Op Nieuw-Guinea ging men trouw ter stembus André Renard: „uitgehongerde dwangarbeider" in jachtcostuum Zending en Missie in een nieuw tijdperk VEREERD EN VERGUISD BIJ VOOR- EN TEGENSTANDERS VEEL MUZIEK EN TRANEN BIJ VERTREK VAN „MINAS GERAIS ZATERDAG 14 JANUARI 1961 PR0V1NCIALBZEEUWSE COURANT 8 GESCHREVEN PORTRET VAN LUIKSE REBEL (Van onze speciale correspondent) Een man van 4!) jaar met staalblauwe ogen en de guitige uitdrukking van een kwajongen. Als volksmenner draagt hij een groene loden mantel, een rode das en een pet. Als hij met zijn mondaine relaties in de Ardense bossen herten en everzwijnen achternazit is lilj gekleed in een zeer fashionabel jachtkostuum. "Voor zijn politieke vijanden is hij een demagoog zonder scrupules, een woesteling, een arrivist, die zeer vernuftig de ontevredenheid van de Waalse socialistische arbeiders exploiteert. Deze laatsten zijn echter be reid voor hem door het vuur te gaan. Onder de socialisten telt hij hevige, tegen/anders, daar hij een permanent gevaar betekent voor de eenheid van de partij. Dit is André Renard. Andre Renard werd op 21 mei 1911 te Valenciennes in noord-Frankrijk geboren uit een eenvoudig arbeiders gezin. Als grondwerker in liet Waalse industriegebied gooit hij zich aanstonds hals over kop in het mili tant. syndicalisme. Tijdens de Spaan se burgeroorlog brengt hij in 1938 een kortstondig bezoek aan de repu blikeinse leiders. In 1939 wordt hij gemobiliseerd en maakt hij in 't Belgische leger de oor log mee, wordt door de Duitsers krijgsgevangen genomen en in 1942 wegens gezondheidsredenen uit het kamp ontslagen. Bij zijn terugkeer in België sluit hij zich onn»*VdelLijk aan bij het verzet. Hij neemt actief deel aan de verzetsstakingen die ge richt zijn tegen de deportatil van ar beiders en houdt zich bezig met de clandestiene reorganisatie van de socialistische vakbond der metaalar beiders. Carrière Na de bevrijding vertrekt hij naar Brussel. Het is het begin van een i bliksemsnelle carrière. Zijn positie in] de socialistische partij wordt aan-' zienlijk versterkt door zijn optreden in het oproer van 1950, dat België I op de rand van de burgeroorlog bracht en dat leidde tot de abdicatie van Leopold. Renard wordt de ziel van de bij deze gelegenheid opge richte gemeenschappelijke actie, de strijdorganisatie die de Belgische so cialistische partij, de vakbonden en andere socialistische organisaties j groepeert. Hij vestigt zich opnieuw te Luik, waar hij dc leiding waarneemt van I de gewestelijke afdeling van de ge- I meenschappelijke actie en de vak bond van metaalarbeiders. Op financieel gebied ging het Renard ook voor de wind. Men schat dat de combinatie van politieke, syndicale, financiële en andere mandaten hem een jaarlijks inkomen van. een. mil joen Belgische francs oplevert. Het is bekend dat Renard op gro te voet leeft. Men vraagt zich af waar hij buiten zijn beroepsbezig heden nog de tijd vindt om al zijn mondaine verplichtingen na te komen. Meer dan eens begeeft hij zich naar een of andere vakbonds- l men, dal zijn levenspad lhans over I rozen gaal. Met zijn olijke, ontwape- I nende glimlach komt de betrokkene j hier trouwens zelf eerlijk voor uit. i Dc In de omgang zeer joviale Renard is echter eerst en vooral de man die. als weinigen de kunst verstaat de i massa naar zijn hand te zetten. De tegenstelling tussen Renard. en dc socialistische partij heeft echter die pe gronden. De Waalse syndicalist, die de geestelijke vader is van een brochure van het Algemeen Belgisch vakverbond, die destijds veel stof op joeg, en die de staatscontrole op de holdings en de trusts eiste, wil geen duimbreed afwijken van een radicaal socialistisch programma. In zijn ogen zijn de officiële partij leiders, die beseffen dat de integrale uitvoering van het socialistisch pro gramma in België onmogelijk is en dat men in him coalitieregering \va- j De. bekende Italiaan. i één van zijn beide ter in zijn wijn moet doen. nauwe- Metinardi <6.1/ gaal 'trouwen met de Vervloekte In zijn prachtig jachtkostuum neemt I hij plaats op het podium in een be- dompte zaal. houdt één van zijn 1 gloedvolle redevoeringen en verlaat de vergadering omdat een select ge zelschap ergens op liem wacht. Die genen onder de Belgische socialisten die zin hebben voor humor maken zich soms vrolijk wanneer zij bepaal de socialistische voormannen, die niet door de fortuin werden misdeeld, in arbeidersbetogingen luidkeels ho ren zingen, dat zij „uitgehongerde dwangarbeiders" en „de vervloekten van de aarde" zijn (dit staat in de Franse tekst van de internationale). Anderen sputteren wel eens. vooral in Wallonië. Nu is het zo, dat de Waalse arbei ders Renard allerminst kwalijk ne- lijks minder dan sociale verraders. I Duitse filmster Marianne Hold 128). Opruiende taal van Indonesiër Een voormalige Indonesische opstan delingenleider. Bahar, Mattalioe, ver klaarde op een persconferentie te Makassar, dat hij bereid Is zijn deel bij te dragen in de pogingen om Ne- derlauds-Nieuw-Guinea te veroveren. Bahar Nattalioe was één der aan voerders van de Darul Islam en gaf zich verleden jaar met een groot aantal volgelingen over aan de re geringstroepen. Hij verklaarde op de persconferentie, dat hij en zijn mensen beschikken over 'n voldoen de gevechtservaring en geen verdere militaire opleiding nodig hebben. Europeanen lieten verstek gaan AFSCHEID ALS BIJ INDIEVAART Braziliaans vliegdekschip KORTE PREDIKATIE HET GEREDDE FEEST. Dc moeder van Jezus was daar; en ook Jezus en zijn discipelen waren ter bruiloft genodigd. joh. J. 1 b en Z. Op een fataal ogenblik dreigt het. bruiloftsfeest in Kana te zullen stranden. Bij ons moet een feest, icel eens worden uitgesteld wegen ziekte - of liet- gaal niet door wegens ge brek aan deelname. In Kana was het anders. Men is vrolijk en welgemoed aan het feest begonnen. Maar het dreigt voortijdig afgebroken te moe ten worden. Met een heel miserabel slot. want: de wijn is op.' Daar zal straks in Kana over geroddeld wor- den, reken maar. Lang niet. ieder in Kana. mocht de bruidegom éven graag. Sommigen misgunden hem zijn aardige bruid. En de dorpscaba retier zal een spotlied op dit bruids paar maken, om zo alle lachers op z'n hand te krijgen. De ceremonie meester zit met de handen in 't haar. Wat moet hij beginnen f Hij schiet rr Maria ran Nazareth over aan. Komt wel goed, zegt deze geruststel lend. En Maria neemt Jezus terzij: zij hebben geen wijn. MVr Jezus laat zich niet be-moederen en door Maria gebruiken. Mijn tijdis het nog niet. Maar op Zijn tijd. zorgt Hij voor andere wijn en niet karig: zes Kruiken, ell: van ruim veertig óf zes tig liter inhoud, tot boven toe vol i es. 6 en 7). Menigeen ergert het. te moeten lezen, dat. Jezus op een bruiloft komt. En dan zorgt Hij nog voor de nijn ook! Maar het Evangelie zegt, dat Hij het feest redt. Het huwelijk begint met een bruiloft en eindigt voortijdig met een schei ding. Het leven begint met een stra lende jeugd, e.n strandt abrupt in een slepende ziekte. We bouwen op een hechte vriendschap, maar worden teleurgesteld door een niet venvacht bedrog. We willen altijd wel feeste lijk gestemd, zijn. maar .we komen daar niet ver mee door alle spannin gen waarin het even ons brengt. Tel kens weer zitten we met de brokken van een te vroea eindigende vreugde. In Kana heeft Jezus liet feest gered. En het is maar een bijkomstigheid dat het 'n bruiloftsfeest was. Wel is 't het. begin ran Zijn tekenen geweest, het netteken. Want Hij is gekomen om genade te schenken. En genade is in het Evangelie hetzelfde woord, als i reuodc. Hij geeft, op Zijn tijd. Maar dan 'vinden wij in allerlei, omstandig heden en levensverbanden de vreugde ook terug. Gespannen verhoudingen worden opgelost. Mensen leren weer wat dienen is. We zien de ander met nieuwe ogen. We ontdekken, hoe ook 5iek-ziin tot een zegen kan worden. Wacht op de Heer 'en geeft Hem de tijd Zijn werk.te doen. Kapalle. E. P. J. JEBB1XK. verliet Rozenburg Dc „Minas Gerals'' Is op weg naar Brazilië. Gistermogen om tien voor tien 85 dagen na de oorspronke lijk vastgestelde datum, en zelfs nu nog met bijna twee uur vertraging trokken vier sleepboten het grote. 18.000 ton metende vliegdekschip los van de kaden van Verolme's werf op Rozenburg' en daarmee begon voor kapitein ter zee HeliO Leoncïo Mar tins en de 1400 opvarenden dan ein delijk de tienduizend kilometer lan ge reis naar de Zuidamerikaansc wateren. Het was een afscheid als bij een In- j dië-vaart in de dertiger jaren. Mu ziek van de Rozenburgse harmonie „Uitspanning door Inspanning" en j huilende meisjes op de wal, zwaaien- I de en lachende „jantjes" op het dek. Zeventien paartjes zullen binnenkort l overigens weer verenigd zijn. De meisjes, die kort geleden de banden tussen Brazilië en Nederland met een j huwelijkscontract versterkten, zullen over enkele dagen namelijk per vliegtuig naar Rio de Janeiro reizer. Rio, waar bet nu zomer is een schril, doch plezierig contrast voor de Braziliaanse marinemannen. Triest was het afscheid vooral voor een klein, donker jochie van twee jaar, dat niet-begrijpend en huilend op de kade zijn vader na wuifde. Triest ook liepen twee Nederlandse journalisten op de werf rond. Zij zouden de trip naar Rio de Janeiro meemaken. Maar enkele uien vóór het ver trek kwam er een telegrafisch verbod van de Braziliaanse mari ne-autoriteiten. Familie stuurde f 250 voor de terugreis In de achttien kieskringen van het kiesdistrict van Hollandia is thans liet vereiste aantal kiesmannen ver kozen. In vier kieskringen zijn geen verkiezingen gehouden, aangezien het aantal naar voren gebrachte kandidaten gelijk was aan het aantal te verkiezen kiesmannen. Van twaalf kieskringen in dit district waarover cijfers beschikbaar zijn, was de op komst gemiddeld 69 pet. J» Asel Ketjil, een dorp aan het Sentani- meer, is een vrouwelijke kiesman gekozen, namelijk mejuffrouw Harï- daarna naar Rio de Janeiro. Dit zou verband houden met de presidents wisseling in Brazilië op SI januari a.s. en de nog niet besliste strijd tus sen marine en luchtmacht om «Ie j rechten op het schip. De heer Yerol- me deelde mede dat de Braziliaanse j Vrijdagochtend is het Braziliaanse regering reeds enige tijd geleden ge- j vliegdekschip ..Minas Geruis'' naar heel aan haar financiële verplichtin- j Brazilië teruggekeerd. Een muziek- gen hoeft voldaan. korps zorgde roor een vrolijke noot. na 1'epuho, werkzaam bij de dienst financiën. De verkiezingen van kiesmannen in de onderafdeling Merauke is in volle gang. De opkomst in de kieskringen buiten Merauke is gemiddeld 75 pet. Slechts in één kieskring werd één kandidaat minder voorgedragen dan was vereist. De belangstelling in de kiesdistricten onderafdeling Merau ke voor de mogelijkheid van een schriftelijke stenmiirig is groter ge bleken dan was verwacht. Zusterschip De „Minas Gerais" werd in augustus 1956 door de Braziliaanse regering overgenomen van de Britse marine, waarbij het schip de naam „Ven geance" droeg. Het is een zuster schip van de „Karei Doorman". Ver- olme kreeg de opdracht tot. verbou wing en modernisering in het voor jaar van 1957. De werkzaamheden begonnen kort daarop, in juli, en hebben dus ruim 40 maanden ge duurd. Vele verbeteringen werden aangebracht, o.m. een nieuwe kata pultinstallatie, ïemkabelinstallaties, een hoekdek, in de machinekamers en elektrische installaties, en de lif ten voor 't binnendeks-transport der i vliegtuigen. Het schip kreeg een dok- beurt van twee maanden. Het reisdoel van de „Minas Geruis", het enige Zuidamerikaansc vlieg dekschip, is nog niet bekend. Volgens niet bevestigde geruchten zal het schip eerst naar Verolme's nieuwe werf in Jacuacanga varen en pas In Biak De verkiezingen op de Schoutenei landen in de Geelvinkbaai zijn bij zonder vlot verlopen. Op het platte land vooral toont de bevolking grote belangstelling. Het opkomstpercen tage lag tussen de 85 en 90 pet. In Biak-stad was de opkomst enigs zins teleurstellend ondanks het feit dat vooraf uitvoerige voorlichting was gegeven. De opkomst was daar slechts 60 pet., waarvan onder de Europeanen 15 act. Bij de verkie zingen in Japen en Waropen was de belangstelling matig. Ecu' aardige bijzonderheid was het volgende: een Biakker, wonend op de Radja Ampat-eilanden ten westen van de Vogelkop, die tijdelijk ver blijft op het, eiland Noemfoor in de j Geelvinkbaai, werd door familie j schriftelijk met spoed teruggeroepen j voor deelneming aan de verkiezingen, i De familie zond daarbij 250 gulden oor de terugreis. Het Wereldgebeuren Spoorweg kroonprins De president van Amerika. Kenne dy, heeft Averell Hamman be noemd tol reizend ambassadeur. Ambassadeur is Harriman in zijn nog vrij korte politieke leven jaren geweest en van reizen heeft hij ook geen afkeer. Harriman heeft op één na alle oorlogsconferenties meege maakt. Roosevelt en Stalin' hebben nooit onder vier ogen gesproken, want Roosevelt stelde er prijs op dat Harriman bij alle besprekingen te genwoordig was. Zo reisde Averell Harriman met Churchill en Roosevelt naar Casablanca. Cairo. Teheran en Jalta. Over. deze interessante ontmoe tingen zou hij veel kunnen vertellen en van diverse kanten heeft men hem gevraagd zijn mémoires te schrijven. Tot dusver heeft hij de voorstellen van de hand gewezen met de opmer king dat alleen een politicus in ruste zich aan schrijven kan overgeven. Zijn benoeming tot reizend ambassa deur bewijst dat zijn rol in de Ame rikaanse politiek nog niet is uitge speeld. Wanneer Kennedy zijn plan nen doorzet en Dean Rusk, de toe komstige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, in tegenstelling met zijn voorgangers, zoveel moge lijk thuisblijft, zal Harriman Ame rika en de Amerikaanse politiek in de andere werelddelen vertegenwoor digen. Harrimans vader hield ook van reizen. Tenminste als het ande- i ren deden voor hem. want Harri- I man Sr. werd de Amerikaanse „spoorwegkeizer" genoemd. Verder had hij vele aandelen in scheepvaart maatschappijen en zag altijd wel een mogelijkheid een bank in het buiten land, die op springen stond, te red den. Met de lasten nam hij ook de toekomstige, meestal niet geringe, baten op zich. Deze enorme erfenis kreeg Harriman junior op vrij jeug dige leeftijd. Men zegt dat na de dood van zijn vader de familie in diverse kostuums als „los geld" be dragen vond tot een gezamenlijke waarde van een half miljoen. In de dertiger jaren kromp het kapitaal door de crisis zodanig in. dat Harri man nieuwe wegen zocht. Hij liet een verarmde Oostenrijkse graaf naar Amerika komen en gaf hem de opdracht een wintersportcentrum te creëren. „Wenig wind. veel sneeuw en veel zon", waren de voorwaarden waaraan het nieuwe centrum Miami Beach moest voldoen. Het gelukte, en nu is Miami Beacli een graag- ge zochte luxe wintersportplaats. Zowel de hotels als de ontspanningsinrich tingen zijn van één man: Averil! Harriman'. Uit die jaren dateert ook Harri mans contact met Rusland. Va der Harriman had ook in Rus land een niet onaanzienlijk bedrag in banken geïnvesteerd, maar het bolsjewisme had déze onteigend en tot Russisch eigendom verklaard. Harriman ging zelf naar Moskou en ontmoette er onder anderen Trotzki. Hij kreeg van de Kremlin-mensen de 11 i toezegging dat er een „vergoeding" zou worden gegeven. Lange tijd hoor de Harriman niets, maai- toen kreeg hij uit Moskou bericht dat zijn kapi taal met zeven procent rente op een Amerikaanse bank was gestort. Britse marine-officier van Navo-basis verdwenen Zen Britse marine-officier die toe gang had tot geheime documenten is gisteren als vermist opgegeven. De vermiste, de 35-jarige It. ter zee 3e kl. Henry Drummond, was verbon den aan de cod^-afdeling van de Xa- vcbasis Pitceavie In Schotland. Men heeft aangenomen dat iiij zijn geheugen verloren heeft. De politie speurt naar hem in havensteden en op vliegvelden. Drummond, die is ge trouwd en een tienjarige zoon en achtjarige dochter heeft, is al niet meer thuis geweest sinds nieuw jaarsdag. Zijn 38-jarige vrouw Alexina zei donderdagavond: .Hen ry's verdwijning is een raadsel voor me. Hij moet zijn geheugen zijn kwijtgeraakt". STEMMEN UIT DE KERKEN Gevechten in Laos Dc clandestiene radiozender in Laos van de linkse Patliet Lao-opstande- lingen, heeft meegedeeld dat het tweede bataljon van hun leger ver der voorhij Xieng Khouang oprukt en achter vluchtende regeringstroe pen aanzit. Men neemt aan-dat het bewuste ba taljon de groep parachutisten was van kapitein Kong Le. de man die de neutralistische premier Souvan- na Phouma in Vientiane installeer de, en vervolgens door de regerings troepen van generaal Phoumi Nosa- van werd verdreven. De zender van de Pathet Lao riep de opstandelingen op om gevangenge nomen soldaten van de regerings troepen, ..^politiek om te scholen". Hinder van erfenis uit „goede oude tijd" „De goede oude tijd!" Er zijn tegenwoordig- minder mensen die daarnaar terug verlangen dan in een voorgaande periode wel eens gezegd wordt dat dit het geval was. We horen nu meer op een enigszins smalen de wijze spreken over die goede oude tijd dan dat men er met een zeker heimwee naar terug verlangt. Op kerkelijk terrein wordt er ook nog wel eens met wat heimwee aan do tijd van vroeger terug- gedacht. Wanneer het verlangen naar wat vroeger was, zich hier van mensen meester maakt, is dat meer te be grijpen dan wanneer dit het geval is zo in liet algemeen. Was het niet een goede tijd. toen do kerken vol waren en mén er niet tegenop zag om soms twee imr in een niet ver warmde kerk te zitten, toen de over heid voor de tractementen zorgde en zo zouden we kunnen doorgaan. Er warea vroeger ook wel andere kanten aan het kerkelijk bedrijf, maar dat neemt toch niet weg dat de lcerk, in de goede oude tijd veel meer een centrale plaats in het le ven heeft ingenomen dan dit nu het geval !s. We kunnen misschien met heimwee aan die tijd terug denken, het zal ons niet baten. We zullen ons heel nuchter en zakelijk moeten neerleggen bij het feit dat de tijden van vroeger er niet meer zijn. Dit is ook zo het geval op het ter rein van missie en zending. We zul len allen wel iets gelezen hebben van hetgeen er in dc Baliem-valiei op Westelijk Nieuw-Guinea is ge beurd. Wat dat precies geweest is, is nog onvoldoende bekend. Een van dc Nederlandse bestuursambtenaren in dit gebied heeft in het begin van de vorige maand een bende, die dit gebied onveilig maakte, nog al ste vig aangepakt, door personen gevan gen te laten nemen, beslag te laten leggen op hun have en net dorp, waar zij hun kwartier hadden, met de grond gelijk te maken. Nu was er in die omgeving ook een zendings arts gestationeerd. Op een of ande re manier schijnt hij daarbij op ge- ringe wijze betrokken te zijn ge- I weest. Dit staat nog niet vast. Het gevolg is dat. zoals wij hebben kun- nen lezen, bij de protesten uit Indo nesië en andere landen, ook de zen ding genoemd wordt. Nu is Nieuw-Guinea een gebied waar een samenwerking bestaat tus sen zending en missie aan de ene kant en onze regering aan de ande re kant. Op het gebied van scholen, medische diensten en ziekenhuizen komt dit het sterkst naar voren. In 't algemeen gesproken is daar ook niets tegen. Beide partijen hebben er belang bij dat de ontwikkeling van het volk der Papoeas e;: heel hun samenleving op een ander plan wordt gebracht. Maar daardoor wordt ook heel liet geestelijk le venspatroon van deze stammen aan getast. De vraag is of er iets anders voor in de plaats komt en wat dit zal zijn. Ook de overheid heeft alle belang bij deze vraag. Maar wat krijgen we nu? Dat ook dè zen ding en missie mede verantwoor delijk worden gesteld voor alle daden die het bestuur doet. met het gevolg dat een openheid die er misschien was, verloren gaat en dat Evangelie en christendom wordt gezien als iets dat behoort bij blanke overheersers. Toen het vorige jaar de Karei e Doorman voor vlagvertoon, naar Nieuw (Zie slot pag4 kol4) Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog zocht president Roosevelt iemand die hij in Mos kou met speciale opdrachten kon be lasten. Hij koos de multi-miljonair en de langzaam in de politiek om hoog gekomen Harriman. Later werd Harriman ambassadeur in Moskou, een functie die hij bekleedde tot 1946, toen president Truman hem tot rei zend ambassadeur benoemde voor het Marshall-plan. Truman noemde hem „een groot-kapitalist, die alles doet om de armoede in de wereld tegen te gaan". En dan herinnerde Tru man graag aan de vader van Harri man die van loopjongen spoorweg- keizer werd. Het. zal er nu van afhangen of Harriman op het beroep van zijn vader teruggrijpt en de loopjon gen van de Amerikaanse president en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken wordt. Zelf klaagt hij nog steeds dat hij tijdens de oorlogs conferenties niet genoeg op de Ame rikaans-Russische tegenstelling heeft gewezen. De verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige tegenstelling oost-west drukt, naar zijn mening, echter op het .gehele Amerikaanse volk dat na de oorlog te meegaand was met de in Amerika om zijn hou ding veel geprezen Stalin. Nu zal Harriman mede tot doel hebben de wereldvrede te bewaren. Als reizend ambassadeur zal hij niet tot taak hebben Marshall-gelden te verdelen, waarvoor hij overal hartelijk welkom was, maar zijn voornaamste opgave zal zijn, al reizend en trekkend, het evenwicht tussen oost en west te be waren. AVEREI.L HARRIMAN -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13