Betogingen en politieke debatten in Brussel verliepen rustig Renate Leonhardt Explosie in Dortmund Stilte voor storm in Algerije had geen goud Engeland aan boord IN EMMELOORD STAAN PLOEG EN TREKKER IN DE KLAS EXPLOSIE IN KERNREACTOR DRIE DODEN DONDERDAG 5 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Vlaanderen wordt stakingsmoe Warenhuis in Belgische hoofdstad in brand gestoken Terwijl de kamer van volksvertegenwoordigers bijeen was, de den zich gisteren in Brussel slechts enkele botsingen voor» Aan deze kleine botsingen, waarbij de „betogers" zich wonderlijk snel uit de voeten maakten, toen de politie ingreep, was weder om een demonstratie van stakers in het centrum van Brussel voorafgegaan, 't Aantal deelnemers benaderde zeker de 10.000. Onder hen waren vele vrouwen en meisjes, blijkbaar winkel- en kantoorpersoneel. Ook liepen enkele tientallen onderwijzers in de stoet mee. De stemming onder de betogers leek grimmiger dan de afgelopen dagen. Opnieuw moest een aantal ruiten het ontgelden, ondermeer van twee dagbladen en van een bankge bouw. Herhaaldelijk werd de „Internatio nale" aangeheven. Het in het Frans gescandeerde „Eyskens au poteau" (Eyskens aan de galg) wisselde af met het Vlaamse „Eyskens, vort". Evenals de vorige dagen was het tram- en busverkeer in de stad stil gelegd. In het Brusselse centrum was het trouwens de gehele middag opvallend stil. De grote magazijnen, de luiken neergelaten en bewaakt door politie, waren vrijwel verlaten, hoewel een groot gedeelte van het personeel on danks de stakingsoproep aan het werk was gebleven. De stakingspos- ten leidden niet tot incidenten. Rustig debat Terwijl het cordon om het parle mentsgebouw werd versterkt zette de Belgische kamer van volksverte genwoordigers het debat over de „eenheidswet" voort. Het debat ver liep ook gisteren vrij rustig met slechts nu en dan luidruchtige bijval of interrupties van de socialistische banken, afhankelijk van de spreker, die aan het woord was. De leider van de Vlaamse vleugel van het socialistische vakverbond, Major, sprak in zijn rede formeel tegen, dat hij contact zou hebben opgenomen met de katholieke vakbond om tot een vergelijk te komen over de beëindiging van de staking in Vlaanderen. Hij eis te de volledige intrekking van-de „eenheidswet". De leider van de Waalse vleugel van de C.V.P., Herbiet, betoogde naar aanleiding van de in Waalse socialis tische kringen geuite wensen voor ..zelfbestuur" van Wallonië, dat een federatieve staatsvorm in strijd zou zijn met de Waalse economische be langen. Hij deed een felle aanval op het socialistische beleid ten aanzien van de staking en verklaarde, dat de Waalse katholieken trouw zullen blijven aan de- democratische instel lingen, tot de socialisten zeggend „naar wij hopen met U, indien U de serteert, zonder U". De kamer zal het debat vandaag voortzetten. De staking Inmiddels heeft het verbond van de Belgische nijverheid bekendge maakt, dat ondanks de nieuwe stakingsopdrachten de overgrote Deze persfotograaf in het woelige Brussel heeft het zekere maar voor het onzekere genomen en zich een stalen helm met het opschrift ,/pers" aangeschaft. Op deze wijze hoopt hij enige bescherming te hebben, als hij tussen de twee varen inzit CHINEES PORSELEIN". Een woord voerder van de bekende Duitse por seleinfabriek Rosenthal heeft woens dag bekendgemaakt, dat de nieuwe president John F. Kennedy opdracht heeft gegeven voor het vervaardigen van enkele honderden stuks Chinees porselein, dat het servies, dat de pre sident reeds bezit, zal aanvullen. De stukken zijn bestemd voor het zogenaamde gouden schoonheidsgav- nituur, dat eigendom is van de fami lie Kennedy. Enkele stukken, die zijn besteld, zul len gebroken delen van het servies vervangen, andere zullen het servies aanvullen. Amerikaanse producenten van Chi nees porselein hebben kritiek gele verd op Kennedy's bestelling bij een buitenlandse firma. Kennedy heeft reeds eerder voor zijn verkiezing kritiek moeten in casseren voor een dergelijk geval, toen bekend werd. dat hij verscheide ne kostuums had besteld bij zijn Londense kleermaker. meerderheid van de arbeiders aan het werk zijn in de fabrieken van Antwerpen, in de provincies Bra- i bant, Oost- en West-VIaanderen, Limburg, Luxemburg en Namen, i Door het opheffen van de beper- i kingen op de elektriciteitsvoorzie ning is het aantal werkwilligen toegenomen, aldus het verbond, dat voorts zegt dat een aantal fa brieken stilligt als gevolg van intimidatie en in de provincies Henegouwen en Luik de toestand „ongewijzigd blijft". Het Belgische leger heeft woensdag in Aarlen aan de Franse grens de gasfabriek bezet. Het personeel had geweigerd gevolg te geven aan de opdracht het werk te hervatten. Rijkswachters duwen met liet ge weer in de hand passanten in de- Brusselse binnenstad, naar de kant van de straat'. Brand Even voor één uur brak gistermid- l dag In de kelderruimten van een wa renhuis te Brussel brand uit, waar- I door een aantal kisten en zakken, die j voor het grootste deel leeg waren, verloren gingen. Men zon ter plaatse stukken papier hebben gevonden die in brand waren gestoken. Als voorzorgsmaatregel bleef het warenhuis een uur gesloten. De poli tie bleef bij het gebouw de wacht houden. Piet Visser zonder bewijs (Van onze correspondent) Nadat de tragikomedie betref fende het goud van de Kenate Leonhardt al bijna in het ver geetboek was geraakt, worden we aan het begin van het nieu we jaar onverwacht weer eraan herinnerd door een circulaire van „De commissie van drie", welke een min of meer sensatio nele mededeling bevat. We lezen hierin namelijk zwart op wit, dat de heer Piet Visser te Wij- dewormer thans heeft bekend geen enkel bewijs in zijn bezit te hebben, als zou de Renate Leonhardt, toen het schip destijds bij Texel werd ge torpedeerd goud aan boord hebben gehad. Dönderslag Nadat de heer Visser jarenlang met een grote halsstarrigheid het tegendeel is blijven beweren, komt deze mededeling waarschijn lijk ook voor de aandeelhouders, aan wie de circulaire is gericht als een donderslag bij heldere he mel. De commissie, welke onder leiding van de heer Jan Kuijl Jr. te Gorinchem, nog altijd de belan gen van de aandeelhouders behar tigt. windt er overigens geen doekjes om. Aan de hand van de door haar gedane onderzoekingen uit zij aan het adres van de heer Visser allerlei beschuldigingen, welke variëren van sabotage tot misleiding en dit doet zij aan de hand van een aantal bewijzen, welke in de loop van het onder zoek zijn opgespoord. Turkse regering treedt af Dit onderzoek leidde onder meer naar Engeland, waar de commissie in contact is getreden met de Engel se admiraliteit en The Public Record Office. Door deze instanties werd verklaard, dat men niets wist van goud, dat zich aan boord van de Re nate zou hebben bevonden. Aan de hand van een en ander er wordt onder meer gesproken van op lichting wordt aan het eind van do circulaire een beroep op de justi tie gedaan om in te grijpen. Logger geramd door onbekend schip Op de Noordzee, ter hoogte van Den Helder, heeft zich een merkwaardige aanvaring voorgedaan tussen een Katwijkse logger en een onbekend gebleven vrachtschip. Nadat de 170 ton metende Katwijkse motorlogger KW 20, de „Grietje", maandagavond laat uit IJmuiden naar zee was vertrokken om naar de visgronden op te stomen, verscheen plotseling in het duister op ongeveer veertig mijl ten noordwesten van IJmuiden de schim van een vracht schip. Het zicht was goed, al was de zee nog ruw na het stormweer van maandag. Het vrachtschip ramde de „Grietje die eigendom is van de N.V. Visserijmaatschappij „Kenne- merland" in Katwijk aan Zee, bij het voorschip ter hoogte van de ver schansing. De kop van de „Grietje" werd in elkaar gevaren, de voorste ven gebroken. Het vrachtschip heeft van de aanvaring vermoedelijk niets gemerkt en is doorgevaren. De be manning van de „Grietje" weet dan ook geen naam of nationaliteit van het schip. De Katwijkse logger, die ook water maakte, moest terugkeren naar IJmuiden, waar het schip gis termorgen aankwam. UNIEKE LANDBOUWSCHOOL Onderwijsinrichting vol nieuwe vindingen In Emmeloord heeft de directeur-ge neraal van de landbouw, ir. A. D. van de Plassche, gistermorgen een middelbare landbouwschool geopend, waarvan vooral de me- chauisatiehal uniek is in ons land, zowel door zijn omvang als door zijn inrichting. In de los van het hoofdgebouw staande hal staat een vrijwel complete collectie van in de Noordoostpolder gebruikte landbouwmachines: trekkers, maai-dorser, zelfbinder, ploeg enz. Samen zijn ze ongeveer een ton waard, maar een gedeelte, ervan is geleend of als geschenk ont vangen. Op deze. machines mogen do leerlingen ..droogzwemmen". Op het veld zal alleen incidenteel ge werkt worden. In de hal staat een aantal lessenaars opgesteld, die met een eenvoudige handgreep kunnen worden omgetoverd in werkbankjes, compleet met bank schroef, zodat de leerlingen er theorieles kunnen krijgen en praktisch kunnen werken. De le raar mechanisatie van de school, de heer J. G. Knuivers. heeft, ze zelf ontworpen. van de heer Het Turkse kabinet is gisteren afgetreden Om liet Staatshoofd, J Een andere ui'tvindin; generaal Gursel, „bewegings vrijheid" te geven. Dit is in An kara meegedeeld. De ministers zullen echter in functie blijven tot het nieuwe kabinet gevormd is. Het aftreden lioudt verband met de instelling van een nieuwe grondwet gevende vergadering. Deze zal ge vormd worden uit de 272 leden van de kamer van volksvertegenwoordi gers en de leden van het comité voor nationale eenheid, dat opgericht is na de staatsgreep van 27 mei, toen de regering-Menderes omver werd geworpen. Knuivers is een platte wagen op luchtbanden, voorzien van een draaischijf. Meteen takel worden op die draaischijf allerlei werk tuigen neergezet. De grote schuif deur, die de lial van het aangren zende leslokaal scheidt, wordt ge opend en de wagen rijdt het les lokaal binnen. Ook grote machi nes kunnen uiteraard dat leslo kaal binnenkomen. Voor uitlaat gassen hoeft men niet bang te zijn, want er is een elektrische af zuiginstallatie in de vloer. De school wordt beheerd door de Ver eniging ter bevordering van land en tuinbouwonderwjjs in de Noordoostpolder, een autonome vereniging. voortgekomen uit twee voormalige eveneens autono me verenigingen. Tussen de nieu we vereniging- en de algemene en christelijke landbouw- en land- bouwarbeidersorganisatie in de polder bestaat een „familierela tie", in die zin, dat deze organisa ties de bestuursleden der vereni ging voordragen. Het onderwijs wordt op christelijke grondslag gegeven. De school biedt plaats aan 102 leer lingen, verdeeld over twee leerja ren van elk twee klassen en heeft ongeveer 700.000 gulden gekost. Zij is ontworpen door architect Vishker vau liet bureau Rothuizen en Vishker in Rotterdam. Twaalf doden In de zuurstoffabriek van de staalfa briek „Westfalenhuette" in Dortmund heeft zich gisterochtend een zware ontploffing voorgedaan, die aan twaafl mensen liet leven heeft ge kost. Volgens een woordvoerder van de staalfabriek hebben zes mensen ern stige verwondingen opgelopen. Een brand, die als gevolg van de explosie uitbrak, is inmiddels geblust. Vijftien mensen hebben ernstige verwondingen opgelopen. De ontploffing deed zich vermoedelijk voor bij het aftappen van vloeibare zuurstof. Het gebouw werd zwaar beschadigd. Verscheidene arbeiders werden door de luchtdruk naar buiten geslingerd. Vele "ruiten in de omgeving werden vernield. Als door een wonder werden de leiding voor hoogovengas, die in de onmiddellijke nabijheid van de zuurstoffabriek loopt niet beschadigd. Arrestatie in Engelse moordzaak De Britse politie heeft de 29-jarige Amerikaan Eugène Boshears, een sergeant van de Amerikaanse lucht macht, aangehouden ondër verden king van moord op het 20-jarige meisje Jean Constable, wier stoffe lijk overschot dinsdagmorgen vroeg was gevonden in een greppel in een afgelegen streek in de omgeving van Ridgewell, in het Engelse graafschap Essex en tien kilometer van de luchtbasis Wethersfield. Boéhears, die ongevébr tjvee jaar in Engeland is, is gehuwd en heeft drie kinderen. Zijn arrestatie geschiedde na een uitgebreid onderzoek op de luchtbasis door Engelse rechercheurs in samenwerking met de Ameri kaanse militaire politie. Zijn gezin vertoeft in verband met de nieuw jaarsviering bij familie in Schotland. Dinsdagavond heeft zich een explosie voorgedaan in oen experimentele kenrreaktor van het Amerikaanse le ger te Idaho Falls, in liet- zuiden van de slaat Idaho. Bij deze chemische explosie, die $en liogc dosis van radio- aktieve straling vrijmaakte, zijn drie personeelsleden van het realctorcen- truni om het leven gekomen. Gevaar voor de overigens lége om trek van het centrum bestaat niet, zo is door de commissie voor atoomener gie meegedeeld. De drie mannen be dienden de kleine reaktor SL-1, die het r prototype is van een transportabele atoomreaktor welke door het Ameri- I kaanse leger ontwikkeld wordt. Het J centrum bezit een groot aantal kern- reaktors, waarbij een aantal experi- j mentele zijn. De explosie ontstond door nog niet opgehelderde ooi zaak in een chemische installatie bij de reak tor. Een grote hoeveelheid radio-ak- tïeve straling werd vrijgemaakt. J Het Wereldgebeuren Doel bereikt Dinsdagavond vijf voor half elf werd het radio-programma van Cuba onderbroken. In de studio i van Havanna zette gen technicus een grammofoonplaat met het Cubaanse volkslied op. De Cubanen weten het zo langzamerhand al: wanneer de nationale hymne door de ether '.klinkt, dan" volgt er een extra- nieuwsuitzending. Het afgelopen jaar heeft men er vrijwel maandelijks één geliad en altijd ging het over de vor- deringen van' Fidel Castro tegenover ,i de Amerikaanse vijanden. Als het nieuws erg belangrijk is. stapt Cas- tro zelf naar de t.v.-studio en voert I een urenlange one-man-show op. Men i kan zich alleen verwonderen waai* j Castro dan het uithoudingsvermogen I en de woordenschat onder de warme t.v.-lampen vandaan haalt. De radio bracht dinsdagavond het nieuws dat president Eisenhower had besloten j de diplomatieke betrekkingen met Cuba te verbreken. Nadat nog eens het volkslied was gespeeld, voegde een ijlings naar de studio gebrachte commentator aan het bericht a l'im- proviste toe dat het verbreken van de politieke betrekkingen alleen maar een voorwendsel is ..vanwege het feit dat Cuba de terugtrekking van driehonderd Amerikaanse spion nen uit Cuba had bevolen". „Nu de terroristische plannen zijn ontdekt, antwoordt het imperialisme met de gebruikelijke onbeschaamdheid", zo I zei de radio-man. Met de driehonderd spionnen bedoelde men in Cuba het 1 personeel van de Amerikaanse am bassade in Havanna, Cuba's hoofd- stad. dat het land moet verlaten. I Hiermee is dus een"eind gekomen aan de eerste ronde van de strijd tussen Amerika en Cuba. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen door Amerika is een logisch gevolg van de stelselmatige diefstal van Amerikaanse eigendom men in Cuba en van de aanhoudende beledigingen van de over het paard getilde Rusland-vriend Castro aan het adres van Eisenhower. Laatstge noemde was woensdag vrij optimis tisch. Hij zei uit naam van alle Ame rikanen "dat de vriendschap voor het volk van Cuba „onveranderd is ge bleven. al zucht het onder het juk van een dictator". De volgende stap van Fidel Castro zal wel zijn dat de Verenigde Naties zal worden ge vraagd een eind te maken aan het bestaan van de Amerikaanse bases in Cuba. En waar de meerderheid van deze volkenbond, zoals al meer malen is gebleken, graag het oor te •luisteren legt naar de wensen van ..ontwakende volken", zal het Ame rika niet meevallen de bases te be houden. Kroesjtsjew, die zelden een regeringsleider ontmoette die hem in onbeschaamdheid en ongemanierd heid evenaaVde, heeft meermalen ge toond in Castro een groot vriend te bezitten. De Russische heerser was zelfs zo royaal dat hij toezegde ra ketten tc gebruiken als het „vrede lievende" werk in Cuba zou worden gestoord. In de Cubaanse letterkunde komen vele dichters voor, die ook' in Europa een zekere bekendheid hebben. De meeste poëten zijn ver knocht aan dc lyriek. Een zekere vorm van lyriek kan men ook Castro niet ontzeggen'en als vele kunste naars valt ook hij door zijn kledij op. Zelden is een vréemdere figuur voor het forum van de Verenigde Naties verschenen (afgezien van Kroesj tsjew die op één schoen en een sok op zijn plaats zat) dan de in battle- dress geklede Cubaanse heerser met de ruw-bijgewerUte baard. De leger- kledij past wel heel goed bij zijn po litiek: strijd tegen de buitenlandse diplomaten die willen verhinderen dat Cuba een weg opgaat, die naar een totale vernietiging voert. De we reld is er niet van onderstboven ge raakt. toen de diplomatieke betrek kingen tussen deze landen werden verbroken. Zoiets komt na de tweede wereldoorlog regelmatig voor. Maar een dergelijk abrupt eindigen van de vriendschappelijke betrekkingen tus sen twee landen, is eigenlijk de voor laatste trede op de trap naar een ge wapend treffen. Tenzij met de beslis sing van Eisenhower Castro zijn doel heeft bereikt en ook het restant je Amerikaans bezit op Cuba kan wor den genaast. Eeuwen geleden landde Columbus aan de Cubaanse kust. Men zegt dat hij. toen hij aan land ging, in zijn rechterhand een zwaard en in zijn linkerhand een kruis had. Castro is er druk mee bezig deze symbolen te vervangen door sikkel en hamer. SCHIP ZINKT OP MAAS - SCHIPPER VERDRINKT (Van onze correspondent). Op de Maas bij Wessem ter hoogte van de benedenmoiul van liet kanaal Wessem-Nederwcert is dinsdagavond het 129 ton metende m.s. „Gerjo" uit Panheel na aanvaring met de kempenaar „Sjouwer 2" gezonken. De 43-jarige schipper B. Heijmen uit Lommei (België) is hierbij verdron ken. Het aangevaren motorschip zonk na de botsing onmiddellijk. De schipper, zijn echtgenote en beide kinderen sprongen overboord. De vrouw van de schipper en ook de kinderen wer den door per roeiboot toegeschoten hulp spoedig hierna uit het water opgepikt. De schipper, die aan de andere zijde van het schip oveSiQord was gesprongen, werd niet meer ge vonden. Grimmig verstoppertje spelen Iu de donkere straten van Algerije is een grimmig verstoppertje spelen aan de gang. Er is in verband met de bloedige relletjes, die velen liet leven hebben gekost een avondklok in gesteld in de stad. Alge rijnse rebellen echter wa gen zich toch op straat om overal plakkaten aan te plakken, waarin de Isla mitische bevolking, wordt opgeroepen de verkiezin gen te negeren „met alle ten dienste staande midde len". Bovendien sluipen door de don kere straten Europese extre misten, die aanplakbiljetten verspreiden ten gunste van de „Frans Algerije'-gedachte. Militairen en politie patrouil les zijn vortdurend op zoek naar de verscholen figuren. Machtsvertoon Alles behalve verstoppertje speelt de Franse vloot. Frankrijk heeft 15 oorlogs schepen in paraatheid ge bracht om door middel van machtsvertoon eventuele ablokmakers te ontmoedigen Tot deze schepen behoort een vliegdekschip, de „Lafayette" en de 10.000 ton metende krui ser „Colbert". Aan boord van deze schepen zijn 6000 zeelieden en vele hónderden mariniers, die on middellijk in actie kunnen ko men, als het nodig zou blijken. Volgens berichten in Algiers worden nog duizenden man schappen uit Frankrijk naar Algenje gezonden, om te hel pen bij het handhaven van de rust. Er zijn reeds extra eenheden van de landmacht, alsmede eenheden van de valscherm- troepen in Oran ert Algiers sa mengetrokken. De Franse minister van de fensie, Pierre Messmer. is thans in Algerije. Hij heeft de laatste 48 uur besprekingen gevoerd met diverse bevelheb bers, om de veiligheidsmaat regelen te hespreken. Vrees De regering in Parijs vreest, dat de Islamitische rebellen dc bevolking zoveel vrees zul len aanjagen, dat deze niet naar de stembus zal durven komen. De regering in Parijs heeft juist hoop gevestigd op een bijzonder omvangrijke ..ja" stem uit de Algerijnse bevolking. Ook vreest men, «lal de vei ligheidstroepen, die uit het be trekkelijk rustige binnenland naar de steden zijn gebracht om daar met de verkiezings dag te helpen bij het handha ven van de orde, in feite de Algerijnse rebellen, die vanuit Tunis en Marokko opereren, een kans hebben gegeven in 't binnenland enkele „spectacu laire" daden van verzet te ple- EISENHOWER ..vriendschap voor Cuba blijft Dodelijk bedrijfsongeval Dc 57-jarige Ph. Klop uit Dordrecht heeft het leven verloren, doordat hij op het fabrieksterrein van het con structiebedrijf Montan de Dordrecht twee zware ijzeren balken op het li chaam kreeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5