ë.B. kringhoofd Kapitz legt zijn functie neer Zeeuwse Almanak VOOR ZEELAND 1100 WONINGEN DRUPPEL OP GLOEIENDE PLAAT SLEEP VOER DOOR NA EEN AANVARING OP SCHELDE Itvcn Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 JANUARI j.961 KLEINE DUIZEND VRIJWILLIGERS Dinsdag a.s. afscheid in Middelburgs stadhuis Na een goed werkende en goed geoutilleerde Bescherming Be volking op Walcheren met een j kleine duizend vrijwilligers uit de grond te hebben gestampt, gaat de heer J. L. R. Kapitz, kringhoofd B.B. Zeeland 1, die de Walcherse B.B. negen jaar heeft geleid „zijn" dienst verla ten. Zijn dienst, want het was de heer Kapitz, die voor een groot deel gemaakt heeft wat de B.B. op Walcheren nu is: een organisatie met mobiele genees kundige teams, mobiele red dingsploegen, een grote kring brandweer en een dienst sociale verzorging, die tezamen een goed werkende B.B.-organïsatie vormen. Voor de heer Kapitz. die al een jaar geleden de pensioengerechtigde leef tijd bereikte, is nu echter definitief de tijd gekomen om het Walcherse B.B.-roer over te dragen aan een jongere kracht. Alleen met een ..dankjewel" voor de bewezen diens ten zal dit afscheid van het kring hoofd niet geschieden, want dinsdag 10 januari a.s. zal tijdens een bijeen komst in de trouwzaal van het Mid delburgs stadhuis officieel afscheid worden genomen. Voor deze bijeen komst zijn onder meer alle burge meesters die deel uitmaken van de kringraad, uitgenodigd. Deze kringraad werd in 1951 inge steld door de burgemeesters van alle Walcherse gemeenten, met uitzonde ring van Vlissingen, dat een zoge naamd A-gebied is een kwetsbaar gebied dat een eigen B.B.-oi'gani- satie kreeg. In 1951 trad de heer Ka pitz gepensioneerd luitenant-kolo nel van het K.N.I.L. als lid tot deze raad toe en ging aan de slag. Het enige waar de heer Kapitz in deze beginperiode over beschikte be stond uit een potlood, papier, een klein kantoortje, veel goede wil cn organisatorische ervaring. Eenvoudig ,,'t Ging toen allemaal eenvoudig en gezellig", zegt de heer Kapitz over deze begintijd. Een tijd, dat hij zelf nog een verhuiswagen met een ge luidsinstallatie „bemande" om pro paganda voor de B.B. te maken. Be langstelling trok deze wagen.' Grote belangstelling zelfs, maar dan van de jeugd, terwijl de heer Kapitz het juist van de ouders moest hebb'en. Maar met veel doorzettingsvermo gen, veel praten, bet beleggen van avonden, wist het kringhoofd ook de ouders van 't belang van de B.B. te overtuigen. En de vrijwilligers traden toe. Burgers, die zich geheel belange loos voor deze organisatie inzet ten, die cursussen volgden en oe feningen moesten bijwonen. De B.B.-organisatie kwam er, en Waarom Stram en Stijf door 't leven? Verdrijf Uw Skiumititch, rijnen met Krnachen Salts. U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Kruschen voor U kan doen. Daarom moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kru schen kuur beginnen. De aansporen de werking van Krusehen's vijf mine raio zouten op de bloedzuiverende organen, doet 't bloed krachtiger stromen, onzuiverheden worden uit gedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van uw lijden en pijn. Dodelijk ongeval te Middelburg Tienjarige knaap door landbouwwagen overreden Dinsdagmiddag is de tienjarige E. C. Eek hardt uit Middelburg bij een tra gisch ongeval op de Vccrseweg om het leven gekomen. Het jongetje reed met een aantal vriendjes mee op de bok van een niet Eaard bespannen wagen en viel, toen ij eraf wilde springen, achterover voor het rechter voorwiel van de wa gen. Het knaapje had met enkele vriendjes de landbouwer J. A. V. uit Veere, in 't van Epenpark te Middelburg gehol pen met het laden van stenen. Hand van vlasbewerker in machine verbrijzeld J zij van de landbouwer rijden. mochten mee- Bij« Met twee vriendjes ging de jongen op de bok zitten, terwijl er ook enkele achterop de wagen plaats namen. Het noodlottig ongeval gebeurde op n ongeval in het vlasbedrijf van'de Veerseweg, toen het knaapje van de firma A. Lieven,s en Zn. te IJzen- dijke raakte de 58-jarige vlasbewer ker E. van L. dusdanig niet, zijn rechterhand in een machine beklemd, dat deze hand later in het St.-An- toniusziekenhuis te Oostburg moest worden geamputeerd. Het ongeval gebeurde dinsdagmorgen omstreeks half acht. De rechtermouw van het slachtoffer raakte klem tus sen de rollen van een repelmachine. De rechterhand werd daarna ver brijzeld. Nadat dokter Lievens eer ste hulp had verleend, werd de man naar het St.-Antoniuszickenhuis overgebracht. thans na negen jaar spreekt de heer Kapitz nog steeds vol waar dering over deze vrijwilligers. In 1953 waxen dit er rond 1000, maar dit aantal is enigszins te ruggelopen. Reorganisatie Een van de ooizaken hiervan zou volgens het kringhoofd de ophanden zijnde reorganisatie van de B.B. kun nen zijn, waarbij ook de noodwacht- plichtigen ingeschakeld kunnen wor den. Deze zijn onderworpen aan het tuchtrecht van de B.B., terwijl het bij de andere noodwachters op vrij willige basis geschiedt. Tot nu toe zijn de noodwachtpliehtigen alleen ingeschakeld bij de A.B.C., waaron der de atoom-biologisch-chemische dienst wordt verstaan, die de laatste „spruit" is van de Walcherse BJ3., die de heer Kapitz georganiseerd heeft. Nu hij de actieve dienst gaat verla ten laat het kringhoofd een B.B. ua die beschikt over telefoonverbindin gen, een modern ingerichte comman dopost, grote magazijnen vol inet uitstekend materieel, waaraan dui zenden guldens besteed zijn en bet belangrijkste: een korps, dat zich bewust is van zijn taak cn bereid is hiervoor te oefenen en wanneer no dig bereid is deze taak te ven-uilen. „Spanje*' haalt sleep in Hansweert op De sleepboot „Spanje" uit Rot- ;erdam zal de sleepschepen „Florentia" en „Stromeyer 9" xit de haven van Hansweert ha len. Zoals we gisteren meldden, waren deze vaartuigen met de sleepboot „Corma" waarvan de kapitein dronken was, door de schipper van de „Florentia" in Hansweert binnengebracht. De kapitein van de „Corma" was dinsdagavond nog niet in staat om een verklaring van zijn ge drag af te leggen. De „Corma" is voorlopig achter de steiger gemeerd. Auto reed te Borssele na botsing tegen boom Dinsdagmiddag heeft zïoh in de Ooststraat te Borssele een verkeers ongeval voorgedaan, waarbij een bromfietser en een personenauto be trokken waren. De bromfietsberijdèr, de jeugdige P. K. uit Borssele reed op de auto van de fa. De M. uit Vlissingen. Deze wagen trachtte de bromfiets te ontwijken door opzij te gaan, maar kwam hierdoor tegen een hoorn terecht. De bromfiets viel eveneens tegen een boom. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bromfiets werd licht, de auto aanzienlijk beschadigd. SLEEPTROS WAS GEBROKEN (Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA HV Nederslraat 19 Middelburg - lel. OllBU-ÜVöZ Belgisch motorschip „Marcel" geramd Het 425 ton grote Belgische motor schip „Marcel" heeft dinsdagavond ernstige averij aan 't achterschip op gelopen, toen het nabij Walsoorden, werd aangevaren door het Nederland-" se sleepschip „Wim" (1350 ton). De aanvaring werd veroorzaakt, door dat de kabel brak, waarmee de met VAN TOT UITROEPEN Als zo n oud jaar in zijn geheel ver storven achter ons ligt, worden we maar al te gemakkelijk gegrepen door het overzichtelijke gevoel van ..daar ligt het nu, zo'n heel jaar". En dan beginnen we ons licht af te vragen-, wat voor ons nu wel dé ge beurtenis van dat jaar is geweest, alsof we nog iets van die voorbije periode willen vasthouden. En wat betreft dé gebeurtenissen van hel jaar voor de wereld, slaat men tegen- v-oordig snel aan het uitroepen. Het uitroepen van man van het jaar, vrouw van het jaar etc. Tegenwoordig bestaat daaraan een duidelijke behoefte. Nauwelijks is een jaar ter ziele of daar komen ze: sportman van het jaar, staatsman van het jaar, auteurWe hebben eergisteren zelfs kunnen lezen dat Lenie en Miep Faasse zijn uitgeroe pen tot schipperinnen van het jaar. Ze schipperden ook werkelijk op een schip). Zo zouden we kunnen doorgaan: nozem van het jaar, gemeenteraad van het jaar etc. Is er al een bromfietser van het jaar uitgeroepen t Zullen we dan de keuze laten vallen op die jongeman wit Yerseke die per brommer naar Goes toog, er een lelcke band kreeg en het zware ding toen helemaal naar Yer seke terugzeulde (ld km) t Bn waarom deed 'ie datt Omdat 'ie in t 8.012.595 kilo hun weg naar de C.S. Goes ..geen fietsemaeker wist te M., 805.800 naar de V.C.S. cn 78.015 BIETEN-TOP. Uit verschillende delen van Zeeland bereikten ons berichten over de soms verbijsterende grolc aantallen bieten die op een bepaalde weegbrug wer den gewogen. Nu de historieën over de geweldige reuzen-bieten voorbij zijn zouden we aan een nieuVv hoofd- stuk kunnen beginnen, namelijk dat van de grote aantallen. Zo is het op de weegbrug „De Eendracht" te Kamperland een flink jaartje gewor den. Een topjaar zelfs, zo schrijft on ze correspondent. Een topjaar met niet minder dan 35.193.065 kilo bie ten! FEEST MET .APOLLO". In Sluis staat weer een gerenom meerd feestavondje op het pro gramma, en wel de jaarlijkse eestuitvoering van de muziekver eniging „Apollo". zaterdagavond in zaal Lamminsvliet. Het belooft weer een goed avondje voor de Sluisenaars te worden. Het muzi kale programma dat wordt uitge voerd onder leiding van Fr. van den Bussche, zal worden afgewis seld met het optreden van goo chelaar Marquinie, en het Sluiser dansorkest „Accordeonetta" zal er voor zorgen dat het „gezellig samenzijn na afloop" van de no dige vrolijke noten wordt voor zien. NOGMAALS BIETEN. Wat we hierboven hebben vermeld over de verbijsterend grote aantallen bieten die de weegbruggen passeer den, geldt ook in hoge mate voor het station te Baarland. De bleten- campagne is daar allerminst onge merkt voorbijgegaan met een record van 8. 896.410 kilo! Daarvan vonden honderd ton auto's geladen „Wim" verbonden was aan de sleepboot „Zwe den". De schepen naderden elkaar uit tegen overgestelde richting. De „Marcel" voer aan stuurboordzijde van het vaarwater, om op deze wijze zo veel mogelijk uit de vloedstroom te blijven. De sleep voer aan bakboordzijde en kwam recht op de „Marcel" af. De sleepdraad brak, toen de „Zweden" naar stuurboord ging trekken om een aanvaring te vermijden. Onder een rechte hoek liep de „Wim" daarna op het motorschip. Later voer de sleep boot door. nadat de „Wim" weer was vastgemaakt. De ..Moerdijk 3". die in de omgeving was. schoot de „Marcel" te hulp en slaagde erin, het schip de haven van Hansweert 'binnen te brengen. Er moet een plaat op hét beschadigde achterschip worden aahgebracht, voor de „Marcel" zijn reis kan vervolgen. de rijdende wagen wilde springen, maar met zijn mouw achter een haak bleef hangen. Chr. h.b.s. te I won damwisselbeker De Middelburgse christelijke h.b.s. tijdens het schooldamtoernooi in de Zeeuwse hoofdstad, voor de eerste maal in het bezit gekomen van de wisselbeker. Maar het eerste team van deze school kreeg die trofee niet zonder slag of stoot in handen. Er was in de finale, een beslissings wedstrijd voor nodig tegen de ulo Ol menlaan, want beide ploegen behaal den in de finalepartijen vijf punten. In deze laatste wedstrijd legden de vertegenwoordigers van de ulo aan de Olmenlaan met 7-3 het loodje. De eindstand van het toernooi werd: 1. Chr. h.b.s. 1 5 p.; 2. Ulo-Olmen- laan 5 p.; 3. Chr. h.b.s. 2 2 p.; 4. Rijks kweekschool 2 0 p. Deze stand was het gevolg van de volgende finale-uitslagen: Ulo-Olmen laan-Rijkskweekschool 8-2 Chr. h.b.s. 1-Chr. h.b.s. 2 8-2; Chr. h.b.s. 2-Rijks- kweekschool 2 6-4; Ulo-Olmenlaan 1- Chr. h.b.s. 1 5-5: Chr. h.b.s. 1- Rijks kweekschool 2 8-2; Chr. h.h.s. 1-Ülo- Olmenlaan 2-8. „Schuttevaer" ongerust over demping Kanaal door Walcheren Dezer dagen hield de afdeling Mid delburg van de Kon. Schippersver eniging „Schuttevaer" haar jaarlijk se ledenvergadering in cafe-iestau- rant „Wöhler". Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat er ook dit jaar een ba tig saldo was. De heer L. J. Woud stra werd bij acclamatie als be stuurslid gekozen. Tot afgevaardig de naar de jaarvergadering werden gekozen de heren F. G. Sprengcr en P. Bulthuis. In verband niet de vele aanvaringen voor de haven van Wemeldinge zal op de jaarvergadering worden voor gesteld, dat een regeling getroffen wordt voor de binnenkomende en uit komende vaartuigen. Voorts zal worden aangedrongen op verlichting op de kop van de 1ste en 2de binnenhaven te Vlissingen. De vergadering sprak haar ernstige ongerustheid uit over de onderzoe kingen ten aanzien van het dempen van het Kanaal door Walcheren. Na afloop van de vergadering werd een film vertoond over de werking en de smering van motoren. (Slot van pag. 1 Het wordt ook betreurenswaardig geacht, dat Zeeland aanzienlijk min der premiewoningen dan vorig jaar kreeg toegewezen. Vorig jaar nog konden er ongeveer 1100 gebouwd worden en nu is er slechts premie voor 600 Zeeuwse premiewoningen. Ook hier overtreft de vraag verre het aanbod. Een klein rekensomme tje bewijst dat. Zo werden er in 1960 tot 1 december in totaal 1248 aan vragen om premiebouw ingediend. En de toewijzingen? Slechts 475! Wel werden er aanzienlijk meer ge bouwd, omdat cr ook nog premie woningen volgens de regeling van 1958 gebouwd werden. In totaal kwamen er dan Ook 885 toewijzingen voor Zeeland in 1960. Niettemin: er kon vorig jaar aan bijna 800 aanvra gen nog niet voldaan worden en dit aantal aanvragen is nog steeds groei ende! W erkhonger Om de argumentatie, dat een span ning op de arbeidsmarkt niet meer bouw toestaat, lacht men in Zeeland, zoals een aannemer het ons zei. Er is namelijk, zowel bij de grote als klei ne aannemers in deze provincie, een „werkhonger". Met andere woorden: vele Zeeuwse aannemers moeten vaak te lang wachten voor zij.weer aan een volgend werk kunnen begin nen. Vooral de kleine aannemers zou- Werk aan Grevelingendam werd aanbesteed De directie Deltawerken Zuid van de Rijkswaterstaat heeft dinsdagmorgen in Den Haag aanbesteed het leveren van gewapend betonnen damplanken totaal 6 km lengte en van be tonnen glooiingblokken (totaal 40.000 vierkante nieter) ten behoeve van het eerste gedeelte van de Grevelingen dam. In totaal is hiermee een bedrag gemoeid van bijna 900.000, Het werk is aanbesteed in zes perce len, De uitslag van de aanbesteding was: lc perceel: 9.500 gewapend betonnen damplanken. Laagste inschrijver J. Griep. Bruinisse voor 7,70 per stuk (totaal 73.150,hoogste inschrij ver N.V. Th. Smeulers Aannemings bedrijf Utrecht 12,15 per stuk. 2e pérceel: 8.200 gewapend betonnen damplanken. Laagste inschrijver J. Griep. Bruinisse voox' 7,47 per stuk (totaal ƒ61.254,hoogste inschij- ver N.V. Th. Smeulers Aannemings bedrijf Utrecht, 12,15 per stuk. 3e perceel: 2100 gewapende betonban- den. Laagste inschrijver J. Griep, Bruinisse ƒ6,49 per stuk (totaal ƒ13.629,hoogste inschrijver Ek- kelbooms Cementindustrie Steenwijk voor 11,50 per stuk. 4e perceel: 4S.000 betonblokken. Laagste inschrijver 3- Grie.p, Brui nisse ƒ4.47 per stuk (totaal ƒ214.560), hoogste inschrijver Beton- industrie Gouda te Gouda 6,per stuk. perceel: 48.000 betonblokken, gste inschrijver N.V. „De Hoop". Terneuzen voor 4.71 per stuk (totaal ƒ226.080.hoogste inschrijver Be- tonindusfrie Gouda te Gouda 6, per stuk. 6e perceel: 76.000 betonblokken. Laagste inschrijver Jac. Haringman, Goes voor ƒ3,67 per stuk (totaal ƒ278.920,hoogste inschrijver Ek- kelbooms Cementindustrie, Steenwijk voor 4,80 per stuk. den in de sector van de premiebouw (waar het immers om betrekkelijk kleine objecten gaat nog heèl wat werk kunnen gebruiken. Nu wordt de produktiviteit van kleine bedrijven vaak geremd door de geringe woningtoewij zing. Als er meer gebouwd zou kunnen worden, zouden deze be drijven in staat zijn intensiever en produktiever te werken. Thans komt het voor dat een werk, dat in 3 dagen gereed kan zijn, over 5 dagen wordt uitgesmeerd.... En de grote aannemers? Eén van hen zei: „Toen er in 1955 in Vlissin gen op grote schaal werd gebouwd, was er geen personeelstekort en ook nu zou er beslist geen tekort zijn als er meer werk kwam". Enkele weken geleden werd het tij dens de begrotingsbehandeling in de raad Vlissingen al gezegd: do bouw activiteiten in Zeeland zijn zo afge nomen, dat veel bouwvakarbeiders naar de Randstad Holand trekken. De meeste aannemers onderschrij ven dat. 'Zij wijzen met klem op het gevaar van de ontvolking van deze beroepsbevol ki ng. Momenteel werken er naar schatting 26.000 bouwvakarbeiders iu Duits land. Voor een belangrijk deel ko men deze arbeiders uit Limburg en Brabant. Maar zelfs in Zeeland is deze „verschuiving" merkbaar, want Zeeuwse bouwvakarbeiders gaan nu soms in vrij grote getale in Brabant en Limburg werken... Ook hier dus een „kortom": In Zeeland behoeft de woningbouw beslist niet „mondjes maat" gehouden te worden, omdat er spanningen op de arbeidsmarkt zou den 7.1 jn. Integendeel: men acht meeb bouw nodig om vertrek (dan wel pendelen) van bouwvakarbeiders te voorkomen. Na de oorlog werden er in de periode juni 1945 tot en met november 1960 in Zeeland in totaal 24.936 woningen gebouwd. Hierbij waren 12.599 in op dracht van particulieren (premie bouw, oorlogsschade enz.). In de vrije sector (dus zonder rijkssubsi die') werden na de oorlog ongeveer 450 woningen gebouwd. Ogenschijn lijk indrukwekkende getallen, maar wie zich de naoorlogse wederop bouw realiseert, zal de betrekkelijk heid van deze cijfers inzien. Zeeland heeft dan ook drin gend meer woningen nodig: niet alleen om de woning nood op te heffen, maar ook om de industriële ontwikte* ling op te vangen. En deze provincie is dan ook beslist „in de markt" voor de 5000 woningwetwoningen en de 5000 premiewoniugeu, die minister Van Aartsen onder meer nog gereserveerd heeft voor de bevordering van. in dustrialisatie in de zoge naamde probleemgebieden. i kilo naar Sas van Gent. Nieuwerkerks wethouder S. Overbeeke onderscheiden j Meer dan 29 jaar was wethouder S. J Overbeeke lid van het gemeentebe- i stuur van Nieuwer kerk, toen de raiid 1 in verband met de gemeentelijke her indeling op oudejaar voor het laatst bijeenkwam. Voor dit feit ontving hij uit handen van burgemeester A. A. van Ee.ten de ere-medaille in goud. I verbonden aan de Orde van Oranje- I Nassau. In deze vergadering moest de l aad be slissen over een verzoek om een bij drage van 15in de kosten van cle molen. In de vorige raadsvergadering was besloten 5bij te dragen. De ei genaar zou dan 10% betalen. De raad bleek ook nu dezelfde mening toege daan als in vorige vergadering eri wees het verzoek af. De verordening op de brandverzeke- ringsbelasting werd ingetrokken en vei-wezen naar de nieuwe raad van Duiveland. Na dit gedeelte nani de raad officieel afscheid, waarbij onder meer burge meester Van Eeten, wethouder J. A. van Dienst en do heer J. A. van Nieu- wenhuyze woorden van dank spraken. De raadsleden en het gemeenteperso- neel werd een blijvende herinnering aangeboden. Examens Te Amsterdam slaagden voor 't exa men m.o. geschiedenis, de heren W. E. M. Bauwens te Hulst cn W. H. Drijver te Terneuzen. Op de voorgevel van het Middelburgse stadhuis is dinsdag een deel van de versiering aangebrachtzoals die ook voor de ramp van I9.'f0 de beide toppen van de-gotische gevel aan de Marktzijde en de Noordstraat verbond. Althans, zo lijkt het de Middelburgers. In werkelijkheid is deze goot versiering van gips gemaakt. Het Middelburgse gemeentebestuur en Monumentenzorg willen namelijk onder zoeken of een opnieuw aanbrengen van deze versiering bij draagt tot een verfraaiing van de stadhuisvoorgevél. In de komende dagen zullen deze autoriteiten nu hun blik omhoog richten en daarna beslissen of het verbindingsstuk wordt, teruggebracht. (Foto P.Z.C.) KERKNIEUWS HÉRV. KERK Aangenomen naar Warnsveld (toe zegging tweede predikantsplaats) P. H. Borgers te Birdaard, die. be dankte voor St.-Pancras. Bedankt voor Deventer (toezegging, vacature J. W. Schipper)H. C. Kra nendonk te Emmen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te IJsselstein-BenschotA. J. Koffeman te Nijkerk te Onnen (Gr.) en te Woudsend H. Steendam, kandidaat te Groningen te Giessen- RijswijkC. Stam, kandidaat te Goes. Aangenomen naar Wassenaar-zuid E. Pijlman te Rotterdam-Kralingen. Bedankt voor Siddeburen M. N. de Wolf te Klazinaveen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Den HelderJ. P. v. d. Boomgaard te Tegelen en W. dè Graaf te Broek onder Akkcrwoude. EVAXG. LLTH. KERK Aangenomen naar Hilversum: G. Va- vier te Amsterdam. VRIJE EVANG. GEMEENTE Beroepen te Mcppel J. Moerland te Gorlnchem. Bedankt voor Rotterdamrzuid Q. v. d. Vrie te Veendam. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Siouy Center Iowa U.S.A. C. Hegeman te Gene- muiden (voorheen te Siouy Center), die bedankte voor Scheveningen en voor Werkendam. Bedankt voor PoortugaalA. Ver- gunst te Rotterdam-centrum. VANDAAG Middclburg-Eleciro: Sliane: 19.30 uur, 14 Jaar. City: Een prinses neemt vakantie; 20 VUssingen-Luxor: Het legioen van Zorro; 20 uur, 14 Jaar. Alhambra: Makkers staakt uw wild geraas; 20 uur, 14 Jaar. Goes-Grand: Makkers staakt uw wild ge raas: 20 uur. 14 Jaar. Korenbeurs: Vergadering van Kamer, van Koophandel; 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2