PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANKRIJK ACHTER DE GAULLE Rusland waarschuwt Nederlandse regering Gemeentelijke herindeling van de Braakman schept problemen Einduitslag referendum in Frankrijk ALGERIJE VOORBESTEMD TOT SEMI-ONAFHANKELIJKHEID DIEFJES-TRIO IN WONDERLAND 204e jaargang - no. 7 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per. kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv 5213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 1 Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red. tel 2425. adm tel 2094. AANTAL VERKIEZINGSSLACHTOFFERS .- 40 Volgens het officiële eindre sultaat hebben in de negen tig departementen in Frank rijk 15.198.714 kiezers zich voor de Algerijnse politiek van De Gaulle uitgesproken en 4.996.322 kiezers tegen. Iri Frankrijk waren 26.847.953 kiezers ingeschreven. Hiervan hebben 20.195.221 een geldige stem uitgebracht. Het aantal ont houdingen was 6.038.924 of 22.5 procent van de ingeschreven kie zers. Van de geldige stemmen was 72.25 procent „ja" en 24.75 procent „neen". Toen 1.003.645 stemmen in Alge rije waren geteld, waren er 728.000 ja-stemmen 72.5 pro cent en 245.621 neen-stemmen. Van de 4.489.411 niet-militaire kiezers in Algerije heeft, volgens in de nacht van zondag op maan dag verstrekte gegevens, 60.3 pro cent, zijn stem uitgebracht. Volgens latere uitslagen was 51 procent van de uitgebrachte stem men in Algiers voor De Gaulle. In de hoofdzakelijk door Euro peanen bewoonde stad Oran was dat percentage 47 procent. Frankrijk heeft zich zondag voor meer dan de helft achter pre sident Di? Gaulle gesteld. Vijftig procent ja-stemmers had de ge neraal gevraagd voor zijn toekomstige Algerije-politïek en men heeft hem, zoals in de loop van gisteravond al uit diverse depar tementen bleek, meer gegeven. Om tien uur 's avonds zei de Franse radio dat „een nieuwe, grote overwinning voor De Gaulle" aanstaande was. Volgens voorlopige gegevens hebben de verkiezingen in Algerije zelf veertig slachtoffers geëist. Op vele plaatsen heelt men daar het referendum aangegrepen om relletjes en schietpartijen te ontketenen. In Frankrijk zelf ver liep alles vrij rustig, 's Morgens werd weinig gestemd, zodat men vrij pessimistisch was, maar in de middaguren kregen de stembureaus veel bezoek. Nu het referendum in het voordeel van De Gaulle is, zullen de plannen van de generaal met betrekking tot Algerije doorgang vinden. Het voornaamste onderdeel hiervan is de voorbereiding van Frans-Afrïka op een semï-onafhankelijkheid. „Neen" Te Parijs, waar drie miljoen kiezers staan geregistreerd, was het rustig. Bij elk van de 2000 stembureaus stonden twee of drie agenten opge steld. Overal was de stcmprocedure het zelfde. Iedere kiezer kreeg twee stembriefjes, een wit voor „ja" een paars voor „nee". Hiermee begaf hij zich naar een gesloten stemhokje, waar hij een van de twee in een en velop sloot en in een bus stopte. Uit de meeste Algerijnse steden werd een geringe deelneming aan de volksstemming gemeld. In Algiers vervaagde in de loop van de middag de vrees voor een geweldadig optre den van de extremistische Europe anen en een inval van betogende mo hammedanen in de Europese woon wijken. De opdracht der opstandelin genleiders aan de Algerijnse bevol- In Luik hebben zich e matige, onge regeldheden voorgedaan, waarbij ve le' gewonden. bij stakers en politie zijn gevallen. Foto bovenWegwij zers werden door de woedende me nigte omvergehaaldpoUtie.wagens gekanteld en in brand gestoken. Foto onder: Stakers en gendarmes in gevecht in de buurt van het zwaar beschadigde station Des Gnillemins. Een beeld van de volksstemming in Algiers: zwaar bewaakt door leden van de veiligheidstroepen en tussen twee veilige versperringen van prik keldraad door begeeft een gesluierde moslemse zich naar het stemlokaal om haar stemplicht te vervullen. king om de stemming te boycotten is in de eerste twee dagen op het plat teland grotendeels genegeerd. Zon dag werd deze raad in de twintig grote steden op grote -chaal opge volgd. De Europeanen, die naar men aanneemt, voor een groot deel „neen" zullen hebben gestemd, gin gen volgens officiële berichten in „normale" sterkte ter stembus. Er lieten zich opvallend weinig moslims zien. Eenheden van de Franse veiligheids politie openden zondagmorgen liet vuur vanuit helikopters op een plun derende menigte moslims die de Eu ropese wijk van de stad Thiaret wa ren binnengetrokken en alles verniel den wat zij op hun weg tegenkwa men. President Habib Bourguiba van Tu nesië is van mening dat president De Gaulle nu onderhandelingen met de Algerijnse rebellen zal openen. Ja" Jn de oost-Algerijnse stad Constan- tine, waar ongeveer 15 procent van de Islamieten ter stembus trok, pro beerden de F.L.N.-rebellen een nieu we methode om de stemming te hin deren. Sternbureau-functionarissen vonden in de bus „ja"-biljetten, waar bij geschreven was „ja aan de F.L.N.". Toen er 10 miljoen stemmen waren geteld en daarbij 80% voor De Gaulle's Algerije-politiek had ge stemd, waren ook de pessimisten overtuigd. De Gaulle had de strijd gewonnen. Vijf Engelsen spioneerden op vlootbasis Op een beschuldiging dat zij de wet op de dienstgeheimen hadden ge schonden, met andere woorden: „spi onage hadden gepleegd", zijn vijf Engelsen door Scotland Yard gear resteerd. Zij zouden onder meer in lichtingen hebben verzameld over Amerikaanse onderzeeboten die ge bruik maken van de Engelse vloot basis te Portsmouth. Twee van de arrestanten werkten bij het Britse mii-iterie van marine. 0 Het zonne-observatorium van Wendel- stein ïr Beieren heeft sedert 26 decem ber één der grootste vlekken, die ooit zijn waargenomen, op de zon geconstateerd. Zij is samengesteld uit 82 vlekken die zich over een oppervlakte van 194.720 vierkan te km uitstrekken. Het. referendum in Frankrijk: In hun ses brengen vresident De Gaulle en woonplaats Colombey-les-deux-Egli- mevrouw De Gaulle hun stem uit. VERSCHRIKKELIJK RISICO Opslag raketwapens is tegen het landsbelang In een nota, die zaterdag door de Russische plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Arkadi So- bolew, aan de Nederlandse ambassa deur H. A. Helb is overhandigd, heeft de Sowjet-Unie Nederland gewaar schuwd zich een verschrikkelijk risi co op de hals te halen door Neder lands gebied beschikbaar te stellen voor Amerikaanse kernwapens. Er wordt op een foutief standpunt gewezen. Namelijk het standpunt, dat het de veiligheid voor Nederland zou vergroten, ais zich op Neder lands grondgebied Amerikaanse ba ses voor kernwapens zouden bevin den. Een 12-jarig Rotterdams meisje, haar 9-jarig broertje en diens 8-jarig vriendje hebben enkele uren in een speelgoed- wonderland vertoefd. In een groot warenhuis vulden zij hun voorraad dusdanig aan, dat dit later op straat de aandacht trok van een politieagent. En toen kwam het verhaal er gauw uit: de inkopen waren gedaan van een bedrag van 145 dat het meisje in de garderobe van de winkel uit een portemon nee had gestolen, nadat één der knaapjes op'•verkenning was geweest. Dat het trio niet alleen slechte bedoelingen had, werd duidelijk toen de agent uit de voorraad ook een brood mes te voorschijn haalde. Dat was voor mama gekocht. En bovendien had het meisje 35 gulden van het gestolen bedrag in een collectebusje voor blinden gestopt. GRENSWIJZIGING AAN DE ORDE Uiteenlopende belangen voor de drie betrokken gemeenten Het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vertegen woordigd door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de leden C. Pliilipse, ir. G. P. M. Dikötter en M. J. van Poelje, kw am zaterdag in openbare vergadering bijeen in het parochiehuis te Philippine. Het doel van deze bijeenkomst was de raden der gemeenten Biervliet, Hoek en Philippine in de gelegenheid te stellen hun gevoelens kenbaar te maken inzake liet voorontwerp van wet tot gemeentelijke herindeling van de voormalige Braakman. „Deze herindeling", zo begon burgemeester A. P. Kostense van Biervliet, „mag niet ontaar den in een koek-verdelen, omdat de belangen der drie gemeenten niet primair zijn". Naar Bier- vlïets mening dient de herinde ling te geschieden zonder reke ning te houden met oude grenzen, die toevallig zijn ontstaan vol gens de loop van bepaalde killen nu 300 jaar geleden en om dat het elke zin mist om zeegren- zen op het land te projecteren. Voor Biervliet geldt als enig cri terium het belang van het gebied zelf en dat van de mensen die er wonen. Daarnaast noemde de lieer Kostense een aantal bijkomende factoren. Samenvattend is de gemeente Bier vliet van oordeel, dat de grenzen tus sen Biervliet en Hoek moeten liggen vanaf de Middenweg tot de afsluit dijk langs de westelijke oever van de Braakmankreek en in zuid-ooste lijke richting naar het Isabellaka- naal. „In de omschrijving van de grens tussen Hoelc en Philippine is het Ïirincipe „herindeling van de voorma- ige Braakman" geheel losgelaten en is men gekomen tot een grenswijzi ging met een omvang, die voor onze gemeente funest is", aldus burge meester A. F. Hanssons uit Hoek. „Een compensatie van in cultuur ge brachte gronden kunnen wij niet zien omdat wij op alle grenspunten gron den moeten afstaan, hetzij aan Phi lippine, hetzij aan Biervliet. Wij zijn van mening dat in geen enkel op zicht rekening is gehouden met de belangen van Hoek, dat toch al een 100-tal inwoners zal verliezen in verband met de werken aan het ka naal Gent-Terneuzen. „Hoek geeft de voorkeur aan het volgen van een natuurlijke begrenzing, te meer daar uiteindelijk de gronden van de voor malige Braakman aan één eigenaar toebehoren", zo besloot de heer Hanssens. Verwondering „Ook in Philippine heeft het ver wondering gewekt, dat G.S. sterk zijn afgeweken van de natuurlijke grenzen", zo begon burgemeester P. J. Li. van Hoek zijn pleidooi. „Heeft het college daar bepaalde motieven voor gehad?", zo wilde hij weten. Is het mogelijk dat het toekomstige zoetwaterbassin van de Waterlei dingmaatschappij hierbij een vol heeft gespeeld en zo ja. is het dan niet in alle opzichten beter dat èn bassin èn pompstation in Philip pine in één gemeente komen te liggen „Er zijn ook nog psychologische factoren die een rol spelen", zo ging Philippine's burgemeester verder, „omdat de vroegere Braak man zo goed als uitsluitend door Philippine werd geëxploiteerd. Door de bedijking der Braakman is geen enkele gemeente zo bena deeld als Philippine. Biervliet en Aoek werden uit hun isolement verlost door goede verbindingen De nota maakte de Nederlandse re gering er op attent, dat het tegen deel het geval zou zijn. Zij zou daar door het lot van het land in handen geven van „Amerikaanse militaire hoofdkwartieren". Deze „militairen" zouden raketwa pens gebruiken voor „doeleinden, die niets met het algemeen belang van Nederland te maken hebben", zo gaat de nota verder. Volgens het Russische persbureau Tass zou de Russische regering geen agressieve plannen koesteren. Zij zou echter alles doen om het oorlogsge vaar af te wenden en de vrede te verzekeren. Voorts zou zij hebben voorgesteld in het centrum van Eu ropa en elders zones in te stellen, die vrij zouden moeten zijn van raket- en atoombases. Rusland zou tevens pogingen aanwenden om tot een al gehele ontwapening in alle landen te komen. Het persbureau meldde voorts, dat in de Russische nota Nederlandse verklaringen en persberichten wer den aangehaald, waarin werd ge zegd, dat reeds Amerikaanse kern wapens aan Nederland waren gele verd. Echtpaar op onbewaakte overweg omgekomen Op een niet beveiligde overweg tus sen Wezep en Hattemerbroek is een personenauto op een trein gereden. De beide inzittenden, de heer en me vrouw Van 't Veld uit Nijkerk ver loren hierbij het leven. Zij hadden vier kinderen. Indonesië kocht wapens in Rusland Het Russische persbureau Tass meldt, dat de Sowjet-Unie en Indo nesië een overeenkomst hebben ge sloten, op grond waarvan Indonesië van de Sowjet-Unie „nieuw materi aal voor zijn strijdkrachten" zal ko pen. Het persbureau gaf geen nadere bijzonderheden. Indonesië heeft het materiaal nodig, aldus Tass, in ver band met de spanning om Neder lands Nieuw-Gumea. De Gaulles woonplaats bijna geheel voor De uitslag van Colombey-les- deux-Eglises woonplaats van De Gaulle: totaal uitge bracht 188 stemmen (er zijn 203 stemgerechtigden), daar van een „nee" en twee van on waarde, de rest „ja". In Co- waarde. de rest „ja". naar het nieuwe gebied. Philippi ne verloor zijn visserij en kreeg als compensatie een „havenplate au" en een zuiveringsinstallatie, die we uiteindelijk zelf moesten exploiteren", zo besloot burge meester Van Hoek uit Philippine. Na deze uiteenzettingen door de bur gemeesters der betrokken gemeen ten, werd nog uitvoerig van gedach ten gewisseld over tal van detail punten. In grote lijnen en dat was te verwachten kwam het er op neer dat alle betrokken gemeenten de moeilijkheden van deze toekom stige grenswijzigingen wel onder kenden. „Maar liet is uiteraard lo gisch". zo stelde ir. Dikötter het dui delijk, „dat ze er allemaal heter, ze ker riïet slechter van willen worden. De huidige grenzen zijn echter niet meer aanvaardbaar en moeten nu eenmaal worden hei-zien".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1