De dood op het verkiezingspad PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 JANUARI 1961 T AALPERIKELEN IN E.E.G. „EN WIJ TALEN ER NIET NAAR" Nederlands niet volwaardig Onder de kop, „En wij talen er niet naar" wordt in liet jongste num mer van „De Katholieke Werkge ver" opgemerkt dat „zonder over drijving kan gezegd worden dat de heer Nederhorst, lid van het Europese parlement, met zijn vraag aan de commissie van de E.E.G. om maatregelen te treffen opdat er aan het beginsel van ge lijkheid van de 4 talen der ge meenschap strikt de hand wordt gehouden, een der kernvraagstuk ken, voor Nederland aan do E.E. G. verbonden, bij de kop heeft ge nomen. Ook dezerzijds aldus het blad is het enige malen in Brussel op gevallen dat de Nederlandse taal min of meer de plaats inneemt van het Fries ten onzent. In de commissievergaderingen worden de benodigde stukken in het Ne derlands „nog even gehaald", als mijnheer dat wenst. Zeker, als mijnheer wil kan hij ook in het Nederlands spreken, dan wordt de Nederlandse tolk even geroepen. De voorzitter onderbreekt de ver gadering daarvoor enige minuten. Die tolk vertaalt straks het ge sproken Franse antwoord voor de geachte Nederlandse afgevaardig de in fraai marollen-Belgisch. Het vergt soms sterke zenuwen van de Nederlandse ambtenaar en ver tegenwoordiger van het bedrijfs leven om te weerstaan aan het uitnodigende gebaar zijn spreek woordelijke kennis van de moder ne talen, h.b.s.- of gymnasium niveau, te tonen, ten koste van het Nederlandse belang. De talen knobbels onder ons beheersen zo wel het Frans, als het Duits en het Engels, wel voor een procent of 70, maar juist zij vergeten he lemaal, dat bij wijze van spreken 110 het minimum is voor deze onderhandelingen. Zij vergeten dat misschien 1 2 van de Fransen zelf zijn taal voldoende beheerst voor het niveau van woord- en zinanalyse waarop de Fransen hun dominante positie in de E.E.G. opbouwen. De bezorgdheid van de heer Nöder- horst, geuit tijdens de behande ling van de begroting van econo mische zaken over verkeerde con cessies op verkeerde tijden en plaatsen door Nederlandse onder handelaars gedaan, zou ook in het hier genoemde euvel wel eens een van haar belangrijkste oorzaken kunnen vinden. Dat, wanneer de E.E.G. over een jaar of 10 een feit is geworden, Ne derland wel eens wat al te geïnte greerd in de bus zal blijken te zijn blijven zitten, moet zeker niet tot de onmogelijkheden worden gerekend. Wij moeten onmiddellijk ophouden deze onderhandelingen als een voortgezette talencursus te be schouwen. Oni het hoofd te bieden aan de op onze middelbare scho len en in Brussel zo wagenwijd opgestelde val moeten de Neder landse onderhandelaren het con signe krijgen, geen enkele niet völ-Nederlandse volzin over hun lippen te laten komen tijdens de officiële besprekingen en vergade ringen. Als uitzondering kan daarop rustig worden toegestaan, dat de Fransman die zich in hét Nederlands tot hen richt in het Frans mag worden geantwoord". Jeugdige joyrider moet rit met dood bekopen Voor de 19-jarige C. de Jong uit Bre da heeft een rit van enkele honderden meters in een gestolen autobusje de dood tot gevolg gehad. Zaterdagmorgen in alle vroegte reed hij op ae markt van Princenage de etalageruit van een slagerij in. Het glas verminkte hem levensgevaarlijk aan de hals. De jongen is ijlings naar het ziekenhuis vervoerd waar nij zon dagmorgen overleed. Berechting van aanslag op Indiase regeringsleiders Eén van de vijf mannen die ervan worden verdacht de Indiase premier Nehroe té hebben willen vermo orden, zei voor de rechtbank van Ambal, dat de samenzwering tegen Nehroe was op tonw gézet door het Anglo- Amerikaanse blok en wylen John Foster Dulles, voormalig minister van buitenlandse zaken van de V.S. De spraakzame verdachte Ranbir Singh Sehgal, zei, dat indien hij niet aan de inlichtingèndienst de plaats had aangewezen waar de wapens voor de aanslag waren verborgen, thans alle politieke figuren uit het huidige India lot hun voorvaderen zouden zijn verzameld: (Advertentie) KERKNIEUWS HERVORMDE KERK Beroepen te Kootwijkerbroek (toez.) L. Blok te Kapelle aan den IJssel; aangenomen naar Bralcel A. N. Langhout té Heusden; beroepen te Hemelen R. P. IJtsma. kand. te Amsterdam; bedankt voor Zuili- chem-Nieuwaal A. J. Wijnmaalen te Maartensdijk (U). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam- W.: bedankt voor Apeldoorn-zuid A. C. Noort te Groningen. Oud-strijders boos op burgemeester van Oirschot Dé Federatie van Nederlandse Oud- Strijders Organisaties heeft een brief gezonden aan de minister van bin nenlandse zaken, waarin zij verzoekt de burgemeester van Oirschot te ont heffen van de taak een aantal ere tekenen voor Orde en Vrijheid uit te reiken. Tevens wordt de minister ver zocht deze taak zelf over te nemen. In de brief spreekt de federatie er haar verontwaardiging, over uit dat de burgemeester de aan hem in 1950 toegezonden eretekenen nog steeds niet heeft uitgereikt. „Dolfijn" naar Denemarken De nieuwe Nederlandse onderzeeboot Hr. Ms. „Dolfijn" zal van 13 tot 16 februari een niet officieel bezoek aan Kopenhagen brengen. Blijkens een mededeling van de Deen se marinestaf heeft men zeer veel be langstelling voor het ontwerp van de ze „drie cylinder boot", hoewel de Deense marine niet van plan is zelf dergelijke schepen aan te schaffen. Voor de bemanninig zullen o.a. de traditionele bezoeken aan enkele brouwerijen georganiseerd worden. Boerderij uitgebrand Vermoedelijk door een defect aan de elektrische leiding, is zaterdagavond brand nitgebroken in de boerderij van de landbouwer W. Joosten in liet gehucht Koningslust te Helden (Limburg) ,De landbouwer zat rustig naar de te levisie te kijken toen hij plotseling een brandlucht rook. Het bleek toen dat de met stro en hooi gevulde schuur had vlam gevat. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd, doch toen deze spoedig daarna arriveerde, viel niet veel meer te redden. Alleen het vee en enkele stukken huisraad konden in allerijl in veiligheid worden ge bracht. Van de boerderij bleven al leen de geblakerde muren over. 1T januari Vlissingen- Terneuzen Hansweert Zierikzeë Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER uur meter uur meter -I- nap 8.32 8.55 9.13 9.43 -f nap 1.43 1.61 1.77 1.04 1.26 20.50 21.14 21.42 22.02 22.20 1.47 1.65 1.83 1.17 uur meter nap 2.03 2.22 2.52 2.48 2.59 1.44 1.60 1.74 1.20 uur meter - nap 14.49 15.10 15.37 15.26 15.35 1.68 1.84 1.98 1.46 1.64 Koning van Laos nog niet terug in residentie Koning Savang Vatthana van Laos is onverwachts in Vientiane terug gekeerd, kort nadat hij de stad per vliegtuig had verlaten om terug te keren naar zijn residentie in Loeang Prabang. Voigens radio-Vientiane had het toe stel waarin de koning reisde, motor storing gekregen. De terugkeer van Savang Vatthana naar Loeang Pra bang was gezien als een bewijs dat de residentie niet onmiddellijk door de linkse opstandelingen van kapi tein Kong Le werd bedreigd. De koning van Laos reisde in gezel schap van vice-premier en minister van defensie generaal Phoumi Noso- van, die van Loeang Prabang zou doorvliegen naar Savannakhet waar hij zijn hoofdkwartier heeft. Volgens de laatste berichten in Vientiane is de toestand in Laos momenteel be trekkelijk rustig. (Advertentie) A il nertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN KarelI CHARMANT o o r een AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Markt was tamelijk vast BEURSOVERZICHT. Het Damrak zette de nieuwe beursweek maandag In met een tamelijk vaste stem ming voor de internationale waarden, Alleen Hoogovens wilde niet meedoen en opende op 786 circa twee punten beneden de vorige slotkoers. De gunstige stem ming op het Damrak was hoofdzakelijk het gevolg van de gunstige uitslag van de gehouden volksstemming in Frank rijk en Algerije. Ook de wijze waarop deze stemming werd gehouden stemde in grote mate tot tevredenheid, aldus de beurs. Het Damrak verwachtte dat Wall- street gisteren op een en ander gunstig zou reageren. Dit optimisme leidde in Amsterdam tot aankopen door het pu bliek en de beroepshandeL Dit had tot gevolg dat- hogere koersen, vergeleken met het vorige slotniveau, werden gere gistreerd. De handel was echter niet van grote omvang. A.K.U., Philips en Unile ver monteerden bij de opening circa vijf punten. Kon. Olie lag een halve gulden hoger op f 127.80. In een fractioneel lager Wallstreet van vrijdag j.l. sloten aande len Kon. Olie een achtste dollar hoger. De prijs van f 127.80 bleef echter nog iets beneden de pariteit New York. Ge durende de verdere beursduur werd voor A.K.U. 488. Philips 1169, Unilver 788, Hoogovens 785 genoteerd. Kon. Olies ste gen op lokale en lichte buitenlandse vraag tot f 128.30. Dit was pariteit New York. De directie van A.K.U. verwacht een voortzetting van de gunstige ontwikkeling van het concern. Mede hierdoor werden de rayonaandelen maandagmiddag uit de markt genomen. De scheepvaarten begonnen de nieuwe week zeer goed met koerswinsten van door elkaar één tot drie punten Er was voor deze aandelen een behoorlijke belang stelling. Van de leidende cultures onder gingen Amsterdam Rubbers een koersre- actie van circa twee punlten op de vaste stemming voor deze aandelen van de vo rige week. Staatsfondsen over vrijwel de gehele linie aan de vaste kant. In de Amerikaanse sector boekte de „op gezette" drukte succes. Het fonds Anacon da werd op circa 48'/» dollar in een open hoek verhandeld, tegen 48 dollar vrijdag J.l. In de lokale sector mocht op last van het boursbestuur gen notering worden opgemaakt in aandelen Spanjaard cn die van NijverclalTen Cate op het versche nen bericht over het overnemen van Spanjaard door NijverdalTen Cate door middel van een aandelenruil. In verband met de voorgestelde fusie van Borneo- Sumatra Handel Maatschappij en Geo Wehry (zoals reeds eerder gepubliceerd) wordt o.a. een splitsing van een aandeel Borneo-Sumatra van nominaal f 1000 In een aandeel Borsumy—Wehry (nieuwe naam na de fusie) van nominaal 400 en een scrip van Borsumij—Wehry van f 600 door beide besturen voorgesteld. In geen 1682. Route 66 slingerde zich dwars door dé vrucht bare San Bernardihó-vallei naar het Californische kust gebied. In een rustig, doch gestadig tempo liet Arend de kilometers achter zich. De temperatuur was hier al aanmerkelijk beter dan in het woestijngebied en een klein uur later kon het drietal reeds de zilte zee lucht van de Pacific opsnui ven, toen zij langs de gril lige kustlijn naar het zui den reden. Eindelijk bereik ten zij La Jolla, de kleine plaats waar kolonel Van- derbrink moest wonen en na enig zoeken ont dekten zij werkelijk diens moderne huis, dat als een witte vogel tegen de klippen rustte. „Ja, ik herken het van de foto's die hij me wel eens liet zien!" riep Sandra enthousiast uit toen zij er vlakbij waren. Even later knerpten de banden over het kiezelpad dat naar het huis voerde en nog voor de wagen tot stilstand kwam, verscheen de kolonel in eigen persoon, om hen joviaal te begroeten. „Haaa! Daar hebben we de eerste maanmannetjes! En het allereerste maanvrouwtje ook!" voegde hij er lachend aan toe, terwijl hij Sandra bij de han den vatte. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.58%—10.58%, New York 3.77—3.77%. Montreal 3.78%—3.78% Parijs 76.94 '„'2—76.99Va, Brussel 7.57%7.53%, Frankfort 90.37—90.42 Stockholm 72.90—72.95, Zürich 87.58%S7.63%, Milaan 60.74%— 60.79%. Kopenhagen 54.6954.74, Oslo 52.79—52.84, Wenen 14.49%— 14.50%, Lissabon 13.18%—13.19%. van deze aandelen werd gistermiddag no tering opgemaakt. Claims Ingenieursbu reaus (Viba) werden voor de eerste ver- handeldag op de incourante markt op f 510 geadviseerd, neerkomende :op circa 300 procent voor een nieuw aandeel. Prolongatie 3% procent. Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1955 (314 Nederland 1947 (3%) Nederland 1937 3 Dollarléning 1947 3 Investeringscert. 3 Nederland 1962-61 3 Ned. Indië 1937 3 97% b. 90ft 90% 94% 90% 94% 91% 91% 88% 99^ 991/3 gb. 99ft gb. 99% 98ft - 6 pet. Woningbouwlening '57 110% 109% Nat. Handelsbank 233% Ned. I-Iandelmij. 315 316% Alg. Kunstzijde Unie 484 gb.487% Berghs' en Jurgens 285 285 Calvé-Delft 760 gb. 754% Hoogovens n.r. 738 784 Ned. Kabelfabriek 650 gb. 655 gb. Philips 1165% 1164 gb. Unilever 783% 788 Wilton-Feijenoord 211 gb. 213 gb. Kon. Petroleum Mij. 128.10 128.20 Amsterdam Rubber 119 116% gb. Holland Amerika Lijn 141'/» 154% Kon. Paketvaart 145 145 Rotterdamse Lloyd 169% gb. 168% Scheepvaart Unie 157 1 98% Stvb. Mij. Nederland 179 177% K.N.S.M. 204% 207 gb. Ver. H.V.A. Mij. N.V. 134% 133% Dell My, 174.80 175 Bank voor Ned. Gem. 4% 99 99ft Bank voor Ned. Gem, 5-1958 101 104% Van Berkels Patent 350 gi. 343 gb. Albert Heijn 410 405 Bron6werk 155 155^ Centrale Suiker 410 495 Kon. Mij. De Schelde N.B Intern. Nickel American Motors Anaconda Baltimore en Ohio Bethlehem Steel General Motors - Kennecött New York Central Pennsylvania Republic Steel Shell OH Comp. 1 Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp. PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 Breda 1954 Eindhoven 1994 Enschede 1954 Den Haag 1952 I Den Haag 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Rotterdam 1957 Utrecht 1952 Amsterdam 1956 I Amsterdam 1956 II Amsterdam 1956 III Amsterdam "33 (C. en A.) Dordrecht 1956 Alkmaar 1956 Zuid-Holland 1957 58% 19% 48 83% 79% 18% 48% 30% 43% 41% 79% 17% 12ft 57% 74% 20% 78% 8% 95 1. 833% 89% 105% 105% 83 83 b. 82 1. 82 96% 96% A.N.P.-C.B.Sa BEURSÏNDICES. Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 5-1 5-1 9-1 566.46 563.68 330.78 332.42 333.88 181.00 181.00 183.62 220.80 221.94 222.75 150.65 151.06 151.81 397.35 396.98 397.85 Edmund Crispin Nee, ik denk niet dat ze vervoerd mag worden". Hij stond op en sloeg ver strooid het slof van zijn knieën. „We kunnen niets doen voor de ambulance er is". Boven zijn hoofd sprak de vrouw verlegen en fluisterend: „Zou U het arme kind niet bij mij in huis willen brengen, menneer? Ik zal U wel hel pen dragen". Fen glimlachte flauwtjes en schudde het hoofd. De vrouw keek neer op het knappe, zielige, bebloede gezichtje met een medelijden zó groot, dat het voor nieuwsgierigheid geen plaats liet, haalde luidruchtig haar neus op en verplaatste een half-lege wasmand van de ene arm naar de andere. Maar Fen zag dat ze niet zo geschokt was als de chauffeur Waarschijnlijk bezat ze niet veel fantasie en daarom was ze een betrouwbare getuige. „Hebt U het ongeluk zien gebeu ren?" vroeg hij. Ze zei, dat ze het gezien had. Ze was haar was aan het ophangen in de tuin toen ze Jane van het erf van hét hotel af zag ko men. Ze liep vlug én klaarblijkelijk in gedachten verzonken de weg op. De vrachtauto toeterde en Jane was netjes aan de kant van de wég ge bleven tot ze bijna bij de bocht was toen had ze haar hoofd omgedraaid om een blik op het hotel te werpen en was dwars de weg overgelopen. „Ik schreeuwde tégen d'r" besloot de vrouw. „Maar 't gaf niks. En de vrachtauto week uit, maar dat gaf ook niks. En zo is 't gebeurd". „Was er niemand in de buurt toen het gebeurde? Is het niet mogelijk dat iemand haar een duw hééft ge geven?" De vrouw staarde hem verbluft aan. „O nee, meneer, ze was helemaal alleen. D'r was niémand béhalve ik en va". „En U weet zeker dat de chauffeur haar niet met opzet overreden heeft?" Ze was geschokt en kwaad. „Da's 'n mooie vraag!" riep ze verontwaar digd. „Natuurlijk niet, dat arme jong! Waarom zou hij dat doen?" Ze week een paar passen terug van de geestelijke melaatse die deze vraag had durven stellen en keek hem kwaad en wantrouwig aan. Op dat ogenblik kwam het .slacht offer van Fens beschuldiging terug en vertelde dat de ambulance in aan tocht was. Zijn verslag van het ge beurde correspondeerde met dat van de vrouw en van va. Er was geen twijfel aan, concludeerde Fen, dat het ongeluk een echt ongeluk was geweest. Waarom stond hij er dan zo sceptisch tegenover? Het meisje was in gedachten verzonken geweest maar verstrooidheid hoeft niet on vermijdelijk tot zelfvernietiging te leiden getuige het feit dat een van Fens collega's in Oxford die verdiept in een boek door de straten placht te fietsen, nog steeds in leven was. Zijn zintuigen werkten wel degelijk en gaven hun boodschappen door aan- de hersenen wanneer zijn voortbe staan dit vereiste. En met dit meisje zou het wel niet anders zijn gegaan. Alleen was in dit geval de boodschap niet doorgegeven, had de alarmklok niet geluid. Ze moest de vrachtauto gehoord hebben, maar het was niet tot haar doorgedrongen. Het wachten scheen oneindig lang te duren. De chauffeur zat achter het stuur van zijn vrachtauto te roken, nerveus omdat hij niets kon doen, zijn ogen gericht op het lichaam van het bewusteloze meisje; de vrouw staarde achterdochtig naar Fen, waarschijnlijk verwachtend dat er weer de een of andere enormiteit uit zijn mond zou komen; de oude man had zich teruggetrokken achter de tuinmuur en wierp zo nu en dan een wezenloze blik in de richting van waar de ambulance moest komen. Een paar voetgangers bleven staan, keken, gaven het een of andere on nozele advies en liepen weer door. Even later kwam Diana's taxi eraan. Diana sprong eruit en liep naar hen toe. „O", zei ze tegen Fen. „Dat ziet er lelijk uit. Kan ik iets doen?" „Ik geloof het niet, nee. Ik zou U wel willen vragen om haar naar het ziekenhuis te brengen, maar ik durf haar niet te vervoeren". „Hersenschudding?" „Of een schedelbasisfractuur". Diana fronste het voorhoofd. „Dat klinkt niet mooi". Ze pakte 't hand tasje op, stopte de inhoud er weer in en legde het op het gras. „Weet U iets van haar? Wie ze is of...... of wat ze hier doet?" Fen vond de vraag wel een beetje onverwacht. „Nee", zei hij, „nee, ik weet niets van haar af". ,;Er is iets vreemds aan haar". „Wat dan?" Maar Diana keek op haar horloge. „Dat zal ik U later nog wel eens vertellen", zei ze onverschillig. „Als ik toch niets kan doen kan ik maar beter weggaan want ik moet een zekere Crawley naar de trein van 6.42 brengen en het is een wonder, als we hem nog halenApropos, ik hoor dat uw verkiezingstoespra ken nogal goed zijn". „Ze zijn voortreffelijk", zei Fen. „Ik zal eens met U komen discus siëren". Ze glimlachte, draaide zich om en liep met grote passen naar haar wagen. Toen ze bij het hotel was kwam Bussj- er net uit, beladen met kof fers. Hij keek naar het groepje aan de kant van de weg en scheen iets te vragen. Het antwoord stelde hem klaarblijkelijk gerust want hij knik te en stapte in de auto. Die startte, draaide en verdween. Een minuut later kwam de ambulance. De dokter en zijn helpers verspilden geen tijd met vragen. Ze droegen het meisje de auto in en de enige troost die ze konden geven was, ciat zij nog steeds leefde. Een politie-a- gent, die met hen mee was gekomen, noteerde irriterend langzaam namen, adressen en getuigenverklaringen. Hij reed met de vrachtauto mee naar Sanford Morvel en Fen ging naar het hotel. Hij vond Myra alleen in de gelagka mer, die reeds onder de dreiging der vernieuwing een triest en somber aanschijn begon te vertonen; precies zo, dacht Fen, moest het huis Usher er hebben uitgezien aan de voor avond van de algemene vernietiging. Het bleek dat Myra, die in de kelder was toen het ongeluk gebeurde, nog steeds niet wist wat er gebeurd was. „Arm kind", zei ze medelijdend. „Ze was echt nog een kindIk heb al tijd het gevoel gehad dat er iets was wat haar dwars zat. Ze was zenuw achtig en ongedurig". „Ja, die indruk kreeg ik ook". „De politie zal zeker haar familie wel waarschuwen?" „Dat denk ik wel", zei Fen. Een half uur later kwam er een te lefoontje van het ziekenhuis in San- ford Morvel, waar ze Jane Persim mons adres wilden weten en om een uur of negen kwam hoofdinspecteur Wolfe, van het politiebureau in San- ford. Morvel, het hotel binnen. Hij was een stevige gladgeschoren man diè minder met de waardigheid van zijn beroep te koop liep dan de mees ten van zijn collega's. Toen hij Jane's kamer doorzocht had knoopte hij 'n gesprek aan met Fen. „De moeilijkheid is", zei hij", „dat het adres in Nottingham dat in het ho- telregister staat, het adres van een pension is. Ik heb ze opgebeld maar ze heeft daar maar een maand ge woond en ze hebben er geen notie van of ze familie heeft ol niet. Er zal nütuurlijk wel iemand zijn die op de hoogte gesteld moet worden, maar ik mag hangen als ik weet hoe ik daar achter kan komen." iWordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12