oE BILT Werkloosheid in Zeeland is in december verdubbeld Zeeuwse Almanak HAVEN VAN KAMPERLAND ZAL WORDEN VERNIEUWD PROBLEMEN BIJ BIETENTEELT IN TERNEUZEN BEHANDELD TEWATERLATING EERSTE I GHANA-SCHIP TE I VLISS1NGEN Onderzoek in Zeeuwse fruitteelt naar invloed chemische middelen URKER VISSERSDUO VEROVERDE DIT JAAR TRADITIONELE BRESSIAANSE VAANTJES 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1961 VAN ROND 1000 NAAR 2000 (Advertentie) Verkoudheidsbacillen zijn als de dood In vergelijking met 1959 minder dan de helft Bij een nadere beschouwing- van de Zeeuwse werkloosheidscijfers over de cember van het vorige jaar, zoals die rijn opgesteld door het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, valt op te merken, dat de werkloosheid ten opzichte van novem ber 1960 in de afgelopen maand ver dubbeld is, namelijk van 1054 tot 2071. Dit laatste aantal betekent overigens het laagste decembercijfer na 1945. In vergelijking met december 1959 beweegt het aantal werklozen zich echter ruimschoots beneden de helft van het toen geregistreerde totaal van 4813. Naast deze min of meer gunstige cijfers vallen diirect enkele minder gunstige „pieken" op, name lijk de arbeidsreserve in Oostburg, drie maal zo hoog als het Zeeuws ge middelde, en die in de ravons Thoïen en Hulst. Mede daardoor is Zeeland in het lan delijke beeld weer „vast" op de vier de plaats komen te staan. Met een totaal van 36 per 1000 mannelijke loontrekkenden traditiegetrouw na Drente met 98, Friesland met 62 en Groningen met 56, vóór Overijssel met 25 per 1000. Na het Oostburgse promillage van 104 liggen ook Tholen met 52 per 1000 mannelijke loontrekkenden en Hulst met 47 nog ruim boven het provinciaal gemiddelde. Alleen de 518 werklozen in Oostburg be tekenen reeds een kwart van het Zeeuwse totaal. De overige rayons ondergingen alle een stijging maar bleven toch onder liet provinciaal gemiddelde, al was het in Middel burg (35) maar op het nippertje. Vier groepen De stijging van de werkloosheid in december is terug te vinden in de bouwnijverheid van 183 tot 414, waarvoor de B.- en U.-sector en de WSW-sector gelijkelijk hun deel le verden, de landbouw van 23 tot 502, het laatste getal overigens nog duizend minder dan vorig jaar decem ber, het niet-varend transportperso- neel en de losse arbeiders. Opmerke lijk zijn de cijfers van het hotelper soneel: ten opzichte van november 1960 een daling met 5 tot 63. ten op zichte van december 1959 een stiiging met 5. s De helft van de 1000 man, die de land- oouw in vergelijking met 1959 nunaer „opbracht", moet op rekening van de pendel worden gebracht. Voor de ove rige geldt dat een deel van het win terwerk nog kon gebeuren. In januari verwacht men dan ook een grotere stijging, echter niet op het niveau van het vorige jaar. Opmerkelijk is, dat er in december zelfs nog vraag was naar aardappelrapers. die anders reeds in oktober „vrij" komen. Uit de analyse van de werkloosheid cijfers blijkt, dat de seizoenwerkloos heid steeg van 130 naar 850, de wrij vingswerkloosheid van 140 naar 230, de werkloosheid voor mindcr-geschik- ten van 530 naar 540 en de structuur werkloosheid van 250 naar 450. De vraag naar mannelijke arbeids krachten daalde in december van 934 naar 547 (in december 1959 was ze 240). Hét aanbod van vrouwen steeg van 143 naar 198, terwijl het eind de cember 1959 totaal 304 bedroeg. Het aantal op aanvullende werken geplfeatste mannen bedroeg slechts 23. tdryvijl hun aantal in december 1959 nog 1085 was. Een van de oorzaken hiervan is, dat de landarbeiders in te genstelling tot vorig jaar door de weersomstandigheden nog in het be drijf werkzaam waren. Ér is echter voldoende „aanvullend werk", met na me in de cultuurtechnische sector, be halve op Schouwen-D.uiveland en op Tholen. Rest nog te vermelden, dat er momen teel 140 Zeeuwen geplaatst zijn op de regionale werkplaatsen, terwijl het gemiddelde jaarcijfer van de pende lende arbeiders Zeeland uit in 1959 zestienhonderd bedroeg en in 1960 bijna duizend meer. OOK VOOR KUSTVAARDERS TIJDENS SUIKERBIETENDAG Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Zaterdag 21 januari a.s., des middags kwart over twaalf, g= zal de eerste van de zes voor H rekening van de Black Star Line te Accra (Ghana) bij de s Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissïngen in aanbouw zijnde vrachtschepen te water worden gelaten. Het schip, de „Pra River", meet 9280 dwt. en zal worden voortgedreven door een H Schelde-Sulzer Main dieselmo- tor van 4500 pk. Lady Korsah zal de dóop ver- li richten. lllliillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ (Advertentie) Kronkelende kreek wordt lineaalrecht kanaal De afsluiting van het Veerse Gat,-die naar men hoopt over enkele maan den een feit zal zijn, heeft voor het haventje van Kamperland vérstrek kende gevolgen. Door de afsluiting zal de waterstand in het Veerse Meer namelijk aanzienlijk dalen, waar door dit Noordbevelandse dorp voor de scheepvaart zo goed als ontoe gankelijk wordt. Maar de Deltadienst van rijkswaterstaat, die met zijn werken het haventje deze nekslag toedient, laat Kamperland echter niet Centrale verwarming SAWE MA NV Medersliaal 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Gids 1961 voor Nederlandse havens is verschenen Dezer dagen verscheen bij de uitgeve rij Wyt te Rotterdam voor de vierde achtereenvolgende maal de gids voor de Nederlandse havens Delfzijl, Vlis sïngen, Groningen en Harlingen. De gids, die in totaal 240 bladzijden telt verschilt qua uitvoering slechts wei nig met de gidsen van v oorgaande ja ren. Naast algemene inlichtingen Seeft de gids aparte overzichten van e in de titel genoemde havens. De inleiding van het gedeelte dat over de haven van Vlissingen handelt werd in het Engels, de taal waarin de gids verscheen, geschreven door de burgemeester van de Scheldestad, mr. B. Kolff. Na deze inleiding volgt een uit gebreid overzicht van de loodsdierfsten voor de haven van Vlissingen. Ook de speciale aanwijzingen tot het voorko men van aanvaringen op de Wester- schelde zijn in het vlissingse gedeelte van het boek opgenomen. Het gedeel te is verlucht met een aantal foto's van de haven. Getijtabellen, telefoon nummers en adressen zijn in alle vol ledigheid opgenomen. „De geschiede nis der oude havens van Vlissingen" van H. G. van Grol en „Der Hafen von Vlissingen", door dr. Ërich A. Kautz zijn de bronnen waaruit men heeft ge put voor het historisch overzicht van de haven van Vlissingen. Bij dit boek werk, dat op de laatste gegevens is bijgewerkt, behoren vier kaarten van de waterwegen, die toegang geven tot de genoemde havens. met de brokken zitten. Men heeft een verbeteringsplan voor de haven opgesteld, dat in opdracht van het gemeentebestuur op 24 januari te Wissenkerke zal worden aanbesteed. Verwacht wordt, dat hierna spoedig tot uitvoering van de werken worden overgegaan. De verbeteringen, die deze werken voor Kamperlands haventje inhou den zijn er vele: de kronkelende, on geveer één kilometer lange vaargeul wordt recht getrokken en op diepte gebracht; het huidige havenplateau wordt weggegraven en komt op de plaats van de spuikom achter de ha ven; de spuikom wordt gedempt en kan als opslagterrein gebruikt wor den, terwijl er verder een nieuwe los- wal van ongeveer 105 meter lengte is geprojecteerd. Een andere belangrijke verbetering betreft een flinke zwaaikom voor de schepen, hetgeen het in- en uitvaren belangrijk zal vergemakkelijken. In verband met deze werkzaamheden in en rond de haven, is hét noodza kelijk, dat enkele houten loodsen verdwijnen. De eigenaren worden echter in de gelegenheid gesteld om aan het havenplateau nieuwe stenen gebouwen en loodsen te plaatsen. Een verdere belangrijke vernieuwing is, dat Kamperland voortaan veel ge makkelijker voor kustvaarders be reikbaar zal zijn, terwijl ook de overige scheepvaart veel gemak van de nieuwe haven zal ondervinden. Kunnen schepen de haven thans al leen bij vloed binnenkomen, na de afsluiting van het Veerse Gat en de verbetering van de haven, zal zij te allen tijde bereikbaar zijn. Voorts zullen de gronden langs het havenkanaal geëgaliseerd worden. Deze kunnen wanneer er belangstel ling voor mocht komen, als indus trie- of opslagterrein worden uitge geven. L.J.G. Zeeland vergadert 14 jan. in Middelburg Zaterdagmiddag 14 januari houdt de Landbouwjongerengemeenschap Zee land in het Middelburgse City-theater haar algemene ledenvergadering, waar N.J.G.-voorzitter ds. N. O. Steenbeek een lezing zal houden over „Waar moeten de jongeren zich op voorbereiden". Voorafgaande aan de ze vergadering worden voor de boe renzoons in de ochtenduren op de Markt behendigheidswedstrijden op de trekker gehouden, die om negen uur beginnen. Voor de meisjes is er om tien uur in het City-theater een wedstrijd in het maken van hartige hapjes, het fruitsehikken en het ma ken van eigen kleding. Faillissement Het faillissement van de heer I, M. Datthijn te Driewegen is wegens ge brek aan actief opgeheven. Ir. Van Krevelen: Bieten bij boerderij ophalen In navolging van de vorig jaar zo goed geslaagde aardappeldag, geor ganiseerd door de landbouwstudie- clubs en Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in Zeeuwseh-Vlaanderen, werd vrijdag in het Luxor-theater te Ter- neuzen een suikerbietendag gehou den. Meer dan 350 Zeeuws-Vlaamse bietentelers hebben daar met grote belangstelling geluisterd naar een viertal inleiders, die de diverse fa cetten van deze teelt, vanaf de zaai tot aan de aflevering aan de fabriek, met grote deskundigheid hebben be licht. Het was zo vlak na een bietencam pagne te verwachten, dat de honder den belanghebbenden eens extra recht gingen zitten en hun oren spitsten, toen ir. R. H. van Krevelen, directeur der C.B.S. te Sas van Gent, een inleiding hield over „Vervoer, la den en lossen der bieten". „Voor U is. uiteraard het kardinale punt Hoe kom ik sneller van mijn bieten af", zo begon ir. Van Kreve len. „Maar U dient toch rekening te houden met de nog steeds ijzeren wet, dat geen enkele fabriek meer suikerbieten kan ontvangen, dan ze in staat is te verwerken". Na een uitgebreide uiteenzetting van het vervoer- en opslagpro- (Slot van pag. 1 zoveel is dan in Nederland. Tach tig procent van de appelen be hoort tot tien rassen. Het belang rijkste ras noemde spreker de Rode Delicious. Op de vierde plaats komt Jonathan en als achtste staat geklasseerd de Gol den Delicious. In de komende ja ren zal de teelt vrij sterk worden uitgebreid van welke uitbreiding de Golden Delicious procentueel gezien het leeuwenaandeel voor zich zal opeisen. Van de peren gaat 80 naar de fa brieken, deelde ir. Roosje mede. In het algemeen, zo vervolgde spreker, is de Nederlandse fruitteler de Ame rikanen ver voor wat betreft de boomvorm. De Amerikaan pleegt ook minder te snoeien en in de boom- jaarden treft men veel meer bijen volken aan dan bij ons. Ook aan de ziektebestrijding wijdde spreker veel aandacht. Spint is een groot pro bleem in de V.S. Meeldauw heeft ,iri bepaalde streken: o.a. de Jonathan jeheel doen verdwijnen. In het oos ten van de States Is de perenteelt onmogelijk geworden door het be ruchte perenvuur, dat inmiddels ook al is „overgewaaid" naar Engeland. Spreker waarschuwde de Zeeuwse fruittelers er rekening mee te hou den, dat deze gevreesde ziekte ook wel eens zou kunnen overslaan naar Nederland. De Triumph de Vienne kan er ernstige schade van onder vinden, verklaarde hij. Spreker be sloot met de opmerking, dat de Ame rikaanse fruitteelt zijn eigen karak ter heeft. Met minder kennis en minder moeite komt men overigens aan hogere opbrengsten dan in Ne derland, zei hij. Peren De tweede inleider was de heer F. Siaens, leraar aan de tuinbouwschool te Melle (B.), die sprak over de teelt van peren in België. Uitvoerig schet ste spreker de groei van deze teelt, waarbij hij constateerde, dat een grotere belangstelling van de zijde van de fruittelers voor de peer „vruchten" zou kunnen afwerpen. Nu Is men er veelal huiverig voor om veel perebomen in te planten, omdat de produktie pas na een jaar of vijf een bevredigend peil bereikt. Dit ondanks het feit, dat de peren tot nu toe een goede markt hebben. In zijn nabeschouwing wees Ir. J. J. van Hennik, rijkstuinhouwconsulent erop, dat de fruitteelt fn Zeeland een toenemende belangstelling geniet, ondanks het feit, dat do waag wel eens wordt gesteld, wat het in de toekomst met de afzet moet worden. In I960 zijn er aanvragen binnenge komen om tegen de 600 ha grond met boomgaard in te planten. In de toekomst zullen de Zeeuwse fruitte lers het zwaartepunt moeten leggen op de presentatie van liet fruit en de organisatie van de afzet, meende de heer Van Hennik. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de waarnemend-burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom, die de gehele vergadering bijwoonde. bleem, lanceerde ir. Van Krevelen de gedachte om, naast een be perkte opslagplaats bij de fabriek, de bieten te verzamelen .op een goed bereikbare plaats bij de boerderij, waar ze door vervoer ders zouden kunnen worden opge haald. Ook hiervoor zal een organisatie in liet leven moeten worden geroepen, die naar sprekers mening wellicht kan worden voorbereid door een co mité van advies uit de landbouwor ganisaties en de fabrieken. Hoofd zaak noemde hij het, dat men in de toekomst kan komen tot een regel matig. efficiënt en goedkoop ver voer, zonder de enorme kosten ver gende wachttijden. Andere zaken Ir. J. Jorritsma, van het Instituut voor rationele suikerproduktie, gaf een deskundige uiteenzetting over de diverse maatregelen bij zaal- en voorjaarsverzorging van het gewas. Ir. H. J. de Bruin, rijkslandbouwcon- sulent voor plantenziekten, deed dit over de bestrijding van ziekten en plagen, hetgeen hij overigens een hulp- en geen redmiddel noemde. Ir. B. C. Bos, van de C.S.M. te Amster dam, die de kwaliteitseisen behan delde, gaf enkele interessante, maar schrikbarende cijfers over de hoe veelheden tarra. Twintig procent tar ra op een hoeveelheid van 7% mil joen ton suikerbieten, aldus spreker, betekent, dat een oppervlakte van ruim 350 ha grond bij de fabrieken terechtkomt. Maar het betekent bo vendien, dat bet transport van die grond één vijfde deel van alle ver voerskosten opeist. Tenslotte werd nog een samenvatting van het gesprokene gegeven door ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouwconsu- lent voor Zeeuwseh-Vlaanderen. De vergadering werd gepresideerd door de heer A. Ramondt, voorzitter van de stichting tot bevordering van het landbouwkundig onderzoek in Zeeuwseh-Vlaanderen. VAN :mn TOT COUNTRY-CROSS. Er staat vanmiddag in de donianiale i duinen bij Burgh-Haamstede wel een I en ander te gebeuren! Ilets nieuws j zelfs, want niet minder dan 35 rui ters met hun paarden zullen er deel- nemen aan de country-cross, georga niseerd door de vereniging „Schouw- j *e Ruiters" van Dreischor. Deze paar denrennen door afwisselend terrein zijn voor de westhoek van Schouwen Iets nieuws. Vandaar dat de ruiter» samen met publiek en paarden eerst te voet langs het parcours zullen trekken voor een nadere kennisma king met het gebeuren. Bovendien kan Iedere toeschouwer dan rustig een mooi plaatsje uitkiezen, vanwaar dc cross rustig kan worden gadege slagen. Het verzamelen zal geschie den bij de ingang van het parcours aan de Adriaau van der Weqdesweg. FABELTJE... Een fabeltje vandaag, een héél Iclein fabeltje. Zo klein als die veldmuis, die er in voorkomt. Samen met een groot, Zeeuws paard (zo'n paard uit de stallen De Dobbelaere) wandelde die veldmuis rond IJzendijke in de weilanden. Het paard keek heel erg op het muis je neer en plotseling sprak het, van grote hoogte tot de veldmuis: „Je bent, toch eigenlijk maar een akelig, miezerig, klein, armetierig diertje". Even hapte de muis naar adem. Toen sprak ze, verontwaardigde „Je ver geet zeker, dat ik pas drie giek ben gev:eest.-" weken Aan de cross zal worden deelgeno men door oe landelijke rijvereniging „Oranjeruiters" uit Willemstad, de „Eendraehtruïters" uit Tholen en de reeds genoemde „Schouwse Ruiters". LES Donderdagmiddag loeide de brand- sirene van Bruinisse alarmerend door de gemeente. In de achterka mer van de landbouwer M. Gast was namelijk een brandje ontstaan. De vloerbedekking had de vurige last van de kachel niet zonder scha de kunnen verwerken en het vuur tastte reeds orn zich heen. Ook de houten vloerbedekking had het vuur niet kunnen weerstaan. De brandweer rukte snel uit en was juist op tijd aanwezig om te con stateren, dat men reeds in het blus- singsvverk was geslaagd. Dc oor zaak lag overigens voor de hand: de kachel stond niet op een zoge naamde kachelplaat, maar recht streeks op de vloerbedekking MOEITE WAARD. Het zal zondagmiddag om half vier beslist de moeite waard zijn uw toe stel op het A.V.R.O.-programnia af te stemmen, want dan zal het beken de r.-k. Hulster Gemengd Koor onder leiding van de heer J. lvcns de eerst volgende minuten voor zijn rekening nemen. Het koor zal werken van Dietrich Buxtehude, Frans Schubert en Hendrik Andriessen uitvoeren. De bekende Amsterdamse organist Ber nard Bartelink zal voor de begelei ding zorgen. Binnenkort zal er overi gens nog een concert, verzorgd door genoemd koor, door de A.V.R.O. wor den uitgezonden. Dit optreden zal echter uit louter ik capella-werken be staan. liet vissersduo J. en L. de Boer uit Urk heeft bet afgelopen jaar be paald niet achter het net Jevist. Dit kwam vrij- agavond in „Het Casi no" te Breskens duide lijk vast te staan tijdens de traditionele ontspan ningsavond van de in Breskens gestationeerde vissers, toen burgemees ter J. A. Eekhout de jaarlijkse visserswim- pels uitreikte. Deze vissers sleepten namelijk beide vaantjes voor 1960 in de wacht, zowel dal voor de eerst aangevoerde haring, als dat voor de grootste ha- ringaanvoer. Uit de woorden van Breskens' eerste bürgcr bleek, dat. de schepen van dit ..span", de ..UK 97 en 104" in totaal 54-1.941 kg haring aan wal had den gebracht. De totale aanvoer beliep in de pe riode van half oktober tot Kerstmis ongeveer 7 miljoen kilo en had een waarde van f 1.900.000. zo deelde burgemeester Eekhout nog mee. Het is ditmaal voor de tweede maal dat het duo De Boer de blauwe wim pel voor de eerste ha ring verovert. Vorig jaar was dat ook liet ge val, zo bleek uit liet speechje van de burge meester. Na deze wimpcluitr,ci- king". die ditmaal voor de zesde keer gebeurde, amuseerde dc geheel ge vulde zaal zich nog en kele uren met een ont- 'spannlngsprogramma. Daarvoor zorgde dc ca baretgroep „Klaveren Vijf" uit Roosendaal, die met vaart en verve de revue ,,'t Is weer raak!" voor het voetlicht bracht. Aan het begin van de bijeenkomst voerde de voorzitter van het co mité Visserijavond, de heer A. van Haneghcm, het woord. Hij verwel komde de bezoekers waaronder de wethou ders en raadsleden van Breskens en bracht Op dc foto overhandigt B reskeus burg&meeste r J. A. Eekhout (links) de vaantjes aan de schipper van de „UK .97", J. de Boer (rechts). Op dc achtergrond de bemanning en naast burgemeester Eekhout: de mijnmeester van Breskens, J. Jacobs. (Foto P.Z.C ook in herinnering de rampen, die de Bresken- se visserij in 1960 over kwamen: de ongelukken met dc „Br. 9" en de „UK 33." De aanwezigen namen ter nagedachte nis van de slachtoffers een minuut stilte in acht. Buitenlandse emigratie vanuit Zeeland gering In het Statistisch Zakboek 1960 ko men enkele cijfers voor over het vertrek van personen uit bepaalde ~ebiedeo. )e cijfers hebben betrekking op het jaar 1959 en ze zijn dus al wat ver ouderd, maar het zijn niettemin de laatste cijfers, welke beschikbaar zijn. Uit Zeeland vertrokken in 1959 to taal 13.745 personen om zich elders in Nederland te vestigen en 769 per sonen vertrokken naar het buiten land. De buitenlandse emigratie bedroeg ongeveer de helft van het gemiddel de voor geheel Nederland en was dus bepaald gering. De binnenlandse emigratie echter kwam met 48,5 per 1000 zielen beduidend boven het Ne derlandse gemiddelde van 43.1. In Zeeland vestigden zich 11.317 per sonen, die van elders in Nederland kwamen, dat was 39,9 per 1000 zie len en dat bleef vrij ver onder het landelijk gemiddelde van 43,1. Uit het buitenland kwamen 531 per sonen of 1.9 per 1000 zielen, terwijl daarvoor het landelijk cijfer 3,3 per 1000 zielen beliep. Deze cijfers voor 1959 bevestigen dus wat reeds bekend was dat Zeeland nog altijd een expulsiegebied is. Terneuzen boekte er in 1960 ruim 400 inwoners bij Terneuzen heeft het jaar 1960 kun nen afsluiten met 416 inwoners meer dan eind 1959. He inwonertal beliep de laatste dag van het vorige jaar 16.737 tegen 15.957 op 31 december 1959. Er vestigden zich in de ge meente 220 meer dan er vertrokken, terwijl het geboorte-overschot in de ze Zeeuws-Vlaamse stad bijna 200 bedroeg. Gespecificeerd ziet de loop der bevolking van Terneuzen er als volgt uit: Op 31 december 1959 .bedroeg het aantal ingezetenen 15,957 (7935 man nen en 8022 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 332 (187 mannen en 145 vrouwen) en door vestiging met 966 (469 mannen en 497 vrouwen); het verminderde door overlijden met 136 (76 mannen en 60 vrouwen) en door vertrek met 746 (350 mannen en 396 vrouwen). Op 31 december 1960 bedroeg het in wonertal dus 16.373 (8165 mannen en 8208 vrouwen). Er werden 108 huwe lijken voltrokken, er werden 6 echt scheidingen ingeschreven. AAA/WWVWWWWWWW\A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 6 en 7 N VVVvV\^VVWV\^VVVVWvW VERWACHT. MINDER WIND Wisselende bewolking met vooral langs de kust nog enkele buien. Krachtige tot matige wind uit rich tingen tussen west en noord. Weinig verandering in emperatuur. ZON EN MAAN 8 januari Zon op 08.46 23.48 ouder 16.47 onder 11.38 januari Zon op Maan op onder 16.49 onder 12.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2