Klanken uit de ether Willem O. Duys niet voor t.v. verloren Op 30 januari weer op scherm JOKE JANSSENS: EN NU MAAR RUSTIG AFWACHTEN S.E.R. verdeeld over huurverhoging KENNETH MORE BRENGT WEER DE „BISMARCK" TOT ZINKEN WOENSDAG 11 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT II Tijdens het N.C.R.V.-programma van „Grote naar kleine K" zong Petra Laseur een liedje over haar baby. Hans Pautoels gaf eveneens vocale medewerking. LinksHans Pauwels; rechts, zo ziet de baby van Petra Laseur haar moeder. Ondanks nieuwe commerciële functie De grammofoonplaat heeft in de na-oorlogse jaren een enorme vlocht genomen. De ouderwetse (machine met de slinger, waaruit maar met moeite Wat wankele geluid jes te halen waren, is ver vangen door een vederlicht pick-upje, dat voor een beet je geld een heleboel prachti ge muziek voortbrengt. De oude platen zijn verdwenen, de nieuwe Iangspelers zijn onbreekbaar en geven een vrijwel ideale weergave. Het leger van de platendraaiers kwam dank zij de voort schrijdende techniek in op mars. Diezelfde techniek heeft die op mars nu gestuit. Want het was de televisie, die van de draaiers tijd en geld eiste. Zoveel, dat het plaat jes-kopen in het gedrang komt. Er zit nog voldoende muziek in de platenhandel, maar de vooruitgang die iedere nieuwe dag nog te con stateren was, is veranderd in stilstand. De room is er een beetje af. En zoals goede zakenlieden be taamd, zijn de mensen, die hun brood verdienen aan de „mechani sche muziek" in actie gekomen. Schouders Op de brede schouders van Willem O. Duys is de taak gelegd, de platenhusiness een nieuwe stoot omhoog te geven. Hij is uitgekozen als de man, die een grote actie zal voeren, zoals de boekverkopers en de bierbrouwers dat reeds lang ge zamenlijk doen en zoals thans de bioscoopwereld het probeert. Indu strie, importeurs en handelaren zijn samen verbonden in de com missie voor collectieve grammo- foonplatencampagne, de C.C.G.C. Willem O. Duys wordt directeur van het propagandabureau van deze commissie. Maar televisie kijkers, stelt U gerust, Willem O. Duys blijft medewerker van de t.v. Hij zal zijn aktiviteit in deze K.R.O. OMROEPSTER OP PROEF Schoolklas nog niet legen. Verder heeft ze akte l.o. Frans en werkt ze voor l.o. Duits. „Dat maak ik in elk geval af. ook al zou er iets van de televisie ko men Plannen? Nog niet, ze wacht rus tig af wat er van komt. En spijt om voor de klas weg te gaan? „Daar heb ik nog niet over na gedacht. Natuurlijk zal ik het wel jammer vinden om hier weg te gaan, ik ben dol op het onderwijs, maar het is nog niet zo ver. Het kan best niet doorgaan Zeilen Joke houdt van tennissen en zeilen. Als Bussum doorgaat, zit ze vlak hij Loosdrecht. „Loosdreeht, ja heerlijk" en ondanks haar nuchterheid, verheugt zij zich daar toch wel op. Maar: „Maar de Kaag is ook heerlijk Over een paar weken zal ze we ten, of ze als omroepster bij de KJLO.-televisie komt. Gaat het door, dan keert ze naar haar ge boortegrond terug, Naarden-Bus- sum, waar ze overigens al heel jong wegging. in de steek gelaten <Van onze radio- en t.v.- redacteur). „Ik heb het eventjes eng ge vonden: maar daarna wel leuk" is de redactie op Joke Janssens televisïetest van zondag voor de K.B.O. Maan dag was een drukke dag voor Joke. De telefoon heeft niet stil gestaan: tenslotte heb ben we niet zoveel t.v.-om- roepsters en dat nieuwe ge zicht, als was het dan ook maar een proef, moest pen nen en cameraslniters wel los maken. En nu wacht Joke Janssens op het antwoord van de K.R.O., waarvan zal afhangen of zij een van de weinige uitverkorenen zal wor- den voor de Bussumse camera's; - en het vak van t.v.-omroepster. cad/o- EN T. V.-RUBRIEK waarvoor de goede meisjes zo heel moeilijk te vinden zijn, waardig. Grapje Joke Janssens heeft het in het begin als een grapje beschouwd. „Ik heb zo maar eens geschreven. Ik had gehoord, dat Hanny Lips zou gaan trouwen en ik wilde ook wel eens zien, hoe het daar in Bussum toeging. In juli werd ik met zo'n 25 andere meisjes opge roepen voor een cameratest. La ter kreeg ik bericht, dat die test goed was geweest en dat ze het bij de K.R.O. op prijs zouden stel len, als ze te zijner tijd op mijn medewerking konden rekenen. Ik dacht toen nog: dat is een keu rige manier om van mij af t.e ko men. maar in november hebben ze opnieuw contact gezocht en zo kwam ik dan gisteren voor de camera. Ik heb net eventjes grie zelig gevonden Ond erwijzeres Joke Janssens is 23 jaar, ze Is niet groot, heeft een pittig levendig gezichtje en ze praat makkelijk. Ze is onderwijzeres in Den Haag, op de Frater Andraeasschool. Ze heeft een zesde klas. „Ja, dat is at gauw", zegt ze een beetje ver- „Glitter" „De plaat heeft wat van zijn „glitter" verloren", zo zegt Willem Duys in zijn beeldende taal. Hij zal ervoor zorgen, dat die schittering weer terugkomt. Door advertentie campagnes, door het houden van lezingen, door het onderhouden van contacten met radio en televisie, door het geven van voorlichting aan de pers, door-het organiseren van manifestaties op het gebied van de plaat, zols de Maand van de grammofoonplaat en het Grand Gala du Disque. Het staat allemaal keurig in de opdracht, die de nieu we directeur heeft meegekregen. Maar hij heeft er zelf nog eens dubbel zoveel ideeën over. V erliefd „Ik ben verliefd op de plaat", aldus Willem Duys, die de laatste jaren bij Philips Phonografische Indu strie werkte en met artiesten (en de plaat) heel Europa doortrok. „Ik had een aanbieding om bij een heel groot concern chef van de af deling- commerciële televisie en chef copy winter te worden, maar toen dit kwamWillem Duys dus directeur. „En reken maar, een echte", grapte hij. „Er is een hele boel werk te doen en ik sta te trap pelen om ermee te beginnen. Helemaal vrij Inmiddels blijft Willem Duys tele- visiemedewerker. Zijn binding met een platenmaatschappij maakte 't hem vroeger nog wel eens moeilijk, maar nu hij helemaal vrij staat, Saat hij met. verdubbelde ijver aan e voorbereiding van zijn muziek programma's werken. Op 30 janu ari komt er weer een aflevering. „Misschien is de herrie over het vraaggesprek met Jo Vincent dan al wat geluwd", zegt Willem Duys. „Maar reken maar, dat ik er nog eens op terugkom. Waarschijnlijk wel met een heel programma. Het vraagstuk van de lichte muziek is te interessant om er verder het zwijgen toe te doen. Het is alleen jammer, dat er niet een.lichte vertegenwoordigster bij was, die eerste keer. Ik had Mieke Telkamp gevraagd, maar die voel de er met voor een contractje te laten schieten. Jammer". Terug Sinterklaas en nieuwjaar hebben Willem Duys' „Muziekmozaïek" tweemaal van het scherm gehou den. Op 30 januari komt hij terug. Vast en zeker met een interessant firogramma. En wat dan die pla- enfunctie betreft? Ik hoon dat 't lukt. Ze vroegen een schaap met vijf poten, dat van alles wa wist. Wel en ze vonden dat ik het was. Dus probeer ik het. Ik zit vol idee- en, ik vind het prachtig werk en ik ben echt van plan er serieus heel veel werk van te maken. orenyen cm.. cAi senr ijvcm VANDAAG TELEVISIE. Hoofdschotel van avond is de tweede televisie beat nikshow van Ton van Duinhoven, die deze keer onder de titel „Mis schien hoor je mij" op het scherm komt. Hugo Claus heeft do tekst voor de programma geschreven en ook deze keer zal weer een bal- Jetgroepje meewerken. Als gasten kan men Ingeborg Elzevier, Bern- Jiard Droog en Ad Hoeymans zien. Voor liet overige staan vanavond „Televizier", „Sportjournaal" en „De Kring" op het programma. Onze Vlaamse zuiderburen zetten de kijker om half negen het spel „Morgen kan het te laat zijn" voor van Hcrwig Hensen. Het is een rechtstreekse uitzending uit de Koninklijke Nationale Schouw burg te Antwerpen. RADIO. De sportkritieken hebben al tweemaal onderwerp van ge sprek bij de televisie uitgemaakt. Eenmaal in Espresso en eenmaal in „Sport in beeld" naar aanlei ding van dat Espresso. De V.P.R. O. gaat vanavond om half acht onder de titel „Over Coen Mou- Iijn een pak slaag en perskritie- ken" aan hetzelfde onderwerp aandacht besteden. Herman Kuip hof zal dan zijn visie geven. Jan C. Hubert regisseert Hans Joa chim Hohbergs hoorspel „Achter gesloten deuren", dat de VARA om vijf over acht uitzendt (Hil versum I). De andere zender biedt om kwart, over acht een conceit van het Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Adrienne de Smet. viool. (N.C.R.V.). (Van onze Haagse redactie). In de commissie ontwikkeling natio nale economie van de S.K.K., die het advies van de raad aan do regering over de toekomstige huurverhogin-1 gen voorbereidt, zijn de meningen, naar verwacht kon worden, sterk j verdeeld. Wel Is de commissie eens- gezind van oordeel, dat er tussen de huidige huren en de na te streven j evenwichtshuren tussen oude en nieuwe woningen nog een kloof be staat van dertig procent, maar over de wijze waarop deze kloof moet worden overbrugd, zijn de meningen verdeeld. De werknemers-leden van de com- missie zijn van oordeel, dat de evenwichtstoestand bereikt dient te j worden door gedurende zeven jaar j de huren per jaar met 4 a 5 pro- j cent te verhogen, waarbij echter wordt gesteld, dat de huur van de nieuwste huizen niet hoger mag j zijn dan 15 procent van het ge- j middelde inkomen van een onge- schoolde arbeider. Deze huurverho- gingen zouden moeten worden ge- compenseerd. De werkgevers-leden j daarentegen zijn voor twee flinke huurverhogingen, de een in 1962 en de ander in 1965, elk van 15 a 20 procent. Tenslotte is er nog een derde stand- j punt in de commissie, volgens het- welk de huren gedurende zeven jaar met 5 procent per jaar zouden moe- ten worden verhoogd. Ook zouden volgens dit standpunt de huurverho- gingen niet mogen worden gecom penseerd. Te verwachten is, dat het rap port van de commissie aan het eind van deze maand in de So ciaal Economische Raad zal wor den behandeld. De ^S.E.R. zal dan het definitieve advies aan de re- gering opstellen. Beierse kinderen slaaf van t.v. klagen docenten De docenten in Beieren zouden graag zien dat hun leerlingen er het zelf- i de over dachten als die Engelse kin- I deren die onlangs de klacht hebben geuit dat zij genoeg van de televisie i hadden en meer huiswerk wensten, j Maar al te veel Beierse kinderen zijn slaaf van de t.v. en dat spiegelt zich af in hun prestaties op school, con stateren de documenten in Müncheu j die de afgelopen twee jaar het pro bleem hebben bestudeerd. De enige gunstige geluiden komen i van buiten de stad. waar enkele do- eenten de t.v. als een voordeel zien, In het rapport over het onderzoek wordt gezegd dat hoewel de toe- j stand nog niet alarmerend is. de i ouders, schoolraden en t.v.-mensen er goed aan zouden doen zich er ernstig op te beraden. Door de docenten is gemeld dat de kinderen in wier ouderlijk huis t.v. is. vaak vermoeid en met weinig belangstelling voor de lessen op school komen. De docenten geven toe dat dc t.v. i opvoedende waarde kan hebben, hïa'ar hun klacht is dat de kennis te j wanordelijk en fragmentarisch wordt opgediend om van veel nut te zijn. De radio komt er beter af in het Beiers onderzoek. Bevonden is dat een op de tien leerlingen zijn huiswerk doet met de radio aan en dat de resultaten daar kennelijk niet zwaar onder lijden. In feite ontving een docent I dit briefje van een vader: „Wil I Hans s.v.p. zijn slechte cijfers van verleden week niet te zwaar aanre- j kenen. Onze radio was defect." JOSE FERRER ..Henri Toulouse Lau FILMS IN ZEELAND De sfeer van Montmartre in film van Huston De uitstekende rolprent „Breng de Bismarck tot zin ken", een film die steunend op historische feiten uit het recente verleden, een typische mengeling is van spel en waarheid, wordt in Grand (Goes) vertoond. We bespra ken deze Britse rolprent reeds eerder, daarbij lof toe zwaaiend aan de hoofdrol speler Kenneth More, dezelf de acteur, die in het verfilm de drama „De ondergang van de Titanic" de rol van een koopvaardïj-ofl'icier ver vult en nu te zien is als een marine-officier. Het verhaal van de jacht op het Duitse slagschip „Bismarck" is echt, het verhaaltje er omheen, dat de liefde van de marine-offi cier (More) voor een Marva- medewerkster tot onderwerp heeft waarschijnlijk niet. In al zijn so berheid is het echter heel' aan vaardbaar met het marine-epos verweven en men kan regisseur Lewis Gilbert niet verwijten, dat hij een zoetige en onwaarschijn lijke historie in deze actierijke rolprent bracht. Daartoe zou More zich niet lenen. Ook hier al speelt hij de rol van een bureau- officier belast met de strategische leiding, die zijn roem moet beha len in de kelders van de Londen- se Admiraliteit is hij van top tot teen de stoere zeebonk. Dana Wynter is zijn (minder belang rijk.) tegenspeelster. Twee westerns staan deze week op het programma. Een daarvan is „Aanval op het goudtransport" niet Randolph Seott in de hel denrol. die vertoond wordt in Lu xor (Ylissingen). De film speelt ten tijde van de Amerikaanse burgeroorlog en over een gebrek aan actie kan men niet klagen. Dc andere western is „De man van het westen", die in Alhanibra (Ylissingen) draait. Hoofdrolver- tolkers zijn Gary Cooper en Julie London. Ook in'dit produkt geen gebrek aan actie. „Chantage voor moord". Electro (Middelburg) berust op gegevens ontleend aan een thriller van de j bekende schrijver James Radley Chase. Het boek behoort niet be- j paald tot de literatuur en de film. die er' door Bernhard Borderie van gemaakt is evenmin tot cte film kunst. Het is een eenvoudige po litiefilm met grote onwaarschijn lijkheden in ïïet scenario (even eens van Borderie). die echter met grote routine zijn verfilmd, waardoor het resultaat ondanks alles spannend genoeg is. ï'aiil Czinner en Moulin Rouge" van John Huston. Echt film is „The Royal Ballet" eigenlijk niet. Het is meer ver filmd ballet, maar als zodanig is het ook uitstekend. Czinner heugt alle mogelijkheden die het me dium de van film biedt om de schoonheid van het klassieke ballet tot uitdrukking te bren gen. Daarbij is de balletkunst hem blijkbaar boven alles gegaan, waardoor de filmkunst er wat minder goed afkomt. De inhoud kan men populair (in do beste betekenis van dat woord) noemen. Het Royal Ballet voert namelijk drie zeer bekende balletten uit, te weten „Ondinc". „Het Zwanen- meer" en „Dc Vuurvogel". Prima Ballerina is Margot Ponteyn. Te zien in City-theater (Middelburg), Moulin Rouge", is Hustons fraaie creatie naar het gelijkna mige boek over't leven van de gro te Franse impressionist Henri de louloose Lautrec, de dwerg, die een der grootste figuren van de Franse schilderkunst werd. José Ferrer geeft onder Hustons be zielde leiding een prima vertol king van de schilder ïu een film, die vooral ook opmerkelijk is om de prachtige uitbeelding' van de sfeer van het oude Montmartre. Iu Alhanibra (Ylissingen). DONDERDAG 12 JANURARl. HILVERSUM I. 402 m 746 lcc/S. 7,01) AVRO 7.51) VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water- st. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Gram. 11.45 Handen vertellen een boeiend verhaal, praatje. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamer- muz, 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Sopr. en piano. 15.35 Voordr. 10.00 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraatje. 13.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Ra- diophilharm.ork. en solist. 21.35 Uitver koop!. hoorspel. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23. tO Dis- cotaria. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II- 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Voor dc vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Piano spel. 12,25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pro menade orfc. en solist. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Radiophilharm. ork. en soliste. Louis Armstrong weer op Afrikaanse tournee De Amerikaanse orkestleider, Louis (SatchmöV Armstrong en zijn orkest zijn naar Dakar, in Senegal, vertrok ken voor een nieuwe tournee door Afrikaanse landen. Louis Armstrong was in Parijs om mee te doen in een film, die „Paris Blues" zal heten. Daarvoor had hij, onder auspiciën van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, een Afrikaanse tournee gemaakt waarbij hij en zijn orkestleden ruim 30.000 km aflegden. Hij zei dat hij en zijn vrouw een Afri kaanse jongen en meisje zouden adop teren. een in Ghana en de andere in Kameroen. Stakende arbeiders in Amsterdam ontslagen De 13 vorkheftruck rijders van de dagploeg bij de Koninklijke Holland se Lloyd te Amsterdam, waar vorige week alle vorkheftruckrijders (18) een trilde staking begonnen, zijn gisterochtend, nadat zij geweigerd hadden het werk te hervatten, door de directie ontslageu. Donderdaecyclus i Gistermiddag hadden twee stakers :een onderhoud met de directie van Do beste l'ilms tvorden weer op de Lloyd. waarbij de arbeiders per- donderdagavond vertoond en dat sisteerden bij hun eis van een on- zijn dan „The Royal Ballet." van middellijk ingaande loonsverhoging. De directie deelde hen echter mede, dat zij daaraan, gezien de lopende I onderhandelingen tussen de partijen i van de C. A. O., niet kon voldoen. I De directie stelde hen in de gelegen heid het werk gisterochtend om 8 uur te hervatten en deelde de stakers mede dat indien daaraan geen ee- volg zou worden gegeven ontslag zou volgen. Uitbreiding van treinverkeer naar Parijs Het verkeer met Frankrijk ral niet ingang van vandaag weer worden uitgebreid. Om 10.04 uur zal vanuit Amsterdam de trein (D 126) rijden naar Brussel en verder via Gent naar Tourcoing, waar de passagiers overstappen in 'n trein naar Parijs. Terug vertrekt de trein om ongeveer 13.00 uur weer wa hetzelfde traject naar Amster dam. Aankomst 22.33 uur. 15.45 Gram. lij.00 Bijbeloverdeuking. 16,20 Gram. 16.55 Idem. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. I 18.15 Sportrubr. 18.30 Volksliederen. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man at praatje. i 19.15 Grain. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Orgel- conc, 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Nobelprijswinnaars in vertaling, le zing. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Filmbespr. 20.50 De waaierpatience, t.v.-spel. 22.30 Dagslui ting. VLAAMS-BELG. W-PROGRAMMA. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Filmrep. over het roken. 19.45 Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.30 Speelfilm. 22.20 Aangename ken nismaking met Tongeren. 22.45 Nieuws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.30 Reflets du Libéralisme. 20.00 Journ. 20.30 Quizprogr. 21.30 Film. 22.45 Journ. Fa» tweede kerstdag af heeft de Amsterdamse zanger Willy Al- berti vanwege een bronchitis het bed moeten houden. Maandagavond kon de huisarts dr. Veldkampaan Willy meedelen- dat hij over drie dagen weer op mocht staan. Willy Alberti hoopt volgende week weer op de planken te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7