BILT Aantal zomerwoningen te Renesse staat in het water Zeeuwse Almanak TWAALF MAANDEN GEËIST VOOR POGING TOT MOORD ZETEL VAN MIDDENSCHOUWEN DIRECT NAAR SCHARENDIJKE rS.ijpi W. M. VAN ALLER-VLISSINGEN HIELD AFSCHEIDSRECEPTIE s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 JANUARI 1961 DUINGROND VERZADIGD Onder de inwoners van het zogenaamde „Oostenrijkse dorp" te Renesse heerst grote ontevredenheid over de houding van de „huisbaas", de stichting Renesse. Men ondervindt liier namelijk nog steeds de gevolgen van de wateroverlast van dit najaar. Sommige huizen staan nog steeds geheel in het water en onder de vloeren van de meeste woningen staat bijna een halve meter water. dag aanhangig te maken. Vandaag zal bekeken worden, of hier op korte lermijn maatregelen genomen kun nen worden en in hoeverre de ge meente hierin de helpende hand kan bieden. De heer S. Rosmolen, die voor de stichting Renesse toezicht uitoefent op het ondergelopen zomerwoningen terrein. was evenwel van mening, dat deze zaak niet op korte termijn is op te lossen. Om herhaling te voor komen, zal een duiker moeten wor den aangelegd in de Bremweg, waar door het water afgevoerd kan wor den naar de polderwaterleiding'. Hij gaf evenwel de verzekering, dat de ze zaak de aandacht van het stich tingsbestuur heeft. Organiste gereformeerde kerk Zierikzee overleden Op 82-jarige leeftijd is zaterdag in Zierikzee overleden mejuffrouw A. J. Joppe, organiste van de gerefor meerde kerk aldaar. Mejuffrouw Joppe heeft van het begin van deze eeuw af de gemeentezang in de Zie- rikzeese gereformeerde kerk bege leid. Enkele jaren geleden, bij haar 60-jarig jubileum, werd zij onder scheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Jarenlang heeft mejuffrouw Joppe zich in Zierikzee verder ver dienstelijk gemaakt voor de Vrije Universiteits-vrouwenactie, de „Mor genlandzending" en het zondags- schoolwerk. Verwachting in maandblad: Werkgelegenheid zal in Z.-Vlaanderen toenemen In eerste tien jaar 7000 mannen meer nodig lu het „Sociaal Maandblad Arbeid" heeft dr. C. de Galan, die verbonden is aan het Economisch Technologisch Instituut te Middelburg, geschreven over: „perspectieven voor de Zceuws- Vlaarnse arbeidsmarkt". Uitvoerig noemt de heer Galan de industriële mogelijkheden voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De schrijver spreekt als zijn ver wachting uit, dat de industrie te zamen met de dienstensector een toeneming van de werkgelegen heid zal te zien kunnen geven van 5000 a 7000 mannen in tien jaar of 12.000 a 15.000 mannen in twintig jaar. De jaarlijkse behoefte aan manne lijke arbeidskrachten zal dus rond 600 bedragen. Deze behoefte zal door groei van de beroepsbevolking, afsto ting uit de landbouw, pendelaars enz. kunnen worden opgevangen. In zijn slotopmerking zegt de heer Galan overigens, dat is gebleken, dat exante analyses van het toekomstige ver loop van vraag en aanbod op de ar beidsmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen niet mogelijk is. Oud-Viissinger directeur van gemeentewerken Prinsenbeek De heer F. H. van de Weyde. oud- inwoner van Vlissingen, is met te rugwerkende kracht per 1 september benoemd tot directeur van gemeente werken te Prinsenbeek. Voorheen was de heer Van de Weyde tech nisch ambtenaar bij deze dienst. TEGEN VLISS1NGSE MEVROUW M. C. NA „SLAPELOZE NACHT" Raad herriep besluit van vestiging te Kerkwerve Do gemeentesecretarie van Midden- schouwen zal niet voorlopig in Kerk werve worden gevestigd, zoals de raad van de nieuwe gemeente aan vankelijk had besloten, maar in Seharendijke. Te Scharendijlte staan het oude gemeentehuis van Eikerzee en de noodsecretarie van de ge meente Duivendijke. In deze twee gebouwen .zal de secretarie thans voorlopig worden gehuisvest. Het gemeentebestuur hoopt zo spoedig mogelijk te Seharendijke een nieuw gemeentehuis te kunnen laten bou wen. De raad van Middenschouwen kwam zaterdagmorgen voor de tweede maal in zijn bestaan bijeen in het oude gemeentehuis van Elkerzec: een spoedeisende vergadering; die op aandrang van de uit Seharendijke en omgeving afkomstige raadsleden was uitgeschreven. Het C.H.-raadslïd W. J. dé Vrieze uit het voormalige Eikerzee vertolkte het beste de gevoelens van deze Voor Zeeuws nieuws t. de pagina's 5 en 8. VWAWvVWAWAVVVVVW Bewoners bereiken hun huizen over geïmproviseerde steigertjes Omdat de hulzen op het zomerwo ningenterrein van de stichting Re nesse niet voor permanente bewo ning bestemd zijn hetgeen door de woningnood thans tóch het geval is werd destijds geen riolering aan gelegd. Door de uitzonderlijk vele regens van het afgelopen najaar en zomer is de duingrond verzadigd en is de waterstand op het terrein door recente regenbuien opnieuw geste gen. Sommige wegen staan blank en de bewoners hebben met behulp van stenen en houten steigertjes toegan gen naar hun woningen moeten im proviseren. Het water, dat tussen de funde ringen staat begint te stinken; de huizen zijn hierdoor uiteraard zeer vochtig vloerbedekking en kleding beschimmelt, ijzerwaren beginnen te roesten. D« afvoeren, die op stapeltanks lozen werken niet goed meer. De grond rond de stapeltanks neemt niets meer op: in de tuintjes borrelt 't afvalwa ter naar de opnervlakte. Omdat het dorp geen lanlaarns heeft, is het voor de mensen enorm moeilijk om avonds hun huizen met droge voe ten te bereiken. Dertig Van de 59 woningen, die op dit ter rein staan, worden er ongeveer der tig permanent bewoond. De bewoners ▼inden, dat de stichting Renesse in gebreke gebleven is: er ig Keness hadden t De duingrond van het zomerwonin- qenterrêin te Renesse is door de vele regen nog altijd zo verzadigd, dat het water niet meer wegzakt. Het terrein heeft geen riolering. Ver schillende van de huizen ongeveer .30 worden permanent bewoond staan in het water. Via opgeworpen dammetjes en houten steigertjeszo als hier, moeten de bewoners hun woning bereiken. (Foto P.Z.C.) maatregelen genomen moeten wor den om de wateroverlast op te hef fen. Deze ontevredenheid werd nog ver hoogd, toen een opzichter van de stichting, tot wie zij zich met hun klachten wendden, slechts adviseer de naar een andere woning om te zien en antwoorden gaf als „U hebt 's zomers de lusten, nu de lasten...". Zaterdagmiddag heeft een wethouder van de nieuwe gemeente Wester- schouwen, de heer L. van de Kloos ter, zich van de situatie op de hoogte gesteld. Deze gaf de bewoners de verzekering, de zaak vandaag, maan- Vete met vrouw van vroegere echtgenoot Wegens poging tot moord heeft de officier van justitie voor de recht bank te Assen vrijdag 12 maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de in Vlissingen woonachtige mevrouw M. C. Van deze 12 maan den zijn er 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mevrouw C. was op 9 mei van het vorig jaar naar Assen getrokken, gewapend met broodmes, om de vrouw van haar voormalige echtgenoot K. te lijf te gaan. „AI» ik mijn kindereu niet terug- r.al je het met de dood moeten be kopen", luidde op die dag haar eerste bedreiging, waarna ze snel tot handelen overging. Een op het geluid afgesnelde buurman kón op tijd ingrijpen om ernstige ge volgen te voorkomen. Mej. Evertse overleden Dezer dagen is in Bergen op Zoom overleden mejuffrouw A. N. Evertse, in leven onderwijzeres aan de open bare lagere school te Yerseke eu te Sint-Annaland. In deze laatste ge meente is zij vanaf oktober 1925 tot mei 1953 werkzaam geweest. Daar na kreeg zij eervol ontslag. Het stof felijk overschot van mejuffrouw Evertse, die op 18 september 1890 te Kerkwerve werd geboren, is vrijdag op de begraafplaats te Sint-Anna land ter aarde besteld. VAN TOT NOGMAALSBIETEN I De Welen zijn dit seizoen in deze hoek wei aan hun trek gekomen. De berichtjes over records en het einde van de campagne waren schering en inalag. Hier is nog een melding. Uit Breuken», waar tijdens de jongste campagne niet minder dan 16(5 mil- Ioen kilo werd aangevoerd. Dat betc- ent ook een record, want de aan voer van 1959 zinkt er bijna bij in het niet: „maar" 92 miljoen kilo. De 166 miljoen kilogrammen van dit seizoen houden in, dat er per dag ge middeld 2 miljoen kilo in Breskens arriveerde. TERING NAAR NERING. Het Biervlietse zangkoor „Sint Cecilia" heeft vorige week de „te ring naar de nering" gezet. Café „Hoek van Holland" was dit jaar namelijk de plaats, waar de tra ditionele teeravond werd gehou- TRAJECT.... Tevreden gingen die twee Haagse dames in Perkpolder van boord. „Dat was weer een mooi tochtje, met de veerboot", sprak de een tot de ander. Ja. dat traject Kruiningen--Bres kens blijft altijd even aardig", bracht de tweede in. ..Breslcens t" riep de eerste, een beetje honend - „Breskens t Hoe kom je daar bij!" Haar vriendin wist het zeker, betoog de ze. Maar toen de ander met grote stelligheid verzekerde, dat het Vrou wenpolder moest zijn Kruiningen —Vrouwenpolder en anders niet, toen wilde ze dat wel geloven. Hoewel ze weer sterk ging twijfelen, toen een medepassagier, die het ge sprek had gehoord, opmerkte: ,,'le Zou er maar Perkpolder van maken, ènr&e». den. Om onze correspondent aan het woord te laten: „Een prima dineetje zorgde ervoor, dat de zangers eerst de inwendige mens konden versterken. Daarna begon men aan een gezellige biljart- en kaartavond. Uiteraard gingen hierbij de nodige sigaren in rook op en evenmin vergat men op tijd de dorstige kelen te laven". Oolc pastoor Burm van Biervliet woon de deze feestavond bij. LENTE.... Van Breskens en Biervliet gaat het ditmaal naar Beveland. Ook uit die hoek komen feestelijke geluiden. Want uit Nisse komt het bericht, dat dc lenteklokjes ai lniden. In de tuin van de heer A. van de Bos staat reeds een sneeuwklokje in bloei. VERTROKKEN. I Het Franse liberty-schip ..Lo- I rient", dat gedurende vele maan- den aan de Middelburgse Loska- 1 de was opgelegd is zaterdagmid dag weer vertrokken. De Fran se sleper „Hardi" heeft "net vaar-1 tuig keurig door het Kanaal door. Walcheren en nog keuriger door de verscheidene bruggen en slui zen getrokken, verrichtingen waarvoor de nodige belangstelling bestond. Aan de Loskade is het opmerkelijk leger geworden, nu van de grote schepen alleen nog de Zweedse tanker „Carlshamn'' is overgebleven. VIERING. De viering van het zestigjarig be staan van de jongensclub „Samuöl" te Kapelle, die wegens omstandig heden in december niet kon door gaan is nu vastgesteld op 13 Janu ari. Naast het herdenkingsprugrani- nia zullen de jongens een tweetal ;i schetsen, „Cisje in de scheerwinkel" en „Avontuur aan de grens" voor j het voetlicht brengen. Ook staat dc vertoning van een film op het pro- Mevrouw Quaak te Scherpenisse 103 Zondag heeft mevrouw B. Quaak de Graaf te Scherpenisse in alle rust haar 103e verjaardag gevierd. Me vrouw Quaak geniet nog een goede gezondheid en maakt als het weer het toelaat nog dagelijks een wan delingetje in de buurt van haar huis. Gisteren kwamen vele familieleden en kennissen haar feliciteren. Van daag mag mevrouw Quaak, die sinds kort de oudste inwoonster van Zee land is, nog meer gelukwensen ver wachten. Zeeuwse arts voorzitter Mij. „Geneeskunst" Het hoofdbestuur van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft in zijn zaterdagmiddag in Amster dam gehouden vergadering tot voor zitter voor 1961 gekozen de heer G. J. Noome, huisarts te Krabbendij- ke, en tot vice-voorzitter dr. D. W. Swijgman (anaesthe3ist te Leeuwar den), als opvolgers respectievelijk van de heren A. H. de Vries (huis arts te Haarlem) en E. Bingen (reu matoloog te Nijmegen). Oorzaak van de reeds oude vete zou het voogdijschap over de twee kinderen zijn uit het huwelijk van mevrouw C. met de beroeps-on derofficier K. De Asser rechtbank wees de kinderen aanvankelijk aan de Vlissingse moeder toe, maar deze wilde zich later weer van hen dis- tanciëren, waarna de kinderen K. werden toegewezen. Mevrouw C. had in Assen inmiddels een zodanige reputatie gevestigd, dat vrijdag 25 Asser politiemannen een extra oogje in het zeil hielden om te verhinderen dat zij opnieuw ru moerig zou optreden. Een en an der bleek overbodig, daar verdachte deze maal de verre tocht naar de Drentse hoofdstad niet heeft willen maken. De officier achtte het primair ten laste gelegde, poging tot moord, be wezen, vooral omdat mevrouw C. reeds tweemaal, toén zij met wraak plannen in Assen verbleef, door de politie op de trein moest worden ge zet. Na het voorval op 9 mei heeft ze twee maanden in voorarrest door gebracht. Uitspraak 20 januari. Besturenvergadering in Goes geref. jeugdverenigingen Het bestuur der afdeling Zeeland van de bond van gereformeerde jeugdverenigingen in Nederland kwam zaterdagmiddag in de „Op ril" te Goes bijeen. Tijdens deze vergadering werden de rapporten van de afdelingen besproken. Hieruit werd een zeer optimistisch geluid vernomen omtrent het vcrenigings- bczoek, wat in deze tijd verheugend genoemd kan worden. Besloten werd op 18 en 19 maart a.s. te Vlissingen een aanvullend besturenweekend te houden in de „Seheldestroom", Dc paaszondag wordt gehouden in Mid delburg. Tijdens de midagbijeenkomst zal ds. G. N. Lammere uit Heem stede een inleiding houden over een nader te bepalen onderwerp. Mede werking aan deze dag zal verder worden verleend door het mannen koor „Zang en Vriendschap" uit Ka pelle en een koperensemble uit Vlissingen. Het avondprogramma wordt nog nader samengesteld. Ge tracht zal worden hiervoor Otto asterman uit te nodigen. Het bondsbestuurslid, mej. A. E. Contant uit Colijnsplaat, nam tijdens deze vergadering afscheid als bonds- bestuurster. Haar plaats zal worden ingenomen door de presidente van de afdeling Zeeland, mej. F. A. Groot Nibbelink uit Vlissingen. Tijdens een druk bezochte receptie heeft de heer TV. AT. ra» Aller zaterdagmiddag in Vlissingen afscheid genomen als directeur van de N.V. Steenkolenhandel F. Wibaut en Zoon. Vele vrienden, bekenden, zakenrelaties e« vertegenwoordigers uit het Vlissingse en provinciale openbare leven kwamen naar het ,£trandhotel" om afscheid te nemen van de functionaris, die 1 ja nuari j.l. uittrad wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De raad van commissarissen van de vennootschap bood de heer Van Aller deze afscheidsreceptie aan. Tevens konden de belangstellenden deze middag kennis maken met de nieuwbenoemde directeur, de heer XV. Jansen. De heer Van Aller werd in 1933 aan het bedrijf verbonden en heeft 27 jaar leiding gegeven aan de steenkolenhandel. Daarnaast nam hij een vooraanstaande plaats in in het Vlissingse organisatieleven. Zo is hij onder meer thesaurier van de Nutsspaarbank, consulair agent van Frankrijk en president-commissaris van de kort geleden opgerichte N.VConfecta in Vlissingen. Op de foto drukt Gedeputeerde A. Schout rechts) de scheidende directeur de hand. Links diens opvolger, de heer TV. Jansen. Foto P.Z.C.) groep door te zeggen: „Na de be slissing van jongstleden maandag zijn wij niet bevredigd heenge gaan". Hij vond dat de raad tekort was geschoten met de beslissing, de secretarie voorlopig te Kerkwerve te vestigen. Eerder had de P.v.d.A.-wethouder M. L. Hoogenboom uit het voor malige Duivendijke opgemerkt huiverig te zijn van een voorlo pige vestiging te Kerkwerve, omdat de bouw van een nieuw ge meentehuis dan wellicht minder vlot tot stand zou komen. Evenals zijn partijgenoot J. N. Vier gever uit het voormalige Eikerzee dat had gedaan, wees A.R.-wethou der I. W. Padmos (voormalig Dui vendijke) op het aantal inwoners van en rond Seharendijke (1250) tegen dat van Kerkwerve (800). „We moeten ons oriënteren op dit middelpunt" aldus de heer Padmos, „en de boom nu planten, waar hij komt". Burgemeester S. Francke was daar entegen van mening, dat Kerkwer ve voor een voorlopige huisvesting van do secretarie betere mogelijkhe den biedt. De bij de raadsleden uit Seharendijke levende vrees, dat hier door het permanente gemeentehui» niet te Seharendijke zou komen, achtte hij te voorbarig. De voorzit ter voelde er veel meer voor, de se cretarie voorlopig in één gebouw on der te brengen: het oude gemeente huis van Kerkwerve. Excursie Om de raad de accommodatie van Kerkwerve en van Seharendijke to laten vergelijken, had dc burgemees ter de vergadering direct na de ope ning geschorst om de raad in beide plaatsen een kijkje te laten nemen. Toen men van deze excursie terug keerde, bleek de raad zijn mening niet te hebben gewijzigd. Het uit Kerkwerve afkomstige A.R.-raadslid D. van der Wekken stelde nog voor „het verschil te delen" eu zijn woonplaats nóg enkele jaren in het bezit van de secretarie te laten. De raad sprak zich met vijf tegen één de heer Van der Wekken stemmen uit voor vestiging te Seha rendijke. Toen dit besluit gevallen was. ont hulde wethouder Padmos, dat de eerder genomen beslissing de raads leden uit Seharendijke een slapeloze nacht had bezorgd. Burgemeester Francke wenste dit met een korrel tje zout te nemen en ook de heer Van der Wekken kon zich moeilijk voorstellen, thans aan een doorwoel de nacht toe te zijn. Het gemeentebestuur zal overi gens trachten, zo spoedig moge lijk met de bouw van een nieuw gemeentehuis te laten beginnen. Tevens zal op korte termijn een regeling worden getroffen voor zitdagen te Ellemeet en Kerk werve. Ambonezen niet naar flats op „Eiland" te Vlissingen De 24 flatwoningen op het „Eiland" le Vlissingen. die bestemd waren voor huisvesting van Ambonezen uit de woonoorden van Vlissingen en omgeving, zullen niet door Anibone- zenfamihes worden bewoond. De wo ningen, die het ministerie van maat schappelijk werk heeft doen bouwen, kwamen enige tijd geleden gereed. De bereidheid van de Ambonezen om op het „Eiland" in een wijk te wo nen bleek echter zeer gering te zijn en stuitte op verschillende bezwaren. Groter bleek hun bereidheid om ver spreid in de gemeente te wonen. De flats zijn door genoemd ministe rie dan ook in huur overgedragen aan de gemeente Vlissingen, waar door op deze gemeente een claim werd verkregen om te zijner tijd 24 woningwetwoningen voor huisvesting van Ambonezen beschikbaar te stel len. Brouwershaven koos twee wethouders De nieuwe gemeente Brouwershaven krijgt géén rechtse wethouder. Jongstleden maandag, toen dc raad voor het eerst bijeenkwam, hadden de elf raadsleden (vijf P. v. d. A., drie Prot.-Chr. en drie V.V.D.) een P. v. d. A.-wethouder en een wethou der uit de Prot.-Chr. groepering ge kozen de heren J. Dekker en J. J. Klaasse. De heer Klaasse kon zijn benoeming in verband met drukke werkzaamheden echter niet aanvaar den. Daarom was de raad zaterdagmor gen in spoedeisende raadsvergadering bijeengekomen om alsnog een wet houder te kiezen. In prot.-chr. kring was men het blijkbaar niet eens kun nen worden, want er werden vijf stemmen uitgebracht op de heer L. Moermond uit Dreisehor (v.v.d.) en één op dc heer Klaasse. Vyf stemmen waren blanco. De heer Moermond aanvaardde terstond zijn benoeming. Brouwershaven heeft dus thans een P. v. d. A.- en een V.V.D.-wcthoudcr. VèkWACHT. ZUIDWESTELIJKE WIND Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temöeratuur. ZON EN MAAN 10 Januari Zon op 08.46 onder J6..80 Maan op 00.56 onder 12,25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2