Dick van Bommel, via spraakwaterval naar radio en t.v. VANDAAG MORGEN EXPORT VAN TELEVISIESPELEN NAAR CURACAO „RIFIFI ONDER DE VROUWEN", KIJKJE IN DE ONDERWERELD COMMISSIE GAAT WET VOOR RADIO EN T.V. VOORBEREIDEN KAIR0, STAD VAN CONTRASTEN BEHEERST ARABISCHE WERELD kOSRAM ZATERDAG 14 JANUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT V De jongste der oude rotten Een van de jongste der oude rotten in de Nederlandse te levisie is wel Dick van Bom mel. Hij heeft deze maand net zijn 33ste verjaardag ge vierd, maar kon toen al op negen jaar televisieactivitei ten bogen. Die verjaardag heeft hij overigens evenals alle vier daaraan vooraf gaande in de studio gevierd, want het kwam elke keer zo uit, dat hij camerarepetitie had. Van Bommel stamt uit de jour nalistiek. Met zijn twintigste kwam hij bij de Haagse Courant, waar hij vier jaar heeft gewerkt. Uit die tijd ook dateert zijn eer ste contact met de geluidsradio. Hij had namelijk eens in de spraakwaterval, die toen onder deel van het N.C.R.y.-amuse- mehtsprogramma op donderdags avond was, de eerste prijs gewon nen. De N.C.R.V. heeft Van Bom mel naar aanleiding daarvan ver zocht los-medewerker te worden van de sportrubriek. Maar van het een kwam' het ander. Al spoe-. dig kreeg hij opdrachten om re portages te maken voor de N.C R.V.-radiokrant. Lob medewerker De televisie deed zijn intrede In Nederland en voor de N.C.R.V. ■werd Dick Simons hoofd van de televisiesectie gemaakt. Hij wilde de samenwerking met Van Bom mel graag voortzetten en nam de jongf journalist als los mede werker mee naar het nieuwe me dium. I>e definitieve stap naar de tele visie werd in 1952 gemaakt. ..De omroepen verzorgden elk een ei gen journaal en Simons vroeg me of lk als verslaggever in vaste dienst wilde treden. Mijn hobb.v was eigenlijk radio., maar die kans lag er toen toch niet en ik heb het aanbod geaccepteerd." ..Dat journaaiwerk heb ik onge veer drie jaar gedaan. Het was een verrukkelijke tijd. Je ging achter op de motorfiets van de cameramensen naar je objecten toe. Of ook wel met de trein of met de bus. In die drie jaar heb ik twee maal een parade gemist. Een keer in Eindhoven, omdat we op weg ernaar toe in de huurt van Utrecht met de motorfiets slipten. Enorme hilariteit toen we zonder parade terugkeerden. De tweede keer was nog erger. Er zou een parade zijn in Groningen MARIE CÉCILE MOERDIJK ...morgenavond... en we moesten die voor het. jour naal hebben. Het was echter te duur om' alleenvoor die parade naar Groningen te gaan en we moesten er dus een tweede onder werp in die buurt bijzoeken. I-Iet bleek dat er een klompehbeurs werd gehouden. We zijn er heen gegaan en het. was een prachtig object om te .filmen. Wc hebben gefilmd, gefilmd en gefilmd. Tot ik opeens' tot de ontdekking kwam dat het kwart over drie was en de parade zoü: om twee uur beginnen. W^e. zijn er onmid dellijk hèèngefacéd. maar toen we aankwamen zagen we net de laatste tanks de hoek omrijden. Ik ben toen in paniek naar een hoge officier gerend en hem ge zegd dat we die parade moesten filmen en of liij hem niet nog eens over kon doen —maar dat ging natuurlijk niet", aldus Van Bommel. Regisseur Na drie jaar kwam hef gezamen lijke N.T.S.-journaal tof stand. „Ze hebben me gevraagd redac teur bij de journaaldienst te wor den, maar daar had is geen zin in. want ik hou van mijn eigen club. Ik ben toen tót regisseur bij de N.C.R.V. benoemd, speciaal voor de kinderprogramma's. Door toevallige omstandigheden moest ik eens twee amusementsuitzen dingen op zaterdagavond regisse ren en tot mijn verbazing ben ik daar blijven hangen en ik doe liet vandaag de dag nog. Gebrek aan geld Twee Jaar geleden heeft hij niet een team een reis \an veertig da gen door Egypte. Jordanië en Is raël gemaakt om films over Bij belse plaatsen te maken. „Er is altijd gebrek aan geld en tijd bij de televisie. We hebben in die -10 dagen 17.000 kni. gereisd. Je kunt dan twee overwegingen hebben. Je kunt zeggen; _,Ik vind 't ondoenlijk om in zo'n korte tijd zoveel te reizen en te filmen", maar dan krijgt de kijker niets te zien. of je zegt: „Ik doe het en realiseer me dat ik voor de tele visie werk". Avro-conflict onder handen Vandaag zullen In Utrecht de eer ste besprekingen worden gehou den tussen de door de AVRO in gestelde commissie van onderzoek cn de door het comité van Avro- vrienden In het leven geroepen ge- sprekscommissie, waarvan dr. W. L. Groeneveld Meyer, jhr. mr. W. Feith, mr. S. Willinge Gratama en dr. mr. A. A. M. Enserïnck deel uitmaken. Zoals bekend zullen deze twee commissies (die niet eerder kon den bijeenkomen in verband met een oogoperatie die de voorzitter van de commissie van onderzoek, mr. De Jager, onlangs heeft moe ten ondergaan) trachten ophelde ring te brengen in het Avrocon- flict. Ik prete'ndeer geeii film te maken, maar een verhaal in beelden, ■waarbij de commentaar en de muziek even essentieel zijn. Ik kan, me niet veroorloven te wach ten op een bepaalde lichtval. De documentaire over Flikkema van Kees van Langeraad is in 'n tem po gegaan, waarvan de echte do cumentalist die haren te berge zouden rijzen. Maar je moet snel werken en beslissen en dan is het erop of eronder.Bij Kees van Langeraad was hét erop", aldus van Bommel. Zijn vrouw heeft hij in de Bus- sumse studio's leren kennen. Zij is van liet begin der Nederlandse televisie script-girl. „We werken wel eens samen en daardoor kon den we toevallig mijn verjaardag vorige week samen in dè studio vieren", vertelt Van Bommel. TON VAN DUINHOVEN ...vanavond... RAD/O- EN T.V.-RUBRIEK oreti, 31 cw en.... scArijven T elevisie Om tien voor half negen in het K.R.O.-programma dé rubriek „Brandpunt", om negen uur „za terdagavondakkoorden", waarin o.a. Rijk de Gooyer zal optreden die U voor het eerst sinds maan den In het N.T.Si-uieuwjaarspro- gramnia weer op het scherm nebt kunnen zien. Om tien uur een nieuwe Hitchcock. De Vlamingen beginnen 0111 half negen weer met hun „Wie is wie" met Paul van de Velde. Om negen uur schakelt de Vlaamse t.v. over naar Bussum om K.R.0/3 ..Zater dagavondakkoorden" over te ne mén. Daarna een Interpolfilm. Radio Via Hilversum I VARA om tien over half elf een cabaretprogram- maatje rond Ton van Duinhoven. Op de andere zender 0111 tien over negen „Tierelantijnen". T elevisie In het, kader van de hulp die de N.T.S. in samenwerking met de wereldomroep aan Telecuragao verstrekt zullen voortaan ook televisiespelen naar de. West gaan. Er is een overeenkomst met dc Nederlandse vereniging van toneelspelers gesloten, waarbij is bepaald dat de acteurs vijf procent extra gage krijgen voor stukken, die ook door Telecuracao worden uitgezonden. Het eerste stuk dat onder deze regeling naar Curasao zal worden gestuurd is E. Hoornik's eenakter „Bijna twintig" die gisteravond door de VARA op het scherm werd gebracht. Tot nog toe konden alleen eigen N.T.S. documentaires ter beschikking van Telecuracao worden gesteld. Over muzikale uitzendingen wordt nog overleg gepleegd met de Nederlandse Toonkunstenaarsbond. Van twaalf uur tot half vier geeft de Eurovisie een reportage van de internationale Lauberhorn-ski- wedstrijden. Om vier uur volgt dan een rechtstreekse reportage van de slotpartijen om het Ne derlandse kampioenschap ereklas handstoten. Om acht uur wordt het programma van de AVRO voortgezet met „Wie wat be- w aart". Om kwart over acht spreekt dr. J Kater voor de tweede maal over het onderwerp „Het gezin". „Een kwartje per seconde" be gint om kwart over acht en wordt om tien uur gevolgd door „Sport in beeld". Na dezelfde reportage van de skiwedstrijden als Neder land geeft; geeft de Vlaamse uit zending van de Belgische t.v. een overzichtsreportage van de Olym pische spelen te Rome, gevolgd door achtereenvolgens „Panora ma". „Levende folklore". „Bil- partkampioenschappen" „Klein, klein kleuterke", .Mickey Mouse Club", „Zevenmijlslaarzen" en 't nieuws. Oni acht uur neemt men een Westduitse uitzending van de opera Giani Schicchi van Puccini over. Deze opera, wordt gevolgd door „Zeg hé spaar je mee", „Sportactualiteiten" en tenslotte het nieuws. Radio ln het V AR A-programma wordt om half acht weer „het. vak op de hak" genomen. Ditmaal is het 'n parodie op de componist. De AVRO eveneens over Hil versum I begint aan een serie hoorspel om vijf over half negen: „Odyssee mei z'n twee". Marie-Cecilc Moerdijk zingt om elf uur 'liedjes uit Frankrijk. De KRO geeft om vijf over half tien het tweede deel van het hoorspel „Hel glazen dofp" Ed Hoornik schrijft t.v.-spel „De Ring" De Nederlandse auteur Ed Hoor nik is bezig een televisiespel te schrijven, dat donderdag 1 maart door de K.R.O. onder regie van Frits Butzelaar zal worden uitge- zonden. Het behandelt de tegen- stelling tussen twee generaties. „Het heeft de vorm van een thril- 1 Ier met veel spanning, maar er j wordt toch ook iets in gezegd". I zo vertelde de auteur ons. Hij I heeft het stuk vorig jaar geschre- „Rjfïjï ven- 1 Electro (Advertentie) Verkoudheidsbacillen zijn ais de dood voor FILMS IN ZEELAND Veel spektakelfilms naar gegevens uit de oudheid onder de vrouwen", (Middelburg) is een Franse politiefilm, die werd j vervaardigd na het grote sue-1 ces van „Rififi chez les hom-1 mes", eveneens van Franse ma-1 kelij en enorm spannend van j inhoud. Dat laatste is „Rifïfi j onder de vrouwen" ook, maar' Ien 4 1-4.^-x Een soortgelijke film, maar clan wat vele andere goede kwaliteiten minder groots van opzet en vrij sober van de eerste rolprent mist dit behandeld, wordt m alhambra 1 (Vlissingen) vertoond. „Het verhaal vverK neiaas. van Ruth" is ook gebaseerd op de heeft geprobeerd ons een voorstelling te geven van het onderwereldmillieu, waarbij hij vooral veel uiterlijk effect heeft nagestreefd in een in verhouding groot aantal sensationele opnamen. Het resultaat is een stukje amuse ment zonder meer. CITY (Middelburg) vertoont dit weekeinde de benende rolprent „Salomo en de koningin van Sche- ba", een kleurige geschiedenis, die een Bijbels onderwerp zeer gero mantiseerd weergeeft, waarbij men zich kan afvragen of hier niet al te veel tegen de goede smaak is gezondigd. Yul Brynner en Gina Loilobrigioa spelen de hoofdrol- Dii doosje betekent: protektie tegen infektie Aan de cast ligt het niet. Nadja „Ro- hoMvwi semarie" Tiller en Robert Hossein spelen de voornaamste rollen voorts komt Eddie Constantine er nog een keer in voor. De regie is echter in gebreke gebleven. De regisseur V.P.R.O.-plan nationale omroep afgewezen TWEEDE KAMER VERBAASD personen die via radio of t.v. wor den aangevallen, gelegenheid wordt geboden zich te verdedigen. Deze regeling zal. naar men aan neemt. veel moeilijkheden met zich brengen. Politieke t.v. De commissie zal eveneens tot taak krijgen met de politieke partijen te spreken over de poütieke uitzendin- Êen via de t.v. 'e Kamerleden waren het niet eens met de wijze waarop de bewindsman deze zaken naar voren bracht. Men had de voorstellen van mr. Scholten liever eerder gehoord, zodat men deze. voordat men de begroting van o. k. en w. had goedgekeurd, had kunnen bestuderen en er eventueel een debat over Iiad kunnen openen. Alleen mevrouw Van Someren Downer (v.v.d.) noemde het plan van de staatssecretaris een getuigenis van brede visie. Staatssecretaris mr. Y. Schotten heeft zijn naamgenoot prof. dr. L. W. G. Scholten benoemd tot voorzitter van een commissie die tot taak krijgt een nieuwe wet voor radio en televi sie voor te bereiden. Zoals gemeld, deelde de staatssecretaris dit tot verbazing van de leden van de Twee de Kamer mee. Het in 1953 bij de Kamer ingediende ontwerp-omroep- wet achtte de staatssecretaris onvol doende, omdat het niets inhoudt over de t.v. De regering heeft het plan van de V.P.R.O. afgewezen, omdat het onvoldoende doordacht is. een eenheid forceert, niet ..haalbaar" is en te weinig garanties geeft aan de stromingen in ons land. Uitgangspunt van de commissie zal zijn het bestaan van de omroepver enigingen. De. waarschijnlijk dertig, leden van de commissie zullen ver der de mogelijkheid van een derde zender onderzoeken en of er een kans is voor een tweede t.v.-net. Op de internationale golfl^ngteconfe- rentie te Stockholm, die in mei wordt gehouden, zal Nederland mogelijkhe den voor een derde FM-zender ver- Jangen De regering vindt de richtlijnen voor reclame die tot dusver bij radio en t.v. gangbaar zijn, alleszins verou derd. Ook is er een zekere vorm van onwaarachtigheid niet aan te ont zeggen. De commissie zal ook het „ant- woordreébt" onderzoeken, waarbij .er dus een mogelijkheid komt dat I Hollywood heeft gretig naar dit dra matische verhaal gegrepen om er een film van te maken, die door kleuren en grootse taferelen indruk moet maken op het publiek. Van een fijn gebruik van de vele mogelijkheden cue de camera biedt is ook hier geen ge bruik gemaakt. Tot dit maakwerk kan men feite lijk ook „Hannibal" rekenen, een spektakel, dat enorm veel geld heeft gekost, waaraan een zeer groot aantal figuranten zijn (on getwijfeld beste) krachten heeft gegeven en dat voornamelijk be staat uit massale scènes, waarin de olifanten natuurlijk niet ont breken. Voor de vervulling van de hoofdrol heeft men Victor Mature gekozen, een acteur, die wat pos tuur hetreft niet al te veel in het niet zinkt naast de olifanten. Het dramatische gebeuren van Hannibals tocht over de Alpen voltrekt zich tegen de achtergrond van een fraai panorama, want jvat natuuropnamen betreft komt men bij dit soort films altijd aan zijn trekken. Te zien in GRAND (Goes), waar zondag een lachsuc ces vertoond wordt, te weten „Taille Julta uit Calcutta". LUXOR (Vlissingen), vanouds gewijd aan de westerns, vertoont een rolprent over het veelbeschreven en even fre quent verfilmde conflict tussen indi aan en kolonist in het Amerika Aan een behoorlijk aantal jaren geleden. „De dodenval in Dakota" is de sug- gestïeve titel, die instaat voor een spannende rolprent, terwijl de naam A an Linda Darnell wijst op een pittige vleug romantiek. NA REVOLUTIE STIJLVERL1ES Combinatie van eeuwenoud (Advertentie) gezag en moderne techniek Cairo is verreweg de grootste stad van Afrika en het Nabije Oosten. Weliswaar minder in- drnkwekkend als het waardige Damascus en minder modern I als Beiroet, maar Cairo domi neert in de Arabische wereld door zijn combinatie van eeu- j wenoude autoriteit met nioder- Ideaal voor een „spitsuur-symfonie in C-majeur" is dit „Claxon-orgel": een uitvinding van een Romein, die liever onbekend wil blijven. Hoewel geluidssignalen van auto's in Rome verboden zijn, weet de politie niet goed wat men met dit apparaat moet beginnen uiteindelijk is het beslist geen auto. doch het lawaai staat gelijk aan dat van een heel Avagenpark. ne techniek, door zijn geogra fische ligging,^zijn wetenschap pelijke centra en ook louter door zijn afmetingen. De stad lag aanvankelijk vrij hoog' oud en werd gesticht in 969 door 'n heuvel, die de oostelijke helling van de Nijl-vallei vormt. De bevolking was er A'eilig voor- het hoge water in de zomer-, wanneer de Nijl zijn hoogste stand bereikt en Egypte voor de grootste problemen plaatst. Soliede Later, toen men geleerd had de rivier te temmen, waagde men zich op lager gelegen grond tot middel in het dal. Het heden daagse Cairo is zelfs onmiddellijk aan de oevers van de beroemde rivier gelegen, soliede en fier, maai- toch ook een beetje be schaamd om zijn armoedige bin nenstad ginds tegen de heuvels. Tot aan de revolutie van 1952 was Cairo een der meest cosmopolitische stedenji schrijft Michael Adams in de „•üardian". Franse. Griekse, Turkse, Arabische en Britse invloe den signaleerde men overal Euro pese en Oosterse motieven waren verweven tot een ingewikkeld pa troon, als dat van een oosters ta pijt, dat men een leven lang kan bezitten zonder het met zichzelf eens te worden welke kleur domi neert. Vandaag' de dag' is Cairo eerder im ponerend dan attractief en eerder indrukwekkend dan hartelijk Het is alsof de bedrieglijke neutra- lïstische ideeën van het regiem ook op het terrein van de estctica zijn doorgedrongen, zodat het liikt alsof de stad is gegroeid, maar tegelijk op alle andere grote steden is gaan lijken. Dallas Cairo's kantoren en boulevards zouden evengoed in lstanboel ge situeerd kunnen zijn of in Dallas in Texas. De gTote hotels bieden de Avesterse gast ieder comfort, dat; hij zich wenst, maar het is meer fysiek dan geestelijk com fort. Men constaeert overal een verlies aan stijl en men krijgt er- een gevoel van bevangenheid. Een ondoordringbaar gordijn verbergt de ziel van het moderne Cairo. Maar dit gevoel verdwijnt', zodra men de nieuwe stad de rug toekeert en de heuvel beklimt in de richting van het oude stadsdeel naar de ci tadel. die Saladin bouwde en waaruit om beurten Turken, Ma meiukken, Fransen, Albanezen. Engelsen en nu na 800 jaar Egyptenaren controle uitoefenen op het Nijl dal. Oase Hier in een oase tussen de woestenij Aan oude muren, boven de bouwval lige daken van "u stad, die in wezen nog middeleeuws is. rijst de voor naamste glorie van Cairo omhoog: de moskeeën van Ibn Tocloen en sultan Hassoen, ,.A1 Ahzar" en „Qalaoun" met hun muren zo dik als die van forten en minarets, die als slanke vingers immer naar de hemel wijzen. Op de stille binnenplaatsen I heerst een vreedzame rust es raakt j men alle gevoelens van twijfel en j achterdocht Avecr kwijt. Hier. pre cies in liet hart van een strijdige 1 wereld, kan de Arreemdeling zich op i zijn gemak voelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15