Afscheid J.L.R. Kapitz van Walcherse B.B. Na nylon en gietasfalt proef met zandasfalt in Grevelingen Zeeuwse Almanak in PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 JAN UAÊi 1961 Arts uit Domburg kwart eeuw te Deventer De in Domburg geboren arts K. Vaandrager heeft vorige week zijn 25-jarig jubileum herdacht als arts te Deventer. De patiënten in deze stad hebben dit feestelijke feit niet onopgemerkt laten passéren. Zij bo den de zilveren dokter enkele ge schenken onder meer een televisie toestel aan. Dat dokter Vaandrager een belangrijke plaats inneemt in de Deventer gemeenschap, bleek ook duidelijk uit de vele blijken van be langstelling. Installatie mengt zand met bitumen IN EN OM de Grevelingen ge beuren sinds maandag wondere dingen. Bij de plaat van Oude Tongen ligt een hopperzuiger zijn best te doen zand op de kant te brengen. Op de wal, bij de werkhaven te Bruinisse. staat een langgerekte, ingewik kelde installatie, een netwerk van trechters, buizen, ketels en transportbanden. Daarin wordt het zand verwarmd tot honderd twintig graden Fahrenheit. Zo dra het plaatzand dit „behaag lijke temperatuurt je" heeft be reikt, glijdt het in onderlossers, die door gehaaste sleepbootjes de Grevelingen worden opge trokken. Het zand heeft nog al tijd een temperatuur van negen tig graden Fahrenheit, als de onderlossers het weer in de Grevelingen laten verdwijnen. Zand utt hët water, zand verwar men, zand weer in het water. Een aardige, wat naïeve bezigheid, die bfl de belastingplichtige toch wel enige bedenking oproept. De sleu tel tot deze wondere dingen is echter te vinden in de installatie, die de N.V. Bitumarin uit Rosma len In overleg met Rijkswater staat aan de werkhaven heeft op gesteld. Het is een menginstalla- tie, waarin drie procent bitumen aan het zand wordt toegevoegd. Als „eindprodiikt" levert de installa tie een donkergrijze substantie, die „zandasfalt" wordt genoemd. Dit zandasfalt bezit een aantal eigen schappen, die het uitermate geschikt maken voor waterbouwkundig ge bruik. De toevoeging van de bitumen bewerkstelligt dat de zandkorrels elkaar vasthouden en onder water j een vrij harde „koek" vormen, die i grote stroomsnelheden kan weer- I staan. De bruikbaarheid van zandasfalt j wordt thans in de Grevelingen be proefd. Van groot belang is daar bij het percentage bitumen, dat 1 aan het zand wordt toegevoegd. Zo is reeds gebleken, dat een bi- tumengehalte van 2,67 te laag moet worden geacht. Een procï met 3,33 viel gunstiger uit. Installatie i De menginslallatie bestaat uit een aantal trechters, waaruit het nog natte zand op een transportband valt. Deze band brengt het zand op de zogenaamde „koude ladder", die het zand omhoogbrengt en het in een droogtrommel werpt. Hierin wordt alle waterdamp uit het zand gecen trifugeerd. Het droge, warme zand komt via een „warme ladder" in de eigenlijke menginstallatie, waar de bitumen worden toegevoegd. Ten slotte glijdt het nog wanne zandas falt via een transportband in onder lossers. Deze brengen het zandasfalt bulten de werkhaven, waar het wordt ge klapt op de grens van het natuur lijke talud van de Grevelingen en dat deel van de bodem, dat eveneens- bij wijze van proef met nylonmat- ten is afgedekt. De nylonmatten worden hierdoor „opgesloten" en al dus kan worden voorkomen, dat de stroom cr vat op krijgt. Binnenkort zullen duikers een onderzoek instel len. hoe het zandasfalt zich onder water gedraagt. Indien deze proef slaagt, liggen er zeker mogelijkheden voor dit nieuwe produkt, dat kan worden gezien als een vervanger van de duurdere en moeilijker verkrijg bare produkten als klei en liente stortsteen. Dit betekent niet, dat zandasfalt ln de plaats zal komen van de min steen, dat thans op grote schaal als vervanger van de klei wordt ge bruikt. Zandasfalt zal daar bijzonder goed bruikbaar zijn. waar mijnsteen klei niet kan vervangen. Mijnsteen is na melijk te onsamenhangend om goed tegen stroom bestand te zijn. Op het ogenblik produceert de „proeffabriek" aan de werkhaven bij Bruinisse veertig ton zandasfalt per uur, maar het is de bedoeling, de ca paciteit tot honderd ton per uur te verhogen. „BEZIELENDE VOORBEELD" <4 Zilveren penning voor pionierswerk TIJDENS EEN bijeenkomst in de trouwzaal van het Middel burgse stadhuis heeft de heer J. VAN TOT NEGENTIG Ken opmerkelijke verjaardag, maan dag Jongstleden in Bruinisse. De heer Wolfer Jumelet Mathz. werd negentig jaar. Daarmee is hij niet de oudste mosselkweker van Bru. Nooit geweest zelfs, maar wel is hij de oudste na do heer D. de Ronde. Zoals bekend zijn er op Bru heel wat Jumeletten. dus de verjaardag ging niet onopgemerkt voorbij. Temeer daar er in de laatste J anderhalve eeuw geen Jumelet ouder dan tachtig jaar is geworden. Een hal ve eeuw lang voer Wolfer Jumelet op de Bru 2 met zijn broer op Belgische plaatsen als Antwerpen om er de mos- selen te brengen. Buitengewoon for- VOORSTELLING „Nou moet, tic vanavond weg", sprak die, oom te Vlissingen tot zijn vijf' tienjarige neef, die bij hem logeerde „maar denk er om: niet te laat naar bed". Neef beloofde het. Hij is ook inderdaad vroeg naar bed gegaan. Dat bleek oom, toen hij even 'na middernacht thuiskwam. Neef was nog wakker en zelfs zeer be-, loust wakker. Hij leunde behaaglijk in de kussenseen leeslampje gericht op een boeiend boek. Naast zijn bed had hij een tafeltje opgesteld en op dat tafeltje registreerde oom: twee flessen met verschillende likeuren, twee glaasjes, een schaaltje zoute pinda's, een doos sigaretten en een asbakje. Neef was er om acht. uur al ingekro pen. Vanuit zijn bed had hij, door een tussendeur open te laten, ook nog een televisieprogramma kunnen zien. Oom stond net op het punt zijn neef een weinig bestraffend toe te spre ken, toen deze innig tevreden ver klaarde, niet een al de heerlijkheden omvattend armgebaar: „Ziet U, zó stel ik me nou de hemel voor!" Oom heeft het er toen maar bij gela ten..,* tuinlijk waren ze echter niet. zodat ongeveer 30 jaar geleden de Bru 2 werd vastgelegd. HAVENBEELD De haven van Bruinisse heeft in afgelopen jaar en in het bijzon der tijdens de laatste bietencam pagne de nodige drukte gekend. Óm precies te zijn voeren 549 sche pen in 1961 de haven in en uit om te brengen 983 ton kleigrond, 5689 ton zand, 6045 ton grind, 400 ton cement, 142757 kilo pulp, 109933 kilo zeesterren en 65784 kilo zee bliek. Afgevoerd werden 28.547.870 kilo bieten (116 scheepsladingen 85080 kilo aardappelen en 500 kilo staaldraad. Vijftien draglines wer den aan- en afgevoerd. TINGELTANGEL Genoten heeft men dezer dagen te Axel in „Het Centrum" van cabaret „Tingel-Tangel" uit Amsterdam met liet nieuwe programma „Hausse Hausse Hoera". Medewerkers Conny Stuart, Marijke en Syto Hoving en Paul Deen zetten een vlot afgewerkt programma, met uiteraard de nodige politieke grapjes, op de Axelse plan ken. Zowel teksten, liedjes, conferen ces als pianobegeleiding van Wouter Denijs vielen uitstekend in de smaak. INSTALLATIE EN BANDEN De Horde van de Schout-bij- Nacht Doormangroep" te Hein- kenszand heeft er sinds zaterdag middag een assistentwelpenleidster bij. Tijdens een speciale bijeen komst van deze horde van de pad- vindersgroep is het zóver geko men, toen akela, mevrouw Piernage uit Middelburg, mejuffrouw M. C. Nieuwenhuyze als zodanig heeft geïnstalleerd. Akela Meulblok maakte meteen van de gelegenheid gebruik om enkele welpen te on derscheiden en zo ontvingen Onnie Geleedst, Kees Beenhakker en Geert van Maanen hun eerste ster. Michiel Zonnevylle. Kees Beenhak ker en Kees Nagelkerke kregen gidsbanden, Nico de Regt en Peter Brand werden met de gids-helper- band getooid. Adje Nagekerke cn Willy Sanderse werden echte welp. L. R. Ivapitz afscheid genomen als kringhoofd van de Walcher se I5B (Zeeland I). Van ver schillende zijden werd de heer Kapitz dank gebracht voor de pioniersarbeid, die hij sinds 1952 verricht heeft voor de Wal cherse Bescherming Bevolking. Deze waardering deed de stich ting Bevordering Bescherming Bevolking tot uiting komen in de aanbieding van de zilveren penning aan de scheidende BB- functionaris. De bijeenkomst werd geopend dooi de voorzitter van de kringraad op Walcheren, burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg. „Aan de ene kant", zo betoogde de burgemeester, is 'n afscheid droevig, maar ander zijds is er toch ook de voldoening voor hetgeen K.H.B.B. Kapitz heeft gedaan". Mr. De Widt memoreerde, dat de heer Kapitz aanvankelijk de leiding van de BB op Walcheren kreeg voor „halve dagen". „Daartoe bepaalde U zich echter niet", aldus de kringraadvoorzitter, „want full speed" ging U hele "dagen aan het werk". De heer De Widt wees er vervol gens op, dat de heer Kapitz zeker geen gemakkelijke taak heeft ge had, temeer omdat de BB helaas nooit bijzonder populair geweest is. De instelling van het Neder landse volk maakte het bijzonder moeilijk voor de overheid om de noodzaak van een dergelijke orga nisatie ingang te dóen vinden. „U zag niet alleen de noodzaak er van in, maar had bovendien de capaciteiten en de energie om de mensen van de noodzakelijkheid te doordringen", zei Middelburgs burgemeester. Namens de kring- raad en het gemeentebestuur van Middelburg de heer Kapitz was ook hoofd van de Middelburgse BB dankte de burgemeester het scheidende kringhoofd voor zijn werk. Speciaal waardeerde mr. De Widt de activiteiten, die de heer Kapitz nog had ontplooid in het laatste jaar, na dat hij reeds eind 1959 „weg had mo gen gaan", maar op verzoek van de kringraad ondanks zijn minder goe de gezondheidstoestand was aange bleven. De burgemeester bood de heer Kapitz tot slot een boekenbon aan, terwijl er voor mevrouw Kapitz bloemen waren. Té voortvarend De provinciaal commandant van de BB, mr. L. A. Kakebeeke, sprak na mens de plaatsvervangend comman dant, de kringhoofden en het H.B.B. van Vlissingen dankwoorden voor de grote mate van collegialiteit en vriendschap, die steeds van de hoer Kapitz ontvangen was. De heer Ka kebeeke bracht tevens de speciale dank over van de commissaris dei- koningin in Zeeland. „Wij hebben U slechts weinige malen horen klagen, maar dat kwam dan nog, omdat U té voortvarend was", verklaarde mr. Kakebeeke. „U bent het bezielend voorbeeld ge weest, dat inspirerend heeft gewerkt op de Walcherse noodwachters", al dus betoogde de heer H. Tilenius Kruithof, die sprak namens hët be stuur van de Bevolking te Den Haag. Deze wees er verder op, dat de heer Kapitz zich steeds heeft moeten aan passen aan de veranderde omstan digheden, die de atoonibombestrij- ding met zich bracht. Voor zijn werk om op Wal cheren een parate BB-organisatic te scheppen ontving de lieer Kapitz van de stichting BBII de zilveren pen ning, met de inscriptie: „Bezielende leiding, opbouw organisatie BB-kring Z I". De lijdelijk opvolger van de heer Kapitz, het hoofd van de Vlissingse BB, J. P. van der Leelie, verklaarde, bij de overname van de bescheiden geconstateerd te hebben, dat de Wal cherse BB voor 100% is georganiseerd en geregeld. Hij had daarvoor veel waardering. Tot slot bracht de heer J. F. C. van»Kamer namens de staf van ,,Z I" dank voor de prettige sa menwerking. Het scheidende BB- hoofd ontving bij deze talrijke woor den tevens stoffelijke blijken van de waardering van de Walcherse BB. De heer Kapitz sprak tol slot een dankwoord, waarin hij er de nadruk op legde, dat slechts dank zij de sa menwerking met de andere functio narissen de huidige BB in Z I opge bouwd kon worden. Middelburg kreeg er 150 inwoners bij De bevolking van Middelburg is in 1960 toegenomen met 150 personen van 22.419 tot 22.569. Deze vooruitgang is met name te danken aan een geboorte overschot van 208. Er vertrok ken 56 personen meer (1306) uit de Zeeuwse hoofdstad dan dat er zich vestigden (1250). Gespecificeerd ziet het overzicht van de loop der bevolking over 1960 er als volgt uit. Op 31 december 1959 bedroeg het aantal ingezetenen 22.419 (10.849 mannen en 11.570 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door .geboorte met 414 (210 mannen en 204 vrou wen) en door vestiging met 1250 (598 mannen en 652 vrouwen); het verminderde door overlijden met 208 (117 mannen en 91 vrouwen en door vertrek met 1306 (628 mannen en 678 vrouwen). Op 31 december 1960 bedroeg het inwonertal dus 22.569 (10.912 man nen en 11.657 vrouwen). Er werden 152 huwelijken voltrokken, er wer den 14 echtscheidingen ingeschreven. I Weinig verandering in inwonertal Vlissingen Een geringe toename (39) geeft het inwonertal over 1969 van Vlissingen te zien. Op de laatste dag van het afgelopen jaar had de Scheldestad 29.394 inwoners tegen een aantal van 29.355 op 31 december 1959. Het geboorteoverschot van 463 heeft het inwonertal in evenwicht gehou den. Het inwonertal vermeerderde door geboorte met 643 en verminder de namelijk door overlijden met 180. Er vestigden zich het afgelopen jaar 1876 personen in Vlissingen, terwijl er precies 2300 vertrokken. Standpunt middenstand Zaterdag als koopdag in Zeeland handhaven Hot gewest Zeeland van de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond dat dinsdagmiddag een interne ver gadering heeft gehouden in „de Prins van Oranje" te Goes, wil de zaterdag als verkoopdag handha ven. Gezien haar dienende taak acht de Zeeuwse middenstand dit in het belang van de consument. Waneer tot werktijdverkorting in de detailhandel moet worden overge gaan, acht men daarvoor de maan dag een geschikte dag. Van de zijde van het hoofdbestuur van de K.N.M. B., dat was vertegenwoordigd dooi de voorzitter, de heer P. G. v. d. Weele en de secretaris, mr. C. Ris- seeuw, werd gesteld, dat de midden stand er goed aan doet het advies af te wachten, dat de staatssecretaris van economische zaken aan de S.E. R. heeft gevraagd over de arbeids- verkorting in de detailhandel. De vergadering stond onder leiding van de heer A. Imanse uit Middel burg, die werd aangewezen als Zeeuwse afgevaardigde voor het in maart aanstaande nieuw te vormen hoofdbestuur van de K.N.M.B. Het verdere gedeelte van de middag werd gewijd aan besprekingen over de ar- beidsverkorting en de daarmee ver band houdende winkelsluitingsrege ling. A*\VSAAiVV\WiA\\VVVVVV\A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10. VVVWVVVVVNAiNWvVAWvW De heer J. L. R. Kapitz heeft dinsdag afscheid genomen als kringhoofd van de Walcherse B.B, Op de foto van links naar rechts mr. L. A. Kakebee ke, provinciaal commandant B.B., de heer H. Tilenius Kruithof, bestuurs lid van de stichting Bevordering Be scherming Bevolking, mevromo Ka pitz, de heer Kapitz, burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg, burgemester J. L. Dregmans van Koudekerks, beiden bestuurslid van de kringraad-.- (Foto P.Z.C.) ,,De bungalow" Middelburg, Schouwburg; Toneelgroep „St. Paulus". „DE BUNGALOW" is de titel van een blijspel, geschreven door Toine van Bergen, sinds kort provinciaal toneeladviseur voor Zeeland en des tijds werkzaam in Limburg. In die provincie is zijn blijspel verscheidene malen door amateur-tonelisten opge voerd; voor Zeeland gold het in feite een première en het was de r.-k. to neelgroep „St. Paulus" uit Middel burg, die deze eerste opvoering in Zeeland verzorgde, met Toine van Bergen als raamregisseur. In twee opzichten een kennismaking dus, waarvan die met Van Bergen als auteur in feite weinig gewicht in de schaal legt voor wat betreft diens verdere werkzaamheden in deze pro vincie. D&t wij dit zo uitdrukkelijk ^stellen hangt ten nauwste samen met de kwaliteiten van zijn toneelstuk en derhalve ook met zijn capaciteiten als toneelschrijver. En die zijn in ge nerlei opzicht in het geding in zijn adviserende taak. Het stuk dus. Het zou eenvoudig zijn om het domweg als „pretentieloos" te kwalificeren (want dat is het in hoge mate), maar daarmee willen wij deze „Zeeuwse première in dit geval toch niet afdoen. Erger is, dat „De Bungalow" zo inhoudsloos is ais een leeggolazen eierdop. Een enkele maal is er wei een grappige situatie, vaait zelis zijn de diaiogeu wel pun tig, maar in liet algemeen bouwde Van Bergen zijn blijspel op int een aantal wei zo doorzichtige, voor de nand liggende situaties, gebruikte mj zoveei versleten beelden en bleef de intrige zó kinderlijk, dat het ge heel het misschien nog zou doen ais een boek voor jonge meisjes. Maar zeker niet als een toneelspel voor volwassenen. Aan de andere kant ech ter kende de auteur de toneelmoge lijkheden voldoende ont het geheel met veel raffinement toch. min of meer speelbaar te maken en de ar geloze toeschouwer tenminste twea uednjven lang- te doen geloven, dat het aiiemaal nog wel amusant ge noemd Kan woroen. in het derde oe- drijf zakte het kaartenhuis echter ineen en de greep naar de karikatu- reie veldwncnter (de hoeveelste, in blijspelen'.') accentueert dan alleen nog maar het falen van de kluchlma- lige poging. Deze bordpapieren bungalow biedt amusement van inderdaad pretentie loos gehalte in de scènes, die door de regie ook inderdaad als zuiver kluch tig werden behandeld en waarbij de cuarge kwistig werd gehanteerd. Vooral ook dank zij deze ingrepen is „St. Paulus" er in de gisteravond in de Middelburgse Schouwburg gege ven voorstelling in geslaagd net pu bliek te amuseren en dat was dan in de eerste plaats te danken aan de vrijheid, die regisseur G. van Korten- hor en raamregisseur Toine van Ber gen de heer L. Castenmiller hadden gelaten in diens rol van „kampeer- uer-tegen-wjl-en-dank" Als de dich terlijke „Jacq Perk" (een nogal voor de hand liggend grapje) dolde Cas tenmiller naar hartelust ovër dé planken, soms meer de conférencier spelend dan een rol typerend, maar goed, het „deed" het wel. En Casten miller deed het, gezien de mogelijk heden, bepaald met onverdienstelijk. Zijn medespeler J. Sies droeg verder naar vermogen bij en zulks deden ook de dames L. Jeliema en A, Jobs- se als de kampeersters. Met name mej. Jeliema toonde zich een enthou siaste jongedame en wat zij soms aan enthousiasme teveel had, bleef bij mej. Joosse in een iets teveel aan flegma steken. Maar in het algemeen brachten zij het er niet onverdien stelijk af. Regisseur G. van Korten- hof gaf een kleine, maar rake type ring van de bungalowverhuurder-in- bonis en mevrouw S. van Lieshout- van den Brink voldeed uitstekend als de vinnige tante; een beheerst ge speelde, goed verzorgde rol, waarin de heer J. Wever haar als de goed moedige echtgenoot goed partij gaf. In de bijrollen troffen de heren J. van Hecke en F. Meijer de juiste toon. Een woord van lof is zeker op zijn plaats voor het frisse, oorspronkelij ke decor van dc heer F. Meijer; mo dern en uiterst doelmatig. De grime, verzorgd door Iz. Lorier, was zo als gewoonlijk uitstekend. Vanavond geeft „St. Paulus" nog een opvoering van dit blijspel, dat ge zien de zwakke kwaliteiten van dit stuk dus toch nog vrij redelijk over het voetlicht kwam. v. B. G.S. houden „hearing'over herindeling Sloegebied Donderdag a.s. Ged. Staten van Zeeland zullen don derdagmorgen, aanvang 10 uur, jn de provinciale griffie te Middelburg een officiële openbare vergadering be leggen, waarin de bij de herindeling van het Sloegebied betrokken ge meenten door gemachtigden hun zienswijze over dit voorontwerp van wet kunnen kenbaar maken. Achtereenvolgens kunnen de colleges van b. en w. of de raden van Vlissin gen. Ritthem, Nieuwland. Borssele en 's-Heer-Arendskerke een toelich ting op hun zienswijze geyen. NU EN DAN ZON Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien. Zwak ke tot matige, aan de kust tydeljjk krachtige noordelijke wind. Dezelfde of Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 12 januari Zon op 0R.44 onder 16.53 Maan op 03.18 onder 13.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2