Donderdag: „Instrumentale" onder Jan Out Rinus Ravia, benjamin en fenomeen DE BOEKENPLANK MECHANISATIE BIETENTEELT OP BEVELAND ONDERZOCHT procent rente Uw geld bewaren De Twentsche Bank 6 PROVINCIALE ZEEüW8E CO O RA NT ZATERDAG 7 JANUARI 1961 nnWINTIG JAAR is Rimis T Ravia en hij doet het directiewerk. In een rubriek, die enige verwantschap met de Deltawerken beoogt, klinkt dat nogal verontrus tend. Een jong broekje aan het roer bij de afsluiting der zeegaten. Of het beleid rond de benoemingen bij rijkswa terstaat moet nodig eens op de helling, óf we hebben hier te maken met een fenomeen, een geniaal jongmens, wiens waterbouwkundige capacitei ten ver buiten onze waarne ming vallen. Twee belachelijke veronderstellin gen. Rinus Ravia vaart liever met bakken. Hij heeft een hekel aan het directiewerk. Want met deze verwachtingen-wekkende bena ming wordt onder vlettenschip- pers het rondvaren van water staatsambtenaren verstaan. Een soort watertaxi's dus, vinnige bootjes, die driftig in de weer zijn met het verplaatsen van tech nici. In dat milieu is ISIarinus P. Ravia uit Zierikzee benjamin en feno meen. Een fenomeen, omdat liij geeuwen tij Je 'Selhiwerfeevi (Advertentie) Vergadering Bedrijfsvoorlichting te Kruiningen I)e vereniging voor bedrijfsvoorlichting oostelijk Zuid-Beveland weet haar tijd goed te benutten. Telkens wanneer de leden aan het begin van 'n nieuw jaar naar de bovenzaal van de „Korenbeurs" in Kruiningen komen voor de algemene vergadering, krijgen zij daar een respectabele opsom ming van wat er in het afgelopen seizoen op het gebied van de bedrijfs voorlichting is gepasseerd en wat de toekomstplannen voor de ko mende winter zijn. Zo was het ook vrijdagmiddag weer. Nadat de huis houdelijke zaken in een fiks tempo waren afgewerkt, sneden de felle bundels van kleurige dia's door de rokerige zaal om er op een scherm de resultaten te projecteren van een intensief suikerbietenonderzoek, dat zich in 1960 in Krabbendijke en Kruiningen heeft afgespeeld. Grote besparing van handarbeid mogelijk Proeven naar de teelt van dit voor Zeeland zo belangrijk gewas met zo weinig mogelijk handenaibeid, waar toe de vereniging zelf het initiatief had genomen. Ir. M. A. van den Beek onder wiens leiding zich deze onderzoekingen hadden voltrok ken gaf de vereniging een deskun dige uiteenzetting van zijn bevindin gen. Suikerbietenteelt met weinig handenarbeid! Een riskant onder werp na een seizoen, waarin de boer zich met hand en tand tegen de ele menten heeft moeten verdedigen. De voorzitter van de vereniging, de heer C. van Gorscl, stelde de merkwaardige coïncidentie tussen 't „modderfront" en de deze mid dag te behandelen materie even duidelijk aan de orde, toen hij in zijn openingswoord met klem liet uitkomen, dat mechanisatie nog geen bedrijfszekerheid biedt. ..Maar", zo voegde hij er onmiddel lijk aan toe, „wij laten de mechani satie niet schieten: wij gaan door, er is geen weg terug". En met de op merking „laten wij alles wat onze hand vindt te doen, zo goed mogelijk uitvoeren", had hij de inleider geen betere introductie bij de belangstel lende leden kunnen geven. Ir. Van den Beek gaf zijn gehoor daarop een op vele zakelijke feiten gebaseerd overzicht van de proeven, die in het afgelopen jaar zijn geno men om na te gaan in hoeverre het nuttig, verantwoord en technisch mogelijk is om ook bij de suikerbie tenteelt het handwerk tot een mini mum te beperken. Hij hield zijn toe hoorders daarbij uitdrukkelijk voor, dat het ging om een oriënterend on derzoek van de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, dat onder verre van normale omstandigheden was uitge voerd. Deskundig behandelde spreker ach tereenvolgens de gevolgde methode van het zaaien tot het oogsten. Hij toonde daarbij aan de hand van voorbeelden en kleurendia's van wel ke materialen bij de proeven gebruik werd gemaakt. Tot in details lichtte ir. Van den Beek de leden van de vereniging in over de gevolgde me thode bij het zaaien met precisie- zaaimachines en monogcrm zaad bij het dunnen en het wieden en bij het rooien. Tenslotte kwam hij tot een samen vattende conclusie dat ook in de bie tenteelt een verregaande mechanisa tie een grote besparing van handen arbeid kan geven, mits aan een aan tal voorwaarden wordt voldaan. Voordelen Daarvan noemde hij een regelmatige beginstand van het bietengewas pri mair, verder het gebruik van preci- siewerktuigen, een zodanig systeem, dat een zo groot mogelijke onkruid- bestrijding wordt toegepast en een juiste combinatie van mechanisering en nawieden met handenarbeid. Het machinaal rooien achtte ir. Van den Beek mogelijk en wat de rentabili teit betreft, zag hij in het gehele sy steem zeker voordelen. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter o.m. mee, dat de werkgroep mechanisatie sa men met de werkgroep economie de gedachten zal laten gaan over de technische en bedrijfsorganisa torische problemen van het oog sten met zo weinig mogelijk han denarbeid. Verder staan een aantal inleidingen en demonstraties op het program ma. Op 27 januari wordt in Goes een provinciale voorlichtingsdag gehou den over het oogsten en bewaren van granen, de hooimethode en het be waren van de aardappeloogst. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer T. J. in 't Anker, sloot met een batig saldo van 320,62 De heer E. A. van Hootegem nam afscheid rals bestuurslid. In zijn plaats werd na een drietal stemmingen gekozen de heer K. Dees uit Biezelinge. kestreerd. Ravei heeft van deze suite gezegd dat hij door het cre- eren van de sfeer der kinderwe reld gedwongen was zijn compo neer trant te vereenvoudigen. Het is door hem georkestreerd voor een klein orkest en had bij de eerste opvoering als balletsuite groot succes (1912). Nog altijd behoort het tot de juweeltjes in Ravels muziek. Saint Saens tweede symfonie da teert uit 1859: een doorzichtige heldere muziek, die een uitste kend voorbeeld is van het werk van deze grote Franse musicus. Dit werk is een voortreffelijke afsluiting van dit concert. Hard gewerkt Er is door het bestuur van de In strumentale veel propaganda ge voerd om dit concert een groot succes te doen zijn. Er ia contact met scholen opgenomen en ook op andere wijzen heeft men bekend heid aan deze avond gegeven. Men wil dit eerste optreden onder Jan Out tot een goede start van een nieuwe periode maken. Tij dens dit weekend wordt zelfs een „werkbijeenkomst" gehouden in de Koebel te Burgh, teneinde zo goed mogelijk voorbereid te zijn op donderdagavond. Wij zijn be nieuwd en velen met ons! de 85 paardekrachten van zijn drietons „Janske" bespeelt met een virtuositeit van een taxi chauffeur van Parijse huize. De benjamin, omdat zijn twintig ja ren niet te licht werden bevon den, toen er op de „Janske" moest worden geschilderd. „Kapt. M. Ravia, Zierikzee". Zoveel vertrouwen had 't aan nemingsbedrijf J. Heijmans uit Rosmolen in Marinus Ra via, die het „directiewerk" met zoveel toewijding deed. Zo gebeurt het nu ook, in Zijpe en Grevelingen, waar de voorbe reidingen voor de damaanleg van Duiveland naar Overflakkee in volle gang zijn. Rinus laat zijn „Janske" draven en de technici, die peilingen doen naar de be zonken nylonmatten, zijn vol lof. Een pienter schippertje Dat desniettemin liever bakken zand en ander spul sleept. „Directie is druk werk. Beetje met heren varen, naar buiten toe. Peilingen. Of dat nylon - een beetje goed ligt en dat as falt. Zo ben je buiten, of je moet weer naar binnen. Je moet altijd naar een ander luisteren. Daar heb je met bakken geen last van. Je weet wanneer je werk komt. Als er een bak vol is". Rinus Ravia, rad redenerend, brengt deze proeve van rechtlij nig denken met verholen plezier. Als hij uitgesproken is, monstert hij het effect. Hij heeft zijn antwoord klaar. „Ik een vrijbuiter? Weineen. Ik heb al onder schippers gevaren, daar waren moeilijke patiënten bij. Maar het ging altijd goed". Zolang men Rinus een beetje z'n gang laat gaan, gaat het wel goed. Het was uiteraard Rinus' moeder, die als eerste met deze mentaliteit zou kennismaken. Ri nus mocht niet gaan varen. Maar het ventje tierde niet, als het na schooltijd niet een eindje had ge varen met schipper Berrevoets, de veerman op Colijnsplaat. Rinus woonde in Terneuzen, toen hij veertien werd. „Zon der dat m'n moeder het vist, heb ik me toen gemeld bij Muller als matroos. Anderhalf jaar heb ik Ter- neuzen-Gent gevaren en dan leer je wel wat. Daarna kwam ik op de sleepboot „De twee gebroeders", die vast bij het binnenschip „Suzanna" hoorde. Ik pakte aan en gaf nergens om. Overuren gaf ik nooit op. Daar praatte ik niet over. Toen heeft de schipper me vooruit geholpen. Zo werd Rinus Ravia van matroos in één forse stap schipper, of zo als een keurig bordje op de „Janske" vermeldt: kapitein. Het is, zoals hij zegt „een sla venleven en 'n zwerversbestaan". Hij zou niet anders willen. „Eens ben ik ermee gestopt. Veertien dagen heb ik toen aardappelen uitgedaan. Ik zei: ik ga weer va ren en ik ben er niet weer mee opgehouden ook". Zo levert Rinus Ravia een be scheiden, maar onophoudelijke bijdrage aan de Deltawerken. Zelf heeft hij het nog nooit zo gezien. Hij doet z'n directiewerk en dat doet-ie goed, maar daar houdt het mee op. „Ik heb voor mezelf gedacht, als je vier- of vijfentwintig bent moet je schipper kunnen worden op een binnenschip. Zo tegen de tijd, dat je aan trouwen denkt. Daar wil ik naar toe. De gedachte, dat ik meewerk aan de afsluiting van de zeegaten is er bepaald niet bij". Toch staat Rinus Ravia bij die afsluiting aan het roer. Zijn „Janske" danst op de woelige Grevelingen als een hobbelpaard in een ouder wetse carrousel. Het bordje dat zijn kwaliteit vermeldt, danst mee. „Een mooi horre tje...zegt hij, maar in zijn stem ligt al iets van de iro nie van een gezeten binnen schipper, die het gewriemel vanuit een hoog stuurhuis gadeslaat. op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 160 kantoren in Nederland X- cüan en uoor DOLEND LANGS EENZAME PA DEN van Jac. Gazenbeek. Uitg N.V. gebr. Zomer en Keunings Uitg. Mij. Wageningen. De Gelderse zwerver, die dit boek schreef en gedeeltelijk zelf van fraaie foto-illustraties voor zag, is een van de personen, die hun hart aan de Veluwe hebben ver pand en daarover telkens weer moe ten vertellen. Gazenbeek verwierf zijn kennis niet uit de natuur alleen. Zijn interesse voor de geschiedenis van dit ruige land en zijn belangstel ling met folklore, jagersgrappen en avonturen en heemkundige gegevens. Eert gezellig boeiend boek, dat wij gaarne aanbevelen als aantrekkelijk voor jong en oud. PRAAT ME NIET VAN DE DIENST is van dezelde uitgeverij en bevat een fotoserie van Piet 't Hart en tekst van A. Duif. De inhoud is niet om over te juichen, de foto's zijn doodgewone amateurkiekjes: de tekst is beter en hier en daar zelfs leuk, hetgeen de bedoeling was, want de militaire dienst is het onderwerp en achterin kan de lezer-soldaat zelf zijn dienst- foto's plakken, wanneer hij daar ten minste trots op is. „DE WITTE HEKS", door Elizabeth Goudge, behoort tot de Prisma-serie van de uitgeverij het Spectrum te Utrecht - Antwerpen. Dit verhaal speelt in het jaar 1642 in Engeland, toen de burgeroorlog was uitgebroken tussen Cromwell en de koningsgezinde partij. Een jonge edelman weet ver momd als schilder, in het huis van een puriteins gezind parlementslid binnen te dringen. Hij komt echter onder de indruk van de dochter des huizes cn schaamt zich over de rol die hij speelt. De schrijfster weet deze vertelling, met een warnet van verwikkelingen, tot een boeiende ontknoping te bren gen. Krebbers solist in Bacbs vioolconcert DONDERDAG aanstaande geeft de Instrumentale te Middelburg een concert on der leiding van haar nieuwe dirigent. Het is de Arnhemse orkestleider Jan Out, onder wie de laatste maanden bij zonder hard is gewerkt. De vereniging kon tot de benoe ming van Jan Out overgaan dank zij de medewerking van Gedeputeerde Statendit college droeg hem namelijk op een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden van een Zeeuws orkest. Out is dus in Zeeland in een twee ledige functie werkzaam, in een waarvan hij nu volgende week zich aan het publiek zal voorstellen. Hij dirigeert een viertal werken: Handels Watermusic, Bachs vioolcon cert in a, Ravels suite „Ma mére l'oye" en de symfonie in a van Saint Saëns. De opbouw van het orkest is on der leiding van de nieuwe diri gent gewijzigd. Tot voor kort was het de gewoonte, dat voor vrijwel alle blazersgroepen beroepsmusici werden uitgenodigd. Het samen spel met deze groep moest wor den uitgesteld tot op het laatste moment, omdat de kosten uiter aard anders te hoog zouden wor den. Men heeft nu weliswaar nog een groep beroepsmensen moeten aantrekken, maar tevens beschikt men over een aantal blazers uit Zeeland, die de repetities in een veel vroeger stadium hebben bij gewoond. Het behoeft geen be toog, dat daarmee het ensemble- spel is gediend. Het vioolconcert van Bach wordt donderdag gespeeld door Herman Krebbers, in Zeeland een graag geziene so list. Er is geen twijfel aan of de vertolking van de solo partij in Bachs werk is bij Krebbers in bijzonder goede handen. Drie delen heeft dit Bach-werk, die elk een zeer eigen karakter hebben. Het eerste valt op door het energieke begin-thema, waar bij overigens óók aan de orkest- strijkers, dus niet alleen aan de solist, hoge eisen worden gesteld. De vioolpartij van het orkest is namelijk van dezelfde allure en heeft hetzelfde niveau als die van de solist. Het tweede deel is we reldberoemd: een prachtig duet tussen solo-viool en de bas-instru menten. Deze laatste groep her haalt bij voortduring een gedra gen thema, waarboven de solo partij een magnifieke melodie speelt. Het derde deel tenslotte is in een opgewekte dansvorm ge schreven. De békende Amsterdamse zanger Herman Emmink, heeft vrijdag op originele wijze zijn verjaardag ge vierd: staande in een garage aan de Amsterdamse W esterstraattegen over zijn geboortehuis, zong hij het hoogste lied, met als begeleiding een pierement. Annie Palmers feliciteerde hem daar na met uiteraard de tulpen uit Amsterdam. Examens Voor het diploma „coupeuse-costu- mière" slaagden te Eindhoven, de da mes M. Dieleman, I. v. Bendegem (beiden Axel) en mevr. F. Baart-de Buck te Koewacht. 9 Twee staatloze Indiërs uit Pend3jaab, die twee jaar lang tussen India, Engeland en Australië hebben gevaren nadat zij zich in 1959 als verstekeling aan boord van een passagiersschip hadden begeven, zijn, voorlopig voor drie maanden, in En geland aan land gegaan. In afwachting van een definitieve toestemming om daar te blijven. Al die tijd wilde geen enkel land hen opnemen. In Jeruzalem is de oprichting bekend gemaakt van een „wereldacademie van kunsten en wetenschappen", die geleid zal worden door de Schotse Nobelprijs winnaar Lord John Boyd Orr. Algemeen secretaris is de Israëliër Hugo Boyko. De academie stelt zich ten doel „de ware vijanden van de vrede, zoals honger, ziek te, verspilling, onwetendheid, onverdraag zaamheid, berusting en angst" te be strijden. Legende Handels Watermusic, waarmee het concert begint, is beroemd ge worden niet alleen omdat het zo'n stralend stuk is, maar ook door een hardnekkige legende. De componist zou in ongenade zijn gevallen bij de koning van Enge land, George van Hannover, om dat hij in diens Hannoveriaanse tijd zonder veel omhaal was ver trokken naar Engeland. Het ge schil zou zijn bijgelegd door mid del van de Watermusic, die tij dens een spelevaart over dc Theems als een anoniem werk zou zijn gespeeld en die de koning zo zou hebben bekoord, dat hij naar de componist vroeg. Tóen bleek, dat het Handel was en de verzoening volgde. Het is echter een sprookje, helaas, want het is komen vast te staan dat George de Watermusic zelf besteld heeft: de verhouding tussen koning en componist was dus allang ln orde. Dat neemt niet weg, dat het een kostelijk stuk muziek is, konink lijk in de beste zin van het woord. Herman Krebbers Na de pauze wordt Ravels suite „Moeder de gans" gespeeld. De componist werd tot het schrijven geïnspireerd door contact met de kinderen van zijn vrienden, Mimie en Jean Godebski. Als een soort verstrooiingsmuziek schreef hij voor vierhandig piano een aantal kinderstukjes, die later zijn geoi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 14