PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND ANTWOORDT INDONESIË Zeeuws bedrijfsleven kan over hele linie op goed jaar terugzien „Ernstig verontrust door dreigende taal" Regering houdt het op 82.500 woningen „Invasie op Cuba is belachelijk idee" BILT „Verbaasd en ontsteld" Gedood Weinig wol Spreiding 204e jaargang - no. 4 Dagblad, uitgave van de firm* Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties {ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. I Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel 2094. Protest bij Verenigde Naties Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft van antwoord gediend op liet document, dat de Indonesische per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, in op dracht van zijn regering op 23 december j.l. heeft ingediend bij de secretaris-generaal van de V.N.. Dit Indonesische document, waarin een scherpe aanval wordt gedaan op het Nederlandse beleid inzake Nienw-Guinea is op 3 januari gedistribueerd onder de leden der Verenigde Naties. Naar aanleiding van deze Indonesische stap heeft de Nederland se regering haar permanente vertegenwoordiger bij de V.N., nir. C. W. A. Schurmann, opdracht gegeven, een brief te over handigen aan de secretaris-generaal, eveneens met verzoek, deze onder de leden der Verenigde Natis te doen distribueren. In de7.0 brief, die mr. Schurmann a an de waarnemende secretaris generaal heeft overhandigd, staat o.ro.; „De Nederlandse regering ls verbaasd en ontsteld over de aantij- Een moment tijdens het afleggen van de regeringsverklaring door minis- glngen en de dreigende taal, die de, J ter-president De Quay in de Tweede Indonesische brief bevat, eu ten zeer- Kamer. Rechts de ministers Beer- ste verontrust door wat haar een man en Van Aartsen, openlijke bedreiging toelijkt om In het bedoelde gebied gewelddadige middelen te gebruiken. De Nederlandse regering heeft niets te verbergen en herhaalt bij deze haar eerder afgelegde verklaring, n.l. dat zij bereid is, haar politiek en haar handelingen, die een zo spoedig Verklaring prof. De Quay Vóór juni beslissing over bouw van 2500 huizen méér De minister-president prof. J. de Quay heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de aangekondigde regeringsverkla ring voorgelezen. Na een korte samenvatting van de feiten die tot de kabinetscrisis hadden geleid, verklaarde liij, dat het kabinet op zijn ontslagaanvrage is teruggekomen in de vaste overtuiging, dat met name voor het kabinets beleid inzake de woningbouw voldoende instemming in de Tweede Kamer zal worden verkregen. Prof. Dc Quay zette hierna dit woningbeleid in het kort uiteen, waarbij hij vooropstelde, dat de regering bereid is de motie An- driessen te aanvaarden. Dit Iioudt het volgende in: 1. 1-Iet bouwprogramma 1961 wordt vastgesteld op minimaal 82.500 woningen, waarvan 33.750 premiewoningen en 33.750 woningwet woningen. Het. aantal woningwetwoningen, waarvoor een extra toe slag gegeven wordt, wordt binnen het contingent van de 33.750 woningwetwoningen bepaald op 10.000, daarbij inbegrepen het restant van deze woningen van 1960. Een en ander is neergelegd in een nota van wijziging van hoofdstuk IX a van de rijksbegroting voor het dienstjaar 1961. Compromis 2. Uiterlijk 1 juni 1961 zal de regering aan dé Kamer een nota overleggen, waarin zij haar standpunt uiteenzet met betrekking tot de vraag, of hel aantal van 82.500 woningen alsnog kan worden ver hoogd mei 1250 woningwet woningen en 1250 premiewoningen. Deze nota zal een uiteenzetting behelzen van de stand van zaken In de bouwnijverheid, mede in verband met de dan bestaande conjunctu rele situatie. De Kamer zal na het, debat over de regeringsverklaring vanmiddag de afdoening van de begroting van het departement van volkshuis vesting en bouwnijverheid aan de orde te stellen. Vervolgens zal aan de orde komen de begroting van het departement van onder wijs. kunsten en wetenschappen. mogelijke toekenning van het recht van zelfbeschikking voor de Papoea bevolking beogen, te onderwerpen aan een doorlopend kritisch onder zoek en een beoordeling door de Ver enigde Naties. Onderzoek Gezien de thans door het Indonesi sche schrijven geschapen nieuwe situatie, is de Nederlandse regering thans meer dan ooit overtuigd van de noodzaak, dat de beschikking zal worden verkregen over een uit de eerste hand uitgebracht onpartijdig verslag over de huidige toestand ln en rondom Nieuw-Guinea. In verband hiermede is mij opge dragen U met nadruk het aanbod te herhalen dat in juni 1960 is ge daan en U mede te delen dat mijn regering het van ganser harte zal toejuichen, als U een persoon lijke vertegenwoordiger zoudt willen zenden teneinde aan U rapport uit te brengen en door U aan do leden van de Verenigde Naties over toestanden in het gebied". De staatssecretaris van algemene zakendrs. W. K. N. Schmélzer, lieeft woensdag in Zwolle de eerste spaarpremies uitgereikt aan twee „Zilvervloot"spaarders, die in 1958 éen jeugdspaarovereenkomst hebben getekend en nu door hun huwelijk aanspraak hebben gemaakt op een spaarpremie ingevolge de jeugd- spaarvjet. Op de foto ziet men hoe de staatssecretaris de premie aan het bruidspaar Zuidberg-Tijliaar over handigt. V.S. in Veiligheidsraad „Gebrouwen in de heksenketel van de hysterie" Nadat gisterochtend vroeg de Verenigde Staten de diploma tieke betrekkingen met Cuba verbroken hebben, is gister avond bet debat in de Veilig heidsraad begonnen over de klacht van Cuba, dat Amerika een invasie op dit eiland van plan is. De Amerikaanse afge vaardigde noemde de Cubaanse beschuldiging „gebrouwen in de heksenketel van de hysterie". De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde het te betreuren dat de be trekkingen met Cuba waren verbro ken. „Het Cubaanse volk is onze vriend. Bijna twee jaar lang hebben zij (de Cubaanse leiders) ons bele digd en gekwetst tot het ogenblik dat onze diplomatie niet langer kon functioneren". Wadsworth besloot met te zeg gen, dat Cuba de ware aanvaller was ln dit debat. Niet alleen de V.S. maar de regeringen van alle landen op het westelijke halfrond wier politiek de regering in Ha vana niet beviel waren het doel wit van de Cubaanse aanval. Anti-Castro-rel De zitting werd tenslotte geschorst wegens anti-Castro betogingen op de publieke tribune. V.N.-wachten verwijderden van de volle tribune, waar demonstranten herhaaldelijk „asesinos" (moorde naars) riepen terwijl de Cubaanse minister van buitenlandse zaken, Raul Roa de raad trachtte in te lichten over de Cubaanse beschuldi ging. Enkele betogers werden voor ondervraging overgebracht naar het kantoor van de bewakers. Roa bleef spreken tijdens de eerste demonstratie, maar bij de tweede gaf hij het op. De voorzitter, de Egyptenaar Omar Loufti, schorste de zitting acht minuten en waar schuwde na de hervatting, terwijl extra V.N.-wachten op strategische punten in de publieke tribune ston den opgesteld, dat hij genoodzaakt zou zijn de tribune te laten ontrui men als er zich nog een incident zou voordoen. Roa verklaarde, dat de demonstra ties een doorgestoken kaart waren en van te voren voorbereid. Basis blijft Over de verbreking van de betrek kingen met Cuba is gisteren in Was hington medegedeeld, dat Zwitser land de Amerikaanse belangen in JIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllll||||||||||| Nieuwe vorstelijke romance in Zweden j H In de Zweedse pers is gisteren ij H veel aandacht besteed aan een nieuwe prinselijke romance. Het betreft hier de 20-jarige H prinses Drita Krueziu, een nicht van ex-koning Zog van M Albanië, die in het huwelijk zal treden met een Zweeds to ll neelspeler, Bengt Rosen. De prinses heeft met haar moeder, een van de zes zusters m van de vroegere koning van Albanië, in Turkije en Berlijn M gewoond. Zij kreeg een oplei- ding voor balletdanseres en H vestigde zich in 1959 in Mal- mö, waar zij een contract kreeg, bij het stadstheater. z=z Hier ontmoette zij haar ver- li loofde, met wie zij spoedig in het huwelijk zal treden. Auto door trein gegrepen: één dode Gisteravond is op de onbeveiligde overweg in de Molenstraat tussen Vught en Escli een personenauto door een trein gegrepen. De bestuurder, de 25-jarige heer M. de Bruin uit Wychen was op slag dood. Havana zal behartigen. Aan deze verklaring werd toegevoegd, dat de V.S. hun basis op Cuba niet zullen opgeven. Verwacht wordt dat meer landen met Cöba zullen breken. Het te La Paz verschijnende dagblad „Presencia" meldde, dat een derge lijk plan zou bestaan bij de regering van Bolivia. VOORZITTER KAMMERAAD VOOR KAMER VAN KOOPHANDEL Verbreding rijksweg Vlissingen-Bergen op Zoom noodzakelijk geacht IN ZIJN NIEUWJAARSREDE heeft de lieerN C. A. Kammeraad, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, er op gewezen, dat het Zeeuwse bedrijfsleven over vrijwel de gehele linie weer op een goed jaar kan terugzien, terwijl ook in het afgelopen jaar de economische activiteit in het gebied der Ka mer weer belangrijk is toegenomen. Niet alleen memoreerde de lieer Kam meraad goede resultaten, maar ook nieuwe en frisse initiatieven, die voor de toekomst zeer moedgevend zijn. Naast de opsomming van de algemene aspecten van het Zeeuwse be drijfsleven iieeft de Kamervoorzitter levens aangedrongen om op korte termijn over te gaan tot verbreding van de rijksweg VlissingenBergen op Zoom. Hij achtte dit noodzakelijk wil men in Zeeland de capaciteit van de verbindingen gelijke tred laten houden met het steeds intensiever wor dende verkeer. De heer Kammeraad verwachtte ln steeds toenemende ma te gevaarlijke verkeerssituaties. Ook het initiatief van Ged. Staten tot hel instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om op korte termijn te kómen tot een vaste oe ververbinding van Noord-Beveland naar Schouwen-Duïveland verdient volgens de Kamervoorzitter in ver band met de versnelde bouw van de brug over het Haringvliet alle aan dacht. Bij de realisering van dit plan zou naar de mening van de Kamer één der meest essentiële voorwaar den worden vervuld voor een inte grale economische ontwikkeling van het. gehele gewest. Een belangrijke fase ln de economi sche.ontsluiting van Zeeland noemde de heer Kammeraad voorts de vervroegde-openstelling van de Zand- kreekdam. Een drietal belangrijke feiten voor de economische ontwik keling noemde de Kamervoorzitter ook de automatisering in Tholen en Oostburg, alsmede de indienststel- ling van de tweede veerboot op de dienst Vlissingen-Breskens. Over het geheel gezien is Zeeland wat dc communucatlemiddelen betreft. een belangrijke stap vooruit gekomen, betoogde de heer Kammeraad. Een minder prettige omstandigheid noemde de voorzitter het te lang uitblij ven van een concrete schaderege ling voor de Veerse vissers, waar door onnodige spanningen en te leurstellingen geschapen worden. Industrie In globale trekken gaf de heer Kam meraad vervolgens een overzicht van de gang van zaken in de verschillen de takken van bedrijf. Ook in 1960 heeft de industriële bedrijvigheid zich op een hoog peil kunnen hand haven en hier en daar zelfs de pro- duktie niet onaanzienlijk kunnen verhogen. Voor de scheepsbouvvin- dustrie was de situatie op de scheepsvrachtenmarkt in het afgelo pen jaar Iets gunstiger. Daar op vrij grote schaal de opgelegde tonnage in de vaart is gebracht en daarnaast de sloopactiviteit zich op recordnï- veau hewoog is het probleem van de I opgelegde tonnage praktisch opge- lost. Ook voor de fabricage van lamp voeten is 1960 gunstig geweest. De vraag naar 't produkt was zo groot, dat niet alleen de produktiecapaci- teit volledig bezet was. maar dat zelfs van overbelasting moest wor den gesproken, ln de confectie-ïndus- trie, meer speciaal de fabricage van jongens- en bovenkleding, is de gun- (Zie slot pag5 kol. 5) Kant! iitt Haagse politieambtenaren hebben bij de openbare kerstbomen verbranding een scholier ge dood. Het is misschien goed, dat bui ten Den Haag daarover iets gezegd wordt. Er is in Den Haag rond de jaarwis seling meestal wat straatrumoer en wat verzet tegen de politie. Ditmaal heeft de Haagse hoofdcommissaris van politie via een bekendmaking in de dagbladen laten weten, dat tegen straatrumoer en verzet streng zou worden opgetreden en het moet ge zegd worden dat die advertentie wel iswaar niets aan duidelijkheid te wensen overliet, maar dat zij een bij zonder onaangename indruk maak te. Deze Haagse hoofdcommissaris is iemand, die toch wel gespeend is van elk psychologisch inzicht. Hij richtte ernsti ge bedreigingen tót het Haagse publiek en blijk baar hebben zijn politiemannen deze bedreigingen zó uitgelegd, dat ze dinsdag met de sabel op scholieren hebben ingehakt. Dit getuigt van een groot gebrek aan werkelijkheidszin. Waar de gummiknuppel en eventueel de brandspuit ruimschoots toerei kend waren geweest, heeft men naar de wapens gegrepen. Dat is ernstig te betreuren en er moet dan ook op aangedrongen worden, dat naar deze zaak een grondig onderzoek wordt ingesteld en dat ook wordt nagegaan in hoe verre overdreven instructies van de Haagse hoofdcommissaris hebben geleid tot dit gebruik van levensge vaarlijke wapens. In vele steden en dorpen van Neder land heeft het politiekorps een heel goede naam. Wat nu in Den Haag gebeurd is zou aan die naam afbreuk kunnen doen. indien daar niet duidelijk gezegd wordt, dat het zó niet moet en mag bij de politie! De verklaring van minister-presi dent De Quay over het herop treden van zijn kabinet is zoals trouwens was te verwachten een eenzijdig stuk: liet noemt en formeel terecht slechts één oorzaak van de kabinetscrisis, na melijk de woningbouw. Daarmee zijn andere bezwaren, aanwezig bij rege ringspartijen tegen dit kabinet of althans tegen enkele leden ervan, keurig buiten de discussie gesteld. In dit stuk herkent men de hand van informateur De Gaay Fortman, die zich vanaf het eerste begin op het lijmen van deze éne breuk had inge steld. Hij sloeg daarmee een richting in, die professor De Quay aanvankelijk wel als onmogelijk zal hebben beschouwd, want hij was het immers, die bij het begin van de kabinetscrisis meer eerlijk dan politiek verklaarde niet te verwachten in de regering te zul len terugkeren. Kennelijk was hij er van overtuigd óók tot de omstre den figuren te behoren. Maar over omstreden zaken, behalve dan de woningbouw, behoeven de regeringspartijen tijdens de debat ten van vandaag niet te spreken. En de regering behoeft zich op haar beurt niet ongerust te voelen, want op dit stuk is zij zonder veel kleer scheuren uit de strijd gekomen. Zij heeft voet bij stuk gehouden met dien verstande, dat als compromis- gebaar jegens de A.R.-fractie een nota in juni van dit jaar in uitzicht wordt gesteld, waardoor misschien de heer Van Eibbergen alsnog zijn zin krijgt. Maar dat zal de regering dén wel eens bekijken. Achteraf be keken is de kabinetscrisis nogal veel geschreeuw geweest en weinig wol. Eén voordeel: van die draadjes wol heeft Wim Kan een oudejaars conference gebreid Het is opvallend, dat Zeeland in deze dagen van crisis rond de woningbouw werd geconfron teerd met het praktische resultaat van het regeringsbeleid: een geringe toewijzing, die allerwege teleurstel ling heeft gewekt. Het is met name de verdelingsformule, die voor Zee land zulke slechte resultaten ople vert, een formule, die bepaald géén bewijs is voor een goed-gespreide woningbouwpolitiek. Terwijl minister Van Aartsen vorig jaar in zijn nota Ruimtelijke Ordening toch duidelijk heeft betoogd, dat hét woningbouw beleid moet worden afgestemd op de spreiding. Wanneer men dit nog eens naleest en tevens aan de elfhonderd aan Zeeland toegewezen huizen denkt, dan vraagt men zich ver baasd af: wat bedoelt deze minister eigenlijk met spreiding?' VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Nu en dan opklaringen maar vooral aanvankelijk ook nog plaatselijk buien. Tot matig afnemende wind tussen noordwest en noord. Onge veer dezelfde temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1