Eerste stemmingsdag in Algerije zoo twee doden hebben gekost De kerken en de geestelijke volksgezondheid „PRIJSSTABILISATIE SLECHTS ALGEMENE RICHTLIJN" RUIM 600 KILOMETER OP PANTOFFELS TWIST TUSSEN CUBA EN V.S. ONBESLIST ZATERDAG 7 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Referendum rustig begonnen Opkomst was vrij groot Vrijdag is, bij het begin van de volksstemming op het Algerijn se platteland, de mohamme daanse voorzitter van een stem bureau te Herrata, nabij Setïf, ongeveer 130 kilometer ten oos ten van Algiers, vermoord. Te Doear Guidjal. nabij Setif zou zich een botsing hebben voorgedaan tussen mohammedaanse betogers en politie, waarbij één Algerijn werd gedood en vijf gewond. Het incident deed zich voor toen een groep Algerijnen, die de groen-wittc F.L.N.-vlag meevoerde, in gevecht geraakte met militairen, die poogden hen te verspreiden. De militairen schoten tenslotte, met het hierboven vermelde gevolg. Goede opkomst De inwoners van de dorpen, die in een gebied met een straal van honderd kilometer rondom Al giers liggen, hebben over het al gemeen geen acht geslagen op de oproep van het Algerijnse bevrij dingsfront, om zich van stem ming te onthouden. Journalisten werden vrijdagmid dag met een jeep, die door mili taire voertuigen werd begeleid, naai- het op een heuvel gelegen dorpje Bcni-Oearzedine vervoerd, waar de stemming reeds was af gelopen. Zeventig tot tachtig pro cent van de dorpsbewoners had hier gestemd. Een twintigtal met machinepistolen bewapende soldaten bewaakte hier het stembureau. Op een der lage ste nen huizen was in blapwe verf ge schilderd „1-Iet leger zal altijd hier blijven". In de bossen nabij Beni-Oearzedine bevindt zich een schuilplaats der op standelingen. Blauwe enveloppe Volgens een niet-officiële schatting van personeel van de stembureaus in Roofmoord op oude vrouw in Brussel Ti? de voorstad van Brussel, St. Gilles, is gisteren hot lijk ontdekt van een 60-jarige vrouw, van wie de schedel was ingeslagen. Do. vermoorde, die een winkeltje in tabakswaren dreef, was al sinds 30 december niet meer ge zien. Haar winkeltje bleef al die tijd ge sloten. Toen de politie eens polshoog te ging nemen, vond zii het lijk van de ongelukkige vrouw. Volgens de poli- tie-dokter moet de moord op 30 de cember zijn gebeurd. De politie vermoedt, dat roof het mo tief is geweest voor de moord. De handtas van de vrouw bleek leeg te zijn en haar woning- was doorzocht. KORTE PREDIKATIE IIEEN EN TERUG. „En zij trokken langs een andere weg naar hun land terug". (Matth. 2 12). De kaarsjes zijn uitgebrand. En zoals de wijze mannen uit het Oosten hun geschenken achterlieten bij het Kind en terugkeerden naar hun haardste den. hebben wij onze illusies achter gelaten: we hebben onze goede wil beleden en met vreugde en weemoed de engelenzang beluisterd. Mooi was het. ja maarretoumons a nos moutons", laat ons terugkeren tot onze schapen, zoals de Fransman zegt. Dat betekent voor ons, dat we ons opnieuw storten in een wereld, die beheerst wordt door de werkelijkhe den van alledag. Het is opmerkelijkdat het Evange lie ook enkele dingen zegt over de te rugkeer van hén die de weg naar Bethlehem hadden gevonden. Van de herders dat zij inderdaad terugkeer den naar hun schapen, maar dal zij het, deden „lovende en prijzende God om alhetgeen zij hadden 'gehoord en gezienEn de wijzen trekken terug ..langs een andere weg". Hun terug keer is dus bepaald niet een weer- opnemen van de draad, waar zij het breiwerk van hun dagelijks bestaan een ogenblik terzij hadden gelegd. Er is in hun bestaan iets veranderd. De andere weg die zij kiezen, is daar het bewijs van. Niet via Jeruzalem en IIerodes, niet via de onwijze macht hebbers die slechts denken kunnen aan het behoud van eigen grootheid, maar langs een andere route zoeken zij als wijze mannen hun weg huis waarts. Is liet nog zoel een weg terug? Het is de weg met Cod, De weg die een vervolg is op de weg die zij betreden hadden, toen zij hun rijdieren beste gen om de Koning van hun leven te gaan zoeken. Voor wie wezenlijk Kerstmis gevierd heeft, bestaat cr geen weg terug, al ken maar een „heen": óp naar het Rijk dut komt."Zo trekken we ook het, nieuwe jaar binnen: als mensen die ivijs zijn geworden, omdat zij hand en schrede richten naar de toe komst van de Heer. Voor wie het heil aanschouwd hebben en het evangelie gehoord bestaat geen terugkeer: ge loven is altijd heengaan. Verder en verder. Mogen ook de koningen de zer aarde anno 1961 wijzen blijken! Middelburg. 1. JVAN HOUTE. Algerije had 35 tot 40 procent der stemgerechtigden in Algerije te twaalf uur 's middags zijn stem uit gebracht. De namen der kiezers zijn op lijsten aangetekend. Nadat hun identiteit is vastgesteld krijgen zij, in een blau we enveloppe, twee stembiljetten, een wit, dat „ja" en een lichtpaars dat „neen" betekent. Twee Algerijnse afgevaardigden, Philippe Marcais en Mare Lauriol. hebben hun advocaat opgedragen een aanklacht wegens „misbruik van gezag" in te dienen tegen premier Michel Debré. De anti-Gaullistische „Partij voor Nationale Hergroepering", waartoe de twee afgevaardigden behoren, heeft in een vrijdag te Parijs uitge geven bekendmaking gezegd dat dit is geschied vanwege een brief, die de eerste minister aan Franse opper- officieren in Algerije heeft gezonden en waarin hij er bij hen op aan zou hebben gedrongen in Algerije te pleiten voor een bevestigende beant woording van de door president De Gaulle aan het kiezerskorps voorge legde vraag. De partij stelt dat dit een schending is van de vrijheid van stemming en van de Franse grondwet. PROF. VERRIJN STUART .- S.E.R.-voorzitter hield nieuwjaarsrede De voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, prof. dr. G. 31. Verrijn Stuart, heeft gistermorgen in Den I Haag in de eerste openbare vergade ring van de raad in 1961 in zijn nieuwjaarsrede onder andere aan dacht besteed aan de verwe zenlijking van een aantal doelstellin gen in de Nederlandse sociaal-econo mische politiek. Deze doelstellingen, die voor het eerst zijn geformuleerd in het advies van februari 1951 van de S.E.R. over de loon- en prijspolitiek, laten zich als volgt rubriceren: 1 maximalisatie van het nationale inkomen bij zo volledig mogelijk gebruik van produktiefacto- j-en, met name grote en stabiele werk gelegenheid, 2 evenwicht in de beta lingsbalans. 3 handhaving van een in- vesteringspeil waarbij de levensstan daard der toenemende bevolking ge- IN SAN FRANCISCO Zeventien bewoners bejaardenhotel bij brand omgekomen Bij een brand die gistermorgen vroeg een hotel van vier verdiepingen in San Francisco in de as legde, zijn zeventien mensen om het léven ge komen. De brand was op zodanige wijze be gonnen, dat een tijdig alarm de ramp liad kunnen voorkomen. Als gevolg hiervan is een der bewoners op beschuldiging van manslag in ar rest gesteld. De nieesten van de 150 bewoners van het Thomas Hotel waren oudere mensen. Raymond Gorman, een 62-jarige huurder met een vertrek op de eer ste verdieping, bekende vrijuit tegen over journalisten dat hij de avond tevoren sterk had gedronken, en dat hij „geen wroeging voelde". Getuigen hebben verklaard, dat de brand begon toen Gorman een sigaret, liet vallen op de matras van zijn ledikant. Gor man had een medebewoner geroepen en sanien hadden zij dachten ze het vuur gedoofd. Zij gingen terug naar bed. De smeulende matras vat te evenwel opnieuw vlam. waardoor de rampzalige brand uitbrak, die vol gens hoofdbrandmeester Murray het karakter had van een inferno. Vele bewoners konden zich nog tijdig in veiligheid stellen door in de vangzei len te springen die de brandweerlie den gereed hielden. Anderen werden via brandweerladders naar beneden gehaald. De brand werd bestreden door tweehonderd brandweermannen. I leidelijk kan worden verhoogd, 4 aan vaardbare verdeling van het nationale •j inkomen. 5 stabiel prijspeil. I Voor de praktische politiek noemde prof. Verrijn Stuart vooral de vraag van belang of men er in slaagt tegelijkertijd de stabiliteit van het prijspeil, een hoge graad van werkgelegenheid en het even wicht in de betalingsbalans te handhaven. Er wordt vaak twijfel geuit ten aanzien van de mogelijk heid al deze drie doelstellingen te gelijkertijd te verwerkelijken. Een letterlijke realisatie van deze doel stellingen is, naar de mening van de voorzitter van de S.E.R., slechts onder uitzonderlijke omstandig heden mógelijk. Bij een interpretatie van redelijke cn verantwoorde soepelheid mag niette min de synchrone verwezenlijking van de drie doeleinden zinvol worden ge acht. Zij dienen z.i. alle drie gehand haafd te worden. Prof. Verrijn Stuart vestigde vervol gens de aandacht op een aantal moei lijkheden die zich voordoen bij het volgen van de richtlijnen der econo mische politiek. Bij de stabiliteit van het prijspeil stuit men op het probleem van de maatstaf, waarbij men de keuze heeft uit ver scheidene indices. In de praktische politiek zal men vaak een keuze moe ten doen tussen verscheidene indices. Het begrip „stabiel prijspeil" zal men hebben te interpreteren als een alge mene richtlijn, waarvan echter mag worden afgeweken binnen redelijke en verantwoorde marges van enkele procenten naar boven ol' naar bene den. Do eis Aan werkgelegenheid levert niet do moeilijkheden op die men bi.j de prijsstabiliteit ontmoet. Het stre ven naar prijsstabiliteit met het stre ven naar hooggradige werkgelegen heid mag naar prof. Verrijn Stiiart meent wel verenigbaar worden geacht, maar alleen onder voorwaar de dat de loonvorming ouder controle wordt gehouden. De pantoffels van de W-jarige En gelse Marathonloper Walter Hesketh hebben de atleet in 82 uur van Edin- burg naar Londen gebracht, een af stand van ongeveer 6J/5 kilometer. Toen deze foto werd gemaakt, had de menselijke machine Hesketh het Londensc Marble Arch al in zicht. De Amerikaanse huisvrouw Elizabeth Goetz uit New, Jersey, mag zich tot de beste kippenbraadsters ter wereld rekenen: f zij versloeg 500 concurrenten op een grote kippenbraadwed- strijd in Amerika met haar speciale recept. Vrijdagmiddag was mevrouw Goetz op Schiphol en de Icoks van de luchtha ven bewezen haar de eer, ecu aantal kippen volgens haar recept te bereiden. Dat- helmalse hapje er goed inging ook, bij de koks.' -- blijkt wel uit de foto. VSA/VWvVNAA/V\^AA^WvNVSAAA^/V\A/vVVNAiN^VVVVWV^^V Het Wereldgebeuren Ja of nee Bomexplosies verschrikten vrij dagmiddag omstreeks twee uur de bewoners van de luxueuze Parijsc wijken zestien en zeventien. 1 Zekér op 'zes plaatsen ontploften tijdbommen. Later bleek dat ook bij j de gebouwen van de farmaceutische faculteit en in de tuinen van het Trocadero door onbekenden aansla- gen waren gepleegd. Wie waren de daders? Algerijnen die willen pro- testeren of aanhangers van de ul- tra-rechtse groepering die ook wil- j den protesteren? In elk geval waren de ontploffingen bedoeld als begelei- j ding van het volksrcfercndum, dat i vrijdag op het Algerijnse platteland. is begonnen en morgen in Frankrijk zelf zal plaatshebben. Zelden heeft in de geschiedenis het bestaan van I dit belangrijke Westeuropese land meer op het spel gestaan dan in de- I ze dagen. De simpele beantwoording met ja of nee óp de voorstellen van I president De Gaulle zijn in feite een ja of nee zeggen op het gehele be leid van de president. Hij heelt her- i haaldelijk gezegd te zullen aftreden, wanneer niet de grote meerderheid hem steunt. Wilde staking in de haven van Amsterdam Van de achttien vorkheftruckrijders bij de Hollandsche Lloyd hebben de dertien rijders van de dagploeg gis terochtend liet werk neergelegd. De stakers hebben geen eisen aan de directie kenbaar gemaakt, maar ver moed wordt dat het uitblijven van een resultaat der onderhandelingen tussen de Scheepvaartvereniging Noord en de bonden de oorzaak van de. wilde staking is. Voor zover be kend was i het tegen twaalf uur over al elders in de haven rustig. Prof. Verrijn-Stuart na receptie onwel geworden De voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, prof. dr. G. 31. Verrijn Stuart uit Amsterdam, is gistermid dag na afloop van de in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag gehou den nieuwjaarsreceptie voor liet be drijfsleven, onwel geworden. Prof. Verrijn Stuart is in de loop van de middag voor onderzoek in het De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heelt gisteroch tend vroeg de behandeling van de Cubaanse klacht tegen de Verenigde Staten wegens een op handen zijnde invasie geëin digd zonder tot een besluit te zijn gekomen. Chili en Equador hadden een ont werpresolutie ingediend waarin beide regeringen werd verzocht „al les in het werk te stellen om hun ge schillen op vreedzame wijze, in overeenstemming met het handvest van de Verenigde Naties, te regelen". Deze resolutie kwam echter niet in stemming. De Verenigde Staten waren tegen de N' u is de Fransman nu de oorlog niet verwend niet krachtige fi- gurcn in de regering. Al voor de I nederlaag van 1910" was er veel kri- I tick op de regering geweest en vele interne spanningen droegen er niet loc bij de gevechtswaarde van het henhuis „Bronovo" in Den Haag op- ereni0 „.„„omen aanvaarding van welke resolutie dan ook gekant, Cuba, dat Amerika als «enomen. De voorzitter van de S.E.R. had gis termorgen .in de eerste openbare ver gadering van de raad in 1961 zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. Prof. Verrijn Stuart heeft daarbij meer dan een uur staande het woord ge voerd en daarna met de plaatsver vangende voorzitters van de S.E.R., dr. ir. F. Q. den Hollander en drs. D. Roemers en de algemeen secre taris van de S.E.R.. drs. Hub. L. Jan sen. gedurende bijna anderhalf uur staande gerecipieerd. NIXON LAAT KENNEDY WINNEN Vice-president Richard Nixon heeft gisteren het laatste woord gezegd over de presi dentsverkiezingen van verle den jaar. Het woord was dat hij verloren had. „11c verklaar John. F. Kennedy gekozen president", zei hij op een gezamenlijke zitting van Senaat en Huis van Afgevaar digden na de officiële telling van de kiesmanstemmen te hebben voorgezeten. Nixon kondigde liet nieuws sportief aan en in de loop van de telling wist hij de aanwezi gen zo nu en dan aan het la chen te brengen. Krachtens de wet valt de vice- president de eer te beurt om de gemeenschappelijke zitting van het congres voor te zitten. De uitslag van de telling was. zoals verwacht was. Er waren 303 stemmen voor Kennedy en diens vicc-presidentskandidaal Lyndon B. Johnson en 219 voor Nixon en Henry Cabot Lodge. „agresspr" gebrandmerkt wilde zien, ging de Equadoriaans-CChileense re solutie niet, ver- genoeg. De voorzitter' van de raad. de Egyp tenaar Omar Loufti, besloot het 'de bat met te zeggen dat de besprekin gen ertoe hebben bijgedragen de spanning tussen beide landen te ver minderen. Friesland ontevreden over toegewezen bouwvolume 31 r. D. Okma, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, heeft tijdens een persconferentie uiting gegeven aan de teleurstelling van het provin ciaal bestuur van Friesland over het gering aantal woningen, dat Fries land voor het jaar 19G1 kreeg toege wezen: 1G00 sjtuks in totaal. Dat is minder dan in het vooraf gaande jaar. „Op deze wijze komen wij nooit uit de moeilijkheden", zo verzuchtte mr. Okma, die van oor deel was, dat Friesland juist nu, nu het wat de industriële wei'kgelegen- lieid betreft op een keerpunt staat, de kans zou moeten hebben om meer woningen te bouwen. STEMMEN UIT DE KERKEN In deze rubriek willen we nog even terugkomen op de provinciale studiedag v oor de geestelijke volksgezondheid, -die op 13 december te 3Iiddelburg is ge houden. Daarbij waren ook diverse kerkelijke stichtingen betrokken, die zich op dit terrein bewegen. Dat de kerken voor die geestelijke volksgezond heid, in de. meest brede zin, belangstelling hebben, ligt in de aard der zaak. Ook al komen er steeds meer artsen, maatschappelijk werkers en anderen, die een speciale opleiding hebben ontvangen en die op dit terrein hulp kun nen bieden, zoals de vrijgestelden van de kerken, die tot nu toe hoofdzake lijk predikant zijn, niet kunnen geven, dat neemt toch niet weg dat de kerken beseft hebben dat er hier ook voor baar een terrein ligt waaraan zij niet achteloos kunnen voorbij gaan. We zoudeu zo zeggen: als zij zich hier mee niet bemoeien, waarmee moeten zij zich dan wel bemoeien? Dit blijft waar, ook al aanvaardt men ten volle de relatie die er al tientallen jaren is tussen overheid en de geestelijke volksgezondheid. Het terrein is zoveel bre der geworden dan het vroeger was. Ook al houdt men er rekening mee dat een zeker percentage van hen welk percentage wij niet te laag ne men in onze gedachten door ambts- of welke andere bezigheden dan ook. bezet was', dan nog lijkt ons het getal van hen die weg zijn gebleven, ver houdingsgewijs te groot. Het is zeker ook voor hen, die mede leiding hebben te geven aan een grotere of kleinere gemeente, nodig dat zij weten van de elementaire dingen waarom het bij de geestelijke volksgezondheid gaat; 'dat zij weten welke diensten er zijn en op welke wijze zij daarvan gebruik kun nen maken; dat zij weten wat er in gezamenlijke inspanningen nog moet worden opgebouwd, opdat er instan ties komen waarheen zij kunnen ver wijzen wanneer zijzelf met iets verle gen zitten. Daar komt. nog bij dat de gevaren in Enkele aspecten van de provinciale studiedag De uitnodigingen voor deze studiedag zijn in nogal ruime mate verzonden, ook naar allerlei kerkelijke instanties in onze provincie. We zagen er dan ook nog al wat r.-k. geestelijken van allerlei soort. Ze vallen natuurijk di rect op door hun kleding. Wij hebben er ook predikanten van verschillende kerken ontmoet. Die vallen tegenwoor dig niet meer zo op door hun kleding, zodat men, een zaal overziende, in éen oogopslag niet meer kan zien hoeve- len er wel zijn. We hebben er echter verschillende ontmoet. Nog al een be hoorlijk aantal van hen kennende, hebben we cr maar al te velen gemist. onze tijd groter zijn dan voordien, dat er in een of andere vorm geestelijke gestoordheid optreedt en er een gro tere kans is dat mensen zich asocialer gaan gedragen dan dat vroeger liet geval was. We hebben er op deze plaats herhaalde malen op gewezen dat wij In onze provincie midden in een omwenteling zitten. In steeds sneller tempo voltrekt deze zicli in on ze maatschappij en deze brengt direct en indirect het gevaar mee van meer dere ontsporingen, juist op het gebied van de geestelijke volksgezondheid, dan dat vroeger het geval was, toen alles gemakkelijker binnen de band van liet: „dat doet men niet in Israël" werd gehouden. Nu mogen de gevaren voor de ouderen nog niet zo groot zijn, hoewel wij ze ook niet willen onderschatten, omdat zij reeds een zekere positie hebben, voor de opgroeiende kinderen zijn de gevaren des te groter. Er worden aan hen hogere eisen gesteld wat de stu die betreft en er zal van hen een meer dere verantwoordelijkheid worden ge vraagd. Eirivomen steeds grotere aan tallen die, zelfs wanneer zij op het uiterste puntje van hun tenen gaan staan, niet kunnen komen bij hetgeen zij bereiken willen. En als zij bemer ken dat zij er niet bij kunnen, dreigen er geestelijke gevaren. Er komen „leer- en opvoedingsmoeilijkheden, a- siciaal gedrag, jeugdcriminaliteit enz." Dit zijn geen theoretische moge lijkheden meer, maar ze komen nu reeds dagelijks voor en het is helaas te voorzien dat ze steeds meer zullen voorkomen. „Een deel van de jeugd is radeloos en voelt zich verraden door !i* te verhogen. De bevrijding was vóór Frankrijk een begin van series kabinetscrises. In Parijse minis teriële kringen sprak men van de „Cercle des petils copains". de vrien denkring. Ieder die het. politieke le ven (en het werken) beu was, pro beerde een plaatsje te krijgen in een kabinet. Dat was toch geen jaren lange bezigheid en het pensioen was verzekerd. Zelfs goevernementeel- gezinde bladen spuiden bun kritiek op de extra hoge lasten op de be groting onder het hoofdstuk „pen sioen voor ex-ministers". In een be paald restaurant kwamen de oud-mi nisters vaak bij elkaar, waarbij de „langdurigste regeerder" steevast 'n rondje moest geven. Het gesol bij de presidentsverkiezingen, waarbij uit eindelijk de onbekende Coty uit de bus kwam, maakte in Frankrijk en in het buitenland geen al te beste indruk. Het aantal demissionaire ka binetten was zeker niet bevorderlijk voor de herbouw van het land. Toen kwam zeven jaar geleden de kwes- tie-Algerije. Deze zou er althans voorlopig niet in deze mate zijn geweest als men een krachtige po litiek had gevoerd. Miljarden francs die voor betere doe len zouden kunnen zijn gebruikt, ver dwenen naar Algerije, waar tiendui zenden Franse jongens in een gueril- la-strijd het leven lieten. Hogere be lastingen en de verplichte dienst plicht in Algerije kweekten een zo danig stil verzet dat men er, ten slotte ook in regeringskringen, van overtuigd raakte dat Frankrijk door de Algerijnse wond doodbloedde. Sléchts één zou kunnen genezen: Charles de Gaulle. Morgen beslist Frankrijk over de toekomst van zijn land en zijn president. Ik zal zondag ja stemmen tegen de wanhoop en de haat. tegen de idioterie en de chaos." zo schreef Pierre Brisson in de Figaro van vrijdag. „Ik stem zondag nee, niet alleen om Algerije veilig te stellen, maar ook om de democratie te beschermen. De politiek Van De Gaulle wenst bewust het risico van een wereldoorlog", schreef de oud minister Jacques Soustelle. „Ik stem blanco, omdat het me niet raakt of Algerije waar ik nooit ben geweest, noch hoop te komen, vrij komt of niet; als de lonen maar niet verlaagd of de prijzen worden ver- hoofd," zo schreef een lezer deze week in één der dagbladen. Morgen zal de Fransman uit deze drie mogelijkheden een keuze kun nen doen. Het gaat nu niet om een stembiljet met namen van mensen die men toch niet kent. Het gaat om het bestaan van Frankrijk en daarbovenuit van West-Europa. Het dagblad Le Monde van vrijdag geeft aan de lezers het volgende ad vies: „Nee-stemmen is onvruchtbaar, ja-stemmen laat tenminste ruimte aan de hoop". Volgens enquêteurs lijkt, de stemming voor De Gaulle hoopvol. Het ziet er naar uit dat de president de gevraagde volmach ten zal krijgen. Maar dan zal de dag van morgen pas een begin van een lange weg zijn. En op die weg Pa- rijs-Algiers blijven de gevaren drei gen. (Zie slot pag. 5 kol. 2) DE GAULLE hoopvol T.E.E. rijdt weer De T.EJS.-trein naar Zurich via Brussel en Luxemburg zal x met ingang van vandaag weer x normaal rijden. X vvv\^*vvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3