PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROF. OUD VALT A.R. FRACTIE AAN Capaciteit Zeeuwse ziekenhuizen 1563 bedden Woningbouwprogram thans aanvaard Einde van Belgische stakingen in zicht Fidel Castro richt kanonlopen naar zee TWEE KINDEREN TE VENLO IN BADKUIP VERDRONKEN Moskou achter Indonesische eisen Dreiging I Dreiging D 204e jaargang - no. 5 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kofe. ABONNEMENTSFRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m. Minim, p. advertentie 4. Trig mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 3355 4 lijnen (b.g.g. «508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. tel, 2395, Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel 2425. adm tel 2094. Politiek steekspel in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de gisteren in de Tweede Kamer gehouden debatten over de regeringsverklaring heeft de liberale fractieleider, prof. Oud scherpe kritiek geleverd op de houding, die de A.R.-fractie aannam op 22 december tijdens de behandeling van de begro ting Aan volkshuisvesting en bouwnijverheid, en die leidde tot de kabinetscrisis. Hoewel erkennend, dat ook minister Van Aartsen fouten had gemaakt, o.a. door niet af te wachten hoe de verdere houding van de A.R.-fractie zou zijn als het stemmen over de begroting aan de orde was, betoogde prof. Oud, dat als de minister onverstandig handelt, dit voor de fractie geen reden mag zijn om ook onverstandig te handelen. De heer Bruins Slot zegt nu wel, dat het niet de bedoeling van de A.R.-fractïe was om de regering tot aftreden te dwingen, maar ondanks deze goede bedoeling heeft de fractie toch het aftreden van het kabi net bewerkstelligd, aldus prof. Oud. „Minister deed onverstandig" omdat liij een te nauwe band leg< tassen hem en de A.R.-fractie, r,o betoogde prof. Oud verder, terwijl de A.R.-fractie het verkiezingspro gram erbij haalde, hoewel dit pro gram volgens de liberale fractielei der helemaal niet spreekt van een bepaald aantal woningen. De leden van de A.R.-fractie, die tij dens de rede van de heer Oud zicht baar geërgerd waren, kwamen bij de replieken in verweer. De heer Bruins Slot erkende dat het kabinet zelf een constructieve bijdrage had geleverd voor oplossing van de kabinetscrisis. Of hetzelfde kon worden gezegd van de heer Oud, wilde hij in het midden laten. Er was een meningsverschil over een zakelijke kwestie tussen de A.R.-minister en de A.R.-fractie, al dus de heer Bruins' Slot en als het gaat ovër het oplossen van moeilijk heden tussen een A.R.-minister en de A.R.-fractie. dan is dat een interne aangelegenheid en dan hebben we de heer Oud als onpartijdig arbiter niet nodig, zo sprak de heer Bruins Slot, die hieraan toevoegde: „Wij weten ook niet hoe de verhouding is tussen de heren Stikker en Oud en tussen de heren Van Riel en Oud". Ook kwam er kritiek, zij het in mildere vorm, van de zijde van mr. Burger, de fractievoorzitter van de P.v.d.A. Mr. Burger vroeg of de A.R.-fractie na eerst op 22 december meer woningen te heb ben gevraagd, thans een slot al of niet bruin op de mond heeft gekregen Als de A.R.-frac- tie deze zwijgdwang heeft aan vaard, dan heeft zij en ook de C.H.-fractie, nu ln deze Kamer de nederlaag geleden en geen seconde eerder, zo riep de heer Burger uit. „Wat op 22 december is gebeurd is geen kleinigheid geweest", zo be toogde prof. Oud nog bij de replie ken toen hij herhaaldelijk werd geïn- terrumpeerd door de leden van de I A.R.-fractie. C.H.-mening Dr. Tilanus, de voorzitter van de C.H.-fractie, betoogde, dat de voor stellers van de motie-Van Eibérgen niet de bedoeling hadden de regering tot aftreden te dwingen. Hij vond het nog steeds onbegrijpelijk, dat de regering is afgetreden om een motie van een zuiver zakelijke betekenis. Voorts vond dr. Tilanus de verkla ring van minister Van Aartsen op 22 december staatsrechtelijk volko men onjuist. Het gaat hier om een extra-parlementair kabinet en er is dus geen binding met de fracties. Uitdrukkelijk heb ik, aldus dr. Tila nus, op 22 december verklaard, dat mijn fractie prijs stelt op de politie ke samenstelling van dit kabinet. Daarom was hij verheugd over de terngkeer van de regering, want midden in de stroom moet men niet van paarden verwisse len. De bouw van 5000 woning wetwoningen meer moet mogelijk zijn, aldus dr. Tilanus, die evenals dT. Bruins Slot blij was met de aangekondigde nota, die op 1 jnni a.s. zal verschijnen en die zal aangeven wat verder kan ge- soliieden. Cuba heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend tegen de Verenigde Staten. Tijdens de behandeling vond buiten het gebouw van de Verenigde Naties in New-York een demonstra tie plaats van Cubanen, die tegen het bewincl van premier Castro zijn (links). De Cubaanse minister van buitenlandse zaken, Raul Roa, stak tijdens de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad zijn tong uit (rechts). Thans 15 doden in Dortmund Het aantal doden na de ontploffing te Dortmund is door het overlijden van een der gewonden en door het- vinden van het lijk van een der ver misten tot vijftien gestegen. Betogingen nemen af Hoop gevestigd op Kennedy Geruchten over coalitieregering „Er kan niet meer worden ge sproken van een georganiseer de staking in het noorden van 't land". Dit heeft het kabinet van de Belgische minister-pre sident, prof. Eyskens, gister avond meegedeeld. In een communiqué wordt ver der gezegd, dat er een algemene hervatting van het werk is waargenomen in de industrieën in Vlaanderen. „Ook in Wallo nië is er enn sterke wil tot her vatting van het werk", aldus de officiële mededeling, waarin tenslotte wordt gezegd, dat er voorts een algemene tendentie tot beëindiging van de staking bij de openbare diensten is. Volgens officiële gegevens werden wel In een aantal steden nog be togingen gehouden, doch het aan tal deelnemers daaraan nam af. Het Belgische ministerie van bin nenlandse zaken noemde getallen van 3000 voor Brussel, 5000 voor Antwerpen, 500 voor Brugge en 300 voor Gent. Belangrijke inci denten werden nergens gemeld. In het parlement, dat de behande ling van de omstreden „eenheidswet" voortzette, kwam het- enkele malen tot heftige woordenwisselingen tus sen de regeringspartijen en de oppo sitie. „Gestapo" riepen socialistische Kamerleden uit, toen een van him woordvoerders zich beklaagde over de behandeling van stakers door de rijkswacht. De Kamer, die ook twee moties van vertrouwen in de regering aannam naar aanleiding van socialistische in terpellaties over de „talentelling" en een socialistische motie van wan trouwen verwierp, zal vandaag het debat over de „eenheidswet" voort zetten. In politieke kringen in Brussel wordt met klem tegengesproken, dat zo als geruchten in Brussel wilden besprekingen gaande zouden zijn over de vorming van een uit. de drie na tionale partijen bestaande 'coalitie regering (de C.V.P., de B.S.P. en de Liberale Partij). Volgens deze ge ruchten zou de huidige secretaris generaal van de N.A.V.O., Spaak, als leider van een dergelijk kabinet moe ten optreden. Cubanen in V.S. dreigen met invasie Cuba heeft gisteren het gebied aan de Golf van Mexico tot „verboden militaire zone" ver klaard, en is begonnen met het installeren van geschut. :0ë regering van premier Fidel Castro heeft alle verantwoorde lijkheid voor het verbreken van de Amerikaans-Cubaanse be trekkingen, op de Verenigde Staten afgeschoven, en de hoop uitgesproken dat onder het be wind van president-elect Ken nedy een verbetering zou uitre den. Fidel Castro heeft eerder deze maand verklaard" een Amerikaanse invasie te verwachten, nog uit te voeren onder het bewind van de re- gering-Eisenhower. De Cubaanse soldaten brachten vijf tig stuks anti-tankkanonnen in stel ling met de lopen naar zee. Vervol gens brachten zij loopgraven en zandzakbarricaden aan over een lengte van bijna tien kilometer naar het centrum van Havana en de Ame rikaanse ambassade. DOOR GAS UIT GEISER BEDWELMD Donderdagavond kort voor bedtijd zijn in Venlo twee kinderen van het gezin W. Warsen thuis in de badkuip verdronken. Waarschijnlijk zijn de kinderen, een jongen van zeven en een meisje van drie jaar oud, door gas uit een geiser bedwelmd ge raakt en daarna verdronken. In het ziekenhuis in Venlo heeft men geruime tijd, doch tevergeefs, kunstmatige ademhaling toegepast. Het" ambassadegebouw werd be waakt door een detachement van vijftig in gTijze uniformen gesto ken leden van de vrouwelijke mi litie. De toegang tot het gebouw sloten zij evenwel niet af. Binnen waren de laatste leden van de ambassadestaf bezig mét het ont ruimen van de bureaus. Sergio Aparcio, de vertegenwoordi ger in New York van het tegen Cas tro gerichte „Democratische Revolu tionaire Front", heeft in New York meegedeeld, dat. dit front vrijwel ge reed is om een tegen-revolutie op Cuba.'te beginnen. Begin februari hoop ik in Cuba 'lè zijn, zo zei hij. Hij voegde hieraan toe dat de invasie „ergens" vanuit het westelijk halfrond, maar „zeker niet vanuit de V.S." ondernomen zal worden. De Newyorkse havenarbeiders willen sedert gisteren geen goederen meer laden of lossen van schepen die naar Cuba gaan of uit dit land komen. De bevolking van de Sowjet- Unie ondersteunt geheel de rechtmatige Indonesische eisen inzake westelijk Nieuw-Guinea, zo heeft de Russische vice-pre mier Mikojan op een ontvangst op de Indonesische ambassade in Moskou gezegd. In zijn toespraak in aanwezigheid van de Indonesische regeringsdelega tie voor de aankoop van wapens, on- derstreepte Mikojan, dat „de Sowjet- Unie evenals in het verleden Indone sië- alle steun zou blijven verlenen voor zijn rechtvaardige strijd tegen het kolonialisme". Uit naam van premier Kroesjtsjew, die wel aanwezig was, maar die niet het woord voerde, dankte Mikojan de Indonesische autoriteiten voor de har telijke ontvangst van Russische lei ders in Indonesië. Hij zei dat de Sowjet-Unie voor Indonesië steeds „een ware en toege wijde vriend" zal blijven. liet Nederlands studentenorkest heeft woensdag weer de traditionele intocht in Bergen (N.-H.) waar het het jaarlijkse repertoire in zal studeren gehouden. De verrassing van dit jaar bestond uit een fraaie windwijzer voor het raadhuis in de vorm van een viool. Wel moest bur gemeester L. J. de Ruiter enige moeite doen voor hij het gegevens kon anthullen ln toekomst verlichting van tekort te Goes DE BOUW VAN HET protes- tants-christelijk streekzieken huis te Goes, waarmee nog net in het oude jaar is gestart nu kort geleden de rijksgoedkeu ring verkregen is, betekent in de nabije toekomst een belang- rijke' vergroting van de zieken- buis-beddencapaciteit voor Zuid- en Noord-Beveland. Een vergroting met 174 bedden terwijl de huidige capaciteit 232 bedden is. Het is juist deze streek van Zeeland, waar een chronisch te kort aan ziekenhuisbedden is. In de andere Zeeuwse gebieden beweegt het aantal bedden zich vrij dicht rond het Nederlands gemiddelde of ligt zelfs daarbo ven. Volgens de „patiëntentel ling", die de geneeskundige hoofdinspectie van de volksge zondheid rond medio 1959 hield, bedroeg de capaciteit van de toen aanwezige twaalf Zeeuwse ziekenhuizen in totaal 1563 bedden. Per duizend inwoners betekende dit voor Zeeland 5,52 bed tegen een landelijk gemid delde van 4,74 bed per 1000 in woners. Uit dit cijfermateriaal blijkt dus, dat de totale Zeeuwse capaciteit toen niet ten achter lag hij de landelijke. Dc cijfers ran de laat ste „patiëntentelling" komen mo menteel vrij nauwkeurig met de werkelijkheid overeen. Daarbij moet men er rekening mee hou den, dat de capaciteit gunstiger is geworden door een vermeerde ring van het beddenaantal in het Vlissingse ziekenhuis St. Joseph, terwijl in de toekomst de capaci teit van het streekziekenhuis te Goes een aanmerkelijke verlich ting in het tekort van het „voe- dingsgebied" van de Ganzestad zal betekenen. In de capaciteit van Zonneveld te Oostkapelle is na de telling een vermindering ingetreden. Overigens is een verdeling van het aantal bedden naar provincie geen juiste maatstaf, omdat de rayon- grenzen van de ziekenhuizen niet sa menvallen met de provinciegrenzen. Voorts Is het klinisch hoger onder wijs geconcentreerd in bepaalde provincies, waardoor het beddenaan tal mede wordt bepaald. Capaciteit De beddencapaciteit op Walcheren was 643, hetgeen 7.8 bed per 1000 in woners betekent. In Zccuwsch- Vlaan deren waren 584 bedden aanwezig, hetgeen 6.4 bed per 1000 inwoners betekent. Schouwon-Duiveland had de beschikking over 104 bedden, waarmee 4.4 bed per 1000 inwoners bereikt wordt, terwijl de Bevelan- den de rij sloten met 3.4 bed per '1000 inwoners en een totaal aantal bedden van 232. De capaciteit van de 12 Zeeuwse zie kenhuizen was: toen: Vlissingen St. Joseph 177, Vlissingen Bethesda 182, Middelburg Gasthuis 194, Goes Gast huis 132, Goes St. Joanna 100, Hulst St. Liduina 137, Terneuzen Juliana- ziekenhuis 143, Sluiskil St. Elisa- beth-ziekenhuis 185, Oostburg St. Antonïus 119, Zierlkzee Cornelia- Zie slot pag. 2 kol. 5 Dé voorzitter van de kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden heeft deze week in zijn nieuwjaarsrede gesproken over „de dreiging van een logiesbelasting". En hij voegde er aan toe, dat de „be trokken ondernemers" van mening zijn, dat deze dreiging duidelijker moet worden afgewezen. Logiesbe lasting is zoals men weet een geringe heffing, te betalen door de toeristen via pension- of hotelreke ning. Deze heffing wordt in een ge meentelijk fonds gestort, waaruit dan allerlei uitgaven gedaan kunnen worden ter bevordering van het toe risme. Tegen deze verblijfsbelasting nu is met name de horeca-sector fel gekant. Wij hebben ons afgevraagd, waarom de kamervoorzitter plotseling zo na drukkelijk over „dreiging'' sprak. Het ziet er immers op dit ogenblik niet naar uit, dat op korte termijn in Nederland zal worden overgegaan tot het heffen van een verblijfsbe lasting. Daartoe is een wetswijzi ging nodig, waarover de minister vroeger wel eens met een aantal or ganisaties heeft gesproken, maar waarbij deze instellingen zo duidelijk „neen" hebben gezegd, dat de mi nister van alle plannen afzag. Geen „kurtax" was destijds het parool en dat is het nog steeds. Er zijn thans geen tekenen, die op verandering wijzen. Toch sprak de voorzitter over „dreiging". Waarom? Wij ver moeden, omdat het in Zeeuwse horeca-kringen niet onbekend is, dat bepaalde V.V.V.'s in Zeeland en en kele gemeenten wel degelijk brood zien in een verblijfsbelasting. Dat brood komt er dan voor hen op neer, dat via deze hef fing fondsen ter beschikking ko men, waaruit de voor het toerisme zo dringend nodi ge uitgaven bestreden kunnen wor den: aanleg van recreatiewegen, parkeerterreinen, betere subsidiëring V.V.V.'s, kortom een outillage-ver- betering op een breed front, die in Zeeland hier en daar toch wel nood zakelijk wordt geacht. Deze V.V.V.-figuren zijn wellicht onder invloed gekomen van het motto, dat een Nederlands weekblad gebruikt voor zijn belastingrubriek: „Ik houd van belasting, mits ze niet te hoog is". En daarvan zijn de hore- ca-mensen geschrokken, want zij vinden elke belasting té hoog en daarom: weg met het gedreig, kijk liever naai' het buitenland, waar men van die onsympathieke belasting af Wil. De voorzitter van de kamer van koophandel heeft dit standpunt door vermelding van de horeca-opvatting in zijn nieuwjaarsrede nog eens na drukkelijk onderstreept. Geen verblijfsbelasting dus. Er mag zelfs niet over gesproken worden, zo hoorden we on langs fluisteren naar aanleiding van een vergadering, waar een W.V.- afgevaardigde dit onderwerp arge loos op de agenda wilde zetten. Maar daarmee is de vraag de wereld niet uit of er voldoende gelden aanwezig zijn in Zeelands toeristengemeenten om de outillage honderd procent te maken. Wij zijn graag bereid met spandoeken mee te lopen in de strijd tegen de (overigens niet bestaande) verblijfsbelasting. Maar dan moet duidelijk zijn, hoe het geld dan wél op tafel komt. Want de dreiging, dat er in de nabije toekomst onvoldoen de wordt gedaan om de toeristen- stroom op de juiste wijze op te van gen, lijkt ons op dit ogenblik reëler dan die van de logiesbelasting. fxrtvitf: IJK Chaos in Laos duurt voort De regering van de pro-westerse premier, prins Boen Oem van Laos, is gisteren beëdigd. De rustige, een voudige plechtigheid stond in scherp contrast met wat elders in het land plaats grijpt. Het Laotische leger meldde, dat de strijd om de Kruikenvlakte dinsdag was begonnen met de verovering van het vliegveld door de regeringstroe pen, die 's avonds echter het vlieg veld weer moesten afstaan aan de pro-communistische troepen. (De be richten uit liet gebied zijn echter zeer tegenstrijdig.) Zowel de rege ringstroepen als de strijdkrachten van de Pathet Lao zeggen de plaats Xieng Choeang in handen te hebben. In Saigon is vernomen dat de linkse opstandelingen in Laos op mars zijn naar de koninklijke residentie Loe- ang Prabang, en dat „bittere ge vechten" worden geleverd met de verdedigende koninklijke troepen. VERWACHT. ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tus sen west en noord. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 7 januari Zon op 08.47 onder 16.46 Maan op 22.42 onder 13.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1