badhanddoek Radion Konrad Adenauer is vandaag 85 jaar Vitrite-directeur Hesselink te Middelburg hartelijk gehuldigd STATISTISCH ZIJN WE TOE AAN KOUDE JANUARIMAAND NEDERLANDSE REDERS KWAAD OVER UITLATING IN AMERIKA „1876 TV4S EEN GOEDE JAARGANG" PROVIN 1 ALE ZEEUWSE COURANT OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 5 2 FLEURIGE THEEDOEKEN VROEGER VEEL MEER KOUDEGOLVEN Vader des Vaderlands op gouden gedenkpenning Sinds 1949 staat vast dat het jaar in Bonn begint niet de verjaardag van Adenauer op 5 januari. Op deze dag wordt niet geregeerd doch ge feliciteerd. Dan draait alles om de „Oude." Er komt geen eind aan het lianden schudden, de geschenken sta pelen zich hoog op en de post brengt de gelukstelegrammen in wasmanden naar het paleis Schaumburg. Op zijn verjaardag houdt Adenauer „hor' en letterlijk iedereen komt. „Valt de bondskanselier eigenlijk on- de monumentenzorg?" heeft de socialist Fritz Erler eens giftig op gemerkt. ALs een patriarch heerst Konrad Adenauer in zijn grote familie. En precies zo heerst hij in de regering. De „tucht" in het kabinet wordt als iets heel normaals beschouwd. „Hoe kunt U het eigenlijk met uw minis ters vinden?" werd hem eens ge vraagd na een kabinetsformatie. „Best", zei de „oude vos" lachend, „ik heb de ministers zo neergezet, als de Indiërs dat met hun olifanten doen: steeds een tamme naast een wilde Konrad Adenauer maakt het. zijn ministers en medewerkers niet ge makkelijk. Er zijn vaak kleine re bellieën geweest, wrijvingen, ont stemming en ergernis. En eenmaal zelfs een regelrechte ruzie, een ech te vertrouwenscrisis tussen hem en minister Ludwig Erhard, de minis ter van economische zaken, toen de kanselier wel heel eigenzinnig jong leerde met president- en kanselier schap. Maar steeds 'weer ging de storm liggen, bedaarden de gemoe deren, braken de wolken en scheen de zon van de eendracht. „Ik ben in het gebruik van de macht niet pie tepeuterig', is nu eenmaal Adenau ers recept: Alleen regeren „Aan deze oude heer", zo vatte de politicus Kiesinger uit Stuttgart, die eveneens heihaaldelijk door Ade nauer voor het hoofd gestoten was, zijn jarenlange ervaring in Bonn sa men, „veranderen we niet meer. Hij wil nu eenmaal alleen regeren en dat hij dat tot nu toe goed gedaan heeft, moeten wij hem toch ook na geven." Bij het beeld van de niet-piete- peuterige Adenauer hoort ook die anekdote over het afscheid van de oud-bondspresident Heuss van Bonn. „U hebt altijd al iets van een heilige gehad", zei Ade nauer tegen het scheldende staatshoofd. Theodor Heuss tikte de bondskanselier lachend op de borst: „Kijk eens, hiervan zullen ze U, meneer Adenauer, nóóit verdenken!" Sinds jaar en dag worden rond Kon rad Adenauer veel onbeantwoorde vragen gehoord. Over zijn populari teit, zijn verbazingwekkende ge zondheid en geestelijke frisheid, die haast een biologisch fenomeen zijn, over het uithoudingsvermogen en de taaiheid, waarmee hij nu al tien ja- ven lang ononderbroken in het mid delpunt van de politiek staat en niet in de laatste plaats over zijn onge twijfeld temperamentvolle stand punt ten aanzien van de macht. Zo veel vragen, zoveel antwoorden. Wie weet ooit het geheim van een grote persoonlijkheid te ontraadselen Deze verbazingwekkende man is nu Er worden gouden penningen geslage 85. Bonn maakt er een groot feest van. Er worden gouden penningen geslagen, waarop hij is aangeduid als de Pater Patriae de Vader des Vaderlands. En wat zegt Ade nauer zelf over zijn verjaardag? Dit: 1876 was een goede jaargang!" Robert Schuman in ziekenhuis opgenomen De vroegere Franse premier en ijve- raar voor de Europese zaak, Robert Schuman, is gisteren in een zieken huis in Metz opgenomen. Schuman had de gehele nacht buiten bewust zijn gelegen op do akkers van zijn buiten Soy-Chazelles aan de kant van Metz. De oud-premier was dinsdag in de achternamiddag voor zijn gebruike lijke wandeling uitgegaan. Hij werd onderweg niet goed en viel in het gras. Aangezien de streek verlaten is, werd hij niet opgemerkt. Eerst gis termorgen vond hem een voorbij file door regen en kou totaal uitge putte 74-jarige staatsman kreeg eer ste hulp en werd vervolgens ter ob servatie in een ziekenhuis opgeno men. Raad Tilburg wil maatregelen tegen ambtenaar (Van onze correspondent). De gemeenteraad van Tilburg heeft in bijzondere zitting de moeilijkhe den besproken, die zijn ontstaan bij de gemeentelijke dienst voor sociale zorg. De wethouder F. J. J. Hoo- gers (k.v.p.) die deze dienst onder zijn hoede had, heeft per 1 februari ontslag genomen. De raadsleden had den allen kritiek op het beleid van genoemde wethouder. Er waren er zelfs, die het beleid van b. en w. afkeurden. Op het eind van de vergadering werd een motie van afkeuring over het door b. en w. gevoerde beleid inge diend. Deze motie werd met 4 tegen 25 verworpen. Door raadsleden was gevraagd of de wethouder iets wist van 17 ge heime dossiers bij deze gemeentelij ke dienst. Dit werd ontkennend be antwoord behoudens een enkel ge val. Ook deelde de wethouder een bromfietsgeval mede. Er werd ge vraagd een bromfiets aan te schaf fen voor een ambtenaar van de so ciale dienst ten behoeve van zijn werk. Hoewel er door de dienst per soneelszaken eerst toestemming voor aanschaf was gegeven, werd deze toestemming later ingetrokken. Er werd toen een tweedehands brommer voor die ambtenaar gekocht. On danks de uitleg van de wethouder over verschillende zaken was de raad toch niet overtuigd dat er niet reeds lang iets mankeerde bij de sociale dienst en men wenste zo spoedig mogeliik opheldering en dis ciplinaire maatregelen tegen de be trokken ambtenaar. Israël heeft een teveel aan dokters, al dus blijkt uit mededelingen van de zijde van de Israëlische immigratiedienst. Er is thans één dokter per 650 inwoners als na tionaal gemiddelde, ofschoon de „dokters dichtheid" streeks- en plaatsgewijze ver schilt van één op de vier vijfhonderd inwoners in Tel Aviv tot één op verschei dene duizenden in de dunbevolkte zuide- ljjke gebieden waar mobiele medische groepen werkzaam zijn. Niet alleen vorst maar ook wind is gevaarlijk (Van onze weerkundige medewerker) Het is niet. onwaarschijnlijk dat de geringe activiteit van Koning Winter in de achter ons liggende december maand is toe te schrijven aan een statistisch onderzoek waarmee hij bezig is om zodoende na te gaan of Verdachten zaak Socrates blijven in arrest De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige ge vangenhouding van de gewezen di recteur van de Amsterdamsche Bank de heer T. H., die onder verdenking van verduistering in dienstbetrekking ten voordele van de gefailleerde N.V. Socrates werd gearresteerd, met der tig dagen verlengd. Ook de voorlopi ge hechtenis van de Goudse zaken man H. E. W. die i.v.m. de Socrates- afaire werd gearresteerd onder ver denking van valsheid in geschrifte, is met 30 dagen verlengd. In verband met de Socrates-affaire is intussen een nieuwe arrestatie ver richt. Onder verdenking van valsheid in geschrifte werd aangehouden de 28-jarige kantoorbediende P. R. B. uit Castricum. Deze B. zou betrok ken zijn geweest by een administra tieve manoeuvre. Namelijk by een aankoop c.a. van grond in Hengelo door H. W-, als directeur van de met Socrates geliëerde N.V. Gebr. Over- beek. het in deze januarimaand van 196L ook weer tijd wordt, eens ouderwets met een strenge vorstperiode toe te slaan. Daar wij deze bezigheid veronder stelden hebben wy ook de diverse jaarboeken van het K.N.M.L te De Bilt er eens op nageslagen en zyn eens aan het neuzen gegaan in de ge dragingen van de januarimaand over de laatste 250 jaar. Daarbij zyn wy tot de conclusie ge komen dat ruim 100 jaar geleden net aantal januarimaanden met koud winterweer (etmaalgemiddelde bene den het vriespunt) belangrijk groter is dan tot dusver in deze eeuw. Ook viel het ons op dat er sinds het be gin van 1700 nog nooit een zo groot aantal opeenvolgende januarimaan den was voorgekomen met een ge middelde etmaaltemperatuur boven het vriespunt dan momenteel het ge val is namelijk 13 (1948 tot en met 1960). De langste periode met geen erge konde januarimaanden was voordien de periode 1918 tot 1929. Wanneer wij de zeven koudste janua rimaanden even vermelden dan zien wij het volgende: (de graden achter het jaartal zijn de gemiddelde etmaal- temperaturen). 1. 1823 7.0 C; 2. 1838 6,6; 3. 1763 5.8; 4. 1895 5.5: 5. 1940 5.5; 6. 1776 5.2; 7. 1942 5.1. Het blykt dat er van de tien koudste januariamaanden sinds het begin van de 18e eeuw er twee in deze eeuw vielen, namelijk januari 1940 en 1942. Wy kunnen aan de hand van be trouwbare cijfers niet zeggen dat de winters vroeger alleen maar streng waren en nu niet meer. Zeer zeker niet want tot de 10 koudste winters (december, januari en februari) sinds 1700 behoren ook 1940, 1942 en 1947. Ook de februarimaand van 1956 heeft dit nog eens weer bewezen door met een etmaalgemiddelde in De Bilt van 6.7 C. de Lweede plaats in te ne men van de koudste wintermaanden over 250 jaar. De eerste plaats blijft (nog) bezet door januari 1870 met een etmaal- gemiddeld van 7.0 C. Wanneer deze januarimaand geen erge kou gaat brengen dan zou dit een lelijke misrekening betreffen van vele Westeuropese meteorologen die het dit keer vrij algemeen er over eens zijn dat januari dit jaar koud gaat worden. Vaak begint zo'n koudegolf in janua ri even na nieuwjaar, (rond Drie koningen). Vooral bij wind In geval wy deze maand toch in een koudegolf mochten terechtkomen, dan menen wy goed te doen er nog eens op te attenderen dat het bevrie zen van waterleidingen en autoradia- teurs niet alleen afhangt van de tem peratuur maar ook sterk van de wind. Wanneer het iu een windstille nacht 5 tot 10 graden vriest, dan zal de schade over het algemeen zeer ge ring en binnenshuis nihil zijn. Maar wanneer er een krachtige tot harde oostenwind staat, hetgeen by het invallen van een strenge vorstperiode dikwyls het geval is, dan is een vorst van 4 tot 6 graden al vol doende om voor tal van onaangena me verrassingen te zorgen, wat be treft het binnendringen van de vorst binnenshuis. spel „Om lenig en fit te blijven" een bandrecorder en tenslotte eeu bloemstuk. Namens de ondernemingsraad en het onderling ondersteuningsfonds werd het woord gevoerd door de heer P. Meliefste, die betoogde, dat de heer Hesselink grote waarde hecht aan overleg, namens de stichting Vitrite Pensioenfonds door nxr. G. W. Dwars die waardering had voor de wijze, waarop zijn directeur de commerciële en sociaal-economische inzichten ten dienste van de stichting wilde sstellen, en tot slot namens de de staf van het bedrijf door de heer J. J. Claas, die van zijn bewondering ge tuigde voor de wijze, waarop de heer Hesselink de wisselwerking tussen ex pansie en produktie stimuleerde. In een slotwoord bracht de jubilerende directeur dank voor de waarderende woorden en de geschenken en ver klaarde met name getroffen te zijn door de waardering, die voor zijn per soon tot uiting was gebracht. In de namiddag hield de heer Hesse link in hotel „De Burg" een receptie, waarop zeer vele belangstellenden de jubilerende Vitrite-directeur kwamen gelukwensen. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers uit het be drijfsleven, van het gemeente- en het provinciaal bestuur. Veerpont op Maas kapseist In de nacht van dinsdag op woens dag om drie uur is de veerpont bij Wesseni, die de verbinding onder houdt tussen de oevers van de Maas van Maasbracht naar Wessem en waarvan door reizigers naar het zuiden een zeer druk gebruik wordt gemaakt, door het breken van een der kabels gekapseisd. De pont dreef een eind de rivier af en bleef een twintigtal nieters uit de oever aan do ankerkettingen hangen. Het ongeval is vernioedelij'k te wij ten aan een eenzijdige en te grote belasting. I960 NIET ONGUNSTIG N.A.V.O.-scheepvaart wél belrouwbaar (Van onze speciale verslaggever) Tijdens een te Amsterdam gehouden persconferentie van de Koninklijke Nederlandse Reeders Vereniging aan boord van de „Jagersfontein" heeft de voorzitter van deze vereniging, de heer W. Rehbock, directeur van de Hollandse Stoomboot Maatschappij, naar aanleiding van een desbetreffen de vraag verklaard, het meer dan erg te vinden dat in een betoog tot bevoor deling Aan de Amerikaanse vlag ad miraal Wilson, voorzitter van de Federal Maritime Board, gemeend heeft zich schamper te mogen uit laten over de betrouwbaarheid van de scheepvaart A an de NAVO-partners in geA-al van oorlog. Nederland heeft zich Aerplicht zo nodig de gehele koopvaardijvloot in NAVO-verband in te zetten. Dit standpunt nader toelichtend zei de heer Rehbock, dat de Nederlandse koopvaardij volledige Arijheid van keuze van vervoerder voorstaat. Vlag- bevoordeling hoe dan ook teweeg ge bracht, beschouwt ze als wanruimte en kostenverhogend. Ieder beroep op nationalistische gevoelens, onverschil lig of dit in Rusland, Duitsland of Amerika plaats vindt, betreuren de Nederlandse reders dan ook. Des te erger vindt men dit echter als een oneconomische vloot moet Avorden ge motiveerd door overwegingen van net beschikbaar zijn van schepen in oor logstijd. Goedgeefse ambtenaar gevangenis in De rechtbank in Leemvarden heeft de 36-jarige adjuncteommies der ge meente Bantumadeel J. S. conform de eis van de officier v.an justitie A-eroordeeld tot een geAaugenisstraf A'an een jaar, Avanrvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van Aoor- arrest en een proeftijd' van drie jaar, De verdachte heeft de gemeente Bantumadeel een schadepost van een half miljoen gulden berokkend door zijn vergaande goedgeefsheid ten op zichte van werkloze ingezetenen en door falsificaties. Tijdens deze persontvangst werd A'ervolgens een globaal OA'erzicht gegeven van de voornaamste as pecten van de zeescheepvaart 1960. het jaar dat gekarakteriseerd werd als het derde crisisjaar voor de koopvaardij sinds Suez, maar dat zeker niet teleurstellend Avas. Niet teleurstellender was dan 1959. In het algemeen werd ervan geze^ dat de verbetering in de verhoudingen tussen vraag en aanbod van scheeps- ruimte zich in een rustige atmosfeer verder heeft kunnen voortzetten. Door een stijging Aan het overzees vervoer nam de vraag naar scheeps- ruimto toe, maar bovendien Avas er een teruggang in de netto aanwas A'an de Avereldvloot door afneming van de nieuwbouw opdrachten en toenemende sloop. BIJ VEERTIGJARIG JUBILEUM Als sociaal voelend man op bres voor belangen van personeel De commercieel directeur van de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg, de lieer B. A. Hesselink, is Avoensdag tijdens een bijeenkomst in de kantine van het bedrijf hartelijk gehuldigd in Aerband met het feit, dat hij veertig jaar Aerbonden was aan de hoofdstedelijke onderneming, Avaarvan Aijftien jaar als directeur. Naast de A'ele Avoorden A'an lof A'oor de Avïjze, AA-aarop hij het bedrijf heeft helpen opbouAA'en, Avas er in de toespraken namens commissa rissen en personeelsleden AA-ellicht nog meer Avaardering te horen voor de persoon A'an de heer Hesselink, die zich naast een commercieel voornttstre- vend evenzeer een sociaal voelend man toonde, Avanneer het ging om de be langen A'an het. Vitrite-personeel. Nadat ir. G. Kranen, die de leiding stoelte om te memoreren, dat directie van deze huldigiugsbijeeukomst was en personeel na de oorlog door een toevertrouwd, een welkomstwoord ge- geweldige krachtsinspanning de Vitri- sproken had, specteal tot de heer en te hebben gemaakt tot wat het bedrijf mevrouw Hesselink en hun dochter, thans is. De heer Philips wees er op, ir. F. J. Philips, de president- dat de heer Hesselink daarvoor door .ris, als eerste het spreekge- de gehele wereld trok om opdrachten te vergaren en er tevens voor zorgde, dat zijn bedrijf ook in moeilijke tijden kon blijven léveren. Voortvarend „Het echte commerciële werk heeft U op voortvarende wijze verricht", zei ir. Philips, die er tevens op wees, dat de heer Hesselink het personeel een bijzonder Avarm hart toedraagt. Ook in het sociale leven in Middelburg heeft de jubilerende directeur een be langrijke plaats ingenomen. Ir. Phi lips doelde hierbij onder meer op het voorzitterschap van de heer Hesselink van het Godshuizen-bestuur, hii me moreerde ook zijn verdiensten als ge meenteraadslid en Statenlid en be toogde tot slot, dat de jubilaris zich op nog andere wijze ten nutte heeft gemaakt van de maatschappij. Na mens de mede-commissarissen en de directie bood ir. Philips dc heer Hesse link een schilderij aan. De technisch directeur A an de Vitrite, ir. J. P. Berdenis Aan Berlekom. be toogde, dat. het bijzondere A'an dit ju Het peisoneel en de gepensioneerden van de Vitrite boden hun jubilerende directeur B. A. Hesselink, golfattri- buten, een bandrecorder en een. bloemstuk aan. De aanbieder daar vande heer F. Damen (links), be kijkt hier de cadeaus met ir. F. J. Philips, dc presidetlt-commissaris ran de Vitritede heer Hesselink en r mevrouw Hesselink. (Foto P.Z.C. bileum gelegen is in het feit, dat er een nauAA'e band is ontstaan tussen de heer Hesselink en het personeel. Ir. Berdenis Aan Berlekom memoreerde, dat zijn jubilerende collega in 1921 onder moeilijke omstandigheden zijn carrière bij de Middelburgse onderne ming begonnen is. In die periode be droeg de hulzenproduktie nog geen 50 milioen, terwijl deze thans tot een veelvoud daarvan opgelopen is. In een historische schets over de bloei van de Vitrite verdeelde ir. Berdenis van Berlekom het aandeel van de heer Hesselink daarin over drie perioden: vóór, tijdens en na de oorlog. Vooral gedurende de oorlog is het voortbe staan van de fabriek aan het optre den van de heer Hesselink te danken geweest. Na de oorlog heeft de heer tesselink ingezien, dat toen de perio de aangebroken was om het bedrijf er boven op" te helpen, zo betoogde ir. Berdenis van Berlekom. De tech nisch directeur wees er tevens op, dat de heer Hesselink door zijn persoon lijk optreden veel vrienden in het bui tenland heeft gemaakt en dat er door zijn brede belangstelling voor het per soneel een met name bijzondere band is ontstaan tussen de ouderen en de gepensioneerden van het bedrijf. Tot slot noemde hij het streven van de heer Hesselink A'oor pensioenverbete ring en de oprichting van de onderne mingsraad. Spelenderwijs Ir. H. C. Ghijsen, oud-directeur van de Vitrite. betoogde, dat het rus tig en beschaafd optreden van de heer Hesselink doorslaggevend is geweest voor zijn benoeming veer tig jaar geleden. Ir. Ghijsen ver klaarde voorts vol bewondering te zijn voor de wijze, waarop de heer Hesselink in de moeilijke jaren de narigheden als het ware spelen derwijs overwon. Namens liet personeel en de gepen- i sioneerden bracht de lieer F. Damen de hartelijke gelukwensen over. Hij betoogde, dat de namen Hesselink en Vitritè tot één begrip geAA'orden zijn. „Het personeel heeft nimmer tever geefs een beroep op U gedaan. Altijd Avas U bereid tot een rustig gesprek, Avaardoor eeu hechte band tiusscn werkgever en Averknemer ontstaan is", I aldus de heer Damen. Namens het lersoueel en de gepensioneerden over- iandigde hij de heer Hesselink een groot aantal attributen van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7