De Gaulle gaat binnenkort naar Algiers voor onderhandelingen KLANKBORD SCHEEPSDIEF C0R DE KRAKER LIEP TEGEN DE LAMP ONBEKENDE HAALT GIFKAST VAN APOTHEEK LEEG DINSDAG 10 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S REORGANISATIE VAN KABINET VERWACHT Deze revolutionaire ijsbrcker bestaat nu nog maar op papier, doch op het idee is wel reeds patent verleend. Voor het schip is een batterij zagen gemonteerd. Deze zagen snijden het ijs in stroken, welke achter de zagen worden versnipperd. De brokken stromen het schip binnen, waar zij volkomen verpul verd worden om dan onder hoge druk ven-weg opzij te worden weggespoten. Op deze wijze is de gemaakte vaargeul van meet af aan ijsvrijin tegenstelling tot de conventionele opengebroken geulen, welke na het passeren van de ijsbreker weer dichtvloeien.met ijsschollen, In Algerijnse steden vochten Europeanen en mohammedanen President De Gaulle is Aan plan naar .Algerije te gaan om een nieuwe ac tie op touw te zetten voor onderhan delingen met de verzetsstrijders, die a oor juli tot vrede moeten leiden, zo is maandag van officiële zijde in Al giers vernomen. Men verwacht dat De Gaulle deze maand of begin fe bruari in Algiers zal aankomen. De generaal heeft Algiers al twee jaar lang gemeden vanwege de vijandige houding van de Europeanen in deze stad tegenover zijn liberale Algerijn se politiek. Gezien het grote aantal ja-stemmers bij de volksraadpleging zou hij nu A-astbesloten zijn zijn te genstanders opzij te schuiven. Bij vechtpartijen in kleine Algerijn se steden zijn maandag twee Mo hammedanen en een Europeaan om het leven gekomen. Te Boefarik kwam 't tot een gevecht tussen 1000 mohammedanen, die betoogden voor een mohammedaans Algerije en Eu ropeanen. De mohammedanen wier pen met stenen, Avaardoor een Euro peaan om het leven kwam. Een mo hammedaan werd doodgeschoten. Het dodelijke schot zou zijn gelost door een Europeaan. In Batna kwam het tot een vecht partij tussen een duizendtal moham medaanse betogers en Franse solda ten. Een mohammedaan werd ge dood. Verscheidene soldaten werden gewond. President Charles de Gaulle van Frankrijk is gisteren in Parijs te ruggekeerd om zijn werkzaamheden te hervatten. Hij had kort na zijn aankomst een bespreking met pre mier Michel Debré, die een half uur duurde. De Gaulle zal woensdag een bespreking hebben met het voltalli ge kabinet. Herschikking Volgens Avelingelichte kringen moet er op gerekend Avorden, dat De Gaulle enkele figuren uit de Franse regering zal doen vervangen. Men achtte het echter hoogst onwaar schijnlijk dat er juistheid zou schui len in hetgeen een aantal Franse kranten wist te melden, dat er een herschikking Aan hef kabinet „op grote schaal" zou zijn te verwachten. Bonn bindt strijd aan tegen omkoperij Het Westduitse ministerie Aan defen sie heeft optreden in het vooruitzicht gesteld tegen firma's die zich door omkoperij van contracten Aan het ministerie proberen te voorzien. Karl Schnell, de ambtenaar van het ministerie die is belast met het na gaan van gevallen van omkoperij, heeft verklaard dat tweeëntwintig employé's van het ministerie tot nu toe schuldig bevonden zijn aan het aannemen van steekpenningen, sinds in 1955 de Bundeswehr in het leven werd geroepen. Een zevental em ploye's had zich eveneens moeten verantwoorden, maar was vrijgespro ken. Schnell zei te betreuren dat enkele „serieuze" firma's, wier contactman nen schuldig bevonden waren aan het aanbieden van steekpenningen nog steeds in hun betrekking gehand haafd bleken te zijn. Een \'an deze contact-„mannen", een niet nader genoemde dame. had on danks het feit dat zij bij het minis terie „persona non grata" was, nog 30.000 mark commissiegeld in een jaar weten te verdienen door het af sluiten A'an contracten met het mi nisterie. DE JEUGD VAN TEGENWOORDIG Volgens hoofdonderwijzer Walter Bond in Newark. Engeland, lieeft 75 procent A'an zijn 160 leerlingen schoon genoeg van de televisie en ge vraagd om meer huiswerk. EN HAAR OUDERS. De Britse nationale bond van onderwijzend per soneel heeft in zijn vakblad zwaar dere straffen bepleit voor ouders, die de onderwijzers of onderwijzeressen van hun kinderen aanvallen. BORRELTJE. In diplomatieke krin gen in Casablanca zijn enige gissin gen aan de gang naar de diepere be tekenis van een borrel, die de Russi sche ambassadeur in Marokko, Dimi- tri Pogidaev, heeft gedronken. Het was niet zozeer de inhoud van het glaasje als wel het feit, dat de Rus sische diplomaat volkomen onver wachts en bezoek bracht in het ge bouw waar de Afrikaanse topconfe rentie aan de gang is en daar, aan de bar voor de delegatieleden een drankje bestelde. Hét enige concrete feit in deze diplo matieke raadseltjes en roddoltjes was overigens, dat de Rus niet alleen aan de bar zat. U SPREEKT MET. Wie thans de Cubaanse ambassade in Washington opbelt hoort: „Het vaderland of dc dood. Wij zullen overwinnen". De te lefonist van de ambassade echter spreekt Spaans. Hij zegt: „Patria o muerte- Venceremos". De verslaggever, die daar niet op bad gerekend, zei: „Neemt U me niet kwalijk maar wat betekent dat?" Antw.: „U zult er verstandig aan doen Spaans te Ieren", In Franse regeringskringen meent mén, dat De Gaulle ais eerste stap naar de semi-onafhankelijkheid van Algiers, een complex van maatrege len zal invoeren dat de Algerijnen zelfbestuur zal geven op het niveau van stedelijk en regionaal bestuur. Voorts wordt verwacht, dat De Gaulle zal trachten in contact te ko men met de Algerijnse moslimrebel- •len, om in een ronde-tafelconferentie tot een staken van de vijandelijkhe den te komen. Aan die ronde-tafel conferentie zon moeten worden deel genomen door alle groepen die be langen hebben in Algerije. Vermoedelijk zal De Gaulle reeds A'oor het einde A'an de week aankon digingen doen die het gezagssysteem in Algerije zullen wijzigen. Moeders Verscheidene politieke commentato ren in Frankrijk hebben opgemerkt dat De Gaulle bij de verkiezingen van zondag in feite de steun beeft i van 56,8 procent A'an de kiesgerech- I tigden. Zij achten liet ook waarschijnlijk, dat de ja-stemmers over het alge meen alleen maar hebben gedacht aan de wenselijkheid de strijd in Algerije te doen beëindigen ten koste van wat dan ook. Men meent voorts, dat De Gaulle voor al de steun heeft gekregen van vrouwen in de kleine steden en de dorpen, die bun zoons uit de oor log terug wensen. In Frankrijk brachten volgens' de officiële einduitslag 20.195,221 van de 26.847.953 ingeschreven stemgerech tigden een geldige stem uit. Onder de geldige stemmen waren 15.198.714 (of 75.25 procent) ja-stemmen en 4.996.506 (of 24.75 procent) neen- stemmen. Van de 4.414.636 in Algerije inge schreven kiezers hebben cr 2.639.494 gestemd. Het aantal geldige stem men bedroeg 2.529.4S1. Hieronder waren dus 1.747.529 ja- en 7S2.056 neen-stemmen. Officieus wordt medegedeeld dat 59,37 procent der kiesgerechtigden heeft gestemd, 68,8 procent hiervan stemde ja en 30,8 procent neen. ROTTERDAMSE „KOOPMAN" IN ARREST Opereerde waarschijnlijk ook in Vlissingen Nauwe samenwerking tussen de re- cherchegToepen A'an de rijkspolitie te Avater in Amsterdam en Rotterdam heeft geleid tot de arrestatie van de 36-jarige Rotterdamse koopman C. N. die in de .onderwereld van de Maas stad bekend is als „Cor de Kraker" of „De Hondekop". Hij wordt ver dacht van een reeks diefstallen aan boord A-an A'oornamelijk buitenlandse schepen in nagenoeg alle Nederland se havens. Hoewel men nog niet kan vaststellen om hoeveel diefstallen en hoeA'eel geld het gaat, meent de recherche van de rijkspolitie te water toch bij benadering te kunnen vaststellen dat bij deze diefstallen ongeveer een ton is a-erdwenen. De Rotterdamse onderwereldfiguur, die vrijdagavond j.l, van zijn bed werd gelicht, blijft hardnekkig ont kennen. Bij zijn arrestatie vond men boven zijn bed in een boek een be drag A-an ƒ3800,A'erborgen Dit is volgens de rijkspolitie het restant van een kraak op een Grieks schip in de Amsterdamse haven, waarbij op 19 december j.l. ruim 17.000, in A'erschillende coupures verdween. De rest heeft N. waarschijnlijk ver gokt. Een tip van een bediende bij een Rotterdams wisselkantoor, waai' N. biljetten van 50 en 100 dollar had gewisseld leidde tot zijn arrestatie. Ook zijn vrouw, de 34-jarige W. N.- B. werd aangehouden, doch zij is in middels op vrije voeten gesteld. De waterpolitle van Amsterdam is de laatste jaren geconfronteerd met een grote reeks diefstallen op schepen, doch tot een oplos sing van deze zaken kwam men niet. Steeds ging het om geld- diefstallen, waarbij bedragen van ƒ4000,— tot ƒ10.000,— werden ontvreemd. De rijkspolitie te Ava- ler moest wel aannemen dat men met een insider te doen had, doch vingerafdrukken of andere spo ren kon men niet vinden. De kraak op 19 december jl. op het in de Amsterdamse haven liggende Griekse tankschip „Vassiliadcs", waarbij voor een bedrag van 17.000 in allerlei valuta werd ontvreemd de grootste diefstal aan boord A'an een schip van de laatste jaren is de Rotterdammer N. Avaarschijnlijk noodlottig geworden. Hij had zich zoals altijd op het schip aangediend als opkoper. Als enige vermomming droeg hij een pet, doch zodra hij het schip had verlaten zette hij zijn hoed weer op en stapte in een gereed staande moderne en snelle perso nen auto. Bij vorige scheepsdiefstallen heeft men de dief nimmer kunnen her kennen. Ditmaal echter wél. Sleutel Na deze ontdekking heeft de Amster damse waterpolitie contact gezocht niet haar collega's in andere haven plaatsen, want ook in Rotterdam, VJissingen, Ridderkerk, Vlaardingen en andere havenplaatsen, niet uitzon dering van Delfzijl, zijg de laatste jaren vele diefstallen op schepen ge pleegd. Deze samenwerking leidde tot het aanknopingspunt dat naar C. N. leidde. Het Avonderlijke was dat hij steeds Enkele dagen geleden is brand uit gebroken in ile. gasfabriek van Praag. Politie, brandweer en andere hulptroepen begonnen onmiddellijk met het blussingswerk, dat in dit geval extra moeilijk was. Vanuit he likopters werden o.m. sakken, met cement in de laaiende gashouder ge worpen. de sleutel van de „waardevolle" hut wist te vinden en ook de sleutel van de brandkast lag voor de man voor het grijpen. Het is de politie bekend dat C. N. de laatste jaren \'eel geld vergokte. Nagenoeg alle gokhuizen in Den Haag, Rotterdam en Amster dam kende hij. Op een avond ver speelde hij. in Katendrecht met' zijn geliefde spelletje „se\'èh or eleven" 4500,—. Bij zijn arrestatie verzette C. N. zich niet, hooAvel hij bij vorige gelegen heden menigmaal A-erzet heelt gebo den. Zo sprong hij na arrestatie een keer over boord Aan een schip. Zijn vrouw (moeder van negen kindereu) is na verhoor vrijgelaten. „Cor de Kraker" woonde in Rotterdam-Zuid. TWEEDE MAAL IN AMSTERDAM Ruim kilo verdovende middelen verdwenen Uit een apotheek aan de Van Baerle- straat in Amsterdam zijn in het afgelopen weekeinde dc gehele voor raad verdovende middelen en enkele morfinehondende. preparaten gesto len. De eigenaar Aan de apotheek, dr. G. de Haas, die de inbraak zon dagavond laat ontdekte, scliat de hoe\-eelheid op ongeveer duizend gram. Zij bestond grotendeels uit onA-er- werkte morfine en een hoeveelheid tabletten A-erpakt in blikjes en dozen, in totaal ongeA-cer een aktentas vol. Dr. dc Haas heeft de waarde van het gestolene voorlopig getaxeerd op een paar duizend gulden. Op de zwarte markt is de buit zeiter het tienvou dige waard. „Ik moet er een voor gevoel van hebben gehad", zei dr. de Raas die in Amstelveen woont en zondagavond omstreeks elf uur voor controle een kijkje is gaan nemen in zijn apotheek. Hij ontdekte toen dat de hele gifkast was leeggehaald. Hij is van mening dat de indringer zowel ter plaatse als op het terrein van verdOA'ende middelen een goede bekende moet zijn geweest. Hij richtte in de apotheek geen Avan- orde aan, maar moet regelrecht op de giftkas zijn afgelopen. Geen gerucht De inbraak, die tussen zaterdag avond en zondagavond moet zijn gepleegd, heeft de inbreker niet veel moeilijkheden opgeleverd. Via een laantje achter de apo theek, is hij over een twee meter hoge stenen muur achter de zaak geklommen waarna hij de open slaande deuren met geweld lieeft geforceerd. Dit kan niet zonder lawaai zijn gebeurd. De bewoners van de tweede verdieping (op de eerste etage is liet kantoor van de apotheek) en ook de omwonen den hebben evenwel geen gerucht gehoord. Geen spoor De politie die tot diep in de nacht met het onderzoek is bezig geweest heeft nog geen spoor van de indrin ger (s) kunnen vinden. Wel zijn vele vingerafdrukken gevonden. Do dac- tyloscopische dienst van de Amster damse centrale recherche zal nagaan of hier wellicht de vingerafdrukken van de dief bij zijn. Men heeft de indruk dat men niet te doen heeft met een beroeps in breker, maar met een aan verdovende middelen ver slaafde man die in opdracht A-an een morfinist de inbraak heeft gepleegd. Dit is de tweede inbraak waarbij verdovende middelen werden ont- ATeernd, van na de oorlog in Amster dam. Ongeveer zes jaar geleden werd de gifkast van een apotheek aan de Admiraal de Ruyterweg in Amster dam leeggeroofd. De inbreker Icon toen worden achterhaald evenals het gestolemv Minister huldigt moedige wegenwacht De minister Aan verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals, heeft gisterochtend om half twaalf in zijn. kamer in het gebouw A'an het departement van verkeer en wa terstaat in Den Haag, de heer H. Schut uit Haren (Gr.), wegen wachter van de A.N.W.B., ontvan gen om hein zijn hulde te betui gen A'oor hetgeen hij op 30 de cember j.l. heeft gedaan. Bij deze huldiging waren aanwezig de secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en water staat, mr. A. H. C. Gieben en de hoofddirecteur van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N. W.B., de heer A. Elankert. Minister Korthals hééft de heer Schut zijn grote dank betuigd voor het feit dat deze op 30 de cember bij Eelde met groot ge vaar voor eigen leven een jonge leerling-vlieger uit het brandende wrak heeft gehaald van een les- toestel van de rijksluchtvaart school. De minister overhandigde de heer Schut een zilveren siga rettenkoker met insriptie. Schip zinkt plotseling op de Maas Gistermorgen is het bijna 1800 ton nietende schip „^tenephone" Aan een Franse rederij uit Straatsburg, ge laden met 1700 ton kalizout bestemd voor Maastricht, bij het uitvaeren van hel JulianakanaaE door de sterke stroom in de Maas afgedreven en te gen de stuw Aan Borgharen gebotst. Als gevolg hiervan stootte de „Stene- phone" in de Avestelijke atvoerope- nïng tegen de sluisdeuren, waarvan er een ernstig beschadigd blijkt te zijn. Het schip is gezonken in zes meter diep water en ligt dwars voor drie afvoeropenüigen in de stuw. Zowel de schipper van de ..Stenopho- ne". de heer A. Struik uit Rotterdam en drie knechten konden zich tijdig in veiligheid brengen. Ook de schip per van de sleepboot, J. Bongcrman uit Maasbracht, wist: zich te redden. Patrice Loemoemba maakt het goed Een woordvoerder van kolonel Mo- boetoe heeft maandag meegedeeld dat een afgeA'aardigde A'an liet inter nationale Rode Kruis ex-premier Pa trice Loemoemba heeft bezocht, en heeft geconstateerd dat deze in goe de Avelstand verkeert. De afgevaardigde, aldus deze mode deling. had Loemoemba en diens me degevangenen in liet kamp Hardy nabij Thysstad bezocht en daar vast gesteld dat zij correct Averden behan deld. dat voeding en medische A*er- i zorging goed waren en hun onderko mens toereikend. Gevraagd om een bevestiging van dit bericht, verklaarde een Rode Kruïs- functionaris te Leopoldstad. dat com mentaar op liet bericht prematuur zou zijn en dat het rapport van de afgevaardigde eerst-aan het hoofd bestuur Ie Genève moet worden, voorgelegd. Computor primeur voor gemeente Arnhem In zijn nieuwjaarsrede heeft' Arn hems burgemeester meegedeeld, dat Arnhem in overleg met gemeentebe sturen A'an de Zuid-Veluwe overweegt tot de aanschaffing Aan een compu tor over te gaan. Dit met het oog op de automatisering A'an de admini stratie. Arnhem zal hiermee als ge meente op dit gebied de primeur krijgen. „Wat een eenheid!" De bekende Franse edelman-werk- man-schrijvcr Michel de Saint- Pierre heelt onlangs weer een boek geschreven. En achter een ro man A an De Saint -Pierre kan men meer zien dan een simpel verhaaltje, al wordt het dan ook briljant ver teld. Meestal laat hij de hedendaag se Franse politieke opvattingen niee- spelen in zijn romans, ondanks ver schil van plaats en tijd. In het boek ..Les Écrivains" verhaalt de Saïnt- Pierre de historie van een Frans edelman, die. wars van alle nieuwig heden. een fervent aanhanger is van het conservatieve in politiek, gezin en maatschappij, maar uileindelijk terwille van zijn kind zich moet vernederen en om hulp moet aan kloppen bij progressieve politici. Het is alsof De Saïnt-Pierre heeft willen zeggen: de grandeur van Frankrijk van de jaren rondom de eeuwwisse ling is A'oorbij. Terwille van de Franse jeugd zullen de ouderen af stand moeten doen van heel veel dat men onverbrekelijk niet het Franse „imperium" beschouwde. Premier Michel Debré van Frank rijk heeft tijdig begrepen dat, wanneer het Afrikaanse tij ver loopt, de politieke bakens moeten worden verzet. Het Franse en on danks alle sombere voorspellingen het Algerijnse volk hebben in meer derheid de visie A*an De Gaulle op het Algerijnse vraagstuk gevolgd. Bijna 75 van de uitgebrachte stemmen was voor De Gaulle en het percentage van het totale ja-stem men van de ingeschreven kiezers lag boven de 53. „Wat een gevoel A'an saamhorigheid, wat een eenheid, wat een kracht!" riep Debré zon dagavond de Franse radio- en t.v.- luisteraars toe. En hij zei later op de avond nog: ..De natie liet haar verdeeldheid varen en heeft haar diep A'ertrouwen uitgesproken". Over die eenlieeid en dat laten varen A'an verdeeldheid zou. gezien het resul taat. nog wel iets zijn te zoggen, maar De Gaulle hééft de meerder heid. Woensdagmorgen vergadert hij met zijn kabinet en daarna zul len de plannen A'an Algerije in da den moeten worden omgezet. Zo gauw mogelijk vanzelfsprekend, want nu zal "de Franse regering moeten tonen (lat het mogelijk is een overzees gebied onafhankelijk heid te geven en toch binnen het Franse rijk te houden. In regionen, provincies, steden en dorpen zullen de Algerijnen het bestuur in handen krijgen, zij zullen een eigen begro ting mogen opstellen en zij zullen met de Fransen in kwesties van gods dienst en recht medezeggenschap krijgen. Deze plannen zijn voor een groot deel van de hand van Michel Debré. Frankrijks minister-presi dent. Die overigens weinig presi deert. want de president geeft er de voorkeur aan zelf de kabinetszittin- gen te leiden Debré is de zoon van ecu bekend, hoogleraar in de medicijnen. ïn, zijn Parïjse studententijd on derscheidde hij zicli van zijn corps genoten door zich intensief met po litiek bezig te houden. Een politieke loopbaan leek hem een succesvolle levenstaak. Kort A-oor de oorlog kreeg hij een baantje bij het minis terie van financiën als chargé dé mission, een manusi#-A'an-aIles-op- middelbaar-niA-eau. De oorlog van 1939-1940 maakte hij ais officier mee, maai- met vele anderen deelde hij de Duitse krijgsgevangenschap. Op een nog niet cloor hem vertelde manier wist bij uit Duitsland te ont komen en dook in Londen op, waai de hem toen onbekende generaal De Gaulle enkele speciale opdrachten had in het moederland en in Al giers. Van die tijd af dateert zijn aanhankelijkheid aan De Gaulle, die hij in hoogte- en dieptepunten niet in de steek liet. Toen de generaal dan ook enkele jaren geleden tot het presidium van de Franse staat werd ge roepen, aarzelde hij tussen Debré of Soustelle als premier. Het werd De bré. Was het de generaal toen al be kend dat Soustelle op het punt van de Algerijnse politiek een andere mening had dan de president? In elk geval werd Debré minister-president van de vijfde republiek, van welker nieuwe grondwet hij één der voor naamste samenstellers was. „Zij die nee hebben- gestemd, wei gerden dat Frankrijk het Algerijnse probleem zou oplossen. De onthou dingen zijn een bewijs van onmacht. Maar de ja-stemmen bewijzen de wil van Frankrijk om in Algerije de vrede voor de wereld te winnen", zo schreef één der Franse bladen gis teren. De Algerijnse teerling is hu geworpen. De Gaulle zal met Debré en diens kabinet de Rubicon moeten oversteken. Het zal geen gemakke lijke overtocht worden, maar de steun A'an bijna 27 miljoen mensen, zal meer zijn dan een morele alleen. MICHEL DEBRfc «u Hel Hè önaUe niét in de. «t-eeicV Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9