PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oververmoeide bij kamerdebat premier Eyskens onwel geworden Noorse prinses langs brandende fakkels naar besneeuwd kerkje „Landbouwkundige herindeling" voor Noord-Beveland op komst STAKERS NEMEN MUIZEN ALS BONDGENOOT Middenweg Dooddoener 204e jaargang - no. 11 Dagblad, uitgave van de flnnn Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,26 per kw. Losse nummers IB cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv 5213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. i, Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. VANDAAG STEMMING OVER EENHEIDSWET De Belgische minister-president Gaston Eyskens is donderdag avond tijdens de laatste ronde in de behandeling van zijn ont werp eenheidsvvet in de kamer onwel geworden. Op advies van twee doktoren werd de premier, die ernstig overspannen bleek te zijn, naar zijn woning vervoerd. Het incident had plaats ter wijl de regering zich gereedmaakte om het vertrouwensvotum te verbinden aan de stemming over het ontwerp, die vandaag in de kamer werd verwacht. Dit dramatische tintje aan de reeds 24 dagen durende stakingscrisïs in België, ontstaan door de voor stellen tot versobering ingediend door de christen-democratische coalitie van Eyskens, viel samen hiet de verstoring van de orde in Charleroi, waar het sinds twee dagen rustig was geweest. De 55-jarige premier werd onmiddel lijk naar een andere kamer in het fiarlementsgebouw gedragen, waar wee doktoren hem onderzochten. Zij verklaarden, dat Eyskens ernstig overspannen was en dringend rust nodig had. Premier Eyskens leidt niet aan een ziekte, hij is slechts uiterst vermoeid, aldus een medede ling van de doktoren. Daarop werd de eerste minister per auto naar zijn woning gebracht. De voormalige professor in de klas sieke staatshuishoudkunde, die kort voor de tweede wereldoorlog in de politiek kwam heeft zich gedurende de laatste drie "weken bijzonder ingè- spannen om de stakingsbeweging van de socialisten die het land ten f ronde dreigde te richten, te breken, n Wallonië hebben donderdag in een aantal plaatsen stakers weer ge tracht werkwilligen tegen te houden. Een aantal stakers is gearresteerd. Van ernstige incidenten is geen mel ding gemaakt. Uit de Borinage en uit een drietal plaatsen elders zijn berichten over verdere sabotageda den ontvangen. Witte muizen In Luik hebben stakers een ..nieuw wapen" gebruikt In hun strijd tegen het openen van de Eerste ruimtevaarder gaat binnenkort de lucht in Ben van de zeven Amerikaanse as tronauten die hun opleiding gekre gen hebben om als eerste ruimte vaarders het heelal te verkennen, 7-al „binnenkort" worden aangewe zen voor deze eer in aanmerking te komen, aldus is te Hampton in de Amerikaanse staat Virginia bekend gemaakt. Robert Gilruth, directeur van de afdeling ruimtevaart van het bu reau voor aeronautica en ruimte vaart heeft dit bekendgemaakt en verklaard dat het eerste bemande ruimteschip waarschijnlijk in april zal vertrekken. De astronaut zal in een Merkuur- kapsule van een ton_ die wordt aan gedreven door een "Redstone raket, op een reis van 16 minuten van de lanceringsbasis Cape Canaveral in Florida over de Atlantische Oce aan reizen. Hij zal een hoogte be reiken van ongeveer 1150 km voor dat zijn verzegelde ruimtekabine aan parachutes op ongeveer 320 km afstand van Cape Canaveral in de oceaan neerdaalt. warenhuizen. In de „Grand Ba zar" ontstond grote beroering on der de winkelende dames doordat stakers een aantal witte muizen daar de vrijheid gaven. Het Belgische socialistische kamerlid Gailly heeft donderdagmiddag de Belgische regering ervan beschuldigd „een plan te hebben opgesteld om de overgebleven punten van verzet in België klein te krijgen". Hij zei dit naar aanleiding van incidenten, die donderdagmiddag in Charleroi zijn woonplaats zijn ontstaan tussen stakers en rijkswachters. De socia listische afgevaardigde vroeg tie mi nister van binnenlandse zaken, Lefe- vre, die het bestaan van een derge lijk plan ten stelligste ontkende, „on middellijk in te grijpen om een dra ma in Charleroi te voorkomen", In Brussel Volgens in Brussel ontvangen be richten zijn iu deze stad donderdag middag de incidenten begonnen na een bijeenkomst van de socialistische vakbond van overheidspersoneel. De stakers wilden na de vergadering een stoet vormen, hetgeen echter door de rijkswacht werd verhinderd. Hierbij werd gebruik gemaakt van twee wa terkanonnen. Een afdeling bereden rijkswacht voerde een charge uit. Een deel van de stakers vluchtte naar het gebouw van de socialisti sche beweging, dat hierop gedurende een uur door de rijkswacht werd be-, waakt. Uit de ramen werden voetzoe kers geworpen, terwijl de rijkswach ters werden uitgejouwd. Tegen zes uur donderdagavond waren de toe gangswegen tot het plein, waar het gebouw staat, door de rijkswacht af gesloten. De stakers bevonden zich toen nog steeds in het gebouw en op de trottoirs. De Belgische kamer van volksverte genwoordigers heeft donderdagavond het laatste van de 133 artikelen van de „eenheidswet" goedgekeurd. De eindstemming over het gehele wets ontwerp zal vanmiddag worden ge houden. Foto: Koning Olav geleidde zijn dochter, -prinses Astrid, tiaar de kerk. Griekse tanker in brand De 23.232 ton metende Griekse tan ker „Kissavos" heeft gemeld, dat zich een explosie heeft voorgedaan, in de machinekamer en dat het schip in brand staat. De bemanning is reeds grotendeels in de boten ge gaan, maar nog niet van boord. De „Kissavos" was geheel beladen op weg naar Rotterdam van Puerto la Cruz. ASKER ONTVING KONINKLIJKE GASTEN Kostbare cadeaus voor prinses Astrid en Johan Ferner De Noorse prinses Astrid Is donderdag na het invallen van de duisternis te Asker, dertig kilometer van Oslo, gehuwd niet de zakenman Johan Martin Ferner. De plechtigheid In het kerkje van rode baksteen begon om vijf uur 's middags. Er was geen koninklijke stoet wegens het winterweer. Hoe winters het weer buiten ook was, in de kerk leek het wel voorjaar door de vele roze en witte bloemen en het vele groen. Het grootste deel van de dag sneeuwde het licht, maar een groot aantal mensen had zich desondanks opgesteld langs de weg die prinses Astrid zou gaan van het buiten van haar vader, koning Olav V van Noorwegen, te Skaugum naar het dorpskerkje van Asker. Twintig minuten voor het begin van de plechtigheid hadden alle gasten, onder wie ruim tien prinsen en prin sessen uit verscheidene landen, al plaatsgenomen in de bruine kerk banken. Koning Olav begeleidde zijn dochter die was gekleed in een trouwjapon zonder sleep en een halflange sluier, naar één van de twee speciale zetels links van de kansel. Achter haar za- In Londen is een maatschappij opgericht welke zich bezig houdt met het vervoer van sommen gelds en andere waarde volle artikelen door middel van de „Armouspeed" een be stelwagen. De viagen is zwaar gepantserd en heeft kogelvrije ruilenAls de deur van de „kluis" eenmaal gesloten is, kan men hemvan buitenaf niet meer openen. Donderdag werd in ven Londen se buitenwijk een demonstratie-overval gepleegd. De „rover" had zijn tijd evenwel beter kunnen gebruiken: de „rijdende kluis" was niet te genaken. ten haar broer en zuster, kroonprins Harald en prinses Ragnhild. en de echtgenoot van laatstgenoemde, de reder Erling Lorentzen. Aan de an dere zijde zat de bruidegom met diens vader, moeder, broer en zuster. De dienst werd geleid door de lu therse bisschop Arne Fjellbu. Langs de weg van 'skonings buiten naar het kerkje bevonden zich op een af stand van tien meter brandende fak kels. Het vroor tien graden. Tijdens de plechtigheid werden geen ringen gewisseld. Dit is in Noorwe gen geen gebruik. Er waren vijfhon derd mensen in de kerk. Gasten Onder de koninklijke gasten wa ren prinses Margrethe, de Deense troonopvolgster, prinses Dagmar, een tante van koning Olav, de Zweedse prins Bertil en prinses Margarethe en de Britse prinses Margaret. Verder was onder an deren de Noorse minister-presi dent, Gerhardsen, aanwezig. De 28-jarige prinses Astrid is de tweede echtgenote van de 33-jarige Ferner. Zijn eerste huwelijk dat kin derloos is gebleven, werd vijf jaar feleden door echtscheiding ontbon- en. Op het koninklijk paleis en Skangum stromen de geschenken binnen. Het gemeentebestuur van Oslo heeft het bruidspaar een kopie gegeven van een zilveren soepterrine uit 1700, het corps diplomatique heeft 24 dessert vorken en lepels van goud, zilver en email geschonken, het geschenk van de Britse koninklijke familie Is een prachtig porseleinen servies. Koz"lof opvolger van Kroesjtsjew Frol Kozlof, een der secretarissen van de Sowjet-Russïsche communis tische partij, wordt de opvolger van premier en eerste partijsecretaris Kroesjtsjew als er met deze iets mocht gebeuren, zo wordt van com munistische zijde te Londen verno men. Kroesjtsjew wordt in april 67. Af gezien van te hoge bloeddruk ver keert hij nog in goede gezondheid. Kozlof is 52. Italianen lanceerden eerste ruimteraket In liet noordwesten van het land Is donderdag de eerste Italiaanse ruim teraket gelanceerd. Officieel zijn nog geen bijzonderheden bekendgemaakt, maar Van niet-officiële zijde verluidt, dat het een tweetraps raket was. die een hoogte van 170 km heeft bereikt. Voor experimentele doeleinden heeft het projectiel een natriumwotk uitge stoten, die op grote afstand zicht baar was. Uitnodiging van Kennedy's voor Franse bakker Een Franse baklcer is uitgeno- jf digd om de installatie van John F. Kennedy tot president H van de Verenigde Staten bij te H wonen. De bakker, de 63-jarige Geor- ges Muller, zei dat hij door H Kennedy's vadex, Joseph, was M uitgenodigd. Muller placht Jo- seph Kennedy brood te leveren n H toen deze in 193ff aan de Fran- ee se Rivièra vertoefde. Toen Kennedy enkele maanden ge- m ee leden weer een bezoek aan H Nice bracht, beloofde hij Mul- Ier en diens vrouw naar m Washington uit te nodigen" op de dag dat mijn zoon president wordt", zo vertélde Muller. Er is een hotelsuite voor het echtpaar gereserveerd en ook zijn per post vliegtuigtickets gezonden, aldus Muller. Ook verbeteringen nodig op cultuurtechnisch gebied Het vruchtbare eiland Noord- Beveland, waar op dit ogenblik voor vele miljoenen guldens aan grote werken in uitvoering is, staat aan de vooravond van een „landbouwkundige herinde ling." Het komt hierop neer, dat de beide standsorganisaties op Noord-Bevelaud, de Z.L.M. en de C.B.T.B., bij Provinciale Staten van Zeeland een admi nistratieve ruilverkaveling heb ben aangevraagd. Bepaald geen overbodige luxe als men weet, dat liet overigens in prachtige kavels verdeelde eiland een grote verspreiding geeft te zien in eigendommen van landbouw gronden. In de loop der jaren is door verkoop, vererving en boe delscheiding een grote versnip pering van het land ontstaan, waardoor sommige bedrijven over meer dan tien percelen be schikken, die kilometers ver uit elkaar liggen. Op dit ogenblik gaan in Noord- Beveland ook stemmen op om in het kader van de herverkave ling cultuurtechnische voorzie ningen te treffen. Velen zijn van oordeel, dat men er alleen met een administratieve ruilverkave ling niet komt. Met name het af gelopen jaar toen 1000 mm regen is gevallen! is op grote delen van het eiland waterover last ontstaan. Hierdoor is men tot de overtuiging gekomen, dal ook op cultuurtechnisch gebied het een en ander verbeterd dient te worden. Plannen daartoe zijn momenteel in voorbereiding. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat verkaveling op Noord-Beveland in tweeërlei opzicht noodzakelijk is: 3administratieve ruilverkave ling en 2. cultuurtechnische voor ziening, met name op het gebied van de waterafvoer en de water beheersing. Vanouds is Noord-Beveland op land bouwkundig gebied een „voorbeeld" geweest voor geheel Nederland. In zeker opzicht heeft het eiland deze faam te danken aan de overstro mingsrampen van 1530 en 1532, want het daarna opnieuw ingepol derd land heeft prachtige rechthoe kige kavels gekregen. In de loop der eeuwen is het landbezit echter dermate versnipperd, dat hieraan eindelijk toch wei iets gedaan moet worden. De Grontmij heeft een ge- bruikerskaart-in-kleuren samenge steld, waarvan de landbouwers toch wel enigszins zijn geschrokken. Men had er nooit bij stilgestaan, dat het land dermate was versnipperd. Het vormde een reden te meer voor de standorganisaties om bij Provin ciale Staten van Zeeland een admi nistratieve ruilverkaveling aan te vragen. Aanpassing Het bijzonder natte jaar 1960 is voor de Noordbevelanders aanleiding .geweest zich af te vragen of er op cultuurtechnisch gebied niet het een en ander verbeterd dient te worden. Wel wordt momenteel een aanpas singsplan uitgevoerd in verband met (Zie slot pag. 5 kol. 1 •J" Er is reden om weer eens de aandacht te vragen voor de Zeeuwse middenweg. Het is de route, die het provinciaal bestuur van Zeeland sinds vele jaren als de ideale voor deze provincie propa geert: deze zo gewenste weg loopt van Schouwen naar Noord-Beveland, vandaar via de Katseveerdam en Zuid-Beveland naar de Westerschel- de, waarna via een brug of tunnel naar Zeeuwsch-Vlaanderen wordt overgestoken. Dat alles leek nog niet zo heel lang geleden een droombeeld, vooral de oversteek over de Wester- schelde. Maar nu we weer een paar jaar verder zijn heeft dat beeld meer gestalte gekregen. Het noordelijk deel van de middenweg aan vankelijk gezien als een secundaire deltadam is nu als brug gedacht, de befaamde ge heime brug van Gedeputeerden. Het college zegt nu over' dit project in een pas ver schenen statenstuk, dat het met de noodzakelijke goedkeuring van Fi nanciën nog niet zo gek ligt. Een hoopvol geluid! Maar er is nog meer, dat tot een héél voorzichtig optimis me een paar gram en niet meer aanleiding geeft. Die paar gram vonden we ln de me morie van antwoord van minister Korthals. Daarin wordt uitvoerig in gegaan op de vaste verbinding, die Zeeland zo graag over de Wester- schelde wil. Wij zeiden het reeds: het is een droombeeld. Althans, elke waterstaatsminister van de laatste jaren en de directeur-generaal van de waterstaat hebben geen gelegen heid voorbij laten gaan om luidkeels op het onwerkelijke van het Wester- scheldetunnel- of brugplan te wijzen. In de begroting van vorig jaar nog maakte excellentie Korthals het nog eens duidelijk: economisch is een dergelijke verbinding niet verant woord. En daarmee basta! Dank zij volhoudende kamerleden kwam het punt dit jaar echter weer aan de or de, zodat de minister al dan niet zuchtend opnieuw zijn mening moest verkondigen. En nu komen we aan de paar gram optimisme: de be windsman blaft ditmaal niet meer nijdig, dat een dergelijk plan onmo gelijk is, maar zegt dat het nog veel en veel te vroeg is om nu al plannen te maken. En hij voegt er aan toe: „De wenselijkheid van zulk een oeververbinding wordt voor ogen ge houden bij de beschouwing van de vi-aagstukken. die zich in ait gebied voordoen". Uit deze mededeling nu halen we heel behoedzaam een paar grammetjes optimisme. De minister erkent nu zelfs, dat de investeringen voor een vaste verbinding op een „zeker tijd stip" wel eens rendabel kunnen zijn, al is dat tijdstip naar zijn oordeel nog ver verwijderd. Als we bij deze (vergeleken bij vroeger) milde be woordingen in aanmerking nemen de kansen, die Gedeputeerden blijkbaar zien voor een brug over de Ooster- schelde, dan zal niemand ontkennen dat de middenweg tot voor kort dus het droombeeld van Zeeland weliswaar nog geen werkelijkheid is geworden, maar dat nu toch serieu zer over verwerkelijking wordt ge praat. We mogen nog geen „hei" roepen, want de brug is er nog niet, niet over de Oosterschelde en zeker niet over de Westerschelde. Maar Zeeland moet nu in ieder geval voor zichtig verder gaan met zijn plan nen. Pappen en nathouden! Desnoods jarenlang. In antwoord van de minister wordt ook over artikel 8 Deltawet ge sproken. Hét is het artikel over de schadevergoeding, „Er wordt- daarmee de grootst mogelijke spoed betracht" zegt de minister. Een nietszeggend antwoord. De bewinds man zal heus niet schrijven: „We doen het op onze slofjes". Maar on dertussen komt men geen stap ver der met deze dooddoener van „grootst mogelijke spoed". De be trokkenen dienen te weten wat er gebeuren zal op het stuk van scha devergoeding. Nog dagelijks worden er in Yerseke belangrijke bedragen gestoken in allerlei vernieuwingen, maar het is werken in het duister en in wezen onverantwoord. Niets defi nitiefs weet men immers over de schadevergoedingen. Op de achter grond doemt langzamerhand het griezelige spook op van de Zuider- zee-regelingen. Maar trots dat we in Nederland ondertussen op dat Delta plan zijn! Hondurees jacht bemand met joden De antoriteiten in Rabat hebben mee gedeeld, dat de veertig Marokkaanse joden aan boord van liet Hondurese jacht, dat woensdagochtend vroeg in de Middellandse Zee Is gezonken, Marokko heimelijk hebben verlaten. Tot dusver is bekend, dat tweeën twintig opvarenden van het jacht zijn omgekomen en dat twintig opva renden worden vermist. De enige overlevenden zijn, voor zover bekend, de Spaanse kapitein en twee Spaan se zeelieden. Er wonen naar schatting ongeveer 250.000 joden in Marokko. Zij mogen het land niet verlaten, maar naar men meent zijn sinds de stichting van Israël ongeveer 30.000 joden clandestien uit Marokko vertrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1