39 Tuinbouw in Zeeland komt niet achterop 39 39 39-<« 39 39 39 39 39 GEREF. PREDIKANT DR. C. STAM TE GOES TER AARDE BESTELD Autobotsing onder Biezelinge TafelrijstOQ 5 chocoladerepen Groene erwten met wortelen Leverpastei Sniiworstj-, Drop Ontbijtkoek Marie biskwie Chocoladetoffees Havermout Suikerwafels Schuurpoeder 39i» DE LANDBOUWWINTERSCHOOL HEEFT HAAR TIJD OVERLEEFD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 JANUARI 1961 GROENTETEELTDAG IN MIDDELBURG Onkruidbestrijding met chemische middelen Woensdagochtend- en middag hebben de Zeeuwse tuinbouwers, georgani seerd in de Zeeuwse Groentetelers Vereniging, in de foyer van het Mid delburgse City-theater hun dertiende algemene ledenvergadering gehouden, waaraan tevens de jaarlijkse groente teeltdag was verbonden. Tijdens de ochtendbijeenkomst sprak de heer D. van Staalduine (LB.S.-Wageningen) over de chemische onkruidbestrijding in de groenteteelt, waarna 's middags de heer D. Meyaard, medewerker van het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag, economische aspecten van enkele teelten nader belichtte. De heer Meyaard toonde daarbij aan, dat de Zeeuwse tuinbouw niet achterop is vergeleken bij andere provincies. Een uitlating, die de Zeeuwse tuinbouwers met plezier beluisterden, want vaak wordt het tegendeel beweerd. Deze jaarvergadering en tevens groenteteeltdag, werd geopend door voorzitter M. Ton uit Middelburg, die een overzicht gaf over de resultaten van het afgelopen jaar. De heer Ton haalde in dit verband aan, dat de land en tuinbouw soms wel eens vergeleken wordt met een fabriek. „Maar 1960 met zijn regen heeft ons echter ge leerd, dat het dan een fabriek zonder dak en zelfs zonder vloer was", aldus de voorzitter. In het algemeen was er volgens de heer Ton toch geen reden tot somberheid: de koopkracht van de bevolking neemt toe door de geste gen welvaart; vele toeristen bezoeken Zeeland hetgeen zijn invloed heeft op de verkoop van tuinbouwprodukten en voorts neeft de Nederlandse toma- tenexport naar Duitsland een relatief grote plaats ingenomen. De heer Van Staalduine belichtte ver volgens enkele belangrijke punten van chemische onkruidbestrijding die vooral sinds de tweede wereldoorlog opgekomen is. „Landbouwvijand num mer één", noemde de heer Van Staal duine het onkruid, ter betrijding waarvan de laatste jaren een ware vloedgolf van chemische middelen op de markt is verschenen. Als belangrijke voordelen van een chemische onkruidbestrijding noem de de heer Van Staalduine onder meer: effectievere bestrijding, lang duriger en vaak betere resultaten dan bij een mechanische bestrijding en minder grondbewerking. Nadeel Als een nadeel van een mechanische bestrijding bracht de heer Van Staal duine onder meer naar voren, dat bij de bewerking van het land nieuwe onkruidzaden aan de oppervlakte komen, die weer kunnen gaan kie men. Verder betwijfelde spreker of het goed is voor het gewas tijdens de groeiperiode de grond te bewerken. Andere voordelen van een chemische bestrijding noemde de heer Van Staalduine, dat men minder dan bij een mechanische bewerking te ma ken heeft met arbeidskrachten en hoge lonen. Tot slot van zijn inlei ding besprak de heer Van Staaldui ne een groot aantal chemische be strijdingsmiddelen en de wijze, waar op deze het best gebruikt kunnen worden. De heer D. Meyaard ging in zijn causerie over economische aspecten van enkele teelten nader in op de kostprijsberekening r de teelt van J. van Hennik, riikstuln- ;af hierop koude tomaten in verschillende ge bieden van Nederland en de moge lijkheden voor Zeeland. Met duide lijke cijfers tonde de heer D. Mey aard dè tuinbouwers bovendien aan, dat Zeeland niet zoals zo vaak ge zegd wordt met de tuinbouw achter ligt bij andere provincies. Ir. J. bouwconsulent te Goes, w nog een slotbeschouwing waarin hij enkele aspecten van ae Zeeuw se tuinbouw nader belichtte. Tot slot van de dag volgde een filmver toning. Eerder had de vergadering enkele huishoudelijke zaken in een vlot tem- ~>o afgehandeld. >e jaarverslagen van secretaris A. H. Geertse te Oostkapelle en penning meester A. de Pagter uit Ritthem werden goedgekeurd, waarna in plaats van voorzitter M. Ton, die niet herkiesbaar was, de heer W. Joziasse uit Serooskerke werd benoemd. In de plaats van de heer A. Luteyn, die ook niet herkiesbaar was, werd de heer K. M. Komejan te Kruiningen geko zen, terwiil de heren J. Dormaar te Sint-Annaland en N. Vereecken uit Scheepvaart in december in Kanaal door Zuid-Beveland schepen met een totaalinhoud van 30T7.657 ton. Van deze schepen waren 4127 sche pen van 2190.258 ton geladen en 1989 sche pen van 887.399 ton waren ledig. Daarvan waren 3733 geladen motorsche pen van 1739.141 ton en 1262 ledige van 664.531 ton en 386 geladen sleepschepen van 448.396 ton en 182 ledige van 207.303 ton. Eerder passeerden er 510 sleepboten en 29 coasters waarvan er 8 geladen wa ren en 21 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 720 gela den motorschepen van 415.550 ton, 44 le dige van 30.202 Ion, 193 geladen sleepsche pen van 253.022 ton en 6 ledige van 7684 ton naar België, 489 geladen motorsche pen van 283.279 ton, 38 ledige van 20.569 ton en 57 geladen sleepschepen van 75.350 ton van België. Er passeerden 2149 geladen motorsche pen van 1053.417 ton, 230 ledige van 93.832 ton, 248 geladen sleepschepen van 307.854 ton en 39 ledige van 20.892 ton naar Bel gië. 1584 geladen motorschepen van 685.724 ton. 1032 ledige van 568.699 ton, 138 geladen sleepschepen van 140.542 ton en 143 ledige van 186.411 ton van België. In nationaliteit waren de schepen ver deeld in 3492 Nederlandse, 1932 Belgische. 245 Duitse, 264 Franse, 169 Zwitserse, 7 Luxemburgse en 7 Oostenrijkse. Er zijn ln december 809 schepen met totaal 488.083 ton minder gepasseerd als ln november. De staking ln de haven van Antwerpen zal daarvan zeer zeker de oorzaak zijn. VEEL WAARDERING VOOR ZIJN WERK Meisje op rijwielpad te Vlissingen aangereden Dinsdagavond werd de 18-jarige v. d. K. uit Souburg aangereden door een bromfietsberijdster, toen zij op het rijwielpad aan de Westsouburgseweg te Vlissingen stond te praten met een jongeman. De bromfietsberijdster werd verblind door de lichten van een haar tegemoet komende auto. Hij zag het meisje en de fiets, die zij aan de hand had, te laat. Het meisje moest met een hersenschudding wor den overgebracht naar 't St. Joseph- ziekenhuis te Vlissingen. De brom fiets en de fiets werden beschadigd. Rouwdienst in Westerkerk Woensdagmiddag is op de algemene begraafplaats te Goes ter aarde be steld het stoffelijk overschot, van dr. C. Stam, predikant van de ge reformeerde kerk te Goes. Tientallen genodigden, onder wie tal van pre dikanten, en honderden gemeentele den hebben de overleden predikant, die een grote plaats innam in de gemeente, naar zijn laatste rast- plaats geleid. Vooraf werd in de gereformeerde Westerkerk een rouwdienst gehou den, waarin ds. E. Jansen, eveneens gereformeerd predikant te Goes, voorging. Hij sprak naar aanleiding van Johannes 12 vers 26: „Indien iemand Mij wil dienen, hij volge Mij en waar Ik ben, daar zal ook mijn dienaar zijn. Indien iemand mij die nen wil de Vader zal hem eren". Ds. Jansen wees erop, dat de overleden predikant ln Zeeland hij werd in 1946 in Goes beroepen zijn gaven heeft kunnen ontplooien op diverse terreinen. Hij noemde o.a. de theo logie en het schoolleven. Het meest wist hij zich geroepen als dienaar van de Koning der Kerk, aldus ds. Jansen. Dr. Stam genoot in brede kring grote waardering. Als dienaar van zijn Koning kreeg het ambt van dr. Stam een bijzonder accent. Namens de leden van de gerefor meerde kerk te Goes sprak de heer J. Versee. Hij belichtte het belangrij ke werk van dr. Stam voor de ge meente. Hij was een trouw en ijve rig predikant en een meester in het regeren van de kerk, aldus spre ker. Hij noemde de overleden predi kant een begaafd verkondiger van het evangelie der vrije genade. Ds. A. G. v. d. Stoel, gereformeerd predikant te Bergen op Zoom, voer de het woord namens de Particulie re Synode in Zeeland, de Generale Synode en de Generale Deputaten voor de Evangelisatie. Dr. Stam was een graag geziene afgevaardigde, die gewaardeerd en gerespecteerd werd. Hij paarde een grote werkkracht aan een voorbeeldige toewijding, zo zei ds. v. d. Stoel verder. Ds. A. Schouten, gereformeerd pre dikant te Den Dolder, sprak namens de Generale Deputaten voor Gees telijke Verzorging van ziekenhuispa tiënten en -personeel, waarvan de overledene voorzitter was, woorden van troost tot de naaste familie. Ds. J. v. d. Leek, gereformeerd pre- dlkant te Kapelie memoreerdehet werk van dr. Stam als hoofdredac teur van de Zeeuwse Kerkbode. De heer J. Laport te Goes sprak tenslotte nog namens bestuur, cu ratorium, docenten en personeel -van het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes, aan welke onderwijsinrich ting dr. Stam als godsdienstleraar was verbonden. Hierna werd op de algemene be graafplaats het stoffelijk overschot van de overleden predikant onder grote belangstelling ter aarde be steld. Ds. Jansen las de apostolische geloofsbelijdenis, waarna de oudste zoon van de overleden predikant een dankwoord sprak. Op de rijksweg onder Biezelinge na bij de Zuidhöekse Wegeling zijn woensdagmorgen omstreeks elf uur twee auto's met elkaar in botsing ge komen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, maar de schade aan voertuigen en lading was aan zienlijk. De botsing ontstond doordat een be stelauto, bestuurd door J. A. A. v. d. B. uit Aarle Rixtel een voor hem rij dende vrachtwagen wilde passeren. Op het moment dat de bestelauto naar links uitweek, naderde uit te genovergestelde richting een vracht- Wagen met een lading aardappelen. De bestuurder hiervan, de heer A. W. uit Den Haag, heeft nog getracht de bestelauto te ontwijken door naar Foto: de zwaar beschadigde bestel wagen. (Foto P.Z.C.) rechts te zwenken. Een botsing was echter onvermijdelijk. De linkerkant van de bestelauto werd geheel open gescheurd. Bij de uitwijkpoging kwam de vrachtwagen in de zachte wegberm terecht, waarbij de lading van de auto schoof en de rijksweg onder de aardappelen kwam te lig gen. Achter de bestelauto kwam ook nog een personenwagen, bestuurd door de heer M. J. uit 's-Gravenpol- der. Ook deze liep lichte schade op. Wonder boven wonder kwamen ue bestuurders er zonder letsel af. MICROKORFBAL Tjoba naar kampioenschap voor zaterdagclubs De korfbalvereniging Tjoba uit 's-Heer-Heudrikskinderen zal, als re gionaal kampioen van Zeeland van het vorige jaar, deelnemen aan het kampioenschap microkorfbal van Nederland voor zaterdagclubs, dat op 14 januari a.s. in de Bcrnhard- hal te Utrecht gehouden zal worden. Behalve Tjoba nemen van de andere districten hieraan deel: de Nationale (Rotterdam), Achilles (Almelo), ZKC (Zaandam). Kameo (Maar tensdijk en Amicitia (Vriezen- veen). Al zullen de groen-witten niet voor de titel in aanmerking komen, toch geloven we. dat ze een goed resultaat zullen behalen. Goese Lyceum I kampioen sckooldammen in Goes Met de volle winst uit vijf wedstrij den tien punten dus heeft het Goese lyceum I beslag gelegd op de schooldamtitel voor Goes. Op de tweede plaats met 8 punten eindigde de openbare ulo-school, de Burge meester Van Dusseldorpschool. Op de derde plaats eindigde de Burge meester van Dusseldorpschool H met 5 punten en op de vierde plaats het Goese lyceum H. Als vijfde klasseer de zich de Van Dusseldorpschool IH met twee punten en als zesde de christelijke ulo met 1 punt. De gedetailleerde uitslagen waren: Van Dusseldorpschool IVan Dus seldorpschool II 102; Van Dussel dorpschool IIIchr. ulo 75: Goese lyceum IGoese lyceum II 84; Van Dusseldorpschool IVan Dus seldorpschool III 93; Goese lyceum IIVan Dusseldorpschool II 48; chr. uloGoese lyceum 1 2—10; chr. uloVan Dusseldorpschool I 4—8; Goese lyceum IVan Dusseldorp school II 102; Van Dusseldorp school inGoese lyceum II 48; Van Dusseldorpschool IGoese ly ceum I 39; Van Dusseldorpschool IIVan Dusseldorpschool Hl 7—5; chr. uloGoese lyceum II 39; Goe se lyceum IIVan Dusseldorpschool I 5—7; Van Dusseldorpschool II chr. ulo 66; Van Dusseldorpschool IHGoese lyceum I 012. De wedstrijden werden gespeeld in de aula van het Goese lyceum. De prijzen werden bekendgemaakt door de voorzitter van de Damclub Goes,, de heer A. Jansen. Drie scholieren, te weten F. de Haas (Goese lyceum), J. Vermeer (Goese lyceum) en K. v. d. Bos (Burg. v. Dusseldorpschool), die alle vijf hun partijen in winst hadden omgezet, ontvingen uit handen van de voorzitter van de Kon. Ned. Dam- bond, de heer H. C. v. d. Vreugde te Goes, een dambord met stenen. Het Goese lyceum I heeft zich door dit resultaat geplaatst voor het school- damkamploenschap van Zeeland. Niets, zegt u, want uw boodschappen-budget slokt alles op? Ga dan deze week naar De Spar. Reuze aanbiedingen, meer dan u verwacht, voor slechts 39 ct èn 10% korting! elke 2e zak van 47 voor -10% bij 3 pakjes Spar-margarine voor 120-10% van 50 voor .10% elk 2e blik van 60 voor 10% elk 2e blikje van 55 voor extra h|| 100 gram voor -10% 3 rollen van 45 voor 10% van 41 voor rol von 46 voor -10% 150 gram voor -10% zak van 47 voor -10% 200 gram voor -10% grote bus van 42 voor geldig van 5 januari-12 januari KOPEN BIJ DE SPAR IS SPAREN BIJ DE KOOP! mi-m WERKELIJK VOORDEEL - !O°/0 KORTING - 100°/o KWALITEIT DIRECTEUR VAN LANDBOUWONDERWIJS Bi.' de opening van de nieuwe mid delbare landbouwschool tc Emmcl- oord, heeft de directeur van het land bouwonderwijs, ir. N. J. A. van Keu len, gesproken over de ontwikkeling van het landbouwonderwijs in Ne derland. Hij zei, dat de landbouw- wintcrschool, waaraan nu bet etiket middelbare landbouwschool is gege ven, eigenlijk baar tijd heeft over leefd. Twee winterhalfjaren zijn niet meer voldoende om de jongelui het nodige te leren. De belangstelling voor de middelbare landbouwscholen is gelukkig nog stijgende. Toch is het, ook gezien de internationale ont wikkeling, die op het gebied van het landbouwonderwijs aan de gang is, nodig, dat er naast deze schoolvorm een volledige tweejarige middelbare landbouwschool komt, rnet daarnaast misschien zelfs nog een driejarige school. De sfeer, waarin het onderwijs in de wintcrscholen wordt gegeven, is te onrustig in die zin, dat er te veel in ccn korte periode moet worden ge leerd. Er moet ook gelegenheid zijn voor het doen bezinken van de leer stof. Spreker voerde ook meer op portunistische motleven aan. De uit gebreid technische scholen hebben twee- en driejarige cursussen. De driejarige sluiten aan op de hogere technische scholen. De leerkrachten aan de uitgebreid technische scholen zijn echter niet academisch gevormd, terwijl van de leerkrachten van de middelbare landbouwscholen negen tig pet een academische opleiding heeft gehad. Men. heeft in deze laatste onder wijsvorm het hoogste percentage bevoegde leerkrachten, terwijl er geen aansluiting ls naar de hogere landbouwschool. Er wordt op die ma nier niet uit het lerarenkorps ge haald wat er in zit. Het is dus volgens spreker de hoog ste tijd de door hem genoemde schoolvorm met volledig tweejarige cursus tot ontwikkeling te brengen. Men zal wel voorzichtig moeten star ten, men zal het in het begin bij ten hoogste één school per provincie moeten laten. Over de hogere landbouwscholen zei spreker nog, dat gestreefd zal moe ten worden naai- krachtige, vitale scholen met een behoorlijk leraren korps, waar de overheid niet aarze lend behoeft te staan tegenover in vesteringen in extra leermiddelen. Er zijn nu in ons land vier hogere landbouwscholen met specialisatie in de richting van de lerarenopleiding. Vier is echter te veel. Men zal zijn kracht moeten zoeken m beperking. Dat leidt ook tot de vraag, of er niet tc veel hogere landbouwscholen zijn. Perspectief zag spreker wel in op leidingen in dé sociaal-economische richting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6