badhanddoek De dood op het verkiezingspad Zetel van nieuwe gemeente in principe naar Brouwershaven PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Kunstgebit? BUSVERKEER WORDT PROBLEEM EN VLIEGTUIG ONVEILIG DINSDAG 3 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN EERSTE RAADSVERGADERING „Grootste gemeentehuis in grootste dorp" In het statige eeuwenoude stad huis van Brouwershaven kwa men maandagmorgen de elf raadsleden van de nieuw ge vormde gemeente Brouwersha ven de vroegere gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Zon nemaire en Noordgouwe voor het eerst in een openbare vergadering bijeen, die ongeveer een uur duurde. Na voorlezing van het benoemingsbe sluit van de heer A. H. Vermeulen vroeger burgemeester van Drei schor tot burgemeester van de nieuwe gemeente Brouwershaven, hield deze zijn eerste rede tot de nieuwe raad. Burgemeester Vermeu len zei, dat men in onderling overleg zal moeten trachten tot de beste resultaten voor de gemeente te ko men. Hij wilde geen beloften doen over het toekomstig beleid van de gemeente, maar wel gaf de burge meester weer hoe hij over de opvat ting van zijn taak denkt. Hij zag deze taak ais „onpartijdig voorzitter in de raad en een rechtvaardig bur gemeester voor de gehele bevolking". Een taak, die zoals de heer Vermeu len zei, zal zijn afgestemd op zijn eigen levensbeginselen. „Wij moeten bouwen aan een betere toekomst en dat kan alleen door samen op te trekken", sprak hij tot de raad. „Openbaarheid van de gemeente zaken is daarbij noodzakelijk. In zage zal gegeven worden in de stukken der gemeente", verklaar de hij. „Alleen hierdoor kan men vertrouwen wekken", meende bur gemeester Vermeulen. De landbouw, de middenstand, de visserij en de vlasserij, hoofdbron nen van bestaan in de gemeente, zul len de volle aandacht van het ge meentebestuur krijgen. Ontwikke ling van het jeugdwerk achtte hij voorts een belangrijke zaak. De bur gemeester wees er verder op, dat het gemeentelijk leven ondenkbaar is zonder de intercommunale regelin gen. „Bij de aanvang van onze nieu we taak moeten we niet meer ach- Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, bescher mend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in veie ge vallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix verminder» de voortdurende angst voor losraken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Dentofix houdt ook de adem fris. Geen onaangename smaak of hinder lijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. ter ons zien, maar het oog gericht houden op de toekomst", zo zei de burgemeester van de thans ongeveer ZVz duizend inwoners tellende ge meente Brouwershaven. Tenslotte verklaarde hij te overwegen in de verschillende dorpen eenmaal per week een zitdag te houden. Aanpassing Vervolgens was aan de orde de be ëdiging van de elf nieuwe raadsleden, hetgeen collectief geschiedde. Met deze beëdiging beschouwde burge meester Vermeulen de strijd om de zelfstandigheid en de verkiezings strijd ten einde. „Thans is ons de taak gesteld de samengevoegde ge meente een nieuw gezicht te geven. Het eerste werk zal zijn aanpassing van de oude situatie aan de nieuwe", meende spreker. „Duidelijker dan ooit staat vast, dat Schouwen-Duive- land een krachtig beleid nodig heeft. Het verzorgingspeil zal moeten wor den opgevoerd. Noodzakelijk zijn voor de dorpen betere woningen en betere wegen. Voorts zullen wij ons op het probleem, van de werkloosheid moeten beraden". In dit verband wees burgemeester Vermeulen op in dustrievestiging, terwijl hij voorts de recreatie noemde. Namens de verschillend^ raadsfrac ties voerden de heren J. Dekker (p. v.d.a.), L. M. Moermond (v.v.d.) en J. A. van der Bijl (prot. christ.) het woord. Ook zij wezen op het belang van een goede samenwerking, het geen vooral spreekt nu de gemeente uit verschillende dorpen bestaat. Nadat de heren A. A. Gunst, vroeger gemeentesecretaris van Brouwersha ven en J. J. Schot, vroeger gemeen teontvanger van Dreischor, resp. wa ren beëdigd als tijdelijk gemeente secretaris en ontvanger ging de raad over tot wethoudersverkiezing. In de eerste vacature van wethouder ver enigde de heer J. Dekker, Brouwers haven (p.v.d.a.) 6 stemmen op zich, L. M. Moermond, Dreischor (v.v.d.) 3 stemmen en J. A. v. d. Bijl, Zonne- maire (prot. christ.) 2 stemmen. De lieer Dekker was derhalve benoemd tot wethouder. In de tweede vaca ture werden 6 stemmen uitgebracht op de heer J. Klaasse, Dreischor (prot. christ.), 3 op de heer L. M. Moermond, Dreischor (v.v.d.) en 2 blanco. De heer Klaasse nam, even als de heer Dekker, zijn benoeming nog 24 uur in beraad. Gemeentehuis De voorlopige aanwijzing van het huis der gemeente leverde nog al wat stof tot discussie. „De gemeente beschikt thans over vier gemeente huizen, namelijk Noordgouwe, Drei schor, Zonnemaire en Brouwersha ven", aldus burgemeester Vermeu len. Hij achtte Brouwershaven de meest geschikte plaats. „Hier staat het grootste gemeentehuis, Brou wershaven is het grootste dorp en wij hebben hier de meeste accommo datie", betoogde hij. De heer N. Fonteine, Brouwers haven (v.v.d.) achtte Brouwers haven de geschiktste plaats. Hij wilde zelfs al een definitief be sluit nemen. De heer L. M. Moer mond, Dreischor (v.v.d.) was zo wel tegen het nemen van een de finitief besluit als tegen het aan wijzen van Brouwershaven. Hij wilde het gemeentehuis in een meer centraal gelegen plaats. Hij noemde in dit verband Zonne maire. De heer J. A. van Schel ven, Brouwershaven (v.v.d.) voel de het meest voor Brouwershaven en de heer P. van der Doe. Drei schor (p.v.d.a.) stelde voor defi nitief te besluiten het stadhuis van Brouwershaven als „huis der gemeente" aan te wijzen. Ook de nieuwbenoemde wethou der J. Dekker, Brouwershaven (p.v.d.a.) was geporteerd voor Brouwershaven. Het V.V.D.-lid mevrouw E. P. MotmansVan der Feen uit Noordgouwe wilde in eerste instantie uitmaken aan welke eisen het „huis der gemeen te" moet voldoen. Als we dat na gegaan hebben, kunnen we zien of er een geschikt pand is te vin den in de gemeente. Is dat niet het geval, dan zullen we tot nieuwbouw moeten overgaan, meende zij. De heer J. Klaasse, Dreischor (prot. christ.) sloot zich hierbij aan. De heer J. A. van der Bijl, Zonnemaire (prot. christ.) bleek voorstander van een ge meentehuis in de kern der ge meente. Hij ondersteunde de ge dachte van de heer Moermond. Vervolgens werden de voorstellen in stemming gebracht. Het voorstel van VOLGENS C. VEROLME: Dr. P. Glazema, directeur van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, leidde het congres in met een rede, waarin hij zei, dat ondanks het beklemmende feit, dat het verkeersnet overbelast wordt, de wegen vele kostbare landerijen ver slinden en het gebrek aan wegzet- ruimte voor auto's in de steden schier onoverkomelijke moeilijkheden met zich meebrengt, de mens het gevoel heeft, dat er van een terug geen sprake kan zijn. Beklemmend Het beklemmende van de situatie is, dat de mens die in een eeuwenlange worsteling getracht heeft de natuur te overwinnen, uiteindelijk opnieuw aan dezelfde grote macht, zij het dan ook in een andere gedaante, onder geschikt dreigt te worden. Waar het vertreksignaal in het verleden is ge geven weten we niet en waar het stopteken zal worden ontmoet even min. Aan het centraal station van de geschiedenis der mensheid worden geen retours verkocht, doch uitslui tend enkele reizen, aldus dr. P. Gla zema in zijn openingsrede op het congres dat twee dagen duurt. „Voor scheepvaart echter grote mogelijkheden" Tijdens het door de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort georganiseerde twee daagse congres onder de naam ,,8000 jaar verkeer", heeft de heer C. Verolme gezegd, dat het busverkeer grote moeilijkheden te wachten staan. Daarnaast zullen de luchtha vens geen voldoende en veilige ruim te meer kunnen bieden aan 't steeds toenemende luchtvaartverkeer. In deze situatie ziet de heer Verolme grote mogelijkheden voor het scheep vaartverkeer. Bij de scheepsbouw zal men zich gaan toeleggen op het bouwen van enorme schepen waarvan het naar zijn opvatting zeker te realiseren schip de „United Nations" het eer ste exemplaar zal worden. Het kan 8000 passagiers vervoeren, zal 3000 gelijke hutten tellen, de snelheid wordt op 35 tot 40 mijl gebracht. Het aantal p.k. zal 400.000 zijn. Vooral met het oog op de enorme toeneming van het toerisme zal het bouwen van deze schepen noodzakelijk blijken. Weinig nieuws Overigens gaf de heer Verolme in zijn voor een goed deel uit histo rische gegevens uit de scheep vaart opgebouwde rede te kennen,- dat er weinig nieuws is onder de zon. De ark van Noach bijvoor beeld had volgens overlevering de zelfde afmetingen als de super tankers van vandaag. de heer Fonteine om tot definitieve aanwijzing van Brouwershaven over te gaan. vond met zéven tegen vier stemmen geen genade in de ogen van de raad. Ook het voorstel-Moer- mond gemeentehuis in het cen trum met als voorlopige aanwijzing van Zonnemaire werd met dezelf de stemmenverhouding afgewezen. Het voorstel van de heer Van der Doe om in principe te besluiten, dat het „huis der gemeente" in Brou wershaven wordt gevestigd uiter aard in het stadhuis werd met ze ven tegen vier stemmen aangenomen. Tegen stemden mevrouw Motmans (v.v.d.) en de heren Moermond (v.v. d.), v. d. Bijl (prot. christ.) en Klaasse (prot. christ.). Vervolgens werd de vergadering, die door velen op de publieke tribune werd bijge woond, gesloten. De vier tegenstem mers komen resp. uit Noordgouwe, Dreischor, Zonnemaire en Dreischor. (Advertentie) SXSgg&S vanCX 1676. „Strijden is leven en het leven is strijden, zo ook bij dat oude maanras", ver volgde Dubois zijn uitleg van het „maanboek". „Men paaide de meest primitieve leefwijzen soms aan een on gehoorde technische kennis. Oorlogvoeren was echter de hele geschiedenis door num mer één geweest voor de maanvolkeren en in zekere zin verschilden zij dus niet zo erg veel van onze eigen mensheid. Hun strijdmetho- den waren echter zó medo- genloos, dat het na iedere grote oorlog moeilijker werd de gevolgen te overwinnen. En toen men ten slotte de beschikking kreeg over atoomkracht gingen er stemmen op die waarschuwden, dat een eventuele atoomoorlog geen over winnaars of verliezers meer zou brengen, doch de definitieve ondergang van hun we reld. Lange tijd leek het erop alsof men die waarschuwingen begrepen had, doch tenslot te kwam de oude geest weer boven en ging men elkaar te lijf met de vreselijkste vernie tigingswapens die ooit gemaakt werden. De gemechaniseerde oorlog, de zogenaamde drukknop-oorlog, was in volle gang en de ra ketten en bommen gierden nog steeds door de vergiftigde atmosfeer, toen er al vrijwel geen levend wezen meer over was!" Premielening Rotterdam 1952 Bij de gistermorgen in het stadhuis te Rotterdam gehouden uitloting van 500 obligaties van de eerste 2V2 pro cent premielening 1952, groot 10.000.000 zijn uitgeloot: Nr. 57.611 aflosbaar met 50.000, de nrs. 82.162 en 34.885 met 10.000. de nrs. 84.802, 43.009, 12.334, 5.654. 14.834, 50.477, 83.656, 55.473, 68.531 en 79.192 met 1000, de nummers 65.964, 39.746, 21.752, 31.956 en 42.082 met 500. De overige 4S2 nummers zijn aflosbaar met 150 elk. De uitgelote obligaties zijn per 1 mei a.s. betaalbaar gesteld bij de op de coupons vermelde kantoren. Na ruim 2 jaar zwerven op zee voet aan wal Voor Sam Abdoellah en Jos.ep Vaz Come nit Poenjab in India is het nieuwe jaar goed begon nen. De beide mannen die lan ger dan twee jaar om de wereld hebben gevaren, mochten einde lijk voet aan wal zetten. De Britse autoriteiten hebben be- Eaald, dat Sam en Josep zolang in onden mogen blijven, totdat een beslissing is genomen of zij jnge- zetenen van Londen mogen "wor den. De beide mannen, die niet in het be zit van officiële papieren zijn, heb ben langer dan twee jaar in de we reld moeten rondvaren. Zij trachtten ergens als emigranten te worden binnengelaten maar om dat zij over geen enkel officieel papier beschikten, kregen zij geen toestemming om waar ook aan land te gaan. Zij hebben toen als matrozen op di verse schepen gewerkt Het laatste op de Britse lijnboot „Strathna- ver". Maar in elke haven, die dooi de schepen werd aangedaan, moes ten de beide mannen in hun hutten worden opgesloten. De Britse autoriteiten hebben thans de beide mannen visa voor drie maanden verstrekt, tijdens welke periode hun geval zal worden be handeld. Krimpen van pijn door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar an dere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0,95, ƒ2,40 en 8,88. Edmund Crispin „Ik denk", zei Fen, die zich vaag allerlei streekromans herinnerde, „dat tijd niet veel voor hem bete kent." „En wat zal het wezen, jongen? „Een glas bier. En jij?" „O dank U wel mijnheer. Dan neem ik maar een borreltje." Fen ging aan de bar zitten en be gon met Myra een gesprek over de mensen die hij in Sanford Angelo- rum had ontmoet. Ze vertelde hem dat Diana een wees was de dochter van de vroege re dorpsdokter, die arm gestorven was omdat hij nooit een rekening stuurde dat ze erg geliefd was in het dorp en dat er hardnekkige geruchten gingen dat zij verliefd was op de jonge lord Sanford. Ze vertelde hem dat de jonge lord Sanford bijna was afgestudeerd In Oxford, dat hij een vurig socialist was, dat hij niet in Sanford Hall zelf woonde, maar in het voorma lige koetshuis dat er vlak naast stond, dat zijn populariteit bij de dorpelingen groter zou zijn geweest als nij niet zo verschrikkelijk demo cratisch was en dat hij misschien wel en misschien niet met Diana zou trouwen. Ze vertelde hem dat Sanford Hall door de jonge lord Sanford aan het rijk cadeau was gedaan en dat het rijk er prompt een krankzinnigen gesticht in had gevestigd. Ze vertelde hem dat mijnheer Judd zich met niemand bemoeide. Ze vertelde hem dat mijnheer Bea ver een man was met veel initiatief maar weinig doorzettingsvermogen. Ze vertelde hem dat haar eigen man vijf jaar geleden was gestor ven en dat ze het prettig vond in een hotel te werken. Ze vertelde hem dat Jane Persim mons heel stil en gereserveerd was, dat ze niet had verteld waarom ze in het dorp was gekomen, dat zij, Myra, haar aardig vond en dat ze naar alle waarschijnlijkheid niet dik in haar duiten zat. „Dus ze is hier een onbekende?" zei Fen. „Ja, jongen. En die man ook Crawley bedoel ik. Hebt U die al gezien?" Fen zei dat hij hem inderdaad had gezien. ,,'t Is een rare", zei Myra. „Hij is drie dagen geleden gekomen. De. hele dag is hij de hort op soms ontbijt hij niet eens. Hij zegt., dat hij hier is gekomen om te vissen, maar er komt hier nooit iemand om te vissen, in de Spoor zitten hoog stens een paar stekelbaarsjes. En hij weet bovendien net zoveel van vissen als dat varken van mij. Hij is een mysterie. Jacqueline had 'm direct al niet hoog. Niet waar, Jackie?" zei ze tegen het blonde meisje. Jacqueline, die geduldig aan het gla zen drogen was, knikte en schonk hen een stralende glimlach. Fen no teerde in zijn gedachten ten behoeve van mijnheer Judd dat ze een een voudig zwart jurkje droeg met een wit kraagje en manchetten en een mooie, oude bloedkoralen speld. Myra keek haar met tedere genegen heid aan. „Is het geen beeldje?" zei ze met be- zitterstrots. „Zo'n mooie meid hebt U vast nog nooit eerder gezien". De mooie meid, niet in het minst ver legen, schonk hen weer een stralende glimlach die als een grote elektrische lamp langzaam aangloeide en daarna weer even langzaam uitging. „En ze is nou net alles wat je denkt dat blonde meisjes met een mooi fi guur niet zijn", zei Myra. „Ze gaat geregeld naar de kerk, ze zorgt voor haar pa en moe in Sandford Morvel, ze drinkt niet, ze rookt niet en ze gaat haast nooit uit. Maar de men sen willen natuurlijk niks anders dan naar haar kijken bijna niks an ders, tenminste". Jacqueline liet voor de derde maal haar verrukkelijke glimlach aan gloeien en ging rustig door met gla zen drogen. Er kwam een klant bin nen en Myra liet Fen in de steek om hem te bedienen. Toen Fen de gelagkamer binnen kwam was alles rustig geweest. Maar nu bleek uit een zacht geklop dat mijnheer Beaver zijn werkzaam heden had hervat. Het geklop nam snel in kracht toe en spoedig voegden zich andere geluiden bij het concert. „Verdraaid", zei Myra, „ze zijn weer aan de gang". Fen dacht dat nu het goede ogenblik gekomen was om te vragen wat er eigenlijk werd gebouwd. „Het is heel eenvoudig, hoor", zei Myra. „Op het ogenblik komen hier alleen de mensen uit het dorp en dat brengt natuurlijk niet veel centen in het laatje. Nou wil mijnheer Beaver er een soort uitspanning van maken heel chic en duur, dan komen er mensen uit het hele land op af, met auto's". „Maar dat is verschrikkelijk", zei Fen. „Och, ik begrijp liet best", zei Myra. „Ik weet wel dat er lui zijn die zeg gen dat je het dorp door zulke dingen bederft en zo, maar ik zeg maar zo: als het de mensen verboden wordt om geld te verdienen dan zijn wij al lemaal het haasje". Fen dacht er even over na en kwam tot de conclusie dat er wel iets inzat. „Maar ik vind het toch jammer", zei hij. „Je weet wat voor soort mensen je dan krijgt: dikke mannen met rooie koppen en harde stemmen en kleine snorretjes eii magere meisjes met geranium-rode lippen en lange sigarettenpijpen, die alleen maar op geld uit zijn". Myra zuchtte eventjes toen ze aan dit dreigende schrikbeeld dacht, maar ze was esthetisch niet zo fijnbe snaard als Fen en scheen er zich over het algemeen niet veel van aan te trekken. „Nou ja", zei ze. „Het is tenslotte zijn café. hij mag er mee doen wat hij wil. Hij heeft geprobeerd een ver gunning voor de vernieuwing te krij gen, .maar het ministerie heeft het geweigerd. Daarom doen ze liet maar allemaal zelf". „Zelf?" „Er is een bepaling dat je je huis mag vernieuwen als je maar geen werklui in dienst neemt en het niet meer dan duizend gulden kost. Mijn heer Beaver heeft zijn hele familie aan het werk gezet en zo nu en dan komen zijn vrienden een handje hel pen". „Maar het is toch werk voor vak lui?" „Ach", zei Myra somber. „Daar hebt U gelijk in, hoor; Maar dat is nou echt mijnheer Beaver. Als die een idee in zijn hoofd heeft krijg je het er met geen paarden uit. En als U het mij vraagtt Maar Fen zou nooit horen wat ze nog meer te vertellen had. Terwijl ze nog aan het praten was had hij een grote, dure wagen zien stoppen voor de deur van het hotel. En nu stapte, met een pompeus air, een vreemdeling over de drempel. HOOFDSTUK VI De vreemdeling was een man van een jaar of dertig, veertig, die er waar schijnlijk ouder uitzag dan hij was omdat hij zo plechtig keek. Hij was lang en mager, had een gebruind ge zicht, een lange, rechte neus, scherpe ogen en dun, bruin haar dat glom van de brillantine en hij droeg een rijbroek, rijlaarzen, een opzichtige geruite jas en een gele das met zwar te paardekopjes erop. In zijn hand droeg hij een groene hoed mët venti- latiegaatjes in de bol, zodat het net leek alsof er op hem geschoten was. Hij liep naar de tapkast, sloeg erop met zijn knokkels en vroeg luidkeels of professor Fen te spreken was. „Ik ben Fen". zei Fen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7