Zelfs kinderen in China werken voor de staat „PSYCH0", MEESTERWERK VAN HITCHCOCK ZUIDFRANSE „COWBOYS" IN AMERIKAANSE ROLPRENTEN SPOEDIGE AANPAK BEPLEIT VAN KREEKRAK-PROJECT DINSDAG 10 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Achter het bamboe gordijn Radio's monteren op school (Van onze speciale correspondent). Wat een cowboy voor de Amerikaanse kinderen is, is een tractorrijder voor de jeugd uit de socialistische landen. De, „klassieke" propagandafoto tussen de Elbe en de Cliinese Zee toont een colonne tractoren in een schitterend tarwe veld. Het is dus te begrijpen, dat de eerste fabriek van tractoren van de stad Loyang aan de Gele Rivier een van de modernste Chinese bedrijven een eerste klas be zienswaardigheid voor toeristen is geworden. De opening van deze fabriek kenschetste de verandering van China in een staat, waarin het boerenbedrijf is geme chaniseerd. De grond waarop de fabriek op 't ogenblik staat gro ter dan de hele stad Loyang was voorheen een tarwe veld. De directeur, die mij rondleidde, vertelde uit eigen beweging dat de fabriek met Sow jethulp is gebouwd op andere plaatsen had ik daar eerst zelf naar moeten in formeren. Slechts 1000 van de in totaal 10.000 machines, maar dan wel de grootste en meest waardevolle, zijn uit Rusland of andere socia listische landen gekomen. Alle an dere machines, vertelde men mij trots, zijn in China zelf gebouwd. Iedere 12 minuten Wat de meeste indruk maakt wordt de gast het eerst getoond: de lopende hand. Hij loopt be trekkelijk langzaam, nog geen zeven centimeter per minuut: de montage van een tractor vereist nog 9 a 10 uur. Als de dagarbeïd is begonnen, loopt iedere twaalf minuten een rode tractor de fa briek uit. Zijn naam: Dung fang hong - het Oosten.is rood. Dat is ook de titel van een mars. die al tijd wordt gespeeld als Mao-Tse- Tung zich een keer in de open baarheid vertoont, wat overigens maar zelden geschiedt. De dagproduktie moet tegen 1 mei 1961 op 50 tractoren gebracht zijn. Maar als men de talrijke Chinese vakantiedagen meerekent, kan men aannemen, dat per jaar hoogstens 15.000 tractoren van de lopende band zullen rollen niet zo bijzonder veel voor de 500 mil joen boeren van China. In aan merking genomen dat in dit land nog maar twee fabrieken zijn die tractoren vervaardigen. Tegen geboortebeperking Het gebrek aan technische uit rustingen in het land van Mao Tse-Xüng leidt tot de conclusie, dat Q» vernieuwing en de socialistische vooruitgang, van erelijsten, vlag- fen, medailles, statistieken en an- ere middelen om de arbeiders aan te sporen. Iedere fabriek heeft zijn modelarbeiders en aan de top staan de „helden van de arbeid", die kort geleden het recht ge kregen hebben om net als in de Sowjet-Unie de bazen te be noemen. Technische ideeën De vernieuwingen in de techniek berusten in de meeste gevallen op verbeteringen aan j-eeds bestaande machines. De ideeën komen niet alleen van de ingenieurs, maar ook van de arbeiders. Ieder idee wordt, voor het wordt geaccep teerd of afgewezen, op vergade ringen in discussie genomen, be oordeeld en uitgebreid, onafhanke lijk van zijn waarde en draag wijdte. Aangezien werkelijk tech nische vaklieden in China nog steeds een zeldzaamheid zijn, moet men de arbeiders wel bewegen tot meedenken. Maar zelfs als door, technische verbeteringen en automatic het aantal arbeiders met 15 procent kan worden ingekrompen, bete kent dat nog lang niet, dat de pro- duktie met 15 procent stijgt. Daar de betaling van de arbeiders in China niet drukt op de bedrijfs kosten van een fabriek, heeft men bepaald geen haast om de mense lijke arbeidskrachten door machi nes to vervangen. Een flinke ar beider kan trouwens snel werk in andere ondernemingen krijgen. De overheid getroost zich moeite het culturele j 9*gering zich nog jaren lang moef verlaten op het harde werken van de boeren, om de in dustrialisatie te kunnen betalen. Men heeft steeds meer arbeids krachten nodig. Op die manier kan men ook de huidige weer stand begrijpen van de Chinese leiders tegen de in Azië wijd ver breide maatregelen voor geboor tebeperking. Een grote voorlich tingscampagne in de jaren 1957 en 1958 is in China volledig mis lukt. De 21.000 arbeiders in de tractor- fabriek in Loyang produceren met dezelfde koortsachtige ijver trac toren, als waarmee de 17.000 ar beiders in de machinefabriek er naast hun resultaten bereiken. Het werk wordt verricht in een sfeer uhn wedijver, van loftuitin gen met leuzen' over de technische De overheid getroost zich" grote - - )ej] van de arbeiders omhoog te brengen, nu ze van de „kapitalistische dwang arbeid" zijn verlost, zoals de vrou wen bevrijd werden van de „sla vernij van het huishouden". Ik heb veel werkgroepen gezien, waarin de arbeiders werden ge schoold tot een standaardniveau in hun beroep. Bovendien krijgen ze ideologisch onderwijs, in het Marxisme-Leninisme. Terwijl de arbeiders „studeren", nemen de Chinese studenten deel aan de produktie. Kinderen in werkplaats In liet oude stadsgedeelte van Loyang ligt de „Rode vlag", een modelschool, die men graag aan iedere bezoeker laat zien. Deze school, die door 1.181 kinderen van 7 tot 18 jaar wordt bezocht, staat vooral bekend om zijn „produk- tlef werkprogramma". Een klein meisje en een jongetje zaten, met de rode doek van de „pioniers" om hun hals, stijf op hun stoeltjes, toen zij tijdens mijn bezoek door de meester werden ondervraagd. Mij m'n „burger lijke" schooldagen herinnerend en het systeem, ieder jaar de besten van de klas aan te wijzen, vroeg ik, of zij de beste leerlingen van de school waren. „Oh nee", was het antwoord, „het zijn de beste arbeiders in onze werkplaats". Geen uitkering ineens bij N.S. (Van onze Haagse redactie) De looncommlssie van do Stichting van de Arbeid en het college van Rijksbemiddelaars hebben het voor stel van de directie van de Neder landse Spoorwegen, inhoudende een uitkering-ineens van anderhalf pro cent van de jaarbezoldiging over I960 aan het personeel van de N.S. afgewezen. De looneommissie en het college hebben echter geen bezwaar tegen een gereglementeerde winstdeling of een uitkering uit de winst. Een uit- kering-ineens wordt wel, maar een deling uit de winst wordt niet in strijd geacht met de richtlijnen voor de gedifferentieerde loonpolitiek. Een winstdeling heeft namelijk een bezitsvormend karakter en moet gelden voor een aantal jaren, terwijl een uitkering-ineens van opportunis tische aard wordt beschouwd, omdat deze in beginsel slechts geldt voor een jaar en verband houdt met de al dan niet krappe situatie op de arbeidsmarkt. De directie van de N.S. beraadt zich thans over het standpunt van de looneommissie en het college van rijksbemiddelaars.' Katendrechtse dames „leenden" foxi De Rotterdamse politie heeft zater dagavond twee vrouwen aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan »j°y-rïd'ng"- Tegen een van hen, een 24-jarige vrouw is procesverbnal op gemaakt. De politie in Rotterdam neemt aan dat dit de eerste keer was dat vrou wen zich aan dit misdrijf schuldig- maakten. De twee, Katendrechtse schonen, lieten zich met een taxi naar de Schiehavenseweg rijden. Toen de chauffeur bij aankomst zich even ver wijderde, gingen zij er met zijn auto vandoor. Hij zette met 'n andere taxi een achtervolging in en trof auto plus dames bij een lichtmast. De auto was tegen de lichtmast gestrand. Het bleek dat zij beiden niet in het bezit waxen van een rijbe aan de auo bedroeg f BIJ NEDERLANDSE PREMIÈRE Anthony Perkins in glansrol Na in verscheidene wereld steden files voor de biosco pen te hebben veroorzaakt zal „Psycho", het meester werk van de tovenaar van de filmische thriller, Alfred Hitchcock deze maand in Ne derland in première gaan. Een enorme reclame-cam pagne is aan deze eerste ver toning in de hoofdstad voor af gegaan. En Hitchcock zelf heeft aan die reclame een be hoorlijke bijdrage geleverd. De verwachtingen zijn daardoor hoog gespannen, hetgeen bij an dere films vaak tot grote teleur stellingen geleid heeft. Bij „Psy cho" hoeft men daar niet bang voor te zijn. In de weinig beschei den slagzinnen, die toch de zalen vol moeten maken, is niets te veel gezegd, „Psycho" is inderdaad de meest beklemmende thriller, die men zich denken kan, een produk tie zo gaaf als men zich kan voorstellen, kortom een rolprent die men alleen van Hitchcock kan verwachten. Met zorg gekozen Allen die aan de film hun mede werking verleenden zijn door Hitchcock met zorg gekozen. De belangrijkeste rol wordt gespeeld door Anthony Perkins, een knaap uit de school van Marlon Bran do en James Dean, een uitmun tende karakterspeler, die we kon don bewonderen in „On the Beach" van Stanley Kramer en vele andere films van grote klas- WAAR IEDEREEN SOMBRERO'S DRAAGT Alleen, Les Saintes Maries heeft een „sheriff" Men noemt hem „de sheriff" en zijn boerderij aan de Franse Middel landse Zeekust wordt algemeen aangeduid als „de hut van de she riff." Die eretitel dankt |uj aan het: feit, dat hij! in niet minder dan zeven entwintig fijms belangrijke rollen speelde. In'de meeste vervulde hij met zijn grijze haren en vaderlijk voorkomen do rol, die hein zijn bij naam heeft bezorgd. Niemand weet eigenlijk hoe „de sheriff" in wer- De werkplaats was een minia tuur-uitgave van die, welke ik in de i'abriekscommune had gezien. Onder het toezicht van ongeveer tieujarige leidertjes vervaardigden de kinderen in groepen radio's, farmaceutische artikelenschil derijen en meubels. Die produkten worden aan de staat verkocht. Een deel van de „winst" wordt ge bruikt voor schoolreisjes, voor be zoeken aan fabrieken in de buurt en voor filmvoorstellingen. Het grootste deel van de inkomsten dient echter voor de bouw van een nieuw laboratorium in de school. „Door dit werk", zei de directeur, „leren de kinderen vroeg theorie en praktijk met elkaar verbinden. Daardoor verbreden ze him ken nis, verbeteren ze hun gezondheid en zijn ze gelukkiger". Een koor van vijf- en zesjarigen van de commune-kleuterschool: „De reactionairen zijn uit de weg geruimd. De imperialisten vluch ten met de staart tussen de be nen". kelijkheid heet. Toch is hij een ge wone Fransman. „De sheriff" dankt zijn filmrollen aan de dollarmoeilijkheden van de Ame rikaanse filmmaatschappijen. Deze hebben Zuid-Frankrijk als achter grond voor hun westerns gekozen, omdat Californië, Nevada of Texas te duur zijn. Acteren is daar door voor de cowboys van de Ca marque dagelijks werk geworden. Ook Franse filmers maken de laat ste tijd dankbaar gebruik van de éi-varing der figuranten in Les Saintes Maries. De Camarque, waar de Franse cow boys wonen ligt in de Rhöne-delta, in de driehoek gevormd door de twee grootste armen van de rivier. Het is een beklemmende streek met uitgestrekte zand- en moddervlak ten en lagunes, die verzamelplaat sen zijn van de zeldzaamste vogels. Flamingo's, ooievaars en ibissen hebben er hun domein. Maar er le ven ook wilde zwijnen, bevers en otters, exotische vlinders, vliegen en muggen. In het hoge riet zwer ven grote kudden zwarte stieren, zoals men die in de Spaanse are na's ziet. Langs de waterkant gra zen witte paarden in volkomen vrij heid. De Franse cowboys zijn dromers, zij geven zich tijdens de lange ritten te paard graag en gemakkelijk over aan dromen en meditaties. Zij bewonderen de schoonheid van hun land en de prachtige zonsonder gangen, die men in de Camarque genieten kan. Maar zingen doen zij niet en de gitaar blijft in dit Euro pese „wilde westen" onaangeraakt. Het primitieve voedsel van de Ame rikaanse cowboy zou hier niet wor den geaccepteerd. De cowboy van do Camarque stooft zijn vlees in rode wijn. Geen wonder, dat vele van deze fijn proevers het leven in het zadel vaarwel hebben gezegd, toen er be hoefte bleek aan restaurants en ho tels in de Camarque. „De sheriff bijvoorbeeld opende een manege en verhuurt tevens bungalows aan de toeristen, die dit vreedzame stukje „wild west" in Frankrijk komen be wonderen. Daarbij blijven de inwoners van Les Saintes Maries hun „klederdracht" trouw. Op hun fraaie witte paar den, die afstammen van de strijd rossen der Romeinen uit de oud heid, rijden ze door het plaatsje. En aan iedereen vertellen ze hoe reeds eeuwen voor Amerika zijn cowboys had in de Camarque reeds de lasso door de lucht gierde. Les Saintes Maries is een soort Marken gewor den. Zelfs corpulente matrones gaan er schuil onder grote breed gerande sombrero's en kleuters van drie lopen er al met enorme Stetsons op hun krullen. Eén cowboy-attribuut ontbreekt er echter, schrijft Audrey Davis in de Guardian, namelijk het nonchalant gedragen pistool. Niemand bijt er in net stof en het is er van geen en kel belang of men scherpschutter is of niet. Nooit zal men er een schot horen vallen. Het wapen in Les Saintes Maries is een lange stok met op het eind een halve maanvormig stuk staal, waarmee men de stieren op een afstandje houdt. Geen kruitdamp dus in de Camarque, geen geluid van brekende flessen in do bars. Misdadigers vermijden liet drijfzand, de vlakten en„do sheriff" van Les Sainte Maries. Marseille is veiliger...... se. Verder vervullen Janet Leigh en Vera Miles de lang niet ge makkelijke vrouwelijke hoofd rollen. Niet alleen de cast telt grote na men, ook Hitehcocks medewer kers die minder in het voetlicht treden beschikken over grote kwaliteiten. De man, die voor „Psycho" het scenario schreef naar de gelijknamige roman van Robert Bloch, de jonge auteur Jo seph -Stefano, kreeg na deze pres tatie door Hitchcock een contract van vier jaar aangeboden. Dóódsimpel De man die de muziek compo neerde is een oud medewerker van de regisseur, namelijk Ber nard Herrmann. Hij voelt aan waar de „master of suspense" in zijn creaties heen wil en al zegt Hitchcock zelf dóódsimpel: „Het publiek wil geamuseerd worden, dus vat ik de intrige nooit te serieus op", de mensen in zijn omgeving - weten wel dat het heel wat minder eenvoudig is. Hitchcock dankt zijn succes niet louter en alleen aan het feit dat hij de mensen voorzet wat zij willen. „Vertigo", „North by North West", „The trouble with Harry" of „Rear Window" zijn geen van allen gewone politiefilms met een prettige dosis sensatie. Hitch cock is een meester in het schep pen van uitzonderlijke situaties. Daarin plaatst hij dan zijn hoofd personen, gewoonlijk heel norma le mensen, zoals men ze iedere dag kan ontmoeten. Het is de normale reactie van deze mensen op de bijzondere omstandigheden, waarin zij plotseling komen te verkeren, die Hitehcocks rolpren ten zo interessant maken. Daarbij komt dat hij een heel bi zarre sfeer weet te creëren. „Psy cho" confronteert ons in de eerste meters met Amerikaanse zaken mensen in hun eigen omgeving, hoewel de eerste scène, een lief desscène, weinig zakelijk is. De ze introductie had Hitchcock no dig om' de volgende handeling te verklaren, de diefstal van een be drag in bankbiljetten door het meisje. Direct daarna komt Hitchcock aan 't woord. Minutenlang wordt het meisje geplaagd door ae twee strijd, die dus ook ons bezig houdt. De wijze waarop de inner lijke spanning van de hoofdper soon op het publiek in de zaal wordt overgebracht is typerend voor Hitchcock. Een spannende autorit is de uit beelding van de vlucht, die ein digt in een andere wereld, waar in het eigenlijke drama zich zal voltrekken. Wolkbreuk Nu zijn we beland in de echte Hitchcock-sfeer. Midden in een wolkbreuk arriveert het meisje (Janet Leigh) in een eenzaam motel, beheerd door een vreemde jongeman (Anthony Perkins). In de woorden van de jongen: „Er komt hier nooit een gast" ligt de beklemming van de hele situatie besloten. Buiten is het noodweer en boven het lawaai van de storm klinkt dan in het duister een krijsende stem". Het verhaal verder onthul len zou betekenen, dat we de uit drukkelijke wens van de regis seur om de intrige geheim te hou den, zouden negeren. De onverwachte climax komt na een serie uiterst spannende scè nes, die prachtig worden ge speeld. De rol van Anthony Per kins is ontegenzeggelijk de fraai ste, een Oscar meer dan waard. AANDRANG VAN BRABANTSE ZIJDE Westelijk Noord-Brabant kampt met pendelprobleem Mr. G. v. d. Schrieek, voorzitter van de kamer van koophandel voor wes telijk Noord-Brabant heeft in zijn nieuwjaarsrede aangedrongen op een spoedige aanpak van het Kreefcrak- project. Do vorig jaar gecreeërde Stichting VVelvaartsbevordcring Groot West Brabant achtte hij onder meer een belangrijk hulpmiddel om de uit voering van het Kxeekrakplan te zijner tijd tot uitvoering te brengen. Als een gunstig feit voor ring signaleerde uitvoe- mr. Van der Schrieek verklaring van de Rotterdamse" kamer van koophan- :n fabrieken en de Stichting Ont wikkeling Brabantse Industrie. West- Brabant zal dus kunnen rekenen op de steun van Rotterdam bij het tot sand brengen -van de eerste fase van het Kreekrakproject. Dit alles heeft ech ter pas betekenis, aldus de heer Van der Sehxieck. als op korte termijn een begin met dit plan wordt gemaakt. Pendel Mr. van der Schrieek sprak voorts over de gevolgen van de pendel voor Brabant. „Er is", zo zei mr. Van der Schrieek, „een geval bekend dat men een heel bedrijf doordat een ploeg arbeiders dreigde weg te trekken, stil had moe ten leggen, als de werkgever niet on middellijk bereid was geweest lonen te betalen „boven de CAO". Deze werkgever is echter tegenover zijn organisatie verplicht het te doen voor komen alsof hij zich aan de afspraken houdt". de CAO-lonen houden, min of meer met mede-weten van de controle rende instanties. In ieder geval zou in die branche slechts dan verba liserend worden opgetreden indien de loonovertredingen zekere mar ges te boven gaan Ook vestigde mr. Van der Schrieek de aandacht op het voorkomen van zgn. dubbelarbeid. Het komt voor aat werknemers naast industriële arbeid in hun vrije tijd ook werkzaamheden in de landbouw verrichten of in aan verwante ambachtsbedrijven tegen 'n gelijk uitloon doch zonder sociale lasten en zo hun eerste werkgever concurrentie aandoen. Tevens opponeerde mr. Van der Schrieek legen het feit dat stads diensteil van Rotterdam werklieden voor gemeentedienst door extra-ver goedingen uit Brabant trachten aan te trekken. Het aantal beschikbare Te- serve-arbeidskrachten is zo gering ge worden dat het van belang is tegen el ke nieuwe werving vanuit de randstad Holland stelling te nemen. Patiënt en dokter op de vuist (Van onze correspondent.) Tijdens het spreekuur kreeg een arts in Roermond het aan de stok met de 34-jarige los-arbeider H. F. De man was door de ziektewetarts gezond verklaard. De los-arbeider voelde zich even wel nog niet arbeidsgeschikt en verzocht zijn huisarts de beslis sing van diens ziektewetcollega ongedaan te maken. Toen dezc- hier niet op Inging, ontstond een woordenwisseling. De arts ver zocht de „patiënt" de spreekkamer te verlaten, hetgeen deze wei gerde. De arts werkte hierop de man naar buiten. Tijdens de worsteling viel een instrumententafel om. Andere patiënten waar schuwden de politie. Wegens hulsvredebreuk en vernieling, is tegen dc weerbarstige patiënt procesverbaal opgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3