosterschelde in 1978 wordt afgesloten? Misschien valt er wat te bereiken als we de havenkwestie over de boeg van artikel 8 (schadevergoe ding) van de Deltawet gooien. Dat houdt de medewerking van andere departementen dan hel ministerie van verkeer en water staat in. Het zal gezien moeten worden als een compensatie voor het verlies, dat Yerseke gaat lij den". Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Uitbreiding Ir. Snip heeft plannen opgesteld voor uitbreiding van de bestaande haven in oostelijke richting. Er zijn ver schillende tekeningen gemaakt, waarvan de bij dit artikel afgedruk te tekening sterk de voorkeur geniet van het gemeentebestuur van Yërse- kc. In de door de uitbreiding ontsta ne nieuwe haven kosten 1,3 mil joen gulden kunnen 390 schepen gemakkelijk een ligplaats vinden: Momenteel kunnen met veel moeite 123 schepen in het nauwe, P-vormige haventje van Yerseke. De vloot van Yerseke bestaat uit circa 160 vissers schepen. Ir. Snip, die een toelichting gaf op de tekeningen, verklaarde dat er al diverse plannen tot havenvernieu- wing' of -uitbreiding zijn geweest. Hel; huidige plan is de bestaande haven zeewaarts te vergroten. Tot 1978 zal de vissersstand van Yersolie daarmee teu zeerste zijn gebaat. Daarna, als de Öoster schelde is afgesloten, kan de oude haven worden gedempt, waardoor men de, beschikking krijgt over een industrieterrein. De eventueel aldaar te vestigen Industrieën ko men dus aan de uitbreiding van de bestaande vissershaven te-lig gen. Burgemeester Willemsen van Yerseke verklaarde dat de plan nen in samenwerking met het E.T.I. en Gcd. Staten verder zul len worden uitgewerkt. De bespreking over deze kwestie werd gehouden in <le raadzaal van het gemeentehuis, waar burgemees ter A. C. Willemsen de delegatie van de P.v.d.A. bestaande uit de Twee de Kamerleden dr. W. H. Vermootëh uit Amsterdam en Th. J. Wcsterhout uit Middelburg. Gedeputeerde M. I. van Poelje, verscheidene Statenleden en gewestelijke bestuurders, alsme de de P.v.d.A.-raadsleden van Yerse ke ontving. De delegatie legde een oriëntatiebezoek af. In de morgen uren werd een bezoek gebracht aan een mosselinleggerij in de haven en voorts werd gekeken naar de mossel- film. De bespreking over de proble- men van Yerseke de mossel- en oesterteelt en dé haven werden gehouden, nadat men nog een kijkje had genomen in een oestcrloods. Tijdens de bespreking werd uitvoerig ingegaan op het rapport van dr. Ha- vinga, uitgebracht aan Gcd. Staten van Friesland, waarin deze een kunstmatige verwaterplaats voor mosselen in liet noorden bepleit. Ook over de oesters werd nog het een en ander gezegd. Daarbij werd nog eens gesteld, dat de proef in het Veerse Gat moet doorgaan. Onafhankelijk echter van een eventuele schadever goeding. Een kweker er waren di verse oester- en mosselkwekers uit genodigd voor de bespreking merkte op, dat de kwekers „zeer be langstellend toeschouwer „zijn bij de proef, maar dan ook niets meer.' 's-Gravenpolder krijgt een bungalowpark X'a enige diseussie heeft de raad van 's-Gravenpolder in zijn jongste ver gadering een principebesluit tot vast stelling van de tweede herziening van het uitbreidingsplan met algemene stemmen aangenomen. Deze herzie ning betreft aankoop van grond voor de bouw van een bungalow park aan de Bosseweide in verband met de aanleg van de nieuwe provin ciale weg en de aanleg van een speel weide. Nadat besloten was bet voetpad over de Koedijk aan het openbaar verkeer te onttrekken gingen de raadsleden akkoord met de verkoop van grond in het uitbreidingsplan aan H. Kor- stanie uit Terneuzen, P. Verbeem uit Hoedekenskerke en Mw. M. van Ves- sum-Weatveer uit Hcinlcenszand. Eveneens hechtten de raadsleden hun goedkeuring aan de verhuur van een boomgaard aan de fa. Baarcnds te Goes voor de tijd van één jaar en een bedrag van 375,00. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim ij/erd gekozen de lieer A. den Dekker! Het bedrag per leerling ten behoeve van het open baar gewoon lager onderwijs werd voor 1961 vastgesteld op 96,38 met inbegrip van kosten tot instandhou ding en op 39,93 zonder deze kos ten. De van 1920 daterende algeme ne politieverordening werd door een nieuwe vervangen. In de rondvraag vroeg de heer J. op 't Hof (a.r.) aandacht te be steden bij aankoop van bouw grond door de gemeente. Spreker zag gaarne, dat de gemeente hier voor de goedkoopste grond nam. De heer J. Rijk (r.-k.) vroeg het collega van b. en w. de mogelijk heid onder ogen te zien tot het instellen van een parkeerplaats van auto's binnen de gemeente. Aan de Stichting ons Dorpsleven werd een subsidie verleend van 75 voor een te houden bloemententoon stelling. Voor de handelsavondschool te Goes werd 25 per jaar en een be drag van 10 per leerling en voor de actie „Opgeruimd staat netjes" 10 beschikbaar gesteld. De subsidie voor maatschappelijk werk werd van 20 cent per inwoner gebracht op 40r/o van de subsidiabele kosten. Matroos stal in Hansweert ring van motorschipper In Hansweert deed dezer dagen de stuurman van het Zwitserse motor schip „Express 37" aangifte van vermissing van een gouden ring. De verdenking viel al spoedig op de 16- jarige matroos A. G. K. uit Den Bosch, die in Dordrecht was afge monsterd. Bij zijn thuiskomst in Den Bosch werd hij derhalve opgewacht door de politie. De matroos bleek in derdaad de ring in zijn bezit te heb ben. Daarom werd hij onmiddellijk op transport gesteld naar Zeeland voor verdere afwikkeling van de zaak. Een tekening van de bestaande- ha ven te Yerseke met de ten noord oosten daarvan geprojecteerde uit breiding. Reactie op „Fries rapport" van dr. B. Havinga Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben liet E.T.I. voor Zeeland en het Bureau bijzondere werken van de Provinciale Waterstaat opdracht gege ven o]) zeer korte termijn een rapport samen te 6tellen, dat een reactie zal zijn op het rapport van dr. B. Havinga. Zoals bekend heeft de ond- directeur van het. Rijksinstituut voor Visscrijonderzoek een rapport uit gebracht aan Gedeputeerde Staten van Friesland, waarin hij pleit voor een kunstmatige mosselverwaterplaats in het noorden. In het Zeeuwse „tegenrapport", dat zeer waarschijnlijk al over een week gereed zal zijn, zullen alle argumenten, welke voor een kunstmatige verwaterplaats van mosselen in Zeeland pleiten, worden opgenomen. Over deze mosselaffaire werd vrijdagmiddag tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis te Yerseke van Tweede-Kamerleden en Statenleden van de P.v.d.A. uitvoerig van gedachten gewisseld. De heer L. P. van Oorschot, de P.v.d.A.-fractieleider in de Zeeuwse Staten, opperde het denkbeeld de argumenten, die in het voordeel van Zeeland zijn, te bunde len, in een rapport onc'tr te brengen en ter kennis te brengen van de regering. De directeur van het E.T.I., drs. M. C. Verburg, antwoordde daarop, dat langs deze lijnen wordt gedacht. „Dr. Havinga heeft geen ongelijk, maar wij hebben méér gelijk. We zullen dat moeten aantonen", aldus drs. Verburg. KUNST „Onder het melkwoud" Middelburg, Schouwburg; Han Bentz van den Berg. DRIE HARDBLAUWE STOELEN, twee tafeltjes, een hardblauwe kruk, een kaal toneel. Dylan Thomas, Hugo Claus, Han Bentz van den Berg. Een zaal vol mensen. Onder het melkwoud. Een zaal vol mensen onder het melk woud. Gefascineerd, verbijsterd, ge choqueerd misschien. Maar voor alles gefascineerd. Ge vangen in de greep van die ene man op het kale toneel, zeggend, spelend de rollen van al die figuren in Tho mas' drama, dat niet te vangen is onder de noemer van „modern to neel". Een schimmenspel van klan ken, een lawine van beeldend proza, uitgestort in een bezeten ritme. Rea liteit, verbeeld, verhuld in woorden en tot een grijpbare realiteit gewor den in de vertolking van Han Bentz van den Borg. Want dat is het opmerkelijke van deze voordracht. Dat men, de. tekst van Thomas kennende hetzij van papier, toneel of televisie dit spel van schimmen ziet, hóórt worden tot levende werkelijkheid. Bentz van den Berg brengt de figuren van een kapitein Kat, een Rosie Probert, Cherry Owen, Mary Ann Zeemans, Polly Garter of mr. Ogmore, tot ler ven. Springlevend tovert deze bege nadigde acteur al die papieren schimmen stuk voor stuk om tot mensen van vlees en bloed en dat is wel het meest verwonderlijke van heel deze krachttoer. Want al le zend is men geneigd het drama van Thomas teveel als een abstract ge beuren te ondergaan; al ziende en luisterende ervaart men het meer en meer als een realiteit, ziet men dank zij liet talent van de acteur heen door de ijle, poëtische grenzen, opgetrokken rond het stadje Llareg- gyb (of Domburg, Zierikzee, Noord- wijk, Spakenburgen ontwaart men de contouren van straten, plei nen, huizen, binnenkamers, mensen, zielen. Dit alles dank zij het talent en de be zieling, waarmee Han Bentz van den Berg, zelf klaarblijkelijk gegrepen door dit uitzonderlijk proza. „Onder het melkwoud" vertolkt. Slechts on dersteund door een enkel geluidsef fect bestaat hij het om dit drama woord voor woord (en het zijn er ve le!) recht te doen en hij bestond dit met name dus in de gisteravond on der auspiciën van de Z.V.U. in de Middelburgse Schouwburg gege ven voorstelling. Een langdurig applaus van een ge heel bezette zaal was zijn deel. He laas óók het blijkbaar onvermijde lijke gehoest en gestommel. v. B. AUTO REED VAN DIJK AF Slager uit Groede in kanaal verdronken Omstreeks negen uur vrijdagmorgen is een personenauto nabij Retranche- ment van de dijk jn het van Retran- chement naar Sluis lopende afwate ringskanaal gereden. Bij dit ongeval is de bestuurder, de slager en veekoop man A, J. van Gijs uit Groede, door verdrinking om liet leven gekomen. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De politie vermoedt echter, dat do heer Van Gijs plotseling onwel is geworden. Uit de'reconstruc tie bleek, dat de wagen eerst tegen een paaltje en daarna van de dijk in het kanaal is gereden. Het voorste deel van de auto lag vrijwel geheel onder water. De wagen is in dc loop van de dag opgetakeld. Het ongeluk bleef aanvankelijk onop gemerkt. Later op de morgen ontdek te een passerende Belgische chauffeur de auto in het kanaal. Ongeveer driehonderd meter verder lag het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat door de stroom ver moedelijk is afgedreven. De heer Van Gijs was gehuwd en 57 jaar oud. Aanrijding tussen auto en wielrijdster Op dc hoek Scheldestraat-Glacis- straat tc Vlissingen gebeurde donder dagmiddag een aanrijding tussen een personenauto en een wielrijdster, A. de B. uit Vlissingen, doordat laatst genoemde op dit kruispunt geen voorrang verleende. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Ook in COUPONS cretonne, balatum enz. en diverse RESTANTEN Brouwenaar v. d. Kamer Langeviele 6-8, Middelburg, telefoon 2670 NOORDOOSTELIJKE WIND Aanvankelijk in het zuiden van het land zwaarbewolkt met regen, ove rigens opklaringen maar ook plaat selijk mist. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Iu het binnenland iets zachter. ZON EN MAAN 15 januari Zon op 08.42 onder 16.58 Maan op 06.53 onder 15.46 16 januari Zon op 08.41 onder 36.59 Maan op 07.54 onder 16.55 LICHT. Èr zal licht komen in Kruiningens duisternis! Aan de Rijksweg is rijkswaterstaat bezig met een groot scheepse uitbreiding van de verlich ting. Eenendertig masten zullen in totaal worden bijgeplaatst. Dat kar wei neemt een technische ploeg uit Hansweert (figuurlijk) op ue schou ders. DAGJE Zo, dat dagje sit .er weer op. Of hebt ge er niet bij stilgestaan, gisteren 't. Was Vrijdag de Dertiende! Brrrr. Een dagje vol liaken en try en, voet angels 'en klemmen, hinderlagen en valstrikken, parkeer- en inrijverbo- den, stoplichten en uithollingen over dwars. Kortom, een dagje om te struikelen. Voor sterk bijgelovige geesten een dag om over te slaan, maar dat is in het algemeen niet mo gelijk, zodat een ieder bijgelovig 'of niet maar zo'n beetje op goed geluk doorsukkelt. Vrijdag of geen vrijdag, dertiende of geen dertiende. ...Je doet maar een dot", zoals dat pittig verpleegstertje met goed ge speelde ■nonchalance plaoht tc zeg gen en dat hebben ongetwijfeld die meisjes van de Vlissingse huishoud school ook gedacht. ^En heel dat for nuis onder de ragout", hoorden wij ze gierend van het lachen tot elkaai roepen. Ja, ia. Dat roepen ze over tien, vijf tien jaar ook niet meer zo opge mekt. Dan kijken ze, vrijdag de der tiende of geen vrijdag de dertiende, teel uit.„K Als het werk voltooid is bezit de Rijksweg, vanaf de Veerweg tot aan de Stationsweg, een ononderbroken neonverlichting. En daarmee zijn de hinderlijke hiaten voor het verkeer van de baan. KENNISMAKEN B. en w. van Westerschouwen heb ben een eerste kennismaking achter de rug met vertegenwoordigers van de verenigingen en instanties. Het college moet wel tot de conclusie zijn gekomen, dat er in hun gemeente heel wat leven in de brouwerij zit. Want talrijke vertegenwoordigers waren naar het gemeentehuis van Renesse gekomen voor deze gelegen heid. Vele afgevaardigden verenig den ook het nuttige niet het aange name en bepleitten tegelijkertijd hun belangen. Datzelfde deden ook do verenigingen van Noordwelle en Sc- rooskerke, toen b. en 'w. daar op bezoek kwamen. ABRI. De buspassagiers uit Renesse kunnen in het vervolgd met een gerust hart de kou ingaan als zij op reis moeten. Want weer en wind kunnen hen niet meer deren, nu op het dorpslcin een wacht huisje gereed is gekomen. Zij kunnen nu droog en beschut dc komst van de bus afwachten. ROZEN. „Rozen voor Westdorpe", zo heeft liet gemeentebestuur van dit dorp f;edacht, toen men besloot de perkjes n de kom wat op te fleuren. En er ztfn rozenstruikjes gekomen. Ook het secretariepersoneel zal in de toe komst meer fleur en kleur zien, als zij een blik naar buiten werpen. Want. ook daar Is de oude beplanting ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2