PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President De Gaulle in geheim contact met de opstandelingen Bevolkingscijfers tonen aan: Groeikracht van Zeeland te gering ZELFBESCHIKKING ALGERIJE WORDT VERSNELD KWESTIE LAOS MET PRATEN WELLICHT TE REGELEN Slikken Burgemeester 138 204e jaargang - no, 10 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Paster. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. P- 7-25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 jan. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094; Mutaties in staf verwacht De Franse minister van voorlichting heeft meegedeeld dat de Franse ministerraad, die woensdag onder voorzitterschap van president De Gaulle heeft vergaderd, besloten heeft de plannen voor zelfbeschikking door de moslimbevolking van Algiers ver sneld uit te voeren. Ook verklaarde minister Terrenoire dat de regering zjch van nu af „volledige vrijheid van handelen voorbe houdt". Deze opmerking wordt gezien als een aanduiding dat De Gaulle de onderhandelingen met het F.L.N., welke hij reeds zou hebben voorbereid, in volstrekte geheimhouding wil laten begin nen. In gezaghebbende kringen te Pa rijs gelooft men dat De Gaulle het F.L.N. reeds nieuwe onder handelingen heeft aangeboden. Zelfs acht men liet niet uitgeslo ten dat De Gaulle al antwoord heeft gekregen. Mislukken Hij zou met de volstrekte geheimhou ding willen voorkomen, dat de be sprekingen uitlopen op een misluk king. Volgens de Franse kranten zouden generaal Paul Ely, chef van de ge nerale staf, en generaal Jean Crépin, bevelhebber van de Franse eenheden in Algerije, op de nominatie staan om vervangen te worden. Kandida ten voor vervangingen zouden zijn generaal Fernand Gambiez, inspec teur-generaal van de infanterie, en generaal Jean Ollie, chef van De Gaulles persoonlijke staf. Uit de mededelingen van Terrenoire bleek dat De Gaulle de uitslag van het referendum beschouwt als een mandaat voor het spoedig beëindigen van de strijd in Algerije, waarvoor de Franse strijdkrachten 400.000 man hebben ingezet, en snelle afwer king van zijn plan om het bestuur over Algerije te decentraliseren en de Moslims al direct in de lagere be stuursorganen een grotere zeggen schap te geven. Er zal een aantal decreten worden uitgevaardigd, waarbij de uitwerking van De Gaulles plannen, op basis van de voorstellen die bij het referendum zijn aanvaard, zal worden geregeld. Luxe jacht bij Tanger gezonken veertig doden Het Hondurese luxejaclit „Price", waarop zich veertig passagiers en vijf bemanningsleden bevonden zou den hebben, is in de nacht van dins dag op woensdag tien nijji ten wes ten van Kaap Moreau gezonken. Al leen Üe kapitein en twee zeelieden zouden door een treiler zijn opgepikt. Er is nog geen bericht ontvangen over de. passagiers en de overige twee leden van de bemanning. De kapitein van het jacht heeft vol gens radio-Algeciras meegedeeld, dat de passagiers Israëli's zijn. Hij was van mening, dat het zoeken met vliegtuigen doelmatiger zou zijn dan het zoeken met schepen omdat de zee zeer woelig was. Het jacht is. naar radio-Algeciras meldt, woensdagochtend om 4 uur tien mijl ten westen van Alhucemas gezonken. Actie in Brits Gemenebest tegen spionage-organisatie Volgens berichten in de Engelse pers wordt thans door het gehele Britse gemenebest opgetreden tegen een uitgebreide internationale spio nage-organisatie die haar basis in Warschau heeft. De Britse inlichtingendienst heeft de regeringen van Australië, Nieuw- Zeeland en andere landen gewaar schuwd voor het binnendringen van agenten van deze organisatie die zich als immigrante voordoen. Deze mensen zouden van valse passen ge bruik maken om op vloot-, leger en luchtbases te kunnen spioneren. Britse veiligheidsagenten zouden 't eerst achter het bestaan van de organisatie zijn gekomen. Men had „militaire inlichtingen" voor de agenten toegangelijk gemaakt om nadere sporen in handen le krijgen. In feite zouden de spionnen nog slechts weinige werkelijk geheime gegevens in handen gekregen heb ben. Engelse zangeres Gerhardt overleden De Engelse zangeres van Duitse af komst Elena Gerhardt is woensdag op 77-jarige leeftijd in haar woning te Londen overleden. Zij is te Leipzig geboren en trad in 1903 voor het eerst op. In 1934 vluchtte zij uit Duitsland. In de Tweede Wereldoorlog kreeg zij de Britse nationaliteit. Zij heeft zes- tienmaul een tournee door de Vere nigde Staten gemaakt. §lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TVinfeeZdieuegge werkte j in recordtempo j M De 50-jarige mevrouw A. van D. uit Bloemendaal heeft gister- H ochtend kans gezien voor een (uitverkoop) waarde van ruim h= f 550. hij elkaar te stelen aan allerlei kleinere damcskle- H dingstukken in een modemaga- zijn in de Kalverstraat in Am- sterdam. Het opmerkelijkste was nog wel dat zij deze „pres- tatie" leverde in ongeveer drie kwartier. Of het een nieuw re- cord voor winkeldievegges is, is niet bekend. De vrouw werd i| op heterdaad betrapt door de politie. De heer Marcus Wendeil sinds 1951, werkzaam bij het liof van justitie te Hollandia, is tot fungerend deur waarder beëdigd. De griffier bij het hof van justitie, mr. Sarolea, hangt de heer Wendei het teken van zijn waardigheid een oranje lint niet zilveren medaille om de schouders. De voorlopige Algerijnse regering heeft woensdag in een in Tunis uit gegeven communiqué het Franse re ferendum over de toekomst van Al gerije een „sinistere komedie" en een „maskerade" genoemd. Volgens de verklaring hadden in vele steden de Algerijnen met hun leven betaald voor hun weigering om aan het referendum mee te doen. Het Franse leger had op groepen Alge rijnen geschoten, ook vanuit hef- schroefvliegtuigen, waardoor hon derden mannen en vrouwen waren gedood en honderden gewond. CAMBODJAANSE PRINS ACTIEF Kroesjtsjew voelt veel voor confereren In Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is verklaard, dat de Sow- jet-Unie, Frankrijk en Noord-Viet- nani het voorstel van Cambodja tot het houden van een veertien-landen- conferentie over Laos, hebben aan vaard. Aan deze conferentie, die in een neu traal land zou moeten wórden ge houden, zou worden deelgenomen door de ondertekenaren van de over eenkomst van Genève van 1954, de drie leden van de internationale con trolecommissie voor Laos, de Ver enigde Staten en de drie nabuurlan den van Laos. Het voorstel tot het houden van een conferentie was door het staats hoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, gedaan aan de onderteke naren van de overeenkomst van Ge nève: Frankrijk, Engeland, de Sow- jet-Unie, Noord-Vietnam, communis tisch China en Laos. Cambodja zelf behoorde ook tot de landen die de overeenkomst hebben getekend. Ver der ging het voorstel naar de leden van de controlecommissie: India, Po len en Canada, alsmede naar Thai land, Zuid-Vietnam, Birma en de Verenigde Staten. Premier Kroesjtsjew heeft bij zijn aanvaarding van het voorstel de suggestie gedaan de conferentie in Cambodja te doen houden. Afgezanten Intussen is de oud-premier van Laos rprins Soevanna Phoema. die een toe vlucht in Cambodja heeft gezocht, niet voornemens in te gaan op een verzoeK van dè huidige regering in Vientiane om naar Laos terug te ke ren. Dit verzoek was hem overge bracht door twee afgezanten van de regering. Prins Soevanna Phoeiua beschouwt zichzelf als de enige wettige pre mier van Laos en zijn terugkeer naar Vientiane zou kunnen worden opge vat als een erkenning van het huidi ge bewind, aldus zijn gedachtengang. Naar het oordeel van Soevanna Phoema zou Laos op de te houden conferentie moeten worden vertegen- woordigd door een extra-gouverne mentele commissie, onder leiding van een neutrale figuur. In het kerkje Atlasker, 25 km buiten Oslo treden vandaag in het huwelijk prinses Astrid van Noorwegen en de textielhandelaar Johan Martin Fer- ner. Bakker Arne Thormotsen legt hier de laatste hand aan de enorme taart voor het bruidspaar. Verenigde Naties proberen Tsjombe in te tomen De Verenigde Naties hebben dinsdag inderhaast versterkingen gestuurd naar Manono, de hoofdstad van de „nieuwe onafhankelijke staat Loea- laba". Dit teneinde een burgeroorlog tussen de Loemoemba-gezinde troe pen in dat gebied en de gendarmes van president Moisje Tsjombe te voorkomen. De Kantangese president had maan dag verklaard, dat indien de Verenig de Naties niet voor dinsdag te mid dernacht de Loemoemba-getrouwen zouden hebben ontwapend, hij zijn eigen leger naar de streek zou stu ren om dat werk zelf op te knappen. Van de zijde van de volkerenorgani satie in Kongo zei men echter, dat er geen berichten over een dergelij ke actie door Tsjombe waren bin nengekomen. In Spaans Marokko blijft het rustig Het Spaanse ministerie van voor lichting heeft in een officiële mede deling berichten als zou het de afge lopen dagen in Ceuta en Melilla, Spaans Marokko, onrustig zijn ge weest en zou een honderdtal Marok kanen over de grens zijn gezet, on juist genoemd. £lllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlll Eerste Amerikaanse expeditie over land naar de Zuidpool Een Amerikaanse expeditie van elf man is woensdag in tractoren op de zuidpool aangekomen na een tocht van bijna 1300 km door 1§ onbekend terrein. In bepaalde gebieden moest men oppassen voor ravijnen. M Dit is de vijfde groep in de geschiedenis en de eerste Ameri- §1 kaanse die de pool over land heeft bereikt. De mannen vertrok- H ken 34 dagen geleden uit Marie Byrd Land, dat Amerikaans zuid- poolgebied is. Zij leverden twee tractoren van 38 ton en een amfi- bievoertuig met rupsbanden af aan het Amerikaanse zuidpool- s station. Dit wetenschappelijk station is vier jaar geleden op het M zuidelijkste punt van de wereld geheel van de lucht uit opgezet H en bevoorraad. De vorige expedities welke de pool over land bereikten waren die van Amundsen (1911), Scott (1912), Fuchs (1958) en een Russi- sche groep in 1959. llllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllll^ Het bevolkingsgetal van Zee land is nauwelijks gestegen in 1960. De toeneming van 138 is geringer dan in welk jaar ook na de oorlog, behou dens het rampjaar. De laat ste vier jaren lag de stijging gemiddeld tussen de 1600 en 1900 wanneer men de Am bonezen buiten beschouwing laat. De vier jaren daarvoor, waarin het jaar 1953 valt, lag het gemiddeld op 650, terwijl het van 1948 tot en met 1951 tussen 1500 en 3200 schommelde. Het verloop in de provincie Fries land lijkt hierop in hoofdlijnen. In 1960 was daar „slechts" een stij ging van 1500 (tot bijna 480.000). Van 1954 tot en met 1957 beliep zij 100 tot 700. In 1958 en 1959 waren de cijfers daar 3800 en 3400. In beide gevallen kunnen wij con stateren, dat de afvloeiing iiit de landbouwsector zeer groot is ge worden, terwql de op gang geko men industrialisatie pas in 1961 zoden aan de dijk zal zetten. Er is nog meer overeenkomst. In Friesland namen de plaatsen wier bevolking steeg, met 2700 inwo ners toe, de andere met ruim 1300 af. 4400 mensen vertrokken per saldo uit Frieslandzij konden niet door de meer stedelijke ker nen worden opgevangen. In Zee land namen de meer stedelijke gemeenten met 1450 toe, de ande re met ruim 1300 af. 2700 men sen vertrokken per saldo uit Zee land. Woningcontingent De groeikracht van onze provin cie is dus te gering. Voor wie het nog niet duidelijk is gegeven de woningtoewijzing aan Zeeland kan men niet zeggen, dat een bepaald toewijzingsbeleid binnen de pro vincie daar oorzaak van is. Men kan immers moeilijk beweren dat een geringere toewijzing aan de steden tot een grotere stijging van het zielental zou hebben geleid. Men kan het nog scherper stellen. Sommige plaatsen groeien tegen de klippen op. In vijf jaar nam het inwonertal van Ternenzen met 2000 toe, terwijl het in verhouding daarmee slechts weinig woning wetwoningen kreeg toegewezen, namelijk 435. Zo gezien is het wo ningbestand voor de lagere inko mensgroepen in deze stad zelfs krapper geworden. Daartegenover zijn er plaatsen die in die jaren enige tientallen woningen kregen toegewezen en nu enkele honder den inwoners minder tellen Daar is het woningbestand relatief rui mer geworden. Platteland Hiermee worden geen wenselijk heden, maar onloochenbare feite lijkheden gesteld. Deze feitelijkhe den zien er voor het platteland niet zeer gunstig uit. Toch is hier niet helemaal een soort noodlot in het geding. Van de 18 gemeen ten op Walcheren, waren er slechts vijf die hun inwonertal (met in totaal 40 inwoners) zagen Zie slot pag. 5 kol. 3) Iijm De directrice van het laboratorium voor arfsenijbereidkunde te Am sterdam prof. dr. G. C. van Arkel heeft gewaarschuwd tegen het overbodig en overmatig gebruik van geneesmiddelen. Zij deed dat in een openbare vergadering van de se naat der Amsterdamse universiteit en zij wilde dus welbewust bepaalde dingen onder de publieke aandacht brengen. In de eerste plaats uiter aard van artsen en apothekers, die naar haar mening de taak zouden hebben het publiek te waarschuwen en daarnaast toch ook van het grote publiek zelf. dat zich schuldig maakt aan het slikken van veel te veel ta bletten, pillen enz. Nu vormde die opmerking van prof. Van Arkel slechts een klein onderdeel van een uitgebreide rede, waarin zij een veel heid van onderwerpen aanroerde, maar 't moet toch wel met haar be doeling gestrookt hebben, dat de Ne derlandse dagbla den bij het publi ceren van een uittreksel uit haar rede juist het accent hebben gelegd op haar waarschuwing, die veel meer dan haar wetenschappelijke beschou wingen gericht was tot het gehele Nederlandse volk. Voor de artsen en apothekers zel ve bevatte die waarschuwing geen enkel nieuwselement. Het is reeds jaren lang en aan ieder van hen bekend, dat het slikken van vele overbodige tabletten, poeders en pil letjes een kwaal van de moderne be schaving is. Zelfs zou men kunnen stellen, dat vele patiënten zich door een arts maar achteloos behandeld zouden ge voelen als ze niet een of ander ge neesmiddeltje voorgeschreven zouden krijgen ook al zou dat overbodig zijn. Honderdduizenden mensen slik ken overigens uit eigen beweging en bij elk wissewasje slaaptabletten of pijnstillende middelen. Men consumeert medicijnen op de zelfde vlotte wijze als men een siga ret rookt of een glas bier drinkt. Wij willen hier nog eens de bij zondere aandacht vragen voor de waarschuwing van prof. Van Arkel. Niet omdat we daarvan enig effect verwachten, want de „slikkers" zijn niet met enkele woor den af te helpen van hun „versla ving". Maar als de waarschuwing ve le malen wordt herhaald... dan zul len er in een verdere toekomst wat meer mensen zijn, die niet langer slaaptabletten enz. elke avond op net nachtkastje gereed leggen Burgemeester Van Dijke van Axel heeft zich bij zijn installatie doen kennen als een onvervaard man. Het was hem uiteraard niet on bekend, dat een groot deel van de raad weinig enthousiasme had ge toond over zijn benoeming, welk ge brek aan geestdrift vooral was te wijten aan de politieke richting van de nieuwe burgemeester. Hij stel de nu in zijn eerste rede tot de raad de vraag of het dan nodig is, dat een burgemeester partijloos is. Deze vraag ontkennend beantwoordend, verklaarde de heer Van Dijke lid te zijn van de A.R. Partij en tot de Gereformeerde Kerk- te behoren. Maar hij voegde er aan toe, dat deze keuzebepaling niet inhoudt dat hij als burgemeester partijman zal zijn. Hij hoopte te kunnen bewijzen zoda nig boven de partijen te kunnen staan, dat ieders overtuiging recht kan wedervaren. Het is een verklaring, die met waar dering zal zijn ontvangen. Keuzebe paling, hoe duideüjk ook, is iets an ders dan partijdigheid, iets anders ook het bedrijven van lokale partij politieke activiieit. Ieder ander is daartoe eerder geroepen dan de bur gemeester. In eigen gemeente moet deze bever geen dominerende partij politieke plaats innemen. Hoofdzaak is, dat hij een krachtige figuur is in b. en w., zodat onder rijn leiding dit (in samenstelling wèl partij-politie ke) college wordt geformeerd tot een homogene werkgroep. Een groep, die tot duidelijke daden in staat blijkt. Voorts mag men van een burgemees ter enig psychologisch inzicht en tact verlangen. Ook daarmee kan hij zich boven de partijen stellen. Dit is zo blijkt maar al te vaak dagelijks nodig Zeelands bevolking is in 1960 slechts met 138 zielen toegeno men. Vergeleken bij overig Ne derland zijn de bevolkingscijfers van dit gewest allerminst rooskleurig. In een beschouwing van de hand van drs. M. C. Verburg, op deze pagina opgenomen, treft men een nadere analyse van deze cijfers aan. In deze kolom wijzen wij thans op één as pect de toestand is hier in feite slechter dan in het noorden des lands, waar men de laatste jaren over het bevolkingsverloop zo na drukkelijk op de trommel heeft ge slagen. Zeeland behoefde daaraan niet mee te doen, zo heette het dan, want deze provincie had het Delta plan. Maar de realiteit is, dat de si tuatie hier ernstiger is dan ginds. Zeeland zal er goed aan doen dit dui delijk te beseffen. Volgens het Duitse instituut voor de industrie is de bevolking van West- Duitsland sinds 1950 met vijf miljoen personen toegenomen tot 55.5 miljoen. Die in Oost-Duitsland is daarentegen met 1,1 miljoen teruggelopen tot 17.3 mil joen personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1