HULSTER B. EN ff. TOT P.Z.E.M.: „BROMTOL" MOET VERDWIJNEN SJ0UKJE DIJKSTRA OPNIEUW SPORTVROUW VAN HET JAAR MEVR. V. D. BR0ECKE SPRAK IN GOES VOOR P.V.D.A.-VR0UWEN MODERNE SCHOOL MET OUDE VOORGEVEL IN SINT-LAURENS 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1ï. JANUARI 1961 NA BIJNA EEN JAAR ZOEMEN Vergunning ingevolge hinderwet geweigerd Het openlueht-transformat testation van de P.Z.E.M. te Hulst, bekend en min of meer berucht geworden onder de naam „bromtol", mag niet blijven draaien. Dit is dinsdag door het college van b. en w. te Hulst schriftelijk medegedeeld aan do N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits- maatschappij te Middelburg. B. en tv. van Hulst hebben overwogen, dat de schriftelijk ingediende bezwaren en de klachten, die op de ingevolge de hinderwet gehouden zitting door de omwonenden en andere belangheb benden werden geuit, zijn terug te brengen tot: A. Ernstige geluidshin der. B. Onvoldoende afrastering en C. Storing van radio- en televisie ontvangst. v Verder dat het sedert 1960 in wer king gehouden 50 KV openluchtsta tion, ook nadat de dichtst bij de Hulster Nieuwlandweg gelegen transformator is uitgeschakeld, nog geluidshinder van ernstigë aard voor de omwonenden verspreidt. Een reeds geruime tijd durend over leg tussen de P.Z.E.M. en de tech- nisch-psychische dienst T.N.O. en T.H. te Delft om een methode te vin den om onder A. genoemde hinder op te heffen, heeft geen afdoende resul taat opgeleverd. Bovendien bestaat er geen zekerheid, dat dit resultaat In de toekomst zal worden bereikt. Daar het college vleest, dat dooi- het in werking houden van het bedoelde openluchtstation, hinder van ernstige aard zal worden ondervonden en daaraan redelijkerwijs niet door het stellen van voorwaarden voldoende kan worden tegemoet gekomen, heeft hét besloten de vergunning ingevolge de hinderwet te weigeren. De N.V. P.Z.E.M. kan binnen 20 da gen na de verzenddatum van de be schikking (dus voor 29 januari 1961 via de gemeente Hulst in beroep gaan bij H.M. de Koningin. Met deze weigering is een nieuwe fase ingetreden in de bromtol-af faire, die nu al meer dan een jaar de gemoederen in Hulst sterk be zighoudt. Reeds op 16 februari 1960. kort na de inwerkingstelling van 't transformatorstation, zon den de bewoners van de Hulster Nieuwlandweg een brief aan het college van b. en w., waarin zij klaagden, dat die inrichting een zodanig hinderlijk gezoem en ge brom veroorzaakte. dat hun nachtrust ernstig werd gestoord. Ook daarna zijn talrijke soortgelijke klachten ingediend bij het gemeente bestuur van Hulst en bij de arbeids inspectie te Breda, terwijl het raads lid J. H. Stolte over deze zaak zelfs een interpellatie heeft gehouden in de gemeenteraadszitting van 2 de cember jongstleden. De heer Stolte maakte daarin ernstig bezwaar te gen het feit, dat b. en w. in Hulst een bouwvergunning aan de P.Z.E.M. hadden verstrekt, in strijd met het vastgestelde uitbreidingsplan, terwijl soortgelijke vergunningen aan par ticulieren werden geweigerd, op grond van hetzelfde uitbreidingsplan. Verder nam de lieer Stolte het de P.Z.E.M. hoogst kwalijk dat deze maatschappij had verzuimd een vergunning ingevolge de hinder wet aan t;e vragen, voordat het krach,(station tot stand kwam. Eerst op 11 oktober 1960, dus toen het transformatiestation reeds veie maanden op volle loe ren draaide, werd een bekendma king van de hinderwet aange plakt. Op 25 oktober daaropvolgend vond ten stadhuize de verplichte openbare zitting plaats, waarop de omwonen den hun verschillende bezwaren ken baar konden maken. Daar werd door een vertegenwoordiger van de P.Z.E. M. toegegeven dat er hinder bestond en dat er allerlei pogingen in het Donderdag 12 januari zal hel vijf- werk werden gesteld deze hinder te entwintig jaar zijn geleden, dat ds. gen te gaan, onder andere door het J. M. Willemse uit Wirdum in de classis Leeuwarden werd bevestigd j als predikant van de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Willemse werd op 19 februari 1911 te Schoondijke in Zeeuwsch- Vlaanderen geboren. Hij bezocht eerst de rijks h.b.s. te Oostburg, deed daarna staatsexamen gymnasium A en studeerde vervol gens aan de rijksuniversiteit te Lei den. Nadat de heer 'Willemse in 1935 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederland se Hei-vormde Kerk werd hij op 12 januari van het daaropvolgend jaar door ds. E. A. A. Snijdelaar uit Noordwolde in Friesland, toen nog predikant le Schoondijke, bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Wapserveen, gemeente Havelte, classis Meppei. Daarna stond de iubh'aris verder nog te Zuidbroek 1938 tot 1942; Norg 1942 tot 1946: Havelte 1946 tot 1949; Gieten 1949 tot 1958 en sinds 2 no vember 1958 dient hij de hervormde gemeente van Wirduin in de classis Leeuwarden, waar hij werd beves tigd door ds. H. Bosnia uit Dingelo, toen nog predikant te Beers. B. en w. van Hulst hebben tn een brief aan de P.Z.E.M. medegedeeld dat ingevolge de hinderwet het open lucht-transformatiestation aan de Hulster Nieuwlandweg niet mag blij ven staan. Reeds bijna een jaar on dervinden omwonenden hinder van het- geluid dat dit station voort brengt. Het inmiddels beruchte P.Z.E.M.-station had dan ook reeds de naam „bromtol" gekregen. (Foto P.Z.C.) cre|{en van een tegengeluid met bel letjes. Begin november van het vorig jaar gaf het college van b. en w. van Hulst de P.Z.E.M. drie maanden de tijd om de hinder weg te nemen, een termijn, die op vier februari aan staande afloopt. Blijkens de nu ge weigerde vergunning ingevolge de hinderwet, heeft het gemeentebe stuur van Hulst de indruk gekregen dat de P.Z.E.M. met de tot nu toe be proefde methodes geen kans ziet de hinder op te heffen. O „Als jullie mij alleen lalen. steek ik liet huis in brand", zei de 5-jarige To- koezo Koeboto uit Sagamihara bij Tokio tegen zijn ouders, toen deze een avondje uit wilden. Vader en moeder lachten eens hartelijk en gingen de deur uit. Toen zjj 's avonds laat terugkeerden, was hun huis in vlammen opgegaan. DEN HAAG WERD SPORTSTAD 1960 Eef Kamerbeek werd tot sportman verkozen Tot sportvrouw en sportman van 1960 zijn dinsdagavond uitgeroepen respectievelijk de Europese kampioe ne kunstrijden, Sjoukje Dijkstra, die tevens zowel bij de Olympische win terspelen als de wereldkampioen schappen dé tweede plaats bezette en de nationale kampioen en record houder op de tienkamp, de Eindho- venaar Eef Kamerbeek, die bij de Olympische tienkamp vijfde werd. Hun namen zullen worden gegra veerd in de Tom Schreurs-herinne- ringsbeker, die dit jaar voor de tien de maal werd uitgereikt. Sjoukje die ook in 1959 als eerste uit de bus kwam en Eef Kamerbeek werden gekozen door 42 sportjournalisten en „sportnotabelen". Sportstad van het jaar werd 's-Gravenhagc met niet minder dan 43 nationale kampioen schappen in 17 takken van sport. De ranglijsten zien er alsv olgt uit; DAMES: 1. Sjoukje Dijkstra (kunstrijden) 185 pnt.; 2. Marian Heemskerk (zwemmen) 128 pnt.; 3. Tineke La- gerberg (zwemmen) 66 pnt.; 4. Ma ry Kok (zwemmen) 16 pnt.; 5. Ria van Velsen (turnen) 11 pnt.; 6. Ria van Velsen (zwemmen) 5 pnt.; 7. Erica Terpstra (zwemmen) 3 ont.; 8/9/10. Ine Terlaak-Spijlc (atletiek), EIcn Ort (atletiek) en Joan Haanap pel (kunstrijden) elk 2 pnt. HEREN: 1. Eef Kamerbeek (atletiek) 186 pnt.: 2. Wieger Mensonides (zwem men) 108 pnt.; 3. Jan Pesman (schaatsen) 43 pnt.: 4. Henk Nijdam (wielrennen) 13 pnt.; 5. Willem Geersen (drafsport) 12 pnt.; 6. Her man Beidschat (honkbal) 10 pnt.; 8/ 9. Willy Jaegers (turnen) en Anton Geesink (judo) beiden 7 pnt,: 10/11. Wierstra (wielrennen) en Jurgens (schieten) beiden 3 pnt. SPORTSTAD VAN HET JAAR: 1. 's-Gravenhage 1895 pnt.; 2. Hilver sum 1409 pnt.; 3. Amsterdam 1326 pnt.: 4. Rotterdam; 5. Haarlem. SJOUKJE DIJKSTRA tweemaal sportvrouw van het jaar KERKNIEUWS GEBOREN TE SCHOONDIJKE Zilveren ambtsjubileum ds. J. M. Willemse, Wirdum IN „DE PRINS VAN ORANJE" Over congres in Istanboel Voor een groot aantal leden van de gewestelijke vrouwencommissie Zee land van de Partij van de Arbeid, die dinsdag voor hun jaarvergadering in „De Prins van Oranje" te Goes oij- eenkwanien, sprak liet Statenlid me vrouw E. J. van de Broeeke-de Man uit Aardenburg over haar reis naar Turkije, waar zij gedurende enkele dagen het congres van de internatio nale vrouwenraad heeft bijgewoond, dat in Istanboel werd gehouden. Uitvoerig besprak mevrouw V. d. Broecke (1e verschillende onderwerpen welke op dit congres weTden behan deld. Op dit congres, waar vrouwen uit vijfendertig landen, zowel uit 't oos- VRIJDAG OFFICIËLE OPENING VLISSINGEN 1929—1935 Ds. H. A. Wiersinga deze maaud 65 jaar De gereformeerde predikant ds. H. A, Wiersinga. die zemlingspredikant in algemene dienst is, hoopt 19 janu ari zijn 6:5ste verjaardag te vieren. Hij maakt, op het ogenblik een reis door Ethiopië waar hij (le Nederland se gelovigen bezoekt die daar werk zaam zijn, onder meer op de suiker plantages van de H.V.A. Ds. Hendrik Albert Wiersinga begon zijn studie in Kampen aan het Ge reformeerd Gymnasium en de Theo logische Hogeschool. Tevens stu deerde hij Semitische letteren aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij bracht zijn eerste actieve jaren door in Indonesië. Na in 1920 toege laten te zijn tot de evangeliebedie ning deed hij medio 1923 zijn intre de in zijn eerste gemeente te Medan. waar prof. dr. J. H. Bavinck hem be vestigde. Ih 1929 keerde bij naar Nederland terug en werd hij predikant le Vlis- singen en in 1935 te Leiden. Na de oorlog werd hij benoemd tot secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad. een benoeming die hij echter afwees. Enkele weken later werd hij benoemd tot zendingspredi kant in algemene dienst speciaal be last met de opleiding van zendings werkers en voor het contact met an dere zendingsinstanties. Ingrijpende verbouwing in vier maanden De drie leerkrachten en de rond hon derd leerlingen van de School met de Bijbel te Sint-Laurens hebben enkele weken geleden niet stomme verwon dering weer bezit genomen van „hun" schoolgebouw aan de Noord- weg. Met stomme verwondering, maar ook met plezier, want het oude kavalje, dat vroeger school heette, had in een tijdsbestek van nauwe lijks vier maanden een ware meta morfose ondergaan. Van een oud, donker gebouw met slechte vloeren en plafonds, vuile toiletten en stof fige kolenkachels voor de verwar ming, wisten de bouwers in enkele weken tijds een prachtige en modern ingerichte school te maken, die vrijdag door burgemeester W. Baas officieel geopend zal worden. Zo lang konden hoofdonderwijzer L. Jansens met zijn twee leerkrachten en rond honderd leerlingen echter niet wachten. Zodra het mogelijk was namen deze weer bezit van „hun" school, nadat zij zich enkele maanden hadden moeten behelpen. Want toen in september het nieuwe schooljaar begon was er voor de leer lingen geen plaats in de School met de Bijbel, waaraan men in augustus reeds was begonnen met verhouwen. De school werd dan ook tijdelijk on dergebracht in het verenigingsge bouw cn in de consistories van de gereformeerde en hervormde kerk. Maar hoe men deze gastvrijheid ook op prijs stelde, ideaal lesgeven was het niét. Met vreugde trokken leerkrachten en leerlingen enkele weken geleden dan ook in de geheel gemoderniseer de school. Van de straatzijde al' is van deze modernisering haast niets te zien. want alleen de ramen aan de voorzijde ondergingen een kleine wij ziging'. lokalen zijn er permanent drie voor het lesgeven in gebruik, ter- wij! het vierde voor film en hand- werklokanl dient en ook als zo danig is ingericht. Verder werd de schooi uitgebreid met een stijlvol ingerichte bestuurs kamer, die tevens dient als leer krachtenkamer en onderzoekkamer voor de dokter. Ook heeft men thans de beschikking over een praktische leermiddelenberging, hetgeen in het oude gebouw een ongekende luxe was. De ouderwetse voorgevel van de School met de Bijbel aan de Noord- weg te Sint-Luurens, die een zeer modern en fraai ingerichte school nun het oog onttrekt. Het oude naumbord aan de gevel, dat aan geeftdat hier de school met dc bij bel is gevestigd, zal in het kader van de restauratie nog worden vervangen door meer modern aandoende, ver gulde letters. (Foto P.Z.C.) ten als uit 't westen aanwezig waren, werd, zo bleek uit de boeiende rede van mevrouw V. d. Broecke, vooral aandacht geschonken aan de positie van de vrouw. De contacten tussen de vrouwen van verschillend ras, geloof en natie noemde de inleidster zeer waardevol. Ondanks grote verschillen bleken de vrouwen over tal van za ken dezelfde gedachten te hebben, al dus mevrouw V. d. Broecke. Alge meen was men op het congres van mening, dat de ontwikkelde landen hun steun moeten geven aan de zich ontwikkelende landen. Laten We vooral niet spreken van on derontwikkelde gebieden, betoogde (le inleidster, die hierop was gewezen door eeli van de Afrikaanse deelne mers aan het emigres. Een van de conclusies op dit internationaal con gres was, dat zowel in oost als in west tal van problemen zijn voor de vrouw op hetzelfde gebied. Het oos ten staat echter voor de grootste pro blemen, zei mevrouw V. d. Broecke. Alvorens mevrouw V. d. Broecke haar causerie hield was het huishoudelijk deel van de agenda reeds afgewerkt. De vergadering was 's morgens ge opend door de voorzitster, mevrouw A. de Priester-Gubbels uit Vlissingen. Na goedkeuring van de jaarverslagen van de secretaresse en penningmees- teresse werd de bestuursverkiezing gehouden. Herkozen werden do dames A. J. de Priester-Gubbels uit Vlissin- en, voorzitster, P, J. Harinck- ohaalje uit Goes als penningmeeste- resse, M. de Vos-Scheele uit Terneu- zen ais tweede secretaresse, H. J. Stenvert-Leger uit Terneuzcn als tweede penningmeesteresse, P. J. Welleman-Janse uit Kortgenc ajs bestuurslid en M. van Loo werd uit Middelburg als propagandiste. In de plaats van de waarnemend-secre taresse mevrouw M. van Loo werd tot secretaresse benoemd mevrouw mevrouw Stein-Vreeke uit Middel burg. Voorts werden in het .bestuur benoemd de dames M. van Poelje- Goedbloed uit Vlissingen en Van der Werve-Schouls uit Zierikzee. De jaarlijkse contactdag vx\ op 30 mei a.s. in Kortgenc worden gehou den. Voor bestuursleden in liet ge west zullen ïn maart seJiolingsdagen worden gehoudpn. Vier-jarenplan voor Nederlands volleybal Nu de Nederlandse vollevbalbond heeft verzocht als lid van het Neder lands Olympisch Comité te worden toegelaten, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat een vertegenwoordi gende ploeg aan de. Olympische spelen in Tokio za! deelnemen. De nationale technische commissie heeft daartoe een vier jarenplan op gesteld. Een plan gebaseerd op gede centraliseerde trainingen, die via de afdelingen, districten moeten leiden tot Nederlandse vertegenwoordigende ploegen van internationale klasse. Deelname van D.O.S. aan bokskampioenschappen Vrijdag a.s. beginnen in Den Haag de districtskampioenschappen van de afdelingen Zuid-Holland en Zeeland van de Nederlandse Boksbond. D.O.S. uit Vlissingen neemt daaraan deel met de volgende boksers: Wil lem Driessen, licht-welter; Co Nijen- buur, lichtgewicht; Jos Jasperse, licht-weltergewicht; Bertus van de Hove, wel tergewicht; Cor de Nooij- er, weltergewicht: Rienus Seeler, middengewicht; Coi- de Marco, zwaar-weltergewicht; Nout Lijnse, half-zwaargewicht; Kris van Hese, half-zwaargewicht en Rens Bolier. De deelname van Cees Grootjans is nog niet zeker. Armin Hary dreigt met atletiek te stoppen De „wondersprintcr" Armin Hary heeft gezegd dat hij zijn „spikes" voorgoed zal ophangen als zijn schorsing niet wordt opgeheven. Hary, 's werelds snelste sprinter, is voor een jaar geschorst omdat hij te hoge vergoeding voor zijn onkos ten zou hebben geëist. Zijn advocaat. Carlo Foerster. zei maandag in Frankfort dat Haryin. beroep zou gaan tegen het verleden week door de atletiekbond van de staat Hessen genomen besluit Hary een jaar te schorsen. Hary, die de Berlijnsc zesdaagse bij-: woonde, zei: „Ik heb niets verkeerds gedaan en ik verwacht bij de ver horen van mijn appel té worden ge zuiverd. Als de schorsing'niet wordt Opgeheven zal ik mijn atletiek-car- rière beëindigen." Russische nota over kernwapens in Nederland Het ministerie van buitenlandse za ken bevestigt, dat op zaterdag 7 januari door de Russische regering- een nota werd overhandigd aan de Nederlandse ambassadeur in Mos kou, waarin Nederland gewaar schuwd wordt voor de gevolgen die, volgens do Russische regering, zou den kunnen voortvloeien uit liet feit dat Nederland lieoft geaccepteerd op Nederlands grondgebied kernwa pens op te slaan. Deze nota is door de Sowjet-rege- ring aan de pers verstrekt en wordt momenteel bestudeerd. Niettemin gevraagd om commentaar, heeft de woordvoerder van buitenlandse za ken verwezen naar hetgeen de Ne derlandse regering reeds terzake in het parlement heeft verklaard. Hij lichtte dit nader toe door te zeggen, dat reeds gedurende de 23ste zit ting in 1957 van de Noordatlantische Raad te Parijs unaniem besloten is tot het aanleggen van raketbases, alsmede tot de opslag van kernwa pens voor tactische atoombewapc- ig van de NAVO-strijdkrachten op net vasteland van Europa. Deze beslissing werd genomen in verband met de uitrusting van de Sowjet- wapenen. met inbegrip van kern wapens. Nederland is tot uitvoering van deze in 1957 unaniem door de bondgenoten genomen beslissing overgegaan. Voorarrest Den Besten met maand verlengd De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank lieeft de voorlopige gevan genhouding van de president-direc teur van de gefaileerde bomv- en han delsonderneming „Socrates" Nic, den Besten met dertig dagen verlengd. Den Besten werd op 25 november j.l. op civielrechtelijke gronden in bewa ring gesteld, waarna hij op 14 de cember j.l. in hechtenis werd ge nomen onder verdenking van een voudige bankbreuk. /^VAVVV^*\^*WwV\^>VWVVVV^\^^'VVVVVVVVVVVVWVV\A POLITIEAGENT DEED ONTDEKKING: ZOONS WAREN DIEVEN Robert Dennison Racklèy (43). die reeds veertien jaar lang in Southampton politieagent is, heeft onlangs de meest tragische ont dekking van zijn leven gedaan. Hij bemerkte, dat zijn twee zoons, respectievelijk 11 en 12 jaar oud, dieven waren. De man verkeerde in een hevige tweestrijd. Wat moest prevaleren, zijn vaderlijke gevoelens of zijn plicht als politieagent? Hij koos het eerste, en dit besluit bracht hem maandag in de gevangenis. Hij werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan inbraak ln een winkel, en aan diefstal. Hij werd geschorst, en zal waarschijn lijk zijn baantje, zijn door de politie beschikbaar gesteld huis en zijn rechten op pensioen verliezen. Zijn zoons braken in hun school in en ontvreemdden er een schrijf machine. Later stalen zij twee windbuksen, na eerst een ruit van een opslagplaats ingegooid te hebben. Toen de vader achter de ma nipulaties van zijn zoons kwam, gooide hij de schrijfmachine in het water en borg hij de buksen op achter slot en grendel. Voorarrest stenograaf en ingenieur verlengd De raadkanier van dc Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hech tenis van dc Amsterdamse redactie- stenograaf Sal S. cn de Griekse inge nieur Michael R. opnieuw met dertig dagen verlengd. Het tweetal werd tezamen met enke le andere verdachten op 10 juni 1960 gearresteerd onder verdenking van illegale activiteiten voor dc Algerijn se opstandelingenbeweging F.L.N. Ook in Duitsland werden in verband met deze zaak (ó.m. voor een poging tot het drukken van valse Franse francs) enkele arrestaties verricht. Het vooronderzoek in de zaken tegen S. en R. is nog niet gesloten. Inrichting Maar de verbouwingen achter het front waren ingrijpend en de re sultaten mogen gezien worden. Modern ingerichte lokalen, die van geheel nieuw meubilair zijn voorzien, nieuwe gaaverwarming en betegelde gangen. Van de vier Eerste Kamer akkoord met onderhoudsplicht De Eerste Kamer heeft gistermiddag liet wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet, do kinderbijslag wet voor rentetrekkers, de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen en de kindertoelage wet voor gepensio neerden (verhoging kinderbijslagen) behandeld. Het wetsontwerp beoogt, in verband met de plaats gehad hebbende loons verhogingen, met ingang van 1 ok tober 1960 de kinderbijslagen met circa vier procent te verbogen, 's Avonds stelde de voorzitter het wetsontwerp, houdende beperking van het verhaalsrecht, bedoeld in hoofdstuk V der armenwet, aan de orde. Dit ontwerp behelsde een par tiële wijziging' van de armenwet- Het strekt' tot vermindering van het aantal gevallen, waarin door over heidsinstellingen indirect een beroep op de burgerlijke onderhoudsplicht kan worden gedaan. 1-Iet verhaal op ouders van meerder jarige kinderen en op meerderjarige kinderen ten opzichte van de ouders van kosten van verzorging en ver pleging in alle inrichtingen zal van liet moment van de opneming komen te vervallen. Voorgesteld werd het verhaal in de relatie tussen groot ouders en kleinkinderen geheel af te schaffen. Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Een Kopenhaagse zakenman fs tot een boete van lionderd gulden veroordeeld wegens overtreding van de woningwet. De man hield er drie woningen op na en in elk daarvan woonde een „echtgeno te". De wet staat hem slechts één woning toe. De man bekende Jarenlang met de drie vrouwen te hebben samengeleefd. Deze waren van eikaars bestaan niet op de hoogte, met uitzondering van zijn wettige vrouw, die toen zij er achter kwam. cchtacheidlng aanvroeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6