Moermonds nieuwe kasteelheer c STEMMEN UIT DE KERKEN Automonteur uit Tegelen ontvoerd DE PRAKTISCHE COMBINATIE SIERAAD VAN HET DAMSPEL TELERS VAN TARWE BLEVEN BENEDEN DE GARANTIEPRIJS ZATERDAG 7 JANUARI 1961 PROVINCIALS ZBBOW8B COORANT 6 „Militaire carrière opgegeven voor belangrijker taak" IN DE Engelbrccht van Nas- saukazerne te Roosendaal zwaait de nieuwe heer van „Moermond" te scepter over het korps commandotroepen. De nieuwe heer van Moer mond, het tussen 1229 en 1240 door Costijn van Zie- rikzee gestichte slot: de overste J. H. Ranft, officier in de Orde van Oranje-Nas- sau, commandant van de groene baretten, de keursol daten, die een buitengewoon zware opleiding krijgen om „individueel en in kleine groepjes" in staat te zijn moeilijke en gevaarlijke op drachten uit te voeren. Overste Ranft, reeds voorgedragen voor de kolonelsrang, heelt - zoals gemeld - de benoeming aanvaard van directeur van de eerste „Ont ward Bound School" in Nederland, die dit jaar oi» het slot „Moer mond" zal worden geopend. „OutwaTd Bound School": een centrum voor „harding en vor ming" van jongemannen in de leeftijd van zestien tot twintig jaar. Functionarissen van een aan tal grote industrieën hebben naar Engels voorbeeld het ini tiatief genomen de „Stichting tot oprichting en instandhouding van Outward Bound Zee- en Bergscho- len in Nederland" te formeren, op welke scholen men het moreel van jonge werknemers door „harding en training" hoopt te verbeteren. Aan het hoofd van de eerste school, die te Renesse, komt dus een man tc staan, wie men op dit gebied wel enige ervaring mag toeschrijven... Er zal inderdaad enige overeen komst bestaan tussen de opleiding op „Moermond" en die van de com mando's in Roosendaal. Op het terrein bij de Roosendaalse kazer ne staat de befaamde „touwbaan met toren", een gevaarte, dat 26 meter hoog boven de lastigste van Neerlands stormbanen uitrijst. Als klipgeiten bestijgen de com mando's dit gevaarte om vanuit de top langs een schuin gespannen touw omlaag te komen. Zo'n toren wil overste Ranft op de terreinen van „Moermond" laten bouwen, compleet niet touwbaan. Dat klinkt voor de toekomstige cursis ten van „Moermond" nogal veront rustend, doch de afmetingen van de ontworpen ..toren met touw baan" geven juist een aardig in zicht, hoe de hardingsgraad van deze Outward Bound School zich tot die van de commando-opleiding zal verhouden. Niet militair Overste Ranft denkt namelijk aan een tien meter hoge toren en wan neer hij dit ontwerp toelicht, haast hij zich te zeggen, dat op „Moer mond" geen militair systeem zal worden gevolgd. „Enige verwantschap", geeft hij grif toe, „omdat ook hier in Roo sendaal het doel is de man tot ke rel te maken. Wij doen hier enorm veel aan karaktervorming, hetzelf de als bij de Outward Bound School het geval zal zijn. Bij beide gaat het er om de man zelfver trouwen te geven, hem in staat te maken teleurstellingen te overwin nen. In feite krijgen we hier in Roosendaal dezelfde jongens als op „Moermond". Zij komen uit een maatschappij, die een diploma belangrijker vindt dan een ontwikkeling tot een bruikbaar mens. Alle moeilijkhe den, die zich thans in de maat schappij voordoen, vloeien hieruit voort. Geld wordt tegenwoordig belangrijker geacht dan arbeids vreugde. Zelfs in de sport speelt het geld een rol. Veel belangrijker is de voldoening, zelf een goede wedstrijd te spelen. Het zal er daarom op „Moermond" om gaan, de jongens te leren het materiële opzij te zetten, hen te laten zien, dat er hogere waarden zijn. Om dat te bereiken, zal zeer veel van hen worden geëist. Een van de grote verschillen met de militaire dienst is, dat zelfstandigheid als basis zal worden genomen. Hier in Roosendaal maken wij „stan daard-mensen". Begrijpelijk, dat overste Ranft nog met militaire begrippen goochelt, als hij over de inrich ting van de school spreekt. Maar hij corrigeert zichzelf snel, als hij het woord „instruc teurs" laat vallen als het om de nog niet benoemde lera ren gaat. „Er zal uiteraard discipline moeten zijn, of liever: orde en regelmaat. De jongens zullen het kasteel moe ten onderhouden, zelf hun bed moeten opmaken en op tijd hun schoenen moeten poetsen. Hier ziet U al meteen in, dat de jongens Bijzondere leerstoel aan T.H. te Eindhoven Bij Koninklijk besluit is de Stichtig ot oprichting en instandhouding van bijzondere leerstoelen voor calvinisti sche wijsbegeerte en verwante vak- ten aan openbare en andere univer- "eiten en hogescholen, aangewezen bevoegd om bil de afdeling der ;smene wetenschappen aan de jchnische hogeschool te Eindhoven •en bijzondere leerstoel te vestigen in de calvinistische wijsbegeerte, bij zonderlijk in haar betrekking tot de techniek. zich ordelijk hebben te gedragen. Dat is een onderdeel van de oplei ding. De maatschappij heeft be hoefte aan fatsoenlijke mensen, niet aan mensen met diploma's". Over het „hardingsprogramma" waarbij overste Ranft aante kende. dat dit zijn eigen, nog niet met het bestuur doorgesproken vi sie is had de toekomstige direc teur reeds uitvoerig nagedacht. Behalve het reeds aangekondigde zeezeilen, kanovaren, reddings werk, paardrijden, werk aan de zeewering- en duinbeplanting heeft de heer Kanft voor de cursisten in pettoeenvoudige gymnastiek, wedloop, hindernisbaan, moreels- werk (touw- en torenwerk) en het beklimmen en afdalen van steile wanden en muren. Risico's „Alles om durf en ondernemings lust aan te kweken. Natuurlijk zitten daar risico's in. Maar die worden door onze maatregelen zo danig beperkt, dat ongelukken normaliter kunnen worden voor komen". De eerste groep cursisten zal zich op „Moermond" onmiddelijk aan enkele belangrijke werken kunnen wijden: de aanleg van een weg over het terrein, de aanleg van een manege en de aanleg van de hin dernisbaan. 's Avonds kunnen ze zich aangenaam bezig houden met boksen en judo. Dat zijn zo ongeveer de plannen van overste Ranft. De plannen van een man, die een militaire carrière met nog volop pers pectief opgeeft voor een on derneming, die zonder nu direct speculatief te zijn, toch nog ge heel moet worden opgebouwd. Waarom „Omdat ik privé een taak kan ver vullen. die veel belangrijker is dan mijn huidige taak. Ik heb altijd enorm veel belangstelling gehad voor de jeugd en karaktervorming. Ook in het leger heb ik getracht op dit gebied iets te doen. Nu kan ik meehelpen in Nederland de stoot te geven voor dit nieuwe werk. Ik heb een positie wegge gooid en enthousiasme is de enige waarborg. Maar ik geloof in suc ces en de mogelijkheden." Daartoe gaat de nieuwe directeur zo snel mogelijk in het buitenland enkele „Outward Bound Schools" bezichtigen. De thans 47-jarige overste Ranft verliet in 1935 de K.M.A. Tot 1942 deed hij in Nederlands-Indië dienst bij het K.N.I.L. In dat jaar werd hij te Bandoeng krijgsgevangen gemaakt en na een tocht langs ver schillende kampen dwongen de Jappen hem achtereenvolgens in de havens van Singapore en aan de beruchte Birma-spoorweg te werken. Na zijn bevrijding volgde hij in Siam een Engelse herscho lingscursus moderne oorlogvoe ring. In januari 1946 nam hij deel aan een expeditie naar Soembawa. Tot 1949 vertoefde hij in Indonesië, waar hij o.m. deel uitmaakte van de chef-staf van de adjudant-gene raal. In 1952 werd de heer Ranft in Nederland ingedeeld bij de staf van de inspecteur-generaal, en werd hij belast met opleidings aangelegenheden. Bataljonscommandant bij de para te troepen werd hij in 1955; in september van het vorig jaar volg de zijn benoeming tot commandant van het korps Commandotroepen. (Slot van pag. 3) zijn opvoeders en opvoeding. Voor de geestelijke gezondheid betekent dit een gevaar op lange termijn". Een feit is dat er tegenwoordig juist bij de op groeiende jeugd heel wat meer gees telijke afwijkingen voorkomen dan dat vroeger het geval was. Dit is een ziekteverschijnsel waarmee ernstig rekening moet worden gehouden. j De studiedag in Middelburg werd geopend door het lid van Gedepu teerde Staten, mr. dr. Mes. Hij ver telde o.m. dat in een bepaald jaar bij de keuring voor de militaire dienst, er 10.49% van het totaal waren afgekeurd op psychische gronden. Dat is een hoger getal dan wij hadden gedacht. Wanneer dit bij de jonge mannen zo ligt, zal Hernieuwde oproep van De Gaulle om „ja" te zeggen President De Gaulle heeft vrijdag de bevolking opnieuw opgeroepen zich „op grote schaal" voor het zelfbe schikkingsrecht van de Algerijnen uit te spreken door in de volksraad pleging „ja" te stemmen. Het was de derde en laatste maal dat het staats hoofd zich in de campagne voor het referendum via radio en televisie tot de Fransen richtte. Intussen is de stemming op het plat teland van Algerije vrijdag al begon nen. In de kleine plaatsen in Algerije wordt zaterdag gestemd, waarna op zondag de bevolking van de grote Algerijnse steden, alsmede de kies gerechtigden in Frankrijk en\ de overzeese gebieden hun stem kunnen uitbrengen. Op last van de politie zijn voor za terdag en zondag alle sportevenemen ten in Algiers afgelast. „Neen stemmen", zo zei De Gaulle, „betekent het afwijzen van de moge lijkheid dat het probleem door Frank rijk zelf wordt opgelost. Zich van stemming onthouden komt neer op zich uitspreken voor de onmacht van Frankrijk. Ja stemmen wil zeggen, dat men wil dat Frankrijk de zaak van vrede en rede in Algerije wint, voor en met Algerije". In Algiers is tweemaal een poging gedaan om de zender, waarmee de rede van De Gaulle werd heruitge zonden, onklaar te maken, maar zon der succes. de nacht van 4 op 5 januari om streeks kwart voor één, werd de 25- jarige automonteur C. dicht bij zijn ouderlijk huis in Tegelen aangespro ken door de bestuurder van een per sonenauto, die vroeg of hij de auto monteur was van de garage C. in Tegelen. Op liet bevestigend ant woord zei de bestuurder: „Wij kun nen niet verder, ik heb pech met mijn wagen en ik wil graag door naar Amsterdam. Kunt TT mij hel pen Op de vraag van de monteur waar die wagen dan stond, antwoordde de bestuurder: „Op de grote weg". De monteur zette zijn fiets weg en stapte in de auto, waarvan de motor draaide. Op het moment dat hij ach ter instapte, werd hij vastgegrepen door een op de achterbank zittende man, die hem stevig omklemd hield en hem tegelijkertijd een prop wat ten met een bedwelmende stof onder de neus duwde, waardoor de jonge man het bewustzijn verloor. Om streeks half vijf kwam de monteur weer enigszins tot bewustzijn. Hij voelde dat de auto stopte en even later werd hij door twee mannen, waarvan één naast de bestuurder zat, uit de wagen gezet op de Kruis berg tussen Beek en Meerssen in Zuid-Limburg. Daarna reed de auto weg in de richting Maastricht. De jongeman is, nadat hij in de buiten lucht weer geheel opknapte, te voet naar Maastricht (ongeveer 6 km verder) gegaan, waar hij zich bij de politie heeft gemeld. ZEEUWSE DAMRUBRIEK Twee voorbeelden uit het Zeeuwse damleven (Red. L. Anderson) In het damspel spreekt de combina tie met zijn onverwachte slagwendin gen het meest tot de verbeelding zo wel van de meer ingewijde in het spel als van de belangstellende toe schouwer. Voor de laatste betekent het ragfijne positiespel meestal niet meer dan een ogenschijnlijk inhoud loos geschuif, hetgeen overigens niet te verwonderen valt. Men moet im mers de achtergrond en de bedoeling van een zettenreeks kennnen om deze te kannen waarderen. Maar ook voor de wedstrijddammer heeft de specta culaire combinatie zijn speciale beko ring, vooral als deze het resultaat is van een logische zettenreeks. Als demonstratie-materiaal leent zich de in een partij uitgevoerde combina tie wel bij uitstek. Een knap gecon strueerd probleem produkt van uren huisvlijt kan terecht bewon dering afdwingen, maar de partij combinatie met de moeilijkheids van een probleem wint het veruit aan zeggingskracht, omdat de ze in een zeer beperkte denktijd moet worden opgezet niet alleen, doch vooral moet worden „gezien". Dit zien van de mogelijkheden bepaalt grotendeels de kracht van de speler. IN OKTOBER EN NOVEMBER het bij onze jonge vrouwen wel na venant zijn. Dit nuchtere cijfer al leen al moet ons tot nadenken stemmen en ons doen vragen wat er aan geestelijke ontreddering ge daan moet worden en meer nog, wat er gedaan moet worden om dit mogelijk te voorkomen. Fotoboek Ter gelegenheid van het wercldjaar voor de geestelijke volksgezondheid hebben liet „Katholiek nationaal bu reau voor geestelijke gezondheids zorg" en de „Katholieke vereniging van inrichtingen voor behandeling en verpleging van geestelijk gestoorden" een fotoboek uitgegeven met een kor te begeleidende tekst, onder de titel: „Zij zijn van ons geslacht". Die titel is natuurlijk gekozen opdat al dege nen, die in het leven beter bedeeld zijn, hun verantwoordelijkheid zouden ge voelen. Mr. Mes heeft daaruit het een en ander aangehaald. Nadien hebben we dit royaal uitgegeven boek ter in zage gekregen. Het is van hoog gehal te. Al bladerende en lezende worden we herinnerd aan het woord des Heren dat wij de armen altijd bij ons hebben wat tegenwoordig niet zo zeer meer behoeft te worden verstaan in de zin van de materieel-armen. Voor hen zijn er heel wat sociale maatregelen, waarvoor we dankbaar kunnen zijn. Maar des te meer zullen wij dit woord daarom nu moeten ver staan met het oog op de geestelijk hulpbehoevenden. We willen eindigen met een paar zinnen uit deze publica tie aan te halen. Na te hebben gespro ken van een taai en onoverwinnelijk optimisme dat de aarde bewoonbaar moet zijn voor allen die er op leven en na even te hebben gememoreerd de schuld en 't leed die er op onze wereld zijn, gaat de schrijver voort: „Maar ook dit hebben wij geleerd, dat schuld en leed alleen gezamenlijk te dragen zijn, dat ieders schuld de onze is, alle leed het mijne is. Niet alleen in de wil om voor allen een wereld te maken, ook in het besef van de vreeswekken de onvolkomenheid van deze wereld staan wij samen. Misschien meer dan in enig vroeger tijdperk van de men selijke geschiedenis durven wij het menselijk tekort, dat van ons en van allen, onbevangen onder ogen te zien en bezitten wij de moed te doen wat in ons vermogen ligt om onze geza menlijke nood te lenigen, dragelijk te maken. Het leed wijst ons de weg waar wij moeten aanpakken". Die studiedag te Middelburg heeft ons wel duidelijk gemaakt hoezeer wij hier in onze provincie nog slechts aan het begin slaan. Ook de kerken zullen er zich ernstig op moeten bezinnen wat hier haar hand vindt om te doen. H. Prijspeil steeg in begin december De telers van tarwe hebben in okto ber en november, evenmin als in de twee voorgaande maanden, de met de garantieregeling in uitzicht ge stelde prijs kunnen realiseren. In oktober werd een gemiddelde prijs van 29,70 per honderd kg gemaakt, terwijl 30,30 in, uitzicht was ge steld. In november was de gemaakte gemiddelde prijs 29,95, terwijl 30,65 in uitzicht was gesteld. Het produktschap voor granen, za den en peulvruchten, dat dit mee deelt. tekent erbij aan dat bij de vaststelling van de gemaakte prijzen per provincie in een aantal gevallen rekening is gehouden met prijzen die betaald zijn voor tarwe met meer dan 15 procent schot. Voor tarwe, die aan de gestelde kwaliteitseisen voldoet, zal dus meer zijn betaald dan uit de genoemde cijfers valt af té leiden. In de eerste weken van december is het prijspeil, mede door de verhoog de toeslag voor tot veevoeder gede natureerde tarwe, vrij sterk geste gen. Volgens het produktschap mag daarom verwacht worden, dat thans voor inlandse tarwe, die aan de ge stelde kwaliteitseisen voldoet, wel de in uitzicht gestelde prijs kan worden gemaakt. Gerst De aan telers uitbetaalde prijzen voor inlandse rogge, gerst en ha ver, die in augustus en september ook al beneden de streefprijs la gen, zijn in oktober en november nog verder gedaald. Voor gerst was de gemiddeld gemaakte prijs in oktober ƒ25,30, in november 24,80, streefprijs 27,Voor haver: gemaakte prijs in oktober 22,90, in november 22,25, streefprijs ƒ25,75. De kwaliteit van de inlandse voer- granen laat dit seizoen te wensen over, hetgeen uiteraard de prijs na delig beïnvloedt, maar volgens het produktschap is het te lage prijspeil toch in hoofdzaak het gevolg van de lage prijzen, waarvoor de uitheemse granen bij de nu geldende vaste hef fing in het binnenland beschikbaar komen. Brouwgerst Voor brouwgerst maakten de tëlers in oktober gemiddeld ƒ27,35, in no vember 26,70. Midden oktober zijn de prijzen belangrijk gedaald. De hoofdoorzaak daarvan was het ge brek aan directe of spoedige afzet mogelijkheden. De gemiddelde vochtgehalten der in landse granen zijn sinds 1947 nog niet zo hoog geweest als in het oogstjaar 1960. Voor de verschillen de graansoorten waren zij (percen tages van 1958 en 1959 tussen haak jes): tarwe 21 (18 en 17 Rog ge 20,5 (17,5 en 16,5 %-. Gerst 18,5% (17,5 en 16%). Haver 19,5 (17 en 16%). Levering Tot en met de maand november 1960 hadden de telers in totaal 322.000 ton inlandse tarwe aan de graan- en zaaizaadhandel afgeleverd, hetgeen volgens het produktschap overeen komt met 57 procent van de totaal te verwachten leveringen. Van de oogst 1959 was per eind november 1959 al ongeveer 68 procent door de telers afgeleverd. Kwantitatief was er echter in 1960 niet minder gele verd dan in 1959, alleen relatief. 0 Blijkens een overzicht van het Ameri kaanse ministerie van arbeid is het aan tal stakingen In de Verenigde Staten in 1960 kleiner geweest dan in enig Jaar sinds 1942. Het aantal stakingen bedroeg 3300, warabij ongeveer 1.400.000 arbeiders waren betrokken. Het aantal stakers en d« als gevolg van stakingen onstane werk loosheid was in 1960 kleiner dan In enig jaar na de Jongste wereldoorlog, met uit zondering van 1957. Van de afgeleverde 322.000 ton ging 308.000 naar de graanhan del, 14.000 naar de zaaizaadhan del. Per 24 december was onge veer 53.000 ton voor denaturatie aangemeld, waarvan ongeveer 18.000 ton in de laatste drie we ken. Van de tarweoogst 1960 moet waarschijnlijk 250.000 ton in de veevoederseclor wordèn af gezet, waarvan het grootste ge deelte met denaturatietoeslag. In de periode 1 augustus tot en met 3 december 1960 werd 186.550 ton tarwe voor consumptiedoeleinden ge ïmporteerd tegen een gemiddelde prijs van 24,28 per 100 kg. De voorraad buitenlandse tarwe liep verder terug en bedroeg per 3 de cember I960* ca 64.000 ton. In de periode 1 augustus tot en met 30 november I960 werd 902.600 ton voeder- en industrïegranen geïmpor teerd. (Zelfde periode van het voor gaande jaar 838.500 ton). Van Looy - Post in Kopenhagen snelsten Het Nederlands-Belgische koppel Peter Post-Rik van Looy zegevier de in Kopenhagen in een wedstrijd over 100 km. De uitslag was: 1. Post-Van Looy (Ned.-Belg.) 32 pnt; 2. Van Steenbergen-Severeyns (Bel gië) 13 pnt; 3. Nielsen-Lykke (De nemarken) 13 pnt. Op één ronde 4. Penninger-Gillen (Zwitserl.-Lux.) 9 pnt; 5. Forlini-Patterson (Frank.- Austr.) 7 pnt. Real Madrid verlengde contract Di Stefano De vijfvoudige Europese bekerwin naar Real Maqjrid heeft dezer dagen het contract met Di Stefano voor twee jaar verlengd. Di Stefano is thans 34 jaar. Tal en Kotov leiders in Stockholm Na de zesde ronde van het interna tionale schaaktoernooi van Stock holm hebben de beide Russische ver tegenwoordigers Tal en Kotov de leiding met elk 6% punt. De stand is verder: 3. Uhlmanr. (O.Dld.) 6 pnt.: 4. Book (Finland) 5 pnt., 5. Unzicker (W. Did.) 4j,2 pnt.. 6. Svein Johannessen (Noorw.) 4 pnt. Zaterdagvoetbal afdeling afgelast In verband met de gesteldheid van de terreinen zijn alle voetbalwed strijden, die vandaag gespeeld zou den worden voor de competities van de afdeling Zeeland, afgelast. Ook in de afdelingen Rotterdam, Gouda, Dordrecht, Den Haag en Groningen wordt vandaag niet gevoetbald. Moulijn is gezwicht Coen Moulijn heeft eieren voor zijn geld gekozen. In de wedstrijd tegen V.V.Vzal de international zondag de linksbuitenplaats in het elftal van Feijenoord bezetten. Zoals men weet had Moulijn enkele weken geleden verklaard onder geen beding meer als linksbuiten te zullen spelen. Proftennissers willen spelen om de eer Zeven Australische tennisprofessio- nals: Hoad, Cooper, Sedgman. Rose- wall, Anderson. Hartwig en McGre gor hebben zich allen bereid ver klaard in Daviscup-wedstrijden uit te komen, tegen vergoeding van de on kosten. Zij zouden er dus niets aan behoeven te verdienen. De zeven Australiërs reageerden daarmee po sitief op de suggestie van Jean Boro- tra, de Franse president van de in ternationale lawntennisfederatie om de Daviscupontmoetingen toeganke lijk te maken van amateurs en pro fessionals. -■ K.1 m m m b m 1 m wr n m m~ 3 s E m 6 e aS e r E m In de afgebeelde partijstand, onlangs voorgekomen op een wedstrijd- avond van de Goese damclub, speelde zwart als lokzet 12-17, waarmede wit beleefd doch dringend werd uit genodigd 31-26 te antwoorden, de meest voor de hand liggende voort zetting. Op 31-26 kan zwart echter een damslag naar veld 48 uitvoeren. De witspeler ging op de invitatie in, echter niet zo argeloos als zwart wel vermoedde, want na de damslag van zwart schuilt er in de stand nog een fraaie ressource voor wit naar veld 6. Zwart zag deze winnende combinatie van wit over het hoofd, hetgeen voor hem meer teleurstellend dan smadelijk was, want na de combinatie wa ren niet minder dan 18 schijven van het bord verdwenen, een niet alledaagse gebeurtenis. Het verloop was als volgt: 12-17; 31-26 24-29; 33x24 19x30; 2Sx 10 15x4; 35x15 4-10; 15x4 13-18; 4x22 17x48; 39-34 48x25; 40-34 25x21; 26x6 en wit wint op tempo. Een tweede voorbeeld van een prak tische partijcombinatie: (ontleend aan een partij uit het Zeeuws kam- 'it: 15 schijven op 22, 27, 28, 31/33, 35, 36, 38/40, 45, 47/49. Zwart: 15 schijven op 2, 6, 8, 9, 11 13/16, 19/21, 23, 24, 29. Zwart speelde in deze stand 21-26, waarna wit kans ziet een dam te plaatsen op het nu nog door een wit te schijf bezette veld 48. Deze wel haast ondenkbare mogelijkheid werd als volgt gerealiseerd: 21-26; 48-43 26x37; 32x41 23x21; 22-18 13x22; 25-30 24x44; 33x4; 44x42; 4x481! Voilé. Het is een wel wat „dure dam", maar dank zij de gunstige opstelling van de witte schijven ging de partij na nog 15 zetten voor wit gewonnen. Noot: Deze Zeeuwse damrubriek werd gisteren reeds gepubliceerd. Wij herplaatsen het artikel echter, omdat verzuimd werd de diagramstelling op te nemen. Tottenham ook favoriet voor de Engelse beker Oxford-united outsider met 5000 tegen 1 Vandaag gaan de grote verenigingen zich mengen in de strijd om de En gelse beker. De non-league-clubs, die al vanaf eind augustus in de voor ronden streden om eer en glorie, werden op één na uitgeschakeld door de derde en vierde divisie-clubs, die in november op het toneel versche nen. En nu Is het dus de beurt aan de grote broers De grootste ran allen is ongetwij feld Tottenham Hotspur, dat de bookmakers met zes tegen één tot favoriet hebben verklaard, ondanks het feit, dat sinds 1900 geen enkele vereniging erin is geslaagd de cup, en het league-kampioenschap in het zelfde jaar te veroveren. De minste kans althans volgens de gokkers heeft het kleine Ox ford United, dat als enig overgeble ven non-leagueclubje met 5000 tegen één is getipt als outsider. Dat feit heeft echter niet veel in druk gemaakt op de fervente Ox ford-supporters van wie er 5000 de reis naar Leicester zullen mee maken om daar hun club aan te moedigen tegen Leicester City, dat vorige week in de eerste di visie het sterke Everton met 4 1 klopte. Hoe groot de belangstelling voor de cup wel is blijkt uit het feit, dat White Hart Lane, waar de Spurs zaterdag de slecht geklasseerde tweedeklasser Charlton Athletic ont moetten, totaal is uitverkocht, het geen betekent dat meer dan 60.000 toeschouwers deze wedstrijd zullen bijwonen. Verder heeft de vierde lclasser Crewe Alexandra al vast 5000 plaatsen be steld op de Chelsea-tribunes om ver- zekerd te zijn van een flinke more le steun van het „thuisfront." Standenlijsten Zeeuwse schaakcompetities Nu de laatste wedstrijden van de Zeeuwse schaabcomnetitie, die voor I960 werden vastgesteld, zijn gespeeld behoudens enkele uitgestelde wed strijden, geven wij een totaal over zicht van de stand zoals die momen teel is: EERSTE KLAS: Middelburg I 2 2 0 0 4 12^2 Zierikzeexx 3 1113 15^ Viissingen IIxx 31113 11 Terneuzen 1 1 0 0 2 9V* Goes 2 10 12 8% Middelburg II 1 0 0 1 0 4Vi Koudelterke 2 0 0 2 0 6% xx zijn twee afgebroken partijen die nog gearbitreerd moeten worden. TWEEDE KLAS A Goes II x 3 2 1 0 5 173/2 De Zwarte Dame 3 2 0 1 4 17 Middelburg IIIB 2 1 0 1 2 10 Viissingen m x 20111 8% Middelburg TTTA 2 0 0 2 0 6 x is een afgebroken partij. TWEEDE EKLAS B Landau I 2 2 0 0 4 15 H V.S.V. 2 10 12 12'i S.V.K-B. 10 10 1 5 Het Witte Paard 10 10 15 Hulst 2 0 111 6ï4 Landau H 20111 6$

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13