PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELGISCH LEGER GRIJPT IN Ambonese gezinnen spoedig naar flats STAKINGEN GAAN OVER IN GEORGANISEERDE TERREUR TREINBOTSING BIJ BARCELONA 25 DODEN DUITSERS VERKOCHTEN AAN RUSSEN TEKENINGEN AGENT BIJ TE WARME SOEP Ontevredenheid In België 204e jaargang - no. 8 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; rr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 3355 4 1 l (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5313); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Temeuxen, B rouwerljstraat 2; Zlertkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2064. REGERING BESTRIJDT SABOTAGE Naar in Brussel wordt vernomen, heeft de Belgische regering besloten eenheden van het leger in gereedheid te houden om onmiddellijk de mij nen, metaalf abri eken en hoogovens in het Luikse industriegebied te be zetten, indien de stakingsleiders hun dreigementen zouden uitvoeren: de outillage onbruikbaar te maken en de vuren in de hoogovens te doven. Volgens niet-bevestigde berichten zijn verdere eenheden van de Belgische X.A.V.O.-strijdkrachten in Duitsland teruggeroepen, die met de bewaking van vitale bedrijven en verkeersknooppunten zullen worden belast. De vorige week is in Brussel reeds van regeringszijde medegedeeld, dat ruim 2000 Belgische militairen, die in West-Duitsland zijn gestationeerd, voor deze taak zijn ingeschakeld. De Belgische regering heeft op een nachtelijke vergadering zoals mi nister-president Eyskens mededeelde „maatregelen getroffen tegen de golf van misdadige sabotagedaden en aanslagen in sommige streken van het land, die volgens een stelselmatig en vooraf beraamd plan worden uit gevoerd". Deze vergadering was nog in Brussel aan de gang, toen verster kingen van het leger en de rijks wacht begonnen met het aanleggen van een cordon rondom de stad Ber- fen. takers uit de Borinage hadden zich opgemaakt overvallen te plegen op het station en andere openbare ge bouwen. Enkele honderden wisten on danks de veiligheidsmaatregelen in de stad door te dringen. Voor het hoofdpostkantoor en het station kwam het tot schermutselingen. Traangasbommcn en schoten in de lucht door militaire wachtposten kwamen er aan te pas om de beto gers uiteen te drijven. Volgens offi ciële berichten is er één lichtge wonde. In Charleroi werd maandag even eens een grote betoging gehou den, waaraan meer dan 20.000 sta kers deelnamen. De betogers de den aanvallen op de gebouwen van twee plaatselijke bladen, waarvan vele ruiten werden inge gooid. Volgens officiële medede lingen werd 'in Bergen een hon derdtal betogers en in Charleroi een dertigtal gearresteerd. Dynamiet De sabotagedaden van de afgelopen dagen zijn gepleegd op spoorlijnen in het Luikse, waar maandag weer een rijtuig uiL, de rails liep. zonder dat er persoonlijke ongelukken ge beurden. op het hoogspanningsnet van de provincie Luik waarbij dy namiet werd gebruikt om een grote mast op te blazen, die echter over eind bleef en op de wegen. Vol gens een officiële mededeling zijn de afgelopen dagen in het zuiden van België bijna 70 auto's verongelukt als gevolg van wegversperringen en op de wegen gestrooide „kraaiepo- ten"; vierpuntige stukken ijzer. Een inzittende werd hierbij gedood en bijna 40 personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Verlaten wegen In de Borinage heeft zich maandag na de schermutselingen in Bergen geen ernstig incident voorgedaan. Hier en in „het centrum" liggen de wegen vrijwel verlaten. Op strategi sche punten staan posten van de rijkswacht opgesteld, doch van mili- tair verkeer is weinig of niets te merken. In de dorpen en fabrieks- stadjes zijn de meeste winkels ge sloten. B\j fabrieken, mijnen en sta tions houden stakingsposten in ge- improviseerde tentjes de wacht. Overal heerst een sfeer van verla tenheid. In scherpe tegenstelling hiermede stond maandag de betoging in het 25.000 inwoners tellende La Louvière, waar een menigte van naar schatting 30.000 stakers uit Gevechten in Laos laaiden weer op In een vermoedelijk door de censuur opgehouden bericht uit de koninklij ke residentie van Laos, Loeang Pra- bnng, is. bericht dat linkse troepen van de Pa t het Lao-heweging zich za terdag hebben meester gemaakt van de stad Nam Bloc ten zuiden van Phong Saly. Nam Bloc ligt aan de rivier de Nam Plioc ten noorden van Loeang Prabang. De regeringstroepen trokken verder zuidwaarts om hun posities op een kruispunt van wegen naar Loeang Prabang, Xien Khouang en Vientia ne, te consolideren. Volgens een Amerikaanse getuige van de strijd bij Nam Bloc, was de aanval van de Pathet Lao als een verrassing gekomen, en binnen korte tijd met een overwinning bekroond. Boot in brand: 38 doden Achtendertig personen, onder wie vrouwen en" kinderen, zijn, naar ge mold, gedood toen een motorboot in brand vloog en zonk in de wateren ter hoogte van Cnmarihes Norte op do Philippijnon. Volgens het bericht was de brand in do machinekamer begonnen en had het vuur zich snel over het vaar tuig verspreid. de omgeving op de been was om te luisteren naar de stakingslei der A. Renard. Het marktplein was te klein voor deze massale be toging en tot in de zijstraten ston den stakers te luisteren. In een tocht door de Hoofdstraat voer den zij behalve de gebruikelijke spandoeken aan galgen hangende poppen mee, die premier Eyskens en kardinaal Van Roey voorstel den. ,De Belgische aartsbisschop heeft zich in een boodschap tot het Belgische volk vóór kerstfeest afkeurend over de staking uitge laten. Verder werden grote rode vlaggen en de Waalse vlag mee gedragen. „Als U het kon overdoen, zou U dan weer gaan staken vroeg Renard aan de menigte. Een donderend „ja" was het antwoord. In de hoofdstraat waren de luiken van de winkels ge sloten. Waar luiken ontbraken, stond met grote letters aangeplakt„ge sloten". De betoging werd echter niet door incidenten van enige betekenis gevolgd. PROCES IN KARLSRUHE Zesduizend blauwdrukken achter IJzeren Gordijn Voor het Hoog Gerechtshof te Karls ruhe is maandag het proces begon nen tegen vier mannen en een vrouw, die zijn beschuldigd van spionage bij tankwerkplaatsen van het Engelse leger in West-Duitsland. De hoofd verdachte is de 31.-jarige radiomon teur Jürgen Asbar, die in Wetter aan de Roer voor het Engelse leger werkte. Door middel van vrienden wist hij in het bezit te komen van blauwdruk ken van Engelse radio-apparaten die hij vervolgens met de hulp van zijn 27-jarige vrouw Gertrud en de 31- jarige monteur Dieter Moll in han den van de Russische geheime dienst speelde. Verder staan terecht een 38- jarige timmerman. Hans Pflaum, en de 37-jarige zakenman Günther Schultheiss. Pflaum zou een blik spe ciale olie hebben gestolen, alsmede een kanonstabilisator, met het doel deze aan de Russen uit te leveren. Schultheiss zou als koerier hebben gefungeerd. Asbar zou in juli 1958 contact heb ben opgenomen met de Russen, om dat hij wat extra's wilde verdienen. Onder de schuilnaam „Alexander" verzamelde hij inlichtingen over vliegvelden, kampementen, munitie opslagplaatsen en opleidingskampen. Zijn meeste werk heeft echter plaatsgehad in de tankwerkp laats van hét Engelse leger, waar hij be langstelling had voor de radio-instal laties. het geschut en de richtmidde- len (vizieren, periscopen) van de niéuwe typen Engelse tanks en pant serwagens. In totaal zou het groepje de Russen 8000 fotocopieën van blauwdrukken, werktekeningen, schema's en orders hebben vervaardigd, die in 28 reizen naar Berlijn werden overgebracht waar Schultheiss ze naar de Russen bracht. Koninklijke familie terug op paleis Soestdijk Gisteravond even na zeven uur is de regerings-Friendship met aan boord de koningin, prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke op Soes- terberg geland. De leden van het ko ninklijke gezin keerden terug van een wintersportvakantie in Lech am Arlberg. Slachtoffer van brand in ziekenhuis overleden ln de afgelopen nacht is in hot academisch ziekenhuis te Groningen de heer J. Leertouwer overleden, ex ploitant van het hotel „Adolfs" te Musselkanaal. Tijdens een brand in zijn hotel op 5 december j.l. heeft hij gassen naar binnen gekregen die vermoedelijk de clood van de man veroorzaakten. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. Straaljager neergestort piloot licht gewond Gistermiddag is een F 84 F-Thunder- streak van de Nederlandse lucht macht, die was opgestegen van de vliegbasis Volkel, neergestort in de omgeving van Bremen in Duitsland. De piloot heelt zich kunnen redden met zijn valscherm. met niet-ernstlge verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis te Geestemiinde. Naar het wrak van het vliegtuig wordt nog gezocht. Het is waarschijnlijk ergens in het ge bied van de Wezermonding in het water terechtgekomen. De piloot die de machine bestuurde, was de eerste luitenant Th. Groothof uit Eindhoven. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De Franse mode-ontwerper Yves Saint Laurent, eerste ontwerper van het huis Dior, is voor „enkele dagen rust" naar Palma op Mallorca vertrokken. Saint Laurent werd kort nadat hij voor mili taire dienst was opgekomen, in een ze nuwinrichting opgenomen. De voorjaars collectie van Dior, die 26 Januari zal worden getoond, is ontworpen door Mare Bohan. Gistermorgen vroeg bij het aan breken van de dag zijn te Bar celona twee treinen, een snel trein en een goederentrein op elkaar gebotst, waarbij 25 men sen om het leven zijn gekomen. Meer dan 100 passagiers van de sneltrein Valencia-Barcelona zouden verwondingen hebben opgelopen. Vierentwintig wer den ernstig gewond. De beide treinen kwamen elkaar op hetzelfde spoor tegemoet en de lo comotief van de goederentrein boor de zich in de eerste wagons van de passagierstreln, waarna de overige wagons zich daar bovenop stapelden. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De poli tie heeft verklaard, dat het nog enige tijd kan duren voordat men zeker heid heeft over het aantal doden. Ziekenauto's van vrijwel alle zieken huizen uit de stad werden naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd. In de passagierstrein bevond zich het elftal van de voetbalclub „Espanol" uit Barcelona. Geen van de spelers zou bij het ongeluk zijn gewond. Foto: Verplegers dragen een gewon de weg. Op de achtergrond de op elkaar gestapelde wagons. Een Arnhemse dame die zondag op reis was gegaan, kwam in de trein plotseling tot de ontdekking dat zij het gas onder de soep had laten branden. Op het station Driebergen aange komen. onderbrak zij de treinreis om de chef van het lastige geval op de hoogte te brengen. Deze wist raad. Hij gaf de boodschap op zijn beurt door aan de Arnhemse politie. Een agent begaf zich naar het opgegeven adres en verschafte zich toegang tot de woning met een sleutel van de buurvrouw. Hij constateerde dat de soep inderdaad kookte en dat er ver der geen onheil was aangericht. Hij draaide het gas uit. PLAN COMMISSARIAAT AMBONEZENZORG ln Zeelanti nog 199 families in woonoorden De 199 Ambonese families die momenteel nog in de acht Zeeuwse woonoorden verblijven zullen volgens de plannen van het Commissariaat Ambonezen- zoi'g alle binnen vijf jaar in flatwoningen worden onderge bracht. Daartoe werden in Vlis singen reeds 24 woningen op het „Eiland" gebouwd. In de Middelburgse stromenwijk wor den 50 woningen bestemd voor Ambonese gewinnen en in het Souburgse uitbreidingsplan worden er nogmaals 50 stuks gebouwd. Als alles volgens de plannen van het Commissariaat zal ver lopen kan reeds op zeer afzien bare termijn het merendeel van de Zeeuwse woonoorden worden opgeheven. De woningen in Mid delburg en Vlissingen moeten nog dit jaar worden opgeleverd. Een cu ander maakt deel uit van een plan voor verbetering van do Ambonezen-huisvesting in Neder land, dat men binnen de termijn van vijf jaren wil verwezenlijken. Men gaat er bij voorkeur van uit de Am bonezen in wijken onder to brengen, wijken overigens die in geen enkel opzicht geïsoleerde gemeenschappen zullen vormen zoals de woonoorden dit. waren. De nieujve wijken zijn op genomen in de diverse uitbreidings plannen en leunen tegen de resteren de bebouwing aan. Argumenten Hoewel het Commissariaat Ambone- zenzorg in feite een spreiding van de Ambonese gezinnen in de gemeenten voorstaat zijn er toch verschillende argumenten die voor een zekere con centratie pleiten. In de wijken zullen de belangengemeenschappen der Ambonezen beter functioneren, het kerkbezoek het ligt in de bedoe ling de wijken te voorzien van een kerk-verenigingsgebouwtje be hoeft niet door grote afstanden te worden belemmerd en de bestaande, onderlinge contacten blijven voor een belangrijk deel ongeschonden. Zoals wij gisteren reeds meldden zal de concentratie van de families op het Vlissingse „Eiland" niet worden doorgevoerd. De bereidheid om er in een wijk te wonen was gering en stuitte onder meer op het bezwaar van de voortdurende aan koude wind blootgestelde situering en het geïso leerd zijn van de andere groepen Ambonezen in Vlissingen. Het ging hier overigens om verschillende Am bonezen die met Nederlandse vrou wen gehuwd zijn. Ook op het Com missariaat meende men dat de plaats enigszins ongelukkig was gekozen. Acht woonoorden Zeeland telt momenteel acht Ambo nezen-woonoorden die als zodanig dienen te verdwijnen. Verscheidene woonoorden, zoals dat van Westka- pelle werden reeds opgeheven. De aeht. woonoorden staan in Groede, Koudekerke, Middelburg (Seisweg en Nadorstweg), Serooskerke, Vlissin gen, Sonbnrg, Oostburg er Krninin- gen en herbergen 199 gezinnen ofwel 1269 zielen. De woningen in Middelburg, Souburg en Vlissingen voorzien in huisvesting van 124 gezinnen. De resterende ge zinnen zullen verspreid worden ge huisvest. Het ligt voorts in de bedoe ling de momenteel in Zeeuwsch- Vlaanderen en Kruiningen woonach tigen naar Walcheren te doen verhui zen, dit onder meer in verband met de werkgelegenheid. De kostwinners van genoemde gezin nen zijn allen in het arbeidsproces opgenomen mits ze niet arbeidsonge schikt zijn of als werklozen staan ingeschreven. Enkele groepen van hen zijn werkzaam in Rotterdam en brengen slechts de weekeinden in Zeeland door. Bij de schoolgaande Ambonezenjeugd valt een groeiende aanpassing in de onderwijsprogram ma's waar te nemen, al vormt de taal nog vaak een grote handicap. Hoewel de problemen bij de huisves ting van de Ambonese gezinnen vele zijn hoopt het Commissariaat. Ambo- nezenzorg, dat ressorteert onder liet Ministerie van Maatschappelijke Zorg, dat de belangrijke stap naar verbeterde huisvesting voor de Am bonezen, binnen afzienbare tijd kan worden genomen. Het schijnt met de Nederlandse samenleving toch niet helemaal te kloppen: het regent de laat ste dagen klachten over een en het zelfde onderwerp, namelijk de wo ningtoewijzing. De klachten komen van overal, uit Friesland, uit Bra bant, en vermoedelijk zal Zeeland wel niet achterblijven. Deze provin cie heeft immers het kleinste aantal van allemaal gekregen. Hoe het pro vinciaal bestuur daarover denkt zal in de komende Statenzitting wel uit de doeken worden gedaan. Het alge mene beeld over de woninbouw is al thans in de landgewesten: ontevre denheid. Wat ons echter bij enkele klachten opvalt, is dat twee zaken nogal na drukkelijk worden gekoppeld, name lijk woningnood en van industrialisatie. ,1JH het uitblijven Met andere woorden: als ergens de industriali satie niet op gang wil komen, dan wordt de schuld daarvan op de wo ningsituatie geschoven. Dat nu lijkt ons eenzijdig. Het welslagen van de industrialisatie is zeker niet alleen afhankelijk van de woningtoewijzing. Daarvoor is heel wat méér nodig, een reeks van factoren waarvan de woningbouw er slechts één is. Wan neer men nu klaagt over de geringe toewijzing, dan zal men zich zeker niet kunnen bedienen van de kreet: „Geef ons woningen en de fabrieken komen vanzelf". Een dergelijke ar gumentering is nogal voos. Woning bouw is geen wondermiddelMaar wel een remedie tegen onhoudbare toestanden in eenkamer-woningen, krotten en meer van dat fraais. Een schrale troost bij dit alles is de overweging, dat niet alleen Nederland met woningbouw- moeilijkheden worstelt. Vorige week verscheen een artikel in Economisch- Statistlsche Berichten over de wo ningbouw in Europa en daarin werd vastgesteld, dat in sommige landen regionaal het evenwicht tussen vraag en aanbod ver is te zoeken. In vele landen bestaan voor be paalde bevolkingsgroepen nog gro te tekorten, terwijl bovendien de noodzakelijkheid steeds groter wordt om tot krotopruiming over te gaan en tot sanering van stadskernen. De schrijver van het stuk moest dan ook concluderen: „Van een inkrimping der woning- produktie kan geen sprake zijn. In tegendeel, in de meeste landen zou het probleem krachtiger moeten worden aangepakt". Het is buiten twijfel: Nederland be hoort tot die landen. Maar wanneer zal die krachtige aanpak komen? In ons nabuurland België doen zich ernstige moeilijkheden voor rond om de zogenaamde „eenheidswet", die door de Belgische regering werd ingediend om tot een financieel-eco- nomische sanering te geraken. Die gezondmaking was nodig opdat Bel gië de gevolgen van de Kongo- affaire zou kunnen opvangen. Maar dat zeker niet alleen, want er waren ook nog andere en veel-langer-be- slaande zwakke plekken in het Bel gische economische leven. Dat het tot een sanering moest ko men, was voor ieder duidelijk. Min der duidelijk en dus sterk omstre den was het antwoord op de vraag hoe de lasten van de sanering over het Belgische volk verdeeld moesten worden. Voornamelijk de socialistische arbei dersbeweging die haar grootste aanhang in het Walenland heeft kwam sterk in verzet tegen de ver delingsplannen van de Belgische re gering en het is thans zover, dat er een noodlottige verwijdering en een langdurig conflict dreigt te ontstaan tussen de voor- en tegenstanders van de eenheidswet. Vooral in Nederland dat via de Benelux zo nauw met België is verbonden kan men dit con flict slechts met grote bezorgdheid gadeslaan. Men gaat thans zelfs zo ver, dat er in het Walenland gespro ken wordt over de splitsing van de Belgische staat in een Vlaams en een Waals deel, welke landen dan ver enigd zouden worden in een fede ratie. Ditzelfde denkbeeld is jaren geleden wel eens geopperd 'van Vlaamse zijde, toen de Vlamingen zich op taalgebied bijzonder achtergesteld voelden bij de Frans sprekende Bel gen, maar het heeft toen weinig aan hang gekregen. Op dit ogenblik denkt vrijwel niemand in Vlaanderen meer aan een federatieve „schei ding". Temeer niet omdat in de laatste 75 jaar de beide delen van België economisch zo sterk zijn ge ïntegreerd, dat het in tweeën snijden van het land een bijna dodelijke operatie zou zijn voor beide. Het is duidelijk, dat in Nederland als Benelux-partner maar één vurige wens kan leven en wel deze, dat de noodlottige scheidingsgedach te in het Walenland zo snel mogelijk zal worden losgelaten en dat men overigens in België elkaar zal weten te vinden voor een redelijke oplos sing van het huidige conflict. Hier mag geen brandstof worden op gehoopt voor een jarenlange contro verse, want dat zou de gehele econo mische sanering op losse schroeven zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1