PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SOCIALISTEN DOEN OLIE OP BELGISCHE STAKINGSGOLVEN Nieuwe verkiezingen wellicht oplossing Zeeuwse bevolking groeide in 1960 gering RUSSISCHE TROEPEN ZOUDEN IN LAOS MEEVECHTEN Monumenten Ponteneur BEVOLKINGSCIJFERS VAN ZES DISTRICTEN 204e jaargang - no. 9 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2356 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. ACHILLE VAN ACKER NAM INITIATIEF De leider van de Belgische socialisten, Van Acker, heeft dins- 1 dagavond in het Belgische parlement gevraagd om onderhande lingen met het doel een eind te maken aan de crisis in het land. De conservatieve premier Gaston Eyskens, verklaarde zich di rect bereid „tot verzoening" te geraken. Deze eerste vriendelijke woorden, die sinds het begin van de staking in het Belgische parlement werden gesproken, deden direct geruchten ontstaan over de mogelijkheid van een compromis. Achïlle van Acker verraste de ka merleden toen hij een amendement indiende op de kaderwet en daarbij verklaarde: „De regering doet goed werk bij het handhaven van de orde, maar in de huidige omstandigheden moeten wij allen iets doen. Het is noodzakelijk dat wij overeenkomen onderhandelingen te openen. De re gering zou zich vergissen als zij zon wachten totdat de staking zou zijn weggeëbd. Zij kan lang duren In bepaalde industriële centra en wij moeten er rekening mee houden, dat het klimaat in deze gebieden ver slechtert, misschien voor jaren. Van liberale zijde werd in de wan delgangen van 't parlement de sugges tie gedaan een „groep wijzen" be staande uit zes ministers van staat, twee van elke partij, bijeen te roepen Deze zouden aan de Belgische natie de verliezen moeten bekendmaken, die door de stakingen zijn geleden „teneinde de regering en het parle ment tot nadenken te stemmen". In kringen van de C.V.P. bepaalde men zich er toe te zeggen, dat „de spanningen zijn afgenomen". Oog om oog Het even rumoerige als onverwachte optreden van uiterst rechts georiën teerde betogers in Luik. heeft een wending veroorzaakt in de reeks van onlusten, die deze stad de afgelopen dagen hebben geteisterd, en die steeds werden veroorzaakt door de socialistische betogers. Groepen rechtse demonstranten gingen op pad om wraak te nemen op de socia listen. Met stenen en stokken gewa pend en toegerust met potten pek vernielden zij ruiten van woonhuizen van socialistische betogers en smeer den de muren vol pek. Het was voor het eerst, dat uiterst rechtse groepen de socialistische be togers „in bun eigen taal" van ant woord dienden. Intussen dreigt er in de bestuursge- lederen van de socialistische groepen een scheuring, nu gematigden een overwinning hebben behaald op dc extremen. De extremen wilden een „complete" actie tegen premier Eys kens om hem tot aftreden te dwin gen, onder meer door een boycot van de behandeling van het versoberings programma, doch de gematigden verwierpen het plan. Men bleek van mening, dat boycot slechts voordelig zou zijn voor de re gering, omdat deze dan ongehinderd kon door gaan met de behandeling, zonder te worden vertraagd door de acties der socialisten. De socialisti sche groep is niet groot genoeg om het aantal kamerleden tot beneden het minimum-aantal te brengen, zo dat er niets zou zijn dat premier Eyskens zou kunnen dwingen zijn ontslag aan te vragen en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Verkiezingen De Christelijke Volkspartij (cvp) oefent grote druk uit op premier Eyskens om de besprekingen te be spoedigen, zodat nieuwe verkiezin- Kamerlid Hazenbosch dodelijk verongelukt Ardcnnei By een auto-ongeluk is dinsdagmiddag om het leven geko men de lieer C. 1'. Hazenbosch, lid van de Tweede. Kamer voor de. A.R.P. en vice-voorzitter van het Europese parlement. De heer Hazenbosch was met zijn auto onderweg tussen Bas- togne en Marclie. De auto van dc heer Hazenbosch kwam in hotsing met een tegenligger, een grote Bel gische vrachtauto. De heer Hazen bosch, secretaris van het C.N.V., werd 39 jaar. gen zullen kunnen worden gehouden. De C.V.P. is van opvatting, dat de stakingsactie, die vier miljoen gulden per dag kost, de populariteit van de socialisten geen goed gedaan heeft. Zij zijn vol vertrouwen, dat als de staking voortdurt, de socialisten steeds meer aanhang zullen verlie zen. Hun optimisme werd nog verhoogd, toen gisteren de socialistische partij een verklaring aflegde, waarin de jongste onlusten van de socialisti sche betogers in Luik werden afge keurd. Volgens politieke waarnemers willen de socialisten hun plaats in de kamer behouden, omdat, zij daardoor de deur openhouden voor contact met de overheid. Het is in België traditie, dat politieke afspraken worden ge maakt „in de wandelgangen". Voor het ogenblik echter, ziet het er niet naar uit. dat de socialisten snel inschikkelijker zullen worden. In alle verklaringen die tot nog toe werden afgelegd, werd duidelijk tegen de re gering geageerd. De Belgische minister van economi sche zaken, Van der Scheuren, zei dinsdag, dat „alle maatregelen wa ren genomen om het hoofd te bieden aan nieuwe dreigementen van André Benard, één der lejders van de sta king. De dreigementen van Benard kvvanien er op neer, dat hij de wach ten, die nog op de diverse plaatsen dienst doen, zou terugtrekken. Dat zon betekenen, dat de vuren in de hoogovens zouden worden gedoofd, en dat de waterpompen in de kolen mijnen zouden komen stil te liggen. Nog geen maximum-snelheid buiten bebouwde kommen De minister van verkeer en water staat heeft zo schrijft hij aan de Tweede Kamer de gedachte aan het invoeren van algemene maximum snelheden voor wegen buiten de be bouwde kommen niet definitief laten varen. Hij heeft de beslissing opge schort, ten einde zich nader over dit vraagstuk te beraden. LONDEN HEEFT GEEN BEWIJZEN Communistische eenheid uit Noord-Vietnam helpt De minister van voorlichting uit de pro-westerse regering van Prins Boen Oem, Boeavan Norasing heeft dinsdag tijdens een persconferentie in Vientiane gezegd, dat Russische en Noord Vietnamese troepen teza men met de opstandelingen van de Pathet Lao in de buurt van de plaats Bnnnale in actie waren gekomen. De minister zei een rapport te heb ben ontvangen over de vijandelijke troepenbewegingen van kolonel Kham Khong, de commandant van het garnizoen te Paksane, dat ten oosten van Vientiane is gelegen. De vijandelijke strijdmacht zou de sterkte hebben van drie bataljons. In hetzelfde rapport was sprake van een communistische eenheid uit Noord-Vietnam die zich over de weg van de stad Nong Het naar Ban Ban zou begeven. De laatste stad ligt in de grensprovincie Xieng Khouang. Bewijzen In Londen heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gezegd, dat er geen bewijzen waren voor de door de Laotiaanse regering geuite beschuldigingen als zouden Russische en Noordvietna- mese troepen zich op het ogenblik in het vorstendom Laos bevinden. De Sowjet-Russische ambassadeur in Washington, Mikhail A. Mensjikow heeft gedurende 30 minuten een be spreking gehad over de toestand in Laos met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter. Het gesprek had plaats op verzoek van De bijna 1800 ton metende Franse Persephoneuit Straatsburg en de sleepboot Berthazijn maandag ochtend in de Maas bij Maastricht voor de stuw van Borgharen gezon ken, nadat zij bij het uitvaren van het Julianakanaal door de sterke stroom waren meegesleurd. De sche pen vormen lastige obstakels voor de afvoeropeningen van de stuw en zul len zo spoedig mogelijk moeten wor den opgeruimd. Foto: Op de voorgrond de .ferse- phonemet daarachter de sleepboot in het woelige water. Minister Korthals geeft geen inzage in urgentielijst In de memorie van antwoord op de rijksbegroting voor 1961 van het mi nisterie van verkeer en waterstaat, zegt minister Korthals, reagerend op de wens van enige Kamerleden om inzage te krijgen in de prioritei tenlijst die is opgesteld ten aanzien van waterstaatswerken, dat hij van mening is, dat het «iet wenselijk is deze lijst te overleggen. Frankrijk draagt basis Agadir over In kringen die in nauw contact staan met de Franse ambassade in Rabat is vernomen dat de lucht- en vloot- basis Agadir voor 1 juni van dit jaar aan de Marokkaanse strijdkrachten zal worden overgedragen, in plaats van vóór 1962, zoals in september werd overeengekomen. Inr.nf fifn Spaarcentjes met matras de deur uit De Italiaanse bedelaar Saverio de Astro kwam maandag bij thuiskomst tot de ontdekking dat zijn oude matras verdwe- n nen was met daarin 1 miljoen lire. Zijn zoon had in de afwezig- M heid van zijn vader in een bui van netheid de matras het raam uitgegooid, niet wetend m dat zijn vader hierin al zijn n he spaarcentjes had verborgen. Iemand had kennelijk nog iets §1 in de oude matras gezien, want hij was nergens meer te be- kennen toen de oude baas het verlies bemerkte. n llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllliilllllll Nederlands schip tegen Russische vrachtvaarder Het Nederlandse motorvrachtschip Albert V is dinsdag bij het verlaten van de Ierse haven Cork in aanva ring gekomen met de Russische vrachtvaarder Loksan. Van het Nederlandse vaartuig werd een reddingboot vernield en een deel van de railing v^eggerukt. Het Rus sische schip werd slechts licht be schadigd. De Albert V (eigenaar: de N.V. zee lichter Thames uit Rotterdam), die 465 ton meet, was op weg naar Lon den met een lading staal van 500 ton. 0 Een kwart miljoen arbeiders in de Britse scheepsbouw krijgt loonsverhoging de geschoolden acht en een halve shilling per week, de halfgeschoolden acht shil ling en de ongeschoolden zeven en een halve shilling. AANWAS VAN 138 POVER FIGUUR Versterkte concentratie in gemeenten met tamelijk veelzijdige structuur ZEELAND telde op 31 december van het afgelopen jaar 338.862 inwoners. Dat is 138 meer dan aan liet eind van 1959, toen men de bevolkingsboekhouding afsloot met een totaal van 283.724. Het aantal inwoners van de provincie is dus weliswaar toegenomen, maar dc groei is nog nooit zo klein geweest. Sedert 1948 bereikte de groei, met uitzondering van het ramp jaar 1953, steeds een hoger cij fer. In 1948 bedroeg zij 3170, in 1949 2850, in 1950 3060, in 1951 2021, in 1952 1509, in 1953 was er een afneming met 955, in 1954 een aanwas van 1125, in 1955 een van 1189. in 1956 een van 1874, in 1957 een van 1929, in 1958 een van 3000 en in 1959 een van 370. Het nu juist ver streken jaar steekt hiertegen dus zeer pover af. Toch is het beloop der cijfers conse quent. Wanneer men (le geregistreer de en later weer afgevoerde Ambo nezen buiten beschouwing laat, ïs de lijn bjjna doorlopend dalende geweest. *- de altijd Iedereen weet dat dit met. i nog doorzettende afstoting van land arbeiders samenhangt, waartegen de groei van de industrie en verschillen de dienstsectoren niet meer op kan. Nu is de industrialisatie in Zeeland pas in 1960 goed begonnen, maar zij heeft nog niet veel invloed kunnen uitoefenen op het bevolkingscijfer. De meeste bedrijven die zich hebben gevestigd moeten nog op gang ko men, zoals in Goes. Waar de indus trie reeds volop aan het werk is, zo als de fruitconservenindustrie in Ka- pelle, zien we wel degelijk een toe neming van het zielental (in casu van 102 inwoners). In de loop van dit jaar moet derhalve deze invloed zich pas doen golden. Pendel Hoe belangrijk dit is, blijkt- uit het feit dat zonder de nieuwe ves tigingen Zeeland voor het eerst in zijn geschiedenis in inwonertal zou zijn teruggelopen. De pendel loop ons kennelijk uit de hand. Opvangcentra Binnen de provincie zien we een ver sterkte concentratie op enkele plaat sen. In 1959 groeiden 16 gemeenten wier economische structuur tamelijk veelzijdig is met 1206 inwoners. In 1960 concentreertn zich in twaalf gemeenten 1465 inwo ners meer. Steeds minder plaat sen fungeren als opvangcentra en ook dat is duidelijk een soort noodlot of zwaartekracht en (Zie slot pag. 5 kol. 5) Een lezer, nog niet lang in Zee land wonend, vestigde onze aandacht op een zijns inziens vreemde aankondiging van het Mid delburgse gemeentebestuur: voor een concert, dat er deze week wordt gegeven kunnen „on- en minvermo genden" voor een tien cent een kaart bij de dienst Maatschappelijke Zorg kopen. Hij vond dit een bekendma king. die met haar negentiende- eeuwse formulering niet meer in deze tijd past, terwijl hij de regeling zelf al evenzeer uit de tijd achtte. Dat is aok zo. Er wordt van de hier gebo den mogelijkheid dan ook vrijwel ^een gebruik meer gemaakt, zo bleek ons. Desondanks is deze publikatie voorgeschreven, omdat de concerte rende vereniging voor haar uitvoe ring een bijdrage krijgt uit het Bom- meVan den Broeckefonds. Het gaat hier om een legaat, dat sinds 1908 door de gemeente wordt be heerd en dat in de schenkingsakte een bepaling kent, speciaal gemaakt om „min-gegoede ingezetenen van Middelburg in de gelegenheid te stel len te deelen in het muzikale leven". Men heeft hier te maken met een van die regelingen, destijds opgesteld zonder dat werd bevroed welk een anachronisme zij tenslotte zouden worden. Er zijn er meer van in Zee land. Het bekendste geval is wel het beroemde testament, dat plaatsing van een orgel in de kerk van Wemel- dinge verbood, een bepaling die blijkbaar in deze tijd niet helemaal waterdicht bleek. De bestemming van kasteel Westhove is eveneens via een legaat vastgelegd op een wijze, die later tot veel hoofdbrekens aan leiding heeft gegeven. Deze zaken stammen uit een tijd, die een sterker geloof had in de continuïteit der maatschappelijke orde dan de onze. In zekere zin vormen zij respectabele monumenten. Maai' vaak zijn zij moeilijker voor onze tijd in te rich ten dan die van steen. In het dagblad Het Parool van maandag j.l. worden in de ru briek „Amsterdams Dagboek" de lange tenen op de hak genomen, om het eens wat vreemd te zeggen. Aanleiding was een ingezonden stuk van een slagersorganisatie, die kwaad was geworden omdat de president van een rechtbank dw uitdrukking „slagersmentaliteit" had gebruikt. De slagers waren daarmee in een verkeerd daglicht gesteld, schreef de organisatie ernstig. De dagboek schrijver van Het Parool schudde het hoofd over deze reactie. Sedert hier te lande zowat alle beroepen, am bachten en ambten netjes in vereni gingen zijn opgedeeld, is dit land zo dicht bezaaid met lange tenen, dat het bijna onmogelijk is eens even buiten de platgetreden paden te wan delen zonder dat er aan alle kanten luidkeels „Au" wordt geroepen, aldus zijn verzuchting. De schrijver heeft gelijk. Als iemand tegenwoordig met enige ironie over een „schoolmeester" spreekt, kan men er van op aan, dat wie het heeft over een ..kruideniersmentaliteit" krijgt te maken met een boze krui- deniersbond. Zo kan men doorgaan. Het Nederlandse volk is wel erg ge voelig geworden op dit punt. Vooral spontane sprekers moeten oppassen: even een verkeerd woordje in het vuur van het betoog en het gevolg is het een of andere vermanend com mentaar. Als we de lijn internatio naal doortrekken, krijgt minister Luns handen vol werk: hij moet dan immers woedende brieven gaan schrijven aan de Engelse regering over de vele onaardige vergelijkin gen in het Engels over de Nederlan ders. De in Engeland werkende Ne derlandse journalist Daan van der Vat heeft er eens een aantal bijeen gezocht: Hollandse moed is aan de overkant van de Noordzee de coura ge, die men aantreft op de bodem van de jeneverfles. een Hollands con cert is wat men bij ons een Poolse landdag noemt, een Hollandse defen sie is een sehijnverdediging, Hol lands goud is klatergoud, en dat zijn ze nog lang niet allemaal. Foei! On ze nationale ponteneur is er mee ge moeid. Protesteren? Of allemaal de tenen een beetje intrekken? Maar dan óók in het binnenlands verkeer! Het inwonertal van de overwegend agrarische gemeenten loopt steeds sneller achteruit. Ruim 70 landbouw- gemeenten liepen van 1948 tot en met 1959 met 3076 inwoners terug. Alleen in 1959 waren dit er 877. Maar in 1960 waren het er weer meer 1269. 53 landbouwgemeenten liepen in inwonertal terug. Er zijn vele ge meenten onder, die wel degelijk wo ningen hebben gebouwd. Hieruit blijkt wel dat zij de bevolkingsdaling moeilijk kunnen ontlopen. Elk jaar lijden er meer gemeenten verliezen. Dit jaar waren het er 63, in 1959 55. Omgekeerd zagen er 38, waaronder 18 zuiver landbouwgemeenten hun zielental stijgen tegenover 44 in '59. 0 Een militaire rechtbank te Bagdad heeft 76 mensen tot gevangenisstraffen veroordeeld, variërend van twee jaar tot zes maanden, wegens deelneming aan een oproer van personeel in een cementfabriek te Bagdad. 31-12-59 geboorten vestiging overlijden vertrek 31-12-'60 af/bij Walcheren - 81.956 1655 4500 664 5132 82.315 359 68.992 1298 2554 603 3346 68.895 97 W.Z.-Vlaanderen 27.574 435 1053 269 1376 27.417 157 O.Z.-Vlaanderen 64.463 1210 2872 594 3149 64.802 B-, 339 Schouwen-Duiveland 23.232 450 936 230 1491 22.897 335 Tholen/St.-Philipsland 17.507 296 571 157 681 17.536 29 5344 12.486 2517 15.175 283.862 -f 138

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1