Luchtmachtkaderschool geopend te Schaarsbergen BARON BLUFF CHAUFFEUR BEROOFT PASSAGIERS NEDERLANDSE EN BELGISCHE LUCHTMACHT WERKEN SAMEN ANTI-EREDDY CLUB" KEERT ZICH TEGEN ZOETIGE ONZIN BELANGRIJKE MUTATIES IN LEGERLEIDING VERWACHT Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1961 (Van een onzer verslaggevers.) Door de Instelling van een speciale luchtmachtkaderschool gelegen onder Schaarsbergen, In de nabij heid van de vliegbasis Deelen is een eind gekomen aan de toestand dat de adspirant onderofficieren van de luchtmacht hun opleiding op ver schillende plaatsen en onder minstens vier of vijf korps-commandanten ontvangt. De toekomstige onderoffi cieren blijven nu onder één comman dant en houden binding bij deta chering met het instituut, ook wanneer zij na ruim een jaar moge lijkerwijs naar een vliegbasis wor den overgeplaatst. Gistermorgen werd de school In Schaarsbergen door de staatssecre taris van defensie, luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer geopend. De staatssecretaris noemde de opening van de kaderschool een mijlpaal in de ontwikkeling van de koninklijke 'luchtmacht tot een zelfstandig krijgsmachtsdeel. Want hiermee wordt een begin gemaakt met een nieuwe geheel herziene opleiding tot beroepsonderofficier bij de konink lijke luchtmacht, zo zei hij. Foto: Tijdens de rondgang door het nieuwe gebouw toonde de staatsse cretaris in de keuken grote interesse voor een schaal met smakelijke Jcaas-Jrites", welke deel van het menu uitmaakten. In het- midden de burgemeester van Arnhem, mr. Chr. J. M. Malser Waarschuwing na dood van kinderen in badkamer (yan onze correspondent.) Uit liet vrijdag door de politie in gestelde onderzoek naar de oorzaak van het tragisch overlijden van twee kinderen van het echtpaar W. War- sen aan de Herungerweg te Venlo, die donderdagavond in de badkuip verdronken na door ontsnappend gas te zijn bedwelmd, is gebleken dat de aanvankelijke veronderstelling dat een lek in de gasgeiser de vermoe delijke oorzaak zou zijn, niet juist is. Verbrand gas werd afgevoerd via een schoorsteenpijp, die uitmondde naast een dakkapel, welke hoger was dan de genoemde schoorsteenpijp. Door de circulerende werking van de ,wind in de hoek, gevormd door het dak en de dakkapel, is het verbrande gas onvoldoende afgevoerd en ge deeltelijk teruggeleid naar de badka mer. met het bekende noodlottig ge volg. De politie wijst er na deze ontdek king op dat voor een ieder op dit gebied grote waakzaamheid geboden Ems Adler weer los De donderdag in de Eems vastgelo pen tanker Ems Adler, is gisternacht half drie bij hoog water op eigen kracht losgekomen. De tanker kon loskomen doordat de olielading is ge lost. en had tevergeefs getracht de Ems Adler met sleepboten los te krijgen. (Van onze correspondent.) Een winkelbediende en een matroos t« Roermond, die samen uit waren geweest en zich per auto thuis lieten brengen, zijn bij het uitstappen don derdagavond door de „taxichauffeur" overvallen en van hun geld beroofd. Na bij een taxi-bedrijf in Roermond «tapten beiden in 'een stilstaande auto in de veronderstelling met een taxi te doen te hebben. In deze wa- fen zaten twee mannen. Toen zij op e hoek van de Celebesstraat uitstap ten en informeerden naar de kosten, vroeg de chauffeur van de auto een tientje. Ofschoon de beide jongens dat wel een -erg duur ritje vonden, haalde de matroos zijn portefeuille voor de dag, waarop de chauffeur deze hem uit de handen rukte. Er ontstond hierop een worsteling, waarbij de matroos bloedend werd gewond. Terwijl de winkelbediende om hulp riep namen de overvallers met de auto de vlucht. Het spoor van de daders ontbreekt nog. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. Prijzen kunstenaarsverzet voor Elenbaas en Kossmann De Stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 heeft de beeldende kunst prijs voor 1960 toegekend aan V. Elenbaas te Rotterdam, op advies >an een jury, die bestond uit: W. C'ouzijn, Jan van Heel en Chr. de Moor. De letterkundeprijs voor 1960 is toe gekend aan Alfred Kossmann. De jury bestond uit: J. W. Holsbergen, Gerrlt Kouwenaar en Ben Stroman. De prijzen zullen worden uitgereikt tijdens een bijeenkomst in de kleine zaal van het Concertgebouw te Am sterdam op zaterdagmiddag 18 fe bruari a.s. Tachtig miljoen eieren op Barneveldse markt Op de Barneveldse eiermarkt zijn in 1960 in totaal ruim 80 miljoen eieren aangevoerd (vorig jaar 92 miljoen stuks). De prijzen, met name die van het laatste half jaar. waren aanmer kelijk hoger dan in 1959. Zwarte kunst in Indonesië Procureur-generaal Gunawan heeft meegedeeld dat enkele mensen zijn gearresteerd wegens pogingen om niet met name genoemde Indone sische functionarissen door zwarte kunst te „Vernietigen". In een nieuwjaarsboodschap zei hij, dat zijn bureau bewijzen had, waaruit het bestaan van onverant woordelijke groepen bleek, die po gen geheimzinnige machten of zwarte kunst aan te wenden om bepaalde regeringsautoriteiten te vernietigen. Zijn bureau „zal de strengste maat regelen tegen de boosdoeners ne men", zo voegde hij hieraan toe. ..Sommigen zijn gearresteerd, zij behoren niet tot de gewone bevol king". Hij zei het te betreuren, dat er nog mensen zijn, „die zich er niet van bewust willen zijn, dat zij verant woordelijkheid dragen bij de op bouw van het land". „Kalmerend middel" bleek fataal Veertien patiënten van een psychia ter in Eriton, in de Amerikaanse staat New Jersey, zijn vorig jaar herfst overleden als gevolg van een „kalmerend middel" dat de psychia ter hun voor de behandeling toedien- Dertig andere patiënten kregen min of meer ernstige leveraandoeningen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid, was de injectienaald bovendien niet vol doende gesteriliseerd. De psychiater, dr. Albert Weiner, is GEZAMENLIJKE OPLEIDINGEN Op bases Woensdrecht en Brusthem bij Hasselt (Van onze Haagse redactie.) De luchtmachten van Nederland en België z.ullen in 1961 starten met een gezamenlijke opleiding voor straal jagervliegers. Deze zal zowel in Ne derland vliegbasis Woensdrecht als in België vliegbasis Brust hem bij Hasselt worden gegeven. In België zal men gebruik maken van een voor de Nederlandse vlie gers tot nu toe onbekende straalja ger, de Fouga Magister. Het ligt in ae bedoeling dat de Nederlandse ma rinevliegers ook van de magister training in België gebruik zullen maken. De gezamenlijke opleiding start in Nijmegen, waar Belgen en Neder landers zes weken algemene militaire vorming krijgen. Daarna gaat de ge selecteerde groep potentiële Neder landse vlie vs. naar Woensdrecht, waar deze 30 uu>- (13 tot 15 weken) training ontvangt on r'c Fokker S-ll instructor. Tegelijkertijd oefenen de Belgen „thuis" op de SV-4B. Vervol- HEIMWEE-LIEDJES BEU Ook Conny Froeboess en Peter Kraus taboe De Duitse tieners en twens en hoe ze nog meer mogen heten die de buik vol hebben van de „Heini- wch"-liedjes van „Freddy",- kun nen zich aansluiten bij de „anti* Freddy club", die de zeventien jarige Ernst-Heinricht Meldt in Schotten heeft opgericht. Overigens richt de club zich niet al leen tegen Freddy, maar tegen alle Duitse liedjeszangers die beurtelings snikken, zuchten, kwijlen en andere naargeestighe den uit de microfoon spuwen. „Wij hebben niets tegen Freddy per soonlijk", zei Meidt, „zijn liedjes uit het buitenland en hillbilly songs zijn leuk". Meidt richtte zijn anti-fanclub enige tijd geleden samen met twee geestverwanten, Peter Boettcher en Helmut Riefling, op. De club heeft nu een grote vlucht geno men en heeft leden, meisjes zo wel als jongens, in vele steden en dorpen gewonnen. „Wij hebben onze club de anti- Freddy club genoemd", vervolgde Meidt in zijn verantwoording, „omdat zijn Duitse liedjes zo ty pisch zijn voor wat er op dit ge bied te koop is. Laat ik meteen maar even vertellen dat ook Con ny Froeboess en Peter Kraus ta boe zijn". Freddy, Quinn is zijn achter naam en hij is 29, heeft ook een aantal dy. de gitaar en de zee". Conny steeg naar de top met liedjes als „I love you baby'.' Peter krans, met wie zij heeft gefilmd, is de Duitse versie van Elvis Presley. Meïdts club wil geen boycot. „Wij willen de kopers van grammo foonplaten aan het verstand bren gen dat zij niet maar platen moe ten kopen omdat de zanger die er op staat, in de mode is", zei hij. Verzekeringsmaatschappij verlaagt premies Een Nederlandse verzekeringsmaat schappij, „Het Onderlinge hoeren- verzekeringsfonds", gevestigd In Leeuwarden, heeft besloten de tarie ven van de levensverzekeringen te verlagen. Dit is meegedeeld tijdens een persconferentie door de direc teur van de maatschappij, de lieer A. de Boer. De verlaging is mogelijk geworden doordat de -laatste tijd de jaarlijkse overschotten steeds toenamen. De pre mieverlaging schommelt tussen een half procent en tien procent van dc huidige tarieven en zal voor alle nieu we polissen gelden. Voor de lopende polissen zullen de oude tarieven blij ven gelden. De houders daarvan zul len echter ook van de tariefverlaging profiteren, doch in een andere vorm, namelijk in de vorm van een hoger verzekerd bedrag. Voor de tegen woordige leden moest evenwel met nog een andere factor worden reke ning gehouden. Zij zijn het namelijk, die het winstfonds van deze maat schappij hebben opgebouwd, dat op 31 december 1959 gestegen was tot ruim 3.6 miljoen gulden, yoor alle lopende verzekeringen is uitgerekend met welk percentage het bedrag kon wor den verhoogd, daarbij rekening hou dend met de tariefsverlaging voor nieuwe polissen en de verdeling van het huidige winstfonds. Dit percenta ge bedraagt maximaal twaalf. gens komen Belgen en Nederlanders op Brusthem bijeen, waar zij 39 we ken (150 uren) op de Fouga Magis ter zullen vliegen. Deze eerste gezamenlijke oplei ding in België zal omstreeks de cember 1961 starten. Na Brust hem komen Belgen en Nederlan ders naar de Nederlandse basis Woensdrecht, waar de zgn. tran- sitïe-vliegopleiding van 12 weken op de „T-33 ..Shooting Star" volgt. Het vliegbrevet voor straal jagers kunnen de Nederlanders en Belgen dan in anderhalf jaar be halen. Tenslotte volgt, wellicht ook op Woensdrecht, de gezamenlijke ope rationele training voor brevet „ge vechtsvlieger" met de F-84-F Thun- derstreak, een opleiding van 70 uur (4 4 5 maanden). ADVIES AL BIJ MINISTER Legerkorpscommandant Gips wordt vermoedelijk chef generale staf (Van onze Haagse redactie.) Nu de kabinetscrisis achter de rug is, wordt verwacht, dat minister Vis ser op vrij korte termijn beslissingen zal nemen ten aanzien van een aantal mutaties in de hoogste functies van de Koninklijke Landmacht. Volgens onze informaties zou de raad van opperofficieren een college bestaande uit actief dienende luitenant-generaals en militairen die een gelijkwaardige functie hebben kortelings reeds een advies aan de mi nister van defensie hebben uitgebracht. Hoewel de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, naar verwachting eerst op 1 mei 1962 deze functie zal neer leggen wegens bereiken van pen sioengerechtigde leeftijd, wordt het waarschijnlijk geacht, dat bij de mu taties die thans voor de deur staan, reeds rekening wordt gehouden met de benoeming van zijn opvolger. De ze verwachting is te meer gerecht vaardigd. omdat de mutaties in de landmacht zeer ver om zich heen grijpen. Er schijnt alle reden om aan te nemen, dat de adviezen ertoe strekken dat de huidige comman dant van het eerste legerkorps, de luitenant-generaal P. Gips. in 1962 de huidige chef van de gene rale staf in deze functie zal op volgen en dat tot commandant an het eerste legerkorps zal wor den benoemd generaal-majoor F. van der Veen, thans commandant van de vierde divisie, waarvan het hoofdkwartier in Harderwijk is gevestigd. Alvorens naar het hoofdkwartier van het eerste legerkorps te Apeldoorn te worden overgeplaatst, zou dan echter de generaal-majoor Van der Veen nog gedurende een jaar gaan optreden als plaatsvervangend chef van de generale staf. Een functie, die thans wordt uitgeoefend door de generaal-majoor A. V. van den Wall Bake. Deze laatste schijnt te zijn be stemd om met ingang van 1 mei a.s. de luitenant-generaal C. J. Valk op te volgens als Nederlands terri toriaal bevelhebber. Generaal Valk verlaat op 1 mei a.s. de dienst met pensioen. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat generaal-majoor Van den Bij opgravingen in grafheuvels in liet dal van de rivier de Tsjilikta in de repu bliek Kazakstan, heeft een Russische oud heidkundige expeditie een 600-tal gouden en andere waardevolle voorwerpen gevon den. daterend uit de periode van vierdui zend jaar voor Christus. Op verschillende dezer voorwerpen komen afbeeldingen voor van dieren, die als prachtige voor beelden worden beschouwd van wat uicn- noemt de „Scytiseh-Siberische animale stijl". IRENDRECHT KORENDIJK 1 AGAMEMNON 80. Hoewel Johan er wat tegenop zag steek viel hierbij in liet niet. Onver- om de losgebroken wespen te gaan saagd opende hij de deur van de vangen, liep hij toch zonder aarzelen feestzaal, maar in plaats van gegons, de herberg binnen. De trouwe knecht wachtte hem daar een doodse stilte, begreep het grote belang van zijn op- Met een snelle blik overzag de knecht dracht ten volle; zonder wespen zou de hele zaal, die in wanordelijke toe- de geniale vinding van zijn meester j stand was achtergelaten door de films gemaakt, waaronder „Fred- immers verloren gaan en een enkele j vluchtende feestgangers en toen ont dekte hij de insecten. Dc dieren blo- meteen begreep hij, dat het vangen ken te veel van de-zoete drankjes te erdoor vergemakkelijkt we- 1. Kor- hebben genoten en lagen in beschon- daat greep 'hij de taartedoos en een ken toestand her en derwaarts ver- stoffer. spreid tussen de glazen. Op dat ogenblik gluurde baron Biuff Het was wel even een schok voor de omzichtig door het raam om te zien knecht, die een dergelijker'!- heid op feesten niet gewend Wall Bake te zijner tijd de generaal Gips zal opvolgen als chef van de generale staf. Een andere belangrijke mutatie die in de loop van 1961 ban worden ver wacht, is de opvolging van de kwar tiermeester-generaal majoor ir. M. Brinkgreve door de kortelings tot plaatsvervangend kwartiermeester- generaal voor de logistieke aangele genheden benoemde generaal-majoor A. L. van den Berge. Van hart tot hart Ten bate van het centraal laborato rium van de bloedtransfusiedienst van liet Nederlandse Rode Kruis te Amsterdam en het sanatorium Beerschoten voor lijders aan oogtu- bereulose te De Bilt is onder 't mot to „Van Hart tot Hart" een grote fi nanciële actie opgezet. Op 7 januari" zal deze actie starten en 15 februari eindigen. Ze bestaat uit een grote loterij en een verras- singsaetie, waaraan kan worden deelgenomen ook wanneer men geen loten heeft gekocht. Van de totale opbrengst van de actie zal maximaal 200.000 gulden be schikbaar komen voor het ooglij- derssanatorium Beerschoten en het restant aan het centraal laboratori um. Beerschoten is één van de jongste ziekenhuizen van ons land. Uit de opbrengst van de loterij zullen niet alleen tal van verbeteringen in de outillage kunnen worden gefinan cierd, maar ook zinvol onderzoe kingswerk dat dreigende blindheid kan afwentelen. Heden is nog onver wachts van ons heen gegaan onze lieve va der en behuwdvader JAN BAARDSE weduwnaar van Matje de Jong, in de ouderdom van 79 jaar. J. Baardse P. C. Baardse- v. d..Meer Vlissingen. 6 januari 1961. Berlagestraat 1. De teraardebestelling zal plaatshebben te Aalsmeer, op dinsdag 10 januari a.s. des na middags 2 uur. Liever geen bezoek. van Heden is van ons heen gegaan onze lieve opoe FRANSINA SCHIPPER, weduwe van Mattheus Scliouwenaar, In de ouderdom ruim 82 jaar. Martha. Nötzel. Janna. Franke. Wemeldinge, 5 januari 1961. Westelijke Kanaalweg 49. Zij ruste in vrede. Heden is na een kort stondig lijden van ons heengegaan, onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader ADRIAAN VERMEULEN, in de hoge ouderdom van bijna 90 jaar. Middelburg: M. J. D. Florcsse Vermeulen J. J. Floresse Oostkapelle: M. C. dc Keijzcr Vermeulen J. L. de Keijzcr Breskens: C. M. Morel Vermeulen I. Morel Waterlandkerkje A. Vermeulen Morel Breda J. N. Vermeulen A. E. de Kraker— Vermeulen P. de Kraker Klein- en achter kleinkinderen. Breskens, 6 jan. 1961. Burg. Gerritsenstr. 24. De begrafenis zal plaatshebben maandag 9 januari, 3 uur te Breskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6