PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belgische socialisten waarschuwen voor dreigende tweedracht VOOR ZEELAND 1100 woningen: druppel op gloeiende plaat BILT Communisten landen uit de lucht in Laos EYSKENS KRIJGT VERTROUWEN, BRUSSEL BLEET VRIJ RUSTIG HAAGSE KNAAP BIJ RELLETJES GEDOOD Spelling Stroomlijn 204e jaargang - no. 3 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie lng. mededelingen driemaal tartef. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 25 cent Der -ege' nei een minimum hu» i^t>. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. teL 6140 <b.g.g. adv 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel 2425. adm tel 2094. Walen willen zelfbestuur De voorzitter van de Belgische socialistische partij, L. Collard, heeft gisteravond in een radio-interview verklaard, dat „ge vreesd moet worden, dat indien de regering haar politiek in de huidige richting voortzet, de eenheid van België in gevaar zal worden gebracht." De socialistische leider zeide dit aan het einde van de vijftiende stakingsdag in België, die door het gehele land opnieuw beto gingen tegen de „eenheidswet" van de regering heeft gebracht. In vele plaatsen is het daarbij gekomen tot botsingen tussen stakers en de veiligheidstroepen. Volgens de eerste berichten hebben daarbij enkele tientallen personen min of meer ernstige verwondingen opgelopen. l>e niet spanning tegemoet geziene hervatting van de debatten oyer de „eenheidswet" in het parlement zijn gisteren zonder incidenten verlopen. Door de regering werd in antwoord op socialistische interpellaties mede gedeeld, dat sinds het begin van de staking in België 540 daden van sa botage zijn gepleegd. Een weinig bewogen debat in de ka mer van volksvertegenwoordigers werd gisteravond afgesloten met de goedkeuring van een motie van ver trouwen in de regering met 115 te gen 44 stemmen bij twee onthoudin gen. De ontwikkelingen in België' hadden dinsdag vooral ook betrekking op de steeds duidelijker aan dc dag treden de Waals-Vlaamsc tegenstellingen in de socialistische beweging. Voor het -eerst in de geschiedenis kwamen de Waalse socialisten in het parle mentsgebouw in Brussel bijeen. „Het beleid van de regering werkt de ver slechtering van de economische toe stand in Wallonië in de hand en het doet uiterst scherp het vraagstuk van de politieke structuur in België rijzen", aldus verklaarden zij na af loop in een communiqué. „Tndifcn dit beleid wordt voortgezet blijft het Waalse volk geen andere uitweg over. dan de herzieningen van de in stellingen van de natie, opdat het zelf de wegen voor zijn economische en sociale expansie zal bepalen". Federatie Daarvoor hadden Waalse sta kingsleiders in Luik en omgeving in toespraken tot betogers de kwestie van „Waals zelfbestuur" aan de orde gesteld. De secretaris van de Luikse centrale voor me taalbewerkers, Lampion, bepleitte in een rede tot een menigte van vier- tot vijfduizend stakers „zelf bestuur voor Wallonië in een fe deraal staatsbestel". Hij voegde hier aan toe, dat dit niet nood zakelijk een afscheiding van Bel gië behoeft te betekenen, „maar wel de enige mogelijkheid om aan de greep van de clericaal-kapita- listische coalitie te ontkomen". De Waalse Economische Raad Ernstige ongeregeldheden bij de door de „Haagse jeugdactie" gehouden officiële kerstboom verbrandingen in Den Haag hebben maandagavond de 16- jarige scholier W. H. Scholte uit de Mandarijnstraat het le ven gekost. Deze kerstboomverbrandingen wor den jaarlijks georganiseerd om de jeugd gelegenheid te geven een groot maar onschuldig vuur te zien oplaai en in de hoop dat er dan minder on geregeldheden bij de jaarwisseling zullen plaatsvinden. Dit jaar echter is het op twee vstn de twaalf plaat sen van de verbrandingen veel onrus tiger geweest.clan in cïe gehele oude jaarsnacht in Den Haag. E" werden verscheidene charges uitgevoerd om de jeugd uit elkaar te jagen. Plotse ling vonden de politiemannen toen de jongen Scholte op straat liggen in de Segbroeklaan. Hij bleek twee sabel wonden te hebben opgelopen. Onmiddellijk werd hij overgebracht naar het nabijgelegen Rode-Kruis- ziekenhuis maar bij aankomst daar bleek hij reeds te zijn overleden. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van W. H. Scholte heeft aan hel licht gebracht dat hij is overleden tenge volge van een inwendige verbloeding, veroorzaakt door een prik met een sabel, waarhij de lichaamsslagader werd geraakt.' Bij het verder onderzoek moeten nog meerdere vraagpunten worden opge lost. Dit wordt thans in samenwer king met de rijksrecherche verricht. Teneinde zelfs de schijn van iedere partijdigheid te vermijden is de pro cureur-generaal in Den Haag ver zocht de rijksrecherche assistentie bij dit onderzoek te doen verlenen. nam een resolutie aan, waarin „een nader onderzoek naar de structuur van de staat" werd aan bevolen. Belegerde stad Brussel leek dinsdag in vele opzich ten een belegerde stad! In het cen trum waren ongekende veiligheids maatregelen getroffen en bij het stadspark stonden zelfs gevechtswa gens van het leger opgesteld. Het parlementsgebouw werd bewaakt door militaire politie. Met uitzonde ring van een schermutseling tussen rijkswacht en een groep betogers, onder wie vele studenten, kwam het echter niet tot ernstige incidenten in de Belgische hoofdstad, waar dinsdagavond het aantal gewonden op twee werd gesteld. In Antwerpen hadden de betogingen een feller ka rakter en hier werden volgens in Brussel ontvangen berichten een twintigtal gewonden geteld. In het algemeen kan over de om vang van de stakingen worden ge zegd, dat er in de Vlaamse gewesten een toenemende werkwilligheid valt te constateren, maar dat in de Waal se provincies dc staking nog een al gemeen karakter heeft. Een beeld uit Antwerpen, waar het dinsdagmiddag tot ongeregeldheden kwam tijdens de algemene staking. Met behulp van de gummistok drijft de politie een grote menigte stakers en demonstranten bij het gebouw van de „Bell Telefoon Maatschappij" uiteen. Koningin aangekomen in vakantie-oord Koningin Juliana is gistermiddag in Oostenrijk aangekomen voor een korte vakantie in het wintersport oord Leeh. De koningin, die vanaf Ziirieli per trein reisde, werd op het station van het Oostenrijkse dorp Langen be groet door de gouverneur van het district Bludenz, dr. Laengle, die haar een boeket bloemen aanbood. Van Langen zette de koningin de reis per auto voort naar Lech am Arlberg, waar zich reeds prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke bevinden voor een skiva kantie. Stakers brulcen dinsdagmiddag in Antwerpen hel plaveisel op om zo aan „ammunitie" te komen. Russische vliegtuigen gezien Strijd spitst zich toe Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat een „groot aantal" Noordvietname- se' communisten met Russische en Noord Vietnamese vliegtui gen boven Laos is afgeworpen. In een formele verklaring van het ministerie wordt voorts ge zegd, dat Russische en Noord- vietnamese communisten sinds 15 december een uitgebreide luchtbrug voor het overbrengen van oorlogsmateriaal ten be hoeve van de communistische strijdkrachten in Laos hebben onderhouden. Een woordvoerder van het ministerie zei dat veilig kan worden aangeno men, dat de afgeworpen communis ten militairen waren. Hij kon geen aantallen noemen en ook niet zeggen welk type militairen het waren. In de verklaring van het ministerie wordt gezegd: „Hoewel wij het juis te aantal niet weten, blijkt uit vast staand bewijs, dat Russische en Noordvietnamese transportvliegtui gen sinds 15 december minstens 180 vluchten naar Laos hebben gemaakt, ter ondersteuning van de strijd krachten van Kong Lae en de Pathet Lao. Deze toestellen bestonden voor het merendeel uit Sowjet- en Noord vietnamese II-14-vliegtuigen. Deze vluchten werden gemaakt bo ven de 34 bekende vluchten naar het vliegveld van Vientiane tussen 3 en 14 december. De regering van prins Boen Oem, die sinds 12 december bij konink lijk besluit regeert, heeft gisteren om een vertrouwensvotum van de nationale vergadering gevraagd. In het kabinet werd de broer van de koning van Laos, die zijn ont slag als minister, van buitenland se zaken had ingediend, als zoda nig vervangen door de premier, prins Boen Oem. In een politieke verklaring voor een buitengewone vergadering van de nationale vergadering, zei prins Boen Oem dat zijn regering tot het einde zal blijven strijden, zo nodig .met de, hulp van bevriende landen, tegen alle vormen van agressie, pogingen om de regering omver te werpen daarbij inbegrepen. Hoge Laotiaanse militairen hebben gisteren in Vientiane meegedeeld, dat de regeringstroepen van gene raal Phoemi Xieng Khoeang in mid- den-Laos op de pro-cummunistische strijdkrachten hebben heroverd. Vol gens onofficiële berichten uit Bang kok heeft premier Sarit Thanarat van Thailand maatregelen getroffen voor de verdediging van zijn aan Laos grenzende land. Gewoonlijk betrouwbare kringen in Washington hpbben verklaard dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat onder zekere voorwaarden het weder instellen van de controle commissie voor Laos zou kunnen worden overwogen. Ka ufftjn Afrikaans-Aziatische conferentie uitgesteld De conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen die, als gemeld, dinsdag te Casablanca zon begin nen, Is tot woensdag uitgesteld. Het uitstel was noodzakelijk omdat eni ge afgevaardigden niet op tijd in Casablanca konden aankomen. Aannemers kunnen meer bouwen HET BEHOEFT geen betoog: ook dit jaar weer is in Zeeland de ontevredenheid groot over het geringe partje, dat deze provincie kreeg toebedeeld uit tie „wonïngpot" van ^minister Van Aartsen. Deze minister van vólkshuisvesting en bouwnij verheid verdeelde, zoals bekend, 55.000 van de 65.000 gesubsidi eerde woningen, die voor dit jaar (voorlopig) op het pro gramma staan. En Zeeland kreeg daarvan precies twee pro cent: 1100 stuks (500 woning wetwoningen en 600 premïewo- niugen). We schreven het al: aanzienlijk minder dan vorig jaar, want in 1960 konden er ongeveer 1100 premiewoningen in deze provincie gebouwd wor den. I)e woningnood, die er in de gro tere Zeeuwse gemeenten onge twijfeld nog is, heeft kennelijk weinig indruk gemaakt in Den Haag en de „verdeelsleutel" is niet noemenswaardig beïnvloed door de Zeeuwse nood! Een een voudig rekensommetje leert, dat Gedeputeerde Staten het bij de verdeling van de 500 woningwet woningen bijzonder moeilijk zul len krijgen.,. Zo heeft Vlissingen alleen al nog ruim 900 gegadig den voor een woning. Deze plaats heeft onder meer woningen nodig voor ongeveer 250 gezinnen, waarvan het gezinshoofd al in Vlissingen werkt, maar die nog steeds niet in hun werkstad wo nen. Bovendien werpen 522 nood woningen nog altijd een blaam op de Vlissingse behuizing.... Middelburg heeft 'n „lijstje" van 800 woningzoekenden! Ook hier zijn er een groot aantal gezinshoofden, die wel reeds in Middelburg werken, maar er nog geen woning hebben: Geringe toewijzing bijna „ondeelbaar" 243. Eveneens zijn er in dc Zeeuwse hoofdstad bijvoorbeeld 71 woningen nodig voor „krotvervanging". Goes kan nog niet voldoen aan 500 aan vragen. Bij dit getal zijn ongeveer 250 gezinnen, waarvan de man al in Goes werkt, maar die nog altijd „el ders" wonen. Zierikzee maakt geen uitzondering: 225 woningzoekenden, waarbij 68 „vestigingen van elders" Een lijst van bijna 600 aanvragen is in Terneuzen nog altijd een onopge lost probleem, waarbij vooral de ver vanging van bijna 100 krotwoningen een rol speelt. - Onverdeelbaar Bovendien is de toewijzing aan Zee land dusdanig klein, dat dit contin gent voor Gedeputeerde Staten vrij wel „onverdeelbaar" is. Zo kan een plaats als Vlissingen of Middelburg niet afgescheept worden met vijf of tien woningen, maar als men deze gemeenten inderdaad uit deze be scheiden „Zeeuwse pot" een grote toewijzing geeft, blijft er voor ande re plaatsen weer niets over. In feite is de woningnood in Zeeland nog groter, want in deze cijfers zijn nog niet opgenomen de woningen, die nodig zullen zijn voor industrie uitbreiding: in Zierikzee (Smit Bol nes). in Goes (diverse vestigingen), in Vlissingen en Middelburg (Sloe- plan). Kortom een toewijzing van 500 woningwetwoningen wordt in bestuurlijke kringen terecht een druppel op een gloeiende plaat ge noemd. Voor industrialisatie ln pro bleemgebieden heeft minister Van Aartsen echter 5000 woningwetwo ningen en 5000 premiewoningen ge reserveerd. (Zie slot pag. 2 kol5) In Nederland en Vlaanderen wor stelt men nu al verscheidene ja ren met de noodlottige gevol gen van de onstandvastige spellings voorschriften voor de Nederlandse taal. Dc Nederlands-Belgische commis sie, die de voorlopige woordenlijst vaststelde welke in 1954 van kracht werd heeft wel in 1954 een soort van compromis gevonden tussen de uiteenlopende, wensen van de deskundigen, maar thans is dui delijk gebleken, dat dit compromis geen levensvatbaarheid heeft. Het gevolg is geweest, dat er vier spellingen door elkaar worden ge bruikt. De Kultuurraad voor Vlaanderen, die zich ernstig ongerust maakt over dit verschijnsel, merkt in dit verband op „dat de jeugd elke zin voor vastheid en eenheid in de spelling verliest." Deze raad heeft zich nu tot de mi nisters van onderwijs in .Nederland en België gericht met het verzoek in de zeer nabije toekomst de een heid van spelling te willen herstel len. Dit initiatief van de Kultuurraad voor Vlaanderen moet door allen, die in de praktijk te maken hebben met het hanteren van de Nederland se taal toch wel van harte onder schreven worden. Nog afgezien van de moeilijkheden, die men bij het taalonderwijs on dervindt zowel op de lagere als op de middelbare scholen moet opgemerkt worden, dat men ook in het ambtelijke en in het bedrijfsleven ernstige hinder heeft van de taal- chaos. Er moeten vaste voorschriften komen! Het mag dan zijn, dat de taal een levend verschijnsel is, dat zich openbaart in steeds wis selende vormen, maar voor het ge bruik van de taal moeten althans voor een reeks van jaren vaste vor men gelden. Die vaste vormen kunnen dan na verloop van tijd wel herzien worden. Zij mogen echter niet naar eigen smaak gevarieerd worden. Dat laat ste leidt tot een noodlottige verwa tering en tot verwaarlozing van de taal. Wellicht kan minister Cals bij alle grote en goede plannen, die hij be zig is te verwezenlijken ook nog het spellingsvraagstuk op het lijstje van zijn meest urgente problemen zetten. Hij zou er welhaast alle gebruikers van de Nederlandse taal een grote dienst mee bewijzen Sinds enkele dagen heet de Stoom tram Walcheren N.V. Streekver voer Walcheren. Geen wereld schokkend nieuws, maar desondanks wel waard er even bij stil te staan. Deze naamsverandering iswanneer men de nuchtere feiten in aanmerking neemt volkomen reëel: de stoom tram is sinds jaar en dag verdwenen, het vervoer wordt uitgeoefend met bussen en de maatschappij is een streekvervoersbedrijf als vele andere in ons land. Dat alles nu komt tot uit drukking in de nieuwe, gestroomlijn de maar tevens weinig karakteristieke naam. Uit een oogpunt van zakelijk heid is daartegen niets tegen in te brengen. En toch vinden we de naamsverandering jammer: de oude naam was meer dan alleen een aan duiding, het was ook een herinnering aan een stukje geschiedenis. Die her innering aan de periode van het puf fende trammetje is nu zakelijk, maar met weinig gevoel voor traditie uit de naam van dit reeds lang bestaande bedrijf gehaald. Het is te hopen al geven we toe, dat het een antieke wens is dat de S.B.M. en de Z.V.T. M. de romantiek een beetje meer trouw blijven. RAT BIJT MAN Bij het bezorgen van de krant is gistermorgen een kranten besteller bij een xooning aan de Baarlosestraat in Blerick, door een rat in de hand gebe ten, toen hij de krant in de brievenbus wilde stoppen. De onthutste bezorger alarmeerde de beiooners, die de hulp van een dierenhandelaar inriepen. Deze wist het dier, een bisam- rat van 80 centimeter lengte, te vangen. Vermoedelijk heeft deze rat, die sporadisch in de Limburgse beken voorkomt, in de vroege ochtend, toen er mensen op straat verschenen, een onderdak in de brievenbus gezocht. VERWACHT... NU EX DAN BUIEN Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west,, en aan de kust mogelijk tot hard toenemend. Dezelfde of iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1