GRATIS HONIG GELDPRIJZEN Bouwcapaciteit laat meer woningbouw toe 500 HONIG WESTKAPELSE ONDERWIJZERES ONTVING KONINKLIJK GOUD <-2 win Zeeuwse Almanak BUISMAN VIJFDAAGSE WERKWEEK BIJ N.V. F0CUS-VEILIG Dit zijn de Serie HH No. 69456 ƒ2500 Serie HH No. 39031 1000 Serie HH No. 44533 1/250 „100 50 «ƒ25 UITBETALING PRIJZEN: soepen Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 JANUARi 1961 KAMER VAN KOOPHANDEL MEENT Be trieste wonïngbouwsituatie is gistermiddag ook besproken in de kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden, die te Goes in „De Korenbeurs" vergaderde. Het was de lieer K. J. van Loo, die dit onderwerp aansneed en daarbij niet alleen kritiek leverde op de geringe toewijzing aan Zeeland, maar ook op de wijze waarop de bouwvergunningen afkomen. Tussen het tijd stip, waarop de bouwplannen worden ingediend en het verle nen van de vergunning ligt soms anderhalf jaar, zei de heer Van Loo. De oorzaak: er zijn allerlei ambtelijke instanties mee gemoeid. Onbillijkheden in veertarieven Er wordt nu wel van hogerhand betoogd, dat er spanningen op de bouwmarkt zijn .maar die worden Juist in de hand gewerkt door de trage wijze van werken bij de of ficiële instanties. De bouwvakar beiders kunnen hier niet aan het werk worden gehouden met als gevolg" dat ze wegtrekken. Daar naast worden allerlei onbillijkhe den in stand gehouden, zoals loon- verschillen tengevolge van de ge meenteclassificatie. Bij een goed woningbouwbeleid zou er in Zee land veel meer dan tot nu toe. ge bouwd kunnen worden, meende de heer Van Loo. De heer L". J van 't Westende' was het met de opvattingen van de heer Van Loo volkomen eens. Het ziet er voor Zeeland maar slecht uit. vond hij en voorts betoogde hij dat hier twee verschijnselen bijzonder ver ontrustend waren: toenemend wo ningtekort en afnemende toewijzing. De heer Van 't Westende achtte het huidige woningbouwbeleid onbegrij pelijk en meende, dat hier een woord van duidelijk protest op zijn plaats tal onbillijkheden; en voorts over de hoge aansluitingskosten van de P.Z. E.M. voor nieuwe industrieën, welke kosten een hoge last betekenen bij de vestiging van bedrijven. De heer J. H. Roose vestigde hierop de aan dacht, Beide punten zullen door het bestuur der kamer worden bekeken. Voordat deze zaken aan de orde kwamen had de voorzitter woorden van welkom gesproken tot twee nieu we leden, de heren E. C. Oosterhuis en H. Beenhakker. De voorzitter, de heer C. A. Kammeraad en de beide ondervoorzitters, de heren K. van Everdingen en C. F. van der Peijl werden herkozen. Onderhoud rijksweg 60 voor 1961 aanbesteed In het rijkswaterstaatskantoor te Middelburg is woensdag het onder houd van rijksweg 60, gedeelte Perk- polderHulstBelgische grens, als mede van de veerhaven Perkpolder met' bijkomende werken, aanbe steed. Voor dit werk waren zeven gegadigden, van wie dc N.V. aan nemersbedrijf v.h. fa. B. M. van Noordenne en Zonen te Hardinxveld- Giessendam met f 66.700 de laagste was. De 'verdere inschrijving luidt: 2. A. v. d. Straaten jrs. N.V.. Hansweert, f 67.000: 3. Gebr. Lucasse. Klooster- zande. f 67.340; 4. Fa. wed. P. R. Toussaint en Zn., Cadzand, f 68.441; 5. J. en K. T. de Oude. Biervliet, f 69.500; 6. Fa. gebr. de Bokx. Ter- neuzen, f 73.000; 7. L. L. Dekker, Vlissingen, f 76.000. Jongetje reed met trekwagen in put De 11-jarige A. N. uit Bruinisse liet zich met een trekwagen van de afrit die de toegang geeft tot de nieuwe haven aldaar, afrijden. Hij kwam daarbij in een put terecht, die in het plantsoen aan de Dee was gegraven en met rood-wille vaten was gemar keerd. De trekwagen viel om en de jongen brak een arm. Hij moest naar het Zweede Rode-Kruisziekenhuis in Zierikzee worden vervoerd. Vijfentwintig jaar koster De heer W. Gillissen te Westdorpe, vierde zondag zijn 25-jarig jubileum als koster bij het r.-k. kerkbestuur aldaar. Ter gelegenheid hiervan ont ving hij naast- vele gelukwensen, een enveloppe met inhoud. De voorzitter van de kamer, de heer C. A. Kammeraad. was het met bei de sprekers eens en verzekerde dat het bestuur der kamer voortdurend zal nagaan of en in hoeverre activi teiten van de kamer gewenst zijn. Tijdens deze vergadering kwam ook ter sprake het plan, dat bij bepaalde instanties in studie is. om een deel van het kanaal door Walcheren te dempen. De voorzitter verklaarde dat hij over deze kwestie inlichtingen had ingewonnen, waarbij hij de ver zekering had ontvangen dat alvo rens eventuele plannen zullen worden voorbereid met de betrokken on dernemingen langs het kanaal uit voerig overleg zal worden gepleegd. Er zal voor worden gewaakt, dat hun belangen geschaad worden. De heer Kammeraad wijdde vervol- I gens een korte beschouwing aan het I advies, dat de S.E.R. aan minister De i Pous heeft uitgebracht over de reor ganisatie van de kamers. Indien dit rapport zou worden aanvaard en via een wet door de Staten-Generaal zou worden aangenomen, zal het aantal leden van de kamer voor de Zeeuwse eilanden van 28 op 36 komen, terwijl de groep werknemers van 3 op 9 wordt gebracht. Over twee punten werd tenslotte nog gediscussieerd: over de verhoging- van de veertarieven op de Wester- ■chelde voor autobussen, aan de orde gesteld door de heer J. P. L. van Manen, die daarbij wees op een aan- BIJ VEERTIGJARIG JUBILEUM: Mej. Van Eenennaam hartelijk gehuldigd Mejuffrouw J. J. van Eenen naam, onderwijzeres aan de openbare lagere school van Westkapelle, is woensdagmid dag koninklijk onderscheiden. Waarnemend-burgemeester W. Gabriëlse speldde haar de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Dit gebeurde tijdens de huldi ging in het gemeentehuis, in verband met het 40-jarig jubi leum van mejuffrouw Van Eenennaam als onderwijzeres. De toekenning' van deze onderschei ding is de kroon op haar werk. „En zij heeft 'm hard verdiend". Hebt U ook al reumatiek? Wie de kwellingen van reumatiek kent. weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pij nen. Zodra U Uw kwaal bestrijdt met Kloosterbalsem (Akker-Balseml waar van de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende bal sem Uw piin lenigt. Niet voor niets zegt men: ..Kloosterbalsem geen goud zo goed." VAN TOT LAATSTE BIETEN j verscheping te wachten. Deze bie- o„ ten zullen echter via Brouwersha- De woorden „laatste bieten" doen het t" wellicht ai vermoeden, dat we in dit hoekje vandaag weer enige woorden zullen wijden aan de veel besproken bieten. Het gaat zo lang zamerhand echter om dë laatste. Wat Bruinisse betreft in ieder ge val. Het is voorbij. Men veegt er het bletenslik van de klompen en kijkt met voldoening naar de lege haven, waar geen bietenschepen meer lig gen. want de laatste produkten zijn afgevoerd. Een en ander geschiedde met 62 schepen en de leveringen gingen naar Puttershoek en C.S.M. In Schouwen lagen per eind decem ber overigens nog 6 miljoen kilo op S TREEKVERVOER Het veranderen van de naatn Stoom tram Walcheren in Streekvervoer Walcheren" brengt onder meer mee dot. de holtebordjes veranderd moe ten worden en deswege liter en daar tijdelijkverwijderd. Nu zochten wij gistermorgen, op weg van Vlis singen naar Koudekerke, helemaal niet naar een haltcbordje, maar naar een lantaarnpaal. Want daar bedient de Stoomtrampardonhet Streek vervoer. zich ook van. zo bleek ons uit de Zeeuwse Reisgids. ,Mouedijkestraat!L.p. 57-}". stond er in de gids aangegeven en na het L p. met. „lantaarnpaal' vertaald te heb ben, zijn wij op zoek gegaan. Maar dat. is onbegonnen werk. Wan neer wij consequent naar L.p. 57.} gezocht zouden hebben, waren wij misschien op de boulevard tereghl- Jekomen, want ter hoogte van de alte aan de overzijde van de straat - waar nog wel een bordje stond waren uitsluitend lantaarnpalen in de nummers 900 tot 1000 te vinden. Op die manier zie je door de palen het bos niet meerlaat staan een bushalte. Enfin, de bus stopte gewoon ter hoogte van het bordje aan de over zijde van de straat, bij L.p. 960 of daaromtrent en zo kwant het streek vervoer toch nog terecht..... ven worden afgevoerd. MOSSELEN" De mosselexport via Bruinisse mag ook wel enige naam hebben. In december van het vorige jaar liep alles op bevredigende en nor male wijze en naast het grote contingent, dat uit de Wadden zee werd aangevoerd, mocht de aanvoer van de Zeeuwse stromen (Grevelingen westelijk deel) toch ook een bescheiden woordje mee spreken. De kwekers die tot dus ver nog niet konden Ieveken en dus ook hun 107% (het totale contingent per 31 december ge ëxporteerd was 107% van de to tale standaardcapaciteitscijf ers niet konden halen, beginnen nu ook de achterstand snel weg te werken. Wekelijks kunnen zij 'n of meer vrachten aanvoeren. He laas treft men hier ook uitzonde ringen aan. Twee kwekers uit Bruinisse hadden per 31 decem ber van het vorig jaar nog niets geleverd. AARDAPPELEN Bleten, mosselen, aardappelen, zo alles bij elkaar gaat er wel een cn ander in de provincie om. De aardappelen moeten we echter even buiten de pro vincie zoeken, en wel op de Zoormveg te Bergen op Zoom alwaar ze, keurig verpakt in zakjes van dertig kilo, zo maar op straat werden gevonden. De politie neeft de stellige indruk dat de ze aardappelen van een auto zijn gevallen. De eventuele verliezer wordt dan ook vriendelijk verzocht zich om inlichtingen tot net hoofdbureau te Bergen óp Zoom te wenden. GOUD Volgende week woensdag hopen Jan Smeijers en Maria Maas nun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Sportmensen zullen wellicht met een begrijpen over welke Jan en Maria het nier gaat, want van 1919 tot 1949 exploiteerde dit echtpaar café de Raaijberg te Bergen op Zoom vlak bij de bekende wieler baan. Tal van renners van naam uit binnen- en buitenland en tal van voetballers bovendien zullen zich dit echtpaar nog best herinne ren. zo verzekerde de heer Gabriëlse in bet felicitaliespeeehje, dat hij af stak. Hij wees daarbij op de vak kennis en de plichtsbetrachting, die „juffrouw" Van Eenennaam in deze periode aan de dag heeft gelegd. Bewondering had de wet houder ook voor de wijze, waarop de onderwijzeres de laatste jaren, met niet altijd even goede gezond heid, haar taak heeft vervuld. „Bijzonder honkvast", noemde de heer Gabriëlse de jubilerende on derwijzeres, omdat zij van de veer tig jaar er ongeveer 39 in West kapelle heeft doorgebracht. Na een half jaar tijdelijk dienst in Westkapelle. vanaf januari 1921, trad mejuffrouw Van Eenennaam in vaste dienst in Kamperland. Nog geen jaar later kwam ze ech ter terug naar haar eerste school, in vaste dienst en nu voorgoed. Namens het gemeentebestuur bood de wethouder een exemplaar van het Zeeuws fotoboek „Ontworsteld Land" en het, gebruikelijke <ge-, schenk onder couvert aan. H erinneringen De inspecteur van liet lager onder wijs ïn Zeeland, de heer A. Leen- houts, bracht eveneens zijn geluk wensen over. In zijn toespraakje ging deze terug tot de naoorlogse jaren, toen de openbare lagere school was ondergebracht in een barak, „beladen, met droeve herin neringen". Hij verklaarde, de energie waar mee juffrouw Van Eenen naam toen de zaken had aange pakt, bijzonder te hebben geap precieerd. De heer Leenhouts bracht vervolgens enkele voorval len in herinnering, die zijn bewon dering hadden gewekt. ,,U kunt trots zijn op de resultaten, die U hebt bereikt", zo zei 't hoofd van de school, de heer I. W, van de Sande, in zijn felicitatiespeech- jc. Hij stond ónder meer stil bij net feit, dat de onderwijzeres de stap van stad naar platteland had gewaagd en in Westkapelle te recht was gekomen in een tijd, toen de jongens en meisjes nog in de Walcherse dracht naar school kwamen. De heer Van de Sande bracht verder de gelukwensen over van de afdeling Walcheren van de Nederlandse Onderwijzers vereniging en var. dc afdeling Onderhoud Kanaal door Walcheren aanbesteed Woensdagochtend heeft de rijkswa terstaat te Middelburg het onder houd van het Kanaal door Walcheren met bijkomende werken voor 't jaar 1961 aanbesteed. De laagste inschrijver voor dit werk was de firma K. W. Dekker uit Vce- re met f 103.800. Voor de overige in schrijvers werden de volgende bedra gen genoteerd: 2. C, van de Klippe, Vlissingen, f 105.900; 3. J. la Gasse, Koudekerke, f 106.400; 4. N.V. aan nemersbedrijf v.h. fa. B. M. van Noordenne en Zonen, Hardinxvcld- Giessendam, f 107.580; 5. A. J. Her wig, Willemstad, f 109.750. Laat 'n handje helpen voor koffie op z'n best! (ook als 'I poederkoffie is) MET INGANG VAN I APRIL Onderhandelingen leidden tot c.a.o. De directie van de N.V. Focus-Veilig te Middelburg heeft zich bereid ver klaard met ingang van 1 januari j.l. een c.a.o. voor het personeel af te sluiten. Als een van de belang rijkste punten staat hierin omschre ven, dat met ingang van 1 april a.s. de vijfdaagse werkweek in het be drijf zal worden ingevoerd. Dit is het resultaat van de laatste besprekingen tussen directie en vertegenwoordi gers van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., nadat de onderhandelingen een tijdlang in een impasse hadden verkeerd. In een besloten bijeenkomst In het verenigingsgebouw de „Gouden Poorte" hebben vertegenwoordigers van de vakbonden woensdagavond het personeel van de N.V. Foeus-Vei- lig op de hoogte gebracht van de bereikte resultaten. Deze zijn: een mantel-c.a.o.. waarin de lonen nog niet geregeld zijn, hetgeen echter in overleg met de directie van de N.V. Focus-Veilig nog vóór 1 april a.s. zal geschieden: de invoering van de 45-urige werkweek met ingang van 1 april a.s.. terwijl alle werknemers bovendien in het pensioenfonds zul len worden opgenomen. Raad Brouwershaven zal opnieuw wethouder kiezen De heer J. J. Klaasse (prot. chr.) te Dreischor, die maandag tijdens de eerste raadsvergadering van de nieu we gemeente Brouwershaven tot wet houder werd gekozen heeft wegens drukke werkzaamheden voor deze functie bedankt. Ter verkiezing van een andere wethouder zal de raad zaterdagmorgen om tien uur in open bare vergadering in het stadhuis van Brouwershaven bijeenkomen. De heer J. Dekker (p.v.d.a.) heeft zijn wet houdersbenoeming aanvaard. Westkapelle van Volksonderwijs. Ook sprak hij een persoonlijk fe- licitatiewoord. Geschenken van het onderwijzend personeel en de Walcherse onderwijzersafdeling ontbraken evenmin. Tenslotte voerde dc voorzitter van de ouder commissie, de heer D. van Alphen het felicitatiewoord. Burgemees ter Th. H. de Meester, die met va kantie is, zond een gelukwenstele- gram. De huldiging werd onder meer bij gewoond door diverse raadsleden, het schoolpersoneel, ds. W. Oost hoek en enkele familieleden van mejuffrouw Van Eenennaam. Uit handen van wethouder W. Ga briëlse heeft mejuffrouw J. J. van Eenennaam, onderwijzeres aan de openbare lagere school vaA Westkapelle, woensdagmid dag de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, ontvangen. Deze onderscheiding werd haar toe gekend in verband met haar J/0- jarig jubileum als onderwijzeres. (Foto P.Z.C.) Zoals bekend hadden de Algemene bedrijfsgroepencentrale (A.B.C.), de Christelijke bedrijfsgroepencentrale in Nederland (C.B.C.) en de Neder landse katholieke bond van werkne mersisters) in industriële bedrijven „St. Willibrordus" begin december een bijeenkomst belegd voor het per soneel van de N.V. Focus-Veilig om de ontstane impasse in de onderhan delingen over de c.a.o. te doorbre ken. Op deze vergadering was het merendeel van de ruim zeventig personeelsleden van het bedrijf te- genwoordigd. Het percentage geor- ganiseerden is sinds deze bijeen komst gestegen van 45 tót 95. A/VWVVWVWVA*A\A/VVVVV\A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 7. Jubileum A. van Oosten bij Waterleiding De fitter A. van Oosten uit 's-Heer- Arendskerke, in dienst van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zuïd-Be- veland", heeft woensdagmiddag in besloten kring in „De Prins van Oranje" te Goes zijn 25-jarig dienst- jubileum gevierd. De bijeenkomst werd bijgewoond door vrijwel alle personeelsleden van de waterleidingmaatschappij uit Goes en uit Ossendrecht. De jubilerende fitter werd toegesproken door de di recteur van het bedrijf, ir. M. J. Stoel Feuerstein, die hem prees om zijn werklust en ijver. Hij herinnerde er aan, dat de heer Van Oosten het ge hele buizennet ran de maatschappij op zijn duimpje kent. Als blijk van waardering voor 25 jaar trouwe dienst overhandigde de heer Stoel de jubilaris een enveloppe onder couvert. Namens het personeel sprak de heer A. Parmentier, technisch hoofdambte naar. de heer Van Oosten toe. Hij haalde herinneringen op en verklaar de, dat de werkkracht van de jubila ris voor hem altijd een voorbeeld is geweest. Namens het personeel bood hij de heer Van Oosten een horloge aan. Het gezelschap bleef daarna nog enige tijd gezellig bijeen. (Advertentie) Bekijk uw waardebon goed!, Hebt u nr 69456 of 39031 of 44533 dan behoort U tot de gelukkigen. Alle waardebonnen met deze nummer» krijgen een prijs. Want dit zijn de winnende nummers, getrokken -door Notaris Mr. C. Walig te Zaandijk. Dc scrie-letters vóór de nummers bepalen het gewonnen bedrag! Serie GS Ne. 69456 Serie NN No. 69456 Serie 66 No, 39031 Serie NN No. 39031 3 overige ies No. 69456 j s No. 39031 „10 Alle overige C series No. 44533 J Serie 66 No. 44533 Serie NN No, 44533 Uilsluitend bet meI BEIVARE.S bedrukte deel rati de folder is prijsbepalend! Prijzen beneden f 50.-. Prijsbepalend deel van de folder aangetekend zenden aan HONIG, Postbus 45, Koog aan dc Zaan. Gratis Geldprijs wordt per postwissel overgemaakt. Overige prijzen: HONIG bericht zenden welke serielctters cn num mer u bezit, waarna controle cn uitbetaling volgt. loyale ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Goese middenstanders over vrije zaterdag Een aantal Goese middenstanders uit de groot- en kleinbedrijven heb ben woensdagavond in lunchroom Luteyn te Goes een oriënterende be spreking over een eventuele vrije zaterdag (middag) in de midden- standsbedrijven. Eesluiten werden niet genomen. In een vergadering van de afdeling Zeeland van de K.N.M.B., die volgende weck dinsdag in Goes zal worden gehouden, zal deze kwestie een punt van bespre king uitmaken. VANDAAG Middelburg-City: Een prinses neemt va kantie; 20 uur. a l. Electro: Shane; 19.30 uur. 14 jaar Gouden Poorte: Jaarvergadering A.N. M.B.; 20 uur. Vlissingen-Luxor: Het legioen van Zorro; 20 uur, 14 Jaar. Alhambra: Makkers staakt uw wild geraas: 20 uur, 14 jaar. Goes-Grand: Makkers staakt uw wild ge raas, 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2