PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAKERS HEER EN MEESTER IN LUIK Aanval op N.-Guinea kan elk moment komen' Onderzoek in Zeeuwse fruitteelt naar invloed chemische middelen Politie overweldigd na bestormingen Per helikopter 8 man van schip gered BROOD PER 9 JANUARI DUURDER „Nederland zal het spoedig moeten loslaten" Westhove Twen Opruiming 204e jaargang - no. 6 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ra. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 559300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel- 2425. adm tel. Betoging werd opstand Cuba is in staat van verdediging gebracht. Langs de kust zijn stel lingen van zandzakken aangelegd. Het leger heeft de beschikking over licht afweergeschut. Terwijl de geruchten over een spoedige beëindiging van de sta kingen in België aanhouden hebben zich vrijdag in Luik botsin gen voorgedaan, die het karakter hebben aangenomen van een ware opstand tegen de regering. Een groep van enige duizenden stakers was op een gegeven moment heer en meester van de Luikse binnenstad, waar zij de politie had overweldigd. Met traangasbommen, waterkanonnen en charges wist de rijks wacht tegen vijf uur 's middags de orde te herstellen. Militairen losten waarschuwingsschoten, waarbij volgens onbevestigde berichten twee personen werden gewond. Een officier van de rijkswacht werd door het hoofd geschoten. Zijn toestand is kri tiek. i Vele gewonden onder burgers en rijkswacht Volgens een officieel communiqué Aan de Belgische regering zijn in totaal twaalf personen gewond, on der wie tien politieagenten. Drie van hen zijn ïn het ziekenhuis opgeno men, Volgens andere berichten bedraagt het aantal gewonden minstens ze- A'entien. De ongeregeldheden ontstonden, na dat de adjunet-secretaris-generaal van het algemeen Belgisch vakver bond, Renard, in een rede tot een duizendkoppige menigte had opge roepen tot voortzetting van de strijd tegen de „eenheidswet", „omdat de overwinning nabij is". Onder gejuich A'an de vele duizenden stakers kon digde hij aan, dat „in de komende dagen, wellicht reeds in de komende Als gevolg van de geleidelijke Stij ging van de bloemprijs is de kost prijs van liet brood met ongeveer een cent per 800 gram gestegen. Naar aanleiding hiervan heeft de mi nister A'an economische zaken, in overeenstemming met zijn ambtge noot Aan landbouAV en A'isserij en na OA'erleg met de Nederlandse Baltke- rïjstichting besloten, akkoord te gaan met een verhoging A'an de prijs Aan waterwitbrood, Aolkswitbrood en A'olksbruinbrood, niet een cent per 800 gram, ingaande maandag 9 ja nuari 1961. Deze prijsverhoging mag slechts worden doorgevoerd voor zover de huidige prijzen van deze broodsoor ten reeds niet niet meer dan een cent uitgaan boven die welke op 17 ja- nuai'i 1959 werden berekend. Der halve dient in plaatsen, waar hogere prijzen in rekening zouden worden gebracht, dan die van 17 januari 1959, vermeerderd met een cent per 800 gram, thans een verhoging van de broodprijzen achterwege te blij ven, aldus bet ministerie van eco nomische zaken. P.Z.C.-zaterdagnummer „REFERENDARISSEN - in - 1 de-dop" is het motto voor onze veertiendaagse reportage, f| waarin ditmaal de opleidingen gemeente-administratie in Zee- land onder de loep worden ge- ff nomen. Een kijkje achter de n schermen van de cursussen se vindt men op pagina negen. Verder in dit zestien pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnum- mer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); Zeeuwen bij de Del- |j tawerken pag. 6Referenda- rissen-in-de-dop (pag. 9); let- tcrkundige kroniek en kunst ff (pag. 11)feuilleton en ,,Le- zers schrijven" (pag. 13); Ra- dio en T.V, plus Films in Zee- ff land (pag. 14) en de kinder- j| krant met puzzel op pagina H vijftien. es Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiminimummi uren, zal worden overgegaan tot het terugtrekken van de onderhouds ploegen uit de fabrieken". „Wij we ten, wat dat voor ons kan betekenen, maar wij weten ook wat het voor de tegenstander kan betekenen", riep hij uit. Renard verklaarde opnieuw voorstander te zijn van een federaal staatsbestel in België. „Wallonië is niet van plan nog langer onder het juk van het klerikale Vlaanderen te blijven zuchten", zei hij. „Het enige doel van onze huidige staking blijft echter het intrekken van de een heidswet". V ernielingen De pproép van Renard om de kalmte te bewaren werd na de massa-bijeenkomst genegeerd door enkele duizenden stakers, die in twee grote groepen de stad introkken, een spoor van verniel de ruiten en omgegooide auto's nalatend. Precies om twee uur begon dit oproer, waarvan de eer ste uiting de bestorming van het station „Des Guillemins" was. Twee uur lang duurde de strijd tegen de politie, die herhaalde malen vol komen onder de voet werd gelopen. De woede van de betogers richtte zich vooral ook op het gebouw van het in Luik verschijnende blad „La Meuse". Een op de parterre geves tigd reisbureau werd zwaar geha vend. Twee politieauto's werden om ver geworpen. Een ervan werd in brand gestoken. De ravage in het station was groot. Het meubilair van het restaurant werd op straat geworpen en het postkantoor werd in een slagveld herschapen. Water en traangas Om vier uur greep de rijkswacht in met waterkanonnen, traangasbom men en charges tegen de betogers, die op enkele plaatsen waren begon nen met het opwerpen van barrica des. Het duurde een uur, voordat de rijkswacht de betogers uit het een-, trum van de staa had verdreven.' Van een aantal grote bedrijven wer den door de betogers tijdens hun af tocht nog ruiten ingegooid. Tegen vijf uur hadden rijkswacht en mili tairen met pantserwagens de strate gische punten bezet. Ook In andere plaatsen zijn vrijdag opnieuw betogingen gehouden. Al leen in Gent kwam het tot een inci dent, toen betogers een aanslag de den op een brug. Vijf van hen wer den door de rijkswacht gearresteerd. Depressies houden kou op afstand (Van onze weerkundige mede- M werker) Vrijdagavond lag er een depres- siecentrum boven de Wadden H dat zich langzaam verplaatste in oostelijke richting. De wind -- ging in de avonduren tot krach- tig of hard toenemend van ff M zuid naar noordwest. Een ring p van hoge druk doet de barome- ff ter tijdelijk snel stijgen en H brengt opklaringen. Èen vol- 5EE gend oceaanfront heeft Ierland M bereikt en kan nog voor zon- dagavond opnieuw enige regen in ons land brengen. Opmerke- p lijk zijn de hoge temperaturen die nog steeds in Rusland voor- H komen. Voorlopig houden de depressies de koude lucht nog =f op zeer grote afstand. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllp Zeven mijl noord van de Hoek Goed werk van marine op Valkenburg Acht bemanningsleden van de kustvaarder „Cornelia B-2" uit Dordrecht zijn gistermiddag per helikopter van hun schip gered, toen dit ten noorden van Hoek van Holland met zware slagzij ronddreef. Vier beman ningsleden bleven aan boord en wisten het schip, dat op een ze ker moment 45 graden slagzij maakte, naar de Waterweg te brengen. „Dit was de moeilijkste redding die ik ooit met een helikopter heb ver richt. Zonder sergeant P. de Jong die de lierinstallatie bediende en mij constant in de goede richting diri geerde, was het nooit gelukt". Dit zijn de woorden van marinevlieger luitenant ter zee H J. Schwartz, red der van enkele honderden mensenle vens, gesproken kort nadat hij zes opvarenden van de zwaar slagzij makende kustvaarder Cornelia B-2 had gered. Twee maal steeg vrijdag middag commandant Schwartz met drie geredden aan boord van zijn Sykorski S-58. Luitenant, ter zee II o.c. P. A. de Bruijn baalde twee per sonen van het rampzalige schip. Beroerde situatie Commandant Schwartz vertelde: „Het schip maakte alle beroerde bewegingen die een schip op zee kan maken. Het stampte, rolde ,en gierde. De bemanning stond met de zwemvesten om, zich vast klemmend aan de railing aan de hoge bakboordzijde, tussen de masten waartussen nog eens de antenne gespannen was. Even heb ik de situatie aangekeken. Een van de mensen aan boord maak te met zijn handen een bcwegihg „goddank dat jullie er zijn" en een ander gebaarde vragend aan serge ant De Jong die naast de lier in de deuropening stond „moeten we het water in of haal je'ons er hier af?" Ik besloot de mannen van boord 1:e halen, een redding" uit het water is weliswaar minder riskant, maar je moet. ook i-ekenen dat het winter is. Een per minuut De sergeant maakte met gebaren duidelijk hoe de mannen de „sling" de lus aan het eind van de kabel, om moesten doen. De eerste, een Spanjaard zo bleek later, deed het direct goed en dat was een geluk. Het voorbeeld was gegeven, de rest moest het nu ook maar kunnen. Met een snelheid van een per minuut lierde De Jong drie man aan boord. Met een snelheid van 100 mijl vloog ik terug. Na het trio op de basis afgeleverd te hebben, ben ik nog eens gegaan en toen haalde ik er nog eens drie af. INDONESISCHE MILITAIRE ATTACHÉ IN BONN: De Indonesische militaire attaché in Bonn, kolonel D. J. Pandjaitan, heeft vrijdagavond in een gesprek met U.P.I. te Bonn verklaard, dat een invasie in West-Irian (Neder lands Nieuw-Guinea) of een militair conflict om dit eiland „elk moment kan ontstaan". Dit zou geheel afhankelijk zijn van de houding van Nederland. Pandjaitan zeide, dat de ontwikkelingen in Nieuw-Guinea elke dag' meer verslechteren „door daden van terreur tegen de Papoea's, die door Nederlandse militairen bedreven worden". Indonesië is bijzonder bezorgd, aldus Pandjaitan, nu de Neder landers sinds de herfst bezig zijn hun troepensterkte in Nieuw- Guinea uit te breiden. De Indonesische regering beschouwt de stationering Aan Neptune bommemverpers als een vijandige daad, omdat de bommemverpers geen. nut hebben A'oor Nieuw-Guinea zelf. De Indonesische regering Is voortdurend onderworpen aan derge lijke provocaties en de Nederlanders moeten niet verbaasd zijn, als cr een gewapend conflict zou ontstaan, aldus Pandjaitan. KROESJTSJEW OVER NW.-GUINEA Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft gister avond verklaard, dat Nederland spoedig de controle over Nederlands Nieuw-Guinea zal moeten loslaten, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Kroesjtsjew zei dit in een interruptie tijdens een rede, die de eerste vice-premier Mikoyan hield ter ^gelegenheid van een receptie, welke de Sowjet-regering aan een Indonesi sche regeringsdelegatie aanbood. Volgens Tass zei Mikoyan in zijn rede, dat in 1952, „tegen de wil van het volk in", Nederland West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) in het koninkrijk der Nederlanden had opgenomen. Kroesjtsjew interrumpeerde hierop met de woorden. „Zij zullen het er spoedig buiten moeten laten". FRUITTEELTDAG TE GOES Gevaren bedreigen kwekerij en consument Als de plannen doorgaan zal dit jaar in Zeeland een uitgebreid veldonderzoek worden ingesteld naar de invloed, welke liet ge bruik van bepaalde bestrijdingsmiddelen ïn de fruitteelt heeft op de fruittelers en hun personeel. Promotor hiervan is de vroe gere gemeente-arts van Middelburg en oud-waarnemend direc teur van de G.G.D. te Rotterdam, dokter P. C. J. v. d. Slikke, die thans zelf fruitteler is. Het onderzoek zal worden ingesteld in samenwerking met dokter J. R. v. d. Borgh te Middelburg, geneeskundig-inspecteur voor Zeeland van de Volksgezondheid en diverse andere instanties in de provincie. Subsidie voor het onderzoek is aangevraagd. Deze mededelingen werden vrijdag middag gedaan door dokter v. d. Slikke tijdens de jaarlijkse fruitteeltdag van de Kring Zeeland van de N.F.O., welke circa duizend fruittelers uit de gehele provincie in „de Prins van Oranje" te Goes bijeenbracht. Dokter v. cl. Slikke verklaarde, dat het gebruik van diverse chemische bestrijdingsmiddelen in de fruitteelt grote gevaren met zich brengt voor degenen, die er mee moeten werken en ook voor de consument. Er komen meer vergiftigingsverschijnselen voor dan wij vel weten, aldus spre ker. Het veldonderzoek, dat als de subsidie wordt verkregen ter hand zal worden genomen, dient om de benodigde gegevens te verzamelen teneinde tot een betere bescherming te komen. Dokter v. cl. Slikke zei, voor het onderzoek vrijwilligers no dig te hebben. Zeeland is in acht dis tricten ingedeeld en in ieder district zal een nader aan te wijzen arts medewerking verlenen. De vrijwilli gers dienen zich na bepaalde bespui tingen met de arts in hun rayon in verbinding te stellen. Spreker achtte dit onderzoek van het grootste be lang en hij wekte de fruittelers op hieraan hun medewerking te willen geven. Dokter v. d. - Slikke deelde voorts mede, dat dit het eerste grote veldonderzoek in Nederland zal wor den. Lezingen De jaarlijkse fruitteeltdag voor liet eerst met een ander ka rakter ('s morgens werd in zaal „Juliana" te Goes een druk be zochte shoAV A'an fruitteeltbeno digdheden gehouden, waarop goe de zaken werden gedaan) bracht een ongekend groot aantal fruittelers naar Goes. Zij luister den 's middags naar het openings woord van de voorzitter van de Kring Zeeland der N.F.O., de heer J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge, die er op wees, dat 1960 maar een matig jaar is geweest voor de fruitteelt. Als eerste spreker voerde tijdens de vergadering het woord h\ G. S. Staatsbosbeheer is bezig met de verbetering van de bossen rond Westhove, zo meldde gisteren de krant. Het is een bericht, dat niet alleen natuurliefhebbers deugd zal hebben gedaan, maar iedereen die Walcheren kent en liefheeft. Want de bossen van Westhove zijn, een belangrijke schakel in het prach tige gebied tussen Oranjezon en Domburg, karakteristiek voor het Walcherse landschap. Onlangs heeft tuinarchitect C. Sipkes in het Zeeuws Tijdschrift er op gewezen, dat het hier gaat om het grootste aaneengesloten loofhoutgebied, dat langs de Nederlandse kust is te vin den. Het verdient onze belangstel ling, betoogde hij, maar óók onze zorg: sinds jaar -en dag is hier een. afbrokkelingsproces aan de gang. dat door de tweede wereldoorlog is versneld. Verbetering is dringend nodig. En dat gebeurt nu. Er is een tweede reden, waarom men verheugd kan zijn over dit bericht. Het ligt in de bedoeling van Staats bosbeheer het gebied open te hou den voor toerisme en recreatie. Ge lukkig! De bossen van Westhove zijn én voor Zeeuwen én voor toeristen een niet te onderschatten attractie. Het is te hopen, dat alle bezoekers zullen begrijpen dat het hier gaat om een „monument" in de natuur. De instandhouding daarvan is ook van hen afhankelijk. Het jeugdblad Twen, dat enige maanden geleden voor het eerst verscheen en vrij veel kritiek opriep, zal zijn karakter verande ren. Wij hebben destijds het eerste nummer ne. lezing berustend terzijde gelegd, wetend er niets van te be grijpen omdat we geen teen-ager meer zijn. Tot onze verbazing en vreugde bleek ons evenwel, dat op de jeugdpagina van de P.Z.C. allerlei jongelui krasse dingen over het blad schreven. „Wie dit blad slikt is gek" schreef een jongeman uit Goes onverbloemd. Ook elders was de kritiek niet mals: ongeveer de helft van alle brieven, die de uitge verij van het blad ontving, hield een afkeuring in van de „Twen-ide ologie". Het zal dus nu veranderen en „levensblijer, minder nihilis tisch" worden. Wij geloven, dat het blad in dat geval zeker niet onwaar behoeft te zijn, want er zijn voor beelden te over, die bewijzen dat de jeugd soms allerminst nihilistisch is. De jongelui uit Sassenheim, die vier jaar lang een zwaar gehandicapte rnede-schoJier hebben geholpen, 20- dat hij door zijn mulo-examen kwam, zijn daar wel een sprekend voorbeeld van. Met instemming zul len velen hebben gelezen, dat het Algemeen Nederlands Verbond hun een prijs heeft toegekend. Wellicht kan nu deze Sassenheimse In Oorschot hebben militaire on derscheidingen tien jaar in een kast gelegen. Diegenen, voor wie zij waren bestemd, zijn zowat ver gaten dat zij het vaderland in het verleden wel eens hebben gediend. Desondanks zal nu de burgemeester hun de decoraties in het openbaar op de borst spelden. Het is een mal le vertoning, waarvoor de bewuste burgervader toch wel een ernstig verwijt mag worden gemaakt. In de eerste plaats is deze gang van za ken voor de betrokkenen vervelend, omdat zij wellicht destijds in de me ning hebben verkeerd tweede-rangs figuren te zijn: vrijwel iedereen im mers, die als militair in Indonesië had gediend, was de bewuste deco ratie ten deel gevallen. Dat is één aspect van de zaak. Voorts ïs deze burgemeester en dat is het twee de aspect bijzonder onhoffelijk geweest jegens het hogere gezag: men laat een verzoek van een mi nister om tot uitreiking van een onderscheiding uit te gaan niet zo maar in de kast liggeh. Deze burge meester heeft nu blijkbaar gebrek aan een soort carnavalsvertoning. Hij heeft zijn kast eens opgeruimd... A<W\*W\*VVWV\*WWV\AA i Weerbericht i Met ingang van heden wordt het weerbericht op pagina 2, laatste kolom, opgenomen. In v verband hiermede wordt de agenda uaar een andere pro- vineïepagina verplaatst. Roosje van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wil- helminadorp, die van 19 maart tot 1 augustus een studiereis naar Ameri ka heeft gemaakt. Ir. Roosje sprak over de fruitteelt en de ziektebestrij ding in Amerika. Hij lichtte zijn le zing toe met fraaie lichtbeelden. De inleider beperkte zich in zijn causerie tot de teelt van appels en peren. Dé appelgebieden in de V.S. noemde hij de west- en oost kust en de streek rondom de grote meren. De teelt van peren is vrijwel geconcentreerd in het westelijke deel van de States. De appelproduktie bedraagt ongeveer 2% miljoen ton, hetgeen tienmaal (Zie slot pag. 2 kol. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1