„Ik verbaas me erover dat men over drie doden kabaal maakt" Drukbezochte nieuwjaarsreceptie Vliegramp kost 25 mensen het leven KLANKBORD ER SNEUVELDEN VOORHEEN DUIZENDEN DANIS Helsinki rouwt REGERING LEGT VERKLARING AF IN KAMER JONGENS SPIONEERDEN NIET MAAR SPEELDEN SOLDAATJE WOENSDAG 4 JANUARI 1961 PROV INCJ ALE ZEEUWSE COURANT 8 PAPOEA-POLITICUS NICOLAAS JOUWE: (Van een onzer redacteuren) „Een band, zoals Suriname, en de Antillen met Nederland hebben, moet ook de verhouding worden, waarin Nienw Guinea straks ten opzichte van Nederland zal komen te staan. Al realiseer ik me daarbij wel dat het voor het oog van de wereld misschien beter zon zijn als Nieuw Guinea ge heel vrij en volstrekt zelfstandig zou worden", aldus de Papoea-politicus Xicolaas Jouwe, die op het ogenblik als voorzitter van het in november van het vorig jaar door hem opge richte studiefonds Mamta in Den Haag vertoeft. In die hoedanigheid heeft hij met oud-gouverneur Van Waardenburg een onderhoud gehad over de mogelijkheid een aantal jonge Papoea's in Nederland te laten stude ren. Tijdens de ontmoeting die journalisten met hem hadden, gaf de heer Jouwe ook zijn visie over de pacificatie me thoden die op het ogenolik in Nieuw- Guinea en met name in de Baliem-val- lei worden toegepast. Hij verklaarde zich geheel aan ae kant van de heer Gonsalvez te scharen en voegde daar aan toe dat het beleid van de resident van Hollandia, de heer Eibrink Jans sen, zi. tot gevolg heeft gehad dat de bewoners van de Baliem nog niet ge heel voor het Nederlandse gezag zijn gewonnen. De heer Jouwe die vijftien jaar als fouvernementsambtenaar in Hollan- la is werkzaam geweest, maar begin 1960 na een reeks van conflicten met Nederlandse bestuursambtenaren ont slag nam en vervolgens een houthan del opzette, is voornamelijk naar Ne derland gekomen om begrip te wek ken voor de doelstellingen van zijn studiefonds. Hij gaf als zijn mening te kennen dat de papoea's het slachtoffer dreigen te worden van een onderwijspolitiek, die voor een belangrijk deel wordt ingege ven door de controverse die tussen missie en zending bestaat. ..Het is een godsdienststrijd, aldus de heer Jouwe, „waarvan wij de wrange vruchten moeten plukken". Baliem-vallei Sprekend over de gebeurtenissen die zich in de Baliem-vallei hebben afge speeld, zei de heer Jouwe het te be treuren dat zij in het licht van do pu bliciteit zijn gekomen. „Het is koren op de molen van Indonesië. Maar al zou het dat niet zijn, ik vraag me toch af waarom deze dingen niet binnens kamers kunnen worden afgehandeld. Mijn persoonlijke mening is overigens dat de heer Gonsalvez niet anders heeft kunnen handelen dan hij heeft gedaan. Zou hij een andere methode Hebben gevolgd dan zou de kans groot zijn geweest dat er nog meer slacht offers waren gevallen. En ik kan U daar nog bij zeggen", aldus de heer Jouwe, „dat als ik in de schoenen van controleur Gonsalvez had gestaan, er inderdaad meer slachtoffers zouden zijn geweest. Ik verbaas me erover dat men over drie doden zoveel kabaal heeft gemaakt, terwijl er jaarlijks dui zenden Danis vielen, voordat er een bestuurspost in de Baliem werd Wethouder van Tilburg dient ontslag in (Van onze correspondent) De leden van de Tilburgsc gemeen teraad hebben gistermorgen een schrijven ontvangen van wethouder F. J. Hoogers (k.v.p.), die o.a. de portefeuille van de gemeentelijke so ciale dienst te Tilburg beheert, «-aar- in deze wethouder meedeelt, dat hij met ingang van 1 februari a.s. zijn functie zal neerleggen. Dit bedanken houdt mede verband met de onregelmatigheden welke bij de sociale dienst te Tilburg aan het licht zijn gekomen. gevestigd. Ik. ben het eens niet de opvatting dat men deze Danis in de Baliem moet aanpakken op een manier die past in hun eigen rechtsbegrip. Hoe bekrompen dat in westerse oren misschien ook mag klinken. Daar geldt: „oog om oog en tand om tand". Men dient daar voorlopig, ook van de zijde van het gouvernement mee reke ning te houden". Kritiek De heer Jouwe verklaarde tegenstan der te zijn van openlegging van het binnenland door de Nederlanders. Hij zei daarover: „Het is zaak dat in de allereerste plaats de kustgebieden worden ontwikkeld. Over het binnen land behoeven de Nederlanders zich niet te bekommeren. Dat zullen wij later zelf wel doen. Beter dan zich te storten in het Baliem-avontuur, zou- I den de Nederlanders bijvoorbeeld we- I gen en vliegvelden kunnen aanleggen I tussen Hollandia en Sarmi. Daar lig- j gen grote mogelijkheden voor de co- pra-ontginning". De heer Jouwe had ook wel kritiek op het beleid van Hollandia. „Tal van ambtenaren", aldus de heer Jouwe, „gedragen zich als kolonialisten. Zij willen ons met een politiemacht win nen terwijl wij mensen nodig hebben die ons met hun hart tegemoet treden. Er zijn naar mijn gevoel Nederlanders genoeg die in Nieuw Guinea veel zou den kunnen doen. Maar een groot deel van de mensen die nu de bestuursze tels bezetten, zijn niet voor hun taak berekend. Zij maken bovendien de fout dat zij veel te weinig naar onze mening vragen. Ik wil daar uiteraard niet mee zeggen dat ik niet ingenomen ben met net Nederlandse gezag als zodanig. Ik kan U de verzekering geven aat - ik geen land ter wereld kan noemen dat beter is en ons beter ligt. Wij reali seren ons heel goed dat Nederland al leen maar voor ons betaalt en niet aan ons er dient. Waar vind je een mogendheid die dat wil doen?". Finse DC-3 valt in bos Minister stemt in met motie-Andriessen De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, de heer Van Aart- sen, heeft de Tweede Kamer een nota van wijzigingen doen toekomen betreffende hoofdstuk IX a volks huisvesting en bouwnijverheid, van de rijksbegroting. In de toelichting op deze nota her innert de minister er aan, in de Tweede Kamer te hebben medege deeld, dat hij kan instemmen met de inhoud van de motie Andriessen, strekkende tot verhoging van het aantal te subsidiëren woningen met 2500. Door de voorgestelde wijziging wordt, zoals bekend, het aantal wo- j Het Wereldgebeuren Kindergehuil Tot voor kort leek het alsof ëén land in Europa. Portugal, de moeilijkheden met overzeese ge- I bicdsdelen zou kunnen ontlopen. Por- luguls semi-dictator Antonio Oliveira I Salazar heeft in Portugees Angola, grenzend aan de Belgische Kongo, nooit enige speelruimte gelaten aan onafhankelijkheidsbewegingen. Men zegt dat de negerleiders hun Portuge se Öpperhceisci- hartgrondig haten, maar tot dusver' is daar, behalve het vorig jaar gevoerde pr-oces in Loean- da. weinig van gebleken. Portugal spreekt niet van koloniën of van over zeese rijksdelen, maar van „overzeese provincies". Dc enige consequentie die Salazar uit deze, vanuit het buitenland gesteunde Loeanda-„opstand" trok, was zijn besluit achthonck-rd man naar Portugees Angola te doen in schepen. „Het is een antwoord zoals men vijftig jaar geleden zou hebben gegeven, wanneer hei in een kolonie wat rumoeriger werd", zo zei een En gelse afgevaardigde in de Verenigde Naties. Van eind oktober, af is name lijk in de Verenigde Naties een groot scheeps offensief begonnen tegen de Portugese overzeese posities. Het ge- het gehele arsenaal van de anti-kolo niale meerder heid in de Verenigde Na ties is erop geconcentreerd het enige in Europa nog bestaande „impe rium" tot zelfbeschikking van de Afrikaanse bezittingen te dwingen. Daarna hebben er in Lissabon vele be togingen plaatsgehad onder het mot to „Dat nooit" en „Dat doen we niet", maar van dergelijke manifestaties komt de wereld niet meer onder de in druk. Een nogal natuurhistorisch ge- interesseerde afgevaardigde van Ame rika in de Verenigde Naties noemde Portugees Angola „een dynosaurus. n„ Tttw<lp Kamer ia tele^rafiar-h Ml- rJie na de Zondvloed niet kon blijven De iweede Kamer IS telegralisih DIJ I leven omc]at in verhouding tot de im- tegen vanmiddag L mense omp k0p veei te klein was". Iii het Hotel de Paris in Monaco I hebben prins Rainier en prinses Gra- I cia aangezeten voor een vieuwjaars- j diner. Prins en prinses n aren goed i gemutst. eengeroepen uur teneinde een verklaring vau de regering aan te horen. Nadat de regering haar verklaring 1 ]VI u is het met overzeese gebiedsde- j-i-v len en de Verenigde Naties een zal hebben afgelegd zal de vergade- j J- vreemde geschiedenis. Bij de ring worden geschorst teneinde lie start van deze volkenbond kwam men - ovui i idii utot vuinoiiuouu Jvi.ain uiou ningen waarvoor een premie rnge- fracties in staat te stellen, zich om- l overeen dat elk land dat toetrad erin bijdragebesluittrent. de inhoud dezer verklaring te moest toestemmen dat niet-autonome Vijfentwintig mensen zijn gis termorgen om het leven geko men, toen een DC-3 van de Fin se luchtvaartmaatschappij Fin- nair neerstortte in een dennen bos en in brand vloog, twee mi nuten voordat het had zullen landen op het vliegveld Vaasa. Volgens een ooggetuige verloor Schip gaat met dertien bergers ten onder Tydens een zware storm Is gisteroch tend vroeg in het Nauw van Calais het 7000 ton metende vrachtschip „Indian Navigator" gezonken. Alle dertien leden van de eergisteren aan boord gebrachte bergingsploeg zijn waarschijnlijk verdronken. Zaterdag had de bemanning de „In dian Navigator" verlaten, nadat een brand was .ontstaan als gevolg van een grote explosie. Maandag ging een bergingsploeg, die afkomstig was van het zusterschip „Indian Success" aan boord, om te pogen het schip naar de kust te bren gen. Eergisteravond bleek het schip niet langer opgewassen tegen de golven. Het kwam dwars op de golven te drijven en slingerde zeer. Gisteroch tend vroeg is net binnen enkele se conden omgeslagen en weggezonken. Vliegtuigen van de Engelse lucht macht hebben naar de bergingsploeg gezocht maar kort na zonsopgang werden de vliegtuigen teruggeroepen. Zij hadden geen overlevenden waar genomen. Het ziekenhuis in Hirosjima, dat onge veer 90 procent van de slachtoffers van de eerste kembomsanval behandelt, heeft meegedeeld, dat 47 mensen in* de eerste elf maanden van dit jaar tengevolge van kern straling zijn overleden. In dezelfde periode van 1959 stierven 3$ mensen. Van januari tot november 1960 zijn 18.378 patiënten die aan kernstraling hebben blootgestaan be handeld. TWEE DAGEN IN DE CEL In uniformen gekleed op Woensdrecüit aangehouden het vliegtuig plotseling hoogte en stortte met een geweldige klap neer in het bos. De reddingspogingen werden bemoei lijkt door het feit. dat het vliegtuig diep in het bos was neergestort, on geveer een kilometer van de dichts- bijzijnde weg. Al het blussingsmate- riaal moest per paard naar de plaats van de ramp worden overgebracht. Enkele boeren uit de omgeving wa ren de eerste die bij het vliegtuig wrak aankwamen. Zij trachtten de brand te blussen door "sneeuw op het brandende wrak te scheppen, maar de vlammen waren te sterk voor hen. Bijna twee uur nadat het vliegtuig was neergestort, was men de brand pas meester. Daar slechts enkele bo men in de onmiddellijke nabijheid van het toestel waren afgeknapt neemt men aan, dat het vliegtuig vrijwel loodrecht omlaag is gevallen. Een commissie van onderzoek is uit Helsinki vertrokken. Te Helsinki heeft de regering ver zocht vlaggen op openbare en parti culiere gebouwen halfstoks te laten waaien. Het radioprogramma van de nationale radio is gewijzigd. De ramp met de DC-3 Is de ergste uit de geschiedenis van de Finse burgerluchtvaart. Iu 1935 stortte een vliegtuig van de Finnair neer, waarbij 4 mensenlevens te betreu ren vielen. In 1940 werd een tweede toestel van de "Finnair vermist. Bij dit ongeluk, dat tot dusverre het erg ste was, kwamen 7 personen om het leven. volge het premie- woningbouw 1960 kan worden toege- zegd, vermeerderd met 1250, terwijl het aantal woningwetwoningen, j waarvoor grond- en bouwvoorschot- ten kunnen worden verleend, even eens met 1250 wordt verhoogd. Vrouwenmoorden in Engeland moest toestemmen dat niet-autonome beraden. gebieden van dat land onder toezicht Tevens zal de voorzitter voorstellen j van de Verenigde Naties zouden ko- In een greppel in streek in de omg< een afgelegen tgeving van Ridge- well, in het Engelse graafschap Es sex, is het gedeeltelijk geklede lijk gevonden van een tot dusverre nog niet geïdentificeerd Engels meisje van omstreeks twintig jaar. De plaats, waar het vermoorde meis je werd gevonden, ligt ongeveer der tig kilometer van Boxted, waar een twee jaar geleden het stoffelijk over schot werd gevonden van het negen tienjarige Nederlandse meisje Mary Kriek, dat door slagen met een hard voorwerp om het leven was gebracht. De moordenaar van Mary Kriek is nooit gevonden. De twee recher cheurs, die indertijd het onderzoek in de moord op Mary Kriek hebben geleid, zijn ook belast met de naspo ringen naar de dader van deze nieu we moord in dit gebied. Verder naar het noorden, in Lei cestershire, stelt de politie een on derzoek in naar de moord op de zes tienjarige §andra Pickering, „het mooie meisje van Sapcote". een dorp in de omgeving van de stad Hinckley. Sandra werd levenloos aangetroffen in een laantje, dat in hoog aanzien staat bij verliefde paartjes. De lijk schouwing heeft aangetoond dat zij, evenals Mary Krielt, om het leven is gekomen door met een hard en stomp voorwerp toegebrachte slagen. de beraadslagingen over de rege ringsverklaring donderdagmiddag te openen. De voorzitter is voornemens voor te stellen, na het debat over de rege ringsverklaring het begrotingshoofd stuk Volkshuisvesting en Bouwnij verheid voor 1961 verder af te doen en daarna te behandelen de begro ting van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Alle in januari te houden vergade ringen op dinsdag, woensdag en don derdag, zullen 's avonds worden voortgezet. Aflossing Nederlandse staatslening 1955 Het ministerie van financiën deelt mede, dat van de 3 Va pet Nederland se staatslening 1955 op 1 februari 1961 aflosbaar zal worden gesteld l/35ste deel van het op die datum uit staande bedrag van deze lening, zijn de .f 14.957.000 of zoveel meer of minder als uit bet systeem van uit lotingen op eindcijfers van de num mers schuldbewijzen cn afronding van de aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister zal voortvloeien. De uitloting van schuldbewijzen zal in het openbaar plaatsvinden op woensdag 11 januari 1961. Uitgeloot zullen worden 25 reeksen schuldbe wijzen. De aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister van deze lening zal naar evenredigheid geschieden, met dien verstande dat op 1 februari 1961 een vijfendertigste gedeelte van het op die datum op elke rekening uit staande bedrag zal worden aflosbaar gesteld. Het per rekening af te lossen bedrag wordt afgerond op 1.000 of een veelvoud daarvan. Zeven Jongens uit Den Haag in de leeftijd van 16, 17 en 18 jaar, heb ben, naar gistermorgen bekend werd, de laatste dagen van het oude jaar in het huis van bewaring in Breda gezeten, verdacht van spionage. AUTOMATIE. Bij het bericht dat Londen de eerste stad wordt waar de diensttijden van de stadsbussen op gesteld zullen worden door een elek tronisch brein, schreef de Londense Evening News dezer dagen: „Wat we nu nog nodig hebben is een of ander hulpmiddeltje om ervoor tc zorgen dat de bussen zich houden aan de dienstregeling die door het brem is uitgewerkt". Zij zijn op 27 december aangehou den op het terrein van het vlieg veld Woensdreclit. Ze waren in mi litaire uniformstukken gekleed. De jongens verklaarden alleen maar soldaatje te spelen. Er waren zoveel verdachte omstan digheden, dat de koninklijke mare chaussee een uitvoerig onderzoek begon. De jongens werden voor de officier van justitie te Breda ge leid en hangende het onderzoek in het huis van bewaring ingesloten. Vermoed werd dat de jongens fo to's hadden gemaakt eri het. vlieg veld in kaart hebben gebracht. Zaterdag zijn de knapen echter vrij gelaten. Het bleek dat zij in dump winkels gekochte oude Amerikaan se uniformstukken en helmen droe gen en wel meer soldaatje speel den. Na de kerstdagen waren zij liftend naar Brabant gegaan oni op een terrein van de vliegbasis hun spel te spelen. De uniformkleding is in beslag ge nomen. De enige overtreding waar aan de jongens zich hebben schul dig gemaakt is het betreden van verboden gebied. men. „Niet-autonoom" is maar een be perkt begrip. De politici toonden in vele landen hun metier waard te zijn. want het was verbazingwekkend hoe weinig landen er koloniën hadden. Rusland zei helemaal niets dan het ei gen land tc bezitten, hoewel landen ais Hongarije, Polen, Roemenië, de Balti- sche staten en nog vele andere, on- meedogender worden geknecht dan ooit in een communistisch manifest over het westen werd geschreven. Portugal zei ook niets te bezitten. Het had in Afrika slechts enkele provin cies. De vertegenwoordigers van de Verenigde Naties namen dit niet cn i wezen erop hoe onder het bewind van 1 Salazar in Angola een „enorme ter- reur wordt uitgeoefend, slavernij flo reert en allerlei louche praktijken on der het mom van bestuur plaatsheb ben. „Men riep Portugal op de bena ming „provincie" te laten vervallen en voortaan van een overzees gebieds deel te spreken. Met alle gevolgen van dien. want clan zouden de Verenigde Naties het laatste woord krijgen. En wat dat zeggen wil. hebben de Belgen ervaren. In april is het 62 jaar geleden dat in Santa Comba Dao, een kleine bergstad boven de r ivier de Dao, Antonio Salazar als zoon van een heel arme bergboer werd geboren. Nie mand zou toen hebben kunnen voor spellen dat deze. op de dorpsschool al begaafde jongen, eens zijn land tien tallen jaren zou regeren. Hij is van deze eeuw waarschijnlijk de minister president met het hoogste aantal dienstjaren. Het ouderlijk huis van de staatsman is zo laag dat een kind de dakrand met zijn hand kan aanraken. Dat is op zich al een bezienswaardig heid voor de vele Portugezen die in hun spaarzame vakanties komen kij ken, waar hun voorman is geboren. Omdat in wezen de ondeugden van al le toeristen dezelfde zijn, staan er op de dakrand vele namen van jongelui die menen dat zij die na hen komen 1 graag namen lezen. In het koor van de tegenstanders van het bezit van I Portugal in Afrika schreeuwen de jor.ge volken het hardst. Zij besmeu ren het Portugese huis. zonder er bij na te denken dat zij niet kunnen tip pen aan de waarde van het bezoedel- de. Evenmin als de toeristen schrj- j nen te beseffen dat „een huis in Santa j Comba" meer is dan „een laag huis- i je". De toeristische jeugd kan men I verbieden of een flinke tik geven. Het is jammer dat de Verenigde Naties bij voorkeur naar „jonge volken" luiste- i ren. Hen in ieder geval maar rustig later begaan. Portugal is voorshands niet van zin op dit „kindergehuil" acht te slaan. Dinsdagmiddag hebben de commissaris der ko ningin en mevrouw S. C. de Casembroot-barones Van der Feltz in de Statenzaal te Middelburg nieuwjaarsreceptie gehouden. Het was in de stijl volle zaal een druk komen en gaan van vele autoriteiten, onder wie burgemeesters, polderbe stuurders. hoofdambtenaren, statenleden en raadsleden. Het is merkwaardig op te merken, hoe deze receptie niet uitsluitend dient om Zee- lands hoogste gezagsdrager en zijn echtgenote een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar te wen sen. Deze bijeenkomst heeft namelijk ook nog een andere functie: die van ontmoetingspunt. waar men tussen de bedrijven door informeel overleg pleegt en waar ervaringen al dan niet ambtelijk worden uitgewisseld. Ook Zee- lands commissaris beschouwt zijn receptie ken nelijk niet uitsluitend als een formele ontvangst wij zagen hem met menige bezoeker in druk ge sprek. Op de publieke tribune van de Statenzaal was een klein orkest gezeten, dat voor opgewekte klan ken zorgde. De Middelburgse gemeentepolitie zorgxie voor een vlotte regeling ten dienste van de af en aan rijdende auto's. ANTONIO O. SALAZAR zoon van bergboer Eerste slachtoffer van lawines in Oostenrijk Ken lawine heeft gisteren in Oosten rijk het eerste slachtoffer van het seizoen geëist. De 14-jarige Mflnika Senger uit Ro- senkof werd al skieënd op weg naar het dorp door een lawine verrast. Hoewel het meisje korte tijd later uit de sneeuw kon worden bevrijd, was *jj reeds overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3