Ruilverkavelingsplan Stoppeldijk omvat ruim 6.000 ha Agenda WALCHEREN H. WIELEK SPRAK OVER KUNST EN KITSCH OP FILMGEBIED STALEN TOREN OP VLIEGVELD VLISSINGEN HELT GEVAARLIJK DINSDAG 10 JANUARI 1961 P li OVINC1 ALE ZEEUWSE COURANT 3 NA ENKELE JAREN „NIEUW GEZICHT9 Plannen komen wellicht volgend jaar reeds tot uitvoering Het noord-oostelijk deel van Oost Zeeuwsch Vlaanderen zal als de plannen doorgaan binnen enkele jaren een „nieuw ge zicht" hebben gekregen. Hier zal zeer waarschijnlijk in de loop van volgend jaar worden begonnen met uitvoering van het ruil verkavelingsplan Stoppeldijk, welke verkaveling een gebied om vat van circa 6.200 ha, uitgestrekt over de gemeenten Hontenis- se, Vogelwaarde en Graauw en Langendam. In het ruim zesdui zend ha grote ruilverkavelingsblok liggen de kerkdorpen Terlio- le. Bamswaarde, Boschkapelle, Hengstdijk en Stoppeldijk. In liet gebied wordt overwegend landbouw uitgeoefend; 80% is bouwland, 18 a 19% grasland en 1 a 2% tuinbouw. Het ruilverkavelingsgebied Stoppel dijk Is oorspronkelijk 8.400 ha groot geweest. De aangevraagde opper vlakte is echter teruggebracht tot 62.00 ha. Enkele polders aan de rand zijn afgevallen. De aanvraag tot ruilverkaveling is in 1954 gedaan door het waterschap Stoppeldijk c.a.. dat van oordeel was, dal het niveau van dc landbouw in het betrokken gebied te laag was. Op het ogenblik is het zo, dat er weliswaar vrijveel wegen zijn. maar deze zijn slecht be straat en ontsluiten te weinig perce len. Ook de afwatering en de ontwa tering laten veel te wensen over. Daarnaast zijn er tal van bedrijven, die vele kavels ver verspreid uit elkaar hebben liggen, waardoor de exploitatie niet honderd procent is. Sanering van het grondgebruik is daarom een van de eerste eisen in dit ruilverkavelingsgebied, met name in de oude kernen. Ontsluiting In het ruiiverkavelingsplan fs vooral rekening gehouden met de ontsluiting van het gebied. Nieu we wegen zullen worden aange legd en bestaande worden verbe terd. Er zal een concentratie iilaats vinden van kleinere perce len tot grotere eenheden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat oude sloten gedempt en nieuwe gegra ven zullen worden. Voorts zullen egalisatiewerkzaamheden worden uitgevoerd, terwijl daarnaast de af- en ontwatering aan de eisen van het moderne landbouwbedrijf zullen worden aangepast. Een gelukkige omstandigheid is, dat de elektrificatie en de waterleiding in het gebied reeds vrij behoorlijk zijn. Wel is er nog een plan tot elek trificatie van de onrendabele perce- Examens Voor het examen ..Coupeuse-Lera res" slaagde mej. A. Ie Feber te Axel met de aantekening „met lof der jury". Mej. T. Wieland te Axel slaagde voor het diploma „Lerares Mode vak": mej. S. van Doeselaar voor het diploma „Costumière-Coupeuse". Laatstgenoemde eveneens met de aantekening „met lof der jury". De examens werden te Eindhoven afge nomen. De heer J. G. F. Sinions te Haam stede, slaagde dezer dagen voor het diploma „Haute Coiffure" en „Cou leur et Ligne" afgenomen door „l'Ecole internationale d'Antonio" te Parijs. Personenauto's zwaar beschadigd bij botsing Zondagmiddag omstreeks half twaalf ontstond te Oostburg op de kruising Markt-Ledelplein een aanrijding tus sen twee personenauto's. De door de heer C. G. uit Waterland kerkje bestuurde auto, die komende vanaf het St. Eligiusplein geen voor rang verleende aan de voor hem van rechts vanaf de Markt komende auto. bestuurd door de heer J. de N. uit Waterlandkerkje, werd aan dc rechterzijde in het midden getroffen. De in de eerste auto naast de be stuurder zittende M. E. uit Oostburg werd door de slag uit de auto geslin gerd en kwam op het wegdok terecht maar liep geen lichamelijk letsel op. Beide auto's werden zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VANDAAG. Middelburg Electro: Chantage voor moord. 19,30 uur, 18 jaar: Concert- en Gehoorzaal: filmavond N.R.V., CO uur. Schouwburg: toneelgroep St.-Paulns met „De Bungalow". 20 uur: Bogard- zaal: ring Walcheren Chr. Landar- beidersbond. 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: De man van hei westen, 20 uur, 18 jaar; Luxor: Aanval op het goudtrnnsport, 20 uur. 14 jaar. Gors Grand: Breng de Bismarck tot zinken. 20 uur. 14 jaar: Prins van Oranje: vergadering gewestelijk vrou wencommissie Zeeland der P.v.d.A., 9.30 uur: Prins van Oranje: verg. aid. Zeeland Kon. Ned. Middenstandsbond, 14.30 uur. Hulst Bioscoopgebouw: Waarover men niet spreekt, 20 uur. 18 jaar Terncuzen Luxor: De graaf van Lu xemburg, 20 Uur., a.l. Sas van Gent Olympia: Slavenjagers van Afrika, 30 uur. 14 Jaar. Oostburg I.erteltheater: Huwelijk ko ning Boudewijn, 19. 20 en 21 uur. Axel Het Centrum: Huwelijk koning uing Boudewijn. 19 uur. ZierlUzoe Coneevtzaalbioscoop: „De ge heime brigade", 14 Jaar, 30.00 uur. len, zodat het aantal aansluitingen na uitvoering van de ruilverkaveling 100% zal zijn. De waterleidingmij „Zeeuwsch-VIaanderen" zal buiten de ruilverkaveling om het 100% plan uitvoeren. Vandaag wordt in het betrokken ge bied gestart met de eerste van zes voorlichtingsbijeenkomsten. Te zij ner tijd zal nog een aparte bijeen komst worden belegd voor de grond eigenaren van elders. Het ligt in de bedoeling, dat eind dit jaar of begin volgend jaar over de ruilverkaveling zal worden gestemd in de streek. Man verwacht dan in 1962 met de uitvoering van dit miljoenenwerk te kunnen beginnen, dat ongeveer vijf a zes jaar zal duren en dat de land bouw op een hoger peil zal brengen. „Groeten uit lierikzee" voorbeeld van prullaria Drs. J. F. H. Wijsen, directeur-gene raal voor de middenstand en het toe risme, beeft gistermorgen in Utrecht de souvenirbeurs en de wintervak- beurs voor koffers en lederwaren, waaraan in totaal 230 exposanten deelnemen, geopend. De beurzen, die een totale netto expositieruimte van 3300 vierkante meter beslaan, wor den tot en met zaterdag aanstaan de gehouden. Drs. Wijsen merkte voorts op, dat hij met velen van oordeel is, dat tal rijke souvenirartikelen de toets van een redelijke kritiek niet kunnen doorstaan en geen betere benaming verdienen dan rommel en prullaria. Als typisch en specifiek Nederlands worden de toeristen nog steeds het scheepje, het molentje en het klompje voorgehouden, zo zei hij, en als zelfs dat nog te hoog gegre pen is, is er het souvenir waarop met opvallende letters de plaatsnaam staat vermeld, bijvoorbeeld „Groe ten uit Zierikzee". Wie de toeristen op deze wijze groet, is voor drs. Wijsen een nooit opgeloste vraag. N.V. Nationaal Bezit aandelen „De Schelde" In. het Scheldekwartier te Vlissingen werd maandag (gisteren) een bui tengewone algemene vergadering ge houden van de aandeelhouders in de N.V. Nationaal bezit van aandelen „Kon. Mij. De Schelde". In deze vergadering werd de voor gestelde statutenwijziging, waarover reeds in december j.l. eenmaal was vergaderd, met algemene stemmen goedgekeurd. De vergadering stond onder leiding van mr. L. G. Kortenhorst. MIDDELBURG Jaarwisselingsbijeenkomst Partij van de Arbeid Drs. Th. J. Westerhout besprak de kabinetscrisis De afdeling Middelburg van de Par tij van de Arbeid hield zaterdag in „De Gouden Poorte" de traditionele jaarvrisselingsbijeenkomst, waarop het woord werd gevoerd door het Tweede-Kamerlid drs. Th. J. Wester hout. Deze wees er op: dat de door de prot- chr. partijen ingediende motie-Van Eibergen uiting gaf aan de groeiende ontstemming over het woningbeleid van de regering. Hoewel het aantal bouwvakarbeiders in ons land in 1960 met niet minder dan 3200 steeg, wa ren er in dat jaar 3SOO minder bij de eigenlijke woningbouw tewerk ge steld. Drs. Westerhout wees er op, dat deze en andere door het Kamer lid Bommer genoemde cijfers door niemand weerlegd zijn. „Helaas slik ten de prot.chr. partijen", aldus drs. Westerhout, „deze motie, die door hen om-den-gewetens-wille in de strijd tegen volksvijand nummer één de woningnood was ingediend, veertien dagen later weer in. Toen zij voor de motie stemden kenden zij overigens de consequenties daarvan. Het systeem van handjeklap met de regering zo schreef volgens drs. Westerhout de A.R.-voorzitter dr. Bruins Slot niet ten onrechte moet nu maar eens uit zijn". Spreker vroeg zich af of dit systeem nu weer begint. De N.R.C., zo ver klaarde drs. Westerhout, meent dat hier symptomen aanwezig zijn van bedreiging der democratie. Slechts de schijn is bij de oplossing van de crisis gered. Het grootste bezwaar had drs. Westerhout. echte» tegen de houding van de K.V.P., die de oplos sing van de woningnood als uitgangs punt in haar verkiezingsprogramma nam, maar die zowel in 1959 als in 1960 verstek liet gaan. Spreker wees tenslotte op de stijging van het ledental in dc P.v.d.A.-afde ling in 1960 met ongeveer 100 en op de activiteit welke daaruit blijkt. Hij wekte het grote aantal aanwezigen op. eensgezind en met geestdrift de actie in 1961 voort te zetten. Hierna werd een vlot feestprogram ma afgewerkt bestaande uit: confe rences van Armand Schuitema, ac- cordeonsoli van Leny de Graaf, schetsjes van de jeugdgroep „Kente ring" en een beTijmd verslag van één der leden over het wel en wee dei- partij en van de afdeling in 1960. Het orkest „Melodia" verleende me dewerking, mot muzikale omlijsting van Leny de Graaf. De voorzitter der afdeling, de heer M. A. L. Hubregtse dankte in een slotwoord de talrijke medewerkers aan dit programma. (VLISSINGEN „De kinderen van Eduard" in het „Scheldekwartier" Zaterdagavond gaf „Het Vlissingseh Schouwspel" in 't „Scheldekwartier" te Vlissingen voor de personeelsver eniging van de N.V. koninklijke maatschappij „De Schelde" een op voering van het blijspel „De kinde ren van Eduard" van Marc. Gilbert- Sauvajon. De ingewikkelde familie geschiedenis met Franse ondeu gendheid geschreven werd ot> een Hollands deugdelijke wijze voor liet voetlicht, gebracht. De vrouw van Eduard wei d goed ge speeld door Coos Bouwense-Bouman. Vaji de vaders van haar kinderen blonk Jan Knuijt uit door een goede interpretatie van de gentleman Sir Michael Norman. Jacques Corbeel als de Poolse pianist Letzaresko. speelde een humoristische rol. Cees Woltering als de Franse avonturier Revol intrigeerde als derde onbe kende vader. De huisvriend Molli- not werd op aannemelijke wijze ge speeld door Nico Stolk. De kinderen van Eduard werden goed gebracht, waarbij de jongste zoon, Bruno Freddy Florisse uitblonk. De rol van de huishoudster werd door lila de Nijs ook goed vertolkt. Deze eerste van drie voorstellingen, die voor de personeelsvereniging zul len worden gespeeld, werd ingeleid door de voorzitter, de heer A. Kerk hof. Na het stuk konden de aanwezi gen nog enkele uren gezellig samen zijn. met muziek van „The Or- pheans". Vlissingse Polen kwamen in Ariënsgebouw bijeen Gezeten achter lange witte tafels luisterden vele Poolse oudstrijders, zaterdagavond in het Ariënsgebouw. tijdens de traditionele bijeenkomst van de Vlissingse Polen, naar de kerst- en nieuwjaarstoespraak van hun. voorzitter, kapitein-luitenant ing. J. Minkiewicz. Deze zette in bewogen woorden dc betekenis van het kerst gebeuren, uiteen en memoreerde de Poolse tragedie. Hij riep zijn land- en lotgenoten op om naar vermogen bij te dragen tot het doen slagen van de thans aan de gang zijnde inzame lingsactie ten bate van de Poolse oor logsinvaliden in ballingschap. Na hel voorlezen van de uit vrijwel alle delen van de wereld binnengeko men wensen, ging men over tot het verbreken van de traditionele Poolse „oplatek" (een soort van ouwel) waarbij men elkander het beste toe wenste. Dit, en het zingen bij kaarslicht van oude Poolse kerstliederen, vormde het hoogtepunt van deze bijeenkomst, die hierna werd voortgezet met een gezellig bal. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallën: P. Pöppede Mujjnek, d.: J. Usraany—Sinay, d.: A. Westerweele— Zuidhof, z.; N. van dc PanneStoutjes- dijk. d.: J. P. van 't Westen de—Gillissen. W. G. van Baaienvan Noord, d,: P. VilléeVoiliage, d.; W. Steenaard—Har don, z.: J. P. van Bel-/,en—de Ridder, d. Ondertrouwd: Oh. P. van Leerdam. 22 jaar en B. Nevc. 22 jaar: C. G. Bootic. 53 jaar cn T. C. van Leeuwaarden. 37 jaar. Getrouwd: J. G. H. van Stijn. 19 jaar cn A. L. Goedhart. 20 jaar: M. Sinke, 21 jaar on C. E. Boer, 13 Jaar. Overleden: J. Beenhakker, 79 jaar; D. M. van den Berg, 52 jaar. e. van J. de Buck; E. C. Eckhardt, 10 Jaar: S. P. de Klerk. 83 jaar. wed. van A. de Hamer: J. C, Baars, 88 Jaar, e. van P. J. Sijbrand: K. M. Gideonse. 82 jaar, e. van Th. P, de Leeuw: J. Roelne. 79 Jaar. van 1H. van vaardegem. „Industrie van buiten" naar Sint-Maartensdijk? Burgemeester Bouwense sprak nieuwjaarsrede uit Tijdens de eerste vergadering van de gemeenteraad van Sint-Maartensdijk in 1961 heeft burgemeester D. C. Bouwense zijn nieuwjaarsrede ge houden. Na de leden van de raad liet beste gewenst te hebben voor liet nieuwe jaar, gaf de lieer Bouwense een overzicht van de gebeurtenissen in de gemeente in het afgelopen jaar. Naar zijn mening was de belangrijk ste gebeurtenis in 1960 de demping van de watergang. De burgemeester sprak de hoop uit, dat enkele belang rijke werken in 1961 uitgevoerd zul len kunnen worden, zoals de riool zuiveringsinstallatie, de demping van de Oude Haven en de aanleg van een recreatieterrein in De Pluimpot en sportterreinen. Over de industrie zei spreker, dat tot nu toe slechts twee personen uit de eigen gemeente een industrie hebben gevestigd. Hij wenste hen veel succes toe. Burge meester Bouwense zei voorts goede hoop te hebben, dat in het komende jaar ook industrie van buiten zou kunnen worden aangetrokken. Hij besloot zijn rede met het bedanken van vele instanties voor hun mede werking. Vervolgens sprak wethou der AJ. op den Brouw, die de bur gemeester bedankte en zei met hem te hopen op de uitvoering van een aantal belangrijke werken. Tijdens deze raadsvergadering werd nog be sloten om de voorgestelde regeling inzake reinigingsrechten nader te be kijken. Tot slot weid een aantal le den in de woonruimtecommissie en de instelling voor maatschappelijke zorg herbenoemd. Ouderling B. v. d. Velde te Haamstede overleden Onverwacht is te Haamstede na een langdurig ziekbed in de ouderdom van 43 jaren overleden de heer B. v. d. Velde. Hij was onder meer ouderling van de Nederlands her vormde Kerk, jaren lang was hij be stuurslid van het hervormd kerkkoor en tevens was hij lid van het school bestuur van de chr. nat. school. Ook in fruittelerskringen was de heer B. v. d. Velde een zeer geziene figuur. Van onze adverteerders Hotel „Royal" uitgebreid met restaurant Hotel-café „Royal" aan de Badhuis straat te Vlissingen is sinds maan dag uitgebreid met een restaurant. Een fraaie en sfeervolle 'aanwinst, zo konden de talrijke vrienden, ken nissen en relaties van de exploitant, de heer Joh. J. W. Vermeul. maan dagmiddag constateren tijdens de re ceptie ter gelegenheid van de offi ciële opening. Deze symbolische ont sluiting van het gloednieuwe r estau rant, werd verricht door het jongste dochtertje van de familie Vermeul. Zij knipte hel lint door, dat dc toe gang van het hotel naar de aan bouw versperde. De verbouwing van het oude woon huis naast „Royal" tot restaurant vergde twee maanden tijd. In die periode hebben aannemer L. W. Goedbloed, de elektriciens gebr. J. en P. Casteleijn en het schildersbedrijf C. de Hamer N.V. een gedegen stuk werk geleverd. Er zijn een fraaie be timmering, een sfeervolle verlichting en fris aandoende en moderne kleu rencombinaties. Naast de vele be zoekers. zette ook een rijk bloemen- decor deze openingsdag veel luister bij. Nederland beschikt daarentegen over uitstekende documentaire filmers cn van één van hen vertoonde de heer Wielek twee creaties, te weten „Mas- keragc" en „De ballade van de hoge hoed" van Max de Haas. Deze korte films liet hij zien na de pauze, die door een boeiende discus sie werd voorafgegaan. Aan hel slot van de filmvertoning gaf hij een analyse van de in 1936 vervaardigde „Ballade van de hoge hoed". „ACHTER DE COULISSEN VAN DE FILM" Boeiende Z.V.U.-lezing in Vlissingse Britannia Voor een klein, select gezel schap, dat de ongunstige weer berichten genegeerd had, vertel de gisteravond in de kleine zaal van „Britannia" in Vlissingen de heer H. Wielek, deskundige vooral op het gebied van de ci nematografie een en ander over het wereldje van de film. „Ach ter de coulissen van de film" heette zijn interessante praatje, waarin hij onder auspiciën van de Z.V.U. allerlei wetens waardigheden onthulde over de totstandkoming van... kitsch en meesterwerken. De film staat tussen kassa en kunst betoogde de heer Wielek en deze stelling illustreerde hij met frapan- te voorbeelden. Zo wees hij er nog eens op. dat spectaculaire werken als „De tien geboden". „Ben Hur" en dergelijke een enorme investering vergden, hetgeen de noodzaak van een grote populariteit schepte Wa re kunst immers wordt niet betaald, ware filmkunst zeker niet. Deze lo pende band-produkten. die in groten getale de filmfabrieken verlaten staan het dichtst bij de kassa. Zij berusten doorgaans op valse senti menten. maken het het publiek ge makkelijk en vertegenwoordigen de „goedkoopste" vorm" van amuse ment. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 7-1 Carasso. Amsterdam: Ornefjell, Hamburg: Beta. Londen: Berta Dan. Stockholm: Vinga V. Helsinki: Francisea. Hansweert: Hardi niet. sleep Lorlënt, Middelburg: 8-1: Mar jan. IJmuiden; Momi Fassio. Marouskn; Progress, Londen: Baron Inchape. Ant werpen: National Fighter. Terneuzen. Vlissingen vertrokken op 7-1: Antilope. Bxmouth: St. Antonius. Londen; Ulrika. Narvik: Majllth. Slemmestad: Gazelle. Rochester: Ornefjell. Fernriff: Carasso. Shoreham: llarrti met sleep Loriënt. Brest; Francisea, Stockholm; 8-1: Vinga V, Car diff; Bërta Dan, Constantza: Momi Fas sio, Black Sea: Beta, Antwerpen; 9-1: Ba ron Inehape. Recife. Gepasseerd naar Antwerpen op 7-1 Medu sa. Cuxhaven; Modjokerto. Bremerhaven; Coeta, zee-Terneuzen: Leïderkerk. Lon- den-rede; Herman Buisman, zee: Jonan, Ventspils: Stanislas. Goole; Maartje, zee: Tero. Bremen: 8-1: Appingedijk. Lc Ha vre-rede: Cumulus. Londen; Kerkedijk. Rotterdam: Regulus. Par-Terneuzen: San ta Maria. Cherbourg: 9-1: Nederland, zee- Terneuzen: Korendijk. New York; Mies, Casablanca. Niveau Films van niveau zijn zeldzaam, om dat zij als dc waarachtige geestes producten van de filmkunstenaar slechts kunnen ontstaan, wanneer de ze geen rekening behoeft te houden met de commerciële eisen, die de produktiemaatschappijen nu eenmaal stellen. Dus alleen wanneer de regis seur geheel onafhankelijk is; ovei voldoende kapitaal beschikt. Dat er zoveel kitsch op de markt komt weet de heer Wielek onder meer ook aan de invloed van de tele visie. De film moet groter zijn, moet gekleurd zijn en moet lang duren. Dan krijgt men waar voor zijn geld. Dergelijke rolprenten worden ver vaardigd volgens geijkte recepten. Er komt een dosis sex aan te pas en een portie romantiek en om de zo veel minuten een beetje sensatie. De heer Wielek besprak ook de populariteit van de acteur en de actrice, die afhankelijk is van factoren als de politieke toestand, sociale achtergronden enz. De sterren hebben vaak hun eigen markt en de heer Wielek noemde Romy Schneider en Brigitte Bar dot als voorbeelden van actrice- tjes. die gebonden zijn aan één bepaald genre, respectievelijk dat van de Sissi-films en dat van de sex-rolprent. „La Vérité" Een regisseur kan echter zelfs met deze sterretjes nog veel doen, wan neer hij een kunstenaar is, zo be toogde spreker verdei' en als type rend voorbeeld noemde hij Clouzot's creatie „La Vérité", waarin Brigitte Bardot de hoofdrol speelt. De heer Wielek sprak ook over de Nederlandse film. Dat ons land wel bekend is om zijn documentaires en niet om zijn speelfilms houdt, naar hij met enig voorbehoud betoogde, waarschijnlijk verband met de calvi nistische inslag van de Nederlander. Nederland beeft slechts enkele wer kelijke filmacteurs. Verbod op exploitatie van speelautomaten Sinds zondag is het. in Vlissingen verboden speelautomaten te exploite ren. Op grond van artikel 100 van de algemene politieverordening is het niet meer toegestaan aan de open bare weg of op voor het publiek toe gankelijke plaatsen (ook winkels) automaten of toestellen aanwezig te hebben anders dan voor de verkoop. Tot 37 januari worden belangstellen den in de gelegenheid gestéld deze apparaten of toestellen te verwijderen ol' een verzoek om ontheffing bij de burgemeester van Vlissingen in te dienen. Officiële publikatie VLISSINGEN. spreekuur burgemeester. Het spreekuur van dé burgemeester van Vlissingen op woc-nsclug li Januari a.s. gaat niet door. VLISSINGEN. SPEELAUTOMATEN. De burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het op grond van het op 8 Januari 1981 van kracht geworden artikel 100 van de alge mene politieverordening is verboden op of aun tic openbare weg. of in of op voor het publiek toegankelijke plaatsen, win kels daaronder begrepen, automaten of toestellen, bestemd voor enig spel, anders dan ten verkoop aanwezig te hebben. Dit verbod geldt echter niet voor biljarts. Belanghebbenden worden tot 17 januari 1961 in de gelegenheid gesteld genoemde apparaten of toestellen te verwijderen, dan wel een verzoek om ontheffing bij item in te dienen. Indien öan het gestolde in het vorige lid op de daarin genoemde datum niet is voldaan, zal proces-verbaal worden op gemaakt VHaaiagcn, 9 januari 1961 Z.LJ.-voorlichtingsmiddag over ruilverkaveling In dorpshuis te Nisse De kring westelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. belegt aanstaande vrijdagmiddag in het dorpshuis te Nisse een voorlichtingsmiddag over het probleem van de ruilverkaveling. Met de vele regens in de afgelopen herfst is gebleken, dat voorzieningen aan de waterafvoer in „De Poel" ge troffen dienen te worden. Voorts zal te zijner tijd een grote verkeersweg ten zuiden van Goes worden aange legd. die De Poet zal doorsnijden. Uitvoering van de werken voor de waterbeheersing en de aanleg van een weg brengen dermate ingrijpen de veranderingen met zich mee, dat hieraan een ruilverkaveling dient ge koppeld te worden. Een en ander zal op de bijeenkomst van de Z.L.M. na der worden toegelicht. Als spreker zijn uitgenodigd ir. R. J. Koopmans en jr. W. A. v. d. Werff van de Ne derlandse Heide Maatschappij en de heer J. Markusse van het rijksland- bouwconsulcntschap. Scheepvaart door Kanaal door Zuid-Beveland in 1960 In liet jaar 1960 passeerden door het kanaal van Zuid-Beveland 80648 sche nen. die een inhoud hadden van 42.841.382 ton. Daarvan waren 58220 schepen van 31.064.417 ton geladen en 21.544 schepen van 11.751.4SS ton waren ledig, verder passeerden ei 7123 sleepschepen en 412 coasters, waarvan er 148 geladen waren en 264 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden 10.095 ge laden motorschepen van 6.125.228 ton en 1286 ledig van 1.181.670 ton en 2320 geladen sleepschepen van 3.068.533 ton en 136 ledige van 160.867 ton naar België en 7962 geladen mo torschepen van 5.241.227 ton en 635 ledige van 314.958 ton en 1335 geladen sleepschepen van 1.744.163 ton en 26" ledige van 34.735 ton van België. Naar België passeerden 30.6b5 gela den motorschepen van 13.928.501 ton. 4762 ledige van 2.468.893 ton en 3267 geladen sleepschepen van 4.428.424 ton. 620 ledige van 476.651 ton. Een aantal van 22.031 geladen motorsche-. pen van 10.159.666 ton, 12.847 ledige van 6.427.411 ton. 2109 geladen sleep schepen van 2.475.684 ton en 1671 le dige van 2.141.685 ton kwam uit Bel- gie. In nationaliteiten waren de sche pen verdeeld in 51.460 Nederlandse. 24.547 Belgische, 3405 Duitse, 3675 Franse, 3180 Zwitserse. 192 Luxem burgse, 70 Engelse, 101 Oostenrijkse. 9 Deense. 1 Noorse. 4 Zweedse, 1 Spaanse en 2 uit Amerika. Bij het totaal van deze schepen waren 884 van 25472 ton van bijzondere aard, als zuigers baggermolens, bok ken enz. die hiet gebruikt worden voor goederenvervoer. In het jaar 1959 passeerden door het kanaal 87.197 schepen die een inhoud hadden van 44.026,059 ton een ver mindering dus van 549 schepen. Een reden van deze vermindering ligt bij de staking in de Antwerpse haven. Sinds enkele dagen kan Vlissin gen een beetje in de schaduw staan van de bekende Italiaanse toeristenstad Pisa wie over de Nieuwe Vlissingseweg liet voor malig vliegveld passeert, ziet daar de 25 meter hoge stalen toren in een gevaarlijk hellende positie. Toch zal het gevaarte van de rijksluchtvaartdienst in deze ui terst labiele stand niet uitgroeien tot een toeristische attractie. Al leen belangstellenden, die er vlug hij zijn, zullen daar bjj liet K.N.M. I-station Kunnen meemaken, hoe één van de laatste herinneringen aan de liichtvaarlperiode van de Schelde&tad letterlijk de onder gang tegemoet gaat'. Slopers zullen zich ontfermen over het stalen geval, dat tot voor kort nog altjjd dienst deed als tussen- versterkerslation van de luchtha ven Schiphol. Wat de radiotoren in Goes voor het zenderpark in Lopilt is, dat was de 25 meter hoge toren dus voor de zendapparatuur van Schiphol in de verbinding met de lijnvliegtuigen op de zuidelijke routes. Op de toren stonden an- tennes, waarmee de via telefoon- lijnen van Schiphol naar Vlissin- gen overgebrachte berichten wer- n den uitgezonden. Maar het onder- houd van deze toren vergde ieder jaar een flink sommetje. Enkele maanden geleden vond de R.L. V.D. het dan ook hoog tijd worden om een goedkopere apparatuur in dienst te stellen. Men ging over tot het plaatsen van een aantal stalen masten, de antennes wer- den daarop gemonteerd en de ou- de toren bestemde deze rijksdienst voor de sloop. M In feite verandert er dus weinig; alleen verliest Vlissingen een aan- denken aan de tijd, dat de stad 1 was opgenomen in het Nederland- se luchtnet. 1 iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Marktberichten ROTTERDAMSE VEEMARKT. 9 januari. Aanvoer in totaal 20SÖ. Vette koeien en ossen 1329: varkens 731. Vette koeien ie kw. 290—320. 2e Uw. 260— 290, 3e kw. 245—260: varkens (lev. gew.) le kw. 190 2e kw. 188. 3e Uw. 185. alles In cents per kg. Vette koeien aanvoer groter, handel zeer kalxn, prijzen 1ste kwaliteit onveranderd. Verder niet geheel prijshoudend: varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel tame lijk, prijzen iets minder. Enkele prima vleesvarkens boven notering, slachtzeu- gen 1.581.68. GRAAN'BEURS ROTTERDAM Officieuze noteringen per 100 kg. Con- sumptietarwe. basis 17 pet. vocht, volgens monster naar kwaliteit en schotpercentage f 32.75 franco fabriek. Schot tarwe, mits gedroogd t 13,00—2200. Voedergranen, kalm, nauwelijks prijshoudend, uitgezon derd gerst. Maalgerst volgens monster f 21.50—24.75. Kippegerst volgens monster f 23.75—25.50. Haver, ongepunte, volgens monster f 18.0021.75, Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten op monster f 26.5028.50; prima kwaliteiten lot f 35.00. Schokkers op monster l 26.50 28.50: prima kwaliteiten tot r 32.00. Brui ne bonen, boerensehoon op monster goed gedroogd tot t 63.00. VISMIJN VEERE 9 januari. 867 kg exportgarnalen 3,91— 4.40. 41 kg schar. 390 kg bot. 222 kg wij ting. 13 kg kabeljauw. 1 kg wulk, S3 kg sprot. VEILING ZUID-BEVELAND. 9 januari. Groenten: per stuk: knolselde rij 8: per kg: sprfliler> All 45—53, BI 42. Bil 2?. afw. 24. groene sav.kool i 14ik. II 89, rode kool 1 7y. II 6. boerenkool II 15—26. uien 11. peen 5—7. prei 1 31—3S, aardappelen bonken 7, grote 4. VEILING BERGEN OP ZOOM 9 januari. Savooiekool 8—21. Witte kool 5 Va- Rode kool 7—10. Boerenkool 4—11. Witlof 43—76. Waspeen 15—13. Prei 12— 24. Spruiten 20—93. Goudrenet 19—35. Golden Delicious 22-50. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: eigen heimers t 12.50—15.00: bintje f s.00—9.50. Voeraardappelen f 1.0O—3.00. Prijzen bere kend per 100 kg er op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappele- op wagon, schip of auto. 11 januari ZON UN MAAN puiutuj Zon op 0-.45 onder 16.52 Maan op 02.06 onder 12.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7