het handsteelmodel uit de serie van vier PHILIPS stofzuigers 120.- 145.- 155.- 158.- Wilt l) iedere dag het laatste nieuws in de brievenbus, dan een abonnement op de P.Z.C. GARAGE „DE KOEPOORT" - E. A. SPEUER - GOES - TELEFOON 01100-5302 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 JANUARI 1961 Boekboudbureau W. A. SCHONIS Bogardstraat 6 - Middelburg - Tel. 01180 - 2838 Verzorging van uw administratie Voorlichting in belastingzaken Alle verzekeringen OFFICIËLE PUBLIKATIE. RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEK- EN DANSSTUDIE. (cursusjaar 1961/19G2). De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Scholten, brengt ter algemene kennis, dat in 19G1 van rijkswege beurzen voor muziekstudie en voor dansstudie be schikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van hen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten (ot aan hen die ingezetene zijn van Nederland en Nederlands onderdaan zijn) en die zich aan de muziek of aan de danskunst als vakbeoefening willen wijden, doch in de onmogelijkheid verkeren de aan de stu die verhonden kosten uit eigen middelen te dekken. RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. Met betrekking tot de beurzen gelden de volgende bijzonder heden. Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend; evenmin aan personen van zodanig gevorderde leettijd. dat het ver werven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan wor den verwacht, b.v. in verband met de vereiste technische vaar digheid voor het gekozen instrument. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een eerste on derzoek, waarna een vergelijkend examen zal worden gehou den. Zij zullen alleen voor dit onderzoek worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestu deerd onder bekwame leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Het is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der mu ziekstudie voor de sollicitanten voor elk der vakken nauwkeu rig omschreven muzikale eisen en leeltijdsgrenzen vast te stel len. De eisen lopen hiervoor te zeer uiteen. Hooidzaak zy n een bijzondere muzikale aanleg en een goed muzikaal gehoor. De maatstaf, die wordt aangelegd omtrent muziekkennis, techni sche ontwikkeling, enz., richt zich naar elk geval atzonder- lijk, ook naar leeftijd. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een van rijkswege ..erkende" instelling voor muziekonderwijs. De beurzen worden uitsluitend verleend, indien vast staal, dat de sollicitant zeil, noch de ouders, in staat kunnen worden geacht de aai studie verbonden kosten volledig te bestrijden. Zij zijn n eerste plaats bedoeld als tegemoetkoming in de kosten, welke rechtstreeks met de studie verband houden, zoals lesgelden, leermiddelen, e.d. Daarnaast kan tot op zekere hoogte re kening worden gehouden met eventuele reiskosten. Indien nood zakelijk zal ook rekening kunnen worden gehouden, zij het slechts zeer ten dele, met kosten van levensonderhoud. Ver der zullen èen ot meer beurzen beschikbaar worden gesteld teneinde belanghebbenden, die daartoe financieel niet bij machte zijn. in de gelegenheid te stellen een lüer te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek in het buiten land onder leiding van een kunstenaar van internationale be tekenis af te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goed keuring van de staatssecretaris. Bij het vaststellen van het bedrag van beurzen voor muziek studie in het buitenland wordt, behalve met de studiekosten, mede rekening gehouden met de kosten van de reis naar en van het land van bestemming en met de verblijfkosten aldaar, alhoewel ook hierbij geldt, dat het in het algemeen niet mo gelijk zal zijn deze kosten volledig door de beurs te dekken. RIJKSBEURZEN VOOR DANSSTUDIE. Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat „een beurzen worden verleend ten behoeve van hen, die de gezel schapsdans wensen te beoefenen. Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiteraard bepaalde eisen m.b.t. de artistieke en technische hoedanigheden van de kandidaat. Deze normen richten zich naar elk geval afzonder lijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofdzakelijk zal woraen gelet op bijzondere aanleg voor de danskunst. Geen beurs kan worden verleend aan personal van zodanig gevorderde leettijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Leerplich tigen zullen slechts in zeer bijzondere gevallen voor een beurs in aanmerking kunnen komen. Omtrent het vorenstaande zal de staatssecretaris zich door een deskundige commissie doen voorlichten. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een in te stellen onderzoek naar aanleg en capaciteiten. De keuze van de Instelling aan welke men wenst te studeren, behoeft de goedkeuring vdn de staatssecretaris. De beurzen worden uitsluitend verleend, Indien vast staat, dat de sollicitant zelf, noch de ouders, in staat kunnen worden geacht de aan de studie verbonden kosten volledig te bestrij den. Zij zijn in de eerste plaats bedoeld als tegemoetkoming in de kosten welke rechtstreeks met de studie verband hou den, zoals lesgelden, balietkledlng, spitzen, e.d. Daarnaast kan tot op zekere hoogte rekening worden gehouden met even tuele reiskosten. Indien noodzakelijk zal ook rekening kunnen worden gehouden,.zij het slechts zeer ten dele, met kosten van levensonderhoud. Het verlenen van rijksbeurzen voor dansstur die in het buitenland zai hoogstens overwogen kunnen worden, indien de studiemogelijkheden voor de betrokkene hier te lan de zijn uitgeput. Zij, die voor een der vorenbedoelde beurzen in aanmerking wénsen te komen, behoren hun verzoekschrift daartoe VóóR 1 FEBRUARI 1961 in te zenden aan de afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gravenhage, met vermelding „Mededinging rijks- beurs muziekstudie/dansstudle 1961". Aanvragen, welke na genoemde datum worden ingezonden, zullen, behoudens hoge uitzondering, niet in behandeling kun nen worden genomen. Voor het aanvragen van vorenbedoelde beurzen zijn geen for mulieren verkrijgbaar. Zij, die reeds in het genot zijn van een rijksbeurs voor mu ziek- of dansstudie voor het cursusjaar 1860/1961 behoeven than* niet opnieuw te solliciteren. Aan hen zal t.z.t. omtrent een eventuele verlenging van de beurs nader bericht worden gezonden. OFFICIËLE PUBLIKATIE. RIJKSSTUDIETOELAGEN. Dc minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een zeer goede studieaanlcg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en «he gedurende de cursus 1961/1962 voor een rijksstudietoclage tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te ko men, zich VóóR 1 FEBRUARI 1961 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's- Gravenhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aangevraagd voor: 1. Studie aan Nederlandse UNIVERSITEITEN EN HOGESCHO- Diegênen, die reeds aan een Inrichting voor hoger onderwijs studeren dienen hun aanvragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. üp grond van liet door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist ot deze toelage de vorm van een gift of rente loos voorschot zal dragen. Diegenen, die voornemens zijn met ingang van 1 september 1961 voor het eerst een universiteit oi hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen eveneens vóór 1 februari 1961 indienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle Inrichtingen van middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs en bij de afdeling Kijksstudletoelagen van het ministerie. (Zij. die een toelage wensen voor de studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. kunnen terzake inlichtingen inwinnen bij de directeur van het landbouwonder wijs van het Ministerie van Landbouw en Visserij, le van den Boschstraat nr. 4 s-Gravenhage.) 2. studie aan tt aangewezen scholen voor VOORBEREIDEND HOGER en/of MIDDELBAAR ONDERWIJS en gesubsidieerde opleidingen voor M.O.-AKTEN; gesubsidieerde scholen voor uitgebreid technisch en hoger technisch onderwijs en andere scholen voor uitgebreid lager cn middelbaar NIJVERHEIDSONDERWIJS: gesubsidieerde scholen voor MAATSCHAPPELIJK WERK ea opleidingen voor leid(st)ers voor JEUGDVORMING; het Centraal instituut voor opleiding van SPORTLEIDERS EN SPORTLEIDSTERS. Deze toeiagen worden verleend ais renteloos voorschot en die nen later te worden terugbetaald. Voor het volgen van de driejarige vooropleiding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen wor den verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal t 400.—. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrich tingen van onderwijs, ulo-scholen en de afdeling Kïjksstudie- toelagen van het ministerie. 3. Studie aan rijks-, gemeentelijke of aangewezen bijzondere inrichtingen tot opleiding van ONDERWIJZERS(ESSEN) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor KLEU TERLEIDSTERS. Deze toelagen bedragen maximaal t 300.— per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken ot ln pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grotere toela ge te ontvangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toe lage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst I 300,als glit wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweekschool ot opleldings- rclióol voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bJj de ze scholen verkrijgbaar ls. De overige gegadigden kunnen een aanvraagformulier verkrijgen bij alle h.b.8'en. gymnasia, lycea, o-scholen en bij de afdeling Kijksstudletoelagen van het ml- i steile. ,an diegenen, die na beëindiging van de studie als weten schappelijk amixenaar aan een inrichting voor hoger onder wijs, als bevoegd ieraar/ierares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, nijverheids onderwijs» de opleiding voor onderwijzer of als maatschappe- Ii|k werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij, die SfiSSSK AC3S9S& £3tfSSAS. Hiér is de Philips stofzuiger handsteelmodel - altijd 'zuïgklaar'; ideaal voor 't kleinere gezin. Door lange steel makkelijk hanteerbaar. Heeft borstel met vrije frontzuiging, pluisopnemer, buizen met drukknopslui ting En natuurlijk: aangepast zuigvermogen, d.w.z. met een goed zuigvermogen op élke soort van vloerbedekking! met aangepast zuigvermogen |p Trommelmodel 1Ü Wentelbaar drie-in-cen mondstuk. Grote stofruim- te: 4 liter! Voetschakelaar, jg dus niet meer bukken. Ge- jg. makkelijk opbergen: han- gend of staand. Lichte apt; zuigbuizen met drukknop- fffïf bevestiging. Enmet aange- ptÉf past zuigvermogen. Driehoekmodel Anders van buiten én van binnen. Extra zuigvermo gen. Vraagt weinig plaats. Stootrand met drempel glijder. Wentelbaar dxie- in-een mondstuk. Voet schakelaar. Scharnierende snoeraanslui ting. Zuigkracbtregelaar. Grote stofruimte inhoud 4 liter. En: met aangepast zuigver- Tonmodel Geweldig zuigvermogen. Bijzonder grote stofruimte (8 liter) - betekent eens per 2 tot 3 maanden leeg maken! Speciale konstruk- tie: makkelijk op te bergen en te verplaatsen. Wentel baar drie-in-een mondstuk met scbuifsluiting. Zuig krachtregelaar. Voetscha kelaar. Enï met zuigvermogen. In alle Philips stofzuigers is het gebruik van papieren stof- zakken mogelijk. Voor een moderne "bungalow vindt u vaak een Borgward Isabella. Géén. samenloop van omstandigheden, maar weloverwogen keuze! Moderne stijl en dyna miek zetten zich voort in de wagen, die men kiest. Een dynamische wagen. Een Borgward JsahellaTS. de Luxe. Voor moderne mensen, die een perfecte wagen wensenEen wagen met een eigen gezicht! Een wagen met verrassende extra's l In- en uitstappen als door uw eigen voordeurl Door 2 extra-ruime portie renl Wat veilig voor de kinderen! Voor een moderne bungalow vindt u vaak een o door pittige motor snellere acceleratie met extra-verchroomd uiter lijk voorzien van slaapzittingen met sponsrubber-vulling met bekleed dashboard met twee aanjagers voor ver warming; ruit,ensproeier3 voorzien van verchroomde stuurring met signaallichten o met witte, banden en chroom- velgringen Isabella variaties: Wagens met 'n eigen gezicht! Importeur: Rosier's Automobielbedrijven N.V, Birickhorstlaan 255 l Den Haag Tel. 070-851703 voor Walcheren: GARAGE HUIJBREGTS - MIDDELBURG Blauwedijk 47 Tel, 2155

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6